sport Tennnisvet eraan Gonzales: Tweede worden heeft me nooit aang GEERTJES KEUKENCENTRUM Scholte in één beurt door Marty verslagen Doping-proef bij Karstens gaf positief beeld Britse film over motorrennen Bouwmeester geschorst 4- Te trots Niet leuk 6 x 13 is goed Weekend-sport op radio en t.v. Nederland schaakt tegen Engeland Kunstijsbaan annex sporthal in Alkmaar 4- Sterker 4- Regime 4- Nog tien jaar HUUÜLlNFunL in kwaliteit, MnmmPB uitvoering en ^1] Li H t SI mogelijkheden ongeëvenaard IATA bezorgd over kaperij ZATERDAG 25 OKTOBER 1969 ln het internationale tennisgebeuren is Pancho „Gorgo" Gonzales, 42 jaar ge leden geboren in Los Angeles, als een stijlvolle diligence temidden van voort jakkerende bolides. Een springlevend monument van een verleden, waarin het tennis met fluweelzachte touch werd verheven tot kleinkunst. In een milieu van uiterst zakelijk tennissende krachtpatsers, die buiten de baan voornamelijk praten over het oprichten van een vakvereniging, mag Pancho Gonzales worden beschouwd als de personificatie van de romantiek die de tennisliefhebbers aller landen thans langzaam maar zeker tussen hun vingers voelen wegglippen. Hij wordt derhalve hartstochtelijk bemind. En Pancho Gonzales, bij wie het hete Mexicaanse bloed driftig door de aderen bruist, is zich dat aardig be wust. Hij beweegt zich door 's werelds meest exclusieve tenniscentra met de koninklijke allure van een Inca, die zich realiseert dat zijn rijk op instorten staat maar die te trots is om zich daar bij neer te leggen. Wanneer Pancho Gonzales, meester op alle wapens, de statige poorten van de All England Lawntennis and Croquet Club passeert komen de vrouwen van Wimbledon in beweging. Ze verzamelen zich kirrend rond de doorgaans peper dure automobiel waarin Pancho's zil vergrijze slapen worden waargeno men en ze porren elkaar verrukt in de mollige flanken wanneer Gonzales de camel jas losjes over zijn brede schouders en onthullende kraaiepootjes verbergend achter een donkere bril met het bestudeerd slappe handje van een filmster afwezig terugwuift. Pancho Gonzales: emotioneel. DEN HAAG De cijfers van de Sporttoto van het afgelopen week einde waren: Aantal deelnemers 817.958; bru to ineleg: f 1.725.723,90;; totaal prqzenbedrag f 776.576. Voor de eerste prijs f 232.972,80. Er waren zes deelnemers met der tien juist voorspelde uitslagen, elk ontvangt f 38.828,80. Voor de twee de prijs: f 155.315,20. Er waren 170 meldingen van twaalf goed, ieder ontvangt f 913.60. Voor de derde prijs: f232.972,80. 1870 meldingen. Ieder ontvangt f 124,50. Voor de extra prijs: f 155.315,20. 605 deel nemers met eerste acht uitslagen goed. Ieder ontvangt f 256,70. In de sportrubriek van het NOS-te- levïsieprogramma „Scala" wordt vandaag tussen 19.03 en 19.30 uur op Nederland 2 onder meer aandacht be steed aan de ijshockeywedstrijd HYS Hokij-Oberstdorf. Studio Sport, het sportprogramma van de NOS-televisie, wordt zondag weer van 19.35 tot 20.20 uur en van 21.15 tot 21.40 uur via Nederland 2 uit gezonden. Het eerste deel is zoals ge woonlijk geheel gewijd aan de voetbal sport. Het tweede deel bestaat uit re portages van: - de volleybalwedstrijd Tornado-AMJV; - de hockeywedstrijd HHYC-Laren; - de Europese kampioenschappen bil jarten 71/2 in Roubaix; - het CHI „Jumping Amsterdam". In „Langs de Lijn", het sportpro gramma van de NOS-radio, wordt zondag (14.30 tot 17.00 uur en 18.10 tot 18.30 uur via Hilversum I) aandacht be steed aan het betaald en het amateur»- voetbal. Verder komen aan de orde: - het concours hippique „Jumping Am sterdam", - paardenkoersen op Meereveld en in Sappemeer, - korfbal- en hockey-uitslagen. In Sport voor Sport, het program ma dat zondagavond tussen half ze ven en vijf minuten voor half acht wordt uitgezonden, door de RONO, ko men naast nabeschouwingen en versla gen van de clubs van het betaalde voetbal twee amateur-toppers aan de orde: Quick'20-De Treffers en Leeuwar- den-Velocitas. Verder wordt aandacht besteed aan de MTTK-cross kampioen schappen. De rest van het programma wordt gevormd door het nieuws van diverse andere sporten. DEN HAAG Het Nederlands schaak team speelt vandaag en morgen in Londen de jaarlijkse wedstrijd tegen Engeland. De samenstelling van de ploegen is: Nederland: Ree, Bouwmeester, Kuy- pers, Van Scheltinga, Timman, Prins, Barendregt, Van Geet, Scholl, Ligte- rink (junior) en mevrouw Heemskerk. Engeland: Penrose, Keene, Wade, Littlewood, Whiteley, Wright, Clarke, Franklin, Knox, Cordon (junior) en mevrouw Bruce. Bij Nederland ontbreken onder an deren Donner, die op Porto Rico aan een toernooi deelneemt, en Hartoch, die in het zonetoernooi te Raach speelt. ALKMAAR De plannen tot de stichting van een kunstijsbaan annex sporthal in Alkmaar verkeren in een vergevorderd stadium.. B. en W. van Alkmaar hebben de gemeenteraad voor gesteld de Stichting IJssport Holland, waarin het particulier initiatief werd gebundeld, een bijdrage fonds perdu van een miljoen en een lening van 1,1 miljoen gulden te verstrekken. De kunstijsbaan annex sporthal zal naar schatting van de Stichting IJssport Holland 4.217.900 gulden gaan kosten. Naast het bedrag van de gemeente Alk maar denkt de stichting van de provin cie een miljoen en van andere Noord hollandse gemeenten 350.000 gulden te kunnen lenen. De NSF en het ministe rie van C.R.M. verlenen bijdragen van resp. anderhalve en drie ton. Aan de sporthal bestaat bij de Alkmaar zaal- sport grote behoefte. Van de kunstijs baan wordt verwacht dat deze jaar lijks door 200.000 schaatsliefhebbers zal worden bezocht. Toch is Pancho Gonzales geen erg aardige man. Hij is een vedette. Met alle storende karaktertrekjes van dien. Hij is eigenzinnig, egoïstisch grilligen hij kan niet tegen zijn verlies. „Daar zie ik het leuke helemaal niet van in" zegt hij. „Tweede worden is iets wat me nooit erg heeft aangetrokken." Hoewel die eigenschappen op wereld niveau bijzonder nuttig kunnen zijn, hebben zij wel vaak een schadelijke in vloed gehad op de verstandhouding tus sen Gonzales en zijn collega's. Zeker toen de slanke Amerikaan zich nog de sterkste tennisser ter wereld mocht noe men. Zijn onvoorspelbare karakter heeft hem dan ook niet zelden in conflict ge- b. :ht met zijn naaste omgeving. Toen Gonzales in '48, twintig jaar oud voor het eerst de Amerikaanse titel veroverde verdween hij voor maanden uit de roulatie. Hand in hand met een dartelende juffrouw vierde hij dit heug lijke feit op uitputtende wijze en toen hij het racket weer opnam was hij ze ven kilo bijgekomen. Desondanks werd hij het jaar daarop weer kampioen v^n Amerika. Jack Kramer, uitvinder van het prof tennis ep op dat rqomént 'S werelds sterkste speler, onderkende de grote zakelijke mogelijkheden die in de kleur rijke Gonzales lagen opgesloten. „Zo'n dwaas heb ik net nodig," sprak hij en hij bood zijn levenslustige land genoot haastig een contfact aan van honderdduizend dollar, wat in die da gen een heel aardig bedrag was. Gonzales kwam, werd vernietigend verslagen door baas Kramer zelf en deserteerde. Mokkend ging hij in re traite. Dit keer echter zonder juffrouw, zijn dorst uitsluitend lessend met fris dranken. Bij zijn terugkeer was hij sterker dan Kramer, die desondanks monter uit riep: „En toch heb ik gewonnen. Nu hoef ik alleen nog maar de kampioen van Wimbledon te contracteren en dan zal Gonzales bewijzen wat zo'n titel eigenlijk heeft te betekenen wanneer de echte koning niet heeft meegedaan." De Australiër Frank Sedgman, die als Elke sport kent zijn fenomenen. In de tennissport is dat Pancho Gonzales. Een oude man die niet uit de wereldtop lijkt weg te slaan. Een tennisser die zijn goede tijd heeft gehad, maar die zich spelenderwijs handhaaft te midden van gespierd jong talent, dat meestal vijftien tot twintig jaar jonger is. In de grote toernooien heeft Pancho Gonzales het erg moeilijk tegen zijn bikkelharde en zeer ambitieuze opvol gers en het komt nog maar zelden voor dat hij een finale haalt. Maar soms zorgt Pancho Gonzales helemaal al leen voor een wondertje. Dan verbe tert hij de wereld met een prestatie die niet voor mogelijk werd gehouden. Een poosje geleden verrichtte hij weer zo'n wondertje. Hij reed in het Amerikaanse pretcentrum Las Vegas een indrukwekkend veld van tennisprofs, inclusief Laver, Roche, Newcombe en Okker, los en in de finale versloeg hij Arthur Ashe op overtuigende wijze. amateur een leuk centje verdiende, nam de uitdaging aan. En hij werd verslagen. Het was het begin van het regime van Pancho Gonzales, die weinig moei te nam om zijn populariteit bij zijn col lega's te vergroten. Zijn eerzucht was grenzeloos en toen hij tenslotte na ja ren werd onttroond, door de Australiër Ken Rosewall, die inmiddels alweer is opgevolgd door zijn landgenoot Rod La- ver, vluchtte Pancho Gonzales een tikje korzelig weg uit de internationale tennistop. Hij vestigde zich op Paradise Island, waar hij tegen een aantrekkelijke ver goeding een balletje sloeg met film sterren en miljonairs. En passant pro cedeerde hij tegen zijn vroegere werk gever Kramer en liet hij zich scheiden van zijn tweede echtgenote, Madelyn. Dit jaar wierp die zich tijdens Wimble don echter gelukkig weer wenend in zijn armen en men voorspelt dat die hereniging zal uitmonden in een gloed nieuwe verbintenis. Alimentatie betalend voor twee vrou- HOLLYWOOD De Britse regisseur Sidney Furie heeft onder de titel „Kleine Faust en grote Halsey" een speelfilm over motorrennen gemaakt. Hoofdrolspelers Robert Redford en Mi- chal J. Pollard beelden twee jongens uit, die het land rondtrekken om geld te verdienen met motorwedstrijden. De opnamen zijn o.a. gemaakt met behulp van een op een motor gemon teerde camera, een camera-auto jüe een snelheid van tweehonderd kilometer per uur haalt en van camera's in heli kopters. wen keerde Pancho Gonzales in '64 ge deeltelijk uit financiële overwegingen terug in de wedstrijdsport. Een hoewel hij nooit meer zal regeren kostte het hem weinig moeite het publiek opnieuw aan zijn voeten te brengen. Want op de baan is Pancho Gonzales, nu levend volgens een uitgebalanceerd dieet, een mens dat barst van emoties. En die worden in het huidige toptennis steeds zeldzamer. Daarom mag Pancho Gonzales best een lichtgeraakte vedette zijn. Een ve dette die scheldt en vloekt in tijden van tegenspoed, maar die ook in de meest uitzichtloze situaties slagen kan pro duceren die wijzen op artisticiteit en inventiviteit. „Hij gaat zeker nog tien jaar mee", voorspelde Gonzales' huidige werkge ver George MacCall een paar maanden geleden. „Volgend jaar stop ik er defi nitief mee", verzekerde Gonzales ver leden week. Maar dat heeft hij al zo vaak gezegd. ADVERTENTIE kom vrijblijvend kijken bij. APELDOORN - KONINGINNELAAN 78 TELEFOON 05760-17434 ROUBAIX „Tegen die vent is niet te biljarten. Dat schéélt klassen met de rest", zei Henk Scholte, nadat hij in de nastoot van zijn partij tegen Marty na de vijfde carambole in een wilde greep zijn missende speelbal van de tafel had gegrist. Er klonk diepe bewondering uit de stem van de Eindhovenaar voor de Parijse ex-bil- jardprofessor, die in een glanzende demonstratie tegen onze landgenoot van acquit ineens naar zijn derde ze ge in successie was doorgestoten. „Het is nu al de derde maal, dat hij me dit lapt", vervolgde Scholte. „Vo rig jaar eerst in het Europees kampi oenschap in Taragona en daarna in het wereldkampioenschap in Brugge ging hij tegen mij ook in één beurt uit. Die man is alleen te kloppen in het libre en het 47/2, maar dan moet je zelf wel erg goed in vorm zijn." DEN HAAG Bij het anti-doping onderzoek na de Ronde van Lombar- dije op 11 oktober is de winnaar van deze ronde, de Nederlander Gerben Karstens uit Prinsenbeek, positief be vonden. Per telegram heeft de Italiaan se wielerbond dit op 23 oktober mede gedeeld aan de KNWU. Eveneens te legrafisch werd meegedeeld, dat Kars tens voor 25 okt. een contra-expertise kan aanvragen. Die contra-expertise moet volgens de reglementen van de UCI plaatsvinden in hetzelfde labora torium, dat het eerste onderzoek heeft verricht. Na de ronde werden twee flesjes urine afgenomen. Per telegram heeft Gerben Karstens* een contra-expertise aangevraagd en medegedeeld, dat hij zich bij dit onderzoek zal laten bij staan door een Nederlandse farmaco- loog, die een expert is op het gebied van dopingonderzoek. Karstens ontkent volledig doping te hebben gebruikt. Hij heeft zich van juridische bijstand ver zekerd. Volgens hem en zijn adviseurs maken de reglementen van de UCI een rechtvaardig onderzoek onmogelijk om dat beide expertises door hetzelfde laboratorium worden verricht, dat bei de flesjes in zijn bezit heeft gehad van af het moment van urine-afgifte. Mocht het tweede onderzoek negatief uitval len, dan moet Karstens toch alle kos ten, verbonden aan het onderzoek, dra gen volgens deze reglementen. Is de uitslag positief, dan wordt hem de eerste prijs ontnomen, volgt schorsing en zijn de financiële nadelen voor de renner niet te overzien. Juist nu 't de laatste tijd zo goed ging, voelt Kars tens zich ernstig gedupeerd, maar hij heeft verklaard alles in het werk te zullen stellen om aan te tonen, dat hij onrechtvaardig is behandeld. „Deze reglementen lijken nergens op en hier is sprake van duidelijke rechteloosheid1 aldus Karstens. ADVERTENTIE rente voor uw geld Scholte, die evenals de toeschouwers gefascineerd had zitten toekijken bij de superieure opmars van Marty, raakte haast niet uitgepraat over de Mljartkunde van de kleine Fransman, wiens toetreden tot de amateurrijen in het seizoen 1065-'66 een ware om mekeer in de moeilijkste kaderspelen het 71/2 en het 47/1 tot gevolg had. In beide spelletjes introduceerde tóarty een intussen wel geïmiteerde maar nog lang niet geëvenaarde vaar digheid in het maken van grote series, die tot gevolg had, dat de records al gemeen moyenne omhoog vlogen. In het 71/2 staat het sinds een jaar op zijn naam met 92.30, maar het zou niemand verwonderen, wanneer Marty in Roubaix op uitstekend materiaal en voor eigen publiek dat record tot nog grotere hoogte zou opschroeven. Na drie partijen immers had hij al een ruime marge over met een moyenne van 128.57 Er zijn genoeg libristen, die van een dergelijk getal alleen kun nen dromen. Scholte die na zijn openingsnedec- laag tegen Dielis toch al weinig meer aan een titel had gedacht, was nu de finitief kansloos geworden, evenals Dufetelle, die bij verrassing Scherz klopte, deze Oostenrijker zelf en d« Westduitser Sporer. Op gelijke hoogte nog met Marty bleef vrijdagmiddag Raymond Ceule- mans, die in zijn derde beurt met een slotserie van 279 (de Belg had daar voor tweemaal zoveel tijd nodig als Marty voor zijn 300) voor de neus van Galvez de deur naar de finale vrijwel dichtsmeet: 110-300. Dat laat ste geldt waarschijnlijk ook voor Die lis, die niet minder dan veertien beur ten nodig had om Sporer te verslaan, waardoor het gemiddelde van deze jonge Belg een enorme klap kreeg. De uitslagen van de derde ronde zij»: Scherz (Oost.) 271 13 69 20.84 Dufetelle (Fr.) 300 13 91 23.07 Dielis (Belg.) 300 14 88 21.42 Sporer (Did.) 127 14 52 9.Ö7 Galvez (Sp.) 110 3 98 36.06 Ceulemans (Belg) 300 3 279 100.— Marty (Fr.) 300 1 300 300,— Scholte (Ned.) 5 15 5,— Biljartprofessor Marty vaagde Scholte in één beurt weg BRUSSEL De Nederlandse oud-In ternational Frans Bouwmeester, die ja renlang voor het Bredase N.A.C. uit kwam, is vrijdag door zijn huidige club. Racing White, voor onbepaalde tijd ge schorst. Bouwmeester was door het be stuur van de Belgische club ter verant woording geroepen wegens wangedrag, maar was niet verschenen. AMSTERDAM Op alle 105 leden van de organisatie van luchtvaartmaat schappijen (IATA) werd gisteren een beroep gedaan er bij hun regeringen op aan te dringen, maatregelen te ne men tegen het kapen van vliegtuigen. Dit werd vastgelegd in een resolutie aan het eind van de 25ste jaarvergade ring van de IATA in Amsterdam, Cuba onthield zich van stemming. Tientallen gekaapte vliegtuigen werden in de afgelopen paar jaar gedwongen naar dit land te vliegen. Cuba heeft al wel zware straffen tegen luchtpiraterij ingesteld en eventuele bi laterale overeenkomsten voorzien ln uitlevering van luchtpiraten. Dit in een strengere maatregel dan tot dusver door enig land is genomen, aldus de directeur-generaal van de IATA.

De Vallei | 1969 | | pagina 9