Opnieuw eisen van 20 en 10 jaar wegens moord op caféhoudster •OctKJSra Dienstweigeraar hoort in hoger beroep zwaardere straf eisen de Formidabel Kabinet van Brandt beëdigd Suikerpatiënten lopen maar weinig risico 30% 7"P Mededader zwijgt uit angst voor zwaarbewaakte Gerrit S. Schedelvondst Protesten tegen condoom automaten Geen grondstof: 175 man op wachtgeld Bij matig gebruik van cyclamaat i PHILIPS t* NEERGESLAGEN INGETROKKEN „OP EEN VULKAAN" „EEN VOS Militairen helpen Belgische post Dienstplicht voor meisjes niet zeker Wehner leider van S.P.D.-fractie SOS na twist van echtpaar aan boord VERBRUIK méér licht op tafeL -.voor dezelfde stroomkoslen 7VRGENTA' SUPER LUX de lamp met het speciale lichtvenster aan de onderzijde Kwajongensstreek met ernstige gevolgen De Seven-Up bottelaars overal ter wereld garanderen u dat Seven-Up uitsluitend echte suiker bevat. (Mag Seven-Up dan iets duurder zijn?!) IS DONDERDAG 23 OKTOBER 1969 AMSTERDAM Wil van H. (53) wilde wel, maar durfde niet. Eigenlijk wil de hij het Amsterdamse gerechtshof wel toegeven, dat hij samen met Gerrit S. (45) dertien jaar geleden de 56-jarige ctféhoudster Betje Schevenhoven had ver moord, maar zijn angst voor Gerrit was te groot. Weliswaar was Gerrit na zijn re cente ontvluchting uit het huis van bewaring weer gegrepen, en was er gisteren een heel detachement Rijks politie in de rechtszaal om dat zo te houden, maar je weet maar nooit. „Ik verklaar helemaal niets meer; ik heb een vrouw en een kind thuis", sprak Wil vcelbetegenend. Bij de politie en de rechter-commis- saris had hij nadat, hij had ge hoord dat ook Gerrit door de knieën was gegaan wel een volledige be kentenis afgelegd. Hij had uiteengezet hoe hij Gerrit in 1956 toen zij beiden werkloos waren, het idee aan de hand had gedaan de caféhoudster te beroven. Zij ging elke avond van haar café met naar werd vermoed een dikke por tefeuille volgens een vaste route naar de tramhalte bij het Ventraal Station. Gerrit voelde wel voor de roof, maar hij besloot dat Betje het niet mocht navertellen omdat zij Wil kende. Daar om had Gerrit zich met een stuk ijzer achter de voorbank van de auto ver borgen toen Wil haar op een avond in oktober 1956 bij het Centraal Sta tion een lift aanbood. Toen Betje in de auto was had Gerrit haar neergesla gen. Zij waren daarop doorgereden naar Bloemendaal, waar het lijk in de dui nen was begraven. De buit maar ruim tweeduizend gulden, een tegen valler hadden ze verdeeld. Ook Gerrit had dat zo verteld na dat hij in 1967 was gearresteerd, en hij had de politie nog aangewezen waar het lijk moest worden gezocht. Maar Betje is nooit gevonden. In een later verhoor bij de rechter-commis- saris was hij echter teruggekomen van zijn bekentenis, evenals Wil dat la ter deed bij de rechtbank. De rechtbank had beiden niettemin schuldig geacht. Gerrit had elf jaar gevangenisstraf gekregen en Wil we gens medeplichtigheid vijf. Beiden wren in hoger beroep ge gaan, maar gisteren bleek dat Wil dinsdag zijn beroep had ingetrokken. Omdat ook de officier van justitie, die twintig jaar tegen Gerrit en tien jaar tegen Wil had geëist, in appèl was gegaan, ging de behandeling gis teren gewoon door. De president van het hof, mr. N. Smits, was echter heel verbaasd dat Wil toch op het standpunt bleef staan dat zijn bekentenis bij de poli tie slechts was uitgelokt door „gesta- pomethodes" van de rechercheurs. „Toen ik hoorde dat het beroep was ingetrokken, dacht ik, wat ben ik daar blij om, dat hij zo verstandig is ADVERTENTIE SV^SMIDDEI DEN HAAG Tegen dienstweigeraar Ron Boot is gisteren door de advocaat fiscaal bij het Hoog Militair Gerechts hof in Den Haag twee jaar gevange nisstraf met aftrek geëist. De krijgs raad had hem 10 september veroor deeld tot anderhalf jaar met aftrek. Ron Boot heeft in 1967 beroep gedaan op de Wet gewetensbezwaarden mili taire dienst. Tot in hoogste instantie zijn zijn bezwaren tegen de dienst af gewezen. Nadat hij geen gehoor had gegeven aan de eerste oproep, werd hij door de marechaussee voor de eer ste oefening naar de intendanceschool in Bussum gebracht. Daar weigerde hij elk militair bevel op te volgen. Hij werd naar het huis van bewaring in Scheveningen overgebracht, waar hij twaalf dagen in hongerstaking ging. Ron Boot stond gisteren in hoger be roep terecht omdat hij de straf van de krijgsraad te hoog vond. Bovenop de Naardense vesting zijn bij graafwerk vijf mensenschedels ont dekt. Sporen van geweld zijn niet op de schedels aangetroffen. De onderka ken ontbraken evenwel. De patholoog anatoom dr. J. Zeldenrust stelt en on derzoek in naar de ouderdom van de schedels. De advocaat-fiscaal, mr. F. J. G. ba ron van Voorst tot Voorst, hield bij de bepaling van de strafmaat rekening met de tijdsduur van de dienst voor dienstplichtigen. In verband daarmee zei hij dat de beklaagde bij goed ge drag na één jaar en vier maanden voorwaardelijk in vrijheid gesteld kan worden. De verdediger, mr. G. J. P. Cam- melbeeck, noemde de Wet op gewe tensbezwaarden niet toereikend. Ron Boot is daar het slachtoffer van gewor den, aldus mr. Cammelbeeck. Toen Boots bezwaren niet werden erkend, bleven zij voor hem natuurlijk gehand haafd en weigerde hij consequent dienst. Mr. Cammelbeeck verzocht het hof rekening te houden met de noodtoe stand waarin Ron Boot verkeerde en de straf te verzachten. Ron Boot zei in zijn laatste woord het onjuist te vinden dat twee jaar tegen hem werd geëist, omdat na tweederde van de straftijd automatisch voorwaardelijke invrijheid stelling zal volgen. AlsRo n Boot zijn straf in een Rijks werkinrichting zal doorbrengen, zoals de advocaat-fisc. suggereerde, zal hij niet na een jaar en vier maanden vrij komen. In Rijkswerkinrichtingen wordt de voorwaardelijke invrijheidstelling niet toegepast, aldus het commentaar van mr. Cammelbeeck. ADVERTENTIE niet langer tegen al het bewijs in te ontkennen", zei mr. Smits vaderlijk.,, Als u nu toch blijft bij uw botte ont kenning, ontneemt u zich ook de mo gelijkheid verzachtende omstandighe den aan te voeren", kwartier schorsing aan te bieden, voor overleg met zijn raadsman. Na het kwartier bleek men echter niet verder te zijn gekomei. dan een verklaring die mr. Van der Kuil gaf: „Mijn cliënt blijft op het standpunt staan dat het intrekken van het hoger beroep duidelijk genoeg moet zijn. Om dat hij zijn vrouw en kind niet in ge vaar wil brengen, wil hij niet verder gaan". Ook op Gerrit, die na de behandeling van Wils zaak in de verdachtenbank kwam, beproefde de president zijn overredingskracht. Mr. Smits las uit zijn bekentenis voor. „Ik heb er veel sptft van. Ik heb twaalf jaar lang op een vulkaan geleefd". „Z''n levensechte verklaring verzint men toch niet, zo'n verklaring pleit toch ook voor u", probeerde mr. Smits. „Het is toch mijn goed recht, te pro beren er zo goed mogelijk a fte komen", wierp Gerrit tegen. „Dat recht ontzeg ik u zeker niet", antwoordde de president, zijn vaderlij ke toon geen ogenblik verliezend. „Maar de vraag is of u er met deze houding inderdaad het beste afkomst". De advocaat, mr. G. F. Haase, fluister de Gerrit wat in het oor, waarop hij met een stuurs neen-schudden rea geerde. Daardoor kon de procureur-generaal concluderen dat Gerrit alleen maar te genwerkt. Hij noemde als voorbeeld de uit het huis van bewaring gesmokkel de brieven waarin Gerrit een oude ken nis van hem gedetailleerd met vra gen en antwoorden schreef hoe hij de getuigen op hun verhoor moest voor bereiden. De procureur-generaal, mr. ir. W. H. Folmer, zag het als Gerrits goed recht te ontvluchten uit het hui van be waring. maar dat hij daarbij een pis tool had gehanteerd gaf hem het spreekwoord: „Een vos verliest wel zijn haren, maar niet zijn streken" in de mond. Om al die redenen vond hij dat de „mysterieuze en ondoorgrondelijke" Gerrit tot twintig jaar moest worden veroordeeld. Wil was volgens mr. Fol mer niet slechts medeplichtige, maar volledig mededader geweest „hij lokte de vrouw in de hinderlaag" en dat zou met tien jaar moeten wor den bestraft. Mr. Haase kwam met verklaringen van enkele getuigen décharge, onder wie de antiquair in wiens auto Gerrit na zijn ontsnapping was gearresteerd. Enkelen van hen hadden gehoord dat Betje in levenden lijve in België was gezien. Dat zou onder meer aan een barkeeper zijn verteld door de vorige week in de Jordaan vermoorde Jan Rosielle. Een neef van Betje kwam vertellen te geloven dat Betje nog leeft. „Ze heeft wel vaker zoiets gedaan". „O ja", reageerde de oudste raads heer, „is ze wel vaker dertien jaar weggeweest?" UTRECHT De Utrechtse raadsle den J. Roovers en prof. mr. A. Soons (beiden ex-KVP en nu zelfstandig) heb ben bij B. en W. aangedrongen op maatregelen tegen de aanwezigheid van condoomautomaten in de toiletten van enkele horecabedrijven in de stad. Beide raadsleden vragen ook om maatregelen tegen de plannen van de NVSH om condooms te gaan verkopen op een wijkmarkt en om een condoom automaat te bevestigen aan de gevel van een van haar consultatiebureaus. Zij achten een en ander in strijd met de wet, zolang de wet waarbij de verkoop van condooms wordt vrijgela ten, nog niet in werking is getreden. BRUSSEL De Belgische posterijen hebben voor 14 dagen de hulp gekre gen van 100 dienstplichtigen van de landmacht, om een enorme achter stand in het sorteercentra van de post in Antwerpen en Brussel weg te wer ken. Door personeelsgebrek zijn in deze centra de stapels postzakken zo groot geworden, dat er nauwelijks nog ruim te over is om te werken. In Antwerpen gaat men o.a. gebukt onder een vloed van drukwerken die Nederlandse bedrijven in België op de post laten doen, omdat het Belgische posttarief iets goedkoper is dan het Nederlandse. UTRECHT Het is twijfelachtig of de invoering van de door sommigen be pleite dienstplicht voor meisjes de op lossing vormt voor het tekort in zieken huizen, bejaardentehuizen en dergelij ke. De oplossing ligt in handen van de gehuwde vrouw, die in vrije keuze tot het werken buitenshuis moet besluiten. Aldus de landelijk presidente van de Nederlandse Bond van plattelandsvrou wen, mevrouw J. Visser-Jansen, tijdens de gisteren in Utrecht gehouden alge mene jaarvergadering. ADVERTENTIE BONN' Bondskanselier Willy Brandt heeft gisteren zijn kabinet voor gesteld aan de Bondsdag. In een kor te plechtigheid legden de nieuwe mi nisters de eed af tegenover de voorzit ter van het parlement. Slechts één van de bewindslieden, de sociaal-democratische minister Arendt (arbeid), sprak de eed zonder de reli gieuze slotformule uit. Na de parle- mentszitting volgde de eerste kabinets zitting, waarin o.m. werd beraadslaagd over de benoeming van staatsecreta rissen. Brandts kabinet telt zestien ministers. Behalve de Bondskanselier zelf zijn er elf sociaaldemocraten. Economische zaken: Karl Schiller. Financiën: Alex Möller. Defensie: Helmut Schmidt. Verkeer en posterijen: Georg Leber. Justitiek: Gerhard Jahn. Arbeid: Walter Arendt. Betrekkingen met Oost-Duitsland: Egon Franke. Volksgezondheid en gezinszaken: me vrouw Kate Strobel. Woningbouw: Lauritz Lauritzen. Ontwikkelingshulp: Erhard Eppler. Minister zonder portefeuille en hoofd van Brandts kanselarij: Horst Ehmke. De drie liberale ministers zijn: Bui tenlandse zaken en vice-kanselier: Wal ter Scheel. Binnenlandse zaken: Hans-Dietrich Genscher. Landbouw: Josef Ertl. Partijloos is de nieuwe minister van wetenschap en onderwijs, Hans Leus- sink, hoogleraar aan de technische ho geschool in Karlsruhe en voorzitter van de Westduitse Wetenschapsraad. BONN Herbert Wehner is woens dagmiddag met een zeer grote meer derheid 197 tegen 23 stemmen, bij vijf onthoudingen gekozen tot voor zitter van de sociaal-democratische fractie in de Westduitse Bondsdag. In het kabinet-Kiesinger was hij minister voor vraagstukken betreffende geheel Duitsland. Als fractieleider volgt hij Helmut Schmidt op, die in de nieuwe regering-Brandt minister van Defensie UTRECHT Gebrek aan grondstof fen is er de oorzaak van dat bij Neer- landia Draadindustrie N.V. in Utrecht ongeveer 175 man op wachtgeld zijn gesteld. Dat betekent dat het bedrijf vrijwel stil is komen te liggen. KOPENHAGEN Een SOS-sig- naai van een Deens kustvaartuig, met het verzoek onmiddellijk assis tentie te verlenen, heeft woensdag avond het scheepvaartverkeer in het gebied van de Grote Belt ge alarmeerd. Voordat een opgeroepen helikopter het vaartuig had bereikt, trok de kapitein echter het noodsein in. Hij liet weten, dat waarschijnlijk zijn echtgenote de SOS-boodschap had uitgezonden, nadat er een ech telijke twist was ontstaan. Het nood sein kon moeilijk van iemand an ders afkomstig zijn, aangezien zich alleen het echtpaar aan boord be vond. DEN HAAG De eerste dagen van deze week hebben tientallen veront ruste suikerpatiënten de telefoon of de vulpen gepakt. Alle telefoontjes of brieven die bij de Nederlandse Vereniging van Suiker zieken binnenkwamen, draaiden uit op die ene belangrijke vraag: „Wat moe ten we nu doen; alles wat we in huis hebben met cyclamaat erin weggooien? Of kunnen we iets anders gaan gebrui ken?" Die onrust komt uit een grote hoek van de bevolking. Van één procent van de Nederlanders is bekend dat zij sui kerziek zijn. Nog ongeveer één procent moet het zijn zonder het te weten. Er zijn ook deskundigen die het aantal patiënten op drie procent houden. Iedereen die belt of schrijft krijgt dit antwoord: „Wij nemen ook nu nog aan, dat er geen reden tot ongerust heid bestaat. U kunt doorgaan met hetgeen u, in overleg met uw dokter, gewend was te doen". „Dat advies", zegt de directeur - secretaris van de vereniging, de heer U. Rotte, „is gebaseerd op het stand punt dat we een jaar geleden heb ben ingenomen. Dat is toen gebeurd in overleg met onze medische adviescom missie (waarin vijftien hoogleraren en specialisten) en het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding". De deskundigen achtten een normaal gebruik van cyclamaten onschadelijk maar vonden enige voorzichtigheid bij het gebruik in voedingsmiddelen wel geboden. Toch wacht de vereniging met spanning op hetgeen staatssecre taris Kruisinga (sociale zaken en volks gezondheid) deze week in zijn nota aan de Tweede Kamer zal meedelen. De heer Rotte: „Ik zou alle mensen die nu in onrust moeten leven, graag wat definitievers willen zeggen, maar dat kan (nog) niet. Dat geldt ook voor fabrikanten en importeurs van artike- Welk verbruik achten de deskun- verwerkt. Moeten we onze orders in Amerika door laten gaan of annuleren? vragen zij ons. Ik raad ze aan: Wacht op de nota. Wat moet ik anders?" 8 Welk verbruik achten de deskun digen toelaatbaar, speciaal voor dia betici.7 „Vijftig milligram per kilo lichaams gewicht. Dat komt neer op gemid deld drie en een halve gram per per soon per dag of in tabletten uitge drukt 28 stuks. Aan dat aantal komt overeen met vier gram cycla- Voorlichtingsbureau voor de Voeding zegt dat de mensen er ook weer ge middeld genomen, ruim beneden blij ven". Aan suiker gebruikt de niet-suiker- patiënt ongeveer 125 gram per dag. Dat komt over een met vier gram ccla- maat. De zoetkracht van cyclamaat is echter dertig maal zo groot als die van suiker. De zoetkracht van saccha rine - tabletten is zelfs drie- tot vijf honderd maal groter. Wat zou er voor de diabetici eventueel kunnen gaan veranderen? „Wij denken dat we goed zitten. We gaan er daarbij van uit dat de voor waarden zoals die nu al een vijftien jaar bestaan en in de Warenwet zijn vastgelegd, zullen worden gehand- ADVERTËNTIE ROTTERDAM Kwajongens heb ben gisteren een dertienjarige jongen die aan de Rotterdamse Westersingel stond te vissen met zoutzuur overgo ten. De jongen kreeg onder andere brand wonden aan hals en nek en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De daders zijn niet gepakt. haafd, althans zeer weinig wijziging zullen behoeven. Als dat zo is, zal er voor de diabetici maar weinig verande ren". En voor het geval er wèl be perkende bepalingen voor het ge bruik van cyclamaat komen? Als tabletten met dit middel niet meer gebruikt zouden mogen worden, zullen de mensen moeten kiezen: of geen zoetstof meer gebruiken of over gaan op een ander middel. Dat zou den bij voorbeeld saccharine-tabletten kunnen zijn. En natuurlijk zal de in dustrie wel gaan zoeken naar andere mogelijkheden". In Seven-Up zit nooit iets anders dan echte suiker §GV6ll~Up de enige "D SI i« u £3 o_l 5 c O- Q. r-s o O !a| cw ai ai

De Vallei | 1969 | | pagina 11