Samensmelting brandweren Kesteren en Opheusden stuit op bezwaren Begrotingscommissie: Uitbreiding gemeentehuis nog niet Plannen voor schoolraad in gemeente Kesteren KERKDIENSTEN Nieuw voor Veenendaal: PROT.-CHR. SCHOOL ALS EXPERIMENT IN „DE MOLENBRUG" „En 't rustgevend en blijvend woongenot?" Kwart van de gemeenten in financiële nood Verwarming kleuterschool is gevaarlijk Hervormdei hebben nog "n halve ton nodig Bromfietser ramde auto Schietnieuws Beroepen Directeur bouwde aan image van „Overberg" Op luchtmatras naar vrijheid BURGERLIJKE STAND VEENENDAAL Rapport BURGERUJKE STAND Uitbreiding BURGERLIJKE STAND SCHERPENZEEL ZONDAGSDIENSTEN Bliksemactie in november: Condoomautomaten te vroeg in gebruik Beter te laat in huis, dan te vroeg in 't ziekenhuis HOGERE TARIEVEN VRIJDAG 24 OKTOBER 1969 BOUW INSTRUCTIEBAD IN 1970 NIET MOGELIJK KESTEREN Het is niet mogelijk de bouw van het overdekte instructiebad In Resteren reeds in 1970 te realiseren. Een en ander is het gevolg van twee be langrijke factoren. Het is vrijwel zeker, dat de vereiste financieringsmiddelen niet in 1970 be schikbaar zullen zijn. Het is gewenst eerst de resultaten af te wachten van het gezamenlijke plan van de gemeenten Kesteren. Echteld en Dodewaard voor de stichting van een regionaal zwembad. Een en ander blijkt uit de memorie van antwoord op de begroting voor 1970. De begrotingscommissie had er bij het college op aangedrongen het instructie- bad reeds volgend jaar te realiseren. RHENEN Reeds in maart van dit jaar besloot de Rhenense gemeente raad in principe vier woningwetwonin gen af te stoten door deze te verkopen aan de bewoners. Het betreft de huizen Emmalaan 9. Dennenweg 28, Valleiweg 115 en Pru nuslaan 77. Burgemeester en wethou ders delen de raad thans mede, dat de minister van volkshuisvesting en ruim telijke ordening zijn fiat aan de voor genomen verkoop heeft gehecht en de koopprijzen heeft bepaald. Deze zijn respectievelijk als volgt vastgesteld: Emmalaan 9 f 24.201,-, Dennenweg 28 f 25.083,-, Valleiweg 115 f 21.726,- en Prunuslaan 77 f 17.094,-. Het bestuur van de stichting christe lijke kleuterschool „Irene" aan de Prins Bernhardstraat heeft het ge meentebestuur gevraagd medewerking te verlenen voor de meerkosten, ver bonden aan de aanleg van een gasge stookte centrale verwarmingsinstalla tie met warmwaterradiatoren in de kleuterschool, ter vervanging van de bestaande oliegestookte heteluchtin- stallatie. Bij het verzoek is een verklaring overgelegd van de schoolarts, waaruit blijkt dat het huidige verwarmingssys teem volkomen ondoelmatig en moge lijk zelfs gevaarlijk is voor de gezond heid van de kleuters. Vervanging van de ketel door een gelijkwaardige wordt dan ook ontraden. Burgemeester en wethouders advise ren de gemeenteraad de gevraagde medewerking om verbetering in de si tuatie te brengen te verlenen. VEENENDAAL Geboren: Henri W. z.v. H. van Eijk en J. van Manen; Stijntje C. P. d.v. R. van den Brink en S. C. P. van Dam; Willemijntje, d.v. W. van de Waal en G. C. Rebel; Anne d.v. G. van Otterlo en G. G. van de Kraats; Adriaan Dirk G. z.v. T. van Dijk en C. Hardeman; Cornelis L. z.v. C. L. van der Griendt en J. Kadijk; Jan z.v. J. Neerbos en J. ter Maaten; (te Rhenen) Petronella M. d.v. W.v.d. Weerdhof en C. J. van Schoonhoven; (te Rhenen) Janna M. d.v. J. N. Bakker en W. v.d. Scheur; (te Rhenen) Nel- linda A. d.v. A. Roelofsen en J. A. Achterberg; (te Rhenen) Gerrit J. z.v. G. v.d. Poel en L. J. Bergsma; (te Rhenen) Paul C. z.v. A. P. van Gel der en E. S. Brandsma. Ondertrouwd: J. H. van Veen en T. F. Klaassen; G. van Beel en C. Hen ken; J. W. Gerritsen en A. Hardeman; M. Sahertian en M. Metekohij; E. De- lissen en G. E. van Haeften; A. Faber en M. H. Veenhof; J. van de Haar en W. Teunissen; G. Enkelaar en M. C. Grandia; H. Overeem en P. Versteeg. Getrouwd: J. T. van Manen en N. C. Janssen; L. C. Sjoer en P. Roza (Delft); F. G. J. Lanson en J. Verstee- gen (Renkum); T. van Laar en W. S. van de Pol (Rhenen); A. C. van Stok- kum en G. S. Schoeman; E. de Bruin en K. van Hengel (Rotterdam); R. P. Wijnia en D. A. T. Bosveld (te Wouden berg); G. van de Haar en W. G. Geij- tenbeek (Woudenberg); R. H. Met horst en H. J. M. van Hoeflaken (Vee- nendaal); A. de Koning en C. Stuiven- berg (Veenendaal); D. Jansen (Vee- nendaal) en N. van Egdom (Wouden berg); C. Sollaart en D. W. Bijlsma; R. Labrijn en E. G. M. Faber; J. Scherrenburg en J. Willemsen; D. T. van Veldhuijsen (Ede) en M. J. H. Walgering; J. H. M. van Baal en C. J. H. Tummers (Nijmegen); A. van den Brink en C. W. van der Burg (Rhenen); J. Sukkel en M. W. van Baal (Tiel); A. van de Pol en A. E. W. Wouden berg; A. L. Rebergen en G. S. Ver meer (Wageningen); A. C. Brands en B. Sukkel. Overleden: Cornelis van de Boven- kamp 89 jaar; (te Tiel) Anthonia Beij- er 84 jaar wed. van G. van Essen; (te Rhenen) Jelle Brouwer 73 jaar echtg. van T. Bruins; (te Arnhem) Jannigje Gijsbertsen 34 jaar echtg. van W. Ro- zenboom; Wilhelmina van Ingen 55 jaar echtg. van A. Jansen; (te Utrecht) Arie van de Kraats 54 jaar echtg. van H. Bos; (te Ede) Rijk W. van de Kui- ner 57 jaar echtg. van J. W. Hamer. Een aantal leden van de begrotings commissie heeft burgemeester en wet houders verzocht te onderzoeken of het mogelijk is de brandweerkorpsen van Kesteren en Opheusden samen te smel ten tot één korps. ..De beschikking over een centraal punt van waaruit alle brandweeractiviteiten kunnen wor den ontplooid, moet volgens de com missieleden een meer economische bedrijfsvoering tot gevolg hebben. Aan de brandweergarages in Kesteren en Opheusden zou dan een andere bestem ming kunnen worden gegeven". Alhoewel uit dc memorie van ant woord blijkt dat het college bereid is deze aangelegenheid met de inspectie te bespreken, blijkt men een samen smelting van beide korpsen geenszins toe te juichen. „Een samenvoeging stuit naar onze mening op onoverko melijke bezwaren. De stichting van één centrale brandweergarage is nu in ieder dorp een goed geoutilleer de brandweergarage aanwezig is uit economisch oogpunt af te raden", al dus B en W, die verder opmerken, dat bij centralisatie een beroepsbrand weer noodzakelijk zal zijn, hetgeen een kostbare aangelegenheid is. De belangrijke bedragen, die in de begroting zijn geraamd voor openbare werken en bouw- en woningtoezicht no pen de begrotingscommissie bij het college aan te dringen bij de bes'teding van deze gelden naar de hoogste doel matigheid te streven. De commissie vindt dat bij deze diensten te weinig organisatie en coördinatie plaatsvindt. Uit het antwoord van B en VV blijkt, dat het bureau Personeelsbeheer en Administratieve Oraganisatie van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten in opdracht van de Technische Dienstkring Kesteren momenteel be zig is met de samenstelling van een rapport t.b.v. deze dienst. „Zodra de inhoud van het rapport bekend is zul len wij de raad nadere mededelingen doen. Wij achten het derhalve thans niet opportuun op deze aangclcgen- EDE Geboren: Jacobine. d. van A. Borg en G. J. ter Horst; Gerrit je, D. van G. van Toorn en A. Groeneveld; Neeltje, d. van W. Schrijver en J. van de Kui len; Priscilla Eugenie, d. van G. J. Looren de Jong en R. Vermolen; Udo- Marc, z. van E. U. D. Perdok en G. A. Kostense; Martijn R. T., z. van A. W. Doornekamp en L. M. A. van Voorene; Gerrit J., z. van L. Geels en M. J. C. Jansen; Hugo, z. van A. G. van der Horn en A. de Lange; Jan W., z. van D. W. Jansen en C. Veldhuizen; Hen- drika G., d. van G. van Beek en G. Pol; Petronella H. A., d. van J. de Kruijff en C. van Tuil; Helene M., d. van J. Rap en M G. Melissen; Hendrikus T., z. van J. van Laar en C. H. van Hars kamp; Gisella, d. van J. Petersen en A. J. van Rinssum; Peter, z. van A. Stitselaar en R. van Malestein; Joyce, d. van E. Lehmann en J. Schuurbiers; Hendrik, z. van H. Warris en J. P. van den Bergh; Mariska T., d. van E. J. van den Brink en D. Heijink; Anton, z. van A. Ruizendaal en D. van Leijen- horst; Marc M. M., z. van A. C. Gie- lissen en P. J. J. Everaerts; Catharina, d. van J. Hoogland en C. Hempenius; Aalbert, z. van T. van der Craats en H. Hendriksen; Gerwin, z. van L. Hen- driksen en B. H. van Galen; Marina I., d. van J. den Houting en G. Nauta; Adrianus J. C., z. van C. A. M. van den Dam en J. Imminck; Hendrik, z. van D. W. Klarenbeek en H. Leijen- horst; Herbert J., z. van C. J. de Bruin en J. M. van der Helm; Dirkje H., d. van D. van Dorland en G. Heijveld; Marinus G. C., z. van W. E. J. Janssen en J. M. G. Engelen; Marit E., d. van M. Verschuur en M. E. van der Boom; Maria, d. van H. W. van Batenburg en H. van de Weerdhof; Nicolaas, z. van H. Drost en J. Bouw; Cornelis C. R. R., z. van J. van den Top en E. Schuiling. Ondertrouwd: Jacob van den Brand - hof en Geertruida van Oijhuizen; Pe ter C. van der Tooien en Janny M. van de Pol; Nicolaas Landman en Teuntje A. Snijders; Dietrich Beumer en Cor nelia van Veen; Martinus S. F. Moning- ka en Nine C. W. Kerkhoff; Eugène R. D'hondt en Hedy de Jong; Rijk van den Brink en Alida C. Sier; Dirk Kuiper en Wilhelmina van Beek. Getrouwd: W. Bongers en M. C. J. E. van Husen; W. Wiegeraadt en N. G. van Houwelingen; F. Smith en A. M. H. Pol- huijs; J. W. van Brummelen en R. G. F. Kuijpers; H. Tauran en M. L. Ma- hulette; B. G. Schut en M. Veldwijk; A. J. Houtman en W. van de Pol; J J. ten Ham en M. Verboom; C. van de Voort en G. Hardeman; C. R. Brug man en J. Snetselaar; H. J. Bosma en M. G. Kruijt. Overleden: Jacob Hazeleger, 78 jaar; Jan van Dijk, 56 jr.; Jan van Dijk, 18 jr.; Egbert Th. Righolt, 85 jr.; Hugo L. Schaad, 71 jr.; Aart Werkman, 70 jr.; Jantje Borgers, geh. met J. van Wes- terneng, 85 jr.; Woutera J. Zweers e.v. A. Westerduin, 63 jr.; Gerrit H. van Schuppen, 68 jr.; Marinus J. Zaaijer, 63 jr. RHENEN Op de hoek van de Dr. Wallerstraat - Willem van Nasstraat botste gistermiddag de 17-jarige brom fietser Van de S. uit Rhenen op een personenauto, bestuurd door de heer De M. uit Eist. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Bij de auto lag de voorruit er uit en in de carros serie zat een groot gat. De wagen moest worden weggesleept. SCHERPENZEEL De leden van de Scherpenzeelse Schietvereniging be haalden deze week op de binnenbaan de volgende resultaten met buks. P. ter Burg 92, C. Valkenburg 92, M. Berendse 90, A. C. van Dusschoten 88, J. Koudijs 85, T. Rustenhoven 84, A. v. Eist 84, P. v. Engelenburg 84, A. ter Burg 82, J. ten Broek 81, H. v. Ginkel 81, A. J. Bookelmann 78, J. La Bastlde 77, H. Methorst jr. 77, J. v. Eist 76, H. Pater 74, G. Geskes 72, A. J. Reemst 70. heid in te gaan", aldus het college, dat toezegt uiteraard bij de besteding van de geraamde gelden naar de hoog ste doelmatigheid te zullen streven. De begrotingscommissie is geschrok ken van de geraamde onderhoudskos ten en de kapitaallasten van de cen trale begraafplaats (exclusief aula). Zij vraagt zich af of bezuiniging op het geraamde bedrag (f 36.784,73) niet mogelijk is. B en W zijn met de com missie van oordeel, dat de nieuwe be graafplaats aan de Markstraat een kostbare zaak is. Bezuiniging komt het college vrijwel onmogelijk voor, te meer omdat de begraafplaats in de toekomst in een keurige staat van on derhoud dient te verkeren. Op de vraag waarom een school-, raad nog steeds niet is geïnstalleerd in de gemeente Kesteren, antwoorden B en WT: „Het komt ons college ge wenst voor, alvorens ter zake voor stellen te doen, de instelling van een oudercommissie op de openbare school voor basisonderwijs in Opheusden af te wachten". De school is kort geleden officieel geopend, zodat naar alle waarschijnlijkheid op korte termijn een initiatief voor een dergelijke com missie tegemoet kan worden gezien. De voorgenomen uitbreiding van het gemeentehuis, in verband met ruim tegebrek kan volgens dc begrotings commissie vooralsnog achterwege blij ven. De commissie is van mening, dat in het representatieve gedeelte van het raadhuis voldoende ruimte voor werkvertrekken kan worden gecreërd, indien de raadzaal zodanig wordt in gericht dat daarin ook huwelijksvol trekkingen kunnen plaatsvinden. B en W zijn het er mee eens, dat dit onge twijfeld mogelijk is, maar wijst er op, dat dan geen ruimte meer beschikbaar zal zijn voor vergaderingen van raads commissies e.d. Wanneer de uitbrei ding van het gemeentehuis van het vijf jarenplan zou worden geschrapt bete kent dit een besparing van f 80.000,-. m VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk: Oude kerk 9.30 uur: ds. De Bruin (Lunteren), 17.00 uur: ds. Wisgerhof. Julianakerk, 09.30 uur: ds. Assenbergh, 17.00 uur: ds. Terlouw. Vredeskerk 9.00 uur en 10.30 uur: ds. Jongerden, 17.00 uur: (geen opgave). Sionskerk 9.30 uur: ds. Terlouw, 17.00 uur: ds. v. Assenbergh. Poortkerk 10.30 uur: ds. Wisgerhof, 18.30 uur: ds. Noordergraaf (Ede). Bejaardencentrum 9.00 uur: ds. Wis gerhof. Veeneind 15.00 uur: ds. Bakker. 30 okt., 19.30 uur: ds. Middelkoop (Zwolle). Dijkstraat 14.45 uur: ds. Van Beuse- kom. Herv. gemeente „Sola Fide": 10.00 uur: ds. Van Andel, 17.30 uur de heer Van Pijpen. Geref. Kerk: Brugkerk 9.00 uur: ds. Ytsma en 16.30 uur: ds. Blanken. Petrakerk, 09.30 uur: ds. Blanken en 17.00 uur: ds. Ytsma. Geref. Kerk (vrijgemaakt): 9.00 uur en 16.30 uur: leesdienst. Chr. Geref. Kerk: Bethelkerk 9.30 uur en 17.00 uur: ds. Drechsler van Den Haag-Zuid. Pniëlkerk 9.30 uur en 17.00 uur: ds. Brons. Geref. Gemeenten (Ned.): 9.30 uur en 18.30 uur: leesdienst Geref. Gemeente (syn.): 09.30 en 17.00 uur: ds. J. C. v. Raven- zwaay (Arnhem). 31 okt., 19.30 uur: ds. Lamain v. Grand Rapidz. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur: ds. Dufour te Wageningen. R.-K. Kerk: Salvatorkerk zaterdag 18.45 uur en zondag 9.00 uur en 11.00 uur: H. Mis. Willibrorduskerk 10.00 uur: H. Mis. Leger des Heils: 10.00 uur: Heiligingssamenkomst en 19.30 uur: Verlossingssamenkomst. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur: ds. J. Bakker uit Veenendaal. 6.30 uur: ds. F. Vroegindeweij uit Harskamp. Geref. Kerk: 10 uur: ds. G. Zeyl uit Baarn, 6.30 uur: ds. J. P. Bos. Vrije Evang. Gem.: 10.30 uur: de evangelist W. Hagen uit Hilversum. (Verenigingsgebouw aan de Molenweg). Vrijzinnig Herv.: 7.15 uur: Mej. ds. S. Doets uit Leer- sum (Verenigingsgebouw in Wouden berg). Geref. Gemeente: 10 en 6.30 uur: de heer B. Roest. Geref. Gemeente (uitgetreden): 10 en 6.30 uur: leesdienst in het nood gebouw aan de Holevoetlaan. R.-K. Kerk: 8.30 uur: bediening H. Mis in het ver enigingsgebouw aan de Molenweg. RHENEN Ned. Herv. Kerk: Cunerakerk, 09.00 en 10.30 uur: ds. Kooreman, 18.30 uur: ds. Wapenaar. Bergschool, 09.00 uur: ds. Kooreman. Ger. Kerk: 10.00 uur: ds. J. Goldschmeding; 15.00 uur: ds. J. van Eijck, Soesterberg. VEENENDAAL Op dc niet buitensporig grote vrije ruimte tussen en naast dc hoog oprijzende flatblokken van „De Molenbrug" komen vier scholen. Twee zijn bestemd voor basisonderwijs, en twee voor de kleuters. Hoewel ze alle vier tot het bijzonder onderwijs moeten worden gerekend, krijgt tenminste één ervan een voor Veenendaal nog heel bijzonder, en nieuw karakter. Het wordt een Protestants-Christelijke school, met zowel hervormd als gereformeerd on derwijzend personeel. De bouw ervan kan het best worden gezien als een ex periment, dat voor rekening komt van de sinds een jaar bestaande Stichting Samenwerkende Christelijke Scholen. Dan resteren nog vier klassen, waar in naar verwachting een ruim voldoen de aantal leerlingen zal komen". Op de vraag of het niet meer voor de hand lag één grote school te bouwen en In de jonge stichting zijn besturen van Chr. Nat. scholen, en Hervormde scholen verenigd. Zij trad deze zomer voor het eerst merkbaar in het open baar naar voren, toen per advertentie gezamenlijk aan leerlingenwerving ge daan werd. Voorzitter van de stich ting is ds. A. Vroegindeweij (herv. pred.), die zijn tevredenheid over dit resultaat niet onder stoelen of banken steekt. Ds. Vroegindeweij over de geconcen treerde scholenbouw in het Prins Wil- lem-Alexanderpark: „De beide lagere scholen komen vlak bij elkaar te staan, maar het gevaar van onderlinge con currentie zal vrijwel uitgesloten zijn. Dat komt doordat de hervormde school de huidige Beatrixschool gaat vervan gen. De Prot. Christelijke is dus de eni ge uitbreiding van de plaatsingsmoge lijkheden. Daar komt bij dat de Bea trixschool momenteel acht klassen telt, en omdat het nieuwe gebouw maar over zes klassen zal beschikken, zullen er 2 als het ware al automatisch in de prot.- chr. moeten worden ondergebracht. SCHERPENZEEL Geboren: Jeroen, zv A. Adriaansz en D. Breedijk (Bruin- horsterlaan 66); Esther Mirjam, dv D. Barends en M. van Ginkel (Valleilaan 1); Christoffel Johannes, zv J. J. F. Stehmann en E. J. den Drijver (Greb- belaan 15; Steven Jan Harmen, zv E. E. Bom en M. T. Zwanenburg (Specht laan 13); Gerarda Jacoba, dv G. van Ee en C. D. Westeneng (Nieuwstraat 97). SCHERPENZEEL Door de kerke- raad van de Ned. Herv. Kerk is weer een beroep uitgebracht en wel op ds. J. Smit uit Putten. De beroepen predi kant is 40 jaar oud, gehuwd en heeft 4 kinderen. Daar hij reeds verscheidene malen in Scherpenzeel heeft gepreekt zal hij niet in een speciale dienst voor gaan zoals al een paar keer is ge beurd bij eerder beroepen predikanten. Wel zal op een nog nader te bepalen datum gelegenheid zijn voor de ge meente om kennis met hem te maken. zo tegelijk kosten te besparen en in rui mere zin gestalte te geven aan de sa menwerking in de stichting zegt ds. Vroegindeweij: „De overheid wil het ontstaan van grotere scholen tegengaan en bovendien is de prot.-chr. school nog duidelijk een experiment, terwijl de nieuwe vervangende hervormde school normaal aansluit op de huidige situa tie". Wat de kleuterscholen betreft: „Bij de hervormden regelt één bestuur zo wel het kleuter- als het basisonderwijs, en dat is bij de Chr. Nationale scho len niet het geval. Daar bestaat een apart bestuur voor kleuteronderwijs.." VEENENDAAL Nieuwe scho len, straks, in het Prins Willem Alexanderpark. Een ongetwijfeld noodzakelijk streven naar uitbrei ding van onderwijsaccommoda- tie, in een zich uitbreidende xverk- en woongemeente. Toch zijn er bezwaren tegen de komst van de scholen, en eigenlijk te gen de komst van grote groepen kinderen, van wie niemand mag verwachten dat ze doodstil en zwijgend door het leven gaan. De bezwaren leven onder een groep bewoners van de Molenbrug, die bang zijn een deel van hun rust aan de jeugd te moeten opoffe ren. Een van de bezorgden, en enigszins teleurgestelden is de heer A. A. van Campen, die aanneemt de mening van velen te vertolken als hij zegt: „Het isniet uitge sloten dat een opvallende uit tocht te constateren zal zijn uit het PWA-park, wanneer die scholen en al die kinderen hier komen. Nu al staan wekelijks verhuiswa gens voor de deur, voor mensen die vertrekken (de flats staan gemiddeld een jaar - Red.), om dat ze elders een aantrekkelijker behuizing hebben gevonden, of omdat ze wegens privé-redenen uit Veenendaal moeten vertrek ken. Dat is opvallend hier, voor al in de flats van Eurowoningen er wonen veelal mensen uit alle windstreken, die helemaal niet economisch aan Veenendaal zijn gebonden. Als ze weg willen, oj weg moeten, dan gaan ze. Op het ogenblik worden de woningen nog vrij snel weer bezet, dat gaat vlug en gemakkelijk, want het is hier vrije vestiging" Afgezien van de uittocht consta teert de heer Van Campen ech ter nog een, misschien wat zwaarder wegende teleurstelling: de beloften die makelaar Van Wagensveld indertijd in een fol der over de Eurowoningen deed, dreigen nu in het gedrang te ko men. Daarin werd gesproken van een unieke stedebouwkundi- ge opzet van De Molenbrug, af gestemd op het waarborgen van rustgevend en blijvend woonge not", zegt Van Campen, en juist die rust ziet hij in de toekomst niet zo helder meer, wanneer de jeugdige scholenbezoekers, voor al de kleuters, dagelijks in de jonge wijk verkeren, zowel op de spitsurenvan het schoolbedrijf als op hun vrije ogenblikken. „Dan gaan ze naar de twee speelplaatsen, die ook hier vlak bij de flats zijn geprojecteerd" zegt de heer Van Campen, die ook meent te weten dat sommige bewoners nu al over geluidshin der klagen, namelijk door het verkeer op de Rondweg. Het derde bezwaar van Van Cam pen geldt het vol-bouwen van de Molenbrug„De toch al schaarse groene plekken worden straks door gebouwen ingenomen, het wordt één stenen massa..." De zegsman toont zich licht verrast, wanneer hij hoort dat, volgens ds. Vroegindeweij, al vier jaar geleden vaststond dat de nieuwe scholen in 't plan De Molenbrug zouden worden ondergebracht. Oud Ger. Gem.: 27 okt., 19.00 uur: ds. De Slager. Ger. Gem. in Ned.: 10.00 uur: Heilig Avondmaal; 18.30 uur: nabetrachting, ds. v.d. Woestijne (Barneveld). 29 okt.: Dankdag, 15.00 en 19.30 uur: ds. v.d. Woestijne (Barneveld). Ger. Gem. (syn.): 29 okt.: ds. Hoogerland (Werkendam). Ned. Prot. Bond: 26 okt., 10.30 uur: ds. W. F. Monné (IJselstein). KENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 09.30 en 18.30 uur: ds. v.d. Peut. Ger. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: ds. Firet (Scherpen zeel). R.-K. Kerk: Zaterdag, 18.45 uur: Eucharistieviering in Ger. kerkgebouw. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 09.30 uur: ds. Langhoot (Bennekom); 18.30 uur: ds. De Bruin (Wageningen). Ger. Gem.: 09.30 en 18.45 uur: ds. Aangeenbrug. Oud. Ger. Gem.: 09.30 en 15.00 uur: leesdienst. EDE Oud. Ger. Gem.: 10.00 en 18.30 uur: ds. v.d. Poel. 29 okt., 10.00 en 19.30 uur: ds. v.d. Poel (dankdag voor het gewas). KESTEREN Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: dhr. W. v. Oostein de. OPHEUSDEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: ds. Muilwijk. Ger. Gem. (syn.): 10.00 en 18.30 uur: leesdienst. Ger. Gem. in Ned.: 10.00 en 18.30 uur: ds. Van Beek. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk; 10.00 uur: ds. G. Kaastra; 18.30 uur: ds. C. v.d. Vlies, jeugddienst. Dorpshuis, 10.00 uur: Jeugdkapel. Ger. Kerk: 10.00 uur: ds. Lugtigheid; 17.00 uur: ds. L. Zwaan. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur: ds. N. van de Wall uit Den Haag (N.H.). OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur: ds. P. Zijlstra; 18.30 uur: ds. G. Kaastra. Oud Ger. Gem.: 10.00 en 18.30 uur: leesdienst. ELST Ned. Herv. Kerk: 09.30 uur: ds. H. Pol, Scherpenzeel; 18.00 uur: ds. K. v.d. Pol uit Ede. VEENENDAAL Za. 25 okt.: S. T. Heij, De Klomp, tel. 08387-200. Zo. 26 okt.: G. Annot, Kerkewijk 56, tel. 10198. Apotheek: Zuiderapotheek, dr. Slot de Bruïnéplein 7, tel. 10174. Wijkverpleging: zr. M. Post, Grote Pek ken 392. tel. 12573. WOUDENBERG en SCHERPENZEEL Arts: H. Gerritsen, Stationsweg 10, Wou denberg, tel. 03498-1220. RHENEN Arts: dr. Almekinders, Herenstraat 59, tel. 2432; zo. dr. Stegeman, Herenstraat 69, tel. 2315. Apotheek: Deys, Fred. v.d. Paltshof. ELST. AMERONGEN en LEERSUM: Arts, dr. v.d. Burg, Leersum, Rijksstraat weg 153. te. 03434-1388. AMERONGEN Wijkverpleging: zr. B. A. Renijl, Kon. Wilhelminaweg 67, Amerongen, tel. 03434-1759 (tot ma. 8 uur). LEERSUM Wijkverpleging: zr. A. van Rijsbergen, Kon. Julianalaan 50, Leersum, tel. 03434-1423 (tot za. 12 uur, daarna zie Amerongen). EDERVEEN, RENSWOUDE en DE KLOMP Arts: Th. S. ter Velde, Renswoude, tel. 08387-450. Dierenarts: dr. Van Riessen, Lunteren, tel. 08388-2557. KESTEREN Arts: dr. Guépin, Ommeren, tel. 03443- 250. Wijkverpleging: zr. Westerhof, Kesteren, tel. 08886-210. OPHEUSDEN Arts: dr. Jonker, Opheusden, tel. 08887- 393. Wijkverpleging: zr. Budding. Dode waard, tel. 08885-218. VEENENDAAL en RHENEN Tandartsen: voor spoedgevallen bellen 08385-19049. VEENENDAAL Vijftigduizend gulden is het bedrag dat de Neder lands Hervormde Kerk van Veenen daal in de week van 2 tot en met 7 no vember bij elkaar hoopt te krijgen, tij dens een bliksemactie, die ertoe moet bijdragen dat nog dit jaar een miljoen op tafel kan worden gelegd, als inves teringsbedrag voor diverse projecten. Het miljoen is nodig voor de financie ring van onder meer het nieuwe wijk centrum (6 ton), en twee nieuwe or gels, resp. voor de Vredeskerk en de Oude Kerk. Er is al een fors bedrag bij elkaar, dank zij reserveringen in 'n uitbreidingsfonds waarvan de waar de voor het einde van het jaar op drie ton wordt geschat. Daarnaast- mag men rekenen op een rijkssubsidie van naar schatting an derhalve ton. De bouwactie van de her vormden heeft ook al een ton ter be schikking en het resterende half mil joen. De vijftigduizend gulden hoopt men bijeen te krijgen door ruim acht duizend circulaires rond te sturen, waarin uiteengezet wordt hoe men voog een zeker bedrag kan intekenen. In de week van 2-8 november gaan dan driehonderd medewerkers op pad om die intekening te laten plaatsvin den. Bovendien is er op vrijdagavond 7 november in alle kerken nog gelegen heid om geld te brengen, tussen 7 en 9 uur, terwijl de klokken luiden. Om 9 uur wordt dan de actie met een ge meenschappelijke samenkomst in ge bouw Eltheto afgesloten. OVERBERG Donderdagavond kwa men de dames van de afdeling Wouden berg van de CPB naar Overberg om ge zamenlijk 'n gezellige avond te houden in één der zalen van de Rijksinrichting voor jongens Overberg'. De presidente der afd. Overberg, mevr. Hoogendoorn opende de vergadering, waarbij alle da mes en verdere genodigden, in het bij zonder de directeur van deze inrichting, de heer C. J. G. M. Geurts, hartelijk welkom werden geheten. Hierna gaf de directeur een uiteenzet ting over het werk van de kinderbe scherming in het algemeen en in het bijzonder welk steentje hiertoe wordt bijgedragen door de aan zijn zorgen toe vertrouwde inrichting „Overberg". Niet alleen aan de hand van voorbeel den toonde hij de misvattingen aan, die bestaan omtrent de gang van zaken be treffende jeugdige ontspoorden, maar ook de manier, hoe deze jonge gede- railleerden opgevangen en verder ge- leid-begeleid worden. Dit laatste houdt tevens een observatie-periode in, waar aan een hele staf van deskundigen te pas komt, om zodoende een jongen de grootst mogelijke kans van slagen te geven. Spreker besloot met de wens, dat deze voorlichting moge bijdragen tot een wederzijds begrip tussen dit te huis en de omgeving. Na de pauze met verloting werd de avond verder verzorgd en afgesloten door de afdeling Woudenberg met medi tatie en een quizz onder leiding van mevr. Meeuwsen. UTRECHT De Utrechtse zedenpo litie heeft gisteren een sigarenwinke lier gelast condooms uit een sigaretten automaat aan de gevel van zijn zaak te verwijderen. De wetswijziging waarbij de verkoop van condooms vrij wordt, treedt pas 1 januari in werking. De Utrechtse politie treedt niet op tegen winkeliers en horecabedrijven die nu al in feite ook nog in strijd met de wet condoomautomaten in hun zaken hebben opgehangen. DEN HAAG Bijna een kwart van alle Nederlandse gemeenten zit finan cieel aan de grond. Ruim 220 gemeen ten verwachten dit jaar een gezamen lijk tekort van 265 miljoen gulden: een stijging van negen miljoen ten opzich te van vorig jaar. Uit een door de raad voor de ge- meentefinanciën gehouden onderzoek blijkt dat het aantal gemeenten met een tekort ieder jaar hoger wordt, ter wijl het gemiddelde tekort stijgt. De tekorten worden voor het grootste deel veroorzaakt door de steeds stij gende kosten van het onderwijs en het achterblijven van de rijksvergoedingen. Alleen al dit jaar verwachten de ge meenten een „onderwijstekort" van 144 miljoen gulden. Ook gemeenten wier huishoudboekje nog klopt, worstelen met een groot tekort aan geld voor het onderwijs. De raad voor de gemeentefinanciën heeft becijferd dat het aantal gemeen ten dat nu al vier of meer jaren een begroting met een tekort heeft dit jaar tot 94 is gestegen. Vorig jaar waren het er 81 en in 1967 nog 59. Minister Beernink (binnenlandse za ken) schrijft in een nota aan de Twee de Kamer dat verreweg de meeste ge meenten de eigen belastingen nog niet zo hoog hebben opgeschroefd, dat zij in aanmerking komen voor een extra uitkering uit het gemeentefonds. Uit de cijfers van de raad voor de gemeentefinanciën blijkt dat bijna de helft van alle gemeenten die dit jaar met een tekort kampen hun tarieven hebben opgetrokken of nieuwe heffin gen hebben ingfesteld. Ruim honderd gemeenten hebben zelfs al hogere ta rieven dan de minister als redelijke norm ziet; 42 houden zich precies aan de rijksnorm. In parlementaire kringen wordt ver wacht dat een groot deel van de Twee de Kamer bij minister Beernink zal aandringen op een verhoging van de uitkeringen aan de gemeenten. De be groting van binnenlandse zaken komt volgende week dinsdag in behandeling. LüBECK Een 18-jarige Oostduitse jongen gisteren op een luchtmatras via de bocht van Lübeck naar West- Duitsland weten te komen. Hij deed er 16 uur over.

De Vallei | 1969 | | pagina 5