Veenendaals dagblad D-mark 9,3 procent meer waard; gulden niet mee omhoog Buiten Witteveen: „Beperkte gevolgen" Vrijgelaten Krogers van Londen naar Polen Regering vraagt de RijnlandenBeperk lozing afvalzouten Wellicht einde van conflict in strokarton BEKENDMAKING Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei POSITIEVE REACTIES CONNY VERRIJKTE HAAR REPER TOIRE WERELD- SPAARDAG REVALUATIE THANS OFFICIEEL Twee gewonden bij ontploffing Vele jeugdige Westduitsers zien „iets goeds in nationaal- socialisme Babyprinsje volledig hersteld Kolenprijzen omhoog In verband met laag water Hij had geen verhuiskaart gekregen Meer appels en peren dan werd verwacht Slager getroffen door kogel uit slachtmasker Onbestendig weekeinde Gevangenenoproer op eiland Wight Natuur zorgt goed BONN West-Duitstand heeft zijn mark opgewaardeerd met 9,2896 procent. De officiële koers wordt 3,66 mark tegenover de Amerikaanse dollar. De oude koers was vier mark. Voor Neder land betekent dit dat de Westduitse mark circa 98V2 cent gaat kosten (oude koers 90 cent). RUN OP GULDEN POSITIE BOEREN E.E.G. Auto tegen boom: oude dame dood MANÉGE DE LEERSUMSE PLAS HORSES-BAR ZUINIG AAN NUTSSPAARBANK OOK DE WIND Door „een gebaar van werkgevers N.S. neemt proef met 40-urige werkweek De GEZAMENLIJKE OPTICIENS van VEENENDAAL maken bekend dat hun bedrijven ingaande 1 november op iedere maandag de GEHELE DAG GESLOTEN zullen zijn. EIKENDAL MELIS PRUMMEL Optiek Optiek Optiek Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 25 OKTOBER I969 - 43e JAARGANG no. 25! DEN HAAG De reacties op de reva luatie van de Westduitse mark zijn unaniem positief. Dr. J. R. M. van den Brink, lid raad van bestuur van de Amro Bank en oud minister van Economische Zaken: „Het percentage is wel fors, maar ik verwacht niet dat de opwaardering gevolgen zal hebben voor de gulden." Dr. A. Batenburg, lid raad van be stuur Algemene Bank Nederland: „Een kleine revaluatie van 2Y2 a drie pro cent zou een snel middel zijn om een einde te maken aan de speculatie tegen de gulden. Zonder revaluatie kan die speculatie ongelimiteerd voortduren." Dr. C. F. Harsten, lid raad van bestuur Amro Bank: „Ik verwacht wel een gro tere trek van grensarbeiders naar West- Duitsland, waar de lonen hoger zijn." Giscard d'Estaing, minister van finan ciën van Frankrijk: „Het percentage van de revaluatie kan ons niet hoog genoeg zijn." Minister van financiën in de V.S.: „Er kan nu een einde komen aan de voor naamste haard van onrust op de valuta markten." Hyde In Engelands best bewaakte gevangenis Pankhurst op het eiland Wight, is gisteravond opstand uitgebro ken onder de gevangenen. Circa 150 zware jongens raakten slaags met de bewakers. Veertig gevangenen en twaalf bewakers werden gewond. In de Pankhurst-gevangenij zitten verscheidene deelnemers aan de grote treinroof in 1963. Ook de gisteren vrij gelaten spion Peter Kroger heeft er gef zeten. De opstand zou verband houden met zijn vrijlating. De politie van het eiland Wight om singelde het gebouw, maar ze trok zich terug nadat het binnen de muren weer rustig was geworden. AMSTERDAM Op het fabriekster rein van de n.v. Orenstein en Koppel aan de Cruquiusweg in Amsterdam is, gisteravond een carbidgasontwikkelaar, vermoedelijk door zelfontbranding, tot ontploffing gekomen in een circa 20 bij 20 meter grote fabrieksloodjjcdie geheel werd vernield. Twee fabrieksarbeiders werden gewond. Een vpn hen werd door de explosie in het water van het Mer- wedekanaal geslingerd. De schade op het fabrieksterrein was groot, terwijl de huizen in de omgeving glasschade kre gen. Een kleine brand werd met droog- poeder en zand geblust. Wolang door dé vorst de bodem niet ontoegankelijk wordt vooY dz vogelsnavels en dit kan in een normale Hollandse winter door gaans lang duren kunnen we in akker, wei en polder overal spreeu wen, kraaien, kieviten en (meer naar de kust) meeuwen bezig zien. Het zijn echte grondwerkers, die bedrijvig rondlopen en voor wie het naar menselijke begrippen niet ge makkelijk valt de kost op te schar relen, want als we zo door hun ar beidsterrein lopen, ziet men zelfs bij gespannen toekijken zelden wat eetbaars. Dit ligt echter aan onze gebrekkige zintuigen en onvolko men waarnemingsvermogende mens moet allerlei hulpmiddelen te baat nemen, om tot in de binnen kamer van moeder Natuur door te dringen, maar ik geef u de verze kering, dat het scherpe kraaloog van het roodborstje tussen 't afge vallen blad het minuscule spinne tje gemakkelijk zonder kijker, bril of loep ontdekt uitsluitend met de gaven, welke het door de Schep per heeft meegekregen. Ze gebrui ken dan ook hun ogen voor een zuiver natuurlijk doelwit en bedier ven het gezichtsvermogen niet met het lezen van de krant, het turen naar de film of het kijken op het t.v.-scherm. Stoffijn zaad uit de grassen en de borderplanten, tegen de donkere, rulle aarde nauwelijks te zien, ontdekken de vogels spelen derwijs. Toch zorgt de natuur zó overvloedigdat alle zaden door de grage snavels lang niet kunnen worden opgelezen, want reeds oeg in het voorjaar ontdekken heel wat opslag van ontkie mend kruid. Meestal helaas op plaatsen, waar we dit niet wensen! 25 okt. 1969 A. B. WIGMAN uto< we De nieuwe prijs van de mark gaat maandag in. West-Duitsland heeft tegelijk het monetaire comité van de Europese Gemeenschap in Brussel en het Inter nationale Monetaire Fonds in Washington van het besluit op de hoogte ge steld. De waarde van de Nederlandse gulden ten opzichte van andere geldsoorten zal niet worden gewijzigd. Minister Witteveen (financiën) zegt „De revaluatie van de Westduitse mark is in het licht van de internationale monetaire situatie een juiste maat regel. Het percentage, waarmee de mark wordt opgewaardeerd is iets hoger dan verwacht is, maar niet veel." De minister wijst erop dat de Neder landse economie in een andere situatie verkeert dan in 1961, hetgeen voor ons aanleiding is om de gulden niet te laten mee-revalueren. „De gevolgen voor Ne derland zyn beperkt, mede omdat de Westduitse uitvoerheffing aan de grens is opgeheven." Ook de Zwitserse regering heeft be- 'kend gemaakt dat de koers van de Zwitserse franc niet zal worden ge wijzigd. In afwachting van wat er met de Nederlandse gulden zou gaan gebeuren, had het buitenland voor enorme be dragen aan guldens gekocht tegen be taling in dollars. In totaal heeft het buitenland deze maand voor 762 miljoen dollar aan guldens gekocht, waarvoor de Nederlandsche Bank 2,74 miljard gulden heeft betaald. Deze gang van zaken heeft in ons land voor een enorme geldstroom gezorgd. Na de verklaring van minister Witte veen, dat de gulden niet zal meegaan met de Duitse mark en dat hier dus geen revaluatie zal plaatsvinden, was men in Amsterdamse wisselmarkt kringen vrijdagavond voorlopig van oor deel, dat de markt thans waarschijnlijk ip- rustiger vaarwater zal komen. Tevens wordt een geleidelijke terugvloeiing ver- wacht van een aanzienlijk deel van de dollars, die de Nederlandsche Bank in de afgelopen weken heeft gekocht. Moge lijk zal dit ook gepaard gaan met vas tere dollarkoersen. Toen de D. mark in 1961 revalueerde, volgde de gulden zeer spoedig daarop. Sinds 1961 zijn de omstandigheden ech ter aanzienlijk gewijzigd. De Westduitse minister van Econo mische zaken, Schiller heeft meegedeeld dat de exportbelasting van vier procent die was opgeschort, en de korting op invoerrechten definitief worden afge schaft. De boeren in West-Duitsland, die door de revaluatie naar schatting een in komstenverlies lyden van bijna twee miljard mark, zullen tegen de gevolgen van de revaluatie worden beschermd. Volgens minister Schiller, is het percentage van de opwaardering „moedig, maai* niet doldriest. Het zal de verwachtingen van velen overtref fen, maar het blijft toch achter bij de wensen van de zeer strenge bewakers van onze conjunctuur. De Bundesbank staat met nadruk achter dit percenta ge", aldus Schiller. De commissie van de Europese Ge meenschappen heeft bekendgemaakt, dat de raad van ministers maandagmor gen om half tien in Luxemburg byeen zal komen voor een bespreking van de situatie, die voor de rekeneenheid van de gemeenschap is ontstaan na de re valuatie van de Duitse mark. De rekeneenheid is de theoretische valuta, waarin de gemeenschapsprijzen van agrarische produkten binnen de gemeenschap worden uitgedrukt. Haar waarde die thans overeenkomt met de goudpariteit van de Amerikaanse dollar wordt automatisch opgeschort brj een verandering in de pariteit van de valuta van een der E.E.G.-landen. Dit houdt in, dat op het ogenblik bin nen de E.E.G. geen handelsverkeer in agrarische produkten tussen de ver schillende leden-landen mogelijk is. Volgens D.P.A., onderzoekt de Bel gische regering, in overleg met de an dere Benelux-landen, of zij het Duitse voorbeeld zal volgen en ook de Belgische frank zal revalueren. De beslissing daarover is pas in de loop van de dag te verwachten. Premier Eyskens heeft het kabinet verzocht van middag om drie uur bijeen te komen. AMSTERDAM Op de provinciale weg Diemen-Weesp in de Bijlmermeer is vrijdagmiddag de door de 80-jarige mevrouw dr. I. W. de Stoppelaar uit Amsterdam bestuurde auto door onver klaarbare oorzaak van de weg afge raakt, tegen een verkeersbord in de berm terechtgekomen en vervolgens frontaal tegen een boom gebotst. De 90- jarige passagier mevrouw C. v. Eiber- gen-Santhagens Waller, die evenals de bestuurster gewond naar het O.L.V. ziekenhuis in Amsterdam werd overge bracht, is daar later overleden. KIEL Ongeveer 61 pet van de jeugd in West-Duitsland in de leeftijd van 15 tot 19 jaar. ziet aan het nationaal-so- cialisme ook „goede kanten". Dit blijkt uit een onderzoek, dat ver- rich is door professor Walter Jaide de Pedagogische Hogeschool in Han nover en enkele medewerkers. Zij heb ben in vier jaar een groep van 1600 jon geren uit alle lagen van het onderwijs ondervraagd. Volgens prof. Jaide, is bij het onder zoek geconstateerd, dat een groot deel van de groep een „echt fascistoide in stelling" heeft. Ongeveer 68 pet van de 1600 jongeren is er voor, dat geen verde re processen tegen oorlogsmisdadigers worden gevoerd. Ongeveer 38 pet meent, dat een man als Hitler in Duits land opnieuw zich van de macht mees ter kan maken. Ongeveer 43 pet der on dervraagden heeft de vrees geuit, dat de Chinezen op zekere dag Europa zul len binnenvallen. In Hotel Gooiland te Hilversum werd vrijdag de vijfde Conamus Liedjesbeurs gehouden ten bate van vele artiesten die hun repertoi re willen verrijken. Op de foto: Conny Vink luistert naar de Roe meense pianist-componist Eugen Cicero, die in plaats van bandop namen levende muziek liet horen. DEN HAAG Prof. dr. A. Haspels, leider van het team, dat heeft geas sisteerd bij de bevalling van prinses Beatrix, heeft gisteravond in het t.v.- journaal gezegd, dat prins Constantijn voor honderd procent genezen is van het ademnoodsyndroom, dat zich na zjjn geboorte voordeed. Prof. Haspels zei dat de kinderarts de prins nog regelmatig zal blijven bezoe ken, maar dat is een gewone zaak. Over prinses Beatrix zei de arts, dat deze het ziekenhuis-eigenlijk al verlaten zou hebben, „ware het niet dat zij graag de paar dagen, dat haar baby nog hier is, ook hier bij ons wilde blijven". DEN HAAG De kolen worden van daag duurder. Nederlandse kolen gaan ongeveer vijftig cent per mud omhoog en Duitse kolen stijgen 1,25 gulden in prijs. De minister van economische za ken heeft de kolenhandel voor deze prijsverhogingen toestemming gegeven. De inkoopprijzen van de kolen zijn voor de handel als gestegen. ADVERTENTIE WARSCHAl Peter Kroger (59) en zyn vrouw Helen (56) de Russische spionnen, zyn gisteren van Londen naar Polen gereisd. „Het is prachtig om weer mensen te zien", zei Helen Kroger in de afdeling eerste klas van het Britse toestel, dat haar en haar man na ruim 8 jaar ge vangenis naar Warschau vloog. Het spionnen-echtpaar Kroger werd door Engeland vrijgelaten in ruil voor de vrijlating door Rusland van 'n Britse lector, Gerald Brooke, die in de Sovjet- Unie was veroordeeld wegens anti-Rus sische propaganda. Brooke werd eerder deze maand in vrijheid gesteld. De Krogers. werden in 1961 tot twin tig jaar veroordeeld. In hun bungalow n«umnj M. BOONZAAYER Helen en Peter Kroger, de vrij- gelatèn spionnen voor Rusland, gisteren op het vliegveld van Lon den. Helen Kroger nam een in plastic verpakte teddybeer mee uit het land waar ze ruim acht jaar had gevangen gezeten. in een Londense buitenwijk hadden ze Britse militaire geheimen naar de Sov jet-Unie geseind. De geheime documen ten hadden ze gestolen op de Britse marinebasis in Portland. Bi) hun aankomst in de Poolse hoofd stad Warschau, reisden de Krogers on middellijk met onbekende bestemming door. Het echtpaar zou zich, naar ver luidt, vestigen in de stad Lublin, waar mevrouw Kroger familie zou hebben. En Dagelijks rijles in de Manége, NU met les van een instructeur, die op de beste Duitse rijschool PIKEUR is bevorderd. Evenwel blijft onze prijs 8.per uur. na afloop van de les even nakaarten in onze gezel HEULWEG 10 - OVERBERG - TEL. 03431-264 tot lige DEN HAAG De Nederlandse regering heeft Frankrijk en Duitsland ge vraagd de lozing van afvalzouten in de Rijn zoveel mogelijk te beperken. Ook in Nederland zelf moet alles worden gedaan om de gevolgen van de langdurige lage waterafvoer in het stroomgebied van de Rijn zoveel mogelijk te beperken. Dat zegt het ministerie van Verkeer en Waterstaat naar aanleiding van ka binetsberaad over de toenemende zout- concentratie op de Nederlandse beneden rivieren. Ook al zou in het stroomgebied van de Rijn binnenkort regenval komen dan nog kan het een aantal dagen duren voordat de waterafvoer en daardoor het zoutgehalte weer normaal zijn. De geringe waterafvoer is een bijzon dere bedreiging voor de drinkwatervoor ziening omdat de kwaliteit van het lei dingwater in een aantal gebieden in westelijk Nederland door het zoutgehal te kan verslechteren. De Nederlandse regering adviseert de ADVERTENTIE DONDERDAG 30 OKTOBER Dienstplichtig sergeant Er Eggink uit Rotterdam is overgeplaatst naar een niet meer bestaande kazerne. Hij meldde zich donderdag met een bewijs van overplaatsing bij de Ben- thienkazerne in Dordrecht met zijn gehele militaire hebben en houden. De kazerne, eertijds het onderdak van het naar De Lier verhuisde „Re giment van Heutz", bleek echter geen militair bolwerk meer te zijn. De ka zerne is sinds enkele jaren overge nomen door een elektrotechnische groothandel van het rijk. De militair werd doorgestuurd naar de Koninklijke kfarechaussee, die hem op haar beurt doorverwees naar De Lier. watergebruikers, in huishouding en in dustrie zuinig met leidingwater te zyn. Bovendien doet de regering een beroep op de industrieën de watervervuiling tot een minimum te beperken om de kwa liteit van het oppervlaktewater zo min mogelijk te verslechteren. Het hoogheemraadschap Rijnland heeft gistermiddag om twaalf uur het inlaten van water uit de Hollandsche IJssel stopgezet, ook al is de situatie de laatste dagen niet verder verslechterd. Het ingelaten water had gistermor gen een chloridegehalte van driehonderd milligram per liter. Aan de polderbe sturen is gevraagd zuinig met het water om te springen. De opgestoken wind baart de hoog heemraadschappen zorgen omdat daar door de zoutgrens van de rivieren ver der naar het oosten kan verschuiven. De drinkwaterbedrijven in Amster dam en Den Haag maken zich nog geen ernstige zorgen over de drinkwatervoor ziening. Als de huidige lage waterstand wekenland zou aanhouden, zou in Den Haag wel de smaak de invloed van het zoute Lekwater, dat aan het duinwater wordt vermengd, merkbaar worden. Ook voor de Rotterdamse drinkwater voorziening dreigt geen gevaar. De ge meente beschikt over spaarbekkens met ongeveer acht miljoen kubieke meter drinkwater, waarmee de stad ongeveer één maand vooruit kan. Wanneer de situatie echter niet ver andert, kan het zout binnen acht dagen al te proeven zijn in het Rotterdamse drinkwater. Dit komt, doordat de water voorraden op het ogenblik moeten wor den aangevuld met water van een min dere kwaliteit. OUDE-PEKELA De staking in de Groningse strokartonindustrie lijkt ten einde. De werkgevers hebben aangebo den alle werknemers eind van dit jaar een uitkering van 200 gulden te geven. Zy willen dit alleen doen als er maan dag niet zoals de voorgaande vier we ken wordt gestaakt. Dit was het resultaat van een gesprek, gisteren gehouden tussen de erkende vakbonden en de werkgevers. Deze vak bonden stonden niet achter de staking. De vakbonden hebben de stakers in gelicht over het aanbod van de werk gevers. Deze willen dat de niet-gewerk- te uren tijdens de stakingsdagen met overwerk in het weekeinde worden in gehaald. Daar zal dan extra voor wor den betaald. Vanmiddag overlegt het stakingscomité over het voorstel. De stakers hebben, steeds gesteld dat niet meer zal worden gestaakt als de werkgevers „een gebaar" zouden maken. DEN HAAG Het centraal bureau voor de statistiek heeft in samenwerking met het Ministerie van Landbouw en Visserij de tweede oogstraming van ap pels en peren 1969/1970 opgesteld. Blijkens de opgave van de ongeveer 350 bedrijven die deelnemen aan deze oogstraming, zal de oogst van appels en peren dit jaar respectievelijk 9 en 12 pet hoger uitvallen dan eind juli 1969 werd geraamd. De tweede oogstraming werd begin oktober gehouden. De totale brutoproduktie van appelen voor het seizoen 1969/1970 wordt ge raamd op 550 miljoen kilogram. De handélsproduktie wordt geraamd op 500 miljoen kilogram, dat is 47 pet meer dan in 1968/1969. De bruto produktie van peren voor het seizoen 1969/1970 wordt geraamd op 105 miljoen kilogram. De handelsproduktie werd berekend op 95 miljoen kilogram, dat is 47 pet minder dan in 1968/1969. BRUSSEL Een slager uit het Bel gische plaatsje Waregem is zwaar ge wond door een kogel uit zyn eigen re volver. Het schot werd gelost door kinderen zes en acht jaar oud die tijdens het spel het wapen ontdekten waarmee de slager zijn slachtdieren afmaakte. Het pistool waarin nog een kogel zat ging plotseling af. De slager werd in zijn buik getroffen. UTRECHT In de rayons Alkmaar, Leeuwarden en Roosendaal van de Ne derlandse Spoorwegen wordt gewerkt aan een nieuw stelsel van dienst- en rusttijdbepalingen afgestemd op de veer- tigurige werkweek. De proef zal in drie fasen worden uitgevoerd. (Van onze weerkundige medewerker) T^e vooruitzichten voor het week einde wijzen op wisselvallig weer. Met een krachtige westelijke hoogtestroming zullen nieuwe sto ringen via de Britse eilanden onze omgeving bereiken. Daardoor moe ten we rekenen op nog enkele pe rioden met regen, en van tijd tot tijd een krachtige zuidwestelijke wind. De temperatuur vertoont de nei ging iets lager te worden. Wij ver wachten in Gelderland maxima tussen 13 en 15 graden C. De gemiddelde dagelijkse \maxi- mumtemperatuur voor oktober staat in De Bilt nog gelijk met het record vün 18.6 graden C., dat in 1921 werd gemeten. Vanaf 1 sep tember was tot gistermiddag in Vlissingen nog maar acht mm neerslag gevallen, in De Bilt 20 en in Apeldoorn 25 mm (normaal 136 in september plus oktober). ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 1