E.E.G. in de mist over de nieuwe Duitse politiek Ontvoerde Zwitsers vrij na losprijs van 1 miljoen CAMBRIDGE Europese defensie moet op eigen wieken Pompidou in Den Haag met nieuw voorstel? Oppositie in Portugal stemt Bisschoppensynode verwerpt pauselijke agenda Uit de ruimtein de ganzenpas Goedkoop dewinter in. TRIPLE-FILTER5 LAIRD TEGEN EENZIJDIG BESTAND Weer watersnood in lunesie Franco nodigt Picasso uit HUILEN GEBLAZEN Duitser in China veroordeeld rook rustigen alleen voor uw plezier! de milde sigaret met het waakzame filter Washington Post wenst: Collegestaking Amsterdamse studenten Vliegtuigkapers voor Frans gerecht PESSIMIST Vader krijgt van zoon schilderijen terug want dat filter is drie maal waakzaam! het wikt, weegt en selecteert, zo rookt u alleen maar voor uw plezier, heerlijk rustig, proef het zelf, dat echte Cambridge-aroma, puur, ongewoon zacht en o zo zuiver. ZO WAAKZAAM IS HET TRIPLE-FILTER® Vraag vandaag nog Cambridge Triple-filter® 25 king size voor fl. 1.75, ook in menthol, rook rustig, rook zuiver, rook Cambridge. DONDERDAG 23 OKTOBER 1969 WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Defensie is gekant tegen een eenzijdig bestand in Vietnam, als Noord-Vietnam niet instemt met een bestand. Dit heeft een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van Defensie woensdag gezegd. Hij zei verder, dat een bestand niet aanvaard baar zou zijn, als Noord-Vietnam niet de verzekering zou geven, dat het van zijn kant eveneens tot staking van de vijandelijkheden overgaat. De functionaris die verzocht heeft niet met name genoemd te worden is van oordeel, dat een eenzijdig be stand geen middel is om tot een einde van de oorlog in Vietnam te geraken. Volgens AFP heeft deze verklaring van de zijde van het „Pentagon" kennelijk ten doel, de pogingen van sommige le den van het Amerikaanse Congres om president Nixon ertoe te bewegen, in zijn rede van 3 november een eenzijdig bestand aan te kondigen, in de kiem te smoren. De hoge, ongenoemde, functionaris van het Amerikaanse ministerie van Defensie bleek de Amerikaanse minis ter van Defensie, Meivin Laird, zelf te xijn. Het Witte Huis heeft later ver klaard, dat Laird ook namens de Amerikaanse regering heeft gesproken. De republikeinse fractieleider in de Amerikaanse Senaat, senator Hugh Scott, heeft tegenover journalisten het denkbeeld geopperd, dat de Verenigde Staten eenzijdig een bestand in Viet nam afkondigen, in de hoop, dat Ha noi met een dergelijke actie zal reage ren, zelfs al zouden de Noordvietname- zen dit niet openlijk aankondigen. De senator zei evenwel, niet na mens de regering-Nixon te spreken. Persoonlijk hoopte hij echter, dat een bestand tot stand gebracht zou kunnen worden door een initiatief van de met de VS verbonden strijdkrachten in Vietnam. LISSABON De linkse oppositie in Portugal heeft in een gezamenlijke ver klaring aangekondigd, dat zij aanstaan de zondag mee zal doen aan de alge mene verkiezingen. Zij verliet hiermee de houding die zij jarenlang bij verkie zingen heeft ingenomen, met boycotten van de stemming uit protest tegen ver meende knoeierij met de stembussen door de regering. Links is verenigd in het democratisch kiescomité (CDE), waarin verenigd zijn de radicale socialisten, de progres sieve katholieken en communistische 'sympathisanten. De communistische partij is, evenals elke andere politieke partij, verboden in Portugal. Naar mededeling van Lindley Cintra, woordvoerder voor de CDE, heeft 95 procent van de leden zich voor deelna me aan de verkiezingen uitgesproken. De groep heeft lijsten ingediend in Lis sabon, Braga en Oporto, in welke ste den ook de andere oppositiegroep, de gematigd socialistische CEUD, kandi daten heeft gesteld. In 16 andere kies districten heeft de Portugese opposi tie gemeenschappelijke kandidaten aan gesteld. nr TUNIS Opnieuw is Tunesië getrof fen door zware regenval. In de nacht van dinsdag op woensdag werden Tu nis en Bizerta in het noordelijk deel van het land praktisch van de buiten wereld afgesloten. Via de radio werden de bewoners van laaggelegen stadswijken gewaar schuwd. Hun werd aangeraden naar hoger gelegen gebieden uit te wijken. Men vreest dat een dam in de Wadi el Kebir het zal begeven. Het water kolkt door de normaliter droge rivierbeddin gen (wadi's). Het noorden van Tunesië was tot nu toe aan de watersnood ontsnapt. Twee weken geleden hebben overstromingen in Zuid- en Midden-Tunesië het leven gekost aan honderden personen. Onge veer 100.000 mensen zijn dakloos ge worden. Men schat dat drie tot vijf jaar nodig zullen zijn voor het herstel van de aan gerichte schade. In Noord-Tunesië heeft de wadi Milia- ne nu een hele vlakte overstroomd. De toestand van de toegangswegen is nog niet bekend. Men vreest dat de regens nog de gehele woensdag zullen aanhou den. MADRID Generaal Franco en zijn kabinet hebben toestemming gegeven de schilder Pablo Picasso uit te nodigen voor de opening van het nieuwe muse um van hedendaagse kunst in Madrid. Picasso (88) is naar Frankrijk gevlucht, nadat Franco de Spaanse burgeroorlog in 1939 had gewonnen en is nooit naar Spanje teruggekeerd. Het wordt on waarschijnlijk geacht dat Picasso de uitnodiging zal aannemen. Er worden onderhandelingen gevoerd om in het museum, dat binnen twee jaar geopend moet worden. Guemica, een van de bekendste schilderijen van Picasso onder te brengen dat nu in het New Yorkse museum van moderne kunsten .bewaard wordt. Het is 'n voor stelling van het bombardement op Guer nica in het noorden van Spanje door de Duitse luchtmacht tijdens de burger oorlog, waarbij duizenden vrouwen en kinderen omkwamen. BRUSSEL Voorstanders van de Europese eenwording in Brussel verwach ten van de nieuwe Westduitse regering hulp voor een nieuwe impuls ter ont wikkeling van de EEG en het vrijmaken van de weg tot uitbreiding van de Euromarkt. Dezelfde „Europeanen" maken zich echter zorgen over de mogelijkheid, dat de Bondsrepubliek een geheel eigen beleid zal voeren ten aanzien van Oost-Europa en ervaren bestudeerders van de Duitse politiek achten het niet uitgesloten, dat de nieuwe Bondskanselier, Willy Brandt, verdere ontwikkeling van de EEG zal opofferen, ten behoeve van intensivering van de handelsbetrekkingen met het Oostblok. reiken van overeenstemming tussen de vijf partners van West-Duitsland in de EEG over de beginselen voor een ge meenschappelijke handelspolitiek te genover de Oosteuropese landen, op de laatste conferentie van de EEG-minis- terraad in Luxemburg. De waarnemers zijn het er echter over eens, dat Brandt het zich niet kan veroorloven 'n te sterk nationalistische politiek in Europa te voeren, omdat daardoor andere EEG-partners zouden worden aangemoedigd hetzelfde te doen. Wat betreft het toelaten van Enge land tot de EEG, wordt verwacht dat Brandt een voorzichtiger koers zal va ren dan de Nederlanders, die gaarne het Franse verzet willen breken en reeds op de voor november in Den Haag geplande EEG-topconferentie, een datum voor opening van de onderhan delingen met Engeland willen vaststel len. De Nederlandse delegatie leek pessi mistisch gestemd na afloop van de jongste vergadering van de EEG-minis- terraad. Een Nederlandse zegsman wist te vertellen, dat de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Maurice Schumann net als zijn voorganger Mi chel Debré „nee" had gezegd tegen het denkbeeld van onderhandelingen met Engeland, zij het in wat beminnelijker termen. De Nederlandse minister vam Buiten landse Zaken mr. Luns zei na afloop, dat de Nederlandse delegatie pessimis tischer was gestemd dan de andere. De Belgische bewindsman Pierre Harmei verklaarde te geloven dat de „zes" trachten met Frankrijk tot een akkoord te komen, waarin Frankrijk zou in stemmen met het openen van onderhan delingen met de Britten, in ruil voor de belofte van de vijf overige landen twee door Schumann gestelde voorwaarden vooraf te aanvaarden. Deze luiden dat de EEG eerst overeenstemming moet bereiken over een nieuw stelsel voor de financiering van de gemeenschap pelijke landbouwpolitiek te vervanging van het stelsel dat dit jaar voor het laatst geldt, en overeenstemming on der de zes over de toekomstige ontwik keling van de EEG. De Franse premier Jacques Chafoan- Delmas had zich de dag voor de ver gadering zo uitgedrukt: „Frankrijk is bereid deel te nemen aan onderzoeken, samen met de vijf partners, zodat, als de gemeenschappelijke markt eenmaal HOOGEVEEN In het Drentse dorp Echten is het iedere dinsdag huilen. Tijdens de herfst- en wintermaan den krijgen leden van de rijkspoli tie les in het werpen van traangas- en rookbommen, om te oefenen in het onderdrukken van relletjes. Na de training trekt een breed spoor over de weilanden en wegen rond het dorp. De bevolking ondervindt er veel overlast van, en vooral het passerend verkeer. Majoor Schouten van de algeme ne inspectiedienst van de rijkspoli tie, toonde zich verwonderd over de klachten van de bevolking. Hij be loofde dat de oefeningen gestaakt zouden worden, zodra blijkt dat men sen er last van hebben. in alle sectoren verwezenlijkt is, wij kunnen gaan denken aan een uitbrei ding, die echter niet zulke grote ver anderingen met zich mee mag bren gen dat men niet langer van een ge meenschappelijke markt kan spreken". De gemeenschappelijke landbouwpo litiek van de EEG, eens de trots van de organisatie, is thans mank gewor den. Omdat er geen gemeenschappelij ke monetaire politiek bestaat, zijn de landbouwmarkten van West-Duitsland en Frankrijk thans geïsoleerd vanwe ge de veranderingen van de valuta's van die landen. Een aantal Europese diplomaten is van oordeel, dat op de topconferentie van november de Franse president Pompidou met iets heel onverwachts naar voren kan komen in de vorm van een vergaand voorstel voor nieuwe sa menwerking op het gebied van het geld wezen. En hierdoor, denken deze mensen, zou de landbouwpolitiek 'n flinke steun in de rug kunnen krijgen waardoor de ze politiek uiteindelijk door allen wordt aanvaard. Dit zou dan een nieuwe Franse voorwaarde kunnen zijn voor het openen van besprekingen met Groot Brittannië. CALI (Columbia) Twee Zwitsers zijn gisteren in Columbia na 17 dagen vastgehouden te z(jn door hun ontvoer ders vrijgelaten, nadat voor hen een losgeld van 300.000 dollar (meer dan een miljoen gulden) was neergeteld. De twee ontvoerden, de 15-jarige Jo sef Strassier, zoon van de Zwitserse consul in Cali. en de 30-jarige Hermann Buff, secretaris van de Zwitserse am bassade in Bogota, werden door een militaire patrouille im een taxi in de straten van de stad Cali aangetroffen. Zij waren enige minuten daarvoor vrij«- gelaten. De gouverneur en de militaire com mandant van de provinciale Valle, waarin Cali ligt, hebben meegedeeld, dat beiden im goede gezondheid verke ren. Voorlopig zullen geen verdere ge gevens worden verstrekt. Op de bevolking is een beroep gedaan de autoriteiten te helpen bij het opspo ren en aanhouden van de bende dde de twee Zwitsers op 5 oktober had ont- HONGKONG In Lantsjou in China is een Westduitser veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf wegens „spionage voor Amerika". Dit is gisteren door het persbureau Nieuw China bekend ge maakt. voerd. Hieruit valt op te makem dat de ontvoerders nog op vrije voeten zijn. Een regeringszegsman heeft bevestigd dat een „aanzienlijke losprijs" is be taald. De ontvoerders hebben indertijd een som van 300.000 dollar geëist. Aan de jacht op de ontvoerders en hum slachtoffers hebben meer dan 7.000 zwaar bewapende militairen en poli tieagenten deelgenomen. Het bestreken gebied was 45.000 vierkante kilometer groot. MILAAN Paulo Polli, zoon vam een rijke bankier in Milaan, heeft van daag de 22 schilderijen teruggebracht, die hij naar zijn zeggen uit de wonding van zijn vader had ontvreemd. De doeken, onder anderen van Cana- letto, Tiepolo, Guardi en El Greco, ver tegenwoordigen een waarde van ruim een miljard Lire (5,6 miljoen gulden) behorend tot de mooiste particuliere verzameling in Italië. Voordat de 28-jarige Paolo Polli ont hulde dat hij de doeken had weggeno men, dacht de politie met een van de grootste kunstdiefstallen van de laatste jaren te maken te hebben. Paolo's vader heeft geen aanklacht tegen zijn zoon ingediend VATICAANSTAD De wereldbis schoppensynode in Rome heeft woens dag de liberalen in haar midden een nieuwe overwinning bezorgd, door een door de curie opgesteld werkschema te verwerpen. In dit schema, of agenda, werd ster ke nadruk gelegd op het primaatschap van de Paus. De synode heeft in plaats van het schema het document goedgekeurd dat Franjo kardinaal Seper als werkstuk bij de synode heeft ingediend. De Liberalen steunen het werkstuk van kardinaal Seper, omdat dit de ba sis kan vormen voor verdere bestude ring van het collegialiteitsbeginsel. Paus Paulus VI heeft woensdag op zijn wekelijkse algemene audiëntie la ten weten, dat hij slechts gematigde en geleidelijke veranderingen in de kerk aanvaardbaar acht. ADVERTENTIE Hij veroordeelde overhaastig revisio nisme, omdat dit zou leiden tot „uit hollende zelfkritiek en zelfs zelf-mutila- tie". Joseph Kardinaal Suenens, de aarts bisschop van Mechelen en primaat van België, heeft zich woensdag gekeerd te gen de wijze, waarop zijn voorstel inza ke de pauskeuze en de reactie daarop in de door hem geleide commissie van de bisschoppensynode zijn weergegeven. Het voorstel van kardinaal Suenens beoogt het college van bisschoppen te betrekken bij het kiezen van de Paus. Deze wordt nu aangewezen door de kardinalen. Verscheidene Italiaanse bladen hadden gemeld, dat het voor stel, waarvan zijn talrijke bijzonderhe den gaven, door de „synodevaders" is verworpen. De Belgische primaat ver klaarde echter, dat de leden van de commissie zich vrijwel unaniem achter het voorstel hebben geschaard. Volgens niet-bevestigde berichten zou het voorstel van Suenens inhouden, dat de paus moet worden gekozen door de curiekardinalen, de kardinalen die een bisschopszetel hebben, en de bisschop pen die op de vorige synode, in 1967, zijn gekozen. Prelaten die ouder zijn dan 75 jaar, zouden niet meer aan de pauskeuze kunnen deelnemen. De zeven Russische kosmonauten, die verleden week tegelijkertijd in de ruimte waren, zijn feestelijk in I batko, Jellisejef en Volkof op weg Moskou ontvangen. V.l.n.r.: SjatalofAnaar de begroeting door de regering. Shonin, Filiptsjenko, Koebasof, Gor-1 ADVERTENTIE 25 menthol 1.75 eerste fase: een speciaal bewerkt estron-filter dat tegenhoudt wat niet voor U bestemd is tweede fase: activerende minerale bestanddelen die de rookstroom intensief zuiveren derde fase: een laatste, puur-wlt filtersegment dat de zuivering waakzaam afrondt en de echte Cambridgesmaak volledig onbelemmerd aan U doorgeeft Registered Trade Mark Het Cambridge filter Is het eerste Triple-filter® terwereld en Is de bekroning van de geavanceerde onderzoekingen, die de wetenschap tot nu toe op dit gebied gedaan heeft WASHINGTON Hoewel de „Nixon doctrine" voor nationale verantwoor delijkheid in veiligheidsaangelegenheden voor Azië is ontworpen, zal deze op den duur ook voor Europa van toepas sing worden verklaard, zo meent de „Washington Post". „De juiste conclusie die de Europea nen hieruit kunnen trekken is, dat de Verenigde Staten eigen politieke rede nen en strategische redenen met be trekking tot het Atlantisch bondge nootschap hebben, om de omvang en vorm van de militaire aanwezigheid in Europa te herzien". Zo staat in een redactioneel artikel in het invloedrij ke dagblad. Het blad zegt dat met name in Bonn en Washington steeds meer drang tot ontspanning in de betrekkingen met het communistische blok bestaat en dat een uiting hiervan de binnenkort te verwachten resolutie van senator Mansfield is, om de Amerikaanse strijdmacht in Europa aanzienlijk te verminderen. „De verwachting is alge meen, dat de resolutie zal worden aan genomen en dat daarmee de druk op de president wordt verhevigd om daar aan te voldoen". „Er ls een ontwikkeling afgezien van een nieuwe angstcampagne van het Kremlin waardoor de invloed van Europa op het Amerikaanse troepen- (contingenterings) beleid aanzienlijk vergroot zou worden, en dat is een con creet program tot uitbreiding van Eu ropa's eigen militaire aandeel in de NAVO. Het gevoel dat Europa min der doet dan het kan en zou moeten voor zijn eigen verdediging, en dat het profiteert van da Verenigde Staten, kwelt Washington voortdurend. Denis Healey, de Britse minister van Defen sie, toonde zijn verstand door deze week in een toespraak tot de NAVO- parlementariërs dit eenvoudige feit te onderkennen: hij deed een beroep op zijn mede-Europeanen een rechtvaar diger aandeel van de defensielast van het bondgenootschap op zich te ne men. Wat is een rechtvaardiger aan deel? Dit is precies de soort vraag die het meest geschikt is voor overleg In het bondgenootschap", aldus de Was hington Post. AMSTERDAM De Algemene Stu dentenvereniging Amsterdam (Asva) houdt 4 november een collcgestaking aan de universiteit van Amsterdam. Het bestuur van de wetenschappelijke staf steunt de actie. Op 4 november komt in de Tweede Kamer het onderwijs aan de orde. On derwerp van gesprek zal daarbij de no- ta-Veringa zijn, waarin plannen worden uiteengezet voor een nieuwe bestuurs structuur voor de Nederlandse univer siteiten en hogescholen. De Asva. die het allerminst met minister Veringa's ideeën eens is, roept de Amsterdamse studenten op de colle ges die dag niet te bezoeken. In de au la belegt de vereniging een discussie middag over nieuwe bestuursvormen. PARIJS De twee Oostduitse Jon gens, die een Pools verkeersvliegtuig hebben gedwongen door te vliegen naar West-Duitsland, zullen voor een Fran se rechtbank moeten verschijnen. Pa» daarna zal over hun verdere lot wor den beslist. Dit is gisteren in Parijs bekend ge worden naar aanleiding van een Pool» verzoek aan de Franse regering tot uit levering van de twee jongens. Na aan komst in West-Berlijn hadden de ka pers aan de Franse autoriteiten poli tiek asiel gevraagd. Zij worden nog al tijd op het Westberlijnse vliegveld Te gel In voorarrest gehouden. Het staat wel vast, dat zij niet aan Polen zullen worden uitgeleverd. Het is niet mogelijk, dat twee landen bur gers uit een derde land aan elkaar uit leveren. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 15