Over de grenzen Cohens op weg naar vrijheid Von Hassel president Duitse Bondsdag Wilde rit op motorkap SKUOA+ Overleg Moskou-Peking gisteren begonnen Scotland Yard woest op Australische politie Wespennest Winner. De milde Amerikaan. Geen vermindering tot symbolische strijdmacht Goedkoop de^winter Stakingen in Italië op hoogtepunt Wel of geen bloedsporen bij Mary-Jo? Stel u voor'n shag van louter Amerikaanse tabakken. Mild en puur en echt en rijpbruin van kleur. De smaak is zacht, maar niet te licht. De geur is vol, m? t r niet te zwaar. De shag is Winner. Van Douwe Egberts. Shag voor genietende rokers. Uw shag. wacht nog even- de nieuwe komt! In Oud-Tilburg moeten elf kerken sluiten Verpleegsters willen vrijheid in EEG Pastoor beticht van brandstichting Oostduitscr over de muur Tsjechische rechters bedreigd DINSDAG 21 OKTOBER 1969 KENNEDY WIL EUROPA GERUSTSTELLEN BRUSSEL De Amerikaanse senator Edward Kennedy heeft maandag in Brussel verklaard, dat eventuele terug trekking van Amerikaanse troepen uit Europa /.eker voorafgegaan moet wor den door intensieve pogingen om een uitgebalanceerde wederzijdse troepen vermindering tussen de NAVO en het Warschau-Pact te bewerkstelligen. De terugtrekking van Amerikaanse troepen is echter geen onredelijke of alarmerende gedachte. Er is geen en kele Amerikaanse leider die gevraagd heeft om zodanige troepenreducties, dat er slechts een symbolische Ameri kaanse macht zou achterblijven. Kennedy", die sprak in het politieke debat van het NAVO-parlement, zei ook dat als de Verenigde Staten troepenre ducties overwegen, ze tegelijkertijd het klimaat voor een algemeen politieke at mosfeer voor een Oost-Westgesprek te onderzoeken. In het laatste half dozijn jaren heeft de NAVO wellicht te weinig gedaan in de benadering van de vrede. Kennedy heeft ook een beroep op al le NAVO-landen gedaan zich meer met de problemen van de ontwikkelingslan den bezig te houden. Healey, de Britse minister van De fensie. wees erop dat het hoofddoel van de NAVO de voorkoming van oorlog en het niet winnen van een t>orlog, is. Volgens hem is het onmogelijk tegelij kertijd over terugtrekking van 100.000 of meer Amerikaanse militairen en over de mogelijkheid tot het voeren van een conventionele oorlog met Rus land en zijn bondgenoten te praten. Engeland en de Bondsrepubliek, bel den lid van de nucleaire plannings- groep van de NAVO, zijn het onderling eens geworden over sommige richtlij nen voor gebruik van tactische kernwa pens, die, naar Healy hoopte, in decem ber door het bondgenootschap zullen worden goedgekeurd. De minister geloofde dat de Russen alleen tot een conventionele oorlog zul len overgaan, als zij ervan overtuigd zijn dat de NAVO geen gebruik zal ma ken van kernwapens anders zullen zijzelf met kernwapens beginnen. Het beleid van de NAVO in West-Europa moet erop gericht zijn, genoeg kernwa pens te gebruiken om Rusland van een conventionele oorlogvoering te kunnen weerhouden, maar weer niet zoveel als rampzalig kan zijn voor de wereld. In NAVO-kringen hebben berichten d ronde gedaan dat de Atlantsche bond genoten bij een conventionele aanval van de landen van het Warschau-Pact „waarschuwingsschoten" met kernwa pens zullen lossen. Meer Ook de Amerikaanse republikeinse senator Jacob Javits uit New Vork drong bij de Europese landen aan op verhoging van hun NAVO-bijdrage. warmee volgens hem kan worden voor komen dat de Amerikaanse senaat een resolutie aanneemt voor terugtrek king van Amerikaanse troepen uit Eu ropa. De raad nam vervolgens een aantal resoluties aan waarin werd aangedron gen op handhaving van de militaire verplichtingen op een redelijk peil, op voortzetting van de besprekingen over een Europees bewapeningsbureau en eventueel over de vorming van een ge- integreerde Europese strijdmacht, en tot bestudering van de mogelijkheid tot oprichting van een ontwikkelingsorga nisatie voor het Middellandse-zeege- bied (MDO), het houden van een opinie peiling over de NAVO en de verlening van het recht aan de vergadering van NAVO-parlementariërs zich de parle mentaire consulatieve Navoraad te mo gen noemen. Een speciaal beroep werd gedaan op de NAVO-landen te ijveren voor vrij- verkiezingen en herstel van de demo cratie in Griekenland het enige NA- VO-land dat niet aan de vergadering in Brussel heeft deelgenomen. BRUSSEL De verpleegster moet zich binnen de Europese Gemeen schap kunnen vestigen. Daartoe heeft d Europese Commissie voorstellen aan de ministers van West-Duitsland, Frank rijk, Italië en Benelux gedaan. Zij be vatten o.a. bepalingen inzake de weder zijdse erkenning van diploma's. ADVERTENTIE BONN De christen-democraat Kai- Uwe von Hassel, is herkozen tot voor zitter van de bondsdag. De 56-jarige voormalige minister van Defensie, werd door de nieuwe Bonds dag gekozen met een stemmenverhou ding van 411 voor, 72 tegen, 34 onthou dingen en een afwezige. Zijn ambtspe riode duurt vier jaar. Von Hassel was van 1962 tot 1966 ROME ltalië's postbestellers zijn in staking gegaan aan het begin van een week van stakingen in de openbare diensten, waarbij wellicht vierenhalf miljoen werkers de arbeid zullen neerleggen. Werkzaamheden in banken en kantoren ondervonden direct de gevolgen, toen brieven en pakketten zich voor de tweede maal binnen een week opsta pelden. De volgende zes dagen kun nen de ergste zijn in een serie stakin gen en arbeidsonrust, die het land reeds vijf weken lang geteisterd heb ben. Naar schatting ongeveer 30 miljoen brieven en 230.000 pakketten liggen nog op de postkantoren In het gehele land als gevolg van een tweedaagse staking van de postbeambten vorige week. Eén bestelling op zaterdag jl. heeft weinig gedaan om de achter stand in te halen. Tegen de tijd dat de vierdaagse sta king donderdagavond eindigt kan dit cijfer gestegen zijn tot 100 miljoen, indien de Italianen althans ge hoor geven aan oproepen om deze week geen brieven te posten. Ver scheidene firma's bezorgden zelf hun brieven en privé-brievenbestelorgani- saties - die een periode van grote bloei meemaken door de voortduren de vertraging bij de posterijen werkten op volle toeren. Op woensdag en donderdag zal de sta king nog gecompliceerder worden, doordat dan het gehele PTT-perso- neel op alle postkantoren in staking zal gaan. Verwacht wordt dat dit de postkantoren tot sluiting zal brengen en dat de telegraafdiensten tot stil stand zullen komen. De vrees dat de telefoondiensten ook ontwricht zullen worden in niet-automatische telefoon- districten, verminderde evenwel van daag nadat leden van twee van de drie voornaamste vakbonden bekend hadden gemaakt niet aan de staking te zullen meedoen. Verwacht wordt dat vrijdag de ergste dag zal zijn, omdat dan een nationa le staking van de spoorwegen (van 21.00 uur donderdagavond tot 21.00 uur vrijdagavond) zal samenvallen met een nationale bus- en tramsta king. INDIANAPOLIS (Indiana) De 54 jaar oude Harry Brodey heeft een rit met snelheden van 145 km op de motorkap van een auto overleefd. Hij was zondag bij zijn schroothandel aan het werk, toen hij drie mannen bij zijn kantoor zag. Toen hij vroeg wat zij wilden, zetten zij het op een lopen. Brodey sprong op de motorkap van hun auto toen zij wilden wegrijden. „Ik dacht niet dat zij de motor zouden starten, zolang ik op de motorkap zat". Zeven mannen die in de nabijheid werkten hoorden de wagen weggieren, zagen de baas op de motorkap en waarschuwden de politie. Brodey hield zich met beide handen vastgeklemd aan de ruitenwissers. Tijdens de achtervolging door de politie kwam de wagen tot snelheden van 145 km per uur. In wilde vaart botste de auto op een geparkeerde wagen en de mannen vluchtten te voet. Twee wisten te ontsnappen, maar Brodey herkende de derde als de chauf feur. ,.ïk heb hem tien minuten lang door de voorruit in zijn tronie gekeken", zo vertelde hij. Enige punten uit de aanklacht tegen de 22 jaar oude Charles W. Anderson Po ging tot inbraak, poging tot doodslag, vlucht na een aanrijding, roekeloos rijden •n vlucht voor een politie-ambtenaar. minister van Defensie, maar kreeg in de coalitieregering Kiesinger-Brandt de veel minder belangrijke portefeuille voor Vluchtelingenzaken toegewezen. In februari jl. volgde hij zijn partijgenoot Gerstenmaier op. Heden komt de bondsdag bijeen voor de verkiezing Van de nieuwe Bondskan selier. De socialistische partijvoorzit ter Willy Brandt is de enige kandidaat. Hij heeft een meerderheid van 249 stemmen nodig- President Heinemann overhandigde maandagavond de leden van het oude kabinet de ontslagoorkonden en ver klaarde, dat de grote coalitie van CDU/ CSU en SPD onder bondskanselier Kie- singer naar zijn oordeel goed werk had geleverd. De regering had weer orde in de staatshuishouding gebracht en een reeks belangrijke hervormingen op touw gezet. De aftredende kanselier wees er in zijn antwoord op, dat Heine- man zelf als zeer geacht collega (mi nister van Justitie) deel had uitgemaakt van het kabinet, en verklaarde het er mee eens te zijn dat het gezamenlij ke werk van de grote coalitie succes vol was geweest. VVILKES-BARRE (Pennsylvanië) Op de eerste dag van een hoorzitting over het verzoek het stoffelijk over schot van miss Mary-Jo Kopechne te mogen opgraven voor een lijkschouwing heeft dr. Donald Mills verklaard, dat hij na het ongeluk met de auto van se nator Edward Kenndv in juli jl., bloed de neus van miss Kopechne heeft gezien. Hij voegde hieraan echter toe dat dit gebruikelijk is bij een ver drinkingsdood. De officier van justitie Edmund Di- nis heeft in zijn verzoek voor een lijk schouwing gezegd, dat hij over bewijs materiaal beschikt dat in de neus en de mond van het slachtoffer bloed was evenals op haar kleding. Eerder had Dominick J. Arena, de chef van de politie in Edgartown ver klaard, dat hij na het ongeluk geen sporen van bloed of tekens van ver wondingen had gezien. Volgens Mills was het een duidelijk geval van ver drinking geweest. Christopher Look jr., deputy sheriff van Dukes Country, verklaarde, dat hij de auto van Kennedy gezien had een uur nadat volgens Kennedy deze van de brug in een vijver was gestort. Look vertelde dat hij in de nacht van 19 juli toen hij van zijn werk naar huis terugkeerde een zwarte auto ge zien had. Hij had gezien dat voorin twee mensen zaten, met mogelijk een derde achterin. Dat was om 01.45, ter wijl Kennedy bij de politie heeft aan gegeven dat het ongeluk voor midder nacht was gebeurd. Look had op de auto een nummerplaat van Massachu setts gezien en vastgesteld dat de let ter een L was. De nummerplaat van Kennedy was L-78207. Look was er ook bij toen de auto uit het water werd getrokken. „Meteen nadat ik het nummerbord had gezien ging ik naar een politieagent en vertel de hem dat dit dezelfde wagen was die ik eerder had gezien". ADVERTENTIE -{-zet maar plus achter skoda Visuele en schrijvende pers achter volgen de politie-auto, waarvan men aanneemt dat hij de Russische spion Peter Cohen vervoert, die in ruil voor de Brit Gerald Brooke zal wor den vrijgelaten. Peter Cohen zal worden overgebracht naar de gevangenis van Londen, al vorens vrijgelaten te worden met zijn vrouw. De Cohensveroordeeld in Engeland onder de namen Peter en Helen Kro ger, samen met de Russische spion Konon Molody, zeggen dat ze Polen zijn. Aangenomen wordt, dat ze via Oost-Berlijn naar Polen zullen vliegen. ADVERTENTIE PEKING China en de Sovjet Unie zijn gisteren in Peking besprekingen be gonnen met het doel de betrekkingen tussen beide landen te verbeteren. De Russische delegatie, die onder lei ding staat van de vice-minister van Buitenlandse Zaken, Vasily Koetznetsof, kwam zondag in de Chinese hoofdstad aan. Koetznetsof is oud ambassadeur in Peking. Tsjiao Koean-hoea, de Chinese vice- minister van Buitenlandse Zaken, leidt de Chinese onderhandelingsdelegatie. Welke onderwerpen bij het overleg ter sprake zullen komen Is niet precies be kend. Officieel spreekt men over de grenskwestie tussen de twee landen, die zeven maanden geleden tot bloedige ge vechten leidde. Waarnemers nemen echter aan, dat ook talrijke andere onderwerpen zullen worden besproken. Deze indruk wordt versterkt door de samenstelling van de Russische delegatie. Deze schijnt erop te wijzen, dat ook de economische be trekkingen tussen Peking en Moskou en zelfs een vreedzame coëxistentie van de twee communistische staten onder werp van gesprek zou kunnen zijn. MELBOURNE ('harmaine Biggs (30), de vrouw van de voortvluchtige Engelse treinrover Ronald Biggs, be reidt zich voor op een leven zonder haar man. „Het zal een langzame dood zyn", zei ze gisteren. „Maar ik wil niet dat hij gepakt wordt". Tegen mevrouw Biggs, die indertijd illegaal Australië binnenkwam, is geen aanklacht ingediend. Het blijft echter mogelijk, dat de immigratiedienst dit toch zal doen. In dat geval wordt ze waarschijnlijk met haar drie kinderen uitgewezen. Intussen heeft een Australische televi siemaatschappij haar tweehonderddui zend gulden geboden voor het relaas van haar leven met de grote rover. De 39-jarige treinrover zelf is spoor loos verdwenen. De Australische poli tie spant zich tot het uiterste in om hem op te sporen, maar ze koestert zelf ken nelijk niet veel hoop, dat dit haar spoe dig zal gelukken. Scotland Yard woedend over de wijze, waarop de Australische politie de zaak-Biggs heeft aangepakt. Bijna an derhalf jaar heeft men de zaak in Aus tralië laten liggen, ondanks een tip van Scotland Yard. dal Biggs in Mel bourne of in Adelaida zat. De klap op de vuurpijl kwam vrijdag. Zonder voor kennis van de Londense politie en van Interpol deed de Australische politie een inval in het huis van Biggs. Deze was haar echter te slim af. Algemeen is men van mening, dat de grenskwestie, die in feite aanleiding was tot het huidige overleg, bij de be sprekingen op de achtergrond zal ge raken. PASSAU Drie dagen na een brand in een tehuis voor geestelijk gehandi capte kinderen in het Beierse dorpje Fürsteneck, heeft de eigenaar van het tehuis, dr. Fritz Löw tegen de dorps pastoor een aanklacht wegens brand stichting ingediend. De geestelijke, Georg Stetter, is intussen door het bis schoppelijk ordinariaat in Passau ge schorst. Pastoor Stetter trad op als woord voerder van een belangengemeenschap die ageert tegen het verblijf van de eerder genoemde kinderen binnen de gemeente, omdat zij vreest dat daar door het toeristenverkeer wordt ge schaad. Enkele dagen geleden was een groep kinderen na inkopen in het dorp bij het tehuis tegengehouden door enke le tientallen lieden, die daar bij een kampvuur „de wacht hielden" onder het genot van sterke drank, zodat het er naar een mededeling van de pastoor „jolig" toeging. Dat er in het tehuis zelf brand uitbrak, hadden ze naar hun zeggen niet bemerkt. Volgens de politie was de brandweer bij het blussingswerk door de burgers gehinderd. De politie is bij haar onder zoek op een „muur van stilzwijgen" gestuit. BERLIJN Een 34-jarige Oostduit ser wordt in een ziekenhuis in West- Berlijn behandeld, nadat hij er gisteren in was geslaagd over de Berlijnse muur te klimmen. Hoewel Oostduitse grenswachten veel schoten op hem afvuurden, werd de man niet geraakt. Hij verwondde al leen zijn been, toen hij van de muur sprong. Tke Sovjet-Unie is erin geslaagd in het Midden-Oosten een stevig steun punt te vestigen, maar zij vindt het waarschijnlijk moeilijk de loop van de gebeurtenissen in dat gebied onder controle te houden. Dit staat te lezen in een verslag van het Instituut voor Strategische Studie In Londen, een westerse organisatie die zich bezig houdt met het bestuderen van het machtsevenwicht in de we reld. In het verslag, dat is geschreven door Robert E. Hunter, een aan het insti tuut verbonden Amerikaanse deskun dige voor het Midden-Oosten, wordt verder nog gezegd: „Voor de Sovjet- Unie heeft het meer dan veertien jaar betrokken zijn bij het geschil tussen de Arabische landen en Israël, haar positie in het Midden-Oosten veranderd". De Russische militaire en economische hulp plus de Russi sche aanwezigheid in de Middelland se Zee, heeft Moskou tot een grote macht in dat gebied gemaakt. In de toekomst zal zij misschien daar de overheersende mogendheid zijn, aldus het verslag. IJet is echter minder duidelijk, hoe- veel zeggenschap de Sovjet-Unie door de toenemende inmenging heeft gekregen in de Arabische regeringen. De aanwezigheid van Rusland, brengt voor dat land verantwoordelijkheid met zich mee, maar nog geen macht en autoriteit. De zesdaagse oorlog heeft laten zien, dat de Russische ac tiviteit in de Arabische landen die te genover Israël staan, ook het risico kan inhouden, van een confrontatie tussen Rusland en Amerika. Dit risico kan klein zijn, maar in een tijd van voorzichtigheid bij suprana tionale betrekkingen, kan dit risico moeilijk worden onderschept. Verschillende aspecten van de Russi sche politiek in dit deel van het Mid den-Oosten komen met elkaar in con flict en scheppen een reeks van di lemma's. ,e Sovjet-Unie zal misschien probe ren de omvang van het conflict tus sen de Arabieren en Israël te beper ken. teneinde haar betrekkingen met de VS te stabiliseren. Maar dit zal haar positie In de Arabische landen in gevaar brengen. Als het conflict is geregeld zal er voor de Arabische landen minder reden zijn1 om bij Moskou aan te kloppen voor wapens en diplomatieke steun. Volgens het verslag van het instituut voor strategische studie verkeren de Russen ook in een dilemma over de zaak van de Arabische commando groepen. Door ze te steunen wordt het gevaar op een oorlog groter. Door ze te negeren, krijgen meer ra dicale mogendheden als China meer kans. Bovendien is de militaire zwakte van de grotendeels analfabete Arabische legers, ook geen reclame voor Mos kou. En tenslotte: wespennesten plegen op de ongelegenste tijden, los te bre ken, met alle gevolgen vandien. Waarschijnlijk tengevolge van het stoken van een vuurtje door jongens, is maandagavond een vier lokalen om vattende houten noodschool ln Krom menie in brand geraakt en volledig ver woest. Het gebouw was in gebruik bij het rooms-katholiek lager onderwijs. PRAAG „Wij willen de rechters geenszins beïnloeden, maar wij moe ten hen wel herinneren aan hun gelof te van trouw aan het socialisme zo heeft de Tsjechische minister van Jus titie, Jan Nemec, maandag voor de te levisie verklaard. Naar aanleiding van het feit dat er honderden mensen te recht moeten staan in verband met de ongeregeldheden van 21 augustus jl. zei de bewindsman, dat „elke rechter instrument van de socialistische staat is en dat hij verplicht is vonnis te wij zen in de geest van de marxistisch-le- ninistische beginselen. TILBURG Er moeten in Tilburg op langere termijn acht kerken worden gesloten. Drie kerken komen voor slui ting op korte termijn in aanmerking. Het zijn alle parochiekerken in het oudere deel van de stad. In enkele ge vallen zal goedkopere vervangende ruimte voor de eredienst moeten worden geschapen. Een advies in die richting is dezer dagen door de decanale structuurcom missie aangeboden aan het bisdom 's-Hertogenbosch. De diocesane plan ningscommissie van het J>isdom zal zich over de studie buigen en aan de bis schop advies uitbrengen. Aan het plan voor de pastorale reconstructie van het dekenaat Tilburg is een studie van en kele jaren voorafgegaan. Die studie is gesteund door rapporten van onafhan kelijke deskundigen over de financiële, bouwtechnische, stedebouwkundige, pla nologische en pastorale aspecten van de reorganisatie van het kerkelijk le ven in Tilburg. Tellingen, die zich over vele jaren uitstrekken, hebben uitgewezen, dat de 22 katholieke kerken van het „oude" Tilburg ln 1952 nog door 75 pet. van de gelovigen tijdens de weekeinden wer den bezocht. In 1968 was dit gemiddelde percenta ge nog slechts 50. Voor heel wat pa rochiekerken was het echter nog veel lager. Een gevolg hiervan is geweest, dat verschillende parochies in zorgelij ke financiële omstandigheden zijn ko men te verkeren. Winner, 40 milde Amerikanen voor 1.45

De Vallei | 1969 | | pagina 8