Veenendaals dagblad Brussel dreigt met revaluatie Zeer zware aardbeving in Z.-Slavië Ruimtepistool ontvreemd Buiten MASSALE ONTSLAGEN VERWACHT BIJ V. NYMA Guerrilla op wacht Stakers in strokarton akkoord met f200,- Libanon en guerrilla's onderhandelen Prof. Schillebeeckx nogal pessimistisch over synode Karstens van fraude verdacht Zacht Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei POSITIE GULDEN IN GEDING IVog gunstig oktoberweer Helihaven in Utrecht Zuivelfabrieken gaan sluiten Geen spoor van Sophie Duguet Couve verslagen aan stembus Verklaring na uitreiking Belgische onderscheiding Prinses Beatrix en jongste zoon naar huis P. Burggraaf voorzitter P.S.P. Beslissing hangt af van bijeenkomst in Luxemburg Kamer van Koophandel spreekt uens uit SOLIDARITEIT Spelen met bloemen Ontslag voor zestig man VADER WIL BETALEN Brits passagiersschip beschoten Bisschoppenconferenties Tanks Bij dopingonderzoek zingende dolfijnen in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk-Tel 03410-2569. Bur. voor radactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m„ 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.w Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 27 OKTOBER I969 - 43e JAARGANG no- 252 BELGRADO Een aardbeving, die van katastrofale omvang zou zijn, heeft vandaag de stad Banja Luka in het midden van Zuid-Slavië getroffen, zo meldt het ZuidslavLsche persbureau Tan joeg. Volgens de eerste berichten had de schok een kracht van acht graden, ge meten op de internationale schaal. UTRECHT De Verkeerscommissie van de Kamer van Koophandel en fa brieken voor Utrecht en Omstreken acht het gewenst reeds thans rekening te houden met een helihaven in Utrecht. Hoog Catharijne of de directe omge ving daarvan wordt als geschikte plaats aanbevolen. De commissie acht het mo gelijk dat helikopters te zijner tijd in het binnenlands vervoer een rol van be tekenis gaan spelen, vooral als ver lengstuk van het internationale en in- tercontinentale-luchtvervoer. BRUSSEL Het Belgische kernkabinet heeft zaterdagmiddag op een spoed vergadering de gevolgen van de Duitse revaluatie besproken, doch geen be slissingen t.a.v. de Belgische frank genomen. Eerste-minister Evskens verklaarde na de vergadering, dat de regering nadere gegevens afwacht over de begeleidende maatregelen van de Bondsregering en de beslissingen van de Europese ministerraad die heden in Luxemburg wordt gehouden. Hij voegde hier, volgens de Belgische radio, aan toe, dat een reva luatie van de Belgische frank niet a priori uitgesloten moest worden. De Europese Ministerraad is vandaag is Luxemburg bijeen om te zien hoe de Westduitse boeren voor het revaluatie-verlies van zo'n 1,7 miljard mark scha deloos kunnen worden gesteld. Het duurder worden van de Belgi sche frank zou Nederland toch nog bot een opwaardering van zijn gulden kun nen dwingen. Een aanzienlijke prijsstij ging van de import uit België (bijna twintig procent van het totaal) zou in combinatie met de Westduitse revalua tie langs geen andere weg kunnen wor den opgevangen. Ingewijden leggen het Belgische aar zelen evenwel uit als een stap in het onderhandelingsspel dat vandaag in Luxemburg' begon. Het Westduitse ka binet zal het verlies van zijn boeren zo veel mogelijk terug willen verdienen op zijn partners in de gemeenschap. Een nog hangende Belgische en daarmee ook Luxemburgse revaluatie zou de Duitsers van „overvragen" kunnen weerhouden. Vandaar ook de wrevel die men hier en daar in België verneemt over het zo snelle besluit van minister Witte veen (Financiën) de waarde van de gulden te handhaven. Van Belgische zijde was wellicht ook op meer solidariteit in Be nelux gehoopt bij het betrekken van de uitgangsstellingen voor het Luxemburg se duel van vandaag. De revaluatie van de Belgische frank zou allerminst gewettigd worden door de ontwikkeling van de betalingsbalans. Bij de devaluatie van de Franse frank f~\ngeveer ruim een eeuw geleden schreef Anastasius Grün (schrijversnaam van Graaf Auers- perg) de ware woorden: „Bloemen zijn langs elke weg te vinden, maar niet iedereen weet er een krans van te vlechten." Voor de me dewerkers aan het luxueuze „Vreugde met Bloemen", verschenen bij Zomer en Keuning, gaat deze uitspraak echter geens zins op. Zij stellen ons in bijkans 200 grote kleuren- en zwart/wit fo to's een bloemschikkunst voor ogen in stijlboeketten over vele eeuwen, moderne composities, ta fel- en feestversieringen, gelegen heidsstukken en allerhande arran gementen, die een lust zijn voor oog, gemoed en hart. Er zijn tal van boeiende samenstellingen uit geheel Europa, vol fantasie en steeds uiterst verfijnd en kunstzin nig van vaak dichterlijke visie en schepping. De beste specialisten op dit gebied van ons werelddeel heb ben hun opvattingen en plaatwerk in dit prachtige boek gegeven, zo als Jac. Bédat (Parijs), die de bloemendecoraties bij de Roth schilds, de hertogin van Windsor, Renault en Citroen verzorgt; voorts Sh. Macqueen, id. aan het Engelse hof en Julia Clements, schrijfster van liefst veertien boeken over bloemschikken. Het is dan ook be grijpelijk, dat de boeketten en stuk ken onveranderlijk een persoonlijke sfeer uitstralen in kleur en artistie ke samenstelling. Daarbij wekt het boek inspirerend op tot eigen be oefening; het sluit min of meer aan bij het eenvoudiger uitgevoer de Bloemen schikken van week tot week" bij dezelfde uitgever. Ge kunt wel denken, dat ik het hoofd stuk over het gebruik van tuin-, veld-, bos- en droogbloemen met bijzondere ingenomenheid heb be groet. Dit wekt de vreugden der jaargetijden tot bijzondere accen ten en verlokkende charme in evenwichtige verhoudingen, even goed als de duurste exotische men gelingen. Zo'n uitgave kan niet goedkoop wezen en f65,- is voor velen een hoge prijs. Ge kunt uzelf evenwel bevoordelen, door het boek voor nieuwjaar te kopen, want dan kost het f 59,-. 27-10-1969, A. B. WIGMAN DEN HAAG Uit een stand op de Amerikaanse ruimtevaarttentoonstel ling in Den Haag is een soort water pistool gestolen. Het pistool is ongeveer 8500 gulden waard. Ruimtevaarders gebruiken het om in poedervorm verpakt voedsel in de ruimte te bevochtigen en op die manier geschikt te maken voor con sumptie. NIJMEGN Vele werknemers van de kunstzijdespinnerij N.V. Nyma in Nijmegen verwachten, dat vandaag 'n groot gedeelte van het ongeveer negen honderd man tellend personeel ontslag zal worden aangezegd. Het gaat hier om enige honderden mensen. Dat het bedrijf in grote moeilijkhe den verkeerd staat vast. In 1967 werd uitstel van betaling verleend. In de eer ste vier maanden van dit jaar werd 'n verlies van een half miljoen geboekt. Vele werknemers maken overuren om een normaal weekloon te krijgen. Vanmiddag om twee uur is er een door de vakbonden aangevraagde be spreking met de directie. Om vijf uur wordt er vergaderd met de onderne mingsraad, terwijl voor vanavond een grote vergadering op het programma staat voor de vakbondsleden. Een lid van de ondernemingsraad deelde ons mee, dat er inderdaad wordt verwacht dat een deel van de produk- tie zal worden stopgezet. STEENWIJK De Coöperatieve Zui velfabrieken in Diever en Wapse zullen met ingang van mei 1970 worden ge sloten. Voor de 60 man personeel zal een afvloeiingsregeling worden getrof fen, die met de vakbondbestuurders en de directies van de beide fabrieken is besproken. De leden van de fabrieken hebben zich op grond van economische bere keningen uitgesproken voor exploitatie met het Domo-Bedum concern te Bei- len. in augustus stond de Belgische op de nominatie om mee te gaan, naar bene den dus. Slechts voorkoming van een al te grote economische overspanning met forse prijs- en loonstijgingen zou een motief voor revaluatie kunnen zijn. Bel gië koopt 22 procent van zijn uitvoer in de Bondsrepubliek. Vandaag zal worden gezocht naar een defintieve, en vooral ook interne oplos sing. De landbouwprijzen in Duitsland (in marken) zouden bijvoorbeeld over eenkomstig de revaluatie 3.5 procent lager kunnen worden. Het verlies voor de boeren kan dan rechtstreeks worden vergoed in de vorm van subsidies. Vooral de Europese Commissie is voor stander van zo'n oplossing. Zij is zelfs genegen bij te dragen uit de Europese landbouwpot, op voorwaarde, dat de subsidies aflopend zijn. Bonn zal in dit geval trachten de volle honderd pro cent uit de pot te krijgen, die zij overi gens zelf ieder jaar weer voor bijna een derde vult. PARIJS De Franse politie heeft nog geen spoor gevonden van het drie jarige meisje, dat vrijdagmiddag bij Soissons in Noord-Frankrijk is ont voerd. De vader een welgestelde boer uit St. Bandry heeft via pers, radio en televisie de smeekbede tot de ontvoerder gericht, het kind niets aan te doen. Hij verklaarde zich bereid het geëiste losgeld f 650.000 te beta len en beloofde de dader niets te zul len doen wat tot diens arrestatie kon leiden. De politie vroeg hij, zijn tele foon niet af te tappen. Sophie Duguet werd ontvoerd toen zij onder de hoede van een dienstmeis je uit St. Bandry naar huis terugkeer de. Een automobilist met vermoe delijk aangeplakte snor en baard rukte Sophie uit de handen van het dienstmeisje en reed met haar weg, een briefje achterlatend waarop de los prijs stond vermeld. Hij heeft tot dus ver echter niets van zich laten horen. President Knaepen van de Cul- tuurraad voor Vlaanderen heeft zaterdagmiddag in Brussel het „Ju weel van Vlaanderen", een vijfjaar lijkse prijs ter onderscheiding van bij zondere verdiensten ter bevordering van de Nederlandse taal en de weten schapsbeoefening in het Nederlandse taalgebied, uitgereikt aan de Nijmeeg se hoogleraar prof. dr. E. Schille- beeckx (l.). muv\\«\\u\\M\u\xw\\w\m\\uwv\\u«\uw «uumuxwwwuxwumnttwuuwmwmm^ OUDE PEKELA. De staking in de strokartonindustrie in Oost-Gro- ningen is ten einde. De werknemers hebben een voorstel van de werkge vers, dat hen via de erkende vakbon den bereikte, geaccepteerd. Zij krijgen in de laatste week van 1969 tweehon derd gulden extra uitbetaald. Zaterdagmiddag besloten circa 700 stakers, in en rondom hotel Sasker in Oude-Pekela verzameld, het voorstel van het actiecomité te volgen en maan dag het werk te hervatten, „Onze strijd met de fabrikanten is voorbij" zei sta kingsleider Fre Meis. Hij riep de werk nemers evenwel op de strijd met de vakbonden voort te zetten tot er een goede cao uit de bus zou zijn geko men. Tegenover de voorzitter van het actiecomité, de heer T. Sweertman uit Veelerveen, heeft ABC-voorzitter W. Liefaard vrijdag verklaard dat de loonsverhoging in de strokartonsector zeker het dubbele zou moeten zijn van die in de andere bedrijfstakken, aldus de heer Meis die de georganiseerde ar beiders voorhield dat zij moesten pro beren de bonden ertoe te brengen uit betalingen te doen aan de leden voor de dagen, vijf in totaal, dat er gestaakt is. „Want", aldus Meis, „als drie voorzit ters van de vakbonden met het actie comité praten dan hebben ze de sta king erkend". Het actiecomité blijft be staan en handhaaft Fre Meis als rechts kundig adviseur. Zaterdagmiddag werden uit de sta kingskas, waarin in twee en een halve week 70.000 gulden is binnengekomen, weer uitkeringen gedaan. Mochten de bonden ertoe besluiten de loonderving van de stakingsdagen voor hun reke ning te nemen, dan zal de rest van het ingezamelde geld ten goede komen aan strokartonarbeiders die niet bij een vakbond aangesloten zijn, zo werd me degedeeld. FALMOUTH (Engeland) Oefen granaten van een Spaanse kustbatterij bij Kaap Trafalgar zijn dicht bij het Britse passagiersschip Uganda met 900 kinderen aan boord in zee gekomen, al dus heeft de kapitein van dit schip zon dagavond verklaard. Een (Arabische guerillastrijder, ge wapend met een automatisch ge weer, /iemdjt de \vacht in de Libanese stad Tripoli. Volgens de rapporten hebben demonstranten vele regerings gebouwen in Tripoli bezet. PARIJS Maurice Couve de Mur- ville, de Franse oud-premier is giste ren bij tussentijdse verkiezingen in Frankrijk verslagen. Zijn extreem-linkse tegenstander, Michel Rocard (PSU) oud-kandidaat voor het Franse presidentschap, ver sloeg hem met tweeduizend stemmen van de 25.000, die er uitgebracht wer den. CAIRO Weldra kan een tijdelijke wapenstilstand tussen het Libanese le ger en de Palestijnse guerrilla's ver wacht worden. Alles hangt echter af van het resultaat van de bemiddelings pogingen van president Nasser in de confrontatie tussen Libanon en de guer rilla's, zo meldt het semiofficiële Egyptische dagblad Al Achram van daag. Het bericht van het dagblad kwam terwijl in Cairo verluidde, dat Libanon besloten had een regeringsdelegatie naar Cairo te zenden voor een onder houd met de Palestijnse guerrillaleiders. BRUSSEL De Nederlandse theo loog prof. E. Schillebeeckx heeft zater dag voor de Belgische radio verklaard, dat zijn algemene indruk over de bis schoppensynode in Rome nogal pessi mistisch is. „De synode is druk bezig geweest met zware interne kerkproble- men, maar heeft niet de grote wereld problemen behandeld," zo meende hij. Deze bekende theoloog, hoogleraar in Nijmegen en adviseur van kardinaal Alfrink, verklaarde dat een aantal mensen in Rome doen wat zij kunnen om aan het slot van de bisschoppen conferentie het priesterprobleem nog aan de orde te stellen. „Die kwestie staat niet op de agenda, en men zou er de synode wellicht een paar dagen voor moeten verlengen", zo verklaarde hij in Brussel. Prof. Schillebeeckx was voorts van mening, dat de synode progressiever was uitgevallen dan men aanvankelijk had verwacht, zij het ook dat men voorzichtig moest zijn met het woord progressief. De Nijmeegse hoogleraar meende, dat na de synode de bisschoppenconfe renties in eigen land de nieuwe auto nomie zelf concrete vorm en gestalte zouden moeten geven. Hij was overigens nogal somber ge stemd t.a.v. de kerkontwikkeling in het algemeen na deze synode. De indruk kan ontstaan dat de synode, terwijl er toch heel wat problemen zijn, zich al leen heeft willen bezighouden met zwa re binnenkerkelijke problemen, met na me de eigen structuur. De theoloog heeft het „Juweel van Vlaanderen" van de Kultuurraad voor Vlaanderen ontvangen. Deze prijs van 100.000 Belgische franks wordt elke vijf jaar uitgereikt om de Nederlandse taal en cultuur te bevorderen. Het juweel werd Schillebeeckx, een Vlaming van geboorte, toegekend „als erkenning van het feit dat zijn weten schappelijk werk de belangstelling voor de Nederlandse taal en voor de wetenschapsbeoefening in het Neder lands taalgebied in het buitenland heeft bevorderd". Volgens het officiële persbureau voor het Midden-Oosten heeft de Egyptische ambassadeur in Libanon doen weten, dat dat land bereid is in Cairo onder handelingen met de Palestijnen te ope nen. „Al Achram schrijft, dat algemeen de neiging bestaat naar een „bevriezing" van de Libanese situatie ten einde een a&ümpauze te krijgen, waarin de strij dende partijen kunnen streven naar een compromis. Een Libanese militaire woordvoerder heeft zondagavond in Beiroet meege deeld. dat de honderden Palestijnse guerrillastrijders die vrijdagnacht Li banees gebied zijn binnengedrongen, zondag gepoogd hebben verder op te rukken. Zij waren echter teruggeslagen. De guerrillastrijder^ hadden getracht de stad Haiha te bezetten. Libanese tankeenheden hadden hen echter opge vangen en tot de terugtocht gedwon gen. De woordvoerder zei voorts dat het uitgaansverbod is opgeheven in de sta ten Baalbeck, Tyr en Nabatieh. In Bei roet en omgeving zullen de mensen heden 's morgens tussen 4 en 9 uur en 's middags tussen 15 en 18 uur op straat mogen. In Tripoli blijft het uit gaansverbod gehandhaafd. Vertegenwoordigers van de moham medaanse en christelijke gemeenschap in Libanon hebben zondagavond een gemeenschappelijk communiqué uitge geven, waarin zij zeggen dat de huidi ge toestand niets met de godsdienstige overtuiging van de Libanezen te maken heeft, dat beide godsdienstige gemeen schappen de nationale eenheid willen bewaren en dat zij het eens zijn over de wettigheid van de acties van de Pa lestijnse guerrillastrijders. Het Syrische persbureau Sana meldt, dat twee Libanese oorlogsschepen voor de kust bij Tripoli voor anker zijn ge gaan en dat andere schepen van de Li banese vloot voor de haven van Tripo li heen en weer varen. Libanese infanteristen gesteund door tanks en helikopters, namen posities in bij de haven van Tripoli. In de nabij heid daarvan ligt een vluchtelingen kamp, dat wordt beschouwd als een versterking van de verzetsorganisaties. Amerika probeert, zo werd in Wash ington bekend via diplomatike kana len de crisis in Libanon te bezweren. De Sowjetunie waarschuwde zaterdag dat ze niet kan toestaan dat Amerika in Libanon tussenbeide komt. De waar schuwing werd geuit, nadat het partij blad, Pravda, er Amerika en Israël van had beschuldigd dat ze een oorlog tus sen Libanon en zijn buurland Syrië pro beerden uit te lokken. Dit met het doel Amerikaanse interventie in het gebied te rechtvaardigen. DEN HAAG Prins Claus heeft za terdagmiddag prinses Beatrix en prins Constantijn met een hofauto uit het zie kenhuis opgehaald Om even over half vier kwamen zij op kasteel Draken- stijn aan. PRINSENBEEK Het staat vrijwel vast dat wielrenner Gerben Karstens, die na z(jn zege in de Ronde van Lombardjje is beschuldigd van doping-gebruik lij den s het onderzoek in Italië frauduleus heeft gehandeld. De urine, die positief is bevonden, zou afkomstig zijn van zfln Prinsenbeek se plaatsgenoot Jan Leys, die als chauffeur van de Caballeroploeg aan de finish aan wezig was. Karstens is in wielerdienst van Peugeot. Tijdens een zeer rumoerig congres van de Pacifistische Socialistische Par tij, waarbij vooral de discussies over het PAK nog al fel werden, is de heer P. Burggraaf tot voorzitter gekozen. Er werden 3782 stemmen op de heer Burg graaf uitgebracht, 54 leden stemden te gen en 134 blanco. De heer Burggraaf nam het voorzit terschap waar, vanaf het moment dat de vorige voorzitter, drs. Wiebenga, fractievoorzitter in de Tweede Kamer werd ter vervulling van de vacature Lankhorst. (Zie ook elders in dit blad). ADVERTENTIE alle dagen t/m zondag 2 november In het grootste overdekt* Dolfijnen- stadion ter wereld met 2500 zit- plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één pro gramma.Tijden: 11.30 13.00 14.30 en 16.00 uur. (Van onze weerkundige medewerker) Tic herfst heeft niet doorgezet. Sterke luchtdrukstijgingen boven de Britse eilanden, de Noordzee en onze omgeving hebben de aan val van een Noorse stormdepres- sie dermate verzwakt, dat het in de eerste helft van deze week over wegend droog weer zal blijven. Op de weerkaart domineert nu een zeer krachtig maximum van 1040 millibaar ten zuiden van Enge land. De kans dat de periode van 1 sep tember tot 1 november record- droog zal worden, zit er voor Mid den-Nederland nog wel degelijk in. Voor Apeldoorn bedraagt de totale hoeveelheid neerslag in dit tijdvak tot vanmorgen circa 23 mm; dat is de kleinste hoeveelheid van de laatste 120 jaar. Tot dusver was de combinatie september-oktober van 1908 het droogst met 41 mm. Ook de temperatuur blijft maar bloeien naar middagwaarden van 14 tot 16 graden, tegen 10 d 11 graden normaal. a\\\uv«\nnnnnn\n\mn\»\nm\mn«iin(mw Zacht cn overwegend droog weer met wolkenvelden, maar ook opklaringen en voornamelijk in de nacht en ochtend hier en daar mist. Weinig wind.

De Vallei | 1969 | | pagina 1