Veenendaals dagblad Nasser biedt Libanon bemiddeling aan Revaluatie van D-mark misschien nog heden Buiten Impasse in overleg over minimum-broodprijzen C S Prins bezoekt nog deze maand Tito Nog veel hogere sociale lasten Man „ontvoerde" drie van zijn kinderen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei I Voettocht naar Den Bosch j „Dagboek" van Schermerhorn zal worden gepubliceerd ANTI-VRIES Cipier bekent Water te laag op Rijn Slagroomborstplaat Maison KRAMER JAMIN Valdispert kalmeert Nieuw Behang In conflict met Palestijnse guerrilla''s: ZIEKE BIAFRAANTJES OP DOORREIS Dr, W. Drees verwacht: Pleidooi voor hogere A.O.W. ten koste van kinderbijslag Kans op regen Weer luchtaanvallen aan Suez-Kanaal IJS aanbieding literpakken niet te geloven voor die prijs! Het kleine grut II AVONDKLOK TEL AVIV ook nerveuze kinderen Neemnü 'tkannogvoor de feestdagen! Eerste reis naar Oost-Europa 3.90 DE AUTOSHOP Wonder batterijen doen hun naam eer aan in 4 smaken heerlijk Van jong tot oud met sparen vertrouwd Raifleisen Spaarweek 27 t/m 31 oktober Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 24 OKTOBER I969 - 43e JAARGANG no. 250 BEIROET/CAIRO President Nasser heeft zich bereid verklaard president Helou van Libanon zijn bemiddeling aan te bieden in de strijd tussen de Liba nese troepen en de Palestijnse commando's in dat land, zo schrijft vanochtend het gezaghebbende Egyptische blad Al Ahram. Het is het tweede verzoek van de Egyptische president aan zijn Libanese collega. De Egyptische bladen melden vanochtend onder grote koppen, dat de strijd in Libanon tot nog toe aan zeker 30 mensen het leven heeft gekost en dat er tien tallen gewonden zijn. De Libanezen zouden 57 Palestijnse commando's gevan gen houden. De Libanese president Charles Helou heeft de bevolking gewaarschuwd, dat Syrië troepen en tanks aan de grens samentrekt. In een boodschap aan de Syrische pre sident Noureddin Atassi, welke door radio-Beiroet werd uitgezonden, heeft Helou zyn verbazing over de militaire maatregelen uitgesproken en de aanvallen door Palestijnse guerrillastrijders op drie Libanese grensposten veroordeeld. Het sta tion meldde verder dat 200 gewapende mannen door de wilde heuvels optrekken naar de grens met Libanon. Of dat Syrische militairen of Palestijnse guerrilleros zijn is niet duidelijk. Wel zijn de gevangen genomen Libanezen door de guerrilla's vrijgelaten. BONN In Bonn wordt verwacht dat vanavond een revaluatie van de mark zal worden afgekondigd. Minis ter van Economische Zaken Karl Schil ler zei gisteravond al in een tv-inter- view, dat revaluatie ophanden was. Wanneer het zal gebeuren weet nie mand, waren verder zijn woorden, maar vanmiddag komt de nieuwe coa litieregeling van kanselier Brandt bij een voor haar eerste officiële zitting. Daaraan zal de president van de cen trale bank, Blessing, deelnemen - een aanwijzing temeer dat er belangrijke monetaire kwesties aan de orde zullen komen. TEL AVIV Israël heeft zijn zware luchtaanvallen voortgezet. Te Ras Gha- rib aan de Golf van Suez hebben Is- raëlische straalvliegtuigen Egyptische militaire stellingen bestookt. ADVERTENTIE morgen room van 199 voor 179 vanille van 129 voor 115 aardbei-vanillc van 149 voor 135 (~\nder de schijndoden in de strooi- sellaag van het bos ontbreken nooit de slakken, zowel naakte als huisjes-dragende. De eerste liggen, dicht in elkaar getrokken, in een met wat slijm beklede holte, ter wijl de huisjesslak diep verdo ken in haar met een dekseltje ge sloten kalkhulsel doorgaans wat hoger, tussen blaren, overwintert. Bij sterk dalende temperatuur trekken zich deze dieren nog ver der terug. Niettemin kunnen ze te gen een stootje, ja buiten hun kwartier verdragen ze een koude van 15 graden C., zoals experimen ten aantoonden. Verder leeft het in een bladeren- of tuinafvalhoop van allerhande ge lede dieren: duizendpoten, aard- vlooien, pissebedden, oorwurmen, wantsen, spinnen, loop- en roof- kevers, hun eitjes, maden, poppen maskers, larven, enz. Voorts zijn er ontelbare minuscule organismen en toekomstige nakomelingschap van torren, vliegen, luizen, enz. Dit is dus heel wat wakkere existentie in een schijnbaar levenloze wereld. Dode stammen liggend of staand verbergen onder de bast spint-, schors- en bastkevers. de naakte poppen van de uilen liggen in de grond, evenals die van de bastaard- satijnvlinder, de dennebladwesp e.a. Dit alles en nog veel meer wordt door de zwijnen ruw uit de rust gehaald en later worden de bruinzwarte wroetplekken nogeens op het kleine residu nagezocht door lijsters, kauwtjes en mezen, die daardoor dus in een zekere sym biose met het zwarte wild leven. De Egyptische president betitelde dbnderdag de Palestijnse guerrillastrij ders als „de edelste en meest oprechte elementen van de Arabische strijd". Hij deed dat in een boodschap aan de leider van de Palestijnse bevrijdings organisatie, Arafat, waarin hij tevens meedeelde, dat tussen Egypte en Liba non contacten gaande zijn, om een ver slechtering van de toestand te voorko men. Egypte vindt dat de houding van een Arabisch land in het conflict met Israël wordt bepaald door de houding van dat land jegens het Palestijnse ver- zét, aldus Nasser. Libanon zelf heeft de Arabische liga in een memorandum meegedeeld, nog steeds naar een vreedzame oplossing van het conflict met de commando - strijders te streven. Het verklaarde, naar op het bureau van de Liga in Cairo werd meegedeeld, „dat de Li banese soldaten en Palestijnse comman do's hun wapens moeten richten op hun gezamenlijke vijand Israël". Koning Hoessein van Jordanië en de voorzitter van de Libische revolutio naire raad, overste Maamar El-Gadda- fi, hebben moeite gedaan om tussen Li banon en de leiding van de Palestijnse commando's te bemiddelen. De leider van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie en van „El-Fatah", Jassir Arafat, heeft echter geweigerd voor besprekin gen naar Beiroet te komen. De guerrilla strijders zullen, aldus Arafat, hun acti viteit op Libanees grondgebied „in ieder geval voortzetten". In Beiroet en de andere grote ste den van Libanon is vanochtend vanaf zes uur tot nader order een uitgaans verbod van kracht, zo is donderdag avond officieel bekendgemaakt in de Libanese hoofdstad. In het begin van de middag heeft een aantal Palestijnen een demonstratie op touw willen zetten in de wijk van Bei roet die Bourjz el Barazjneh heet, en waar zich een vluchtelingenkamp be vindt dat onderdag biedt aan 7000 personen. De politie heeft de demon stratie kunnen beletten zich te ont plooien. Er zijn geen berichten binnen gekomen over slachtoffers of arrestan ten. In de Syrische hoofdstad Damascus hebben ongeveer honderdduizend men sen deelgenomen aan een „volksmars" door de stad. De stoet werd voorafge gaan door verscheidene minsters en leden van het Arabische en Syrische op perbevel. De demonstranten droegen leuzen tegen de „regerende Libanese kliek, die is verkocht aan het imperia lisme en het wereldzionisme". Zij ver brandden borden met leuzen als „weg met de leiders van het Libanese leger, agenten van het imperialisme en het ko lonialisme" en „weg met de aan de macht zijnde Libanese reactie". De VS zullen langs diplomatieke weg trachten de toegenomen spanning te ver minderen die in het Midden-Oosten is ontstaan door de laatste gebeurtenissen in Libanon. Dit is donderdag verklaard door de woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken, Robert Mac Closkey. ..Wij vol gen van zeer nabij de ontwikkeling van de situatie". De Amerikaanse rege ring is op het ogenblik niet van plan openlijk in de crisis tussenbeide te ko men. Inmiddels liet Tel Aviv weten, dat Li banon van Israël niets heeft te vrezen zolang het aan de bestandlijn tussen bei de landen rustig blijft. In politieke krin gen in de Israëlische hoofdstad ziet men in de jongste gebeurtenissen in Li banon opnieuw een bewijs, dat de Pa lestijnse bevrijdingsstrijders gevaarlij ker zijn voor de Arabische regeringen dan voor Israël. ADVERTENTIE De dertiende Pax Christi-voettocht naar Den Bosch, waaraan weer vele duizenden r.k. eindexamenkandidaten deelnemen, is donderdag weer in verscheidene plaatsen rondom de Brabantse hoofdstad van start gegaan. Dit meisje gunde zich even tijd voor een shagje. DEN HAAG Gemeenten, die nog geen minimumbroodprys hebben inge voerd, zullen die voorlopig niet krijgen ook. Het overleg, dat nodig is voordat een stad of dorp de minimumprijs mag hanteren, is in een impaSsc geraakt. Alle vertegenwoordigers van de con sumenten in de commissie die de aan vragen bekijkt (de adviescommissie minimumbroodprijzen) zijn daar gister- 24 okt. 1969 A.B. WIGMAN Donderdag zijn op Schiphol twee Biafraanse kinderen aangeko men op doorreis naar Duitsland. Zij werden door de Duitse organi satie ..Maltheser Hïlfsdienst" uit Libreville (Gabon) gehaald om in Münster een operatie te ondergaan. Op de foto dr. Renate Bonn, die Michael (l.) en John (r.) naar het ziekenhuis zou begeleiden. ADVERTENTIE DEN HAAG Prins Bemhard zal eind deze maand enkele dagen naar Joegoslavië gaan. Het zal voor de eer ste keer zijn, dat een lid van het Ko ninklijk Huis een bezoek brengt aan een Oosteuropees land. De prins zal de reis maken op uitnodiging van presi dent Tito. Het bezoek is van zuiver particuliere aard. Met dat bezoek wordt eindelijk een van de wensen van prins Bemhard ver vuld om reizen naar Oost-Europa te maken. Tijdens een gesprek met een verte genwoordiger van de prins in het be gin van dit jaar zei de prins, in ant woord op een vraag hoe hij met zijn goodwillreizen tegenover een bezoek aan Oost-Europa en Indonesië stond: „Ik zou zeker reizen naar Oost-Europa willen maken, maar dat kan alleen in overleg met de Nederlandse regering". De prins maakt nu al vele jaren zo genaamde goodwillreizen naar tal van landen. De bedoeling daarvan is con tacten te leggen, contacten te verstevi gen en een band te vormen tussen het Nederlandse bedrijfsleven en overheden in het buitenland. Door zijn reizen heeft de prins reeds tal van moeilijk heden geruisloos uit de weg kunnen rui men. De reis naar Joegoslavië draagt ech ter een persoonlijk karakter. Gezien de toenemende internationale bindingen van ons land en de omstandigheid dat het hier een eerste reis betreft naar Oost-Europa, mag hieraan meer dan gewone waarde worden toegekend. middag kwaad uit weggelopen. De bakkerijen moeten volgens hen eindelijk eens met gegevens op tafel komen, waarop een oordeel over in voering van de minimumprijs kan wor den gebaseerd. Tot driemaal toe hebben de bakke rijen aan dit verzoek geen verhoor ge geven. „Wij kunnen zo niet langer werken", zegt de heer P. van der Post, voorzit ter van het Contactwerken Centraal Orgaan. „Wij laten niet langer met ons spelen In een telegram aan staatssecretaris Van Son (economische zaken) eisen de consumentenvertegenwoordigers dat de aan de voorzitter van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten verleende bevoegdheid tot het instellen van minimumbroodprijzen wordt opge schort. Na jarenlang overleg werd de mini mumbroodprijs (71 cent voor gesneden verpakt wit) op 30 juli van dit jaar van kracht. Deze prijs geldt voorlopig tot 31 dec. Hij is ingesteld om de „stuntprijzen" van sommige bakkers, vooral super markten tegen te gaan. UTRECHT De voorzitter van het Nederlands Historisch Genootschap, prof. dr. J. A. Bornewasser, heeft van morgen op de jaarvergadering van het genootschap in Utrecht meegedeeld, dat in het bestuur van het genootschap overeenstemming is bereikt over de uitgave van het dagboek van prof. dr. ir. Willem Schermerhorn. Als voorzitter van commissie-gene raal, heeft prof. Schermerhorn in Indo nesië een dagboek bijgehouden, dat van groot belang is voor de kennis van de Nederlandse politiek ten opzichte van Indonesië van september 1946 tot september 1947. Het bestuur van het Nederlands His torisch Genootschap heeft mr. dr. C. Smit verzocht de bewerking van het dagboek op zich te nemen. De heer Smit heeft een aantal werken over de Nederlandse buitenlandse politiek ge publiceerd, o.a. een bronpublikatie over de Nederlandse buitenlandse politiek van 1899 tot 1919 en een monografie het akkoord van Linggadjati. Voor dit laatste boek heeft dr. Smit al gebruik gemaakt van het dagboek van prof. Schermerhorn. Het wetenschap pelijk toezicht op de uitgave is opge dragen aan de commissie voor bronpu- blikaties van het Nederlands Historisch Genootschap. De firma Wolters-Noordhoff zal in de herfst van 1970 een handelseditie van het dagboek op de markt brengen. ROTTERDAM De vader van de AOW, dr. W. Drees (83), juicht het zeer toe als deze uitkeringen tot het minimumloon worden opgetrokken. In een spe ciale commissie van de Stichting van de Arbeid zijn werkgevers en werknemers het daar al over eens geworden. Hij zei dit gisteren tijdens de viering van het gouden jubileum van de Raad van Arbeid in Rotterdam. De minister van Staat beklemtoonde, dat gepensioneerden steeds meer de dupe worden van de inflatie. De niet- waardevaste pensioenen worden daar door veel minder belangrijk. De AOW zal als aanvulling op de pensioenen snel moeten stijgen. Dr. Drees verwachtte, dat de lasten voor sociale verzekering voor het wer kende deel van onze bevolking nog veel zwaarder zullen worden. „De kaars brandt aan twee kanten. Jonge ren zijn langer in opleiding en gaan dus ook later werken. Bovendien wordt ons volk steeds ouder". Voor het streven van de vakbewe ging om alle pensioenen tot zeventig procent van het inkomen op te trek ken, had hij veel waardering. Daarbij waarschuwde hij, dat er voor de pensioenen niet al te veel geld aan de toch al zeer schaarse kapitaal markt mag worden onttrokken. Boven al drong hij aan op beteugeling van de inflatie. STADSKANAAL Het is de 41-jari- ge Amerikaan I. A. Nap uit Stadska naal gelukt zijn drie dochtertjes Frou- wina (6), Jantina (9) en Gezina (12) die ook de Amerikaanse nationaliteit bezit ten, naar Amerika te ontvoeren. Van welk vliegveld de man met zijn kinderen is vertrokken, is voor de poli tie nog onbekend. Er is wel contact op genomen met de vliegvelden in Duits land en België, doch zonder resultaat. Op 10 oktober wachtte de vader, die van zijn vrouw gescheiden is, met zijn auto in Nieuwe Pekela de kinderen op toen zij van huis naar school gingen. Hij was in gezelschap van een nog on bekende man. Zij hebben nog getracht ook het vierde dochtertje, de vijfjarige Inez Lisabetta, mee te nemen, doch dat kon door een broer van de vrouw ver hinderd worden. Op de dag van de ontvoering waren de vier meisjes door een kinderrechter in Groningen aan de moeder toegewe zen. De man ging drie weken geleden naar Nederland om een huwelijksfeest bij te wonen. Toen hij weer thuiskwam, was zijn vrouw ook naaf Nederland vertrokken, met de vier meisjes. Zij had een woning in Groningen aange vraagd én zou het tot zolang bij haar zuster in Nieuwe-Pekela verblijven. De 39-jarige moeder Elisabeth Toor- man, is nu van plan volgende week naar Amerika te gaan om zich daar met een advocaat in verbinding te stel len om haar ontvoerde drie dochtertjes terug te krijgen. ADVERTENTIE Zeer bekend merk 2 liter plastic Jerrycan voor Nergens goedkoper KERKEWIJK 29 - VEENENDAAL Tel. 10646 Ingang en parkeren voor en achter de zaak DR. W. DREES de kaars brandt aan twee kanten AMSTERDAM De 37-jarige cipier L. J. J. van het huis van bewaring aan het Kleine Gartmanplantsoen in Am sterdam heeft tegenover de rijksrecher che toegegeven, dat hy S. vrijdag avond 3 oktober heeft geholpen bij het zodanig prepareren van zijn celdeur, dat hij deze zelf kon openen. Voorts heeft hij bekend een vierkant pakje, waarvan hij dacht dat er wel een pistool in zou kunnen hebben gezeten, alsmede het horloge en mogelijk ook de kogels tussen de kleren in de cel van S. te hebben gestopt. Eerder had de cipier al bekend, dat hij voor S. briefjes uit het huis van be waring had gebracht, waarvoor hem een bedrag van 5.000 gulden was be loofd. Deze briefjes kwamen woensdag ter sprake bij de behandeling door het gerechtshof van de moord op de ver dwenen Amsterdamse caféhoudster Betje Schevenhoven. Tegen S. werd ter zake van het medeplegen van deze moord 20 jaar met aftrek geëist. In de briefjes gaf S. gedetailleerde instructies en vragen met de antwoor den erbij, die aan de personen, die voor hem konden getuigen, werden overgebracht. ADVERTENTIE ROTTERDAM Bejaarden moeten uit de pot van de kinderbijslag meer pensioen krijgen. Dit wil zeggen: de a.o.w. moet omhoog, de kinderbijslag omlaag. Dit plan opperde gisteren de heer W. Verwey. voorzitter van de Raad van Arbeid in Rotterdam, bij de viering van het gouden jubileum van zijn organisa tie. De heer Verwey meent dat de finan ciële en daardoor geestelijke nood on der de bejaarden groot is. De heer Verwey noemde het een staal tje van onzindelijk denken dat deze wet wordt gebruikt als lapmiddel tegen de geldontwaarding. „Immers, de pensi oenen worden door de inflatie steeds minder waard, waardoor de aanvulling via de a.o.w. niet meer toereikend is. Voor een oplosing op korte termijn ziet de heer Verwey een mogelijkheid in he verlagen van de uitkering van de kinderbijslag. Dit naar verhouding kleine offer zou de nood van de bejaar den kunnen lenigen. Via een noodweje zou dat bereikt kunnen worden. KOBLENZ Laag hangende mist banken en een lage waterstand bezor gen de scheepvaart op de Rijn veel moeilijkheden. De schepen zijn slechts voor de helft beladen om de diep gang binnen de vereiste grenzen te houden. Het 905 ton metende Nederlandse mo torschip „Allegro-2" uit Rotterdam heeft in het gebied van de Midden- Rijn de grond geraakt en liep daar bij een gat in de boeg op. De scheur is volgens de politie in Koblenz ge dicht, waarna het schip zijn haven van bestemming Oberlahnstein kon binnenlopen. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Weersverwachting van het KNMI van vrijdagavond tot zaterdagavond: Aanvankelijk droog weer met opkla ringen. Morgen overdag toenemende be wolking, gevolgd door regen of mot regen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Matige tot vrjj krachtige wind, krimpend van west naar zuid.

De Vallei | 1969 | | pagina 1