b0ct.W}re> j^555j Democrat i ser i ngsactie onder Sovjet-Marine Wiesenthal vindt mail die Ned. student liet fusilleren in 1943 FLORYN Samuel Beckett: voortrekker Australië Lodge liep boos weg uit vredesgesprék Verwoesting in Haifa Ha fijn... een borrel van florvn! Over de grenzen 30 oktober wereldspaardag sparen... verstandig en handig... ENGELAND, FRANKRIJK, ITALIË Europese ambtenaren willen staken Waarnemers uit Portugal gezet Prof. Zijlstra in Hongarije Theodorakis majj «jeen bezoek Mede-ontsnapte van Biggs in Australië gepakt Praag zuivert verder Samuel Beckett op visvakantie I» Purol houdt hujd ITALIË FRANKRIJK EUROPA sparen is bouwen aan geluk Schok i smetteloos zuiver VRIJDAG 24 OKTOBER 1969 GOLF SOCIALE ONRUST OVER HEEL EUROPA LONDEN/ROME/PARIJS Gisteren staakten in West-Europa enige mil joenen arbeiders om een groter stukje van de economische koek te bemachti gen. Deze stakingen hebben zich geconcentreerd in Engeland, Italië en Frankrijk. In West-Duitsland is de golf van wilde stakingen voorbij, maar de nieuwe Bonds kanselier, Willy Brandt, zit thans met de voor de verkiezingen gedane beloften inzake loonsverhogingen. In Engeland vormt de staking van de mijnwerkers, waardoor het werk in meer dan de helft van de Britse mijnen stil ligt, een bedreiging voor de ijzerproduk- tie. Een woordvoerder van de British Steel Corporation heeft verklaard, dat de ijzerproduktie zal teruglopen als niet binnen enige weken steenkool wordt aan gevoerd. De staking van de mijnwerkers be gon tien dagen geleden. Zij willen in de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst opgenomen zien, dat zij de tijd dat zij eten, doorbetaald krijgen. De staking heeft zich op het ogenblik uitgebreid tot 135 van de 307 mijnen. Volgens een woordvoerder van de ge nationaliseerde kolenraad, heeft de sta king reeds een produktieverlies van on geveer 1.750.000 ton veroorzaakt. In Zuid-Wales hebben de stakende mijnwerkers besloten volgende week donderdag in groten getale naar Londen te gaan, om de jaarvergadering van de nationale bond van mijnwerkers bij te wonen en aan te dringen op een mijn staking in het hele land. Bij een Fordfabriek in Halewood in Noord-Ierland zijn donderdag 400 chauffeurs in staking gegaan. In Staf fordshire (Midden-Engeland) hebben arbeiders bij vijf grote broodfabrieken het werk neergelegd in verband met loon- en vakantie-eisen. Ongeveer 1.150 arbeiders bij de Standard-Triumph-auto- fabrieken hebben zich uitgesproken voor een voortzetting van hun acht we ken oude staking. De regering-Wilson tracht wanhopig de loons- en prijsverhogingen in de hand te houden, om op deze wijze Engeland uit zijn economische moeilijk heden te halen. Maar de stakingen in Engeland zijn nog niets vergeleken met die in Italië, waar donderdag de meeste mensen zonder krant en post zaten. De mensen van de PTT, die reeds voor de vierde opeenvolgende dag in staking waren, hebben besloten het werk te hervat ten. Maar ztf zijn van plan model te werken en geen overwerk meer te verrichten. Men verwacht dat zij weken nodig zullen hebben om de honderden tonnen brieven en pakket- post weg te werken die zich in de post kantoren hebben opgehoopt. De staking bij de PTT ging over de ▼raag of er een of twee postbestellin gen per dag zouden worden gedaan. Bij de telegraafdienst bezorgen de bestellers alleen „leven of dood" tele grammen. De staking van 24 uur bij de Italiaan se krantendrukkers is donderdag geëin digd. Door deze staking, die door de vakbonden was uitgeroepen na dat de onderhandelingen over arbeids voorwaarden in verband met nieu we persen waren afgebroken, kon in het gëhele land bijna geen enkele krant verschijnen. Alleen het Engelstalige dagblad „Daily American" in Rome, LISSABON De Portugese regering heeft een groep waarnemers van de so cialistische internationale verzocht, het land onverwijld te verlaten. Dit is donderdagavond in Lissabon meege deeld. De groep was begin deze week in Portugal aangekomen om de gang van zaken te volgen bij de zondag te houden parlementsverkiezingen. Volgens een verklaring van het. bu reau van de eerste-minister gaat het om vijf waarnemers, die als toerist het land waren binnengekomen. Zij hadden de autoriteiten toestemming gevraagd, de verkiezingen en het tellen van de stemmen van zeer nabij te volgen. Dit nu is, volgens de officiële bekendma king „duidelijk een overdraaglijke in menging in de binnenlandse aangele genheden van het land". Ruim 100 Portugese journalisten heb ben donderdag een beroep op de rege ring gedaan, de censuur af te schaffen. Volgens een door hen getekende ver klaring is een vrije pers van essentieel belang voor de vooruitgang van Por tugal. Premier Caetano heeft in een vraag gesprek met het regeringsgezinde blad „Diario de Noticias" gezegd, dat hij er de voorkeur aan had gegeven, de reeds veeertig jaar bestaande censuur niet tijdens de verkiezingscampagne af te schaffen. Hij achtte een „overgangs periode" nodig om de bevolking voor te bereiden op een ongecensureerde pers. BOEDAPEST Prof. dr. Jelle Zijl stra, president van de Nederlandse Bank, is op uitnodiging van de presi dent van de Hongaarse nationale bank te Boedapest aangekomen. De twee bankiers zullen gaan be raadslagen over de monetaire en eco nomische betrekkingen tussen de twee landen. De samenwerking tusen de twee banken zelf zal, naar het nationale pers bureau meedeelt, ook ter sprake komen. Volgens waarnemers zal Hongarije ook trachten de raad of zelfs de steun van Nederland te krijgen, in verband met het Hongaarse verzoek om lid te worden van de G.A.T.T. het neo-facistische blad II Secoio d'Ita- lia en het blad van het Vaticaan Osser- vatore Romano, rolden van de persen. Maar de krantendrukkers hebben nu reeds aangekondigd, dat zij zaterdag opnieuw het werk zullen neerleggen. Maar de verwarring in Italië wordt nog groter. Om middernacht heeft in het gehele land het personeel van de bussen en trams voor vierentwintig uur het werk neergelegd. Ongeveer 900.000 bouwvakkers zijn donderdag voor vierentwintig uur in staking ge gaan uit protest tegen het afbreken van de onderhandelingen over een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst. Op 28 oktober zullen de bouw vakkers opnieuw een heel etmaal niet op hun werk verschijnen, terwijl zij bovendien nog gedurende 24 uur wis selstakingen zullen houden. De laatste tijd zijn in Italië in tal van grote steden proteststakingen ge houden tegen de woningnood, de hoge huren en de stijgende kosten van le vensonderhoud. Alleen al in Rome zoe ken naar schatting 70.000 mensen een huis. Ook de auto- en chemische indus trie zijn de afgelopen maanden door stakingen getroffen. In Frankrijk hebben de vakbonden een reeks afzonderlijke stakingen uit geschreven om te peilen in welke ma te de Fransen ontevreden zijn over de houdige regering. Maar de Franse vak bonden hebben nog niet de regering- Pompidou volledig onder druk gezet, ondanks stakingen in de havens, fa brieken, bij de posterijen en de mijnen en zelfs in de Parijse musea. De lei ders van de vakbonden groeien steeds sneller uit tot de grote oppositie van de regering, omdat de linkse partijen in het parlement zwak zijn en niet vol doende samenwerken. Bij de Renault-fabrieken in Parijs zijn donderdagochtend 5.200 arbeiders van de ochtendploeg in staking gegaan. Zij willen hogere lonen. De communis tische vakbond CGT heeft meegedeeld dat in de loop van de dag dertien- tot vijftienduizend arbeiders zullen staken. Overdag werken er 26.000 arbeiders in het bedrijf. De staking is onderdeel van een serie die door de vakbonden zijn uitgeroepen voor hogere lonen en uit verzet tegen de economische politiek na de devaluatie van de Franse rege ring. Onder het wetenschappelijk personeel van de eurotomcentra in Petten, Ispra, Mol en Karlsruhe bestaan plannen voor een staking op dinsdag a.s., als de Europese ministerraad in Luxemburg onder voorzitterschap van minister de Block, de verdere toekomst van Eura tom gaat bespreken. De leden van het wetenschappelijk Eurotompersoneel zijn reeds lang onte vreden, omdat door gebrek aan over eenstemming tussen de zes over een nieuw vijfjarenplan hun toekomst on gewis is geworden. Overigens bestaan ook in het gewo ne ambtelijke apparaat van de Europe se commissie gevoelens van onlust, die men volgende week met een demonstra tie bij het Europese centrum op de Luxemburgse Kirschberg, waar de Europese ministers vergaderen, tot ui ting wil brengen. De Europese ambtenaren hebben niet alleen eisen voor verbetering van hun salariëring, doch men is ook be vreesd voor aantasting als gevolg van denkbeelden, die de Franse regering zou hebben en die enige steun van Duitse zijde zouden krijgen, om de ho ge functies in het Europese apparaat voor te behouden aan nationale amb tenaren, die in Brussel zouden moeten worden gedetacheerd en min of meer regelmatig moeten zouden worden afge lost. ATHENE De ouders van de Griek se componist Mikis Theodorakis heb ben geen toestemming gekregen om hun zoon in het gevangenkamp bij Oro- pos te bezoeken, zo heeft een familie lid bekendgemaakt. De componist werd zondag uit een bergdorp, waar hij de laatste veertien maanden als balling leefde, naar Oropos overgebracht. Zijn moeder verklaarde toen dat dit wel licht de gezondheid van haar zoon ten goede zou komen, omdat hij aan tu berculose lijdt. Zij dacht hem dan ge regeld voedsel en medicamenten te kunnen brengen. De overbrenging van Theodorakis wordt in Athene beschouwd als een veiligheidsmaatregel met het oog op de vlucht van enkele belangrijke ge vangenen naar het buitenland. Donder dag werden ongeveer 200 politieke ge vangenen van de Atheense Averoff-ge- vangenis naar andere kampen overge bracht. Het waren hoofdzakelijk voor aanstaande leden van de verboden pro-communistische EDA-partij, die al sinds de militaire staatsgreep van april 1967 gevangen zitten. ADVERTENTIE Arabische guerrilla's hebben gisteren*een bom laten ontploffen bij een flatgebouw in Haifa. De explosie veroorzaakte een grote schade. Er vie len 2 doden en verschillende gewonden te betreuren. Op de foto zoekt een man naar slachtoffers, die mogelijk nog door de puin hopen zijn bedolven. MOSKOU De Sovjet-autoriteiten on dervragen op het ogenblik drie mari ne-officieren, die lid zouden zijn van een groep die op een liberalisatie van het communistische beleid uit is. Volgens niet-bevestigde rapporten die Moskou hebben bereikt uit de haven stad Tallinn in Estland aan de Oost zee, zouden daar in juni drie officieren, dienend op door atoomkracht voortbe wogen onderzeeboten, zijn gearres teerd, wegens anti-Sovjet-activiteiten De namen van twee van de mannen werden gegeven, namelijk die van Ga- vrilof een hoge officier, en die van een luitenant. Paramonof. De drie mannen zouden behoren tot een groep die een manifest had opge steld dat gericht was aan het volk van de Sovjet-Unie, en waarin een beroep werd gedaan op het invoeren van een programma van liberalisatie en demo cratisering. Maar voordat men het do cument had kunnen verspreiden, had de politie er al lucht van gekregen, en zo was de actie op niets uitgelopen. De drie officieren zouden nog niet in staat van beschuldiging zijn gesteld. Gaat dit door, dan zouden zij, wegens het maken van tegen de staat gerichte propaganda, kunnen worden veroor deeld tot zeven jaar gevangenisstraf. In Tallinn zouden in verband met een en ander honderden mensen zijn ver hoord en ongeveer 30 huizen doorzocht. De groep zou ook vertakkingen hebben in steden als Leningrad, Riga, Chaba- rofsk in het Verre Oosten, Bakoe aan de Kaspische Zee en Perm in de Oeral. Ook in die steden zou door de politie zijn gespeurd. ADVERTENTIE Natuurlijk is geluk niet voor géld te koop. Maar het is wel plezierig en nuttig om wat geld achter de hand te hebben. Sparen is het hele jaar door belangrijk, maar één dag per jaar staat sparen in het middelpunt van de belangstelling op 30 oktober Wereldspaardag. Vraag eens een brochure. U komt dan tot de ontdekking dat er heel wat vormen van sparen zijn, waarmee u (als u aan de voorwaarden voldoet) een forse, belastingvrije premie kunt verdienen. Inlichtingen: Wereldspaardag,Postbus 51, Den Haag. xJ Fublikatie van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid BONN Simon Wiesenthal, hoofd van het joodse Documentatiecentrum in Wenen, heeft dc man gevonden die tijdens dc Duitse bezetting het dood vonnis doordreef tegen dc Nederland se student Gerard F. Smits. Het is de jurist dr. Franz Schumacher, die op het ogenblik officier van justitie is in de Hessische stad Limburg a.d. Lahn. Wiesenthal heeft de Hessische mi nister van justitie, dr. Johannes Stre- litz, verzocht om stappen tegen Schu macher te ondernemen wegens het „willekeurige doodvonnis" in de bezet tingsjaren. De Amsterdamse student Gerard Smits was in 1943 door de Duitsers ge arresteerd omdat hij in het bezit was van een pistool. Een Duitse militaire rechtbank veroordeelde hem tot twaalf jaar gevangenisstraf. De auditeur-mi litair Schumacher, die de doodstraf ge- eist had, ging in hoger beroep. In twee de instantie luidde het vonnis opnieuw twaalf jaar. Volgens Wiesenthals ge gevens volgde daarna een hernieuwd proces, waarbij Schumacher president was. In maart 1944 werd Gerard Smits toen ter dood veroordeeld en korte tijd ADVERTENTIE SYDNEY De Brit Eric Flower, die in juli 1965, samen met de treinrover Ro nald Biggs uit de Londense Wandsworth-gevangenis ontsnapte, is vrijdag in Syd ney gearresteerd. Flower is vermoedelijk eind 1966 omstreeks dezelfde tijd als Biggs naar Australië gereisd. De politie ontdekte vorige week Biggs' verblijfplaats. Hij bleek in een voorstad van Melbourne te wonen. Zijn vrouw en drie kinderen werden in de woning aangetroffen, maar Biggs die slechts veertien maanden heeft uitge zeten van de 30 jaar waartoe hij na de grote treinroof van 1963 veroordeeld was was gevlucht. Er wordt druk jacht op hem gemaakt. Vernomen wordt dat Scotland Yard rechercheurs naar Sydney stuurt met papie ren om de uitlevering van Flower te vragen. ADVERTENTIE STOCKHOLM De Nobelprijs 1969 voor literatuur is gisteren toegekend aan de 63-jarige Iers' Franse toneelschrijver Samuel Beckett. Met die bekroning zijn de grote verdiensten erkend van de toneel vernieuwing, die Beckett met zijn Wachten op Godot" en andere stukken omstreeks het midden van onze eeuw teweeg heeft gebracht. Samuel Beckett werd op 13 april 1906 in Dublin geboren. Op 22-ja- rige leeftijd ging hij naar Parijs om na enkele studiejaren als le raar naar Dublin terug te keren. In 1932 vestigde hij zich voorgoed in de Franse hoofdstad. Hij be hoorde er tot de kring van de schrijver van XJlysses, zijn landge noot James Joyce, wiens vriend en secretaris hij werd. Nadat hij in 1939 reeds zijn eer ste roman .Murphy" had gepubli ceerd, baarde hij in het Parijse to- neelseizoen 1952-1953 groot opzien met zijn toneelspel Wachten op Godot", een meesterwerk dat daar na via Duitsland en Engeland met een een groot succes werd op Broadway, Toneelgroep Theater speelde het stuk bij ons in 1955. klassieke toneelwetten. Zijn stuk bracht een schok in de toneelwe reld en dwong tegelijk tot bezin ning, Becketts techniek was nieuw, maar ook het thema van zijn spe len, waarin de hedendaagse mens zichzelf kan herkennen in de zin loosheid van derwereld. Na Wachten op 'Godot" het Beckett met Ionesco en Adamof wel de vaders van het ab surdistische toneel genoemd brak met de tot dan toe geldende spel van de twee landlopers voor wie een eeuwigheid van wachten opdoemt, heeft Beckett zich in vol gende stukken gehandhaafd als de voorloper en de meester van het internationale avantg ar de-toneel. Hij schreef achtereenvolgens .Eindspel"dat op 8 november a.s. bij Toneelgroep Theater op het repertoire staat; ..Krapp's laatste band" (1958), dat door Stu dio en Theater is gespeeld en Ge lukkige dagen" het spel van de vrouw, die steeds dieper wegzakt in de zandhoop van haar leven. Steeds verder is Beckett gegaan in de ontmenselijking van zijn figu ren, evenals in de vereenvoudiging van zijn techniek. Het scheen dat Beckett zelf was vastgelopen in wat hij had ontke tend. Hij heeft in de jaren '50-'60 talloze navolgers gekregen al schijnt nu de periode van het ab surdistische theater wel voorbij, zijn werk oefent als laboratorium materiaal nog altijd grote invloed uit op hedendaagse toneelschrij vers. De toneelwerken van Samuel Beckett zijn voor Nederlandse le zers toegankelijk geworden in de uitstekende vertaling van Jacoba van Velde, die door de Bezige Bij te Amsterdam enkele jaren ge leden in twee delen werden uitge geven. Dezelfde uitgeverij gaf ook de Nederlandse vertaling uit van Beckettsromans ,,Maone sterft", ,,Molloyen Murphy". later geëxecuteerd. De Nederlandse jus titie plaatste Schumacher na de oor log op de internationale lijst van oor logsmisdadigers wier opsporing werd verzocht. Dr. Schumacher, die officier van jus titie in de rang van Oberstaatsanwalt is, was gisteravond niet bereikbaar. In Limburg a.d. Lahn had het de aan dacht getrokken dat dezer dagen plot seling was aangekondigd dat hij met vervroegd pensioen zou gaan. Simon Wiesenthal heeft de inhoud van zijn brief bekendgemaakt omdat hij na tien dagen nog geen reactie van minister Strelitz had ontvangen. In Wiesbaden, de hoofdstad van de deel staat Hessen, is in de afgelopen da gen juist een nieuw kabinet gevormd. Minister Sterlitz zou aanvankelijk af treden; pas op het laatste ogenblik viel de beslissing dat hij toch minister van justitie zou blijven. PRAAG De leiding van de Tsje- choslowaakse communistische partij is van plan de lidmaatschapskaarten van de 1.600.00 leden van de partij o|f te vragen en nieuwe kaarten uit te reiken. Waarnemers vermoeden dat de partij leden onderworpen zullen worden aan een intensief ideologisch onderzoek voordat zij de nieuwe kaarten in ont vangst kunnen nemen. Het opvragen van de kaarten is don derdag in een verklaring van het pre sidium van de partij aangekondigd. In deze verklaring zijn ook de ideologische richtlijnen aangegeven voor het uit bannen van „reformistische" denk beelden en hun propagandisten uit de partij. Terwijl de partij- en regeringsleiders van Tsjecho-Slowakije hun bezoek aan de Sovjet-Unie voortzetten, heeft de communistische partijafdeling in Praag donderdag bekendgemaakt, dat een bekende t.v.-commentator en Dub- cek-aanhanger, Karei Lyncl, als partij lid is geroyeerd wegens „activiteit in strijd met thans geldende regels voor de partij en het beleid". Het partijblad Zivot Strany meldt, dat bij een zuivering in Noord-Moravië 58 communisten zijn geroyeerd wegens „rechtse, opportunistische opvattingen en standpunten". TUNIS Samuel Becket, de verle gen en teruggetrokken roman- en to neelschrijver die de Nobelprijs voor li teratuur heeft gewonnen, is op het ogenblik een visvakantie aan het hoü- den in een Tunesisch dorp. Hij weet waarschijnlijk nog van niets. Dat dorp is een van de vele in dat gebied die geheel van de buitenwereld zijn afgesloten als gevolg van de hevi ge regens van de lèatste drie weken, de ergste in 100 jaar, naar men hier zegt. Volgens Jerome Lindon van de Editions de Minuut te Parijs, die alle boeken van Beckett heeft uitgegeven, is de schrijver rustig ergens onder wa ter gegaan om van alle drukte af te zijn. Toen bekend werd dat Samuel Beckett de Nobelprijs had gewonnen, ver klaarde de Franse toneelschrijver Mar cel Achard „dat hij woest was van woede". „De Zweedse academie heeft zichzelf voor gek gezet en zichzelf oni- eerd door tor te geven aan snobisme en de eis om bij de tijd te zijn", zei Achard die lid van de Franse Acade mie is. En hij voede eraan toe: „Nu begrijp ik waarom Sartre de Nobel prijs heeft geweigerd". Australië worden morgen de drie jaarlijkse verkiezingen voor het fe derale Huis van Afgevaardigden ge houden. Het is twijfelachtig of de regeringscoa litie liberale en plattejandspar- tij die nu 'n comfortabele meerder heid van 38 zetels heeft, haar leidende positie in het 124 leden tellende lager huis zal behouden. Uit een opiniepeiling is gebleken dat de populariteit van de regering van augustus tot oktober met vier procent is gedaald. Daarvoor was al een da ling van drie procent geconstateerd. De labourpartij (oppositie), die in 1966 42 zetels veroverde, kan volgens het opinie-onderzoek rekenen op 54 pro cent van de stemmen. LXet Labourprogram omvat terugtrek- king van alle Australische troepen uit Vietnam voor juli 1970 en binnen landse sociale maatregelen. Labour- leider Gough Whitlam wil in het bij zonder een goedkopere ziektekosten verzekering invoeren, die een volle dige dekking zou inhouden. Dit stel sel zou moeten worden gefinancierd uit een toeslag op de inkomstenbe lasting. De grootste regeringspartij daarente gen de liberale van premier John Gorton belooft verlaging van de inkomstenbelasting, waarvan de ho ge inkomens zijn uitgezonderd. Gor ton wil het huidige systeem van vrij willige ziektekostenverzekering hand- JONH GREY GORTON haven, maar dit door een subsidie van zestien miljoen Austr. dollar aan trekkelijker maken. Ten aanzien van de oorlog in Vietnam zijn de liberalen van mening, dat te rugtrekking van Australische troepen gelijke tred moet houden met die van de Verenigde Staten. Eenzijdige te rugtrekking door Australië zou vol gens hen gelijk staan met verraad van de bondgenoten en de veiligheid van het land in gevaar brengen. Delangrijk voor de uitslag is dat het Australische kiesstelsel voorziet In een „tweede keus". Hierdoor is het mogelijk dat de aanhangers van klei ne parteien 'n beslissende invloed uit oefenen bij de vraag welke kandidaat de meerderheid verkrijgt. Wanneer namelijk in een district de strijd tussen de 2 leidende kandidaten on beslist blijft, worden de „tweede stemmen", die ieder van de overige kiezers heeft gekregen, mede in be schouwing genomen. De macht van de splinterpartijen, waartoe ook de communistische par tij behoort, werd treffend geïllus treerd toen de kleine democrati sche labourpartij". een „havik" in het Vietnamconflict en fel voorstand ster van een vooruitgeschoven verde diging in Zuidoost-Azië, haar steun aan de coalitie dreigte te onthouden naar aanleiding van een „te positie ve" reactie van de minister van Bui tenlandse Zaken op het Sovjet-voor stel van een regionaal veiligheidsstel sel in ZUidoost-Azië. Premier Gorton haastte zich de uit lating te verzwakken en verklaarde dat zijn partij „al haar invloed zal aanwenden" om te voorkomen dat de Sovjet-Unie een aandeel In een dergelijk veiligheidsstelsel zou krij gen. De huidige samenstelling van het huis is: liberale partij 60, plattelandspar tij 21 en Labour 42 zetels. Een zetel wordt door een onafhankelijke inge nomen. Er zijn ongeveer zes-en-een- half miljoen stemgerechtigden. ADVERTENTIE PARIJS De Amerikanen zijn gis teren kwaad weggelopen uit dc Parijse vredesonderhandelingen. Zij vonden de toon van de tegenpartij al te bele digend. Het hoofd van de Amerikaanse dele gatie Cabot Lodge, achtte de sfeer niet gunstig genoeg voor normale onderhan delingen. De Amerikaanse delegatieleider wei gerde het woord te nemen, toen hij hiervoor aan de beurt was. Hij stelde slechts voor dat men komende donder dag weer op de gewone tijd bij elkaar zou komen. Het was de eerste maal dat zich tijdens de Vietnamese vredeson derhandelingen een dergelijk incident voordeed. Na afloop van de zitting waren de Noordvletnamezen en de vertegenwoor digers van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam (GPR) erg boos over de Amerikaanse houding. Deze gebeurtenis, die in Parijs groot opzien heeft gebaard, wordt hier geïn terpreteerd als een teken, dat in Ame rika grote beslissingen worden voorbe reid, al dan niet in overleg met Zuid- Vietnam. Men acht het mogelijk dat deze be slissingen al zo ver vooruit zijn op hel huidige stadium van de onderhandelin gen, dat de Amerikaanse delegatielei der het overbodig achtte dit stadium nog te verlengen. Ook in Parijs ziet men daarom met grote spanning uit naar de rede, die de Afnerikaanse president Nixon op 3 november zal uitspreken. Er doen ge ruchten de ronde dat Nixon een eenzij dige wapenstilstand in de Vietnamese oorlog zal afkondigen.

De Vallei | 1969 | | pagina 9