Hetze in Vlagtwedde tegen burgemeester en gezin Nieuw verzet tegen militaire plannen Rel na afgelasten van concert in Ulft Hoge masten storen t.v. Damslapen mag niet - er zitten wél Succes voor Rijnzwemmer Goedkoop dewinter BELANGRIJKE AMSTELBR UG GEOPEND Medische faculteit in Groningen krijgt 20 medewerkers extra Fusie tussen vier rederijen vrijwel rond svetlana- amerikaans huisvrouw begroet een nieuwe ti jo GEMOEDEREN IN Z.O.-GRONINGEN IN BEROERING Gemeente biedt twee scholen te koop aan Ziekenf ondsr a ad wil premie op 7 V2% houden Dertien miljoen vermist Kantoorbediende verduisterde 50 mille N.O.S. was niet objectief, klaagt V.V.D. Al miljoen strop voor strokarton Klokken luiden voor Dokkurn meer werk in „Militaire eer" Velen legen ORGANISATOR BESCHULDIGT IMPRESARIO „NOOIT GEZEGD" Curatoren- vergadering in Eindhoven door studenten verstoord Enquête WIJZIGING IN A'DAMSE POLITIE VERORDENING VOORGESTELP URNEN Van haar kinderen POTTER'S CATARRH PASTILLES ANDERHALF JAAR VOOR DODEN VAN ECHTGENOOT VRIJDAG 24 OKTOBER 1969 GRONINGEN De gezamenlijke agrarische, industriële het Plan-Kikkert. Het plan voorziet in de legering van een en landbouworganisaties in Zuidoost-Groningen hebben „versterkte brigade" in de buurt van Ter Apel. De sfeer in bij de Tweede Kamer een bezwaarschrift ingediend tegen dit gebied is geladen. Het plan van het Tweede-Kamerlid Kikkert voor de legering van zes- tot tienduizend militairen in de buurt van Ter Apel, is nog steeds niet meer dan een plan. Zij het dan een plan dat in studie is, zoals minister Schut dezer dagen meedeelde. Soldaten zijn in deze bosrijke hoek van Groningen nog niet te vinden, maar dat neemt niet weg, dat de streek in de afgelopen weken het terrein is gewees van spiegelgevechten en tac tische manoeuvres. Een strijd tussen voor- en tegenstan ders van het plan-Kikkert, die een hoogtepunt bereikte toen een colonne van meer dan vijfhonderd auto's vol te genstanders op een zaterdagmiddag door Sellingen trok. Sellingen is het dorp, dat evenals Vlagtwedde en Ter Apel deel uitmaakt van de gemeente Vlagtwedde en dat eventueel de militaire eer te beurt cal vallen om gedeeltelijk tot oefenterrein te worden van het garnizoen in Ter Apel. Burgemeester mr. G. Loopstra woont ongelukkigerwijs in Sellingen, waar ook het gemeentehuis staat. Hijzelf, zijn vrouw en zijn kinderen zijn het middelpunt geworden van een ware hetze. Zoon Jan-Pieter (14) wordt na geroepen door de Sellinger lieverdjes: „We hangen je vader op; we schieten hem dood, we schoppen hem eruit..." De telefoon rinkelt en onbekenden roepen vieze scheldwoorden in het bur gemeesterlijk oor. 's Avonds roepen opgewonden stemmen: „Moordenaar" voor de Sellinger ambtswoning, en dat allemaal omdat een deel van de bevol king meent, dat burgemeester Loop stra het doet voorkomen alsof zijn ge meente veel positiever tegenover het plan-Kikkert staat dan in werkelijkheid het geval is. altijd verreweg het grootste deel van de plaatselijke bevolking voor garni zoen annex oefenterrein (maar dan ook voor tenminste zesduizend man en niet voor een bataljon van achthonderd man, zoals sommige geruchten wil len!). Een deel houdt echter zijn mond uit vrees dat de hetze van de tegenstan ders, die zich nu voornamelijk op de burgemeester richt, zich ook tegen hen zal keren. Kandidaat-notaris D. Wolf, voorzitter van de Terapelse handelsvereniging Mercurius, een van de eersten die zich voor het plan-Kikkert uitsprak nadat daarvan in mei van dit jaar iets was bekend geworden, heeft zich al terugge trokken. Hij verloor klanten, omdat hij voorstander van het plan-Kikkert was! Uit tactische overwegingen willen de Kikkert-fans géén pro-demonstratie or ganiseren: zij achten het gevaar niet denkbeeldig, dat het dan op een echt gevecht tussen voor- en tegenstanders zal uitdraaien. „Laat de tegenpartij maar schreeu wen", zegt een woordvoerder in Ter Zoals de zaken nu staan, is zo onge veer heel Sellingen (vijftienhonderd in woners) tegen het plan, een deel van Vlagtwedde eveneens, (dat heeft 3500 inwoners) en de rest van de gemeente is of voor of neemt een afwachtende houding aan (dat zijn ongeveer twaalf duizend mensen). Het actiecomité dat de anti-demon straties organiseerde, heeft in ieder geval bereikt dat velen zich met een schok hebben gerealiseerd, dat er meer tegenstand tegen de komst van de oefenlustige coldaten bestaat dan men aanvankelijk had aangenomen. Maar de balans lijkt nu wat te ver doorgeslagen. Volgens insiders is nog De 29-jarige Rijnzwemmer Klaus Pechstein uit Linz am Rhein, is gistermiddag omstreeks vijf uur bij de Berghaven in Hoek van Holland feestelijk ingehaald door de bevolking, na een zwem tocht van een maand de Rijn af (bijna 1300 kilometer)Zijn vrouw feliciteerde hem hartelijk. ADVERTENTIE AMSTERDAM Impresario Char les Aerts heeft de 29-jarige Henk Brus- ae gesommeerd binnen twee dagen zijn bewering, dat Aerts een zwendelaar en oplichter is, in te trekken. Mocht Brusse dit nalaten, dan is Aerts van ADVERTENTIE OLIFANT DOET GEHEUGENTEST. Het is bekend, dat een olifant nooit iets vergeet. Jaren later kan hij zich een vriendelijk gebaar of een misselijk grapje nog herinneren. Omgekeerd is het ook waar. Als eenmaal een glas Olifant Vieux hebt geproefd, vérgeet u dat nimmer. Zó zacht, zó edel, zó sympathiek! Test die Olifant zelf maar eens! WADDINXVEEN Het gemeentebe stuur van Waddinxveen heeft in eèn advertentie twee plaatselijke schoolge bouwen, de Theo Th(jssenschool en de Jan Ligthartschool, te koop aan geboden. Met deze enigszins ongebrui kelijke gang van zaken, hoopt de ge meente gelden beschikbaar te krijgen om met name voor het openbaar onder wijs enkele nieuwe schoolgebouwen te kunnen realiseren. De beide nog in goede staat verke rende scholen zouden ingrijpende ver bouwingen moeten ondergaan om min of meer gelijkwaardig te kunnen wor den aan elders in Waddinxveen nieuw gebouwde lagere scholen. Het gemeen tebestuur meent, dat het veel efficiën ter is de gebouwen te verkopen en de opbrengst, te zamen met de voor de verbouwingen beschikbare gelden, te besteden voor moderne en bovendien voor de schooljeugd op gunstiger plaat sen staande nieuwe schoolgebouwen. Volgens de gemeente, zijn de te koop aangeboden gebouwen ideale vestigings plaatsen voor kantoren, opleidingsinsti tuten, showrooms en magazijnen. plan een kort geding aan te spannen omdat hij zich aangetast voelt in eer en goede naam. Aerts en Brusse kwamen maandag avond recht tegenover elkaar te staan toen Brusse een concert van het door Aerts naar Nederland gehaalde Johan Strauss orkest in de sporthal van Ulft niet door liet gaan. Het orkest zou hem door Aerts zijn verkocht als een groep musici die de kern van het Weens Philharmonisch Orkest vormen. Kort voor het orkest bleek hem ech ter, dat er in dit orkest geen enkel lid van het Weens Philharmonisch Orkest zat. „Ik zou mijn bezoekers eerste rangs prijzen laten betalen voor een derderangs orkest. Dat kon ik niet over mijn hart verkrijgen; daarom heb ik het concert afgelast", aldus Brusse. Aerts vertelt, dat hij nimmer met Brusse overeen is gekomen, dat er men sen uit de Wiener Philharmoniker zou den optreden. Aerts stelde dan ook, dat niet hij maar Brusse het publiek vals heeft voorgelicht, onder andere door op affiches te doen voorkomen of het om de Wiener Philharmoniker ging. Hij was verder van mening dat geldzor gen de heer Brusse gedwongen hadden het concert niet door te laten gaan. Brusse ontkent dit. Hij verweerde zich eveneens tegen opmerkingen van Aerts, dat de recette, waarop beslag is gelegd maar die maandagavond on vindbaar bleek, door hem is verduis terd. Het kort geding, dat Brusse vol ver trouwen afwacht, zal waarschijnlijk in Almelo dienen. EINDHOVEN Vijftig studenten zijn gisteren de vergadering van curatoren van hoven binnengedrongen. Zij eisten openbaarheid van de ver gadering. De rector-magnificus weiger de die. Toen de studenten de kamer van de curatoren niet wilden verlaten, zet ten de curatoren de vergadering elders voort. AMSTERDAM I)e premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering moet in 1970 onveranderd 7,5 procent bedra gen, zo adviseert de Ziekenfondsraad aan minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid). Ondanks de stijging van de kosten be hoeft de premie (salarisgrens f 13.8000) niet omhoog. Dit als gevolg van de ster ke stijging van de lonen in de afgelopen jaren, die aanzienlijk meer premie in het laatje van de ziekenfondsen heeft ge bracht. NEW YORK De Morgan Guaran tee Trust co. mist Amerikaans schat kistpapier met een nominale waarde van meer dan 13 miljoen dollar. Het verlies in het hoofdkantoor in Wall Street is dinsdag gemerkt. De nummers zijn doorgegeven aan banken en effect makelaars in de VS en het buitenland omdat het schatkistpapier niet op naam staat en verhandelbaar is. Apel. „Wij weten hoe de zaken ervoor staan en wij hechten meer belang aan gesprekken via onze kanalen met bij voorbeeld Tweede-Kamerleden dan aan het stemming maken onder de bevol king". Een ministemming is gehouden door de Katholieke boerenbond, die zijn le den in Vlagtwedde enquêteformulieren zond met onder meer de vraag of ze zouden willen verhuizen als het plan- Kikkert zou doorgaan. Voor die noodzaak zouden namelijk meer dan tweehonderd boeren (vier duizend hectaren grond) komen te staan. De bond stuurde 86 formuliertjes rond en kreeg er 54 ingevuld terug. Tachtig procent van de boeren wilde best verhuizen als ze tenminste een re delijke prijs voor hun grond kregen. Een aantal mensen twijfelde, slechts een klein deel verklaarde zich perti nent tegen uitvoering van het plan- Kikkert. NIJMEGEN. Een 26-jarige kantoor bediende uit Millingen aan den Rijn is door de politie gearresteerd. De man heeft de afgelopen twee jaar van zijn baas, een garagehouder uit Nijmegen, vijftigduizend gulden verduisterd. De kantoorbediende onttrok het geld aan de opbrengst van de benzinepomp door in de staten te knoeien. De garagehouder ontdekte de fraude toen hij een onderzoek instelde omdat de benzinepomp zo weinig opbracht. DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft de voorzitter van de Nederlandse Omroep Stichting schrif telijk op de hoogte gesteld van de in de VVD bestaande verwondering over het feit, dat in de door de NOS ge durende de laatste week aan de ver kiezingen in Oostelijk Flevoland gewij de tv-zendtijd aan leden van de VVD niet de gelegenheid is gegeven hun standpunt over deze verkiezingen en de uitslagen kenbaar te maken. De algemeen secretaris van de VVD, de heer Korthals Altes, staaft dit aan enkele voorbeelden, waaruit door h£t WD-bestuur de veronderstelling wordt gemaakt, dat hier sprake is ge weest van een van boven af aan de programmamakers gegeven indicatie of wenk, dat de WD in deze uitzending niet met eigen woordvoerders vertegen woordigd behoefde te zijn. Het VVD-bestuur vraagt dan ook een verklaring voor deze, z.i. vreemde, ge dragslijn, „die indruist tegen de objec tiviteit, die de NOS behoort te be trachten en die de redacteuren en ver slaggevers van de NOS anders ook in acht nemen". ROTTERDAM Alles wijst er op, dat een fusie van de vier grote Neder landse rederijen, de Koninklijke Java- China Paketvaart Lijnen, de Stoom vaart Maatschappij Nederland, de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd en de houdstermaatschappij Nederlandse Scheepvaart Unie, vrijwel een beklon ken zaak is. Ook de besprekingen met de Verenigde Nederlandse Scheepvaart Maatschappij zouden tot een gunstig re sultaat hebben geleid. Verwacht wordt dat uiterlijk morgen nadere mededelin gen zullen worden gedaan over de nieu we scheepvaartcombinatie. Er zal een grondig onderzoek worden ingesteld naar de oorzaak van de te levisiestoringen, die het kijkgenot van de tv-bezitters in Krimpener- en Alblasserwaard bederven en die worden toegeschreven aan de hoogspannings masten aan weerszijden van de oevers van de Lek in Lekkerkerk en Nieuw- Lekkerland. Minister drs. J. A. Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft dit meegedeeld aan de Tweede-Kamerleden mevr. mr. Singer-Dekker en drs. G. Nederhorst (beiden PvdA), die op een dergelijk onderzoek hadden aangedrongen. Bij hun vraagstelling hadden deze Kamerleden verwezen naar een artikel in de Goudsche Courant, waarin werd meegedeeld, dat in genoemde gebieden honderden mensen van deze storingen last hebben en dat van de zijde van het elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland erkend was, dat de hoogspanningsmas ten wellicht een oorzaak zouden kunnen zijn. ADVERTENTIE AMSTERDAM Optreden tegen slapers op het nationaal monument op de Dam moet mogelijk worden. Dit is de strekking van een voorstel, dat B. en W. van Amsterdam hebben voorgelegd aan de raad. Zij willen de politieverorde ning zo wijzigen, dat het verboden zal zijn zich te bevinden op of tegen een ge denkteken op of aan de openbare weg, of voorwerpen te zetten tegen een ge denkteken. Verder vragen B. en W. d« bevoegd heid openbare wegen, portieken en ga lerijen bij gedenktekens aan te wijzen, die men niet als slaapplaats mag ge bruiken. De voorgestelde wijziging komt erop neer, dat het mogelijk zal zijn op te treden tegen de Damslapers, die de af gelopen zomer de ergernis van enkele bevolkingsgroepen opwekten. Op het monument en op de muur aan de ach terkant zal men niet meer mogen zit ten of staan, wel op de treden naar het Nationaal Monument. Hier mag men echter geen slaapplaats inrichten. In een uitvoerige- toelichting geven B. en W. een reeks argumenten voor deze regeling. Daarbij wordt uitgegaan van de opzet van de ontwerpers, die het monument midden in het volk wilden plaatsen, „op geen enkele wijze daadwerkelijk afgesloten'. In het monument zijn urnen aange bracht met grond van fusilladeplaat sen uit alle provincies. B. en W. vin den dat de gevoelens van piëteit ver dienen gerespecteerd te worden. Daar om zullen er zekere grenzen gesteld moeten worden worden aan de func tie van ontmoetingsplaats. „Doordat het monument als pleister plaats dient, wordt in feite daardoor de vrije toegankelijkheid voor anderen te kort gedaan. Zo is het tenminste door velen ervaren". Verder wordt aangevoerd dat de wit achtige kalksteen (Toscaanse traver- tijn) waaruit het monument is gemaakt, regelmatige schoonmaakbeurten niet verdraagt. Het monument wordt veelvuldig be krast, beschreven en beschilderd. Er zijn geen sanitaire voorzieningen op of rond de Dam voor de slapers, die zich soms verzetten tegen politie en stadsrei niging. Kortom, B. en W. vinden dat de bezwaren van het slapen op de Dam ADVERTENTIE heeft ze alleen krantenfoto's. Geen luxe maakt haar heimwee goed^ Maar Stalins dochter leeft in vrijheid en vertelt MARGRIET wat dit „oorhaar betekent margriet steeds duidelijker naar voren komen. Zij willen niet volstaan met een ver bod, maar ze streven er naar vervan gende (goedkope) slaapruimte beschik baar te stellen op campings en in de Oude Rai. Dit om ongewenste toestan den elders te voorkomen. B. en W. wijzen erop dat de trap pen naar het monument hun functie als plaats van ontmoeting en verpozing kunnen houden. Als men zich daar echter met slaapzak en dekens gaat inrichten, kan de politie ingrijpen. Dat zal volgens B. en W. alleen nodig zijn als het om excessen gaat. Het verbod iets tegen gedenktekens te zetten, geldt uiteraard geen kran sen, bloemen enz. Het voorstel heeft betrekking op alle gedenkplaatsen in Amsterdam, omdat elders vaak fiet sen tegen monumenten worden gezet. Vlak bij het Amstel Hotel (met vlaggen op het dak) heeft Amster dam er een nieuwe brug over de Amstel bijgekregen: de Stadhou- dersbrug, de laatste schakel in de (voorrangs-) ringroute om de bin nenstad heen. Wethouder drs. R. J. de Wit heeft haar gisteren offi cieel geopend. De ring loopt van de Spaardam- merstraat in het westen, via de Nassau- en de Stadhouderskade langs de zuidkant van het centrum naar de Mauritskade in Oost. Achter de 172 meter lange Stad- houdersbrug duikt de ringroute on der het Rhijnspoorplein door, daar mee ongelijkvloers de IJtunnelrour te kruisend. Brug en onderdoor gang hebben samen, inclusief alle bijkomende karweien, ruim dertig miljoen gulden gekost. OUDE PEKELA De stakingen in de Groningse strokartonindustrie hebben al meer dan een miljoen gulden gekost, zo heeft de heer H. J. Rjjnveld berekend. De directeur van de strokartonfabriek Brittania in Oude Pekela schat iedere dag staking op een verlies van 250.000. In twaalf van de vijftien fabrieken is nu al op vier achtereenvolgende maan dagen gestaakt uit onvrede met de volgens de werknemers te lage lonen in deze bedrijfstak. De heer Rijnveld vindt dat de oplos sing van het conflict dan ook snel moet komen. Volgens hem zijn de werkgevers overigens unaniem van oordeel dat de gestaakte uren niet zullen worden uitbe taald. ADVERTENTIE GRONINGEN Minister Veringa (Onderwijs en Wetenschappen) heeft de medische faculteit van de Groningse universiteit toestemming gegeven 20 we tenschappelijke medewerkers extra aan te stellen. Een duidelijk verheugde prof. dr. H. N. Hadders, voorzitter van de medi sche faculteit, deelde dat gistermiddag mee nadat minister Veringa de nieuwe psychiatrische kliniek op het terrein van het Groningse academisch zieken huis had geopend. „Het geeft ons weer moed na de nachtmerrieperiode, waarin wij met wachtlijsten voor studenten moesten dreigen", zei prof. Hadders. „Wij kun nen onze strategie nu weer in positieve zin gaan verleggen". Enkele maanden geleden zorgde prf. Hadders, samen met prof. dr. H. N. Keuning voor grote opschudding toen hij verklaarde, dat in Groningen hart patiënten, die op de wachtlijst ston den, waren gestorven als gevolg van het tekort aan personeel. Het ministerie kondigde toen een onderzoek aan, maar dat is nog steeds niet ingesteld. Het „dreigement" met de wachtlijs ten hoefde niet te worden uitgevoerd, omdat het aantal „gezakte" tweede jaarsstudenten veel kleiner was dan was geraamd. Daardoor konden alle eerstejaars tot het tweede studiejaar worden toegelaten. „Groningen mag lastig blijven", zei minister Verin/ga in zijn openingsrede. Hij doelde daarmee op de voortdurende vraag van het academisch ziekenhuis om geld en personeel voor de uitvoe ring van het drie-fasenplan dat een to tale vernieuwing van dit streekzieken huis in vijftien jaar tijds beoogt. De opening van de psychiatrische kliniek (kosten zeventien miljoen) betekende de afsluiting van de eerste fase. Namens de medische studenten oe fende C. J. Vecht als laatste en lang ste spreker scherpe kritiek op de nota- Veringa. Volgens hem heeft de minister met de nota „stiekem" gekozen voor beperking van de studiemogelijkheden van de studenten. Hij schatte dat in het midden van de jaren zeventig tegen de duizend medische studenten op een wachtlijst zullen staan. „Ook wij zijn verheugd over de toe zeggingen van de minister. Maar het is evident dat dit slechts een van de vele incidentele symptomatische oplossin gen is voor een structureel probleem. Van ons mag de minister zijn huiswerk overmaken". ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid Alleen bij apothekers en .drogisten DEN BOSCH De Bossche recht bank heeft de 64-jarige vrouw W. O. N. v. d. B. uit Megen, die haar man door middel van vergif om het leven heeft gebracht, veroordeeld tot een jaar en zes maanden met aftrek. Op 9 oktober eiste de officier van Jus titie drie jaar met aftrek. Hij hield toen een requisitoir waarin hij met het oog op het trieste huwelijksleven, dat deze vrouw dertig jaar heeft gehad een groot meevoelen toonde. DOKKUM Binnen afzienbare tijd zal de klokkenfabriek Nordal de volle dige assemblage afdeling overbrengen van Maastricht naar Dokkurn. Dit zal in het Dokkumse bedrijf werkgelegen heid geven voor ongeveer 100 mensen. Er werken hier al dertig mensen.

De Vallei | 1969 | | pagina 7