„Ik had er geen flauw idee van dat ik in overtreding was" Minister rookt niet eens sigaretten „Praatpalenproject onnodig vertraagd W aterverontreiniging door warm koelwater Wie zeierookweerdat alle verpakte tarwebrood hetzelfde was? Diplomaten-] pas: reuze handig ,Hog er milieu' is voor rechterlijke macht geen vereiste Voor gokautomaten binnen kort uniforme richtlijnen Aanklacht van Van Rappard tegen raadslid dat aftrad Samen op reis? Neem een 2-pluskaart! Minister: „Belachelijk om van smokkel te spreken MEVROUW BEERNINK: „WE ZIJN ER GEWOON INGETUIND Voorzichtig gegrinnik M" lillik1 i wie vreemdelingen zich bi; de Voor werklozen ook 1 procent Dronken man poogde vrouw te wurgen Rechtszaak tegen politieman uitgesteld 99 Minister Schut stelde Tweede Kamër gerust Met meer zon meer melk Onderzoek naar dood inwoner Kerkdriel „VERVELEIS D" OOK DAT AFGEDAAN9 op I Crisis in conflict Tilburgse studenten VLUCHTELINGEN ZIEKENHUIS Bartex is de fijnste snelscheercrême die ik ken. En nog de voordeligste ook! een dag onbeperkt reizen 2 personen f 30.- 3 personen 35.- 4 personen f 40.- 5 personen f 45.- voordelig uit met NS Majoor Vogel van Rijkspolitie King Corn...'t enige dat u weggooit, is de verpakking. Wastafel verstopt? Fifax lost op. Haal het even bij de drogist. Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. A DONDERDAG 23 OKTOBER 1969 YïTe zijn er gewoon ingetuind". Me- vrouw E. Beernink, echtgenote van de van sigarettensmokkel betichte minister van Binnenlandse Zaken, zegt dit in de piep-kleine voortuin van het ministeriële huis in Rijswijk. Ze haalt, gekscherend, de schouders op. „Belachelijk om van smokkel te spre ken", reageert de minister even later. „Ik had er geen flauw idee van dat ik in overtreding was". De minister zit, duidelijk nog niet hersteld van de kou die hem op de borst is geslagen, in zijn huiskamer. Het is er volslagen donker. „Stop door geslagen", verklaart mr. Beernink. „Mijn vrouw is de enige, die daar weg mee weet. Ze zal er zo wel iets aan doen". Er blijkt al iemand te hebben in gegrepen. Jan Grasmeijer, voorzitter van de fractie van de CHU in de Rijs- wijkse gemeenteraad en huisvriend van de Beeminks, stapt de huiskamer binnen. Witte kalk op zijn colbert: spo ren van zijn pragmatisch ingrijpen. Grasmeijer brengt het eerste licht in een duistere zaak. Minister Beernink presenteert een si garet. Uit een in Nederland gekocht pak je. De omstreden sloffen uit Baarle- Nassau graait hij even later uit de la van een antiek kabinet. „Ik vind het een vervelende zaak. Maar het is wel zwaar overtrokken", zegt mr. Beernink. Mevrouw: „Ik lig er ook geen seconde van wakker, hoor". Mevrouw Beernink: „We kwamen uit Duitsland. In Baarle-Nassau regende het. Ik had benzine nodig voor de au- dat eeuwen geleden afge- 0 sproken door talrijke regeringen t 0 en is het een volkenrechtelijk ge- 0 bruik gewonden, waaraan niet of nauwelijks wordt getornd. Dit reisdocument is echter voor J weinig Nederlanders weggelegd. Minister Luns (Buitenlandse Za- ken), die als enige de bevoegdheid 0 heeft zo'n paspoort uit te reiken, is 0 bijzonder zuinig mee. In een paspoortinstructie staat, 0 dat een diplomatiek paspoort kan wórden uitgegeven aan Nederlan- 8 ders, die in het belang van de staat J J en voor een goede uitoefening van 0 J hun ambt op hun reizen en verblij- 0 8 ren zo min mogelijk moeten wor- 0 f den gehinderd. J Vroeger kregen alleen ambassa- 0 deurs en consuls van hun regering 0 0 een diplomatenpasLater werd dit 0 voorrecht uitgebreid. Regeringsde- legatfes, die Nederland in het bui- 8 tenland vertegenwoordigen. krij- J gen veelal een tijdelijke diploma- f tieke status. Hetzelfde geldt voor Minister Polak (Justitie) heeft 0 gisteren tijdens de behandeling van 4 zijn begroting opzettelijk? ge- zinspeeld op zijn collega Beernink. Mejuffrouw mr. A. Goudsmit (D'66) a ,w' 0 Mejuffrouw mr. A. Goudsmit (D 66) j 1WmP W3S dlCfht'„h^' gek; had om ambtenaren gevraagd, tot finister Hendrik Karei Jan Beernink van Binnenlandse Zaken rookt al leen sigaren. Geen sigaretten. H(j weet ze ook niet te kopen. Dat wil niet zeggen dat htf niet zou weten wat in de politiek te koop is. ministers 0 en staatssecretarissen, van wie de 0 meesten van hun collega Luns zo'n 0 donkerblauw boekje hebben gekre- J gen. J Hoeveel Nederlandse diploma- 8 tenpassen in omloop zijn, is een J geheimzinnige zaak. Daarover zijn 8 woordvoerders van het ministerie van Buitenlandse Zaken op het g alle supermarkten open waren". „Om dat het regende vroeg ik m'n man of hij voor de Belgische franks, die we nog over hadden, dan maar sigaret ten wilden kopen. Twee sloffen". „Nou doet m'n man nooit boodschap pen. Wist hij veel. Hij kwam dan ook terug met twee sloffen, zonder er erg in te hebben, dat in een van de slof fen meer dan tweehonderd sigaretten zaten". „De sigaretten waren der filter. En die rook ik nooit. Ook dat nog. Enfin. A-oor mij hoeven die si garetten nou helemaal niet meer". „Als het maar niet had geregend, dan had ik zelf iets voor die franks gekocht. Misschien wel heel iets an ders. En dan zou er gewoon niets zijn gebeurd". „En die diplomatieke paspoorten? Die hebben wij gekregen toen wij met va kantie naar Zuid-Amerika zijn ge weest", zegt mevrouw Beernink. „Mijn man was toen net minister. We moes ten onze eigen paspoorten inleveren, dus we hebben niet eens een andere pas". grensposten den. zouden kunnen wen- *0 De minister zag moeilijkheden 0 omdat negentigduizend vreemde- 4 lingen per jaar dan contact met zulke ambtenaren zouden opnemen met alle administratieve en andere J gevolgen van dien. 0 ..Waarom zouden al die vreem- J 0 douane1', reageerde mr. Polak J 0 droog. De Kamer grinnikte vopr- g S zichtig. 99 „Ach", besluit weet voor mezelf mr. Beernink. „ik dat ik geen kwade bedoelingen had en voor mij is het een afgedane zaak". „Over twee dagen is dit nieuws weer overspoeld door andere „belangrijke" dingen", zegt staatssecretaris Van Veen, die ook nog even is komen aan wippen. Tot de minister: „Als je nou maar eens ophield met die sigaren. Of neem je straks een sigaret?" Minister Beernink zegt op de val reep nog in staat te zijn de volgende week in de Tweede Kamer zijn be groting te verdedigen. „Ik mag welis waar de deur nog niet uit en ga zo vroeg mogelijk naar bed, maar de no dige stukken neem ik er wel voor door". De douane heeft langs de weg Baarle NassauChaam handen vol werk. Dugelijks worden veel auto's gecontroleerd op sigaretten. ADVERTENTIE TRECHT De werklozen moeten ook een extra uitkering van één pro cent krijgen. Dit heeft het Overlegorgaan van de drie vakcentrales laten weten aan de ministers van sociale zaken en c.rjn. Voor andere sociale verzekeringen is die uitkering al in aantocht. ADVERTENTIE TILBURG Het conflict in de Til burgse studentenwereld heeft zich toe gespitst nu een meerderheid van de Tilburgse Studentenraad (TSR) het overwegend linkse bestuur van de Alge mene Tilburgse Studenten Organisatie (Atso) heeft ontslagen. De meerderheid, bestaande uit leden van de Appèlgroep en het Nederlands Studentenakkoord heeft het plan bin nenkort een nieuw bestuur voor de At so te benoemen. Het bestuur zal meer representatief moeten zijn voor de Til burgse studentenwereld. Het ontslag zal dezer dagen worden bekrachtigd in een vergadering van de TSR. Minister Beernink draait al vele jaartjes op het Binnenhof mee gebracht" in de Christelijk-Historische Unie, de partij van de die hem indertijd verhief tot fractievoorzitter, toen „de oude" meende zelf te moeten terugtreden. Beernink is ook voorzitter van de CHU geweest. Hij drukte jarenlang een J der in een vreemd land dusdanig '4 stempel op de unie. Geen progressief stempel, maar een behoudend. Want de te worden behandeld als een ver- voormalige gemeentesecretaris van "Rijswijk zag kans om de boot van de j gare Majes- J ARP voortdurend af te houden. Hij wenste „zichzelf te blijven" en vond de tijd niet rijp om met de anti-revolutionairen in zee te gaan. e. Hij is „groot- 0 Haagse Plein niet aan het spreken 3 oude Tilanus, J te krijgen. 4 Het paspoort heeft overigens in j 8 eigen land geen enkele zin. Het is 0 duidelijk bedoeld om als buitenlan- DEN HAAG Minister Polak (justi tie) heeft gisteren in de Tweede Ka mer met nadruk gezegd dat kandidaten voor de rechterlijke macht op grond van hun geschiktheid worden aange nomen en niet omdat ze uit een hoger milieu voortkomen. Een selectiecommissie en een psycho logische test moeten ervoor zorgen dat rechters en officieren van justities zo bekwaam mogelijk zijn. Als er al meer mensen uit hogere milieus worden be noemd, komt dit omdat de afgestudeer den nog voor een groot deel uit die maatschappelijke laag stammen, aldus de minister. Hij voelt er voorlopig niet voor om de toga bij de rechtbanken af te schaf fen. Er zijn nog veel mensen die waar de aan dit symbool hechten. De minister zei verder dat vluchte lingen, die in hun eigen land onder druk staan en die rechtstreeks naar Nederland uitwijken, altijd worden toe gelaten. Twee Portugezen zijn onlangs in eerste instantie teruggezonden om dat de indruk bestond dat ze geen vluchtelingen meer waren, maar men sen die klandestien hier werk zochten. Inmiddels is gebleken dat ze, zoals mi nister Polak zei, „uit benauwdheid" waren gevlucht. Ze zijn nu toegelaten. Er ligt volgens de minister geen dis criminatie in de opdracht dat „raar uitgedoste jongeren" strenger bij hun toelating tot Nederland moeten worden gecontroleerd. De praktijk wijst uit dat juist deze jongeren platzak naar ons land komen en na korte tijd toch weer moeten worden uitgewezen. De minister zei nog dat het laatste jaar 63 procent van alle roofovervallen is opgehelderd. Dat is een hoog persen- tage. De laatste jaren wordt slechts 36 procent van alle vermogensdelicten op gelost. ROTTERDAM In een dronken bui heeft de 44-jarige C. S. gistermorgen in Rotterdam getracht de 35-jarige vrouw P. S. te wurgen. De man woon de met haar samen. De vrouw wist zich los te rukken en belde de politie. DEN HAAG Het probleem van de speel- en gokautomaten lijkt, na een jarenlange lijdensweg, tot een oplossing te komen. Minister Polak (Justitie) heeft giste ren in de Tweede Kamer op een vraag van mr. W. Seholten (CHU) toegezegd, dat de volgende week al een circulaire uitgaat naar alle burgemeesters en of ficieren van justitie. Daarin worden richtlijnen gegeven voor een uniform beleid ten aanzien van deze automa ten. De richtlijnen moeten een einde ma ken aan de chaotische toestand, waar bij in het ene arrondissement wordt ver volgd wat elders met vergunning van de burgemeester wordt toege staan. Van gezaghebbende zijde vernemen wij, dat in deze circulaire alle automa ten worden verboden, die penningen of munten uitwerpen. Toegelaten worden alleen automaten die vrije spelen ge ven. Uitgaande van een adres van ir. F. A. Weber (spelendeskundige) aan de vaste commissie van justitie, stelde mr. Scholten dat het binnendringen van buitenlandse loterijen en dergelijke doeltreffender zou kunnen worden te gengegaan. Hij wees erop dat via de posterijen, zonder schending van het briefgeheim, de werving via de post vanuit het bui tenland kan worden tegengegaan. Minister Polak zei hierop dat waar schijnlijk op grond van art. 100 Wetboek van strafvordering kan worden ingegre pen. Dit artikel geeft de officieren van justitie de bevoegdheid uitlevering te bevelen van brieven, pakketten en an dere stukken die aan post of telegrafie zijn toevertrouwd, als met de inhoud de wet in ons land wordt overtreden. Sinds 8 augustus van dit jaar, aldus minister Polak, is ons land toegetreden tot 't Algemeen Postverdrag. Op grond daarvan kunnen poststukken aan de af zender in het buitenland worden terug gezonden als wordt vermoed, dat de verspreiding van die stukken in het land van bestemming niet is toegestaan. GORKUM De bestuursmoeilijkhe- den in Gorkum hebben ertoe geleid, dat burgemeester Van Rappard een aan klacht heeft ingediend tegen een van de afgetreden raadsleden. De burgemeester beschuldigt de heer J. H. M. Eckhardt ervan dat deze een vals gerucht heeft verspreid. De heer Eckhardt zou hebben ver teld, dat de burgemeester een voor wet houder M. Oostlander belastend proces verbaal achter de hand had om hem op die wijze te dwingen zitting te blijven houden in het college van B. en W. De heer Oostlander ontkent dat en om te bewijzen dat de burgemeester geen greep op hem heeft, stelde hij eer der deze week zijn zetel beschikbaar, mede omdat hij het beu was nog lan ger in de huidige sfeer te blijven wer ken. In de loop van volgende week zal bur gemeester van Rappard in het zieken huis moeten worden opgenomen. Hij zal de dag van opname laten afhangen van de bestuurlijke toestand. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Proflteer ervan. Neem een pasfoto meel DEN HAAG De behandeling van de rechtszaak tegen de 21-jarige Rijswijk- se politie-agent T. de H. is op verzoek van de raadsman voor onbepaalde tijd uitgesteld. De agent wordt ervan verdacht op 16 mei van dat jaar met zijn auto met een snelheid van ongeveer tachtig ki lometer per uur op een zebrapad een elfjarig meisje te hebben aangereden. Het meisje werd ernatig gewond. De politieman zat in een dienstauto een automobilist achterna die de maximum snelheid zou hebben overschreden. ARNHEM Hoewel de regering eind vorig jaar al heeft besloten langs alle daarvoor in aanmerking komende we gen praatpalen te plaatsen is er tot op heden nog maar weinig gebeurd. He laas moet ik constateren, dat de reali sering van het praatpalenproject onno dig wordt vertraagd door onder meer perfectionistische motieven. Praatpalen, zoals deze langs de Duit se autobanen staan, zijn direct te be stellen. Het zal ons een zorg zijn wie ze plaatst en betaalt en waar de mel dingen worden opgevangen. Feit is, dat voor het inwerkingstellen van welk hulpverleningssysteem dan ook 'n snel le alarmering van essentieel belang is. Dit betoogde woensdag majoor A. C. Vogel, commandant van de Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie, in zijn inleiding over samenwerkng op de ongevalsplaats op de jaarvergadering van de sectie Takel- en Bergingsbedrij ven van de Bond van automobiel-, ga rage- en aanverwante bedrijven (Bo- vag) in Motel Arnhem. De oorzaken van alle verkeersonge vallen kunnen, aldus majoor Vogel, worden teruggebracht tot drie factoren: nl. de mens als meest onberekenbare factor en voorts de weg en het voer tuig. Wat de laatste factor betreft, twij felt hij aan de juistheid van de statis tische cijfers, waarbij wordt gesteld, dat circa drie procent van het totaal aantal verkeersongevallen in Neder land te wijten is aan technische ge breken van het voertuig. Volgens hem, ligt dit percentage aanzienlijk hoger en wel om en nabij de tien procent. In dit verband onderstreepte hij nog eens de noodzaak van een verplichte keuring van voertuigen in Nederland. Majoor Vogel stelde, dat het vaak AMSTERDAM Tijdens het van morgen in Amsterdam geopende con gres over waterverontreiniging heeft drs. P. Leentvaar van het Rijksinsti tuut voor Toegepast Veldbiologisch On derzoek in Arnhem een nieuw probleem aangesneden. Het betreft namelijk wa terverontreiniging door de lozing van warm koelwater o.a. door elektrische centrales. In de toekomst, 7,0 zei hy, zal de behoefte aan oppervlaktewater als koelwater sterk toenemen, zodat dit een bedreiging kan vormen voor de tegenwoordige samenstelling van het water. Verwarming van het water geeft na- mèlijk aanleiding tot verstoring van de zuurstofregeling in het water. Door tem- peratuurverhoging kan minder zuurstof in het water oplossen. Warmwaterlo zing heeft dus een gevolg voor de zuur- stofhuishouding van het water. Door di recte en indirecte werking van de tem peratuur ontstaan verschuivingen in het biologische proces. Blauwwieren worden in ontwikkeling bevorderd, om dat zij vooral bij hogere temperatu ren sneller groeien. Dit blijkt reeds uit het feit, dat deze plantensoort vooral In een warme nazomer sterk toeneemt. De sterke groei van blauwwieren is on gewenst en hinderlijk bij het zwem men. Sommige soorten kunnen giftig zijn voor mens en dier. Door overma tige groei van blauwwieren kan vis sterfte optreden als gevolg van zuur stofgebrek ln de ochtend en sterke ver zadiging overdag. Uit waarnemingen is de laatste jaren gebleken dat in on ze binnenwateren een toenemende ont wikkeling van draadvormige blauwwie ren is ontstaan, zoals in de Loosdrecht- se plassen. Kortenhoef, Ankeveen en zelfs het Naardermeer. De groei van blauwwieren is dikwijls ook een gevolg van watervervuiling door lozing van af valwater van fabrieken. De verhoogde temperatuur van het water versnelt ook de stofwisseling van de organismen. Bacteriële processen verlopen intensie ver en organische stoffen worden snel ler gemineraliseerd. Dit geeft weer aan leiding tot grotere algenbloei in het plankton, waardoor oververzadiging ontstaat. Om de, watervervuiling tegen te gaan stelde drs. Leentvaar voor om de lozingen van afvalwater te controle ren. Er moeten volgens hem ook kwali teitseisen aan het geloosde water wor den gesteld. ADVE Een aardige mevrouw in Axel zei dat. Maar die kon het niet weten, want ze had nog nooit King Com Stout gegeten. De meeste mensen weten wél dat King Com Stout tarwebrood zichtbaar lekkerder en gezonder is. Omdat de hele tarwekorrel erin wordt verwerkt. King Com, overal in Nederland elke nacht vers gebakken, dagelijks vers op tafel en dagenlanger vers. (alleen King Corn kan dut zeggen) geen eenvoudige zaak is om ambulan ces en politie snel op de ongevalsplaats te laten verschijnen. Nederland telt een groot aantal gemeentelijke en par ticuliere ambulances, maar van een doeltreffende organisatie is nog geen sprake. Vaak is het een toevalstreffer, in dien een ambulance direct hulp kan bieden. Daarentegen moet de politie vaak rekening houden met de gemeen tegrenzen. Majoor Vogel verwacht, dat in de toe komst de Politiewet in positieve zin kan worden gewijzigd, zodat voor doorgaan de wegen een andere regeling geldt. Een rijksregeling, waarbij een vlot te en deskundige afvoer van verkeers slachtoffers van onze wegen wordt geor ganiseerd. is broodnodig, aldus majoor Vogel, die verklaarde dat op dit mo ment de Wegenwacht de enige instan tie is, die door haar centrale organisa tie 4n staat is om bij verkeersongeval len op elke plaats en op elk tijdstip op de adequate wijze te reageren. ADVERTENTIE DEN HAAG Minister Schut (Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening) is „vanzelfsprekend" bereid met de Kamer te overleggen over de nota mili taire oefenterreinen. Dit heeft hij gisteren in de Tweede Kamer gezegd. Er is geen sprake van, aldus de minister, dat meteen begon nen zal worden met de uitvoering van het beleid. Gedeputeerde Staten ran de provin cie Gelderland hebbén de minister in tussen een eigen nota aangeboden over de oefenterreinen. De Provinciale Staten van Overijssel hebben gisteren een motie aangeno men, waarin het aanleggen van een schietterrein in het Kuinderbos wordt afgewezen. De motie zal aan de rege ring en het parlement worden gezon den. DEN HAAG Het warme weer doet ook de Nederlandse melkkoe goecj. In de week van 5 tot 11 oktober gaven de koeien negentien procent melk meer dan in die week van het vorige jaar. Het Produktschap voor zuivel is wat geschrokken van deze melkgolf. Voor november wordt ook veel melk ver wacht, omdat de koeien in puike con ditie op stal gaan. DEN BOSCH De justitie in Den Bosch stelt een onderzoek in naar de omstandigheden waaronder op 1 okto ber de 47-jarige bioscoopexploitant W. Pompe uit Kerkdriel is overleden. Bij de heer Pompe werd toen een na tuurlijke dood geconstateerd, maar sindsdien gonst het in Kerkdriel van geruchten dat hij zou zijn vergiftigd. Vorige week woensdag heeft de Bos sche officier van justitie mr. J. Boos ter de stoffelijke resten van de heer Pompe laten opgraven. De patholoog anatoom dr. J. Zeldenrust heeft sectie verricht. Een uitslag hiervan is nog niet bekend. AMSTERDAM Acht mensen zijn in een huis aan de Nassaukade in Am sterdam betrapt op het spelen van roulette. Vijf goklustigen werden na verhoor heengezonden maar de bank houders W. H. R. (49) en T. T. (31) blijven evenals de als croupier fun gerende G. v. d. H. (50) in arrest.

De Vallei | 1969 | | pagina 7