grote overwinnaar in Suriname Aiiti-P.A.K.-stemming in nieuw P.S.P.-bestuur „De burgemeester heeft geen rechtsbescherming" Wilt u uw spaargeld zien groeien? Dat kan. Nü 4\% rente ophetAMRO- spaarboekje! AMRO BANK V.S. en Rusland gaan in Helsinki praten De koning van de pensioentrekkers Brandt wil snel betere betrekkingen met Polen Vooronderwijs Premier Pengel verloor de verkiezingsslag geen Nationale Raad Lachmon - tegen onafhankelijkheid- Celibaat is „verheven plicht" Goedkoop 30 oktober wereldspaardag sparen... verstandig en handig... Duitser gezocht voor Zaanse moord LA VERA Open brief van mr. Van Rappard KYP- en CHU- jongeren gaan samenwerken Treinongeluk in Zuid-Slavië Conflict in Vereniging voor Luchtvaart de^Awiiiter Caetano wint in Portugal ■n bijzonder I sparen is bouwen aan geluk Zekerheid Hervorming Paus tot synode GROTE OPKOMST ZETEL VERDEL1N G RADICAAL U kunt ook een AMRO-Spaarrekening nemen. Die geeft u - afhankelijk van de termijn - een rente van 4y2, 5, 5l/2) 6 of zelfs 7 procent. U ziet het: sparen bij de AMRO Bank gaat sneller. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK VERMINDERING KERNBEWAPENING STIJGING AFGELAST CONTROLE MAANDAG 27 OKTOBER 1969 AMERSFOORT Een „Nationale Raad voor het onderwijs" is voorlopig niet in zicht. Het bestuur van de „werk gemeenschap voor vernieuwing van opvoeding en onderwijs" (WVO) had de oprichting van deze raad aanbevo len. Het doel zou zijn de raad te laten functioneren als basis van waaraf de noodzakelijke vernieuwing van het on derwijs in Nederland zou moeten be ginnen. De ruim tweehonderd deelnemers aan de in Amersfoort gehouden confe rentie over de onderwijsvernieuwing hebben het plan echter afgewezen. De doelstellingen zouden te weinig zijn doordacht. ZZANDAM. De Zaandamse en Am sterdamse politie maken nog steeds verbeten jacht op de moordenaar van de Duitse bankemployé Karl Ernst d'Alquien, die donderdagavond in Zaan dam werd vermoord. Er zijn vier ver dachten aangehouden, maar naar ver hoor vrijgelaten. De moordenaar is waarschijnlijk een Duitse jongeman, 23 tot 25 jaar oud, 1 meter 80 lang, slank postuur, met zwart achterovergekamd haar iets kalend aan de voorkant van de schedel. Aan de hand van tientallen tips wordt thans een getekend portret van de ver moedelijke moordenaar vervaardigd. Vast staat, dat de heer d'Alquien en de jongeman elkaar hebben ontmoet in 'n café aan de Martelaarsgracht in Am sterdam. Beiden gingen donderdagavond om half negen per trein naar Zaandam •n bezochten nog drie cafés. De moordenaar heeft zich 's nachts schuil gehouden op het spoorwegem placement van het station Zaandam en nam vrijdagochtend de eerste trein naar de hoofdstad. De moordenaar heeft enkele kledingstukken, een portemon nee met ongeveer zeventig gulden en een tafelaansteker met een oester, waarin een parel, weggenomen. De da der is volgens de politie waar schijnlijk homofiel, evenals zijn slach- offer. Het lichaam, dat door familie leden is geïdentificeerd wordt vandaag naar Duitsland vervoerd. ADVERTENTIE ELS, de gouden kruidenbitter uit Limburg, bereid volgens 'n oud, geheim familie recept ELS LA VERA, koel ge serveerd 'n puike borrel, 'n geweldig apéritief.Ook ais longdrink en on the rocta. ELS LA VERA, P de echte ELS. Moet u in huis hebben! N.V. Distilleerderij Jacq. Hennekens Beek (L) AMSTERDAM. De PSP bltfft buit ten het Progressief Akkoord. Pas na de gemeenteraadsverkiezingen van vol gend jaar zal misschien worden beke ken of de pacifistisch-socialisten de besprekingen op het landelijke vlak met andere partijen zullen heropenen. De kans daarop is echter klein. De algemene vergadering koos giste ren in Amsterdam een partijbestuur dat in meerderheid bestaat uit PSP-ers die niets van het PAK moeten hebben. Twee dagen van emotionele en ru moerige debatten kenmerkten het con gres van de PSP in Amsterdam. De splijtstof lag huizenhoog opgestapeld. Er dreigde zelfs een regelrechte scheu ring tussen de pro- en anti-PAK'ers toen een aantal „verontruste" voorstan ders van het Progressief Akkoord gis teren liet weten de zaterdagavond ge nomen beslissing over het PAK (een compromisvoorstel van het partijbe stuur) te betreuren. In dat voorstel, dat met een krappe meerderheid werd aangenomen, hield de vergadering vEofc aan het uittreden uit het landelijke PAK en aan het on der scherpe controle stellen van op gang zijnde plaatselijke gesprekken (het woord provinciale was geschrapt) met anderen. „Een dergelijk besluit werkt een setarische opstelling in de hand en dat is voor ons onaanvaard- GORKUM „De burgemeester bezit niet de waarborg, dat zijn minister van Binnenlandse Zaken hem vrijwaart voor overlast van mensen zoals u, die zich kennelijk van de aard en de omvang van de eigen publieke verantwoordelijk heid onvoldoende rekenschap geven". Aldus Gorcums burgemeester mr. L. R. J. ridder van Rappard in een open brief aan het Tweede Kamerlid drs. A. Lems (soc.). De heer Lems stelde de minister van Binnenlandse Zaken onlangs vragen over de Gorcumse bestuursperikelen. Hij informeerde daarbij of de minister niet van oordeel is, dat het vertrek van de ridder de moeilijkheden zou oplos sen. De heer Van Rappard schrijft in zijn open brief dat „voor de burgemeester de gebruikelijke regelen van rechtsbe scherming voor ambtenaren blijken te ontbreken". Tien van de elf Gorcumse raadsleden die 13 oktober hun ontslag indienden, hebben in een communiqué hun veront waardiging en afschuw uitgesproken over het feit, dat de heer Van Rappard een aanklacht wegens smaad heeft in gediend^ tegen het elfde lid van deze groep, de heer J. Eckhardt. De heer Eckhardt heeft volgens de heer Van Rappard het gerucht ver spreid, dat de burgemeester door" te schermen met een achtergehouden pro- ces-verbaal, wethouder Oostlander er van heeft weerhouden bij het raadscon- flict openlijk de zijde van de uittreden- den te kiezen. ADVERTENTIE Natuurlijk is geluk niet voor géld te koop. Maar het is wel plezierig en nuttig om wat geld achter de hand te hebben. Sparen is het hele jaar door belangrijk, maar één dag per jaar staat sparen in het middelpunt van de belangstelling op 30 oktober Wereldspaardag. Vraag eens een brochure. U komt dan tot de ontdekking dat er heel wat vormen van sparen zijn, waarmee u (als u aan de voorwaarden voldoet) een forse, belastingvrije premie kunt verdienen. Inlichtingen: Wereldspaardag,Postbus 51, Den Haag. Publikatie van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. baar", zeiden de verontrusten, onder wie fractievoorzitter drs. H. Wiebenga. Links de voorzitter en fractieleider van de VHP, dhr. J. Lachmon, de grote overwinnaar van de in Suriname gehouden verkiezingen, met rechts de heer J. Pengel, de grote verliezer. Op deze foto ziet men de heer Pengel met echtgenote bij het uitbrengen van zijn stem in maart '66. Diezelfde drs. Wiebenga droeg de lijm aan nadat tegenstanders van het PAK een anti-verklaring hadden op gesteld en waarnemend en kandidaat- voorzitter P. A. Burggraaf had ge dreigd zijn kandidatuur niet te aan vaarden als hij geen zekerheid had dat het bestuur zou worden samenge steld uit vertegenwoordigers van de ver schillende stromingen binnen de partij. De heer Wiebenga: „Wij willen geen scheuring, ook al gaat onze verontrus ting over de gang van zaken in de par tij veel verder dan het PAK". Hij betreurde het dat een aantal zeer waardevolle pacifistisch-socialisten de PSP al had verlaten. Hij consta teerde binnen zijn partij ook een ge brek aan onderlinge verdraagzaamheid. „Als sommigen zeggen: wij hebben het pacifisme niet nodig, wij springen wel op de barricaden, darwind ik dat fout. Het gebruik van geweld ondermijnt het normbesef". Hij deed een beroep op de kandidaat bestuursleden die zich uit wrevel al had den teruggetrokken zich opnieuw kan didaat te stellen. Een aantal gaf aan die roepstem gevolg. Voorzitter Burggraaf had in zijn openingswoord stelling genomen tegen de term sectarisch opstellen. „Zou het de politieke onduidelijkheid niet ver groten als we landelijk maar zonder zichtbaar positief resultaat zouden doorgaan met concentratiepogingen, ter wijl in verschillende plaatsen pogingen waren afgeketst op zichtbare politieke barrières?" De heer Burggraaf zei ook: „Of het zal lukken onze visie gestalte te geven hangt af van anderer steun en eigen eensgezindheid". De eensgezindheid was ver zoek. Vooral het actieve Amsterdam wilde met alle PAK-besprekingen stoppen, Drente en Overijssel onder meer weer niet. De heer G. J. Erdtsieck uit Alme lo pleitte voor een groot breed front waarin ook plaats voor Nieuw Links zou zijn. De partijbestuurder W. Boer boom zag eerder contacten met de CPN dan met de PvdA. („Het gaat ons im mers om de hervorming van de maat schappij".) UTRECHT De hoofdbesturen van de Christeljjk-Historische Jongerenorga nisatie (CHJO) en van de jongeren groepen van de KVP (KVPJG) heb ben in Utrecht gesproken over een ge meenschappelijk politiek kernprogram ma. Ze hopen dat de partijbesturen van ARP, CHU en KVP in november zul len besluiten tot nauwe samenwerking en tot opstelling van een concreet ge zamenlijk kernprogramma, dat als ba sis moet dienen voor een partnerkeu ze van de drie partijen. De CHJO en de KVPJG zullen de an dere grote partijen de PvdA, D'66 en VVD uitnodigen in januari even eens een kernprogramma in te dienen om ook tot een partnerkeuze te komen. BELGRADO. Minstens 15 passagiers zijn zaterdag om het leven gekomen en 50 gewond toen de Joegoslavische personentrein „Jugoslavije Ekspres" bij Okucani in Kroatië inreed op een goederentrein. Beide treinen reden naar Zagreb met verschillende snelheden. Hei aantal doden bij het trienongeluk in Kroatië is gestegen tot op zijn minst 15. ROME Paus Paulus heeft zater dagavond de mogelijkheid, dat r.k. priesters de gelegenheid dient te wor den geboden om te trouwen, krachtig uitgesloten. Tijdens een speciale mis voor deelnemers aan de bisschoppelij ke synode, noemde de Paus het pries terlijke celibaat „een geweldige en ver heven plicht". De Paus zei dit daags nadat kardi naal Frangois Marty, de aartsbisschop van Parijs, een nieuwe studie had voor gesteld door de kerk van dit controver siële punt. Het voorstel van kardinaal Marty werd zaterdag in de synode door kardi naal König, de aartsbisschop van We nen, gesteund. Uit een studie van het vraagstuk van het celibaat, dat dit jaar op last van de Paus is verricht, blijkt, dat minstens 7.137 priesters in de afgelopen zes jaar verzocht hebben te mogen trouwen en dat dit aantal jaarlijks toeneemt. DELFT In de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart (KNVvL) zijn moeilijkheden ontstaan tijdens een zaterdag in Delft gehouden buitengewone algemene ledenvergade ring. Voor de voorzitter van de vereniging, de heer H. P. Zielstra en de twee pen ningmeesters, de heren P. A. Huet en F. Furnée, waren zij aanleiding hun mandaat ter beschikking te stellen. Zij besloten hiertoe nadat de verga dering twee voorstellen van het hoofd bestuur had verworpen. De voorstellen dienden om het verwachte tekort van circa zestigduizend gulden in 1970 te kunnen beperken. Het bestuur wilde dit bereiken door het officiële maand- orgaan Avia gedurende een jaar één keer per twee maanden te laten ver schijnen en door de contributies te ver hogen met tien gulden per jaar. De heer Zielstra, die sinds 21 juni voorzitter is, deelde mee dat als ge volg van het verwerpen van de voor stellen het tijdschrift Avia met ingang van 1 januari 1970 niet meer zal kun nen verschijnen. PARAMARIBO (ANP) In Su riname wordt een coalitieregering verwacht, steunend op de Hindostaan- se V.H.P. en de Creoolse Progressieve Nationale Partij. De Nationale Partij Suriname (N.P.S.) van oud-premier Pengel leed een gevoelige nederlaag bij de zaterdag gehouden verkiezingen. De leider van de Verenigde Hindo- staanse Partij, Lachmon, die waar schijnlijk zal worden uitgenodigd een nieuwe regering te vormen, verklaar de voorstander te zijn van een kabinet dat is samengesteld op basis van de bevolkingsgroepen en niet op grond van de verkiezingsuitslag. Hij dacht aan vier Hindostaanse, vier Creoolse en een Indonesische minister. De winst van de V.H.P. is verrassend groot geweest. De partij kreeg met ne gentien van de 39 zetels in de Staten (de volksvertegenwoordiging) nog maar net niet de volstrekte meerder heid. Vooral onder de Hindostanen is de opkomst zeer groot geweest. Opvallend is dat deze partij in de verkiezings campagne als enige de kwestie van de onafhankelijkheid aan de orde had ge steld. Zij sprak zich uit tegen onafhan kelijkheid nu in tegenstelling met Pen- gels N.P.S. die zakte van zeventien naar elf zetels. De Progressieve Nationale Partij (P.N.P.) ontstaan uit een afsplitsing van de N.P.S. kwam van drie op acht zetels wat de leiders van die partij toch nog teleurstelde. Ook teleurgesteld waren de volge lingen van de Partij Nationale Repu bliek van mr. Bruma. De partij kreeg één zetgl; zij had op drie gerekend. Op grond van nog niet geheel volledige cijfers was gisteravond de te verwach ten zetelverdeling in de Staten: Zetels: V.H.P. resp. 1967 en 1969: 11 19; N.P.S. 17 11; P.N.P. 3 8; P.N.R. 1; overige partijen 8 Totaal 39 39. De P.N.P. had bijna nog twee zetels meer gehad ten koste van N.P.S. en V.H.P. In de kieskring Beneden Maro- wijne kwam de partij daarvoor 124 stemmen te kort en in de kieskring Su riname slechts 46. De leider van de N.P.S. de heer J. A. Pengel, heeft verklaard geen zitting te zullen nemen in de Staten. Over de ver kiezingsuitslag zei hij: „Gezien de ra ciale politiek vlan de V.H.P. zullen de andere partijen zich nu ook positief ra ciaal gaan opstellen". Zijn partij zou een „waardige hou ding" in het parlement tonen. Volgens hem zal de komende regering voor „bovenmenselijke problemen" ko men te staan. Veel problemen zullen onoplosbaar blijken te zijn, dacht de heer Pen gel. Volgens hem zal Nederland niet in staat zijn daarbij te helpen. Hij ver wachtte dat de sociale onrust „in ster ke mate" zal toenemen. ZEELAND Uit het penitiaire trai ningskamp de Corridor te Zeeland/NB, een open instelling voor jeugdige gede tineerden, zijn zaterdagavond drie jon gens van ca 20 jaar weggelopen. De politie heeft de zaak in onderzoek. ADVERTENTIE WASHINGTON De Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie gaan onderhan delen over mogelijke beperkingen van de kernbewapening. Tweezijdig overleg van beide landen begint op 17 november in Helsinki, de hoofdstad van Finland. De regeringen van beide grote mogendheden hebben dit gisteren bekendgemaakt. Het vooroverleg zal dienen voor het opstellen van een lijst van te behande len onderwerpen en het vaststellen van de conferentieprocedure. Het voor overleg en de conferentie die erop moet volgen zullen achter gesloten deu ren worden gehouden. Het streven is naar een veelomvat tend verdrag tussen beide landen, zei de Amerikaanse minister van Defen sie, William P. Rogers, gisteren; maar de mogelijkheid is niet uitgesloten dat Cornells Hendrik Bilder, de ongekroonde koning van de Nederlandse pensioentrekkers heeft zaterdag in IJmuiden zijn 100ste verjaardag gevierd. Als ex-KNIL-militair ontvangt hij al 70 jaar pensioen. Op de foto een kusje voor opa van Bertha, die met haar 5 jaar een van de jongste achterkleinkinderen is. BONN Willy Brandt, de nieuwe Bondskanselier van West-Duitsland, heeft in een vraaggesprek met het Hamburgse zondagsblad „Welt am Sonntag" verklaard, dat zijn coalitiere gering van socialisten en liberalen zo snel mogelijk tot betere betrekkingen met Polen wil komen, die dan uiteinde lijk zouden moeten leiden tot het aan knopen van diplomatieke betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en Polen. Brandt liet ook doorschemeren, dat de nieuwe Westduitse regering binnen korte termijn het verdrag tegen de ver spreiding van kernwapens zal tekenen. Zoals bekend hebben de Sovjet-Unie en andere landen van het oostelijke blok daar allang op aangedrongen. De nieuwe Bondskanselier zei dat Warschau, mede gezien de verklaring die de Poolse minister van Buitenland se Zaken, Stefan Jedrychofski, tien da gen geleden heeft afgelegd, belangstel ling blijkt te hebben voor betere be trekkingen met Bonn. Jedrychofski heeft voor de Poolse televisie gezegd, dat Polen bereid is met West-Duits land over alle vraagstukken te onder handelen, ondanks de traditionele ge schilpunten tussen beide landen. Ook wij willen betere betrekkingen, aldus Brandt, en wij zullen proberen zo spoe dig mogelijk tot een gesprek met Warschau te komen. Zinspelend op de Oder-Neisse grens zei Brandt „dat ook in andere wind richtingen reeds grensregelingen zijn getroffen voordat er een vredesverdrag is". Aan de steun voor de boeren, die no dig wordt door de revaluatie, zal de Westduitse belastingbetaler moeten bij dragen, doch daar staat tegenover dat aldus verhoging van de levensmidde- lenprijzen wordt voorkomen, terwijl de revaluatie ook op stijgende welvaart is gericht het niet verder komt dan enkele over eenkomsten met beperkte draagwijdte. Minister Rogers wilde niet zeggen wat zo'h verdrag allemaal zou moeten inhouden. Wel noemde hij de kwestie van staking van de produktie van in tercontinentale raketten met meervou dige kernladingen, waarmee vrij ver van elkaar liggende doelen heten te kunnen worden bestookt. Het Amerikaans-Russische overleg over kernwapenkwesties werd in augus tus van het vorige jaar opeens afgelast als gevolg van de inval in Tsjecho-Slo- wakije. De kwestie van de stelsels van raketverdediging tegen aanvallen met intercontinentale raketten het ABM- systeem had toen het belangrijkste punt op de agenda moeten worden. Het laat zich aanzien dat deze kwestie ook in de komende conferentie in Hel sinki onderwerp van gesprek zal zijn. Het is uitgesloten, aldus minister Ro gers, dat de voorgenomen conferentie zal leiden tot een topconferentie van president Nixon en premier Kosygin. Rogers sprak de hoop uit dat de Sov jet-Unie de conferentie niet voor pro pagandadoeleinden zal misbruiken. Wij streven naar overeenkomsten waarvan de naleving gecontroleerd kan worden, zei hij. ADVERTENTIE LISSABON De Portugese democra- sche oppositie heeft zondag geen suc ces gehad met haar poging om voor het eerst in bijna 50 jaar enkele par lementszetels te veroveren. De Nationale Unie van premier Mar cello Caetano behaalde een bijzonder grote stembuszege. Hierdoor is deze partij voor de komende vier jaar op nieuw zeker van een algehele overheer sing in de 130 zetels tellende nationale vergadering. Volgens een bijna volledige niet-offi- ciële stemmentelling voor het Europese deel van Portugal hebben 707.855 pers. op de Nationale Unie gestemd en 91.640 op de twee voornaamste oppositiepar tijen, de progressieve katholieken en de crypto-communisten, die in de meeste kiesdistricten met een gezamenlijke lijst waren verschenen. Hoewel de minister van Binnenlandse Zaken Manuel Concalves Rapazote be weerde, dat de zege groot en kristal helder was verklaarden de beide oppo sitiepartijen, dat hun zaak gehinderd was door de vele onthoudingen en de obstructiepolitiek van de regering.

De Vallei | 1969 | | pagina 5