Nerveuze kanselier kreeg applaus De meerderheid voor Brandt bedroeg slechts 2 stemmen @§p| Auteur Kerouac overleden indeA>v1 GREEP X VAN DE GRIEP WITTE KRUIS in Amsterdam Kalverstraat 42, vlak bij de Dam Bleke Kiesinger feliciteerde VLEKAVIA helpt u eruit ZES Liechtenstein wil in Raad van Europa LAST vindt u Paola Rossi waar het zo goed kiezen is ott de grootste juweliers-collectie van Amsterdam waar het zilver ligt te blinken in lepeltjes, bekertjes, roomstellen - maèr ook in kostbare sieraden en serviezen, waar trouwringen, gouden ringen, armbanden, kettingen en broches u tegenglanzen in duizendvoudige verscheidenheid, waar de kunst van de edelsmid zich presenteert in een eindeloze variatie van vormen en combinaties: goud of zilver met briljant, email en edelstenen, waar u horloges vindt van hoge standing: Eterna, Heuer, Jacquet-Girard, Leonidas Chopard en ons eigen merk Paola Rossi waar de keus zo groot is, dat uw liefste wens vervuld kan worden waar de bediening bijzonder attent is, ook indien u zich slechts wilt orienteren. Ja, breng een bezoek aan de Kalverstraat, De winkelstraat van Nederland, waar Paola Rossi de grootste juwelier is! WOENSDAG 22 OKTOBER 1969 JA NAZI'S, NEE NAZI'S De strijd der fleerden, biedt een biina niemand aan de schuld van de slachtoffer, de mens Marinus van HnnffcihrlanirwekkenH en hooiend 1der Luhbe. een van de eerste Ne- BONN Willy Brandt kneep zijn handen ineen en trachtte zijri gemoeds toestand niet te verraden toen 't hoog tepunt van zijn politieke loopbaan aan brak. Met neergeslagen ogen hoorde hij Bondsdagvoorzitter kai Uwe von Has- sel de uitslag aankondigen van de ge heime stemming die 70 minuten had gevergd, met als uitslag 251 stemmen voor Brandt als kanselier twee meer dan de vereiste meerderheid. Op de vraag van de voorzitter of hij de stemming aanvaardde, stond de voormalige minister van Buitenlandse Zaken en ex-burgemeester van West- Berlijn schielijk op en zei met trillende stem „Ja, mijnheer de voorzitter, ik aanvaard de verkiezing". Onmiddellijk daarop barstte de rech terflank van de Bondsdag de hoek van de sociaal-democraten en vrije de mocraten in luid applaus uit. CDU-er von Hassel liet streng weten: „Ik wil de aanwezigen eraan herin neren dat in deze kamer niet geap plaudisseerd mag worden". Hij kreeg 'n licht boegeroep ten antwoord. Als eerste stond de fractieleider vön de nieuwe oppositie, Rainer Barzel op, om Brandt geluk te wensen. Hij werd gevolgd door ex-kanselier Kiesinger, die bleekjes glimlachend Brandt de hand drukte. Tenslotte schenen ook de sociaal-de mocraten en vrije democraten zich be- ADVERTEN'I IE 1616 O Jan Pieterszoon Coen sticht Bata via. Voor zijn verdiensten schenkt Holland hem "VLEK". Sinds 1550 gestookt volgens hetzelfde oude recept. Een zeer voordelige merkjenever. ANNO 1550 LOWELL (Massachusetts) Jack Ke rouac is op 47-jarige leeftijd overleden. De Amerikaanse schrijver en filosoof van de „beat generation" in de jaren 1950 was maandagavond in een zieken huis van Saint Peterburg opgenomen en bezweek op dinsdagavond aan een her senbloeding. Zijn belangrijkste boeken waren On the road, The subterraneans, en The town and the city. Hierin ontwikkelde hij een levenshouding die een leidraad werd voor de „beatgeneration". Kerouac was de man die de term beat (afleiding van beatific) uitvond voor de houding van mensen die vol ledig aan de genoegens van de mate riële samenleving voorbijgingen Hij probeerde met zijn filosofie een brug te slaan tussen de zogenaamde lost generation van het begin van deze eeuw en de beatgeneration. Hieruit ont stond rechtstreeks de huidige genera tie van de Hippies. In zijn boeken' be schreef hij de zwerftochten door de Verenigde Staten, waaraan hij een diepgang en levensblije adem meegaf die op miljoenen een onuitwisbare in druk achterliet. ADVERTENTIE (en spaart bovendien.de maag) Poeders, tabletten, cachets. De nieuwe Duitse bondskanselier Willy Brandt legt de eed af tegenover de president van het parlement. Von Hassel (r). Willy Brandt is de eerste sociaal-democraat die sinds 1930 als bondskanselier optreedt. wust te worden van het belang van het ogenblik en in een ommezien was Brandt omringd door gelukwensers, aangevoerd door een stralende Walter Scheel, leider van de vrije demo craten en minister van Buitenlandse- Zaken en vice-kanselier in de nieuwe coalitieregering. De in grijs kostuum gestoken Brandt bloosde diep en scheen op het punt te staan in tranen uit te barsten, toen hij zich door de feliciterende menigte 'heenwerkte, om buiten de vergader zaal zijn vrouw Rut en vervolgens de sociaal-democratische partijleiders te ontmoeten. Achter hem verlieten de christen democraten somber gestemd, in kleine groepjes door een andere deur de Bondsdag. Opvallend was het dat Franz Josef Strauss, leider van de Beierse vleugel van de CDU en in het vorige kabinet minister van Financiën, Brandt niet fe liciteerde. Achteraf verklaarde hij te genover verslaggevers: „Het was vol doende dat de fractieleider van de christen-democraten de honneurs waarnam". Terwijl Brandt onder applaus van een kleine menigte het parlement ver liet voor een bezoek aan bondspresi dent Gustav Heinemann, begaven de goed gemutste sociaal-democratische en liberale leiders zich onder de jour nalisten en de functionarissen in de wandelgangen, om kennissen te be groeten en e'/t praatje te maken. Kiesinger begaf zich naar het nabij gelegen Palais Schaumburg dat de laat ste drie jaar zijn ambtswoning als re geringsleider is geweest, om afscheid te nemen van zijn staf. De nieuwe kanselier legde later op de dag voor de Bondsdag de eed af. Van de 495 bondsdagafgevaardigden die aan de stemming deelnamen stem den er 251 voor Brandt, 235 tegen hem, vijf onthielden zich van stemming en vier stemmen werden ongeldig ver klaard. Een afgevaardigde, de christen-de mocraat Paul Lücke, voormalig minis ter van Binnenlandse zaken, was af wezig. Dit betekent dat zes christen democraten niet tegen Brandt hebben gestemd. Zij hebben zich onthouden, ongeldig gestemd of voor de sociaal democraat uitgesproken. Aangenomen wordt dat drie liberalen tegen de kan didatuur van Brandt hebben gestemd. President Richard Nixon van de-*Ver enigde Staten heeft Willy Brandt een felicitatieboodüchap gestuurd ter gele genheid van diens verkiezing tot bonds kanselier. Ook premier Harold Wilson van En geland heeft via diplomatieke kana len Brandt met zijn benoeming ge feliciteerd. De eerste minister van Frankrijk, Chaban-Delmas, heeft in een tele gram de nieuwe Westduitse kan selier Brandt met zijn benoeming van harte gelukgewenst. VADUZ Het vorstendom Liechten stein heeft besloten het lidmaatschap van de Raad van Europa aan te vra gen. Een afvaardiging onder leiding van de regeringsleider dr. Gerard Bat- liner, zal op 28 oktober in Straatsburg het verzoek om toelating overhandigen. De strijd der geleerden, biedt een hoogstbelangwckkend en boeiend schouwspel. Met de scherpe wape nen der geest, wordt een gevecht geleverd dat zelfs de buitenstaan der gefascineerd doet blijven slaan. Wie zal er mopperen, als ook die geleerden dan maar blijken mensen te zijn, koppig, nukkig en vasthou dend. Dezer dagen is een dergelijke „wedstrijd van de geest", bezig zich voor onze ogen af te spelen met als inzet een gebeurtenis die velen nog bewust of onbewust hebben mee gemaakt. Vijfendertig jaar geleden, werd in Leipzig een Nederlandse jongen, de 24-jarige Marinus van der Lubbe uit Leiden onthoofd, om dat hij in de nacht van de 27ste februari 1933 het gebouw van het Duitse parlgment, de Rijksdag, in Berlijn, in brand zou hebben gesto ken. De vraag waarom het gaat is: stak hij alleen, misleid door nazi's de brand in het gebouw, als een soort „idealistische provo lang voor de tijd" of werd hij door de nazi's gebruikt om een daad te stellen en werd hij door hen voor politieke doeleinden toen opgeofferd, tijdens het proces vergiftigd en snel ter dood gebracht om de ware brand stichters, de leiders van de nazi partij schoon te wassen? Met an dere woorden: was Van der Lubbe schuldig of onschuldig. Tegenover elkaar staan Prof. dr. L. de Jong, hoogleraar in Rotter dam en directeur van het Rijksin stituut voor oorlogsdocumentatie en dr. Calic, van geboorte Zuidslaviër en secretaris van de Europese com missie voor onderzoek naar oorzaak en gevolgen van de tweede wereld oorlog. Zijn werk: „De Rijksdag brandt", vérscheen dezer dagen, juist na de publikatie van het rap port van de commissie. ür. Calic stelt in zijn boek (en wij hebben maandag deze conclu sie reeds weergegeven) dat de nazi's de Rijksdag in brand staken via de geheime gang die van het huis van Rijksdag-voorzitter Hermann Goering naar het gebouw aan de Berlijnse Königsplazt liep. Van der Lubbe lieten zij voor de schuldige door gaan. De meeste brandstichters wer den in de „nacht van de lange messen'' door de S.S. geliquideerd. Dr. Calic komt tot zijn conclusie via een groot aantal feiten toe valligheden die naast elkaar ge rangschikt zich laten lezen als een boeiende misdadigersroman, toeval ligheden die zo sterk spreken, dat zij bijna niets anders dan de schuld van Hitier en zijn bende aan de Rijksdagbrand kunnen bevestigen. Het is de gedachte die ook al in het voor de oorlog gepubliceerde Bruinboek, naar voren kwamen die bijna niemand aan de schuld van de nazi's deed twijfelen. Prof. De Jong van zijn kant is aanhanger van de theorie ontwik keld door de Duitser Fritz Tobias, die met een groot aantal getuien en documenten meende aan te to nen, dat Hitier en zijn aanhangers slechts profiteerden van de brand stichting van Van der Lubbe om eerst de communisten, vervolgens de sociaal-democraten en daarna alle tegenstanders van het derde rijk uit te schakelen in de gevangenis sen en concentratiekampen. Hij ba seert zich op de voorhanden zijnde documenten. De door dr. Calic toege paste deductiemethode acht. hij zo al niet onwetenschappelijk, dan toch wel erg emotioneel en voorba rig, uitgaande van vermoedens, vol gens hem verkeerde vermoedens. Volgens hem heeft dr. Calic ver zuimd om zijn beweringen te sta ven met documenten en heeft diens commissie verzuimd om de getuigen naar voren te brengen die zij be loofde, teneinde de strekking van het verhaal te bevestigen. Prof. De Jong blijft bij de door Tobias en prof. Mommsen ontwik- keldq theorie, die hij ook in zijn boek: „Het koninkrijk der Nederlan den in de tweede wereldoorlog" (deel I)" heeft weergegeven. Dr. Calic van zijn kant zegt, dat er wel degelijk getuigen zijn, maar dat men de namen niet kan bekend maken, omdat zij in West-Duitsland last hiermee zouden krijgen. Tobias is een hoog politiefunctionaris en volgens hem een communistenjager. Hoe boeiend deze strijd der gees ten ook is, zij gaat in de eerste plaats heen over het vermoorde slachtoffer, de mens Marinus van der Lubbe, een van de eerste Ne derlandse slachtoffers van het na zi-regime. Het is niet wel mogelijk om op dit ogenblik (prof. De Jong zei het zelf in een interview voor de tv) nu de geschiedenis nog altijd voort gaat, een oordeel te geven of To bias, dan wel dr. Calic gelijk heeft. Feit is, dat het boek: De Rijks dag brandt, een boeiend en vooral een menselijk boek is. Hoe de bijna blinde Van der Lub be in het gigantisch grote gebouw van de Rijksdag, dat hij niet ken de, zo effectief brand heeft gesticht in het koude donker van de febru- arinacht snijdt dr. Calis wel aan. Documenten van Tobias, zullen daar nooit over kunnen spreken, om de eenvoudige reden, dat zij niet be staan of zullen kunnen bestaan. Wil men toch een oordeel, dan kijke men allereerst naar de feiten die de nazi's tijdens hun vijfjarig verblijf in ons land achterlieten. Misschien wat emotioneel oorde lend zegt men dan, dat een onschul dige nazi net zoiets is als een werkloze doodgraver. Het ls iets wat tegen het oergegeven van de na tuur ingaat. M. Dr. Edouard Calic: De Rijksdag brandt, Elsevier, Amsterdam, f 19,50. Ter gelegenheid van het ver schijnen van de Nederlandse vertaling van het boek ,,De Rijks dag brandt" werd in Krasnapolski een persconferentie gehouden. Links op de foto Johanes Markus van der Lubbe, de broer van Mari nus van der Lubbe, met de schrij ver Edouard Calicdie een hand tekening in het boek zet. p In de Kalverstraat in Amsterdam... Paola Rossi Paola Rossi is nauw verbonden met GASSAN DIAMONDHOUSE, de grootste diamantslijperij van Amsterdam. Daarom is de collectie zo groot en kunnen de prijzen matig blijven. Paola Rossi geeft u graag een introductie als u het diamandslijpen wilt zien

De Vallei | 1969 | | pagina 11