Romance van Aga Khan en Sally Stuart begon in Sankt-Moritz Van Rappards vervanger mag zich niet met de kwesties inlaten Klacht te laat: oud-verzetsman mag niet meer beschuldigen LUFTHANSA VERLAAGT TARIEVEN Morgen is zij Politiechef zou in 1944 overval zwaar gewonde vluchteling hebben gedood EEN HUWELIJK UIT LIEFDE Burgemeester van buurgemeente Van oudsher Nuchter Drie Vicarissen benoemd voor bestuur bisdom Conflict in leiding van kindertehuis „Hoge Noorden" ingedeeld Druk leven Bemind man „Profetie" VERHEUGD a Geheim MISGELOPEN AANKLACHT OPEN BRIEF Nieuwe partij in Zuid-Afrika ONZEKER MAANDAG 27 QKTOêfcR WMMW liliMtfr. «iririanahMiT^i mnHM-u PARIJS „De Levende God" zei: „Ik wens bepaald niet door te gam voor een playboy." Later: „Ik meen recht te hebben op een privéleven voor mij alléén". Onlangs: „Voor alles wens ik orde op zaken, zowel in mijn werk, als in mijn persoonlijk leven. Daarom is er geen vakantie voor mij weggelegd. Ik wil mijn taak als imam volbrengen tot mijn laatste ademtocht. En wat mijn persoonlijk leven betreft: u kunt van mij aannemen, dat er in de wereld niets ergers bestaat dan een ongelukkig huwelijk men. Van zijn moeder, die eenst ge trouwd was met de rijke Engelse ban kier Loei Guinness, kreeg hij een strikt Engelse opvoeding. Hij bezit twee nationaliteiten, de Per zische en de Engelse. Hij is een harde werker en in plaats van te profiteren van zijn onderdanen, zoals zijn voor ouders dit deden, doet hij alles om hun wat welvaart te bezorgen. BONN (Reuter) De Westduitse luchtvaartmaatschappij Lufthanse heeft haar tarieven (in marken) op de inter nationale lijnen verlaagd. Zij compen seerde daarmee de revaluatie van de mark die het vliegen bij deze luchtvaart schappij voor buitenlanders bijna 9.3 pro cent duurder had gemaakt. Karim Aga Khan tijdens zijn installatie in Renstalhouder Karim op de baan van Long- Het riante huis van de Aga Khan op het lie 1957. champ. de la Cité in Parijs. UTRECHT.De oud-verzetsstrijder Roel Wolthuis (52) krijgt geen gelegen heid voor de Utrechtse rechtbank het bewijs te leveren voor zijn opvatting Jat de tegenwoordige Gorkumse korps chef, hoofdinspecteur A. J. Hafkamp, in 1944 onrechtmatig een verzetsman heeft doodgeschoten. GORKUM Met ingang van dinsdag zal de heer H. Scheffer optreden ah waarnemend burgemeester in Gorkum. Hij is sinds 1946 burgemeester van het tegen Gorkum aanleunende Arkel en Kedichem. De heer Scheffer (59) zal de lopende zaken in Gorkum afhandelen zolang mr. L. R. J. Ridder van Rappard in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht moet worden behandeld. De heer Scheffer heeft strikte opdracht van de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, zich niet met de moeilijkheden te bemoeien. H. SCHEFFER niet mee bemoeien Deze drie uitspraken hebben het le ven bepaald van Karim Aga Khan IV (33) de Levende God. Hij werd in 1957 de 49ste imam van de mohammedaan se Ismaëlieten, die rechtsreeks afstam men van Mohammed, via diens doch ter Fatima. Nu heerst hij over dertig miljoen ge lovigen, verdeeld over 32 landen, over een fortuin van ruim drie miljard gul den, over een paardenrenstal en over het hart van Lady James Chrichton Stuart (29), een mannequin, die hij de zer dagen te Parijs in het geheim voor de wet trouwde. Zij Saly Stuart voor vrienden zal nog even moeten wachten, vodrdat zij de titel van begum mag voeren. Dinsdag 28 oktober dient het huwe lijk voor de 'vertegenwoordigers van alle Ismaëlitische gemeenschappen te worden bezegeld. Pas daarna zal zij worden aangesproken als begum Sali- ma, de naanf die zij heeft aangeno men bij de overgang naar het moham medaanse godsdienst. Hun huwelijk is er een uit liefde. Misschien was het zelfs een liefde op het eerste gezicht. Niemand ander dan zij beiden weten dit. Want ge trouw aan zijn stelregel, is Karim erin geslaagd zijn relatie tot Sally Stuart tien maanden lang geheim te hou den. Pas toen o 7 oktober de firmans in de 164 Ismaëlitische moskees het nieuws van de verloving bekendmaak ten, tot grote vreugde van de gelovi gen, herinnerden zich plotseling enke le ijzeren geheugens: Sankt-Moritz, de cember 1968. Zoals elk jaar had Karim daar zijn intrek genomen in de villa, die de Griek se reder Stavros Niarchos hem ter be schikking stelde. Maar hij was vaker te vinden in het grote Palace-hotel, waar iedereen elkaar kent zonder el kaar te herkennen, omdat men er een strikt incognito wenst te bewaren. Daar, tijdens het eten, na het skiën, en tijdens de dansavonden ontmoetten zij elkaar. Nooit werden zij aan elkaar voorgesteld, maar toch was het, als of zij elkaar van oudsher kenden. Alle verzoeken, die zij van vrien den en kennissen opving om aan Ka rim te worden voorgesteld wees zij van zij van de hand. Dit was dan ook van de hand. Dit was ook de reden waarom niemand geloofde dat er een zekere band tussen hen beiden bestond. Het kostte haar geen enkele moeite om deze indruk te versterken. Want Sally Stuart mocht 'dan een manne quin zijn, zij was bepaald niet het na ïeve herderinnetje, dat door haar to- veiprins gecharmeerd werd. Zij, Sarah Croker Poole, zoals zij werkelijk heette, stond met beide be nen stevig op de grond. Zij was in 1940 geboren in Indië, waar haar vader, kolonel Arthur Croker, het bevel voer de over een deel van de Bengaalse lansiers, die door de film onsterfelijk werden. In 1946 keerde zij met haar vader terug naar Londen. Op school ging zij Sally Croker Poole als schoolmeis je. De rechtbank besloot dat vrijdag aan het eind van een verwarde behandeling van vijl' uur lang, een behandeling die 28 november nog wordt voortgezet. In tussen zal de raadsman nagaan of er een verzoening tussen de heer Haf kamp en zijn cliënt mogelijk is. De heer Wolthuis was in de oorlog leider van een illegale groep die onder meer overvallen pleegde op distributie kantoren om aan bonkaarten voor on derduikers te komen. Bij een dergelijk overval in Amers foort op 10 februari 1944 was de zaak misgelopen. Een van de overvallers, de Oostenrijkse deserteur Karl Fürgler werd door drie kogels geraakt. Zwaar gewond vluchtte hij een huis binnen, waar hij werd achtervolgd door de heer Hafkamp, destijds opperluitenant bij de politie in Amersfoort. Op de vlie ring van het huis doodde de politieman de gewonde verzetsman met een kogel in het hart. Daarvoor is hij nooit vervolgd. Dat was voor de heer Wolt huis reden, bij een herdenking in febru ari vorig jaar, behalve een krans, ook een metalen plaatje te hangen aan de woning, waar Karl Fürgler was omge komen. De tekst op het plaatje luidde: „Op deze plaats werd op 11-2-44 vermoord de il. werker Karl Fürgler. Als mede strijder aan de overval op het voorm. distributiekantoor wist hij, hoewel ge wond hierheen te vluchten, waarna de Ned. pol. officier Hafkamp hem op spoorde en als een hond afmaakte". De heer Hafkamp diende daarop een klacht wegens smaad in. Hy was na de oorlog door de zuiveringscommis- sie-politie en door de procureur-fiscaal by het bijzondere gerechtshof buiten vervolging gesteld. De heer Wolthuis had daar geen be roep tegen aangetekend en daarom meende de rechtbank dat hij zich vorig jaar op het plaatje nodeloos krenkend had uitgelaten. De heer Wolthuis had na zijn terugkeer uit een Duits concen tratiekamp in 1945 wel aangifte gedaan bij de Politieke Opsporingsdienst. Deze aangifte was opgelegd omdat de heer Hafkamp net naar Nederlands Indië was vertrokken toen de P.O.D. hem wilde arresteren. In 1949, toen de heer Hafkamp was teruggekeerd bij de Amersfoortse politie, had de heer Wolt huis nog een brief aan de burgemees ter geschreven, maar verdere stappen had hij niet ondernomen. De rechtbank overwoog dat bij een nodeloze krenking een beroep op het algemeen belang niet meer mogelijk is. De zaak is teruggebracht tot een norma le smaadzaak, die verder gewoon wordt berecht, zonder dat de gang van zaken in 1944 er nog een rol in speelt. Bij de Utrechtse recntbank heeft de zaak-Hafkamp gediend. Op de foto v.l.n.r.: de heer J. Ker sten (oud-verzetsstrijder)de heer R. Wolthuis (gedaagde) en mr. G. M. J. Cammelbeeck, die de heer Wolthuis verdedigde. DEN BOSCH. Mgr. J. Bluyssen, bisschop van Den Bosch, heeft drie vi carissen benoemd die hem bij het be stuur van het bisdom behulpzaam zul len zijn. Zij krijgen ieder een bepaald gebied van het bisdom toegewezen, dat zij gezamenlijk met de dekens zullen gaan besturen. De bisschop heeft bij zijn keuze ge bruik gemaakt van de adviezen van priesters en gelovigen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Tussen het bestuur en directeur A. van der Loo van het Sche- veningse kindertehuis Maria Stella is een ernstig conflict ontstaan over de wijze waarop het tehuis wordt geleid. Het bestuur heeft om -ontslag van de directeur gevraagd bij het gewestelijk arbeidsbureau. Een al eerder dit jaar ingediende ontslagaanvrage heeft het GAB geweigerd. „Slechte manager Het bestuur van het tehuis is van mening'dat de heer Van der Loo peda gogisch goed kan omgaan met kinderen maar dat zijn capaciteiten als manager tekort schieten. Ongeveer de helft van het honderd man personeel van het tehuis heeft gedreigd weg te lopen als directeur Van der Loo wordt ontslagen. Volgens de heer Van der Loo zijn de conflicten met het bestuur ontstaan toen hij bepaalde vernieuwingen in voerde. De stad telde oorspronkelijk negentien raadsleden. Wat de uitgetreden raads leden dinsdag doen is nog onzeker. Op de agenda staan enkele minder belang rijke zaken, die geen moeilijkheden zul len opleveren. Het televisiedebat tussen Ridder van Rappard en het Tweede-Kamerlid drs. A. J. Lems (soc.) is uitgesteld tot de heer Van Rappard weer beter is. Dat zal vermoedelijk ruim twee maanden duren. Drs. Lems had vorige week in de Tweede Kamer vragen'gesteld over de bestuurbaarheid van Gorkum. Minis ter Beernink zal dezer dagen antwoor den. Mr. van Rappard heeft een open brief gestuurd aan drs. Lens. Hierin verwijt hij het Tweede-Kamerlid on voldoende achtergrondkennis van de Gorkumse zaak. Ook legt hij de heer Lems uit waarom hij het door de heer Lems gewraakte beleid heeft ge voerd. Inmiddels is bloemenkoopman C. Ver heul van plan in Gorkum op te rich ten een „Neutrale Partij Gemeentebe lang". Hij is van mening dat er een komplot is aangespannen tegen mr. Van Rappard. „Niet burgemeester Van Rappard maakt Gorkum onbestuurbaar, maar de wethouders en raadsleden die hebben bedankt", meent hij. Daarvoor is mr. H. A. M. T. Kolf schoten, oud-burgemeester van Den Haag, aangeschreven. Hij zal dinsdag beslissen of hij mr. Klaasesz rapport zal uitbrengen over de moeilijkheden in Gorinchem. Wat er verder in Gorkum gaat gebeuren hangt af van de rappor ten. Burgemeester Scheffer is partijloos, getrouwd, vader van twee zoons. Hij vertelde: „Ik distantieer me volledig van de bestuurlijke moeilijkheden. Wat ik ervan weet, weet ik uit de kranten. Maar je moet je nooit een mening vor men naar wat je uit de kranten weet. Ik behandel alleen de lopende zaken en wat zich verder in die tijd voordoet". Burgemeester Van Rappard moet zich vanmiddag om vijf uur melden bij het Utrechtse ziekenhuis. Hij zal een ope ratie moeten ondergaan aan de pro staat. DEN HAAG Minister Beernink (binnenlandse zaken) heeft by de Twee de Kamer het ontwerp van wet tot vast stelling van de gemeentegrenzen en van de provinciale grens in het Lauwerszee- gebied en in het aanslutend gedeelte van de Waddenzee ingediend. De minister stelt voor het noordooste lijk deel van het Lauwerszeegébied in te delen bij de aangrenzende Groningse gemeente Ulrum en wel zo, dat de grens van deze gemeente (tevens grens tussen de provincies Friesland en Groningen) de slenk in de afgedamde Lauwersz^e volgt. Een zeer klein gedeelte zal tot de Groningse gemeente Oldehove gaan be horen. Het overige gebied van de af gedamde Lauwerszee wordt aan de Friese gemeente Oostdongeradeel, en 'n gedeelte aan Kollumerland en Nieuw- kruisland toegewezen. Het voorstel voorziet verder in de ge meentelijke indeling van het waddenge bied tussen de gemeente Schiermonnik oog en de afsluitdijk van de Lauwers zee. Een deel van dit gebied wordt ver deeld over de Friese gemeenten Schier monnikoog en Oostdongeradeel. Een an der gebied zal aan Ulrum worden toe gevoegd. Deze gemeente krijgt ook nog een klein deel van de gemeente Kloos terburen. PRETORIA Dr. Albert Hertzog, voorman van de uiterst rechtse Zuid afrikanen, is zaterdag gekozen tot lei der van de „hersteld nationale partij", een nieuwe ultra-conservatieve partij die is opgericht met het oog op de ver kiezingen van april volgend jaar. Deze partij is ontstaan na een breuk in de door premier John Vorster geleide „nationale partij". De 70-jarige Hertzog, die in augus tus vorig jaar als minister van Ge zondheid uit de regering trad, is een voorstander van een ver-doorgevoerde apartheid. De leden geloven in totale rassen scheiding. De breuk werd definitief toen de regering had toegestaan dat Maori's het volgend jaar in een Nieuw- zeelandse rugby ploeg in Zd.-Afrika ko men spelen. De nieuwe partij verzet zich ook tegen de aanwezigheid in Pre toria van zwarte diplomaten uit Afri kaanse staten, zoals Malawi, waarmee Zuid-Afrika diplomatieke betrekkingen onderhoudt. De partij zal gebaseerd zijn op calvinistische grondslagen. Een van de eerste foto's van Karim Aga Khan en zijn vrouw na het in stilte gesloten wettelijk huwelijk. De heer Van Rappard heeft de ope ratie al enige tijd uitgesteld. Verder uit stel zou medisch gezien ontoelaatbaar zijn. De ridder is verheugd over de benoeming van zijn waarnemer. Hij vertelde: „Dit is met volledige instem ming van mij en van de heer Tuinen- burg." Loco-burgemeester Tuinenburg zou normaal gesproken waarnemend burge meester zijn geworden. Hij was dat ook in het voorjaar, toen de heer Van Rap pard bijna drie maanden was uitge schakeld na een auto-ongeluk. Het zou nu echter te veel van hem gevraagd zijn om Gorkum te besturen. Hij is momenteel nog de enige wethou der. De andere drie, alsmede negen raadsleden, hebben hun ontslag inge diend, omdat zij niet verder willen wer ken met mr. Van Rappard. Alleen wet houder Oostlander had een andere re den. Hij meende dat hij zijn kiezers niet meer achter zich had. De uitgetreden wethouders en raads leden hebben allen een aanschijving ge had voor de raadsvergadering van dins dagavond. De wethouders hebben toe gezegd, dat zij zullen komen. Om Gor kum verder te besturen is een quorum nodig. Voor zichzelf slaagde hij in een gi gantische operatie: in Sardinië stichtte hij langs een kustlijn van 55 kilometer „het paradys voor miljardairs", dat een groot succes is geworden. Hij slaapt vier uur per nacht, leeft drie maanden per jaar in Parijs, zes weken op Sar dinië, enige tyd in Londen, in Genève en bezoekt verder zijn Ismaëlitische gemeenschappen. Steeds is hij vergezeld van vijf se cretarissen en hij bezit telexverbindin gen met bijna alle landen van de we reld. Zijn boekhouding is ondergebracht op een computer. Hij is onder zijn gelovigen zeer be mind. Hy heeft hen moeten bezweren niets te doen bij de gelegenheid van zijn huwelijk. Zij waren namelijk be reid om hun huizen en meubels te ver kopen om de overtocht naar Parijs te kunnen betalen. Voor hen is en blijft hy de Levende God. door voor intelligent maar niet prak tisch. Zelf gaf zij een bewijs van het tegenovergestelde. Als achttienjarige slaagde zij erin om zich aan koningin Elizabeth te laten voorstellen en kort daarna trouwde zij de broer van de markies van Bute, Lord James Char les Chrichton Stuart. Enkele jaren later, in 1967 liep het huwelijk stuk en zij gingen uit el kaar. Daarna hernam zij haar werk als mannequin. Haar carrière kan worden samenge vat in een van de foto's, die van haar werden gemaakt, en die het profeterend onderschrift kreeg: „Hoe een sjeik te strikken". Men ziet haar daarop in een beige mantelpak met zwarte strepen, nage staard door een mannelijke Libanese mannequin in een kostuum van een sjeik. Karim is vastbesloten te breken met de gewoonte van zijn grootvader en zijn vader, die tweemaal scheidden en voor wie de kinderen steeds te vroeg kwa-

De Vallei | 1969 | | pagina 4