y MUITERIJ IN CHILI VOORBIJ Dampo Kanselier Gehele Somalische regering n o in arrest gesteld Eis de originele crialbiiM buu enbijts u li Na gelukte staatsgreep Bigg s was weer gevlogen Computer vloog over Oceaan P if n De Seven-Up bottelaars overal ter wereld garanderen u dat Seven-Up uitsluitend echte suiker bevat. (Mag Seven-Up dan iets duurder zijn?!) Chrysanten! Zeeën van kleur. Te zien en voordelig te koop bij iedere bloemenwinkel, kar en kraam. Neem ze mee. Want we hebber ze nodig in dit wat kale seizoen. i5 II WOENSDAG 22 OKTOBER 1969 ADVERTENTIE Neem vaker een bloemetje mee! NAIROBI Het leger van Somali heeft na een onbloedige staatsgreep, uitgevoerd met steun van de politie, al le ministers van de regering-Egal in arrest gesteld. De nieuw-gevormde „re volutionaire raad" heeft besloten dat ze terecht moeten staan, aldus radio- Mogadisjoe. Premier Mohammed Ibra him Egal (48) werd door de radio be titeld als „een bloedzuiger voor het volk". De staatsgreep is volgens de Soma lische radio georganiseerd door de op perbevelhebber van de strijdkrachten, generaal Mohammed Zigad Bareh. De staatsgreep kwam nog geen et maal na de begrafenis van de vermoor de president Shermarke. Radio-Moga- disjoe riep om, dat de organisatoren de macht in handen hadden genomen wegens de corruptie in leidende krin gen, die tot de moord op Shermarke MELBOURNE De treinrover Ro nald Arthur Biggs heelt vrijdag en za terdag in een motel in een voorstad ge logeerd waaruit hij pnder achterlating van zijn kleding is gevlucht even voor dat de politie een inval deed. Biggs had zich donderdagnacht in het motel onder de naam Vancarson laten inschrijven en heeft daar 48 uur in zijn appartement doorgebracht met te luis teren naar de radioberichten over de speurtocht naar hem. Hoofdinspecteur James Milner heeft meegedeeld dat de politie zondag slechts de bagage van Biggs vond, waaronder een overjas met naamlusje „Biggs Esquire". Milner zei: „Nu dat wij zijn kleren hebben, moet Biggs zich wel erg kaal voelen. Hij is werkelijk hals over kop vertrokken. Het was ze ker dat het Biggs was. Wij waren naar het motel gegaan in verband met de inlichtingen die wij hadden gekregen". Het Alexander motel staat 3.5 km van het vliegveld van Melbourne. had geleid. De politiek van de presi dent zou worden voortgezet. Er is voor lopig een uitgaansverbod van twaalf uur per dag afgekondigd. „De stem van het Somalische volk" de nieuwe naam van radio-Mogadisjoe, heeft omgeroepen dat het parlement ls ontbonden, dat de grondwet is ingetrok ken en dat spoedig een nieuwe grond wet zal worden opgesteld. Voorts meld de een provinciaal radiostation, dat de nieuwe machthebbers alle hulp zullen verschaffen voor het herkrijgen van „Somali's bezette gebieden" SANTIAGO DE CHILE Een militaire opstand in Chili is dinsdagavond blik baar uitgewoed met een oplossing, waarby niemand zyn gezicht verloren heeft. Aan de opstand kwam een einde, nadat president Eduardo Frei sterke troepen had geconcentreerd om elke staatsgreeppoging te verijdelen. Van de zyde der rebellen werd verklaard, dat overeenstemming met de regering was bereikt en dat een bekendmaking via de radio wereldkundig zou worden ge maakt. De rebellen ontkenden, dat z(j een staatsgreep in het voornemen hadden gehad en zy zeiden, dat de moeiiykheden hun oorsprong vonden in eisen voor hogere soldy. ADVERTENTIE De regering gef geen bevestiging van een overeenstemming, maar de strijd krachten, die rondom het opstandige Tacna-regiment in de buitenwijken van Santiago waren geconcentreerd, vermin derden hun druk. Frei had door tanks gesteunde in fanterie en artillerie gestuurd naar het park, waarin het Tacnaregiment was gelegerd. Een militaire staatsgreep zou de eerste sinds 30 jaar in Chili zijn geweest. Dinsdagavond is er een kort vuur gevecht met opstandige soldaten ge weest terwijl een afgezant van presi dent Eduardo Frei in het rebellen- hoofdkwartier was, voor een poging om vrede te sluiten. Het schieten begon om 02.05 uur in het zwaarbewaakte hoofdkwartier van het regiment, dat bij het centrum van Satiago door de rebellen werd be waakt. Drie personen werden door het geweervuur gewond. Het schieten begon blijkbaar op een ogenblik van spanning terwijl loyale le geronderdelen naar de linies der re bellen opmarcheerden. ADVERTENTIE BIJ VERKOUDHEDEN In het hoofdkwartier verklaarden officieren, dat een soldaat blijkbaar per ongeluijk een schot had gelost. Dit schot leidde tot een wild vuurgevecht. Op dat ogenblik greep generaal-ma- joor Alfredo Mahn, commandant van de in Santiago gelegerde tweede leger divisie, en een afgezant van president Eduardo Frei een luidspreker en gelast te alle troepen het vuren te staken. Het vuren werd inderdaad gestaakt nadat het nauwelijks vijf minuten had geduurd. Generaal Roberto Viaux, de comman dant van het muitende regiment in San tiago, heeft zich vanmorgen overgege ven om, naar hij zei, geen onherstelbare schade aan het land toe te brengen. NEW YORK Een Fins straalvlieg tuig is dinsdag zonder navigator aan boord over de Altlantische Oceaan gevlogen. Het werk van de naviga tor werd gedaan door een computer. Finnair verklaarde, dat dit de eerste normale transatlantische vluch was zonder navigator aan boord. De 35 passagiers aan boord wisten niet dat zij deelnamen aan een vlucht, die een dramatische vooruitgang in de luchtvaart vormde. De computer was tot op 65 km buiten de Canadese kust ingeschakeld. De gehele vlucht van 7 uur en 40 minu ten was geprogrammeerd en aan het einde was de achterstand slechts drie minuten. Daarna moest voor de landing nog 37 minuten gecirkeld worden boven de New Yorkse luchthaven Kennedy. Het mechanische navigatiesysteem, dat is ontwikkeld door de elektroni sche afdeling van General Motors Corporation, bestaat uit twee com puters plus een reserve-eenheid. De computer leidt het vliegtuig via zijn route naar zijn bestemming. Het straalvliegtuig van Finnair landde na deze historische vlucht zonder moeilijkheden op de luchthaven Ken nedy van New York. In Seven-Up zit nooit iets anders dan echte suiker !9 f8 Seven-Up de enige 7"P Fen man uit één stuk, geen bekrom- pen partijpoliticus, maar een on dogmatische progressieve figuur. Zo is de sociaal-democraat Willy Brandt, de afgelopen jaren dikwyls is geble- West-Duitsland werd, eens geken schetst. Het is niet de eerste maal dat hij poog de Bondskanselier te worden. Zyn eerste poging om regeringsleider te worden mislukte, dat was in 1961. On danks de winst die de SPD bij de Bondsdagverkiezingen in dat jaar wist te behalen, zag Brandt het bonds kanselierschap gaan naar zijn grote christen-democratische rivaal dr. Konrad Adenauer, die deze functie reeds sinds 1949 bekleedde. Ook de tweede poging in 1965 had geen succes. Nu werd het de chris ten-democraat Ludwig Erhard. Brandst Noorse vrouw Rut adviseer de hem: „blijf nu maar verder in Beriyn." En Brandt ging terug naar West-Berlijn, waar hij sinds acht jaar burgemeester was. Nog geen vyftien maanden later was hy terug in Bonn als vice-kanselier en minister van Buitenlandse Zaken in de coalitieregering van dr. Kurt- Georg Kiesinger. Het was voor het eerst sinds 1930, dat de sociaal-demo craten zitting hadden in een Duitse regering. W/illy Brandt is op 18 november 191S in Lübeck geboren als Herbert Ernst Karl Frahm. Zijn vader heeft hij niet gekend. Zijn (ongehuwde) moeder was verkoopster in een coö peratieve winkel. Hij werd opgevoed door zijn grootvader, die van linkse huize kwam. Ondanks de armoedige omstandigheden waaronder hij leef de, was hij in staat het gymnasium te bezoeken. Na zijn eindexamen werkte hij als journalist bij het socialistische blad Lübecker Volksbote. Op 17-jarige leeftijd werd hij lid van de sociaal democratische partij (SPD). Toen hij zich in 1931 aansloot by de linkse socialistische arbeiderspartij, die zich van de SPD had afgescheiden, werd hij als journalist ontslagen. De volgende jaren werkte hij onder an dere als jeugdleider. Kort na de machtsovername door Hit- Ier op 30 januari 1933 vluchtte de jon ge Frahm, toen de Gestapo hem op de hielen zat, naar Noorwegen, waar hij familie had. In Oslo studeerde hij geschiedenis en werkte hij als jour nalist. Hjj bleef echter contacten met zyn politieke vrienden in Duitsland onderhouden. In 1936 studeerde hij gedurende een- half jaar onder de schuilnaam Willy Brandt, die hij in Noorwegen had aangenomen, aan de Friedrich Wil helm-universiteit in Berlijn. In 1937 ging hij als oorlogsverslagge ver voor een aantal Noorse socialis tische bladen naar de burgeroorlog in Spanje. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog (september 1939) was hij in Noorwegen een der drie secretarissen van de Norsk Folk- hjelpi, een door de Noorse vakbewe ging opgezette hulporganisatie. lVa de Duitse inval in Noorwegen ln april 1940 vluchtte Brandt als Noors soldaat naar Zweden, waar hij later van de Noorse regering-in-bal- lingschap (Londen) de Noorse natio naliteit verkreeg. Ook in Zweden deed hij journalistiek werk en onderhield hij betrekkingen met de Duitse ver zetsbeweging. In de eerste na-oorlogse jaren was hij correspondent voor Scandinavische bladen in Duitsland, In januari 1947 ging hij naar Berlijn als persattaché van de Noorse regering in de rang en het uniform van majoor. In 1948 kreeg Brandt de Duitse natio naliteit terug Een jaar later volgde zijn verkiezing tot Berlijns afgevaardigde van de Bondsdag in Bonn, wat hij tot 1957 bleef. Brandt werd in 1950 voor de SPD lid van het Westbeflijnse Huis van Afge vaardigden, waarvan hij in 1955 voor zitter werd. r\p 3 oktober 1957 volgde hy de over leden dr. Otto Suhr op als burge meester van Berlijn. Hij was de jong ster burgemeester die de stad ooit heeft gehad. Na het eerste jaar van zijn burgemeesterschap, dat hij tot 1966 bekleedde, werd hij geconfron teerd met een crisis om Berlijn. In november 1958 zegde de Russische premier Nikita Kroestjef het bc- zettingsstatuur van Berlijn en alle overeenkomsten betreffende de bezet tingszones in Duitsland op. De Sov jet-Unie wilde van West-Berlijn een gedemilitariseerde vrije stad maken en het bestuur over Oost-Berlijn over dragen aan de regering van de DDR. Brandt wees het Russische ultimatum als onaanvaardbaar van de hand. Het was voor een groot deel zijn werk, dat de Westelijke geallieerden hun garanties van de stad hernieuwden en versterken. 91s lid van het party bestuur nam Brandt deel aan de opstelling van een nieuw beginselprogramma van de SPD, dat in november 1959 door de partijconventic in Bad Godesberg werd goedgekeurd. In de zomer van 1961 ontstond rond om Berlijn een nieuwe crisis, die re sulteerde in de sluiting door Oost- Duitsland op 13 augustus van de sec torgrens tussen de beide delen van de stad en de bouw van de Berlijnse muur. In 1964 werd Brandt gekozen tot voor zitter van de SPD, waarvan hij sinds 1962 vice-voorzitter was. In decem ber 1966 werd hij lid van het kabinet van Kiesinger. Brandt is voor de tweede maal gehuwd. Uit zijn eerste huwelijk dat in 1946 door echtscheiding werd ontbonden, heeft hij een dochter Ninja, die in Os lo woont. Bij zijn tweede vrouw, de Noorse jour naliste Rut Hansen, met wie hij in 1948 in het huwelijk is getreden, heeft hij drie zoons, Lars, Peter en Ma- thias.

De Vallei | 1969 | | pagina 10