Zestigduizend onderwijzers moeten opnieuw wiskunde leren SKdOA Leidse student haalde Zweedse getuige van massamoorden op Braziliaanse indianen naar ons land Bewoners beslissen mee over indeling van flat PROVINCIE UTRECHT WIL ZAND GAAN WINNEN UIT IJSSEUMEER „Aan massale herscholing zal zeker televisie te pas moeten komen99 Oe Thant om onderzoek gevraagd BINNENKORT HEEL ANDERE REKENLESSEN OP LAGERE SCHOLEN Ontwerper van Zilveren Schor op Houtdag onderscheiden Eerste aardgas uit concessie Bergen verkocht China komt toe aan tweede fiets STEEDS MEER KIESFOUTEN GEMAAKT BIJ TELEFONEREN wacht Dg even- nieuwe komt! Bezuiniging op Russische ministeries Zeven Spanjaarden veroordeeld KLEIN BUDGET STILSTAND BIJBLIJVEN EXPERIMENTEEL Sergeant overgeplaatst naar kazerne die niet meer bestond Beeldje voor tuin van Drakensteyn Uitbreiding toekenning van duurtetoeslag Brand Vliegtuigen Corruptie Onder druk Handtekeningen BIJ GALERIJBOUW IN ZOETERMEER GEHEUGEN SNEL DRAAIEN De „nieuwe wiskunde" zal bin nen afzienbare tijd ook op de la gere scholen worden onderwezen. De manier waarop onze kinderen thans nog leren rekenen op de lagere school is in het tijdperk van kleine en grote rekenmachi nes volkomen achterhaald. Dat betekent allerminst dat onze kinderen in de naaste toe komst op de lagere school al een vooropleiding tot het bedienen van computers zouden krijgen. Wel kan de vernieuwing van het wis- kunde-onderwijs er toe bijdragen dat de kinderen al op de lagere school helder en kritisch leren denken. Op die vernieuwing van ons wiskunde-onderwijs en de zin ervan voor de samenleving vestigden wij al eerder in ons blad de aandacht van onze lezers. Nu heeft de commissie die acht jaar geleden aan die vernieuwing begon, een boekje over haar werk opengedaan. ADVERTENTIE zet maar plus achter stoda UTRECHT In de komende jaren moeten 60.000 onderwijzers vertrouwd worden gemaakt met de „nieuwe wiskunde". Pas wanneer die reuzentaak is volbracht zal het wiskunde-onderwijs in ons land volledig zijn gemoderniseerd. „Geen mens kan zich nog precies een idee vormen hoe die in banen geleid moet worden", zei prof. dr. H. Freudenthal deze week over die beoogde bekroning van de vernieuwing van het wiskunde-onderwijs. De vraag die prof. Freuden thal stelde was klemmend: „Hoe moet je zestigduizend onderwijzers bereiken". DEN HAAG Op de (negentiende) jaarlijkse houtdag, georganiseerd door het Houtvoorlichtingsinstituut en gehou den in het Nederlands Congresgebouw te Den Haag, is vrijdag voor de twaalf de keer de zilveren houtzaagmolen uit gereikt. De molen, een zg. paltrokmolen, 18,5 cm hoog en 12 cm breed en vervaar digd door de edelsmederij Luctor te Bloemendaal, wordt sinds 1958 jaarlijks uitgereikt aan degene, die zich bijzon der verdienstelijk heeft gemaakt voor de bevordering van een technisch eco nomisch en esthetisch verantwoord ge bruik van hout. Dit jaar kwam voor de zilveren hout zaagmolen in aanmerking de architect Onno Greiner uit Amsterdam wegens zijn ontwerp van „Het Zilveren Schor", het grotendeels in hout uitgevoerde ge bouw van de „Stichting zilveren jeugd centra" te Arnemuiden. De Zilveren Scho kwam zoals bekend tot stand door een bijdrage, beschikbaar gesteld door ko ningin Juliana en prins Bernhard, uit het nationaal huwelijksgeschenk, bij eengebracht ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest van het konink lijk paar. Onno Greiner werd de prijs toege kend op grond van de functioneel-inven- tieve toepassing van hout in de neder zetting Het Zilveren Schor te Arnemui den, Het is voor de derde maal, dat de winnaar uit de architectenwereld af komstig is. De zilveren houtzaagmolen werd over handigd door architect J. Abma, één der leden van de adviescommissie. „De keus was niet bijzonder moei lijk", zo zei architect Abma tegen de 45-jarige ontwerper en de vele honder den aanwezigen, „omdat hij een werk stuk heeft gemaakt, één van de weinige in de laatste jaren, waarin hij op een natuurlijk voor de hand liggende uni- verseel-architectonische wijze het mate riaal hout heeft verwerkt". UTRECHT Vooruitlopend op de binnenkort verwachte toestemming van de Nederlandse en Westduitse regering hebben Amoco Netherlands Petroleum Company, dochteronderneming van Standard Ooi Company (Indiana), en Dyas, dochteronderneming van de steen kolenhandelsvereniging NV (SVH), een contract gesloten voor de levering van aardgas uit de concessie Bergen. Afnemer van het gas is de Vereinig- te Elektrizitatswerke Westfalen A G te Dortmund. Het gas uit Bergen zal grotendeels worden gebruikt in de elek triciteitscentrale Gersteinwerke bij Dortmund, die 'n belangrijk deel van 't Ruhrgebied belevert. Er zal een nieu we centrale worden gebouwd met een produktiecapaciteit van 1600 megawatt per jaar, die dan met een verbruik van 2,5 miljard m3 aardgas per jaar de grootste aardgasverbruikende elektrici teitscentrale van Duitsland wordt. In de eerste fase zal minimaal 1 miljard m3 aardgas per jaar worden afgenomen. De prijs van het feergense aardgas is gebaseerd op de calorische waarde, 9500 kcal/m3, die hoger ligt dan die van het tot nu toe uit Nederland geëxporteerde aardgas (8400 kcal/m3). MOSKOU Het Kremlin heeft de ministeries en de staatsbedrijven op dracht gegeven zo veel mogelijk te be zuinigen. Men wil op die wijze in 1970 1,7 miljard roebel (7 miljard gul den) besparen. Het desbetreffende be sluit van het centrale partijcomité en de raad van ministers is in alle bladen afgedrukt. Er moet o.m. bezuinigd worden door een doelmatiger werkwijze, het voor komen van dubbel werk en onnodige reizen en vergaderingen. BURGOS Zeven Spanjaarden, on der wie één vrouw en vier priesters, zijn door een militaire rechtbank in Burgos veroordeeld tot gevangenisstraf fen variërend van twaalf tot zes jaar. De veroordeelden werden schuldig bevonden aan het verlenen van hulp! aan de Baskische organisatie Eta, die is verboden. Onder meer zouden zij on derdak hebben verleend aan één der leiders van de Eta, die gezocht wordt wegens moord op een taxichauffeur. Prof. Freudenthal deelde dit mee als voorzitter van de Commissie moderni sering leerplan Wiskunde, die de afge lopen acht jaren verscheidene honder den leraren bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs heeft laten herscholen, die nu enige duizenden andere leraren in cursussen vertrouwd maken met de „nieuwe wiskunde". Herscholing van zestigduizend onder wijzers in de „nieuwe wiskunde" vol gens de methode die tot nu toe met groot succes is toegepast is onmogelijk, aldus prof. Freudenthal. Het daarvoor vereiste aantal cursussen zou veel te groot worden. „Er zal zeker televisie aan te pas moeten komen", zei hij. Prof. Freudenthal deelde dit mee in een bijeenkomst in het Mathematisch instituut van de Rijksuniversiteit Utrecht die was belegd voor het uitbrengen van een verslag van de resultaten die de Commissie modernisering leerplan wis kunde tot nu toe heeft bereikt. De commissie, werkend met een bud get van slechts enkele tonnen, heeft haar werk de afgelopen jaren met zo veel succes kunnen volbrengen dank zij de toewijding van tientallen docenten. Die hebben de vernieuwing van ons wis kunde-onderwijs op gang helpen te bren gen in weerwil van het feit dat zij voor het geven van zeer vele cursussen al leen reiskosten vergoed konden krijgen. „Wij vragen ons af", zei prof. Freu denthal, „hoe lang wij nog zo door kun nen gaan, met massacursussen een paar keer per jaar, waarbij wij telkens een beroep moeten doen op honderden mensen die daaraan naast hun gewone werk meewerken." Het wiskunde-onderwijs is in ons land al te lang stil blijven staan. Sedert de oprichting van de hogere burgerscholen is het eigenlijk in hoofdzaak onveran derd gebleven. „Er mag nooit meer een stilstand in het wiskunde-onderwijs komen", zei prof. Freudenthal. „Wiskundeleraren zullen voortaan de gelegenheid moeten krijgen in hun vak bij te blijven." Voor de commissie blijft er voorlopig nog werk genoeg. Zo gaat de commissie beginnen met wekelijkse cursussen nieu we wiskunde voor kweekschoolleraren. Is die taak volbracht dan kunaen de kweekscholen nieuwe lichtingen onder wijzers en onderwijzeressen afleveren die met de beginselen van de nieuwe wiskunde zijn vertrouwd. En dan is er nog het gehele -terrein van het technische onderwijs. Aan on derricht in nieuwe wiskunde aan leer krachten bij dat onderwijs is de com missie nog niet begonnen. Bij herscholing van leraren is het de afgelopen jaren niet gebleven. Herschool de wiskundeleraren zijn aan sommige scholen experimenteel bezig rapt onder wijs in nieuwe wiskunde. Op grond van de daarmee opgedane ervaringen heeft de commissie het mi nisterie van onderwijs en wetenschap pen een nieuw leerprogramma wiskun de bij het voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs voorgesteld. Bovendien experimenteren sommige herschoolde wiskundeleraren in derde klassen van enkele VWO-scholen met het vak com- puterkunde en in waarschijnlijkheidsre kening en statistiek. Het is mogelijk dat dergelijke proeven in het komende studiejaar ook aan andere soosten scho len zullen worden genomen. DORDRECHT De dienstplichtige ser geant Ed Eggink uit Rotterdam meldde zich donderdag bij de „Ben- thien-kazerne" in Dordrecht. Hij had het bewijs van zijn. overplaat sing naar deze standplaats en verder heel zijn militaire hebben en hou den bij zich: Maar tot zijn grote ver bazing bleek de „BentWen-kazerne" eertijds het onderdak van de pon toniers en later dat van het naar De Lier verhuisde regiment Van Heutsz geen militair "bolwerk meer te zijn. De kazerne is nl. enkele ja ren geleden door een elektrotech nische groothandel van, het rijk overgenomen. De tussen schip en wal geraakte militair -werd door de elektrotechnici liefderijk van koffie voorzien en daarna doorgestuurd naar de Koninklijke Marechaussee, die hem op haar beurt naar De Lier verwees. De tuin van kasteel Dra kensteyn zal bin nenkort gesierd worden door een jongetje met zijn handen in zijn zak ken en een duif op zijn schouder. Het beeldje, dat ruim een meter hoog is, wordt gemaakt door de Roermond- se kunstenaar Piet Schoenmakers. Hij zal het aan prins Claus aanbieden bij diens bezoek op 29 en 30 oktober aan Limburg. r BELGRADO Zoals een tweede wagen een statussymbool kan zijn, zo is dit in China de tweede fiets. Dit ver telt Saranowitsj, die vier jaar in China is geweest als correspondent van het persbureau Tan joeg. In een artikel schreef Saranowitsj: De fiets is het transportmiddel, daar het openbare vervoer lang niet toerei kend is voor de behoefte van de oce aan van mensen daar. Voor sommige werkers staat de prijs van een fiets gelijk aan drie maanden loon. Bij een bezoek dat de correspondent aan de bloeiende agrarische commune „Groen, het hele jaar door" bracht, werden hem met trots enige gezinnen aangewezen die over twee fietsen be schikten. DEN HAAG Personen die krach tens de rijksgroepsregelingen oor logsslachtoffers ldïö-1945, gerepatrieer- den, Ambonezen, minder validen en werkloze werknemers een uitkering ontvangen, zullen ook de duurtetoeslag van ongeveer 10 pet. krijgen uitbetaald. DEN HAAG De Internationale Fellowship of Reconciliation (IFOIR), waartoe in Nederland „Kerk en Vrede" en de „Doopsgezinde Vredesgroep" behoren heeft secretaris-generaal Oe Thant verzocht een onderzoek in te stellen naar de juist heid van berichten, dat in Brazilië en andere Zuidamerikaanse landen Indianen worden uitgemoord. Volgens de IFOR zijn de Verenigde Naties de meest aangewezen instantie om een onderzoek ter plaatse te verrichten en om druk uit te oefenen, op de regerin gen van de verschillende betrokken Zuidamerikaanse landen. LEIDEN In Brazilië worden In dianen uitgebuit, mishandeld en ver moord. De Leidse student Fred Hoo- genboom (22) is een der velen, die in Nederland hiertegen protesteren. Daarom heeft hij de Zweedse etno loog Lars Persson uitgenodigd naar Nederland te komen. Persson heeft jarenlang in Brazilië gewerkt en heeft de slachtpartijen van nabij meege maakt. Gisteren kwam de Zweed in Nederland aan. Onder meer heeft hij een gesprek gehad met de socialisti sche voorman dr. ir. A. Vondeling, die gistermiddag in Leeuwarden scholie ren toesprak, die tegen de Braziliaan se massamoorden demonstreerden. Bo vendien zal Persson de komende da gen zijn ervaringen vertellen aan groepen scholieren, studenten en leden van de Pax Christi-beweging. Fred Hoogenboom heeft zijn weten schap van Lars Persson en van Amnes ty International (internationale organi satie ten behoeve van vluchtelingen) in Londen, met wie hij samenwerkt, om te proberen een einde te maken aan de moord op indianen, en uit stapels do cumentatie. In Brazilië werden al enkele jaren rapporten ingediend over deze misda den. De rapporten verdwenen in een ar chief van het. ministerie van Binnen landse Zaken in Rio de Janeiro, waar in 1964 brand uitbrak. Alle rapporten gingen verloren. „Voor iedereen was het duidelijk", zegt Fred Hoogenboom, „dat die brand was aangestoken. Een Braziliaanse krant schreef toen een artikel over de massamoorden en «over de brandstich ting". Later kreeg Larst Persson van enke le Braziliaanse officieren te horen, dat de luchtmacht in Rio de Janeiro in Canada vliegtuigen had besteld, die ge bruikt zullen worden voor het bombar deren van indianendorpen in het Ama zonegebied. Fred Hoogenboom: „Die moordpar tijen hebben veelal een zakelijke ach tergrond. De regering vindt, dat de in dianen toch niet te beschaven zijn en werktuigen zoudlen, kunnen worden in handen van de communisten. Boven dien moeten nu de dorpen worden ver nietigd, omdat anderen belangstelling hebben voor de grond, die eigendom is van de indianen". Waarom houdt hij zich minder actief bezig met wat er gebeurt in Vietnam, Biafra, Angola, enzovoort? Waarom juist met Br&zilfë? Fred Hoogentfoom: „In gesprekken en dergelijke agjeer ik ook tegen mis daden elders in. de wereld. Natuurlijk wel. Maar je kuurt maar één zaak tege lijk actief bezig' zijn. Ik ben heus niet iemand, die met,* een spandoek zal gaan lopen. Maar writ er Brazilië gebeurt is walgelijk." „De mensen «denken nog steeds, dat Brazilië een land is, waar gemissio neerd wordt. Hfet wordt tijd dat het pu bliek te weten, komt, dat de missiona rissen in dat tland door de militaire junta ir» gevarifeenissen worden gestopt, dat de junta nfishandelingen en moord partijen toestiiaat en dat corruptie en banditisme aan de orde van de dag zijn". „In Brazilië kun je nog zien", zegt hij, „hoe enkele machthebbers de ont wikkeling op de meest kwalijke ma nier tegenhouden. Dat moet het pu bliek weten. Misschien wordt het alle maal een beetje onoverzichtelijk voor de mensen, omdat hun aandacht ook al wordt gevraagd voor Vietnam, Nige- ria-Biafra, Angola, Mozambique". Fred Hoogenboom weet nauwkeurig te formuleren wat er naar zijn mening moet gebeuren om een einde te maken aan de Braziliaanse moordpartijen. „Van minister Luns hebben wij wei nig te verwachten. Die heeft al laten weten, dat er langs officiële weg niets aan te doen is: Wij willen, dat de Ne derlandse regering desnoods via min der officiële kanalen de regering in Brazilië onder druk zet. Wanneer alle landen van de Verenigde Naties er te gen ageren, dan gaat de regering in Brazilië heus wel door de knieën. Bo vendien moeten er waarnemers wor den gestuurd". En wanneer de komst van Lars Pers son en de acties van scholieren en stu denten niets uitrichten, wat is hij dan van plan? Fred Hoogenboom: „Misschien gaan wij dan geld inzamelen om zelf waar nemers te sturen. Ik geloof, dat ik het Nederlandse publiek wel achter mij kan krijgen. Ik krijg nu al veel reac ties, onder meer van mensen die vra gen wat zij kunnen doen. Ik stuur die mensen maar handtekeningenlijsten. Anders zou ik ook niet weten, wat zij op het ogenblik kunnen doen". DEN HAAG Driehonderd toekomstige gezinnen van galerijflats in Zoetermeer, die gebouwd worden in de woningwetsector, hebben mee kunnen beslissen over de indeling van hun toekomstige woning. Uitgaande van het feit, dat oorspronke lijk aan iedere bewoner een vierkamerflat zou worden aangeboden, koos vijftig procent van de bewoners voor deze vierkamerflat, 45 procent was voor een drie kamerflat en ongeveer vijf procent was in voor een tweekamerflat. En dat alles op hetzelfde grondoppervlak van 7,60 bij 11,10 meter. Verder koos eenzesde van het aantal bewoners voor een eetkeuken en vijfzesde voor een werkkeuken. UTRECHT Eén op elke drie inter lokale gesprekken die de Nederland se telefoonabonnees tot stand probe ren te brengen, slaagt niet bij de eerste poging. Eén van de oorzaken daarvan is, dat er steeds meer kies- fouten worden gemaakt. De PTT heeft becijferd, dat het percentage oproepen dat verloren ging door ver keerd kiezen, tussen 1964 en 1968 is opgelopen van 6.7 tot 8.7 procent van het gehele internationale telefoonver keer. Doordat het aantal mislukkingen door andere oorzaken daalde, nam het per centage geslaagde oproepen in die periode met maar 0.4 procent af tot 67.6 procent. Het percentage misluk kingen door stagnatie in de spits uren bijvoorbeeld daalde van 7 tot 4.7 en dat door technische oor zaken van 1 tot 0.8 procent. Doordat de abonnee bezet was mis lukte vorig jaar 13.2 procent van de oproepen (in *67 was dat 12.9 procent) terwijl het percentage voor „geen gehoor" en informatietoon opliep van 4.4 tot 4.9. Veel mensen draaien bij het kiezen een verkeerd nummer, omdat ze ten on rechte denken dat ze een „nummer- vast" geheugen hebben. Het komt ook vaak voor, dat de kiesschijf niet op de juiste manier wordt gebruikt. De kiesschijf, zegt de PTT, is ge maakt voor de menselijke vinger. Een glad voorwerp, zoals bijvoor beeld een balpen, glijdt er gemakke lijk op uit. Het is ook fout, om de vinger mee terug te laten lopen met de kiesschijf, omdat die daardoor wordt afgeremd, hetgeen een verkeer de verbinding tot gevolg kan hebben. Snel draaien is ook belangrijk, want de verbinding wordt in het algemeen automatisch verbroken als er meer dan vijf sec. verstrijken tussen het draaien van twee cijfers. Verder ad viseert de PTT wat meer geduld: „telefoonabonnees zitten niet voortdu rend aan hun toestel en men moet de hoorn dan ook niet te gauw neer leggen". Hoe meer fouten er gemaakt worden, hoe groter de kans wordt op stagna tie. Zodra men de hoorn van de haak neemt, legt men namelijk al beslag op telefoonwegen en elk mislukt ge sprek maakt de kans groter dat an deren evenmin hun doel bereiken. LONDEN Deze week zijn in Sjan- hai twee Britse onderdanen aangehou den. Het zijn de ongeveer 70-jarige me vrouw Constance Martin, die bijna haar gehele leven in China heeft ge woond, en Bill McBain, een man van ongeveer" 80 jaar. Het is niet bekend, waarvan zij beschuldigd worden. De oplossing, waarbij men via de keuken de woning binnenkomt, werd door nog geen eenvijfde van het aan tal bewoners gekozen en viervijfde van 't aantal wenste de conventionele op lossing mét-de kleinere Keuken. De ber ging in de woning, die door vele des kundigen onmisbaar wordt geacht, werd door maar liefst 40 pet. van het aantal bewoners, na te zijn gewaar schuwd, opgeofferd ten gunste van een grote ruimte in de woonkamer of een slaapkamervertrek. Deze mededelingen heeft dr. ir. H. Priemus, directeur van het „research instituut voor de woningbouw" te Delft, vrijdag in het Nederlands Con grescentrum in Den Haag gedaap pp de negentiende Houtdag, die georgani seerd was door het houtvoorlichtings instituut te Amsterdam, een instituut dat zich ten doel stelt het bevorderen van een economisch, technisch en es thetisch verantwoord gebruik van hout. Dr. ir. Priemus had tevoren verteld, dat de woningen geen dragende wan den hebben. Alle wanden zouden be staan uit 'n houten raamwerk, aan weerszijden met gips of fenolhars afge werkt. Als gevolg daarvan konden „in delingsvarianten" worden getekend en tot ieders schrik kwamen er 40 varian ten uit de bus, die tot stand zouden worden gebracht met behulp van de genoemde wanden, die zich leenden voor een wat genoemd werd inbouw- pakket. Tóen men zover was werden de aanstaande huurders uitgenodigd hun keuze te doen uit de variaties. Het resultaat is dat in de woningwetsector voor de toetsingsprijs binnen het kader van de voorschriften en wenken en het kader van het huisvestingsbeleid van Zoetermeer en Den Haag, thans een eerste complex van 300 woningen in aanbouw is, waarin vijftien varianten door elkaar heen gebouwd zullen wor den. In het vervolg van zijn betoog merk te de inleider op, dat door een verdere standaardisatie van structuur- en in- bouwelementen de nagestreefde varia tie en differentiatie naar verhouding steeds goedkoper kan worden. De va riatie en differentiatie zullen zich voor al moeten richten op bouwcomponen- ten en daarbij dacht hij aan hout als het ideale materiaal voor het inbouw- pakket, speciaal voor de creatieve be woner. Hij corfcludeerde tenslotte, dat het accent bij toepassing van hout in de woningbouw steeds meer zal komen te liggen bij toepassingen van het ma teriaal in het woninginterieur. MOSKOU De Sowjet-Unie heeft vrijdag de Kosmos-306 gelanceerd in het kader van het wetenschappelijk on derzoek van de ruimte. HELSINKI We wagen ons er niet aan te praten over ,,de langste baard", maar in Finland is in elk geval de gepensioneerde spoorwegarbeider Sigurd Romar recordhouder met dit 52 centimeter lange sieraad. UTRECHT De provincie Utrecht wil zand gaan winnen uit het IJsselmeer, omdat de huidige zandwinningsterreinen in de komen de 10 jaar niet meer kunnen vol doen, aldus een rapport dat de wa terstaatsdienst en de planologische dienst van de provincie Utrecht ge zamenlijk hebben opgesteld. De huidige zandvoorzieningsgebie- den van de provincie, te weten het kerngebied, het Gelders Valleige- bied, de Utrechtse Heuvelrug, een strook langs het Amsterdam-Rijnka naal, Lekkanaal en 'n deel van West- Utrecht, zullen de komende 10 jaar slechts 14,5 miljoen m3 zand kunnen leveren, terwijl er voor die periode een behoefte bestaat aan maar liefst 75,5 miljoen m3. Het tekort van 61 miljoen m3 zal dus uit andere ter reinen verkregen moeten worden. Het zand wordt vooral gebruikt als „ophoogzand" bij de aanleg van wegen, woningbouwterreinen e.d. De produktie van de huidige voorzie- ningsgebieden is beperkt, daar be- paalde gronden andere bestemmin gen hebben. Zij zijn gereserveerd b.v. voor recreatie, voor de water winning of als bouwterrein voor hui zen. Ter bescherming van water staatkundige werken moet ontzan- ding tot een bepaalde afstand van deze objecten worden geweerd. En tevens spelen overwegingen als het aantasten vah het landschaps^choon een rol. In de zuidelijke randmeren van het IJsselmeer, die met het oog op de transportkosten op redelijke af stand van Utrecht liggen, te weten het IJmeer, Gooimeer en mogelijk ook het Eemmeer, is minstens 460 miljoen m3 goed bruikbaar zand aan wezig. In het IJmeer wordt nu reeds zand gewonnen door onder meer de gemeente Amsterdam, de provincie Noord-Holland en de Dienst Zuider zeewerken.

De Vallei | 1969 | | pagina 7