Kraan op 120 meter hoogte afgeknapt Tegenstellingen binnen de fracties ten aanzien van de „drie van Breda" Vul 12 kolommen in op uw SJxott -t-totcr formulier des temeer kans op..... alletë! PTT bouwt bij Den Haag vijfhonderd goedkope huizen voor personeel Voorbarigheid van minister Schut irriteert kamerleden maak uw postgiro-saldo rentegevend: REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Tweemiljoenste reiziger door K.L.M. onthaald Cijfers SER leidraad voor metaal Goedkoop de^inter sips óók rente voor postrekeninghouders Frisdrank „Teb" (met zoetstof) uit de handel Velen voerden het woord in de Kamer Geen uitspraak nog over plan Belinfanto Melkrijders in 't Noorden willen tariefsverhoging Zeven maanden voor man die vrouw wurgde Sigarenfabriek verwoest Min. Beernink geeft volgende week mening over Gorkums bestuurbaarheid Inbrekersbende in Nijmegen opgerold open een renterekening bij de RPS! Automobilist berooft prostituee Voorzitter C.B.O. 21 wil hele zieken fondspakket in één volksverzekering 99 Veel aanvoer van bloemkool METHODE TEGENSTANDERS Onmiddellijke verlichting van „GEEN WRAAK" „RECHTSPLICHT" WERVING „Nog niet beginnen aan nieuwe oefenterreinen" Dat kost niets - ook geen moeite. Zo kunt u 3J% rente trekken van girogeld dat u niet onmiddellijk nodig hebt. Toch kunt u er door middel van uw giro rekening altijd over beschikken. Schrijf de Postgiro om een renterekeningformulier. Ze liggen ook bij elk postkantoor. RIJKSPOSTSPAARBANK WOENSDAG 22 OKTOBER 1969 DEN HAAG Coca Cola Nederland heeft ook in ons land de frisdrank Teb uit de markt genomen. In deze drank waren als zoetstof cyclamaten ver werkt. De Amerikaanse regering heeft het gebruik ervan verboden, omdat de ze stof bij ratten blaaskanker verwek te. Coca Cola zal Teb te zijner tijd weer in omloop brengen met een ander soort zoetstof. Volgens het Britse blad Financial Times komt het wereldverbruik van cyclamaten in zoetkracht overeen met 500.000 tot 700.000 ton suiker. Amerika neemt daarvan veertig procent voor zijn rekening. DEN HAAG Een 29-jarige prosti- tuée uit Den Haag is door een automo bilist, bij wie zij kort daarvoor in de auto was gestapt, uit de wagen geschopt en aan haar haren over straat gesleept. Zij liep daarbij schaafwonden aan de knieën op. Haar handtas met 110 gulden en haar schoenen bleven in de auto achter. De 29-jarige kraandrijver P. Borst is gistermorgen aan de dood ontsnapt. Net nadat men op het bouwterrein van de Medi sche Faculteit in Rotterdam was overgegaan op afstandsbediening van een ruim 120 meter hoge kraan knikte de 42 meter lange zij-arm die tot op dertig meter was uit geschoven, op het draaipunt dubbel De zij-arm steunt nu op het dak van het 111 meter hoge gebouw. Er is geen gevaar voor afbreken. De arm zal worden gedemonteerd. UTRECHT De voorzitter van de Centrale Bond van Onderling beheer de Ziekenfondsen (CBOZ), de heer H. J. Anbeek, heeft tijdens de algemene vergadering van de bond in Utrecht gepleit voor onderbrenging van het hele ziekenfondspakket in een volks verzekering. „Als m1/* alleen ziekenhuisverple- ging en klinische en poliklinische spe cialistenhulp met de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) in een volksverzekering brengt, wordt hier door tweederde deel van de kosten van het ziekenfondsenpakket en de huidi ge AWBZ samen door een volksverze kering opgebracht. ADVERTENTIE DEN HAAG De liberaal mr. Geertsema zou vrijlating van de „drie van Breda" een klap in het gezicht van veel voortreffelijke Nederlanders vinden en een kleinering van datgene waarvoor zij hebben gevochten. Hij zei dat gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de motie-Van Scha ik. De meerderheid van de VVD-fractie had de absolute zekerheid dat ook veel extra leed zou worden berokkend aan degenen, die nog steeds de lichame lijke of geestelijke gevolgen van de oorlog ondervinden. Volgens mr. Geert sema mochten wjj „deze drie beest mensen" niet vrijlaten om de goede mensen dit leed toe te brengen. Ook bij de andere fracties bleek gis teravond veel weerstand tegen vrijla ting te bestaan. Daarbij liepen de te genstellingen dwars door de fracties. Van de KVP-fract,ie zullen, volgens de gisteravond beschikbare gegevens, drie leden tegen de motie stemmen, van.de socialistische fractie 27 en van de libe ralen 15. Voor de antirevolutionairen ging het erom of minister Polak bij een moge lijke aanvaarding van de motie-Van Schaik met een geringe meerderheid wel of niet met een wetswijziging zou komen. Nadat mr. Geertsema had bekendge maakt, dat de minister dit alleen bij een ruime meerderheid in de Tweede Kamer zou doen, werd het duidelijk, dat slechts enkele anti-revolutionairen nog voor de motie-Van Schaik zullen stemmen. De fracties van de CHU en D'66 zijn gelijkelijk verdeeld. Die van de PSP, CPN en Staatkundig Gereformeerden zullen zeker tegenstemmen, evenals de afgevaardigde Jongeling van het Gere formeerd Politiek Verbond. Mr. Kro nenburg, de dissidente „Boer", ver klaarde zich voor. AMSTERDAM Curatoren van de Universiteit van Amsterdam achten het ongewenst om reeds nu hun stand punt bekend te maken over het plan- Belinfante of het plan van de weten schappelijke staf voor een nieuw uni versiteitsbestuur. Zij zullen hun standpunt pas bekend maken als de senaat op 30 oktober heeft gestemd over de principiële vraag punten. De curatoren schrijven dit in een brief aan het bestuur van de Algemene Studenten Vereniging Amsterdam (As- va) en het dagelijks bestuur van de wetenschappelijke staf. Laatsgenoem- den hadden in een brief van 13 okto ber er bij de curatoren op aangedron gen dat dit college voor dinsdag 21 ok tober 's middags twaalf uur, een eigen standpunt zou bepalen en kenbaar ma ken over een interimbestuursstructuur van de universiteit. De curatoren willen zich evenmin uit spreken over de nota-Veringa omdat zij zich willen beperken tot de Amster damse bestuursregeling. Om een stand punt over de nota-Veringa was even eens door de wetenschappelijke staf en de Asva gevraagd. Tot besluit van hun brief verklaren de curatoren het op dit moment als hun voornaamste taak te zien de diverse binnen de universiteit levende opvattin gen zo enigszins mogelijk tot elkaar te brengen. DEN HAAG De aanhoudende warmte heeft gezorgd voor een grote aanvoer van bloemkool. De prijzen lig gen daardoor lager dan normaal. De kans op een bloemkoolcrisis wordt „zeer gering" geacht De voornaamste bezwaren in de Tweede Kamer tegen de motie-Van Schaik richtten zich tegen de metho de ervan. De socialist drs. de Voogd legde uit, dat de vrijlating van de drie in Breda daarmee zou worden inge kapseld in een uitnodiging aan de rege ring om de strafwet in algemene zin daarvoor te veranderen. Ook had de PvdA-fractie echter be denkingen tegen de methode, die mi nister Polak had toegepast om bin nenskamers te polsen of er mogelijk een Kamermeerderheid voor zo'n wets wijziging zou bestaan. De verdediging van mr. Van Schaik was nogal bewogen. Er moest nu een uitspraak komen. Stilzwijgen be schouwde hij als een onmenselijke daad jegens de drie. In onze rechts overtuiging past geen levenslange strafvoltrekking zonder uitzicht. In de avondvergadering verklaarden de afgevaardigden mej. mr. A. M. Goudsmit (D'66), ds. H. G. Abma (SGP) en H. J. Harmsen (groep- Harmsen) zich tegen een eventuele vrijlating van de drie Duitse oorlogs misdadigers. Namens een meerderheid van de fractie van de Partij van de Arbeid sloot drs. J. J. Voogd zich bij hen aan, evenals mr. W. Scholten, die sprak namens een beperkt aantal le den van de CH-fractie in de Tweede Kamer. ADVERTENTIE "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bii alle apoth. en drog. Mej. Goudsmit van D'66, sprekende namens een aantal leden van de frac tie van deze politieke partij, stelde zich op het standpunt dat niet opnieuw gra tie kan worden verleend. Naar haar mening moet niet de mogelijkheid worden geschapen de drie vrij te la ten. De aangevoerde argumenten pro vrijlating noemde zij onjuist en niet overtuigend. Tet is naar de mening van mej. Goudsmit niet zeker, dat vrij lating geen reëel kwaad meer kan. De heer Harmsen toonde zich voor stander van een streng justitioneel op treden en merkte o.m. op, dat de drie in Breda niet vrijgelaten mogen wor den. „Zij bezitten niets menselijks meer", zo luidde zijn conclusie. Ds. Abma zei niet te willen verhelen, dat de drie in Breda duizenden tot le venslang hebben veroordeeld. Hij merkte op moeite, zeer veel moeite, te hebben met de motie-Van Schaik. De ze afgevaardigde noemde het merk waardig, dat toen de doodstraf werd omgezet in levenslange gevangenis straf, men algemeen sprak over gratie en dat deze gratie thans wordt voorge steld als het onmenselijkste, dat men zijn naaste kan aandoen. Freule mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen (CHU) sprak zich, namens een meerderheid van deze fractie in de Kamer uit vóór vrijlating van de „drie in Breda". Willen én mogen wij, zo merkte zij op, onmenselijk zijn tegen over mensen, die iedere norm van menselijkheid met voeten getreden hebben? „Moeten wtf ons daar nietbo- vVt stellen?" zo vroeg zU zich af. Naar haar mening moeten degenen, die gefaald hebben in de oorlog, na tuurlijk gestraft worden, maar „we gen geen wraak nemen". Prof. mr. L. A. Diepenhorst (ARP) sprak namens een aantal leden van de AR-fractie. Hij deelde mee, dat een an der aantal leden nog niet tot een eind oordeel is gekomen en er zijn een paar leden in de fractie, die een van zijn standpunten afwijkend oordeel heb ben. Naar het oordeel van deze afge vaardigde, zijn de grenzen van de aardse straf bereikt ten opzichte van ,deze geestelijk ineenschrompelende, tot automaat verwordende mensen". De heer Diepenhorst wees er op, dat het recht niet gediend is met vrij heidsstraffen van meer dan een kwart eeuw. Drs. J. M. Aarden (groep-Aarden) noemde het geen gunst, maar een rechtsplicht om de mateloosheid van de straf te beëindigen. Ook hij vroeg zich af of de vergelding enig redelijk doel heeft en gaf als zijn eindoordeel te kennen, dat de drie in Breda moeten worden vrijgelaten. De heer Aarden stelde de vraag of het wel juist is het element van het leed als beslissende factor in het geding te brengen. Drs. Aarden noemde het beleid van minister Polak moedig en juist, maar - zo vroeg hij zich af - waarom is de minister halverwege blijven steken? De motie-Van Schaik zal door de groep-Aarden worden gesteund, want „een mateloze straf zal niet mogen be staan". De afgevaardigde mr. dr. M. J. A. A. Imkamp (D'66) sprak zich uit voor de invrijheidstelling. „Het Nederland se volk heeft de sleutel en als het de drie vrijlaat, bevrijdt het zichzelf", zo zei hij. De heer N. Verlaan (Boeren partij) sprak zich tenslotte uit tégen de vrijlating. Hij suggereerde het hou den van een referendum inzake de vrijlating van de drie Duitsers in Bre da. GRONINGEN Ongeveer 125 melk rijders in Drente en Oost-Groningen vergaderen volgende week over verho ging van de tarieven voor het vervoer van melk van boerderij naar fabriek. In het vooroverleg is al gebleken dat de directies van de zuivelfabrieken in het betrokken gebied er niets voor voe len om op de eisen in te gaan. Van de zijde van de melkrijders is gesteld dat men er zelfs niet voor zal terugschrik ken het werk neer te leggen als er niet te praten valt. De leden van de vereniging „Door een dracht sterk" vervoerden in 1968 ruim vijfhonderd miljoen kilo melk. Geste gen kosten en lonen maakten volgens de vereniging een aanpassing van de tarieven dringend gewenst. ADVERTENTIE DEN HAAG „Ons uitgangspunt is het advies van de Sociaal-economische raad. Maar de daarin genoemde cij fers moeten we niet te absoluut alen". Met deze visie gaan de werkgevers in de metaalindustrie de onderhande lingen voor de nieuwe, desnoods meer jarige, c.a.o. tegemoet, zo vertelde gis teren de nieuwe voorzitter van de werk geversdelegatie, de heer A. Prins, di recteur van Van Berkel's Patent. Hij volgt in die functie ir. K. van der Pols op. Ook de metaalwerkgevers mikken op een verbetering van het werkelijk be steedbaar inkomen met 2,5 tot drie procent. Of de lonen daarvoor met vijf procent omhoog moeten, zoals het Ser- advies aangeeft, laten zij nog even in het midden. Duister laten zij voorlopig ook de toepassing van de extra loon stijging in geval van een onvoorziene prijsontwikkeling. De strikte toepassing van het Ser-advies hangt af van het voldoen aan de veronderstellingen waar op het berust, zo meent de heer Prins. AMSTERDAM Wegens wurging van zijn 55-jarige invalide vrouw is de 60-jarige ex-barkeeper H. H. door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot zeven maanden waarvan één voorwaar delijk met aftrek van zes maanden voor arrest. De man is gisteren in vrijheid ge steld. De officier had tien maanden, waar van drie voorwaardelijk geëist. H. had tijdens het proces verklaard, dat zijn vrouw hem gevraagd had haar te doden omdat zij het leven niet meer aan kon. Na zijn daad had de man ge probeerd zelfmoord te plegen. Zes weken eerder dan vorig jaar heeft de KLM gisteren haar tweemiljoenste reiziger onthaald. Het is de 34-jarige werktuigkundige zee-officier Th. W. G. van Aalten uit Arnhem, die geboekt had voor een vlucht naar Osaka. Hij kreeg van de KLM een oorkonde, het ju bileumboek van de vijftig jaar be staande maatschappij en cadeaus van reisbureaus, vliegveld en tax free shop. Het vliegtuig waarmee de heer Van Aalten zijn reis zou maken, had vijf uur vertraging, maar als troost prijs" mocht hij samen met een gastvrouw van de KLM op een feestelijk versierd passagierswa gentje plaats nemen. CUYK De sigarenfabriek Victor Hugo (J. Baars en ZN) te Cuyk aan de Maas is dinsdagavond door een felle brand in de as gelegd. De brand ontstond omstreeks halfzes in de montageafdelirig van de vier verdiepingen tellende fabriek. De brandweerkorpsen van Cuyk, Grave en Boxmeer bestreden het vuur. Men kon echter niet voorkomen, dat het fabrieks gebouw verloren ging. Omstreeks ne gen uur vanavond stortte de fabriek in. De produktie van het bedrijf is als gevolg van de brand geheel stil komen te liggen. De oorzaak is nog niet bekend. DEN HAAG Waarschijnlijk zal minister Beernink (Binnenlandse Za ken) begin volgende week aan de vas te commissie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer zijn mening kun nen geven over de vraag of Gorkum onbestuurbaar is geworden na het ont slag van elf raadsleden. Dit deelde minister Polak (Justitie) namens de zieke mr. Beernink mee in antwoord op mondelinge vragen van de socialist drs. A. J. Lems. De commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. Klaasesz, heeft zijn onderzoek nog niet afgesloten. Hij heeft al wel een gesprek gehad met alle be trokkenen, maar hij heeft zich nog geen goed oordeel kunnen vormen. De a.r. M. W. Schakel vroeg nog om een diepgaand onderzoek naar de toe standen in „Arkels oude veste" voor dat eventuele maatregelen tegen burge meester Van Rappard worden geno men. „Zo'n onderzoek kan moeilijk terug gaan tot de dagen van Jan van Ar- kel", antwoordde mr. Polak, „want dan haalt mr. Van Rappard beslist zijn pensioen". De minister wilde, in afwachting van de resultaten van het onderzoek, verder geen mededelingen doen. DEN HAAG De PTT gaat de ko mende vijf jaar ruim vijfhonderd ui terst goedkope en zeer modern inge richte koopwoningen voor haar ambte naren bouwen. Ook niet-PTT-ers kun nen zo'n huis kopen. De directeur-generaal van de PTT, de heer J. Reinoud, sloeg vanmiddag de eerste paal voor 22 van deze wonin gen in de gemeente 's-Gravenzande. De Rijkspostspaarbank helpt de kopers aan een voordelige hypotheek tot negentig procent. Onidat de PTT, als overheidsbedrijf niet zelf mag bouwen, is de stichting Eigen Woning opgericht, waarin de PTT deelneemt. Doel van de stichting is PTT-ers met een inkomen tussen de twaalfduizend en twintigduizend gulden die geen huis op de vrije markt kunnen betalen, toch aan een eigen eengezins woning te helpen. Adspirantkopers kunnen tegen beta ling van tien gulden Ld van de stich ting worden en doen na betaling van nog eens negentig gulden mee in een bouwplan. De toch al lage bouwprijs van de huizen wordt niet verhoogd met make- laarskosten, afsluitprovisie en over drachtskosten. De schrijnende woningnood in de Haagse agglomeratie is de directe aan leiding tot het plan van de PTT. Van de zevenduizend in Den Haag en om streken werkende PTT-ers woont bijna de helft in een slechte of veel te krap pe woning. Door het gebrek aan passende woon ruimte, heeft de directie van de PTT ook grote moeilijkheden bij het werven van nieuw personeel. Het project 's- Gravenzande kost de PTT ruim één miljoen gulden. Projecten in Leiden, Leiderdorp en Monster staan op sta pel. De gemiddelde bouwkosten van de 22 woningen in 's-Gravenzande, waar van er tien door niet-PTT-ers zijn ge kocht, bedragen bijna 37.500 gulden. Op de vrije markt zouden de huizen DEN HAAG De vaste commissies voor Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk, Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening en Defensie willen niet dat minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) en staatsse cretaris Haex (Defensie) beginnen met de aanleg van nieuwe militaire oefen terreinen voordat de nota hierover in de Tweede Kamer is behandeld. De anti-revolutionair G. A. Kieft vroeg gistermiddag aan Kamervoorzit ter Van Thiel of hij minister Schut wil uitnodigen vandaag in de Kamer een antwoord te geven op de vraag of hij al dan niet reeds wil beginnen met de aanleg van die terreinen. De minister zou bij de aanbieding van de nota een opmerking in deze richting hebben ge maakt. De drie commissies willen bo vendien dat de openbare behandeling van de nota valt na de hoorzittingen voor de betrokkenen. De socialistische oppositieleider drs. J. den Uyl wilde dat de Kamer van daag eventueel over de verklaring van minister Schut zou debatteren. Als hij daartoe aanleiding zag, zou hij vandaag een voorstel in die richting doen. „We voelen ons bekocht", aldus rea geerde burgemeester Capetti van Oir- schot gisteren op de nota oefenterrei nen. „Dit heeft niets meer met demo cratie te maken. Wat er is gebeurd, past in deze tijd helemaal niet meer". De voorzitter van de socialistische fractie in de agglomeratieraad Eindho ven: „Typisch voor deze regering. Zij wekt de schijn op dat we medezeggen schap hebben, maar het inlijven van de Oirschotse heide was natuurlijk allang beslist toen de tanks werden gekocht. Heel de agglomeratieraad is tegen de ze maatregel van minister Schut". zeker zevenduizend gulden duurder zijn. Het idee om PTT-ers met een krap inkomen aan een betaalbare koop woning te helpen, is in 1967 geboren bij de heer B. Haneveld, werkzaam bij de hoofddirectie financiële en economi sche zaken. Hij is secretaris van de Stichting geworden, die de huizen laat bouwen. Overwogen wordt hem hele maal vrij te maken voor dit werk. ADVERTENTIE NIJMEGEN De Nijmeegse politie heeft een uit tien man bestaande in brekersbende opgerold. Tot nu toe be kenden zij vijftien inbraken, waarbij voor twintigduizend gulden werd buit gemaakt of vernield. De politie heeft voor vijfduizend gul den achterhaald. Twee arrestanten wa ren in het bezit van vuurwapens. De mannen opereerden in groepjes, voornamelijk in supermarkten. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 7