KANKER PAVILJOEN Verzamelde werken van Erasmus monument voor vele eeuwen Eerste deel voor koningin Financiële notities Raad voor de Kunst uit isolement Gelders programma van de Rono Sijes spreekt over oorlogsmisdadigers Opdracht voor Ned./Britse combinatie K.W.W. in Engeland ARUVA KAN UITBREIDEN IN ARNHEM American Enka koopt bedrijf ÉSlBll!^ Bij verkiezing in Limburg KVP samen met CH en AR - en TELEVISIEPROGRAMMA'S Frants Nielsen werd eerste in voorleeswedstri j d Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel PILOOT STORM TEKKO TAKS VANAVOND TELEVISIE MORGEN =1 T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN Pijpleiding voor 25 mij. Pagina 2 MAANDAG 27 OKTOBER 1969 KB# HM m w ia.w Whal leeSSpBêSa. Yuri zou al in de trein zitten. Het was zijn eerste echte inspectiereis. Het was heel belangrijk dat hij goed voor de dag zou komen. Maar Yuri kom zich niet doen gelden en hij was een knoeier; hij zou wel eens domme dingen kunnen doen. Aviette bracht haar vakantie in Moskou door. Ze zou zich wat amuse ren met naar de schouwburg te gaan. Maar haar voornaamste doel was zake lijk: zich oriënteren en misschien enke le contacten leggen. Het was tenslotte haar laatste jaar aan de universiteit; ze Bioest het leven eens een beetje peilen. Aviette zou een gewiekste journaliste zijn. Ze was erg zakelijk en natuurlijk zou ze naar Moskou moeten verhuizen. Hier buiten zou ze niet genoeg armslag hebben. Ze was zo intelligent en zo talentvol; niemand in de familie kon daaraan tippen. Pavel Nikolayevich was zonder enige terughouding blij dat zijn dochter een zoveel betere opvoeding had gehad dan hij. Ze had nog niet veel ervaring, maar ze was vlug van begrip! Lavrik was een beetje een zwerver, hij interesseerde zich niet erg voor zijn studie, maar zijn talent lag op het gebied van de sport. Hij was al naar sportwedstrijden in Riga geweest, waar hij als een volwassene in een hotel had gelogeerd. En hij racete al rond in hun auto. Hij nam rijles bij de Cadetten en hoopte dat hij zijn rijbewijs zou krijgen. In het tweede kwartaal was hij op twee onderwerpen gezakt; hij zou heel wat harder moeten werken. En dan was er nog Maika. Die zat nu waarschijnlijk alweer thuis piano te spelen. Zij was de eerste in het gezin die speelde. En Julebarse zou op de mat in de gang liggen. Het afgelopen jaar had Pavel Nikolayevich zelf hem 's morgens mee uit wandelen genomen, omdat hij voelde dat het goed voor zijn gezond heid was. Nu zou Lavrik wel met hem uitgaan. Hij liet de hond graag de voorbijgangers een beetje achterna zit ten, om dan te zeggen: „Hij doet niets, weeg maar niet bang. Ik heb hem vast." Maar nu was, binnen een paar dagen tijds, dit harmonische, voorbeeldige Russische gezin, met zijn goed geregel de bestaan en zijn keurige huis, plotse ling helemaal van hem afgesneden. Dit alles lag als het ware aan de andere kant van zijn gezwel. Zij leefden en zouden verder leven, wat er ook met hun vader gebeurde. Hoeveel zorgen ze ook over hem zouden hebben, zich zenuwachtig maken of huilen: de tumor groeide als een muur die achter hem oprees en aan deze zijde ervan stond hij, alleen. Het denken aan thuis hielp niet erg, dus probeerde Pavel Nikolayevich zich zelf wat te verstrooien met staatsaange- legenheden. Aanstaande zaterdag zou de zitting van de Opperste Sovjet worden geopend. Het lag niet in de verwachting dat er iets belangrijks zou gebeuren; de begroting zou worden goedgekeurd. Er was een schietpartij geweest in de Straat van Taiwan... Toen hij die ochtend van huis was gegaan was er op de radio juist een uitvoerig verslag geweest over de zware industrie. Maar hier in de zaal was niet eens een radio, en in de gang ook niet een fraaie boel! Hij moest zien dat hij op zijn minst toch elke de Pravda kreeg. Vandaag was de zware industrie aan de orde geweest, en gisteren was er een besluit afgekondigd over het opvoeren van de produktie van vlees en melk- produkten. Ja, de economie ging met sprongen vooruit. En dat betekende natuurlijk dat er belangrijke wijzigingen in een aantal staats- en economische organisaties op komst waren. Pavel Nikolayevich begon zich al voor te stellen hoe de reorganisatie op staats- en op nationaliteitenniveau zou worden uitgevoerd. Die reorganisaties waren altijd nogal opwindend. Ze dienden als 'tijdelijke afleiding bij het dagelijks werk; de ambtenaren zouden elkaar opbellen, vergaderen en de mogelijk heden bespreken. En in wat voor richting de reorganisatie zich ook ontwikkelde hetzij naar de ene, hetzij naar de andere kant niemand, ook Pavel Nikolayevich, zou ooit in rang achteruitgezet worden. Er was alleen maar sprake van promotie. Maar ook de staatszaken slaagden er niet in hem af te leiden of op te vrolijken. Onderaan zijn hals was een stekende pijn zijn tumor, onbarm hartig en onverschillig, was binnen geslopen en had de hele wereld afgegrendeld. Ook de begroting, de zware industrie, slachtvee en melkvee, reorganisatie... ze stonden stuk voor stuk aan de andere kant van zijn tumor. En aan déze kant stond Pavel Nikola yevich Rusanov. Alleen. Een prettige vrouwenstem klonk door de zaal. Hoewel niets vandaag Pavel Nikolayevich prettig in de oren kon klinken, moest hij toegeven dat deze stem werkelijk iets verrukkelijks had. „Kom, we gaan de temperatuur eens opnemen." Het klonk alsof ze beloofde dat ze snoepgoed zou gaan uitdelen. Rusanov nam de handdoek van zijn gezicht, ging wat rechter op zitten en zette zijn bril op. O, wat een zegen! Het was niet die troosteloze, sombere Maria, maar een welverzorgd, stevig gebouwd meisje, dat niet een geplooide doek, maar een kapje op haar goud blonde haar droeg, net als de artsen. Bij het bed van de jongeman naast het raam bleef ze staan en zei opgewekt: „Azovkin! Hé, Azovkin! Deze lag in een nog ongelukkiger houding dan eerst diagonaal over het bed, met zijn gezicht omlaag en een kussen onder zijn maag geduwd; hij liet als een hond zijn kin op de matras rusten, en loerde tussen de spijlen van het bed door alsof hij in een kooi zat. Een afschaduwing van zijn inwendige pijn gleed over zijn vertrokken gezicht. Eén hand hing tot op de grond omlaag. „Komaan, wees een kerel," zei de zuster, die probeerde op zijn eergevoel te werken. „Neem zelf die thermometer maar." Hij hief met moeite zijn hand van de grond op alsof hij een emmer uit een put ophaalde en pakte de thermo meter. Hij was zo uitgeput, zo overwel digd door zijn pijn, dat het niet te geloven was dat hij nog maar zeventien jaren telde. „Zoya," kreunde hij smekend. „Geef me een kruik." „Je bent je eigen ergste vijand," zei ze ernstig. „We hebben je een kruik gegeven, en je hebt hem niet tegen je injectie aangelegd, maar tegen je maag." „Maar het helpt zo goed," hield hij vol uit zijn stem klonk een vreselijk lijden. „Je tumor wordt er groter van; dat hebben we je al eerder verteld. Op deze afdeling zijn kruiken niet toegestaan. We hebben er speciaal voor jou een moeten laten halen." „Nou, dan wil ik ook geen injectie hebben." Maar Zoya luisterde al niet meer. Ze tikte met een sierlijk vingertje tegen een spijl van het bed van Boeventronie. „Waar is Kostoglotov? vroeg ze. (Kijk eens aan! Zo heette de vent dus! „Hij is even gaan roken," riep Dyoma uit zijn bed bij de deur. Hij lag nog steeds te lezen. „Ik zal hem léren roken! mopperde Zoya. Wat had je toch een allerliefste meisjes! Pavel Nikolayevich keek met genoegen naar haar stevige, strak geklede figuur en naar haar open, iets naar voren staande ogen. Hij keek haar met objectieve bewondering aan en voelde zich van binnen week worden. Met een glimlach stak ze hem de thermometer toe. Ze stond vlak bij het gezwel, maar ze liet zelfs niet door het optrekken van een wenkbrauw merken dat ze ervan schrok of dat ze nog nooit zoiets had gezien. (wordt vervolgd) 4258. Het kon niet anders, of Vulduns uitdagende woorden moesten beantwoord worden met krachtige maatregelen, want ook al was hij admiraal, hij was nu toch zijn boekje te buiten gegaan. President Val Marian kon niet meer met een reprimande volstaan, tegen de dienstweigering van zijn hoogste stafofficier. Toen de binnengeroepen soldaten domweg weigerden om de admiraal in arrest te nemen, werden zij in en kele ogenblikken door de Inner Circle-agenten ontwa pend en weggevoerd. Ook Vuldun moest zich na een korte worsteling gewonnen geven; onder hevige pro- 14. Met een vluchtige groet verdween Gerard Prut tel weer even vlot als hij gekomen was. Alleen had hij nu vijfhonderd gulden meer en Starreveld minder in de zak. „Wie is dat ventje?" vroeg Tekko totaal verbluft aan zijn geleerde vriend. „Gerard Pruttel. Dat weet je toch!" antwoordde deze. „Ik heb hem eens ergens toevallig ontmoet en van mijn uitvinding ver teld. En ook van de moeilijkheid om aan geld te ko men. Daar ben ik namelijk niet zo handig in, zie je! En toch zijn er voor dat plan een paar aardig slordige miljoentjes nodig. Ik heb een hele grote ruimte no dig om ongestoord te kunnen werken met mijn men- ROTTERDAM Op de laatste hoor zitting van de Raad voor de kunst con stateerde prof. dr. Ph. J. Idenburg dat de slotmanifestatie en de drie voor gaande hoorzittingen een positieve aan raking met de werkelijkheid hadden opgeleverd. Hij achtte het uitgesloten dat de Raad weer zou terugvallen in beslotenheid. Prof. Idenburg wees er op dat zich tijdens de hoorzittingen twee belang rijke stromingen hadden afgetekend: de ene groep is van mening dat er in de maatschappij niets te bereiken is als de maatschappij niet grondig wordt ver anderd; de andere richting gelooft in een omvorming van binnenuit. De Raad zou in het laatste geval een soort pres siegroep binnen de regering worden. De journalist Jan Blokker, voormalig lid van de Raad, noemde in zijn inlei dende toespraak de Raad voor de kunst een versierend verlengstuk van de over heid en de functie van het instituut „een veredeld doorgeefluik". „De Raad zal een permanent opposi tielichaam moeten zijn. Laten we in 's hemelsnaam de illusie laten varen het publiek kunstzinnig te kunnen opvoe den", aldus Blokker. Ook deze hoorzitting leverde weer een rijke oogst op aan ongenuanceerde en nevelige meningen van de deelne mers. Van werkelijkheidszin getuigde de opmerking van René Solleveld, die constateerde dat degenen die de toneel vernieuwing voorstaan niet aan bod ko men wat betreft de subsidie. Uit de actiegroep tegen het huidige toneelbe- stel werd bovendien opgemerkt dat in de Raad voor de kunst alleen de ge vestigde gezelschappen zijn vertegen woordigd. De directeur van Nieuw Rotterdams Toneel, Marius Kip, zegde daarop toe op zaterdag 15 november om twee uur in de Rotterdamse schouwburg een openbare discussie over het toneel te houden. Waar de meeste deelnemers het wel over eens zullen zijn geweest, is dat de Raad een belangrijke taak heeft in de experimentele sector van de kunst. Er klopt iets niet in de potverdeling tussen de gevestigde stromingen en de expe rimentele richtingen; zo werd geconsta teerd. Nu de hoorzittingen zijn beëindigd zal een openbaar advies aan de minister worden uitgebracht, dat betrekking zal hebben op een toekomstige reorganisa tie van de Raad voor de kunst. SITTARD De KVP in Limburg, heeft gisteren op een vergadering on der leiding van drs. Veringa (minister van Onderwijs en Wetenschappen) be sloten bij de komende Statenverkiezin gen samen te gaan met de *CHU en de AR. Er zal één lijsl en één program ma worden opgesteld. Van het te verwachten aantal ze tels zal de helft door het bestuur van de KVP-district Limburg worden toe gewezen. Daarvan krijgen AR en CHU ieder een zetel, twee worden gereser veerd voor vrouwelijke gekozenen, twee voor bejaarden, vier voor jongeren en zeven voor het bedrijfsleven. Voor de bezetting van de andere helft zal een groslijststemming worden gehouden. 4258 testen en het uitkramen van allerlei onzinnige beschul digingen aan het adres van zijn chef liet hij zich door 'n paar potige agenten naar een cel beneden het Regeringscentrum leiden. Val Marian begreep, dat zijn oude vriend, evenals zovele anderen, door Drago's hypnose zó in verwarring gebracht was, dat hij niet meer verantwoordelijk voor zijn daden gesteld mocht worden, maar toch voelde hij zich wat gekwetst door alles wat de doldrieste Vuldun had gezegd. De vol gende uren zouden beslissend zijn voor het lot van heel Valeron en zijn miljoenen bewoners! HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.25 Ik verbind u door..., praatje. 18.30 Mi reille Mathieu in een live-show. 19.30 Nws. RVU: 19.35 De Internationale Ro de Kruis Conferentie te Istanbul. Spr.: A. van Emden, m.m.v. J. C. Marga- dant. NOS: 20.05 Arbeidsonrust, klank beeld. NVSH: 22.10 Sextant, radioma gazine van de NVSH. NOS: 22.30 Nws. 22.40 Mededelingen. AVRO: 22.43 Ra diojournaal. NOS: 22.55 Stereo: Me tro's Midnight Music: Metropole or kest, licht trio en solisten. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Meisjeskoor met instru mentaal sextet. 18.19 Uitzending van de Partij van de Arbeid. 18.29 Nws. 18.41 Act. 19.00 Literama: radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 19.15 Klass. gewijde muz. 19.45 Stereo: Pro menade-orkest en solist: amusements- muz. 20.25 Op de man af, praatje. 20.30 Stereo: Radiophilharmonisch i .kest en solist: klass. muz. 21.30 Waar is de korporaal? Die is z'n eigen opmaken!, klankbeeld. 22.00 Stereo: Jazzmuz. door trio met solisten. 22.20 Meditatie. 22.30 Nws. 22.40 Voorrang: een artistiek voorkeursprogr. 23.30 Vers in het ge hoor: literair progr. 23.55-24.00 Nws. DUITSLAND I 18.00 Kleur: Week journaal. 18.05 Kleur: Ierse Ballades. 18.30 Kleur: Voor de kleuters. 18.40 Hier und Heute, met Goedenavond. 19.20 Kleur: Wo kommen die Löcher im Kase her? voordracht. 19.30 Kleur: Grosse Erfin- dungen - heiter gesehen, TV-film.) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Filmre portage bij nws. van gisteren en mor gen. 21.00 Reisen in Deutschland: mu zikaal amusementsprogr. 21.54 Kleur: Fischer Europas, TV-serie(2). 22.30 Journaal, commentaar en weerbericht. 22.50 Das Mal en Orangensoufflé: twee eenakters. 24.00 Journaal. DUITSLAND II 18.05 Act. en muz. 18.40 Kleur: Auf dem Jahrmarkt: Ali Baba en de Veer tig Rovers (2), poppenspel. 19.10 Kleur: Süss aber ein bisschen verrückt, TV- film. 19.45 Nws., act. en weerbericht. 20.15 Medische kroniek. Aansluitend: Nws. 21.00 Die Brücke, Duitse speel film 22.40 Nieuws en weerbericht. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: L. gram. muz. 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo: L~ gram. muz. (8.30-8.33) De Groente man) 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Uitgebreide reportage of herhaling NOS-programma. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muz. uit de Middeleeuwen en Re naissance (opn). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arb. vit.: populair ver. pl. progr. 11.00 Nws. RVU: 11.02 H. Wielek spreekt met Johan van der Keuken AVRO: 11.32 Rondom 12: pro- AMSTERDAM De tienjarige Frants Nielsen, leerling van de vijfde klas der Bolwerkschool in Sneek, heeft de lan delijke voorleeswedstrijd gewonnen. De ze werd gehouden in het kader van de vijftiende Kinderboekenweek. Frants kreeg de wisselprijs Het lezen de lievertje voor zijn fragment uit Hek sen en zo van Annie Schmidt. gramma voor de vrouw (11.55 Beursbe richten). Overheidsvoorlichting: 12.30 12.30 Uitz. v. d. landbouw. AVRO: 12.40 Toppers van toen (gr). 13.00 Nws. 13.11 Radiojourn. NOS: 13.30 Spiegel van België: muz. en nws. van onze zuider buren. 14.00 Klein chanson. 14.30 Ste reo: Rostrum of composers 1969: He dendaagse Belgische componisten. AVRO: 15.00 Stereo: De wereld van de opera: beschouwingen over opera's. 16.00 Nws. 16.02 Wiener Festwochen 1969: Kamerkoor Madrigal uit Boeka rest: anonieme Roemeense kerkcom- posities van de 14e tot de 17e eeuw. 16.22 Stereo: Pianorecital: mod. muz. 16.42 Land der muzen: kunstkron.. 17.15 Jazz Spectrum. 17.55 Mod. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: klass. gram. muz. met nws. en act. 8.00 Nws. 8.11 Gewijde muz. (gr.) 8.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Stereo amusements- muz. (gr). 10.00 De krijtkring van de dood: godsdienstige lezing 10.15 Ope ra-aria's (gr.). 11.00 Nws. 11.02 Ferdi nand Huyck, seriehoorspel (deel 3 herh.) 11.29 Voor de zieken, plm. 11.55 Med. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee, gev. progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws; 12.41 Act.; 1300 Raden maar---) 14.00 Consiliepostbus 14.05 Schoolradio 14.30 Pizzicato: muzikaal middag-magazine. (16.00 Nws) 17.00 Overheidsvoorlichting: Nws. uit de Ned. Antillen. Spr.: Henk Dennert. 17.10 V. de jeugd. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws). 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijk gevarieerde vi site. (12.00 Nws) 13.00 Nws. 13.03 Ek- spres L. pl. progr. (14.00 Nws.) 15.00 Nws. 15.03 Drie-draai 16.00 Nws 16.03 -18.00 Mix: 120 minuten rijp en groen op alle toeren (17.00-17.02 Nws). NEDERLAND I NOS: 18.50 Kleur: De Fabeltjeskrant. 19.00 Journaal. NCRV: 19.07 Scheeps jongens van Bontekoe, vervolgverhaal. 19.16 Alleen op weg, familiefeuilleton 19.30 Breng eens een zonnetje: liedjes van vroeger. NOS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Hier en nu: act. rubriek. 20.45 Please Sir!: een luchtige televisie serie. 21.25 Kleur: Gevraagd - juristen. 22.25 Psalter: voordracht en koorzang. NOS: 22.35 Journaal. TELEAC: 22.40- 23.10 Statistiek les 5 herh. NEDERLAND II NOS: 18.50 Kleur: De Fabeltjeskrant. 19.00 Journaal. 19.03 SCALA: informa tief progr. VARA: 19.30 Opmaat: een afwisselend progr. met veel muz. NOS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Corona tion Street, tv-feuilleton. 20.45 Achter het nieuws (special): Spreekuur voor artsen. 21.35 Kleur: Ironside, TV-film. NOS: 22.25 Journaal. 22.30-23.00 Uitrei king Erasmusprijs 1969. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. van giste- avond. 10.30 Muzikaal amusem. progr. 11.35 Adams kleines Küchen-ABC, TV- cursus. 12.00 Filmreportages bij nws. van gisteren en morgen. 12.50 Interna tionaal persoverz. 13.00-13.30 Journaal. 16.35 Journ. 16.40 V. de Kinderen. 1710 Kleur: voor de Kinderen. 17.25 Volken kundige reportage 17.55-18.00 Journ. DUITSLAND II 17.30 Nws. en weerber. 17.35 Wagen 54 bitte melden....Mit der Funkstreife unterwegs, TV-film. (Herh.). ROTTERDAM Voor de officiële opening van het driedaagse internationale Erasmuscongres in de Rotterdamse Sint Laurenskerk zal aan koningin Juliana het eerste deel worden aangeboden van de Verzamelde werken (Opera omnia) van Erasmus. Het initiatief voor deze gigantische uitgave ging in 1960 uit van het Historisch Genootschap Roterodamum. sen en als ik eenmaal op dreef ben, dan de nodige publiciteit!" Toen ging voor de tweede maal die mid dag de bel. Polly Mops liet even later een dikke glimlachende heer binnen, die handenwrijvend op de professor toekwam en uit een grote actetas een con tract te voorschijn haalde. Vol verbazing bekeek de geleerde Starreveld het gezegelde document en stamel de toen geschrokken: „Hoe kan dat nu? Ik weet van niets! En er staat hier dat ik, voor de tijd van één jaar voorlopig, het pand „Pottenburg", een leegstaand kasteel, gehuurd heb tegen de prijs van duizend gul den per maand!" De idee werd daarna ©vergenomen door de Koninklijke Akademie van We tenschappen en er werd een internatio nale redactie samengesteld onder voor zitterschap van prof. dr. J. N. Bakhui zen van den Brink uit Leiden. Tot die redactie behoren zeventien Erasmus- kenners uit acht landen, die zich ver zekerd hebben van ruim dertig mede werkers. De verzamelde werken worden in de handel gebracht door de Noordholland-' se Uitgeversmaatschappij in Amster dam. Er zullen tenminste dertig delen verschijnen, verdeeld over een tijds duur van twintig jaar. Het eerste deel dat aanstaande maandag verschijnt, omvat ongeveer 800 pagina's en gaat 290 gulden kosten. Voor het eerst na enkele eeuwen 43. „Zeg Kareltje, voel jij eigenlijk niks van binnen?" vroeg smidje Verholen. „En of," ant woordde Kareltje. „Mijn maag knort net als de motor van de auto. Ik rammel van de honger We zijn vanmorgen maar zo het hotel uitgegaan en we hebben nog niet eens ontbeten." „Mijn Idee." zei de smid. „En nou begrijp je ook waar om ik de blauw-geruitekiel in de safe heb gestopt. We kunnen nu rustig gaan ontbijten en we hoeven ons geen zorgen te maken over de veiligheid van kiel en document. Die liggen goed opgeborgen bij de bank en niemand kan erbij." „En als we gegeter. hebben, dan gaan we zeker terug om de kiel te onderzoeken?" veronderstelde Kareltje. „Helemaal niet," zei de smid ernstig. „Dan gaan we Foppe Helmstock inlichten, want het oude do cument is nu eenmaal van hem. „Eerlijk is eer lijk." „Is dat van Foppe?" riep Kareltje teleur stellend. „Kom nou!" Wie heeft het gevonden? Ik toch zeker!" „Dat doet er niet toe," stelde de smid vast. „Het oude huis is eigendom van Foppe en dus is alles wat er in is, óók eigendom van 'opp: r^arom moei hij a'les w. ien HU' heeft er recht op." „Zonde van de schat" zuchtte Kareltje. „Dat wordt dan delen geblazen. Maar ja, niks aan te doen. Het recht moet zijn beloop hebben" Intussen was de argeloze Foppe Helm stock in zijn herbergje bezig een tafel té dekken. Tij dacht er juist zo'n beetje over na, dat de heer J. J. F. Verholen en de jongeheer K. Knetter ei genlijk verschrikkelijke langslapers waren. Het was nu immers al over tien uur en ze waren nog niet aan het ontbijt geweest. Doch juist op dat moment werd de deur van de herberg opengegooid en tra den de twee „langs' pers" binnen. „Moge, me neer Helmstock, zeiden ze... gaat nu in dit Erasmusjaar een nieu we uitgave van de verzamelde werken van de grote vijftiende-eeuwse Rotter dammer verschijnen. De Opera omnia werden voor 't eerst in 1537 uitgegeven kort na Erasmus' dood. De uitgevers van deze z.g. Bazelse editie waren Hieronymus Froben en Nic. Episcopius. In de achttiende eeuw verscheen de zogenaamde Leidse editie in tien delen. Die uitgave werd in opdracht van de Leidse boekverkoper Petrus van der Aa vervaardigd door de Amsterdamse hoogleraar Jean Leclerc. De uitgave, die nu gaat verschijnen, onderscheidt zich van de beide vorige doordat het een tekstkritische editie wordt. Ieder werk wordt voorzien van een inleiding en een groot aantal we tenschappelijke voetnoten. De tekst van Erasmus wordt uiteraard herdrukt in de taal waarin de humanist zelf schreef, het latijn. Om die tekst echter ook voor niet-vak-latinisten toegankelijk te maken, worden de inleidingen en voet noten geschreven in een van de moder ne talen. De uitgave van het gigantische werk geschiedt geheel voor risico van de uit gever, die voor heel wat problemen kwam te staan wat betreft de keuze van lettersoort, papier dat de eeuwen kan trotseren en de investering van een kapitaal, dat naar te verwachten valt niet eerder dan over een jaar of tien zijn vruchten zal afwerpen. Voor de uit gave heeft de Koninklijke Akademie een speciaal redactiesecretariaat inge steld onder leiding van de oud-Rotter dammer en directeur van de Konink lijke Bibliotheek in Den Haag, dr. C. Reedijk. Voor Roterodamum betekent de ver schijning de verwezenlijking van een initiatief uit I960. Een tweede plan, dat toen werd ingediend bij het Rotterdam se gemeentebestuur, wordt volgend jaar werkelijkheid. Dan zal namelijk een door de beeldhouwer Hettema vervaar digd monument van Hugo de Groot een plaats krijgen aan de Coolsingel. Met Oldenbarneveld en enkele eeuwen la ter Gijsbert Karei van Hoogendorp, die hun gedenkteken al hebben, is Hugo de Groot een van de grote raadpensio narissen van Rotterdam. In het Gelders programma van de RONO wordt dinsdag begonnen met het maandelijkse programma over de scho len voor hoger onderwijs in Gelder land. Gestart wordt met een program ma van de landbouwhogeschool in Wa- geningen. Dit programma komt tot stand in nauwe samenwerking met de voorlichtingsdienst ven de landbouw hogeschool en de onlangs gevormde werkgroep voor radio en tv. Deze eer ste uitzending heeft een algemeen, ori ënterend karakter, met o.a. een vraagge sprek met de rector-magnificus en vraaggesprekken over de functie van de hogeschool in het Wageningse leven. In de rubriek Van wiedaf en dichte- bi'j schenkt Johan Vos aandacht aan de Varuslegende in de Achterhoek. De N.O.S.-radio zendt dinsdag 28 ok tober 's morgens van 9 tot 9.35 uur via Hilversum I een groot gedeelte van de rede uit, die de heer B. A. Sijes, wetenschappelijk medewerker van het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie, de dag tevoren in Bergen op Zoom houdt. De heer Sijes zal spre ken over de oorlogsmisdadigers in Ne derland, tussen 1945 en heden. Daarbij zal hij onder meer de „drie van Bre da" ter sprake brengen. Verslaggever is Henk van Stipriaan. ROTTERDAM The Dredging and Construction Co. te King's Lynn (Nor folk), zal in samenwerking met de moedermaatschappij, Koninklijke Maat schappij tot het uitvoeren van Openba re Werken, Adriaan Volker NV Rotter dam, Visser en Smit's aanneming-maat schappij Papendrecht en Laing Pipeli nes London een 7,5 kilometer lange olieleiding in zee aanleggen van het Tetney haven tankpark naar een een- puntsmeerboei voor de monding van de Humber. De leiding die een diameter heeft van 36 komt voor de helft over land te lopen tot de laagwaterlijn en verdwijnt daar onder de zeebodem haar de boei. Aan deze boei zullen grote tan kers kunnen aanleggen om hun lading te lossen. Opdrachtgever is QMKL Oil (U.K.) Ltd. De aanneemsom bedraagt ongeveer f 25 miljoen. Het werk, waar mee reeds een aanvang is gemaakt, zal in juli 1970 gereed moeten zijn. ROTTERDAM Krekel - Van der Woerd - Wouterse associates te Rot terdam. Management Consultants, ge specialiseerd op ontwikkeling, samen werking en fusie delen mede in Enge land een dochteronderneming te hebben gevestigd. Deze onderneming zal zich uitsluitend bezighouden met het zoeken van part- nerbedrijven voor ondernemingen die naar nationale of internationale samen werking streven (fusie, overneming). Onder de naam „KWW internatio nal limited" heeft de introductie heden op een te Londen gehouden persconfe rentie plaats gevonden. Introductie van soortgelijke dochterondernemingen In Nederland en België en voor volgend jaar in andere landen van Europa ligt in het vooruitzicht, aldus een com muniqué. ARNHEM De NV Arnhemse Rub berfabriek (Aruva) heeft een gedeelte van de fabrieksgebouwen van de NV Rijnstaal gekocht. Tevens verwierf de Aruva hierbij de erfpachtrechten op een nog braakliggend terrein. De trans actie betekent een uitbreiding van het oppervlak van het Aruva-complex met ongeveer 5700 vierkante meter. De nieuw verworven bebouwing zal zo snel mogelijk door de produktie van eboniet en rubberbekledingen worden geschikt gemaakt. Hierdoor zal het ruimtege brek dat vooral in de sector ebonitage het sterkst voelbaar was, voorlopig tot het verleden behoren. Nadat in 1965 een belangengemeen schap werd aangegaan met het Duitse bedrijf Harzer Achsen Werke te Hildes- heim, sprak de Aruva-directie haar be zorgdheid uit over het grote gebrek aan uitbreidingsmogelijkheden op de plaats waar de fabrieksgebouwen in Arnhem staan. Weliswaar slaagde men er toen in aangrenzende terreinen en gebou wen van de NV Tecrub, een Ameri kaanse slangenfabriek, te verwerven, doch het ruimtegebrek bleef sterk voel baar. Verschillende alternatieven wer den in de afgelopen jaren bestudeerd, waarbij ook vestiging elders in over weging werd genomen. Door de contac ten met de NV Rijnstaal zijn de mo gelijkheden in Arnhem sterk verruimd, echter nog niet voldoende. Vooral na de totstandkoming van de samenwerking met HAW maakte de Aruva een sterke groei door, waarbij de omzet in vijf jaar met honderd procent toenam. Verwacht wordt dat deze groei zich in de komende vijf jaar in versterkte mate zal voortzetten. Uitbreiding van produk tie en verkoopprogramma wordt mo menteel intensief bestudeerd. Voor de komende jaren staat vooral samering van de bestaande fabrieks gebouwen op het programma, hetgeen inhoudt dat dan tevens de zo noodza kelijke verruiming en vernieuwing van de kantoren ter hand kan worden ge nomen. Door de thans tot stand geko men vergroting van de fabricageruim- te en de daardoor te verwachten stij ging van de produktie bestaat er ove rigens nu reeds behoefte aan meer per soneel in praktisch alle sectoren van het bedrijf. ARNHEM De met AKU NV ge lieerde American Enka Corporation heeft een bedrijf voor de produktie van getrokken koperdraad overgenomen. Het gaat hier om Monotuck Manufac turing Company, welke tot nu toe een dochteronderneming was van Ka weck i Berylo. Monotuck Manufacturing Com pany is gevestigd te South Hadley, Mas sachusetts en geeft werk aan ca. 200 werknemers. Zoals bekend, produceert American Enka Corp. naast chemische vezels ook draad en kabel. De overneming zal in contanten betaald worden. AMSTERDAM L. Smit en Co's In ternationale Sleepdienst heeft op zijr beurt 5 pet van het aandelenkapitaa' van Smit-Lloyd overgenomen van d' Stoomvaart Maatsch. Nederland. Einc' vorige week nam de Holland-Amerik; Lijn 25 pet over van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd. De vier genoemde partners in Smit- Lloyd (bevoorradingsschepen voor d< oliewinning op zee) hebben nu elk 25 pet

De Vallei | 1969 | | pagina 2