10550 SOLISTENCONCOURS VAN CAECILIA WAS „GEWELDIGE MIDDAG" Overtuiging en zeggingskracht jeugd ,Ons Genoegen' Toneel heeft mogelijkheden Smecoma reikte diploma's uit Fietser kwam er goed af Firet n.v. geeft werknemers aandeel- bewijzen Kanshebbers voor titel Muzikaal debuut van Excellent spel van H. J. Messen Bromfietser tegen paal Edervener vangt snoek van 113 cm Ds. Sijthof bij N.C.V.B. VALLEI? Bejaarden- middag in Scherpenzeel Oliebollen van De Rijnkanters Oud-Renswoude verdiepte zich in schansen Bingo-dansant Hoogtepunt Jongste Gestrand MAANDAG 27 OKTOBER 1969 u dan even a.u.b voor Veenendaal Tot 17.30 uur '".a"!; 11079 s Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 "l^EENENDAAL „Een geweldige middag, in een woord. Muziek op hoog niveau, een voortreffelijke organisatie, een voorbeeldig publiek, wat wil je nog meer? Het was machtig!" Deze lovende woorden sprak een enthousiaste Gijsbert Nieuwland, componist en dirigent te Hilversum na afloop van het na tionaal solistenconcours, dat de Veenendaalse harmonie „Caecilia" zaterdag middag in het gebouw Eltheto organiseerde ter gelegenheid van haar 65-jarig bestaan. De heer Nieuwland was het jurylid dat de 23 deelnemers moest beoor delen en had daarmee, zoals al gauw bleek, een zware taak op zijn schouders genomen. Het hoge spelpeil en de weinig uiteenlopende prestaties, behoudens enkele uitzonderingen, vroegen om een subtiele beoordeling en puntentoeken ning. Een muziekconcours is eigenlijk al tijd een eigenaardige zaak. Aan de ene kant is men herscheppend bezig en be leeft men plezier en genot van het mu- ziekmaken, aan de andere kant staat men onder de spanning van „ik-moet- iets-presteren". Is dat niet in tegen spraak met elkaar? Is de muziek ge haat met het wedstrjjdidee, dat altyd in de mens leeft en op een concours wordt onderstreept? We hebben het de deelnemers zater dagmiddag niet gevraagd. Misschien hadden we een negatief antwoord ve- kregen, want tijdens dit concours was de spanning niet voelbaar aanwezig. We kregen integendeel de indruk dat hier gewoon fijn muziek gebracht werd, vaak met een overtuiging en een zeggingskracht die wonderlijk ontspan nen aandeed. Misschien hielp daaraan mee het feit dat mevrouw Franken uit Arnhem zo rustig en zelfverzekerd de verschillende pianopartijen voor haar rekening nam. Juis op zo'n concours is het van groot belang, dat men kan terugvallen op een. begeleiding die zich laat horeq, als speelde men al jaren sa men. Daarbij komt, dat het publiek zich voorbeeldig gedroeg. Het moet een ge not zijn in zo'n sfeer je partij te mo gen blazen. Geboeid, doodstil en vol be grip voor de situatie waarin de deelne mers zien bevonden, luisterden de tal rijke belangstellenden, ook wanneer de piano een wat langere solo speelde en de blazer op adem kon komen. In zo'n sfeer en met zo'n vlotte maar ner gens gehaaste organisatie moet een concours eenvoudig slagen. ring van „Brave Hendrik", een prijs met lof behaalde. eerste En dan het slot van de middag. De heer J. Holtkamp van de prijzencom- missie gebruikte bij het bekendmaken van de resultaten, de woorden „lest- best", en daarmee zei hij niets te veel. Wat de heer H. J. Niesen als laat ste op zijn tuba presteerde in het con cert in F van Fr. Strauss, betekende werkelijk een hoogtepunt. Volledig ver trouwend op zijn (rijkelijk aanwezig) technisch kunnen, kon hij zich wijden aan de voordracht, aan het zuiver treffen van de interval|en, aan kortom een sublieme vertolking. Het was een ieder duidelijk, dat hier op niveau gespeeld werd, dat wegge legd is voor de heel groten. Het werd een excelleren op alle punten en dat in een partij die eigenlijk voor hoorn geschreven is. Geheel volgens de verwachtingen werd dit optreden van dhr. Niessen door de jury dan ook gehonoreerd met lof, waar door hij de grote winnaar werd van dit concous. Het was tevens een grandioos be sluit van een geslaagd jubileum-evene ment waarop voorzitter Bouwman én zijn „Caecilia" met onverdeeld genoe gen kunnen terugzien. Dat het wed strijdelement in de muziek geen af breuk hoeft te doen aan het muzikale genot en niveau is deze middag dubbel en dwars bewezen. Uitslag solistcnconcours: 2e afdeling: 1. C. Visser, V'daal, 48p.; 2. T Diepeveen, V'daal 47p.; 3. W..v. Schaik Sr., V'daal 45p. Ie afdeling: 1. W. v. Schaik jr., V'daal, 51 p.; 2. A. E. Hasselaar, V'daal 50p.; 3. B. Holthof, Leersum 48p.4 5 duo Van Hussel/den Hartog, uit Leersum en duo v. d. Lee/Van Hussel (Leersum), beiden 46p. Afd. uitmuntendheid: 1. (met lof) S. M. Druart, V'daal, 54p.2. W. v.d. Wee- Ie, Arnhem 53p.3. S. G. Hasselaar, V'daal 50p.; 4. H. F. M. Zewald, Arn hem, 49Vip.; 5. kwartet Druart/Hasse- laar/Reuvers/Van Schaik, V'daal 48p.; 6. H. M. van Onzevoort, Loon op Zand 46%p. Ere afdeling:l. F. Jonkman, Heino, 37p. Vaandelafd.: 1. H. J. Niessen, V'daal, 55p. et lof. 2. J. Konijn, Scherpenzeel 50V»p.; 3. J. W. Tuinhout, Aalten, 46 p. VEENENDAAL De bromfietser S. D. uit Ulft botste zaterdagmiddag op de Kerkewijk tegen een paal met een verkeersbord en moest naar het zieken huis worden overgebracht. Het ongeval ontstond toen D. op het fietspad een wielrijder wilde passeren. Hij moet toen met een trapper de paal hebben geraakt. Hij werd aan zijn knie gewond, en raakte buiten kennis. SCHERPENZEEL Dinsdagmiddag is er in Filalethes weer een bejaarden middag om 14.30 uur. Ds. J. C. Jonkers uit Renswoude zal vertellen over zijn reis met het hospitaalschip De Hoop. De leiding van deze middag is in han den van ds. H. Pol uit Woudenberg. RENSWOUDE In gebouw „Reho- both" te Renswoude trad zaterdag avond het jeugdorkest van de muziek vereniging „Ons genoegen" voor het eerst in zijn korte bestaan op. Dit 26 leden tellende orkest voerde onder lei ding van de heer J. A. Boom uit Scher penzeel een tiental stukjes uit. Helaas was het (vooral jeugdige) publiek ach ter in de zaal niet altijd even rustig, want dan had men nog des te meer kunnen genieten van wat er in volle overgave op het podium werd gepres teerd. Vooropgesteld moet worden dat de leden van dit jeugdorkest zeer jong zijn. Zo werd één van de trompetpar tijen vertolkt door een 7-jarig meisje. Dat je bij de prestaties deze zaken in het oog moet houden, maakt de beoor deling wat reëler en waarschijnlijk ook milder. Volledige zuiverheid, voor al in de klarinetsectie, kun je eenvou dig nog niet verwachten. Wat wel naar voren kwam was het duidelijk aanwe zige en gedemonstreerde gevoel voor ritme en muzikaliteit. Heel juist had den de heren Sweers (voorzitter) en Boom zich bij de programmakeuze be perkt tot het bijbrengen en doen uitvoe ren van zeer simpele muzikale grond en verschijningsvormen zoals de mars, polka en wals. Dat zij het gepresteerd hebben een koraalachtige melodie van Mozart niet onverdienstelijk legato door hun pupil len te laten uitvoeren, verdient alle lof. Wat zal er bij zo'n orkest een geduld nodig zijn om de jeugd zover te bren gen. Laat men dit herscheppend vermo gen, dus deze creativiteit van de jeugd, blijvend stimuleren. Het is een verheu gende zaak. Dit geldt tevens voor de opvoering van het toneelstukje ..De gesluierde prinses" door het jeugdtoneel van „Ons Genoegen". Het was echter een onge dwongen jeugd-optreden, waarbij men aardige resultaten bereikte. Misschien kan mevr. M. R. Brunt, die de leiding prima in handen had, in de toekomst meer aandacht besteden aan rol-inleving en toneelhouding. Pr waren verschillende meisjes, waarbij dat best mogelijk is en ontwikkeld kan worden, al noemen we alleen maar Greetje Haast, die de rol van dienst meisje Lisa opmerkelijk op de plan ken bracht. Dat de tijd en hét geduld, bësteed aan het ontwikkelen van de creativiteit van de jeugd, geen verspilde energie maar juist een verblijdende zaak is, heeft men in Renswoude begrepen en bewezen. EDERVEEN De heer J. Groter» wonende aan de Schras had zaterdag avond na zijn thuiskomst uit de Polder veel bekijks van de Ederveense bevol king. Dat was geen wonder want hij had 't tijdens het vissen in Dronten in 't bijzijn van zijn buurjongen Wim de Frel gepresteerd om een snoek op het droge te brengen die een lengte h«d van 113 centimeter en een gewicht van 20 pond. RESTEREN De 64-jarige K. V. uit Resteren is er vrijdagavond zonder „kleerscheuren" afgekomen, toen hij werd aangereden door de Veenendaal se motorrijder H. J. A. V. kwam in Resteren op zijn fiets vértttf de Bröekflijk en wüde bij de spoorwegovergang de Tielsestraat over steken. Hij merkte te laat op dat A. op zijn motor naderde en een aanrijding kon niet meer worden voorkomen. Ook de motorrijder bleef ongedeerd, Om alle prestaties apart uitvoerig te belichten zou te veel vragen. Toch wil len we enkele momenten naar voren halen. Allereerst verdient de jongste deelnemer, de 14-jarige T. Diepeveen, die uitkwam in de 2e afdeling een pluim. Niet alleen de moed en de rust waar mee hij zijn klarinetpartij blies, maar ook de voordracht belooft heel wat voor de toekomst. Natuurlijk mankeert er nog wel het een en ander aan, maar dat hij tenslotte slechts één punt ver wijderd bleef van de eerste prijs (48 punten) is veelzeggend. In de le afdeling slal W. v. Schaik jr. ons hart toen hij met overtuiging en schijnbaar moeiteloos gemak de „13e solo de concours" van J. Porret op zün trompet ten gehore bracht. Zijn toon- vorming, treffen en voordracht biedt veel perspectief en deze jonge muzikant verdient het om eens, begeleid door piano of orgel een kans te krijgen zich aan meer liefhebbers te laten ho- Een ongelukkig ogenblik was het, toen dhr. Van Onzevoort uit Loon op Zand, die zo voortreffelijk startte in de klarinetsolo „Herdersdans" van Jan Burger en op weg was naar een eerste prijs met lof, in de coda volledig strandde, ophield en weer opnieuw moest beginnen. Juist bij zo'n moment moet men de veerkracht en de sou plesse kunnen opbrengen om fouten op te vangen en desnoods maar wat te „matsen" om althans enige maten verderop weer op de goede weg voort te gaan. Jammer dat het er niet inzat, dat hier iemand zeer muzikaal en op hoog niveau musiceerde, was over duidelijk. Was dit in de afdeling uitmuntend heid helaas een dieptepunt, het tegen overgestelde bereikte dhr. S. M. Dru art uit Veenendaal die met de uitvoe- RHENEN In Rhenen wordt met veel belangstelling de laatste rit tegemoet gezien van de serie van vijf betrouwbaarheidsritten om het Nederlands kampioenschap, die in de afgelopen maanden zijn georga niseerd door de R.A.C. onder aus piciën van de K.N.A.C. Die belang stelling geldt speciaal de prestaties van de equipe Ad van Dolder-Roel Rosbag, die na de verreden vier rit ten in het algemeen klassement op de eerste plaats staan met 46 pun ten, samen met de equipe Bouw meester-Moors. die eveneens 46 punten wist te behalen. Beide teams hebben dus een gedeelde eerste plaats. De laatste rit wordt door d« K.N.A.C. zelf georganiseerd en geld' als finale. De rit wordt gehouden van 14 op 15 november met start en finish in hotel ,,De Graafschap" te Doetinchem. De afstand is onge veer 360 km. evenals in de vorige vier ritten. De equipe Van Dolder-Rosbag rijdt in een Fiat 850 coupé-S. Rosbag is kaartlezer, maar inmiddels kocht deze rallyrijder ook zelf een wagen, een Ford-Escort. Het ligt in de be doeling dat in het komende seizoen de equipe niet uit elkaar gaat, maar om beurten met Fiat en Ford aan de start verschijnt, omdat ook Van Dolder een goed kaartlezer is en bei de chauffeurs elkaar op die manier kunnen afwisselde Beide wagens zijn uitgerust met a 1 o mogelijke ap paratuur om aan dit soort rally's te kunnen deelnemen. VEENENDAAL Aan bijna dertig cursisten reikte de Stichting Vakoplei dingen Smecoma vrijdagavond diplo ma's uit in de aula van de Chr. lagere technische school aan de Industrielaan. Smecom^ is een door het bedrijfsle ven in de metaalnijverheid in het leven geroepen opleidingsinstituut, dat al meer dan twintig jaar de opleiding tot vakman in het midden- en kleinbedrijf verzorgt. Het rijk en het bedrijfsleven leveren belangrijke financiële bijdra gen. Vrijdagavond werd ook een film ver toond, waarin de positieve zijde van de Nederlandse jeugd werd belicht. De fo to toont een overzicht van de bijeen komst. De namen van de geslaagden zijn: T. van Ginkel, D. Schreuders, A. M. van den Broek. G. van de Garde, A. Haalboom, M. Hilbert, J. A. Middelho ven, A. Pater. Th. de Roos, W. Slot boom, D. v. Doorn, allen te Veenendaal. H. van de Berkt, B. van de Kamp, E. Boekhout te Barneveld; T. de Kruijff en J. Pouw te Hamersveld; W. van der Linde te Austerlitz; J. R. Smink en W. J. van de Heuvel te Hoogland; H. van Amerongen te Rhenen; H. L. Onink te Maurik; T. Kraaij en E. Cicilia te Amersfoort; P. C^oo, M. van Holland en G. van Ooijen te Ede; H. J. van de Kamp te Kootwijkerbroek, J. Schut, Oosterbeek en C. Weigraven te Benne- kom. ELST Wandelsportvereniging De Rijnkanters houdt zaterdag 1 novem ber een olicbollenactie. De oliebollen zullen huis aan huis worden verkocht. Er wordt met nadruk op gewezen, dat de oliebollenactie, die op 18 okto ber j.l. in Eist plaatsvond, niet door De Rijnkanters, maar door een wandel sportvereniging uit Lienden („De Beuktrekkers") werd gevoerd. Het bestuur van De Rijnkanters doet daarom een beroep op de inwoners van Eist de oliebollenverkopers op 1 novem ber niet teleur te stellen. VEENENDAAL Firet N.V. te Vee nendaal, producente van vezelvliezen (non-wovens) heeft ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan aan alle werknemers voorlopige aandeelbewij- zen (nominale waarde honderd gulden per werknemer) uitgereikt in een nog te stichten Firet-beleggingsinstituut. De directie van Firet N.V. meent dat alle werknemers gelegenheid moeten RENSWOUDE De leden van de historische vereniging „Oud-Renswou- de" kwamen vrijdagavond bijeen. Na de huishoudelijke zaken, werd er na gekaart over de schansen te Renswou de. In mei van dit jaar heeft de vereni ging er een excursie gemaakt en nu volgde de theoretische bespreking van de vijf vestingwerken. Eerst besprak de heer S. Laansma de historische achtergrond, met behulp van oude kaarten en in archieven ge vonden gegevens. Bij de Roode Haan moet eens een stenen toren hebben ge staan met een munitie-opslagplaats. Ook bij de meeste andere schansen was zo'n stenen bouwsel aanwezig. Waarschijnlijk is er nooit werkelijk ge vochten. Met betrekking tot de post aan de Daatselaar vertelde spreker dat de huidige schans niet de oorspronkelijke is. De overblijfselen hiervan kan men nog vinden in het weiland, dat eraan grenst. Hier liggen nl. twee kampjes land, omgeven door houtgewas, waar van er één de vorm heeft van een hal ve maan (lunette); de andere van een vierkant (redoute). Dit zijn de resten van de oude, uit 1745, daterende schans. Daarna ging de heer J. E. de Vries wat meer in op de technische aspecten en verklaarde aan de hand van een duidelijke overzichtskaart het gehele verdedigingswerk in de Gelderse Val lei, met de omdijking van Renswoude als voorpost daarin. Bij het ontstaan hiervan speelden de oorlogen tussen Utrecht en Gelderland een belangrijke roL krijgen een deel van hun inkomen te beleggen in het bedrijfsleven en daar mee te profiteren van de economische groei. In eerste instantie zal het Firet be leggingsinstituut in beleggingsfondsen gaan beleggen. Aandelen in eigen be drijf acht de Firet-directie namelijk niet wenselijk omdat dit dubbel risi co met zich mee zal brengen. Firet verwacht door dit instituut ook meer belangstelling voor het wel en wee van het bedrijfsleven. Door goede voorlichting hoopt men een beter in zicht te geven in organisatie, financie ring en ontwikkeling van het bedrijfs leven. Voorlopig gaan de plannen in de richting van een instituut waarvan be stuur uit vertegenwoordigers van de participerende werknemers zal be staan. Dit bestuur wordt bijgestaan door deskundigen. Met de twee be drijf sra den en de vrouwenraad van Fi ret N.V. worden de plannen momenteel nader besproken en uitgewerkt. SCHERPENZEEL De afdeling Scherpenzeel van de Nederlandse Chr. Vrouwenbond houdt op donderdagavond 30 oktober haar maandelijkse vergade ring in Filalethes. Op deze avond zal spreken ds. W. J. Sijthof uit IJmuiden, over de Diakonessearbeid in Suriname. De dames kunnen zich op deze avond ook opgeven voor het koortje dat met het kerstfeest zal zingen. ELST De ontspanningscommissie van v.v. Musketiers heeft voor zater dag 1 november een bingo-dansant ge organiseerd, die als steeds gehouden wordt in het clubhuis hotel De Stuy- venberg. Alle leden, adverteerder» an donateurs, alsmede hun introducees zijn van harte welkom. Zonder begelei ding wordt niemand beneden de zestien jaar toegelaten. De muzikale medewerking wordt ver leend door de Elster amateurband The River Trio. i

De Vallei | 1969 | | pagina 3