C&A afdeling WQn 6 mod ie <S> CD K3 SW cSche 5 e Palestinacomité wil erkenning van rechten van vluchtelingen én joden Samenwerking gewenst in Ned. meubelbranche T arievenoorlog boven Oceaan CD CD Driedaags proces tegen rechter 2 6 O to Q) O' Vrouw bekent messteek Krogers vrijdag naar Polen Roofoverval Twee militairen verongelukt y> - ■-«* Sportieve jongenscoat van imitatieleer, met schapenvacht gevoerd. 1134-167 57.- - 65.- Warm gevoerde jongens montycoat van zuiver wollen waterafstotende mohair. 116-146 49.75 - 57.- Zuiver wollen mohair kleutercoat, geheel gevoerd met wollen ruit. 92-110 49.75 Kleuter jasje van Borg (acryl teddy) met originele tressluiting. 92-110 47.50 Sportieve mohair meisjescoat met geruite wollen voering. Echt Toscaans bont langs capuchon. 116-146. 59.- - 65. Speciaal voor tieners deze zuiver wollen mohair coat, geheel met "bont" gevoerd. 152-167 75.- „MISLEID" GEVAAR VOOR 25.000 WERKNEMERS AARZELING Onderzoek naar rassendiscriminatie in Nederland nog niet nodig Aga Khan gehuwd WOENSDAG 22 OKTOBER 1969 e G> coats Q) V. >z Wm ipagH^i 1L (ff 111 i m l «m m m 1 I I li n 11 AMSTERDAM Het Nederlandse Palestina-comité is tot de conclusie ge komen, dat de rechten van de Pales- tynse vluchtelingen erkend moeten worden. Het comité keert zich tegen het zionisme, maar het stelt tevens, dat de joodse bevolkingsgroepen recht hebben op bestaan in vrede. Het Palestina-comité baseert zijn uit voerige verklaring op het verslag dat een delegatie maakte na een bezoek aan de Arabische landen. Enkele dele gatie-leden bezochten daarna ook Isra el. Het comité noemt de historische rech ten (tweeduizend jaar oud) van de joden irrationeel, terwijl de religieuze band met Palestina geen aanspraak geeft op politieke suprematie in dit gebied. Het comité noemt als gevolgen van de stichting van een joodse staat o.a. ontwrichting van het leven der Pales- tijnen en een mensonterend vluchte lingenprobleem. Het comité meent dat de weg naar een duurzame vrede noodzakelijker wijs gaat via de erkenning van de Pa lestijnse rechten en erkent bijgevolg het recht van de Palestijnen zich te verzet ten tegen de bezetting van hun land. „Anderzijds kan de joodse bevolking in het huidige Israël niet verantwoor delijk gesteld worden voor het onrecht dat de Palestijnen is aangedaan dooi de zionistische politieke en militaire machthebbers. De joden die voor de na- ni-terreur of uit de Arabische landen z(jn gevluert zijn in dubbele zin slacht offer van vervolging en zionistische misleiding." Hieruit volgt dat het comité „elke re geling nadrukkelijk afwijst die niet ondubbelzinnig het recht op bestaan in vrede, veiligheid en gelijkheid van de joodse bevolkingsgroep garandeert, binnen een staatsverband, welk dan ook dat de Palestijnen in hun rechten her stelt". Het bestuur van het comité is thans als volgt samen gesteld: voorzitter dr. L. Grollenberg, secretariaat P. Nak, dr. K. Wagtendonk en drs P. v.d. Valk, voorts: J. Davio, mevr. H. Lataster, H. van Amstel, drs. W. Bartels en B. Hen driks. Koekoek „hapt" DEN HAAG De heer H. Koekoek, voorzitter van de fractie van de Boe renpartij in de Tweede Kamer, heeft verzocht om een strafvervolging van mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de KRO. Aanleiding hiertoe vormen de uitla tingen van mr. Van Doorn, die in een (VARA) radio-uitzending van j.l. zater dag over opmerkingen van minister Beernink gezegd zou hebben, dit de ze laatste opmerkingen „gave nonsens zijn, waarvoor iemand van de Bóeren- party zich niet zou hoeven te schamen" De heer Koekoek acht zich door de ze wat hij noemt „zeer misplaatste uit lating" van de heer Van Doorn gegriefd en duidelijk in het openbaar beledigd en in eer en goede naam aangetast. Bovendien is hij van oordeel, dat het optreden van de KRO-voorzitter zowel de Boerenpartij als hemzelf schade zou kunnen berokkenen. DEN HAAG Voor de behandeling van de strafzaak tegen de Haarlemse rechter mr. H. G. Rambonnet heett de Haagse rechtbank drie dagen uitgetrok ken. De zaak komt dinsdag 28, donderdag 30 en vrijdag 31 oktober voor. De rech ter wordt telastgelegd dat hij op 21 februayi vorig jaar de achttienjarige wielrijder Henk Lammers uit Hille- gom heeft aangereden, waarna de jon gen is overleden. Het openbaar ministerie heeft twaalf getuigen gedagvaard. De verdediging vijftien. President van de rechtbank zal zijn prof. mr. W. van Hattum en officier van justitie mr. A. W. Rosingh. Beat-generation99 DEN HAAG De 52-jarige Haagse prostituée A. R. heeft bekend, dat zij zaterdagmiddag haar bovenbuurvrouw Anna Bloemers met een mes heeft doodgestoken. Het 57-jarige slachtoffer, ook een prostituée, is kort na de steek in de borst in het Haagse ziekenhuis Zuidwal overleden. R. had ruzie met de buurvrouw ge kregen in het trappehuis van een huis in de Haagse Geleenstraat. Tijdens een scheldpartij kwam R. met een dolk in haar hand naar buiten en stak Anna Bloemers in de borst. Tegenover de recherche verklaarde de vrouw dat zij het mes daarna heeft schoongemaakt en opgeborgen in een linnenkast. Daar is het wapen door de politie gevonden. LONDEN De Russische spionnen Peter en Helen Kroger (alias Cohen), die door Engeland worden ingeruild voor de al vrijgelaten Britse lector Ge rald Brook, zullen vrijdagmorgen Lon den verlaten aan boord van een vlieg tuig van de BEA met bestemming War schau. Dit is in Londen van officieuze zijde vernomen. Na acht jaar gescheiden gevangen schap werden Peter en Helen, resp. 58 en 55 jaar oud, dinsdag in de gevange nis van Brixton herenigd. Zij ontvingen er bezoek van functionarissen van de Poolse ambassade, die hun vertrek kwa men regelen. Het echtpaar was in 1961 tot twintig jaar veroordeeld. UTRECHT „De Nederlandse meubelfabrikanten moeten vooral op exportgebied komen tot nauwere en grotere samenwerkingsverbanden. Als er niets gebeurt zul len onvermijdelijk gaten vallen in deze bedrijfstak met zijn 25.000 werknemers en zal de werkgelegenheid aanzienlijk verschralen. Momenteel is men vaak nog te huiverig om samen te werken daar men bang is dat het bedrijf zijn identiteit zal verliezen". Dit zei mr. H. W. Fockema Aoidraea, voorzitter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken in Rotterdam, op de elfde landelijke dag voor bedrijfsver- betering, die in „Esplanade" in Utrecht is gehouden. Hij trok tijdens deze bijeenkomst enige voorlopige conclusies uit een structuuronderzoek in woningin-t richting, waarmede men onder zjjri voorzitterschap sedert een half jaar be zig is en dat aan het eind van dit jaar voltooid zal zijn. Uit het onderzoek is gebleken dat een groot aantal Neder landse meubelfabrieken te klein is om met enig succes te kunnen exporteren. „De fabrikanten zullen gezamenlijk Europa moeten laten zien wat Neder land heeft te bieden. Europa is de markt. De Nederlandse meubelindustrie aar zelt thans nog het veld te betreden dat voor haar open ligt. Ook in het bui tenland worstelt men in deze branche met versnippering van bedrijven", al dus mr. Fockema Andraea. Door samen te werken bij markton derzoek en produktie kan men komen tot grotere seriebouw en betere service, ce. Te denken valt b.v. aan het opzet ten in binnen- en buitenland varf een dealernet. Hierdoor zou het contact tussen industrie en leverancier (afne mer) belangrijk kunnen worden verbe terd, zo meende hij. „De leverancier (afnemer) wil graag iets exclusiefs brengen. Voordat men de fabrikant tot produktie laat over gaan dient men eerst de markt af te tasten. Dat laten afnemer en fabrikant nu nog wel eens na". LONDEN Een massale sterfte van zeevogels aan de Britse Noordwest- en Westkust stelt de deskundigen voor een raadsel. Meer dan tienduizend dode of stervende vogels en ook dode zeehon den zijn de laatste dagen aangespoeld. De oorzaak ligt hoogstwaarschijn lijk niet in waterverontreiniging door chemicaliën. DEN HAAG In Nederland komen praktijken van rassendiscriminatie wei nig voor. De ministers De Jong (Bui tenlandse Zaken a.l.) en Polak (Jus titie en binnenlandse aken a.i.) slui ten echter niet uit, dat deze in de toe>- komst zullen toenemen. Zij hebben de Tweede Kamer mee gedeeld er voorlopig nog niets voor te voelen een instantie te vormen om praktijken van rassendiscriminatie in Nederland tegen te gaan. Het idee van zo'n instantie was vanuit de Kamer ge opperd. Leden van de bijzondere Kamercom missie, die zich bezig houden met het vraagstuk van de rassendiscriminatie, wilden een commissie van onderzoek en advies. De commissie zou dan klach ten kunnen registreren over rassen discriminatie waarbij geen wettelijke normen worden overtreden. De regering ziet voorlopig geen aan leiding om zo'n commissie te vormen. Zij wil het wel weer overwegen wan neer de praktijken van rassendiscrimi natie in Nederland sterk zouden toe nemen. Volgens de regering volgt het ministerie v anCultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk bovendien ge vallen van rassendiscriminatie op de voet. De ministers De Jong en Polak heb ben het volste vertrouwen, dat ook la tente neigingen tot rassendiscriminatie in Nederland tijdig worden gesigna leerd en bestreden. AMSTERDAM Sinds drie dagen is in het transatlantische luchtverkeer een open situatie in de tarieven ont staan. die in de komende maanden me nig reisbureau voor onoplosbare pro blemen zal stellen. De situtie is een gevolg van het be sluit van Alitalia, dié de tarieven voor vluchten naar Amerika aanzienlijk heeft verlaagd. Andere maatschappijen volgden al spoedig, zodat er nu tien tallen nieuwe tarieven van kracht wor den, waartegen uiterlijk per 1 novem ber de oceaan kan worden overgesto ken. In Lausanne proberen nu drie groepen op de verkeersconferentie van de lata wanhopig orde op zaken te stel len. VETO H. Don Reynolds, directeur van de lata zei gisteren in Amsterdam dat enorme verwarring in de tariefsituatie onvermijdelijk zal zijn tenzij alle 22 aan het luchtverkeer over de oceaan deelnemende maatschappijen het in Lausanne unaniem eens worden over de tarieven. Ieder lid heeft vetorecht zodat de kans op eenstemmigheid ge ring lijkt. Daar staat tegenover en dat was de enige optimistische opmer king die de heer Reynolds zich liet ont vallen dat de maatschappijen zelf een goed geordende situatie preferen boven een verwarrende, die bovVadien een moordende situatie in zich bergt. De delegaties in Lausanne hebben zich al neergelegd bij het feit dat zij niet voor de komende winter overeenstem ming zullen bereiken. De open situatie, die 19 oktober is in gegaan, blijft dus voorlopig bestaan. Dat zal dan inhouden dat men mits men goed uitkijkt voor tarieven die honderden guldens beneden de oude prijs liggen de oceaan kan overvlie gen. Dit geldt voor individuele, maar zeker voor groepsreizen. Alitalia rekent bijvoorbeeld 229 dol lar (ruim duizend gulden) voor een re tour over de oceaan met als enige voorwaarde dat de reiziger een 22- daagse retour neemt. LONDEN Voor een filiaal van een bank in het Londense East End hebben dinsdag zes gewapende en gemasker de mannen een auto overvallen die geld vervoerde. Zij ontkwamen met een be drag van 58.000 pond sterling. Zij stapten uit een geparkeerde bak kersauto toen men de geldzakken be gon uit te laden. De drie begeleiders van het transport werden met gummi knuppels neergeslagen. Een busconduc teur die de drie te hulp kwam, kreeg een schot in zijn yoet. De overvallers ontkwamen in een auto, een van de twee die zij klaar hadden staan. De eerste wilde niet aanslaan. PARIJS Karim Aga Khan is dins dagmiddag in Parijs in het huwelijk getreden met de 29-jarige Lady Sarah James Chricton-Stuart. Aan de voltrek king van het burgerlijk huwelijk in de kamer van de burgemeester van het vijfde arrondissement was geen rucht baarheid gegeven. De religieuze plechtigheid geschiedt volgende week dinsdag in de Parijse woning van de Aga Khan aan de oever van de Seine. De getuigen van de bruidegom waren zijn oom Sadroeddin Aga Khan en zijn broer prins Amin Aga Khan, terwijl de bruid haar vader, kolonel Arthur Cro- ker-Poole, en haar broer Anthony Cro- ker-Poole als getuigen had meege bracht. DEN HAAG Twee Nederlandse militairen zijn bij oefeningen in Duits land en Zeeuwsch-Vlaanderen om het leven gekomen. Het zijn de 20-jarige huzaar 1ste klas R. de Mos uit Schiedam en de 26-jarige dienstplichtig militair J. Goderie uit Urmond (Limburg). De 20-jarige huzaar raakte maandag avond op het militaire oefenterrein Hohne in de koepel van een tank be klemd en overleed ter plaatse. Soldaat J. Goderie nam deel aan de oefening „Meetjesland" in Zeeuwsch- Vlaanderen. Toen hij maandagavond de provinciale weg in de gemeente Hoek wilde oversteken, werd hij gegre pen door een passerende auto.

De Vallei | 1969 | | pagina 13