Veenendaals dagblad Minister Beernink is niet van plan af te treden V.V.D. won in Dronten Buiten op verhoogde A.Ö.W./A.W.W. Motie ingetrokken tot vrijlating „drie van Breda" Schimmel op pinda's kan gevaarlijk zijn Syrische guerrilla's doen aanval op Libanon Cel ëBB5 morgen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei rondo's Italiaanse postkantoren bewaakt Rijnzwemmer nadert finish gekookt of uitgebakken spek en worst JAMIN Beoordelen naar zijn beleid" ZIELZORGER UIT STRAF GEVANGENIS SPRAK MET MINISTER Weer bomaanslag in Haifa POLY SELECT matras Niet bang voor politieke consequenties van volgens hem opgeblazensmokkelaiiaire Strooisellaag I PRINCIPE AKKOORD: Raiff eisen Spaarweek 27 t/ïn 31 oktober „AFGEDAAN' Waardig besluit na sober betoog van minister Polak j Gouden paling gevangen in I IJsselmeer LIBANESE PREMIER TREEDT AF Afgetreden een goed stuk vlees hoort erbij 't is weer tijd voor zuurkool met je kunt 't slechter treffen! Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement i 0,97 p. w„ 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 23 OKTOBER I969 - 43e JAARGANG no. 249 DRONTEN Do verkiezingen voor 'n nieuwe adviesraad in Dronten zyn ge wonnen door de VVD. Het Progressief Akkoord en de Com binatie Partijen verenigden minder stemmen op zich dan twee jaar geleden de afzonderlijke partijen, waaruit deze combinaties zijn voortgekomen. De Ge reformeerde Concentratie maakte een •uccesryk debuut. De uitslag van de verkiezingen voor de adviesraad een soort gemeente raad luidt: percentage zetels 1969 1967 1969 1967 PvdA 19,2 3 D '66 14.1 2 PAK 31,3 33,3 5 5 CHU/ARP 34,3 5 KVP 18.- 2 CCP 48,2 52.3 7 7 VVD 13,6 10.8 2 1 GPV 1,- 3,6 Geref. Conc. 5,9-1 In Lelystad werd gisteren voor het eerst een commissie van advies gekozen. De uitslag luidt: percentage zetels VVD 8,9 KVP 11,3 1 PAK 47.8 4 CCP 32,- 2 ADVERTENTIE morgen pak 6 stuks 98 voor 88 niet te geloven voor die prijs! HAIFA Een vrouw werd gedood en zes mensen zijn gewond toen in de vroege ochtenduren in een huis in de Avnerstraat, in de woonwijk Kiryat Eliezer, in Haifa twee bommen ontplof ten. Het was de vierde aanslag van Arabische terroristen in deze stad bin nen 24 uur. Gisteren vielen bij vier aanslagen 1 dode en 4 gewonden. f\ndanks de verlokkende rijke eekmast, vergeten de wilde zwijnen evenmin aandacht te schenken aan de humus- en strooi sellaag van het bos en ook de gras mat van de wildakker wordt door hen geploegd en doorwroet. Dit zit nu eenmaal in de natuur van het zwarte wild en doorgaans komt zulk grondwerk op zijn credit; de beheerder ziet het met welgeval len aan, wijl niet alleen de bodem luchtig wordt opgeschudmaar ook omdat er tal van schadelijke dieren aan de varkens ten offer vallen. Want dergelijke plaatsen herbergen duizenden en honderd duizenden schepselen, niet slechts kleine, die zich gemakkelijk aan ons oog onttrekken, doch ook vele, welke goed zichtbaar zijn en zelfs opvallen door hun grootte. Ver stard en schijnbaar levenloos rus ten zij tussen vochtig blad en ver terende naalden, waarbij ze uitne mend in staat zijn om weerstand te bieden aan klimatologische in vloeden. Ook zoogdieren (vleer muis, egel, das) vervallen in een toestand van bewusteloosheid met nagenoeg volkomen onderbroken stofwisseling en slechts onder de vogels vinden we geen winterslaap, al meenden oude schrijvers van wèl. Deze en andere dieren van hoge klasse treffen wij in het strooisel nimmer aan hoogstens eens een hagedis, hazelworm of egel doch wel een groot aantal insekten. Hoofdzakelijk huizen deze in de onderste laag der verweren de plantaardige massa, waar deze in humus overgaat. Morgen zien we verder naar het gedierte, dat zich bij 's winters nadering in de beschuttende bosturf terugtrekt. 23 okt. 1969 A. B. WIGMAN RIJSWIJK „Ik treed niet af. De hele sigarettensmokkelaffaire is een opge blazen zaak", vindt minister Beernink. De bewindsman, opnieuw in het nieuws na zijn pleidooi voor „een wat hardere lijn", is niet bang voor de politieke consequenties. Hij ziet die eenvoudig niet. Hij weet zich bovendien gesteund door minister Witteveen (Financiën), die in een snel antwoord op gistermiddag ge stelde vragen van de Tweede-Kamer leden Geertsema (VVD) en Scholten (CHU) verklaarde, dat de overtreding van de christelijk-historische minister is behandeld op een wijze, die voor elke andere Nederlandse burger geldt. Voor de socialisten in de Tweede Ka mer is dat een reden om van de zaak- Beernink verder af te blijven. Zij wil len de minister van Binnenlandse Za ken niet beoordelen naar zijn persoon, maar naar zijn beleid en dat beleid vin den zij „ronduit slecht". De Christelijke-Historische Unie, de partij van minister Beernink, blijft de smokkel intussen „een heel onplezierige kwestie" vinden. Fractieleider J. T. Mellema gaf namens zijn fractie een haastige verklaring uit. Daarin zei de fractie ervan overtuigd te zijn dat van opzet geen sprake was geweest. Onafhankelijk van de heer Mellema DEN HAAG De uitkeringen van de a.o.w. en a.w.w. moeten begin volgend jaar al met ongeveer vijf procent om hoog. Beide verzekeringen moeten een vakantietoeslag van zes procent krijgen. De a.o.w. zal tot hel minimumloon moeten worden opgetrokken. Over deze zaken zijn vakbonden en werkgevers het eens geworden in een speciale commissie van de Stichting van de Arbeid. Voor midden volgend jaar wordt een onderzoek ingesteld naar het optrekken van alle pensioenen in het bedrijfsleven. De commissie brengt een voorstel met deze punten uit aan het bestuur van de Stichting van de Arbeid, die daarover moet beslissen. De commissie stelt uitdrukkelijk dat de uitvoering van deze plannen afhan kelijk is van de economische groei in ons land. Met de vakantietoeslag voor de a.o.w.'ers en de a.w.w.'ers zou al volgend jaar moeten worden begonnen. De optrekking van de a.o.w. tot het niveau van het minimumloon vergt en kele jaren. Het zou op dit moment een verhoging van de a.o.w. inhouden van 5.400 gulden per jaar tot 6.500 gulden. De a.w.w. zou in dezelfde mate worden verhoogd. Aan de optrekking van de pensioenen in het bedrijfsleven kleven nog veel pro blemen. De studie zal moeten uitwijzen in hoeverre beide partijen elkaar kun nen vinden. ADVERTENTIE fan jong tot oud met sparen vertrouwd LONDEN Na Manchester lopen ook Liverpool en Londen het gevaar van brood rantsoenering. Sinds 17 oktober zijn 1300 werknemers in vijf van de ze ven broodfabrieken, die zowel Manches ter als Liverpool van Brood voorzien, in staking. De stakers hebben woens dag besloten hun staking voort te zet ten. Zij willen een loonsverhoging van 17 gulden per week. waardoor hun weekloon op 170 gulden zou komen. In enige wijken in Londen, namelijk in Bedfordshire en Hertfordshire, is de aflevering van brood aan de bakkers sterk verminderd als gevolg van een staking van 340 arbeiders in broodfa brieken in Dagenham en Basildon. ADVERTENTIE („ook geen overleg"), had de voorzitter van de CHU. prof. dr. J. W. van Hulst, gezegd dat als de berichten juist waren het voor de minister „erg moeilijk zou worden", zelfs als de smokkel achteraf zou blijken mee te vallen. Minister Beernink: „Ik heb volkomen te goeder trouw gehandeld. Ik had ook geen enkele aanleiding om het gebeur de aan de grote klok te hangen. Met het antwoord van minister Witteveen be schouw ik de zaak als afgedaan. Volgende week hoop ik weer fris de begroting van Binnenlandse Zaken te verdedigen. Dan vertrouw ik erop, dat de Kamer mijn privézaken zal weten te scheiden van het staatkundig be leid. Wat die harde lijn aangaat die men mij aanwrijft? Ik meen dit: er kunnen momenten komen dat een kabinet te genover het parlement een hardere lijn gaat volgen. We zitten nu in het derde jaar van het kabinet-De Jong en dan mogen de puntjes toch wel op de i wor den gezet. Je moet niet overal een har de lijn gaan volgen". Voor een gesprek met minister en mevrouw Beernink zie men elders in dit nummer. Aalmoezenier Verheijen van de strafgevangenis in Breda gister middag in gesprek met minister Polak (rechts), vlak voor de motie- Van Schaik in de Tweede Kamer werd ingetrokken. DEN \AG De „Drie van Breda" komen niet vrij. De Tweede Kamer heeft L. icrmiddag geen enkele uitspraak willen doen. De KVP'er mr. Van Schaik heeft zijn motie ingetrokken, waarin hij vroeg om ook voor levenslang- gestraften voorwaardelijke invrijheidstelling mogelijk te maken. nister dat deze „op dit ogenblik" geen succes verwachtte van welke poging ook. Mr. Polak wees er echter op, dat hij dit al in zijn brief van 29 septem ber aan de Kamer over deze zaak had laten weten. Minister mr. Polak had tevoren in een sober en waardig betoog duidelijk gemaakt, dat hij dat niet zou doen, daar er toch slechts en dan in het gunstige geval een kleine meerder heid voor zou zijn. Het is gebleken, zo zei de minister, van Justitie, dat een groot deel van de bevolking levenslang geen te zware straf voor deze mensen vindt. „De gevolgen zouden anders zoveel zwaarder en dieper zijn. De kwestie zou ons maandenlang bezighouden misschen zelfs wel een punt uitmaken in de ver kiezingsstrijd in 1971 en dat lijkt mij althans niet wenselijk". Mer enigszins vermoeide stem vroeg, mr. Polak tenslotte aan mr. Van Schaik of deze wilde overwegen of de discussies dan nog moesten worden voortgezet en of hij ook een stemming wilde. „Ik heb een eerlijke poging gedaan een duidelijke uitspraak te krijgen, wat ik als een eis van rechtvaardig heid beschouwde", aldus mr. Van Schaik, „maar een zuivere uitspraak is niet mogelijk, ondanks de beheers te debatten". Mr. Van Schaik wilde zich wel vast houden aan de uitspraak van de mi- De bemanning van de HK 10 uit f Harderwijk heeft op het IJsselmeer 4 een unieke vis gevangen: een gou- den paling. 4 De vis, die een lengte heeft van i 35 centimeter, heeft dezelfde kleur f als een goudvis. Hij zwemt nu in 4 een teil in het café van de heer f Veer in Nijkerk, die de paling heeft 4 gekregen. J De heer Veer heeft Artis om in- F 4 lichtingen gevraagd. ..Als ze er in 4 Amsterdam geen hebben, kunnen f ze hem van mij krijgen", zei hij. AMSTERDAM - De Keuringsdiensten voor Waren hebben de laatste maan den enkele partijen pinda's, pindakaas en pinda schaafsel m beslag genomen. Steekproeven hadden aangetoond, dat in deze partijen aflatbxine. een kanker verwekkende stof. voorkwam. Op het ministerie van Volksgezond heid wordt onderzocht of een strenge re controle noodzakelijk is. Tot nu toe werden door de keuringsdiensten voor waren slechts steekproeven genomen van grote partijen, omdat het onmoge lijk was de hele partij te controleren. Aangezien aflatoxine overal in de par tij kan voorkomen, is dit echter geen waterdicht systeem. Aflatoxine is een schimmel, die op pinda's groeit als deze na het oogsten niet droog worden bewaard. Deze schimmels produceren de stof aflatoxi ne, die voor dieren dodelijk is. Zes jaar geleden werd de aflatoxine voor het eerst geconstateerd in Enge land toen daar duizenden kalkoenen stierven nadat zij met aflatoxine be smette gemalen pinda's hadden gegeten. Kort daarna stierven alle forellen in een forellenvijver, die gevoed waren met perskoeken brokken pinda's, waaruit de olie was geperst. De Food and Drug Administration in Amerika ontdekte dat de stof inwerkte op chromosomen. Er ontstaan door het eten van met aflatoxine besmette no ten cellen met een afwijkend chromo soompatroon, waardoor kankergezwel len kunnen groeien. Pinda's worden vaak alleen inge kocht onder de voorwaarde dat ze niet besmet mogen zijn. Daartoe worden door grote pindaverwerkende bedrijven in Nederland zelf scherpe controles op de aaagevoerde partijen pinda's gehou den. Er is echter een zeer beperkt aan tal landen China en Zuid-Afrika lo pen hierbij voorop dat in eigen land een dusdanig sluitend systeem heeft ont wikkeld dat het mogelijk wordt alleen aflatoxime-vrije pinda's uit te voeren. Aangezien China haast, geen pinda's meer uitvoert, is er een zekere span ning op de pinda-markt ontstaan en worden nu ook wel partijen uit landen geïmporteerd waar men niet in staat is de pinda's onder ideale omstandighe den op te slaan en te sorteren. Het is sinds 11 juni 1966 in Neder land wettelijk verboden om pindapro- dukten op de markt te brengen waarin aflatoxine aantoonbaar is. Dat er thans verschillende partijen in beslag zijn genomen hoeft, volgens een woordvoerder van de keurings dienst voor waren in Amsterdam, nog geen reden tot paniek te zijn. Het ver bruik van pinda's in ons land bedraagt naar schatting van deskundigen, 60 mil joen kilo per jaar. De zilversmid Klaus Pechstein (28) uit Linz am Rhein. die de hele Rij wil afzwemmen is woensdag op zijn voorlaatste dagetappe in Rotterdam aangekomen. Hij hoopt vandaag zijn do. Hoek van Holler te bereiken. Pechstein heef dan in dertig opeenvolgende dag-zwemreize i de afstand HU (Zwitserland) Hoek van I-Iolla circa 1280 km. afgelegd. De zwemmer is gekleed in c duikerpak en ontvangt regelmatig speciaal vloeibaar voedsel. Wij zien hem hi in Rotterdam. BEIROET Drie Libanese grens posten zijn hedenmorgen voor zonsop gang vanuit het Syrische grensgebied aangevallen, zo heeft het Libanese le ger bekendgemaakt. In een communiqué worden de aan vallers beschreven als gewapende ele menten, die militaire uniformen droe gen alsmede de Arabische hoofdtooi, die gebruikelijker is voor de Palestijnse guerrillastrijders dan voor soldaten van Syrië's geregelde troepen. De grensposten te Arida en Buqaia in het noorden werden door 250 mannen omsingeld, aldus het communiqué. Meer dan 20 gendarmes werden ont voerd. Vijftig gewapende mannen penetreer den 3 km op Libanees grondgebied om het grote grensstation te Masnab aan de verkeersweg van Beiroet naar Da mascus aan te vallen. De gendarmeriepost en de kantoren van de douane- en immigratiedienst werden aangevallen, terwijl raketten op de gebouwen werden afgevuurd van uit stellingen in de omliggende heu vels. De Libanese gendarmerie en ge vechtswagens van het leger kwamen in actie tegen de aanvallers en de lanceer- inrichtingen der raketten, aldus het communiqué. Volgens het leger werd een gendarme gewond en een jeep vernietigd bij de gevechten te Masnaa. leger zonder zijn voorkennis is opgetre den. Twee andere ministers hebben zyn voorbeeld gevolgd. Irak heeft toegezegd de Palestijnse guerrillastrijders met de wapenen te hulp te zullen komen als Libanon de ac ties tegen de bases van de Palestijnse bevrijdingsorganisaties in Zuid-Liba- non niet stopzet. Het in Cairo gevestigde persbureau voor het Midden-Oosten berichtte dat in Beiroet protestacties tegen de gevech ten worden gehouden. Daarbij zouden straten met omvergeworpen auto's zijn gebarricadeerd. In Tripoli, de tweede stad van Libanon, is tot nader order een uitgaansverbod ingesteld. De incidenten van de afgelopen twee dagen zouden zijn veroorzaakt door de houding van de Palestijnse commando's die weigerden bevelen van het leger aan te nemen. A De Italiaanse stakingen zijn iets verminderd nu de regering loons verhogingen en uitbreiding van het personeelsbestand bij de spoorwegen heeft beloofd. Niettemin staken nog miljoenen. Bij de postkantoren, waarvan het perso neel ook staakt, heeft men bewakers gepluaatst. Morgen heeft Italië geen kranten door de drukkersstaking ADVERTENTIE 0LGA Weersverwachting van het KNMI van donderdagavond tot vrijdagavond: OPKLARINGEN Aanvankelijk veel bewolking met tij delijk enige regen. Morgen overdag flin ke opklaringen en slechts hier en daar een bui. Tot matig of krachtig toenemende zuid westelijke wind en iets lagere middag- temperaturen dan vandaag. ADVERTENTIE Minister-president Rajid Masjid van Libanon is woensdagavond afgetreden, omdat hy de verantwoordelijkheid voor de gevechten met de guerilla's niet wenst te aanvaarden". Hy zegt, dat het

De Vallei | 1969 | | pagina 1