sport Henk Scholte startte met verlies tegen Dielis Slik de pijn weg PA NI IR A MA m BRAAT! PEC kocht twee spelers in Amerika Totaal nieuw en mildfc amerikaans Golden Fiction 25 Nederlaag voor Wim Ruska KDFFIE HUGV spaart hart en zenuwen Europees kampioenschap 71/2 OcUOR Pas twee kandidaten voor Spelen van 1976 Jean Marty favoriet u Snijders uitvaller KEUKENS? Oei. KOR FILTER KINGS Poletti levenslang geschorst Rath Doodeheefver staat niet in de krant komt niet op de t.v. r lekasin Nestor Combin vrij gelaten Golden Fiction echte koffiebonen- COFFEiNEVRIJ Favoriet lees het nieuwe nummer van losse nrs. 80 ct. VANAF 2.80 PER FLES 1 Geen fout 4- Nog korter BUGDAHL/KEMPER AAN DE LEIDING Knap helemaal op in een paar minuten! Super Prestigeprijs voor tennissers VRIJDAG 24 OKTOBER 1969 HENK SCHOLTE zwakke start DUBROVNIK Ruim 20 jaar geleden, in 1948, stelden 22 steden zich kandidaat voor de organisatie van de zomerspelen van 1952, maar nu, slechts zeven jaar voor de Spelen van 1976 heeft het Internationale Olympische Comité slechts twee ge gadigden voor de organisatie Los Angeles, dat de Spelen ook in 1932 op touw zette en Montreal. Over twee maanden, op 21 december 1969 loopt de aanmeldings termijn af en in juni zal in Amsterdam worden beslist over de stad waar de Spelen van de 21e Olympiade worden gehouden. Voor de organisatie van de winter - «pelen is meer belangstelling. Zes ste- ADVERTENTIE den, waarvan vier in Zwitserland, wil len die taak op zich nemen. Kandidaat zijn Sankt Moritz, Zurich, Sion en Interlaken ook nog Vancouver en Den ver. Bij het congres van de Nationale Olympische Comités te Dubrovnik verwachtte men echter dat Spanje met zijn wintersportaccommodatie in de Sierra Nevada en het Finse Lahti zich ook nog kandidaat zouden stellen. Voor Lahti blijft echter een enorm probleem, het is in de directe omge ving van de Finse stad absoluut onmo gelijk parkoersen te bouwen waar de alpine-skinummers op kunnen worden verwerkt. Ook in Dubrovnik staat de Afrikaanse kwestie weer centraal en de toestand is verscherpt door de komst van Frank Brown, voorzitter van het Zuidafrikaanse Olympische Comité. Al voor de aankomst van Brown was de aanwezigheid van de vertegenwoordigers van de Afrikaanse ontwikkelingslanden zuiver passief. Zij namen, aan geen enkele discussie deel en vroegen niet een keer het woord in Dubrovnik. Hongarije stelde in een re solutie voor Zuid-Afrika definitief van de Olympische beweging uit te sluiten. De resolutie, werd door de vertegen woordigers van de Nationale Olympi sche Comités aangenomen met 58 stemmen voor, 8 onthoudingen en 5 te genstemmers (Oostenrijk, Finland, Griekenland, Nieuw-Zeeland en Thai land). De Zuidafrikaanse afgevaardig den toonden zich duidelijk ontstemd dat ook Walther Troeger, vertegenwoor diger van het Westduitse Olympische Comité en van het gastland van de Spe len van de twintigste Olympiade zich van stemming onthield. ROUBAIX Henk Scholte zocht niet naar excuses. „Ik heb dit spelletje te lang geleden gespeeld", was zijn verklaring voor de nederlaag tegen de 24-jarige Belgische kampioen Ludo Dielis in de openingsronde van het Europese kam pioenschap anker kader 71/2 in de Noordfranse stad Roubaix. De Eindhove- naar toonde zich niet in het minst ontdaan over zijn matige optreden. „Ik wist van te voren, dat ik hier louw kans zou hebben. Het 71/2 ligt mij niet en boven dien heb ik het de laatste tijd te druk in mijn zaak gehad om mij serieus op dit toernooi te kunnen voorbereiden. De zaken gaan nu eenmaal voor het meisje en in dit geval heette het meisje biljarten". Scholte was onder deze omstandig heden kansloos tegen Dielis, die veer tien dagen geleden met een moyenne van 45,61 Belgisch kampioen werd (Ceulemans eindigde met ruim 81 op de tweede plaats) en daardoor de aan vankelijk voor Roubaix ingeschreven Tony Schrauwen van de deelnemers lijst had verdrongen. Dielis biljartte ook niet bijster briljant, maar bleef voortdurend aan de gang, vaak dank zij gewaagde noodoplossingen. Deze Vlaming, die evenals Ceulemans ge heel voor en misschien ook wel van de biljarterij leeft, heeft een groot arsenaal tot zijn beschikking. Dat bleek vorig seizoen al toen hij voor de onverslaanbaar geachte Ceulemans de wereldtitel in de zware vijfkamp ver overde. De basis voor zijn zege legde Dielis met een serie van 102 van acquit, te vens zijn hoogste reeks in de partij. Scholte liet het van het begin afweten. Al heel gauw bleek zijn maatgevoel onvoldoende om uit niet te moeilijke aanvangsposities redelijke aantallen caramboles te scoren. Toen Dielis na 61, 50 en 74 in zes beurten uitging, was Scholte (acht in de nastoot) ver achter: 300-102. Sterk favoriet in dit kampioenschap is de Fransman Jean Marty, die tegen de debuterende jonge Westduitser Pe ter Sporer in zijn vierde beurt een weergaloze demonstratie van zijn su perieure techniek in dit lang niet ge makkelijk kaderspel gaf en met 291 di rect naar de finish doorstootte. Marty is ook wereldkampioen in deze spel- soort met een algemeen gemiddelde van 92.30. Zijn voornaamste belagers zijn de Belgen Dielis en Ceulemans, van wie de laatste zonder veel moeite van de Franse ex-prof Roland Dufetel- le won: 300175. Bij het kwartet van de winnaars van het eerste uur voeg de zich ook Jose Galvez. Na met 140 te zijn gestart carotteerde hij bijna zo sterk als Johann Scherz voor hij met 300241 in tien beurten winnaar werd. ADVERTENTIE de snelle en zekere pijnverdrijver BUENOS AIRES Nestor Combin, de Franse international, die uitkomt voor AC Milan en die na de wed strijd om de wereldbeker tegen Estu- diantes de la Plata werd gearresteerd, is op bevel van de president van Ar gentinië, generaal Juan Carlos Ongani, in vrijheid gesteld. De Argentijnse autoritteiten betwijfel den of Combin zijn dienstplicht had vervuld. De speler van AC Milan blijkt echter in zijn Franse tijd onder de wapenen te zijn geweest, wat volgens een overeenkomst tussen de Franse en Argentijnse regering voor personen met de nationaliteit van beide landen vol doende is. Bij onderzoek is gebleken dat Combin in 1963 en 1964 heeft ge diend. Hij heeft zelfs Frankrijk in 1964 naar de overwinning in het interna tionale voetbalkampioenschap voor militaire ploegen geleid. Onmiddellijk na de vrijlating van Combin is de Mi lanese equipe per vliegtuig naar Ita lië vertrokken. Nobel: de wapenkoning van de vrede. Diezelfde keiharde Scherz maakte 's avonds tegen Scholte de fout om de noodrem niet krachtig genoeg aan te trekken. Het kostte de Oostenrijker de partij: 280300 in negen beurten. Scholte was wel blij met die overwin ning maar slechts matig tevreden over zijn spel. „Alleen in de serie van 131 ging het goed'", zo zei hij. Die reeks had het keerpunt in de partij kunnen zijn ware het niet, dat Scherz gewoon lijk tot de laatste carambole blijft door- knokken. Ook nu. Scholte leek na die zevende beurt veilig (185270) maar Scherz gaf zich niet gewonnen en kwam met een serie van 75 weer dichtbij. Toen de Eindhovenaar vervolgens slechts een carambole maakte en geen onoverkomelijke hindernis achterliet stegen de kansen van Scherz. Tot hij echter na twintig mistte en redelijk spel liet liggen. Scholte greep deze laatste kans gretig en maakte met 29 de partij uit. Minstens zo sensationeel was de ont moeting tussen Galvez en Dielis, waar in de Spanjaard na vijf beurten tegen een haast hopeloze achterstand aan- ADVERTENT1E 'rJB ECHTE FRRflSE UUIJHER m.i I M WLIMI \xm:i. MEXICO Peter Snijders, kansheb ber in de klasse halfzwaargewicht, zal niet op de mat komen tijdens de wereld kampioenschappen judo. Hij bleek nog te veel last te hebben van de liesbles sure, die hij tijdens de training opliep. keek (99246) om vervolgens met een secuur gespeelde serie van 201 toch het eerst de finish te bereiken. Het beteken de winst want Dielis kwam in de na- stoot niet verder dan 19. Uiteraard maakten tenslotte Marty en Ceulemans geen fout tegen resp. Du- fetelle en Sporer, die beiden klassen minder waren dan de leiders in de rangschikking. Het meest imponeerde weer Marty die van acquit een serie van 243 maakte en in zijn tweede beurt uit speelde. Een record was deze pres tatie overigens niet want een jaar ge leden bij het wereldkampioenschap in Brugge maakte de Fransman tot twee maal toe een partij (ook de finale te gen Ceulemans) in één beurt uit. Jose Galvez (Spa) Johann Scherz (Oos) Ludo Dielis (Bel) Henk Scholte (Ned.) Peter Sporer (WD1) Jean Marty (Fra) Raym. Ceulem. (Bel) Roland Dufetelle (Pra) 175 Tweede ronde: 300 10 140 Scherz 280 9 75 31.11 Scholte 300 9 131 33.33 Galvez 300 6 201 50.00 Dielis 265 6 101 44.16 Marty 300 2 243 150.00 Dufetelle 46 2 45 23.00 Sporer 109 7 49 15.57 Ceulemans 300 7 119 42.85 Stand na de eerste dag: Pnt. Hs. A.g. Marty 4 291 100.00 Ceulemans 4 137 50.00 Galvez 4 201 37.50 Dielis 2 102 47.08 Scholte 2 131 26.80 Dufetelle 0 76 31.57 Scherz 0 75 27.42 Sporer 0 49 12.00 TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN TEL. 05760-31970 OOK 'S-ZATERDAGS GEOPEND VAN 9 TOT UU* ADVERTENTIE ZWOLLE De Zwolse tweede-divisieclub PEC heeft in Amerika twee spelers gekocht. Het zijn de Mexicaan Ciglio Fernandez (26) en de Joegoslaaf Dragan Popovic (27). Tevens werd de Nederlanders Fons Stoffels gecontracteerd, die de laatste drie jaar in Amerika speelde. Voor zijn Amerikaanse periode kwam hij uit voor Blauw-Wit. Stoffels mag na 15 december, aan het einde van de tweede transferperiode, voor PEC spelen. Popovic, die zich wil laten naturaliseren, en Fernandez moeten wach ten tot het volgende seizoen. De drie nieuwe aanwinsten van PEC zullen op 14 december uitkomen in 'n vriend schappelijke wedstrijd tegen het Poolse Ruch. ADVERTENTIE Nestor Combin (midden), ster van AC Milan, luisteit toe terwijl de Ita liaanse ambassadeur Fabrici Fabricotti (links) en een kolonel van het Argentijnse leger Raul Schweizer zijn vrijlating bespreken. EXTSBP^IVI I LD FILTER KINGS Ruska en de Belg De Wandeleer tijdens hun partij. MEXICO STAD Het toernooi om de wereldkampioenschappen judo is don derdagavond in Mexico Stad met een grote verrassing begonnen. In een van de eerste partijen van de zwaargewichten verloor wereldkampi oen Wim Ruska (Nederland) na een minuut op ippon van de Belg De Wan deleer. In het halfzwaargewicht behaalde Ernst Eugester, eveneens op ippon, een overwinning op de Belg Bontinck. Wim Ruska is definitief uitgeschakeld in de strijd om de titel in het zwaar gewicht. Ruska had via de herkansin gen terug kunnen komen als de Belg winnaar van groep B zou zijn gewor den. In de halve finales echter verloor De Wandeleer na 26 sec. van de Jap. Suma. De tweede Nederlandse vertegenwoor diger in het zwaargewicht, Dirk Eve- leens, stond nog korter dan Wim Ruska op de mat. Na 58 sec. verloor hij zijn eerste partij tegen de Rus Onashvili. In de herkansing leed Eveleens weer een nederlaag: hij verloor na 5 min. 19 sec. van de Japanner Matsunaga. Ernst Eugster, na het gedwongen te rugtrekken van Peter Snijders de enige' Nederlandse vertegenwoordiger in het halfzwaargewicht, behaalde ook in de tweede ronde een overwinning. Hij ver sloeg de Oostduitser Howiller op be slissing. In de halve finale van de groep A moest Eugster echter zijn meerdere er kennen in de Rus Pokatajev. Hij ver loor op beslissing. In de herkansing van zijn groep stond Eugster 21 sec. op de mat. Toen had de Japanner Kawabata de Nederlander met een geslaagde worp uitgeschakeld. De wereldtitel in het zwaargewicht werd veroverd door de Japanner Shuji Suma. De titel in het halfzwaargewicht ging naar de Japanner Fumio Sasahara. BUENOS AIRES De Argentijnse voetbalbond heeft donderdagavond de doelverdediger Alberto Poletti levens lang geschorst, de zwaarste voetbal- straf die ooit in Argentinië is opgelegd. Ramon Aquirre Suarez werd voor 30 competitiewedstrijden geschorst en werd voor vijf jaar gediskwalificeerd voor internationale wedstrijden. Eduar- do Lujan Manera werd voor 20 com petitiewedstrijden geschorst en mag gedurende drie jaar geen internationa le wedstrijden spelen. Dit zijn ongekend zware straffen in de Argentijnse voetbalgeschiedenis. De straffen werden bekendgemaakt nadat de drie Argentijnse voetballers donderdag werden gearresteerd wegens wangedrag tijdens de intercontinentale Cup Finale tegen A.C. Milan. Manera werd naar een gevangenis in de bui tenwijken van Buenos Aires overge bracht terwijl Poletti en Aguire Sua rez nog opgesloten zijn in een politie bureau in het centrum, waar een me nigte hen bij hun aankomst beledig de en probeerde aan te vallen. Officials van de Argentijnse voet balbond waren bij het verhoor van de spelers door de politie aanwezig. DORTMUND Voor nauwelijks dui zend toeschouwers in de Westfalenhal heeft het Duitse koppel Bugdahl/Kem- per donderdagavond de leiding geno men in de zesdaagse van Dortmund. Donderdagavond om 22.00 uur was de stand: 1. Bugdahl/Kemper (WDld) 26 pnt. Op een ronde: 2. Post/Se»cu (Ned/Belg) 51; 3. Altig/Renz (W.Dld) 46; 4. Olden- burg/Schulze (W.Dld 24. Op vijf ron den: 12. De Wit/Severeyns (Ned/Belg) 33. De Nederlandse schaker Rob Har- toch heeft donderdag in de dertien de ronde van het zonetoernooi, dat in de Oostenrijkse plaats Raach wordt ge speeld, gewonnen van de Zweed Jans- son. In de algemene rangschikking neemt Hartoch de negentiende plaats in met 4,5 punt. De Oostduitser Uhl- mann nam de leiding over van de Hon gaar Portisch, die een halve punt ach terstand heeft, doch nog een afgebro ken partij moet uitspelen. ADVERTENTIE Trek in iets waar u van opkikkert f Maar koffie bekomt u niet goed en u hebt bovendien weinig tijd? Daarvoor Is er een ideale oplossing: Hag-Oploskoffie. Dat is oploskoffie van de beste koffie bonen, maar dan vrij van coffeïne en van andere schadelijke stoffen. Hag-Oplos koffie spaart hart, zenuwen, bloedsom loop en maag, lever en gal. Lekkere, geurige koffie, maar dan zonder nadelen voor uw gezondheid. U knapt er hele maal van op. Hag-Oploskoffie kunt u gerust drinken vlak voor u slapen gaat. 99 99 LONDEN De Amerikaanse tennis- promotor Jack Kramer heeft aan een speciale Engelse commissie een plan voorgelegd, dat een prijzenschema be helst voor de 24 beste spelers per sei zoen. Evenals bij het wielrennen het geval is, wil Kramer de prestaties per evenement honoreren met een bepaald aantal punten, waarna de speler, die aan het einde van het seizoen de hoog ste score heeft, als tennisser-van-het- jaar, een prijs van 180.000 gulden krijgt toegewezen. ADVERTENTIE Was maar af, dat Radocota behang van R&D. Met water en zeep, was benzine, terpentine, ammonia. Het blijft er even lichtecht en mooi van. Bekijk het Radocota staalboek (uw vakman heeft het) gped. Zie hoe mooi het is. Voor overal in huis. 53 cm breed ƒ1.28 per strekkende meter. maakt van een huis uw thuis.

De Vallei | 1969 | | pagina 13