Veenendaals dagblad Libanese aanval op guerrilla-troepen Buiten Vrijlatingsmotie maakt geen kans in de Kamer Mr. Beernink nam „argeloos" te veel sigaretten mee Kolendamp eiste reeds acht mensenlevens Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Syrië sluit woedend grenzen speculaas r Gouden fietsspeld verdiend Stakingschaos in WERELD- SPAARDAG JAMIN c Mijnstaking in Engeland nog uitgebreid Mr. Van Thiel moest orde herstellen op de tribune DRIEMOETEN IN BREDA BLIJVEN Diplomatenpas getoond aan douane; later beboet Herfst zeer droog PLAATSELIJK MIST EXPLOSIES morgen Damwild „LINKS" TEGEN zingende_ dolfii tijnen... .in het doliinarium Harderwijk. VTB Harderwijk-Tel. 03410-2569 TE GOEDER TROliW Valdispert kalmeert maakt niet loom of slaperig NUTSSPAARBANK Troepen blijven in Tsj.-Slowakije VOOR DE KACHEL Van jong tot oud met sparen vertrouwd Raiffeisen Spaarweek 27t/m31oktober Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.)f 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m.. 12.35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 22 OKTOBER I969 - 43e JAARGANG no. 248 DAMASCUS (Syrië) Syrië heeft dinsdagavond zijn grenzen met Libanon ge floten en gedreigd met krachtige maatregelen om de Libanese autoriteiten te dwingen hun strijd tegen de Palestijnse commandotroepen in het zuiden van Libanon te staken. De Syrische maatregel werd bekendgemaakt door het politieke bureau van de aan de macht zijnde socialistische Baath-partij. In een verklaring van het politieke bureau wordt sluiting een voorspel voor „krachtiger en meer afdoende maatregelen" genoemd. „De Libanese autoritei ten moeten bewogen worden hun maatregelen tegen de Palestijnse guerrilla strijders af te gelasten". Onmiddellijk na de bekendmaking heeft het Syrische ministerie van Binnen landse Zaken bevel gegeven de gehele grens met Libanon te sluiten en reizen tussen de twee landen verboden. De verklaring beschreef de aanval len van het Libanese leger in het afge lopen etmaal op guerrillabases in het zuiden van Libanon als een onderdeel „van een samenzwering van het Ame rikaanse imperialisme en het zionisme om de Palestijnse revolutie te verplet teren". Volgens de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO zijn 14 guerrillastrij ders bij de aanvallen gedood, 25 ge wond en werden er 30 a 40 gearres teerd. De gevechten, welke maandag avond zijn begonnen, duurden 24 uur later nog steeds voort bij het dorp Kafr Sjams dat dicht bij de Israëlische grens ligt. Volgens de verklaring be vinden guerrillastrijders van de EI Fa tah zich in hun commandobasis bij Kafr Sjams in een tang tussen de Liba nese troepen en concentraties van Is raëlische pantsereenheden aan de Liba nese grens. Beweerd wordt dat de ba sis zowel door Libanese artillerie als Israëlische kanonnen beschoten wordt. „De stem van Assifa", het radiosta tion van El Fatah, heeft later omge roepen dat de gevechten zich hebben uitgebreid tot twee Libanese dorpen dicht bij de Israëlische grens. 14 leden van de El Fatah zouden gedood of ge wond zijn toen naar schatting 2.000 Li banese militairen in tanks twee andere guerrillabases in de Libanese dorpen Majdal Salam en Al Sjakra aanvielen. Bij de nieuwe gevechten, welke nog voortduren, zouden vijf Libanese dorps bewoners gedood en 25 gewond zijn. Het Libanese leger zou de toevoer van elektriciteit en water naar het beleger de Majdal Salam hebben afgesneden. In de dorpen zijn veel huizen vernield. In de nacht van dinsdag op woens dag heeft zich in de Libanese hoofd stad Beiroet een zware explosie voor gedaan. Achter de woning van de direc- tpur-generaal van de binnenlandse vei ligheidstroepen, Mohammed Banna, kwam een bom tot ontploffing. Er zijn geen slachtoffers gemeld. Er is alleen schade aangericht aan de afrastering. ADVERTENTIE 250 gram van 65 voor 55 niet te geloven voor die prijst l\ezoekers van het nieuwe bezit van Natuurmonumenten" ,.Het Deelerwoud"hebben wel licht opgemerkt, dat na het ver klinken der laatste stemmen van het orgelende roodwild er een ander herfstgerucht opdook. Dat is op deze plaats nogal eens te horen, icant er huizen al sinds vele jaren damherten en hun bronst valt in de tweede week van oktober en eindigt in de eerste november dagen. Evenals het edelhert zoeken ook de damherten rustige dekking, doch vertonen zich in de hoogtijd meer in het openbaar. Hun stem heeft echter lang niet de dreunen de. elektriserende klank van het geburl, dat het imposante manne lijke roodwild ongetoomd en vol drift laat vernemen, ja we horen er nauwelijks verlangen, daden drang en begeerte in. Van vari anten in de klankkleur, die ons zovaak treffen, is evenmin sprake. Het is weinig meer dan een snor kend, kokhalzend geluid of geruis, dat op eentonige, dorre en lijzige wijs lang kan voortzagen. Er valt weinig drift aan op te merken en het kan in geen enkel opzicht ver geleken worden met bas en bariton van een twaalf- of veertienender, die goed bij stem is. Wanneer de dammen langs het raster van de grote weg bij de Woeste Hoeve onder het eikehout liepen, hebben we vroeger op stille avonden het neuzelende gezeur her haaldelijk vernomen en dit zal nóg wel zo wezen, want het Deelerwoud bezit een flinke populatie. In hun ijverzucht staan de bokken weinig bij het edelwild ten achter. Er kunnen zich opwindende taferelen vol spanning onder hen afspelen. I 22 okt. 1969 A. B. WIGMAN In een woonwijk van Haifa is van ochtend een bom ontploft. Een man werd gedood en enkele mensen liepen verwondingen op. Twee woningen in een flatgebouw zijn uitgebrand. Een tweede bom ontplofte op een parkeer plaats. Daar werden 10 mensen ge wond. Verscheidene auto's werden ver nield en enkele huizen beschadigd. Een derde, hevige explosie richtte schade aan aan een gebouw van drie verdiepingen. Ook hier vielen gewon den. In aanwezigheid van de Israëlische minister van Defensie, Mosje Dajan, is dinsdag een Israëlische civiele recht bank ingesteld in Koeneitra, de voor malige Syrische garnizoensstad in de bezette Golan heuvels. De Israëlische minister van Justitie, Sjimsjon Sjapiro, zei in een toespraak bij de openings plechtigheid: „Dit is een grote histori sche dag. Wij allenjbidden dat de Israë lische wet altijd van kracht zal blijven in de Golan heuvels". Minister Sjapiro zei dat een netwerk van rechtbanken ingesteld zal worden in het gehele heu- velgebied, om in de toekomst recht te spreken volgens de Israëlische wetten. Minister Dajan zei dat de instelling van de rechtbank symbolisch is voor de dy namiek van het leven dat zich in de Golan heuvels ontwikkelt met de terug keer daar van de Israëlische vestigin gen. Hij verklaarde zich tegen terug gave van strategisch gewichtige punten die Israël nu bezet houdt, aan de Ara bieren. LONDEN De staking bij de Britse mijnen, die bij ongeveer de helft van het aantal mijnen het werk heeft lam gelegd, heeft zich gisteren verder uit gebreid. Van de in toaal 300.000 Britse mijnwerkers hebben er 125.000 het werk neergelegd. De oplossing van het conflict schijnt verder weg te liggen dan ooit tevoren, als gevolg van de diepe tegenstellin gen tussen de mijnwerkersbond (NUM) en de stakers. De NUM heeft gewei gerd de staking te erkennen én heeft de mijnwerkers gevraagd akkoord te gaan met een loonsverhoging van 27 shilling 6 pence per week, die door de directie van de mijnen is aangeboden. Maar de stakers willen deze loonsver hoging gekoppeld zien aan een verkor ting van de werktijd tot 40 uur per week. Het uitvoerend comité van de NUM zal op 30 oktober op een buiten gewone vergadering in Londen de kwestie bespreken. DEN HAAG De vraag of de drie Duitse oorlogsmisdadigers in Breda moe ten worden vrijgelaten, is dinsdag in de Tweede Kamer niet algemeen, hetzij in positieve of in negatieve zin, beantwoord. Slechts de kleinere fracties gaven een eensgezind antwoord op die vraag en namen een duidelijk, unaniem stand punt .in. De grote fracties, vanaf de KVP tot en met de politieke partij D '66, gaven verdeeldheid te zien. In de fracties van de KVP, PvdA, VVD, ARP, CHU en D '66 kon over de beantwoording van deze vraag een splijtzwam wor den geconstateerd, zo zei jkvr. mr. C. W. T. Wttiw&all van Stoetwegen. Voor vrijlating verklaarden zich una niem de fracties van de groep Aarden en de onafhankelijke afgevaardigde mr. Kronenburg. Tegen vrijlating spraken zich uit de fracties van CPN, PSP, de Boerenpartij, de groep-Harmsen, SGP en GPV. De Tweede Kamer zal, naar men aanneemt, de motie die de KVP-er mr. Van Schaik gisteren daarvoor in diende, niet aanvaarden. Volgens de be rekening van gisteravond, zal de motie worden verworpen met 85 tegen 65 stemmen. Mr. Van Schaik opende gisteren het Tweede-Kamerdebat over het justitie- beleid met het indienen van de motie, die vroeg het mogelijk te maken dat ook levenslang gestraften voorwaarde lijk in vrijheid worden gesteld. Het feit, dat de drie in Breda er ook onder zouden vallen, mocht volgens mr. Van Schaik zo'n wetswijziging niet in de weg staan. Overigens zou deze toch niet voor 1971 de eindstreep halen. De socialistische woordvoerster me vrouw mr. Singer- Dekker, liet meteen weten dat de fractie van de PvdA in meerderheid tegen was. Voor de PSP geldt volgens drs. Wiebenga, als zwaar ste motief, dat men dit de nabestaan den van de slachtoffers niet mocht aan doen. De communist Wolf sprak van een propagandaveldslag van de reclas sering. „Men zie ook elders in deze editie". Mr. F. J. F. M. van Thiel, voor zitter van de Tweede Kamer, ver scheen gistermiddag persoonlijk op de publieke tribune om twee mensen te waarschuwen, dat zij daar niet konden gaan zitten pro testeren. Het gebeurde tijdens het pleidooi van de KVP-er mr. Van Schaik voor vrijlating van ,,de drie van Breda". ,,Ik begrijp uw emoties", zei mr. Van Thiel tegen hen. ,,U dient deze zaak echter beter door rustig te luisteren of door weg te gaan. Ik kan in dit huis geen verstoring van de orde toestaan". Een van de demonstr er enden was de 68-jarige Coba Veltman, met wie mr. Van Thiel op de foto hierboven in gesprek is. Zij heeft vier jaar lang gevangen gezeten, waarvan de langste tijd in Ravens- brück. Zij woonde voor het eerst een vergadering van de Kamer bij. Zij was op de tribune gaan zitten met een bord, waarop stond ,,92.000 mensen in Ravensbrück vermoord. 90.000 mensen in Auschwitz ver moord". Het bord werd haar afge nomen. ADVERTENTIE PMK af/e dagen t/m zondag 2 november In het grootste overdekte Dolfijnen- stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in eèn pro- gramma.Tijden: 11.30 13.00 14.30 en 16.00 uur. De voormalige commissaris der Koningin in Drente, mr. J. Cramer, is wegens zijn verdiensten voor de ontwikkeling van het Drentse fietspadennet als eerste Nederlander onderscheiden met de gouden fietsspeld. De onder scheiding, onlangs ingesteld door de Stichting Fiets, werd hem dinsdagmiddag tijdens een bijeenkomst in de Amsterdamse RAI uitgereikt. De heer Cramer stimuleerde in 1940 de oprichting van de provinciale Drentse Rijwielpad vereniging, terwijl hij daarnaast als commissaris der Koningin een belangrijke rol heeft gespeeld bij het tot stand komen van het centraal rijwielpadenplan voor Drente: een project van twee meter brede geasfalteerde fietspaden met een lengte van 400 km. Hiervan is intussen reeds ongeveer 235 km aangelegd Het ligt in de bedoeling in de toekomst ten hoogste tweemaal per jaar een gouden fietsspeld toe te kennen. DEN HAAG Naar eerst thans be kend is geworden door een publikatie in „De Volkskrant", heeft minister Beernink van Binnenlandse Zaken eind augustus zes tot zevenmaal meer goedkope Belgische sigaretten in zijn auto ons land binnengebracht dan wet telijk is toegestaan. Het is de vraag wat hem meer kwalijk te nemen is: het „binnensmokkelen" overigens open en bloot op de achterbank van de sigaretten of het tonen van een diplo matiek paspoort aan de mobiele douane die hem voor controle aanhield, doch bij het zien van dit indrukwekkend document de minister en diens echtge note in eerste instantie ongemoeid liet passeren. Terugkerend van een vakantiereis, had de minister zijn laatste Belgische franks in een winkeltje in het grens dorp Baarle-Nassau omgezet in 1200 a 1500 sigaretten, een hoeveelheid, die veel groter is dan vrij mag worden in gevoerd. Toen hij op weg naar Breda door de douane werd aangehouden, gaf hij toe de sigaretten bij zich in de auto te hebben, maar toen op controle werd aangedrongen, zou hij zijn diplomaten- pas hebben getoond, waaruit de doua ne beambte opmaakte, dat de bewinds man zich op zijn diplomatieke onschend baarheid beriep en hem verder onge moeid liet. Zijn superieuren dachten anders over de zaak en maakten een rapport op, dat langs de gebruikelijke weg bij het hoofd van de douanediensten op het mi niserie van Financiën terecht kwam. Volgens dit departement, is de zaak verder normaal afgewikkeld: de mi nister heeft een schikking geaccepteerd en een boete van ongeveer 150 gulden betaald, alsmede een navordering van de ontdoken belasting. Het schijnt, dat minister Witteveen op de hoogte was. Naar buiten toe werd echter een zorgvuldig stilzwijgen be waard. Zoals bekend, is minister Beer nink sinds verleden week ziek. De minister, die nooit sigaretten rookt, was in deze zaak volkomen te goeder trouw, zo heeft hij vanmor gen zelf laten weten in en verklaring. Terugkerende van vakantie, heeft hij, Belgische franks bij een benzinepomp inwisselend, in een winkel twee slof ten sigaretten gekocht. Hij verkeerde in de mening, dat een slof per persoon mocht worden meegenomen. een voor hem zelf en een voor zjjn echtge note. Er was volgens hem volstrekt geen sprake van 1200 a 1500 sigaretten, maar van een slof van 200 en een slof van 500 sigaretten. Iedereen heeft kunnen zien, dat de minister met deze sigaretten over straat naar zijn auto liep. Hij heeft de bei de sloffen achter in zijn auto gelegd. Toen hij werd aangehouden, dacht hij onmiddellijk dat de douarie hem aanzag voor iemand uit het grensge bied. Grensbewoners mogen namelijk slechts een beperkt aantal sigaretten meenmen. Teneinde zich als niet-bewoner van de grensstreek te identificeren, heeft hij zijn diplomatieke paspoort een andere pas heeft hij niet getoond, waarna hij kon doorrijden. Toen later de douane het geval heeft doorgegeven, heeft hij het verschul digde bedrag, naar hij zegt ongeveer f 40,— voor 300 sigaretten, betaald. ADVERTENTIE Tijdens de behandeling van de motie-Van Schaik ontstond er ru moer op de publieke tribune van de Tweede Kamer. De demonstranten ontvouwden spandoeken. ROME De Italianen zien zich ge plaatst voor een tekort aan medicijnen, een chaos bij de posterijen en de vrees voor een nieuwe regeringscrisis na weken van sociale en arbeidson rust. vooral in de openbare sector. Een staking van het personeel bij de far maceutische groothandel, zaterdag be gonnen, heeft ertoe geleid dat de apo thekers dinsdag al door hun voorraad aspirine en andere veel gebruikte ge neesmiddelen begonnen heen te raken. Door een staking van de brievenbe stellers hoopt de post zich op, waar door het werk op banken en kantoren wordt opgehouden. Vandaag gaat al het PTT-personeel in staking, en donder dag zitten de Italianen zonder kranten. Vrijdag zullen vermoedelijk vijf mil joen mensen in staking zijn. Dan legt het spoorwegpersoneel het werk voor 24 uur neer, terwijl er ook een lande lijke staking van bus- en tramperso neel zal zijn. In Bergamo hebben zich dinsdag ern stige incidenten voorgedaan tijdens een algemene staking van gemeenteperso- neel. Deze staking die werd gesteund door de drie grote vakbonden, was ge richt tegen de gestegen kosten van le vensonderhoud en tegen de hoge huren van huizen die zijn toegewezen aan ar beiders van fabrieken in de omgeving van Bergamo. ADVERTENTIE DONDERDAG 30 OKTOBER MOSKOU Terugtrekking van de circa tachtigduizend man Russische bezettingstroepen in Tsjecho-Slowakije is geen onderwerp van gesprek in het Tsjechoslowaaks-Russisch overleg, dat in Moskou wordt gehouden. Dat werd gisteren uit Oosteuropese bronnen vernomen. ARNHEM Kolendamp heeft giste ren in ons land zeker acht mensen het leven gekost. Ongeveer 45 anderen wer den in meer of mindere mate onwel. De slachtoffers zijn meest oudere men sen. In Arnhem werd gisteren het bejaar de echtpaar Arends in zyn woning aan de J. P. Coenstraat dood op bed gevon den. De lampen brandden nog en de televisie stond nog aan. In Breda is de 81-jarige weduwe L. van Betting door koolmonoxyde om het leven gekomen. In vier andere geval len hadden de Bredanaars zelf tijdig een vergiftiging gemerkt. In Terheyden bij Breda zijn de 75-ja- rige mevrouw Konemann en de heer J. Kop dood in hun huizen aangetrof fen. Mevrouw Kop is er ernstig aan toe. Bij deze sterfgevallen had vooraf al duidelijk kunnen zijn wat mogelijk kon gebeuren. Maandagavond kreeg me vrouw Koremann bezoek van 'n kennis Deze ging na enige tijd ziek weg met hoofdpijn. Zij had gisteren vergifti gingsverschijnselen. Bij het echtpaar Kop logeerde maan dagavond een kleinzoon in verband met de herfstvakantie. De jongen liet tegen twaalf uur weten dat hij zich niet lek ker voelde. De heer Kop waarschuwde toen telefonisch zijn zoon, die het kind ophaalde. Toen moet in de slaapka mer van het echtpaar al een sterke do sis koolmonoxyde hebben gehangen. Geen van de aanwezigen kwam echter op het idee dat er wel eens sprake zou kunnen zijn van kolendampvergifti ging. De 64-jarige mevrouw Eke Huitinga uit Franeker werd gisteren dood voor haar kachel gevonden. De zeventigja rige mevrouw Wachtendorp uit Nijme gen lag dood voor haar haard. Ook bij haar stond de tv nog aan. Drie kinde ren moesten in een ziekenhuis in Nij megen worden opgenomen. In het Friese Marrum hebben vier le den van het gezin Van de Berg sinds zondag bewusteloos in hun huis gele gen. De man, vrouw en twee kinderen zijn in zorgwekkende toestand opgeno men. In Rotterdam stierf de 39-jarige H. M. J. Quinze aan kolendampvergiftiging Er werden zestien zieken gemeld. In Utrecht zijn binnen 24 uur acht ge vallen gemeld, in Amsterdam zeker veertien en in Den Haag en Middelburg zeker één. ADVERTENTIE (Van onze weerkundige medewer ker). De droogte in deze herfst is zo opmerkelijk, dat we niet kunnen a- opmerkelijk, dat we niet kunnen nalaten een tussenbalans op te ma ken. Vanaf 1 september is in De Bilt nog niet meer dan 15 a 16 mm neerslag gevallen. De droogste combinatie van september en okto ber, die we hebben kunnen vinden in een lange waarnemingsreeks, die in 1715 begint, is 37 mm voor 1920, onmiddellijk gevolgd door de 46 mm van 1921. Als de depressies ons de komen de tien dagen nog met rust laten, zit er voor De Bilt een mooi re cord in. De Engelse weerkundigen, die het de afgelopen maanden zo goed zagen, verwachten tot half novem ber in grote trekken geen wijzigin gen in het stabiele hogedrukweer met boven-normale temperaturen en een niet verder zuidwaarts dan Ierland, Noord-Eng eland en Schot land reikende depressie-activiteit. Weersverwachting van het KNMI van woensdagavond tot donderdagavond: Overwegend droog weer met veel bev. king en plaatselijk mist. Meest zwak' wind. Weinig verandering kt temperatuur.

De Vallei | 1969 | | pagina 1