OP 15 NOVEMBER IN KORENBEURS Inspraak voor Hervormden bij algem. kerkvergadering Ds. A. Vroegindewey Gebraden mus was een ware lekkernij S.K.F. tafeltennissers krijgen eigen tehuis Wellicht meer vragen dan antwoorden „Als bet spek gesmolten was, gingen de malse musse-boutjes de pan in" 't Was in elk geval beter dan opblazen van kikkers" Sloan's Balsem Verzoek van STV Climax om ruimte af te staan Eerste verlies van B. Valkenburg Te rade Bloemenzaak in dorpscentrum Uit de oude doos door Rik Valkenburg Vandalisme aan ambtswoning van burgemeester Raad vergadert Dammen Plattelandsvrouwen werden onderwezen in koffie-zetten Voor onmiddellijke verlichting Depijnverdrijver met onmiddellijke werking. DONDERDAG 23 OKTOBER 1969 VEENENDAAL De hervormde kerk staat voor een gigantische operatie. Van november 1969 tot en met Pinksteren 1970 wordt de algemene kerkverga dering gehouden, een nieuwe vorm van inspraak, waaraan iedereen, die zich tot de hervormde kerk rekent, kan meedoen. Iedere hervormde krijgt de gelegen heid om voorstellen te doen (mondeling of schriftelijk), om mee te praten, mee te denken en mee te doen. Ook in Veenendaal wordt een algemene kerkverga dering belegd en wel op 15 november in de bovenzaal van hotel De Korenbeurs. De zestiger jaren hebben op allerlei gebied grote veranderingen ingeluid, maar tegelijkertijd is er onrust en on zekerheid gekomen, oude traditionele vormen blijken vaak niet goed meer te voldoen en de grote vraag is wat er voor in de plaats moet komen en hoe dat moet gebeuren. De veranderingen die zich overal vol trekken. laten ook de kerk niet onbe roerd. Ook de Hervormde Kerk, (en dat is de hele levende gemeenschap die zich tot deze kerk rekent) moet bij zichzelf nagaan wat het programma moet zijn nu de zeventiger jaren zich aandienen. Wellicht zijn er meer vra gen dan antwoorden. Op theologisch gebied en binnen de kerken is veel beweging en onrust. Het zelfde geldt voor onze samenleving. Er zijn diep ingrijpende vragen over oor log en vrede, honger en rijkdom, on recht en recht. Bovendien lijkt het wel of de cric wordt gezet onder alle ge vestigde normen. Er is veel op drift ge raakt en velen vragen zich af wat daarop het antwoord moet zijn. Ook de Hervormde Kerk vraagt zich af: Waar gaan wij als kerk naar toe en wat moet onze functie zijn als ge meenschap van christenen? Om daarover de bezinning met zo veel mogelijk hervormden op gang te Boytot door Geret. Bond VEENENDAAL Als het aan ds. Vroegindeweij ligt worden de algemene kerkvergaderingen die op 15 novem ber overal in het land worden gehouden een flop. Hij stelt zich daarbij vierkant op achter het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond in de Ned. Hervormde Kerk, die een afwijzende nota over deze gang van z.aken binnen de kerk het licht heeft doen zien. Ds. Vroegindeweij verwierp deze vorm van inspraak in kerkelijke aangelegenhe den ook tijdens de zaterdag in Utrecht gehouden jaarvergadering van de hervormde mannenbond op Gerefor meerde Grondslag, waarvan hij voorzitter is. Ds. Vroegindeweij: „We hebben geen algemene kerkver gadering nodig om onze roeping en opdracht te verstaan, want die staan vast. Wanneer de kerk niet meer oproept tot waarachtige bekering, zal het bloed van hen die verloren v..,,,, gaan, van de wachters worden geëist. Maar veel dienaren van de kerk zijn meer thuis in boeken over ontwikkelingshulp en maatschappijvernieuwing, dan in de Heilige Schrift. Nu zegt men dat men het niet meer weet en dat men wil luisteren naar allerlei groepen. Het is de nood dat men niet meer hoort naar Gods Woord. Men verwijt ons wel eens, dat we aan de nood van de wereld voorbijgaan en dat we te veel met onszelf bezig zijn. Wie bij het Woord Gods leeft, ziet de nood veel scherper. De eigenlijke nood is de zonde, de afval van God. Men probeert met behulp van hoge christelijke waarden een betere wereld, vrede en gerechtigheid te bereiken, maar dat zal nooit lukken. Alleen Christus zelf zal het doen. Straks komt de nieuwe wereld door oordeel en gericht heen en wie in Christus gelooft, zal leven en wonen op die nieuwe wereld, waar gerechtigheid wonen zal. Misschien zal iemand het jammer vinden dat door weg te blijven van de algemene kerkvergaderingen de hervormd- gereformeerde stem niet wordt gehoord", aldus ds Vroeginde- weij. ,,Men heeft zich in het verleden weinig of heel niet bekommerd over die hervormd-gereformeerde stem. Men heeft ons nooit die inbreng gegeven die ons toekomt. Maak u dan ook nu geen illusies. Niet meedoen zal een helderder en klaarder getuigenis zijn dan wel meedoen. Men zal moeilijk van een algemene kerkvergadering kunnen spreken als zo'n grote groep afzijdig blijft staan en dat ook motiveert." De situatie binnen de Hervormde Kerk onder loep nemend merkt ds. Vroegindewey op: ,,De kerk is bezig te verbasteren tot een religieus-humanistisch genootschap, dat de wereld achterna draaft met ,,we moeten lief zijn voor elkaar" Ds. Vroegindeweij verzekert dat het hem niet gemakkelijk afgaat zo te spreken over de eigen kerk. ,,We snijden daarbij in eigen vlees. Het gaat om onze kerk, die God in deze landen heeft geplant. Men heeft zich los gemaakt van de bindingen aan Gods Woord, nu moet er ook vrijheid komen van de binding aan de orde der kerk. Door het beleggen van de alge mene kerkvergaderingen laat men ook de hiërarchische lijn los. Men moet niet onderaan beginnen. De gemeente heeft inspraak door de voordracht van ambtsdragers en tijdens gemeente-avonden. We weten zo heus wel wat er bij de mensen leeft. Door een algemene kerkvergadering wordt de door God ingestelde orde ontkracht. We zijn als Hervormde kerk nog steeds gebonden aan Gods Woord en aan de Belijdenisgeschriften. De kerk dient alles te weren wat haar belijden weerspreekt. Laat men mij, als men de overtuiging toegedaan is dat ik het bij het verkeerde eind heb, aan de hand van de Bijbel tonen wat ik verkeerd doe. Ik zal dan graag mijn standpunt herzien." Ds. Vroegindeweij onderschreef graag de stelling die in de nota van het bestuur van de Gereformeerde Bond is neergelegd, dat de kerk zich opnieuw bewust moet worden, dat Christus de enige koning en Here is en dat Hij haar regeert door Woord en Geest. Wat de kerkeraad van de Hervormde kerk in Veenendaal zou besluiten kon ds. Vroegindeweij nog niet zeggen. Hij dacht wel dat hij met bovenstaande het gevoelen had weergegeven met betrekking tot de algemene kerk vergadering. ,,Dat men ,,De Korenbeurs" voor dit doel heeft afgehuurd op 15 november, getuigt echter niet van veel vertrouwen in een grote opkomst want dan had men wel omgezien naar een grotere accommodatie" aldus de Veenendaalse predikant. VEENENDAAL De onderlinge competitie van de Veenendaalse dam club (VDC) werd deze week voortgezet met enkele partijen: B. Valkenburg leed zijn le nederlaag tegen E. de Kleuver en H. Verhoef ver sloeg D. v. Barneveld in een bijzonder snelle partij. De verdere uitslagen wa ren: J. v. d. Vliert G. Rotterdam 2-0; J. J. Roks W. v. d. Hor 1-1; N. Val kenburg A. Kalter 0-2. Maandag a.s. ontvangt het le tiental Culemborg, terwijl het 2e tiental vol gende week donderdag naar IJsselstein reist om daar Zenderstad I te bekam pen. Voor beide tientallen een zwardere opgave om tot winst te komen. brengen, organiseert de Hervormde Kerk de Algemene Kerkvergadering. Zy is opgezet als een specifiek her vormde zaak. omdat de Hervormde Kerk eerst bij zichzelf te rade wil gaan. Hoe kan men meedoen? Men kan schriftelijk zijn. haar mening uiten aan: Algemene Kerkvergadering, Post bus 19, Driebergen, waar men voorts alle inlichtingen kan krijgen. Iedere Hervormde kan in november naar een van de regionale bijeenkom sten gaan die, voorzover thans bekend, behalve in Veenendaal in nog 25 andere plaatsen verspreid over heel Nederland worden georganiseerd. In deze regionale bijeenkomsten /.al de agenda voor de Algemene Kerkvergadering worden samenge steld. Daar zal grondig worden ge praat over alle zaken die aan de or de moeten komen, mèt een argumen tatie waarom men meent dat hier over moet worden gesproken. Aan de hand van al die gesprekken en het schriftelijk binnengekomen ma teriaal wordt de definitieve agenda voor de Algemene Kerkvergadering vastgesteld. Die definitieve agenda, dus het hele complex van vraagstuk ken die worden ingediend, zal in janua ri en februari 1970 worden bediscus sieerd in plaatselijke bijeenkomsten. De bedoeling is dat in alle hervorm de gemeenten, of groepen van gemeen ten, deze plaatselijke bijeenkomsten worden gehouden, op initiatief van ker keraden, gesprek skringen, groepen enz. Uit alle plaatsen worden rapporten over de discussies verwacht. Uiteindelijk zal al dit materiaal, voor zover het landelijke aspecten heeft, worden gereedgemaakt voor de discus sie in de landelijke slotzitting op 16, 17 en 18 mei 1970 (Pinksteren) in Drieber gen. Het wordt een gigantische operatie binnen de Hervormde Kerk. Ieder krijgt de gelegenheid om op zijn of haar wijze aan deze algemene kerkver gadering mee te werken. Inlichtingen en materiaal, waaron der een overdruk uit Hervormd Neder land met uitvoerige gegevens zijn kos teloos verkrijgbaar aan het adres van de Algemene Kerkvergadering, Post bus 19, Driebergen. KESTEREN Gisterenmiddag vond de officiële opening plaats van de nieu we bloemenzaak van de heer Van Ewijk. De ruimte, waarin eerst een kapsa lon gevestigd was, bevat nu een mo derne goed overzichtelijke bloemen zaak. Burgemeester D. J. Pott bracht in zijn openingsrede dan ook naar vo ren, dat het prettig is voor Resteren dat de kom van het dorp nu een der gelijke winkel bezit. Na deze officiële opening werden de vele belangstellenden in de gelegenheid gesteld de familie Van Ewijk met werk nemers te feliciteren. Vanmorgen om half negen is de zaak voor het publiek opengesteld. SCHERPENZEEL Als de leden van de afdeling Scherpenzeel van de Plattelandsvrouwen Bond het koffiezet ten nog niet onder de knie hadden dan zUn ze gisteravond tijdens een vergade- dering in „Marktzicht" uit de droom geholpen. Een propagandiste van Melitta uit Den Haag schonk over dit onderwerp klare wijn, pardon koffie, en deed er nog een schepje bovenop door verschil lende Melitta-produkten te showen. Ook werden een aantal produkten verloot. De vergadering die onder meer werd bijgewoond door de echtgenote van burgemeester J. Heij werd gepresi deerd door mevrouw Dijkstra-Willems. Zij herdacht het onlangs overleden lid mevr. Renes-van Wieringen. Te harer nagedachtenis werd een minuut stilte in acht genomen. Verder werd aangekondigd dat de af deling Scherpenzeel samen met de Leersumse afdeling een cursus Engels gaat organiseren. Alle dames werden tenslotte uitgeno digd op 6 november deel te nemen aan de provinciale najaarsvergadering die in hotel „Boszicht" zal worden gehou- ADVERTENTIE ]Hewde*<. zwdrfjdsse*- BhimWdrt. Broeke*. zrfarf-, Sm. Icomett 2vVMkijkeu H&KV&ttScforu*. Elke tijd heeft zijn eigen karakteristieken, ups en downs, inspanning en ontspanning, creatie en recreatie, lief en leed, mogelijkheden en moeilijk heden en noem maar op. Ook in moeilijke tijden zijn er altijd nog wel lichtpuntjes en situaties of bezigheden, waarnaar men met verlangen uit ziet. Elke tijd heeft ook zijn eigen moraal. Daar is niet aan te ontkomen. Wat in de ene periode normaal wordt geacht, lijkt een ander tijdperk onzinnig. Het moet allemaal gezien worden in de „context". Heeft men tegenwoordig een grote hoeveelheid sportevenementen en andere ontspan- ningsvormen enerzijds en een nog grotere opeenhoping van eet- en drink gewoonten anderzijds; men kende vroeger ook „lekkere hapjes". Men moest er misschien wel wat meer voor doen. Iemand die toen in deze contreien woonde, vertelde er het een en ander over. „Als schooljongen hadden we bij winterdag ook wel eens trek in een avontuurtje, dat tevens een lekker hap je opleverde. Dan gingen we mussen vangen. We maakten een net van hor- regaas gespannen op wat latten. Een andere lat werd tegen de spanlat van het „vogelnet" geplaatst, waaraan het trektouw werd bevestigd. Onder dit pri mitieve net werden broodkruimels ge strooid, waarna wij ons met een drie tal jongens, verdekt opstelden in de schuur, die vroeger in elke „hof" ach ter het huis stond. Het trektouw liep door het schuifvenstertje (stuk glas, dat in wijde sponningen heen en weer geschoven kon worden) naar binnen. Vol spanning zaten wij achter het glas, of soms zo maar achter een ope ning. af te wachten of er mussen op het brood afkwamen. Dat was door gaans wel het geval. In een ommezien wemelde het van mussen in de om- ADVERTENTIE Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. geving van het net. De diertjes had den honger en als er eenmaal een mus een kruimel gepikt had, volgden ook de anderen. We wachten tot er een flink aantal onder het net aan het pik ken waren en trokken dan via het touw, de steunlat weg, zodat het net dof neerklapte op de verschrikte mus sen. Verschillenden konden nog rake lings ontsnappen, maar na verloopt van tijd hadden we er toch een aardig „kwakje" bij elkaar. We sneden ze ge lijk „pijnloos" de kop af (beulen de den we niet) en vilden de beestjes met routine. Opensnijden en ingewanden verwijde ren ging heel snel en zo hielden we kleine malse bolletjes vlees over. We jatten een paar schijfjes spek en pak ten de koekepan. In de schuur stond altijd wel een „petroliestel, waar meest al een doosje lucifers bij lag. 's Maan dags had je die niet nodig want dan werd de was gekookt en lag er uren lang een smeulend vuur onder het wasfornuis. We rukten een „vuurbrand" uit het vuur, en met deze smeulende en wal mende „houtkool" staken we dan het oliestel aan. Nu kon de koekepan er op. Deskundig verdeelden we het spek over het oppervlak en weldra spetter de het dat het een lust was. De geur van het smeltende spek vulde weldra de schuur en prikkelde onze reuk- en smaakzintuigen. Het water liep je om de tanden. Veel herrie kon je er niet bij maken, want het moest allemaal min of meer stiekem gebeuren, je ouders moesten er maar nit achter komen, want je mocht niet aan het spek en de lucifers komen. Och, ze zullen het VEENENDAAL Een onverwachte manoeuvre van een bromfietser had gis termiddag tot gevolg dat een surveillancewagen van de Veenendaalse politie op de Kerkewijk tegen een geparkeerde auto botste. De bromfietser reed op het rijwielpad in de richting van de Cuneraweg en achter hem reed een autobus op de rijbaan. De bromfietser zwenkte bij de Da Costastraat plotseling de rijbaan op, waardoor de bus moest uitwijken. De politieauto was juist bezig de bus in te halen en raakte als het ware in een trechter toen de bus naar links kwam en botste toen tegen een aan de andere zijde geparkeerde personenauto. De foto toont de averij aan de politiewagen. De andere auto had schade aan het spatbord. VEENENDAAL De SKF-tafelten- nisvereniging is uit de zorgen over de huisvesting. Nog dit jaar krijgt men de beschikking over het door SKF Hel- lefors Hofors Staal nv afgedankte ad ministratiegebouw aan de Smalle Zij de, dat uitstekend geschikt te maken is voor het spelen van competitiewed- stryden en oefenduels. Tot dusver had de tafeltennisvereniging haar domici lie in een van de kantines van het SKF-toncern aan ie Groeneveldselaan. aangezien deze ruimte overdag voor andere doeleinden beschikbaar moet zyn betekende het voor de tafeltennis sers altijd heen en weer sjouwen van het spelmateriaal De SKF-tafeltennissers krijgen aan de Smalle Zijde een accommodatie waarop menige zustervereniging jaloers kan zijn. Het clublokaal heeft een af meting van 9 bij 9 meter, voldoende om vier speeltafels vast op te stellen. Vooral dat vast spreekt de SKF'ers bijzonder aan. Het betekent dat voort aan na iedere wedstrijdavond niet meer met tafels en ander materiaal behoeft te worden gesleept. „Het materiaal lijdt daar meer van dan bij normaal ge bruik", aldus voorzitter Kalee die gis teren zijn mede-bestuursleden van het nieuwe oefenlokaal op de hoogte stel de. In het nieuwe lokaal aan de Smal le Zijde krijgt men tevens de be schikking over twee kamers, ieder van vier bij vier meter. Waar die voor ge bruikt gaan worden is nog niet be kend. De gedachten ze te gaan instal leren als vergader- en recreatieruim te. Verder is er een kleedgelegenheid en een keuken. Het gebouw is voorzien van centrale verwarming en stromend water kortom een accommodatie waar mee de tafeltennissers bijzonder blij zijn. De vereniging beschikt thans over 35 seniorleden en over een bijna even groot aantal jeugdleden. Het eerste team speelt in de derde klas van de NTTB afdeling Gelderland en men hoopt dat de nieuwe ruimte ertoe zal bijdragen dat men stijgt op de competitieladder. De tweede belangrijke mededeling die voorzitter Kalee zijn medebestuursle den had over te brengen was het ver zoek van de plaatseiyke zustervereni ging Stv. Climax om op woensdagavond gebruik te mogen maken van de huidi ge en toekomstige oefenlokaliteit voor trainingsdoeleinden. Alleen het eerste team van deze vereniging, die met ern stige huisvestingsmoeilijkheden te kampen heeft, zal gebruik maken van de SKF-ruimte. Het bestuur was una niem van oordeel dat het verzoek uit sportiviteitsoogpunt waard is welwil lend te overwegen. In de tijd dat de jongens clande stien in de schuur mussen in spek vet bakten was het water aan hêt Benedeneind nog kristalhelder. achteraf bekeken, diverse malen toch wel oogluikend hebben toegestaan. Als het spek gesmolten was, gingen de malse musse-boutjes in de pan. Nu werd de geur nog heerlijker. Je kon maar nauwelijks wachten tot het „wildbraad" gaar was. Toch moest dat! Pas als de bolletjes helemaal bruin, krokant gebakken waren, kon je er pas echt van genieten. Door het zout van het spek. was er ook nog sprake van een hartig hapje. Tjonge, wat smaakten die gebraden mussen lekker. Je smulde tot en met! Je ge noot meer dan nu aan de patatkraam of automatiekhal. Je had de buit zélf gevangen, bereid en gebraden... „Na nog een poosje doorgepraat te hebben over deze vorm van „jacht" en „consumptie", vonden we ook nog een bepaalde moraal. Hoewel er van overtuigd, dat deze wijze van hande len in onze tijd niet meer aanvaard baar geacht kan worden, mag toch de vraag gesteld worden, of deze onbeoog- de „bestrijding" van menige mussen- plaag werkelijk wel slechter was dan diverse huidige „methoden". Hoeveel musjes krijgen een verkeerd gericht portie lood in hun lijfje, van onge oefende windbuksschutters? En dat ook vaak voor het „vermaeck". Een nog sterker argument vond onze zegs man in de uitdrukking: 't Was in elk geval heel wat beter dan het opbla zen van kikkers, dat toen, veel gebeur de en waar niemand wat aan had, be halve de kikker... die had er veel pijn door". SCHERPENZEEL In de voorma lige ambtswoning van de burgemeei- ter van Scherpenzeel op de Stations weg zijn vernielingen aangericht. De schade werd geschat op f 250,-. Toen de Scherpenzeelse rijkspolitie een on derzoek instelde leidde het spoor naar een drietal jongens in de leeftijd van 11 en 12 jaar. De politie heeft proces verbaal opgemaakt en de ouders aan sprakelijk gesteld voor de schade. RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat de gemeenteraad dinsdag 28 okto ber 1969 des namiddags 8 uur ten ge meentehuize in openbare zitting bij een komt. Hij maakt de ingezetenen erop at tent. dat de op deze vergadering be trekking hebbende stukken voor een ieder ter inzage liggen in de openbare leeszaal - bibliotheek (Wilhelmina- school) op vrijdag 24 oktober 1969 van 13.00-15.00 uur en van 18.30-20.30 uur. Rhenen, 21 oktober 1969. De burgemeester voornoemd, J get. L. Bosch v. Rosenthal.

De Vallei | 1969 | | pagina 3