Geen waterlicht en ziekenhuis Ban ja Luka door aardschok grotendeels verwoest Amerikanen in Vietnam onder half milj oen Husak dankt Russen voor invasie Synode voortaan elke jaar naar Rome 2 VERMISTE MILJONAIRSDOCHTER WAS GEHEUGEN KWIJT Zeven Over de grenzen Dode bij rel in Pisa Keniase oppositie gevangen Doodstraf voor Bash Vredesplan voor Nigeria Bonner bestaan 2 Duitslanden GISSINGEN EVACUATIE ZIEKENHUIS Tsjechische journalisten moeten „Gouden pen" weigeren Klacht van kardinaal tegen ex-pater NADRUK ZWERFTOCHT DOOR HALF EUROPA Dank Bejaarde dood door kolendamp DINSDAG 28 OKTOBER 1969 BANJA LUKA Twintig doden en vierhonderd gewonden is tot nu toe de tol van een hevige aardbeving, die gisterochtend de Zuidslavische stad Banja Luka heeft getroffen. Redders en bergers zoeken in het puin van een ingestort huis naar mogelijke slachtoffers: 20 mensen zouden om het leven zijn gekomen en meer dan 400 gewond bij een zware aardbeving, die de stad Banja Luka in Zuid-Slavië gisteren heeft getroffen. WASHINGTON De Amerikaanse troepensterkte in Vietnam is tot beneden het half miljoen gedaald. Sedert vorige week donderdag bevinden zich nog 497.000 Amerikaanse soldaten in Vietnam, hetgeen het laagste aantal is sedert het grote „Tet"-offensief van de Viet-Cong begin 1968. Tot half december zal de Ameri kaanse troepensterkte in Vietnam nog verder worden verminderd tot 484.000 man. De repatriërenden maken deel uit van de 35.000 man van wie president Nixon onlangs de terugtrekking voor half december gelastte nadat hij eerder al 25.000 Amerikaanse militairen uit Vietnam naar elders had overgeplaatst. De Amerikaanse president werkte het afgelopen weekeinde op het regerings landgoed in Camp David in Maryland aan zijn Vietnamrede, waarin hij 3 no vember alle aspecten van de Vietnam- politiek heeft gezegd te zullen belichten. Aan de geruchten in Washington en Vietnam, dat president Nixon de terug trekking van nog meer Amerikaanse soldaten in het vooruitzicht zal stellen of zal aankondigen is nieuw voedsel ge geven door berichten uit de Zuidvietna mese hoofdstad Saigon volgens welke president Ngoejen Van Thieu zou heb ben gezegd, dat de Amerikaanse solda ten binnen twee jaar uit zijn land zou den kunnen verdwijnen. Tot nog toe had men zich in Saigon steeds tegen een algemene terugtrekking van Ame rikanen verklaard. De uitlating dat de Zuidvietnamese troepen tegen eind 1970 de zwaarste last van de strijd op hun schouders zouden kunnen nemen ging hierin nog het verst. Men houdt in Vietnam voorts nog steeds rekening met de mogelijkheid van een nieuw Vietcong-offensief on danks de gevechtspauze die nu al we ken aan de fronten heerst. Volgens Amerikaanse militaire kringen zou uit de uitlatingen van een krijgsgevangene en uit gevonden documenten blijken, dat de Vietcong tussen 15 en 20 novem ber een nieuw groot offensief willen in zetten om de Amerikanen tot verdere troepenvermindering te dwingen en de regering in Saigon te forceren akkoord te gaan met een coalitiebewind, waar van ook het Zuidvietnamese „nationale bevrijdingsfront" deel uitmaakt. De Amerikaanse ambassadeur in Sai gon, Ellsworth Bunker, heeft vorige week herhaaldelijk geconfereerd met president Thieu, naar waarnemers NAIROBI De Keniase oppositielei der Oginga Odinga en zijn naaste me dewerker zijn onder huisarrest ge plaatst, aldus heeft de Keniase rege ring maandag meegedeeld. De overige zes parlementsleden van de oppositie zijn in hechtenis genomen. De rege ring is hiertoe overgegaan, na de onge regeldheden van de afgelopen zaterdag in de stad Kisoemoe aan het Victoria Meer, waarbij vijf mensen om het leven kwamen en 48 personen werden ge wond. De moeilijkheden ontstonden nadat president Jomo Kenjatta een zieken huis in Kisoemoe had geopend. Toen de menigte zich in de richting van de stoet bewoog en stenen begon te gooien, open de het escorte van de president het vuur op de menigte. Volgens de rege ringsverklaring staat het vast, dat de ongeregeldheden zijn veroorzaakt door Odinga's KPU (Keniase Volksunie), die in het gebied van Kisoemoe de groot ste aanhang heeft. Volgens de officiële bronnen heeft Odinga de president zijn verontschuldigingen aangeboden voor het incident. menen over verdere Amerikaanse troe penterugtrekking. In de Verenigde Staten zorgden ver schillende gebeurtenissen voor vaak te genstrijdige geruchten en gissingen. De Amerikaanse president zei vlak voor „moratorium dag" (de demonstraties tegen de oorlog tijdens welke ook tegen- demonstraties ten gunste van de rege- ringspolitiek werden gehouden) zich niet door betogingen te zullen laten be- invloeden en vice-president Spiro Ag- new zei een dag na de betogingen, dat zij slechts het werk waren van „senie le zich intellectuelen noemende" tegen standers van de regering die slechts de vijand sterkten met hun demonstra ties. Daartegenover staat dat oud vice- president Hubert Humphrey (demo craat) en andere politici er na overleg met Nixon voor pleitten de president de tijd te geven. Zij zeiden dat Nixon „op de goede weg" naar de vrede is. Een felle „duif", als William Fulbright, voorzitter van de senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen, ver schoof zelfs na een bezoek aan Nixon een openbaar debat over de kwestie- Vietnam van gisteren tot na 3 novem ber als Nixon zal spreken. BURGOS Een Spaanse krijgsraad in Burgos heeft maandag de Baskische nationalist Antonio Arrizabalaga we gens „banditisme en militaire rebellie" ten dienste van de Baskische nationa listische organisatie ETA ter dood ver oordeeld. Twee andere leden van de ETA, Antonio Bedialauneta en Ignacio Adibarri, zijn elk tot 25 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Het militaire vonnis zal vandaag ter goedkeuring aan de Spaanse regering worden voorgelegd. Wordt het vonnis gehandhaafd, dan volgt terechtstelling binnen twaalf uur. r?t staatshoofd kan het doodvonnis in levenslange gevangenisstraf wijzigt Tijdens het proces hebben de drie mannen geweigerd Castilaans te spre ken. Zij vroegen een tolk maar kre gen die niet. Welingelichte kringen hebben ge zegd, dat 500 jonge Basken gisteren ge demonstreerd hebben in Ondarroa, de woonplaats van de beklaagde, Arrizaba laga en twee andere jongemannen, die met hem terechtstonden. De politie kon de orde slechts herstellen door in de lucht te schieten. Het incident zou ge beurd zijn in Ondarroa, een kleine ha venplaats ten oosten van Bilbao. Arriza balaga wordt ervan beschuldigd op dracht te hebben gegeven aan Antonio Bedialauneta en Ignacio Garcia Adi barri (beiden 18 jaar oud) om de bom te plaatsen. De openbare aanklager heeft 25 jaar gevangenisstraf geëist te gen de twee tieners. De schok was er een uit een reeks van twaalf, waarvan de eerste al zon dagmiddag één leven had geëist en ze ker honderd mensen had verwond. Daardoor kwam het, dat de schok van gisterochtend kwart over negen de in woners van de stad niet onvoorbereid trof. In het centrum van Banja Luka is bijna negentig procent van alle gebou wen vernietigd. De schok, die vijftig seconden aanhield, beroofde de plaats, met zijn 38.000 inwoners, van water en elektriciteit. Er is een tekort aan levens middelen, medicijnen en dekens. Inmiddels zijn reddingswerkzaamhe den en evacuatie van duizenden uit het getroffen gebied in volle gang. Het le ger is ingezet om hulp te bieden en in de loop van de middag begon het Rode Kruis zendingen uit Belgrado te distribueren. Water werd met tankwagens uit om liggende gemeenten aangevoerd. Mili tairen patrouilleren in de stad om plun dering te voorkomen. Er is vrijwel geen wijk in de indus triestad Banja Luka in midden Zuid- Slavië die niet door de beving werd getroffen. Voorzover de bewoners niet naar het open veld zijn gevlucht duizenden hadden de nacht van zondag op maan dag in de open lucht doorgebracht bivakkeerden zij tussen het puin in de straten. Een van de eerste functionarissen, die in Banja Luka aankwamen was Blagoje Popof, de burgemeester van Skopje Skopje werd zes jaar geleden door een aardbeving vrijwel geheel weggevaagd. De aardbeving van gisterochtend hield ook huis in de directe omgeving van Banja Luka. De schok werd in toijde omtrek gevoeld, tot in Triëst toe. Ook het ziekenhuis van Banja Lu ka is door de aardbeving getroffen. De 130 patiënten zijn in nood verblijven en legertenten aan de rand van de stad ondergebracht. Ook het gebied Lak- tash ten noorden van Banja Luka is volgens het Joegoslavische persbureau Tanjoeg zwaar getroffen. Vijf dorpen in dat gebied zouden 80 procent van alle woningen hebben verloren. Er is een dringende oproep uitgegaan voor dekens en tenten. In sommige streken, waar de schokken gevoeld werden, zijn de scholen en veel fabrieken ontruimd. WENEN De journalisten van de „harde lijn" die de zaken van de Tsjechoslowaakse journalisten regelen hebben de „gouden pen van de vrij heid", een onderscheiding die door de internationale federatie van kranten uitgevers is toegekend, afgewezen. De ze onderscheiding werd een provocatie genoemd van alle „dappere Tsjechoslo waakse journalisten". Volgens het agentschap CTK werd een groep, die zich „het leidende orgaan" van de Tsjechoslowaakse journalisten noemt, over de onderscheiding ingelicht door een nieuwsagentschapsbericht. Het lei dende orgaan behartigt blijkbaar de za ken van de journalisten nadat hun be stuursorganen werden ontbonden toen zij niet de nieuwe partijlijn volgden. KEULEN De Westduitse kardinaal Joseph Höffner, hoofd van het aartsbis dom Keulen, heeft een aanklacht inge diend tegen een voormalig Benedictijnse pater, Edmund Steffensky, en tegen een redacteur van het Keulse dagblad „Kölner Stadtanzeiger". De kerkvader beschuldigt de ex-Be nedictijn ervan, de katholieke priesters te hebben beledigd in een interview met de „Kölner Stadtanzeiger" over het celibaat. Steffensky, die het katholieke geloof heeft verlaten en zich voorbereid op een loopbaan als dominee, is verleden week getrouwd met een protestants theologe. Hij verklaarde in het inter view: „Het is onwaar, dat de katholie ke priesters niet „getrouwd" zijn. Ve len zijn getrouwd met duizend-en-een „echtgenotes": deze variëren van lek ker drinken en eten tot onanie, een vriendinnetje of homosexualiteit toe". PISA In de stad van de hellende toren hebben vinnige gevechten plaats gehad tussen politie en enkele duizen den links-politieke demonstranten, toen deze zich op weg begaven naar het plaatselijke hoofdkwartier van de neo- fascistische MSI-partij. Een man heeft hierbij de dood gevonden. Dit gebeurde toen de politie traan gasgranaat afschoot. Hierdoor ont stond paniek. Een jongen werd onder de voet gelopen en een agent werd eveneens gevaarlijk gewond. Het slacht offer is vermoedelijk overleden tijdens de chaos als gevolg van een hartaan val. De onlusten in de stad waren zon dagmorgen begonnen met gevechten tussen jongeren van linkse en rechtse partijen. Een van de groepen was te gen, de andere voor het Griekse bewind. Dat was de oorspronkelijke reden van de onrust. De politie kwam tussenbeide en kon de rust herstellen, maar er werden tientallen mensen, demonstranten zo wel als politieagenten bij gewond. Gisteren ging er een optocht van linksgezinden van naar schatting 7000 man op weg naar het hoofdkwartier van de MSI. Honderden agenten tracht ten de opmars tot staan te brengen. Aan de overkant van de Arno werden barricaden opgericht. De demonstranten staken auto's in brand, gooiden de politie met stenen en flessen die toen antwoordde met het vuren van traangasgranaten. LAGOS Ethiopië heeft een belang rijke poging voor de vrede in Nigeria ondernomen. De Ethiopische minister van buitenlandse Zaken, Ketema Jikroe heeft in Lagos het Nigeriaanse staats hoofd generaal-majoor Gowon een no ta van keizer Haile Selassie overhan digd. De inhoud van het document is niet bekendgemaakt, maar men neemt aan dat het een boodschap is van de Biafraanse leider, generaal Ojoekwoe, waarin dfjze de keizer meedeelt, klaar te staan om onmiddellijke en onvoor waardelijk vredesonderhandelingen te openen. Toen minister Jikroe de nota overhan digde, vertoefde de secretaris-generaal voor de organisatie van Afrikaanse een heid (OAE), Diallo Telli, in zijn gezel schap. Reeds eerder was een nota van de staat Gabon aan Nigerië aangeboden, doch deze was geweigerd omdat de zaak moest worden geregeld via de OAE. Generaal Gowon, die daarna naar Kinsjasa (Kongo) is vertrokken, zal vermoedelijk de kwestie aldaar bespre ken met president Moboetoe en ook met de president van Kameroen, Ahidjo, die thans voorzitter van de OAE is. Uit Kinsjasa wordt vernomen, dat ge neraal Gowon vermoedelijk heden zal doorvliegen naar Brazzaville, om daar te beraadslagen met het staatshoofd van Kongo-Brazzaville, Ngoeabi. Ook dit zou in verband staan met eventuele vredesonderhandelingen. ADVERTENTIE MOSKOU De Tsjechoslowaakse partijsecretaris Gustav Husak heeft maandag tijdens een bijeenkomst van „Russisch-Tsjechoslowaakse vriend schap" in Moskou verklaard, dat de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije in 1970 een nieuw verdrag van vriend schap en wederzijdse bijstand zullen te kenen, dat het verdrag van 1943 zal vervangen, aldus bericht het persbu reau Tass. Tijdens de besprekingen van de afgelopen week ls een volledige overeenstemming gebleken tussen de Russische en de Tsjechoslowaakse lei ders, aldus Husak. Hij zei veel belang te hechten aan een verdere integratie van de Comecon en aan een versterking van het War- schau-pact. Over het verdrag dat de tij delijke stationering van Russische troepen op Tsjechoslo waaks grondge bied regelt zei Husak, dat dit verdrag de garantie vormt voor de veiligheid van Tsjecho-Slowakije. Anderzijds verklaarde Husak dat zijn land ieder Westduits voorstel tot nor malisering van de betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en de socialistische landen gunstig zal ontvangen. Husak, die na Breznjef sprak op de bijeenkomst in het Kremlin, verweet de hervorbingsgezinde regering van Dubcek gebrek aan eenheid, waardoor de weg werd vrijgemaakt voor activi teiten van rechtsopportunistische en anti-socialistische krachten. Toen Husak in herinnering bracht dat de plenaire vergadering van het centrale comité ROME Paus Paulus VI heeft gis teren de tweede bisschoppensynode in Rome gesloten met een rede, waarin hij toezegde voortaan elke twee jaar de synode bijeen te roepen. Ook aanvaardde hij het voorstel tot instelling van een permanent secreta riaat van de synode in Rome. Aan de andere voorstellen van de bisschoppen beloofde hij „de grootst mogelijke aan dacht" te schenken. De Paus zegde toe de aanbevelingen van de bisschoppen nauwkeurig te zul len bestuderen en hen spoedig in te lichten over zijn besluiten dienaangaan de. Die aanbevelingen betreffen o.a.: inspraak van de bisschoppen bij pauselijke besluiten die de hele kerk raken; het horen van de bisschoppen voor dat het Vaticaan besluiten neemt over hun diocesen; ruimer contact en samenwerking tussen de nationale bisschoppenconfe renties en de Romeinse Curie. In zijn slottoespraak legde de Paus sterk de nadruk op zijn primaatschap in de katholieke kerk. Hij waarschuw de tegen „pluralisme", omdat dit het geloof, de zeden, de liturgie en het ca nonieke recht alle pijlers van de eenheid in de kerk zouden kunnen ondermijnen. „Als de Paus onze voorstellen aan vaardt, kunnen wij goede hoop voor de toekomst koesteren," meende giste ren de Belgische kardinaal Suenens. Hij vergeleek de zojuist geëindigde synode met een liftcabine, die op de derde verdieping is, maar op de tiende wordt verwacht. „Als men er van be neden naar kijkt is zij hoog, maar als men er van boven af naar kijkt is zij laag", aldus kardinaal Suenens. STAMFORD (VS) De sinds 2 maanden vermiste dochter van de oud-zwaargewicht boksen wereld kampioen en miljonair Gene Tun- ney, ligt in een ziekenhuis te Mar seille. Uit de omgeving van de fa milie T inney is vernomen, dat de 30-jarige mevr. Joan Tunney-Wil- kinson wordt verpleegd wegens on dervoeding en totaal geheugenver lies. De voormalige wereldkampioen die in 1928 zijn titel moest afstaan aan Max Sjhmeling, heeft beves tigd, dat zijn dochter in een West- europese stad onder doktersbehan deling is. Naar verluidt heeft iemand uit het ziekenhuis de vermiste her kend en het Hamburgse consulaat op de hoogte gesteld, waar foto's van de Amerikaanse zijn. Haar echt genoot weri toe* door de consul ver- zocht naar Marseille te reizen, om zijn vrouw te identificeren. Joan Tunney-Wilkinson werd sinds 3 september vermist. Op die dag was zij per schip uit Scandina vië in Cuxhaven aangekomen. De echtelieden waren in Bergen uiteengegaan en zouden elkaar in Hamburg weer ontmoeten. Bij de op sporingen werd ook Interpol inge schakeld daar met de mogelijkheid van een misdrijf rekening werd ge houden. Een woordvoerder van het „Sain- te Marguérite" ziekenhuis in Mar seille heeft bevestigd, dat mevrouw Joan Tunney-Wilkinson aldaar wordt verpleegd. „Zij heeft haar geheu gen weer terug en gaat goed voor uit", zei de woordvoerder. „Er is niets ernstigs met haar aan de hand. Zij zal ons waarschijnlijk over een paar dagen verlaten". De politie had mevrouw Wilkin son vrijdag in Marseille aangetrof fen, en haar naar het ziekenhuis gebracht. Haar echtgenoot heeft laar maandagmorgen opgezocht, en zei 's middags weer naar Enge land te zullen verliel- n, aldus de woordvoerder van het ziekenhuis. GUSTAV HUSAK His Masters Voice in september de invasie „een daad van broederlijke bijstand" had genoemd, kreeg hij een warm applaus van zijn gehoor. Breznjef heeft de Tsjechoslowaakse leiders bedankt voor wat hij noemde „de hoge waardering die zij hebben gegeven aan de invasie van de landen van het Warschau Pact" tijdens de ple naire vergadering van het centraal co mité in september. „Wij hebben vele bezorgde ogenblikken gekend over Tsjecho-Slowakije, toen het zich bevond tussen de kwaden van de binnenlandse etn buitenlandse reactie", aldus Brez njef. Maar nu, zei de partijsecretaris, is de Sovjet-Unie „trots over de pres taties van de Tsjechoslowaakse com munisten in hun harde strijd". Hij voegde er aan toe, dat het september plenum het teken was geweest van de „volledige nederlaag van de anti socialistische en rechts-opportunistische krachten". Tijdens deze plenaire vergadering van het centraal comité werd een aan tal vooraanstaande hervormers, o.w Alexander Dubcek, uit de hun nog res terende posten gestoten. Tevens luidde het plenum een nieuwe golf van zuive ringen in. De Sovjet-Unie en Tsjecho Slowakije zullen schouder aan schou der opmarcheren naar hun gezamenlij ke toekomst, aldus Breznjef. De Tsjechoslowaakse degelegatie waarin o.m. partijleider Husak, presi dent Svoboda en premie Cernik, die maandag hun bezoek aan de Sovjet- Unie afsloten, was op de bijeenkomst aanwezig. BONN - Conrad Ahlers, de regerings woordvoerder in Bonn, heeft maandag op een persconferentie verklaard, dat de nieuwe Westduitse coalitieregering van socialisten en liberalen, het be staan van twee Duitse staten erkent. Deze erkenning, aldus Ahlers, is ge baseerd op resoluties die door de twee regeringspartijen zijn aanvaard. De so ciaal-democraten hebben in april op hun partijcongres in Bad Godesberg een resolutie aangenomen, waarin ge zegd wordt dat het bestaan van de staat Oost-Duitsland niet ontkend kan worden. De vrije democraten zijn nog verder gegaan en hebben voor de alge mene verkiezingen in september vast gesteld een verdrag met Oost-Duits land te sluiten, dat de vorming van een soort gemenebest van Oost- en West- Duitsland inhoudt. Van regeringszijde in Bonn is ver klaard, dat erkenning van het bestaan van twee Duitse staten niet betekent dat We uitland Oost Duitsland er kent op grond van het volkenrecht ~Dtyna 1.750.000 kiesgerechtigde Israë- liërs boven 18 jaar gaan heden voor de zevende maal in de korte maar be wogen geschiedenis van de Joodse staat naar de stembus om voor de komende vier jaar hun eenkamerpar- lement, de Knesset, samen te stellen. Tekenend voor de situatie is dat in de noordelijke grensnederzettingen, die veelvuldig onder Arabisch vuur liggen, kogel- en brandvrije stembus sen worden gebruikt en dat strenge veiligheidsmaatregelen zijn genomen tegen eventuele sabotagedaden van Arabische commando-organisaties. In tegenstelling tot de gewelddadigheid waaraan Israël vrijwel dagelijks blootstaat, verliep de verkiezings campagne in een zeer rustige sfeer. In dit land, waar 16 partijen zijn, be tekent de Arabische bedreiging van de jonge staat een verenigende fac tor, die geleid heeft tot het samengaan van partijen in grotere combinaties. Zo zullen de socialistische partijen, waarvan de Israëlische arbeiderspar tij, Mapai, de grootste is, onder lei ding van de 71-jarige premier Golda Meir voor het eerst met een lijst uit komen, ondanks de belangrijke te genstellingen die binnen deze mam moetgroepering bestaan. Het is wel zeker dat de combinatie, die 63 van de 120 zetels in het huidige parlement bezet (doordat de links van de Mapai staande verenigde ar beiderspartij, Mapam, zich dit jaar bij de andere socialistische partijen aan sloot), als grootste uit de bus zal ko men. Het staat op grond van de jong ste verkiezingen voor de Histradoet, de grootste vakbond, niet vast of zij de absolute meerderheid zal behalen. jLTet verlies van de alliantie by deze verkiezingen werd voor een be langrijk deel toegeschreven aan de grote stemonthouding bij haar aan hangers uit ontevredenheid over het economisch beleid. De partijleiders zijn evenwel tegen de apathie van hun aanhang te velde getrokken. Hierbij komt dat bij de parlements verkiezingen het algemene nationale belang en de wijze waarop over vre de en grenzen wordt gedacht, een eminente rol spelen. Het socialistische front, de Mapai, waar toe ook minister van Buitenlandse Za ken Abba Eban behoort, de Zionisti sche Achdoet Ha'Avoda Poalei Zion met als kopstuk vice-premier Jigal Allon, de Mapam en de Rafi van mi nister van Defensie Mosje Dajan, is be reid tot directe onderhandelingen met elk van de omringende Arabische sta ten, indien formele vredesverdragen er het gevolg van zijn. Zolang er geen vredesverdrag is zal Israël de huidige bestandslijnen handhaven en zijn positie consolideren. Jeruzalem moet een eenheid blijven, met garan ties voor de heilige plaatsen. TAe voornaamste tegenstander van d* Alliantie, de partijcombinatie Het liberale blok (Gachal), heeft zich bij voorbaat verzoend met het idee dat de socialisten voorlopig niet te verslaan zijn. Gachal wordt dan ook niet ge pousseerd als een alternatief, maar als het „noodzakelijk tegenwicht" van de machtige groepering van Golda Meir. Zij verwijt de arbeiderspartijen een verouderde socialistische politiek aan te hangen. De partij pleit voor antl- stakingswetten in de openbare sec tor en bevordering van het particulier ondernemerschap. Ten aanzien van de gebieden die Israël tijdens de zes daagse oorlog van 1967 heeft bezet, neemt zij een categorisch standpunt in. Deze moeten worden beschouwd als „bevrijde gebieden van het histo rische vaderland", aangezien er geen uitzicht zou zijn op vrede met de Arabieren. Gachal heeft 23 zetels. Naast de liberale partij omvat de groepering de Che- roeth-beweging, die is voortgekomen uit een extremistische verzetsorgani satie van voor 1948, de Irgoen Zwai Leoemi. De 56-jarige leider van Ga chal, Menachem Begin, is indertijd opperbevelhebber van deze anti-Brit se verzetsbeweging geweest. Hij staat bekend om zijn redenaarstalent. Dan is er nog de onafhankelijke libe rale party, met vgf zetels, die via een democratisch, liberaal en sociaal gericht regime de welvaartsstaat wil bereiken en de vrije centrum-partij, die zich van de Gachal heeft afge splitst omdat deze de oude nationa listische aspiraties zou hebben opge geven. Deze partij, die drie zetels heeft, wenst de in 1967 veroverde ge bieden te behouden. Fkerde party in grotte is de natio- naai-religieuze partij, met elf par lementszetels. Zij staat onder leiding van de minister van Binnenlandse Zaken, Mosje Sjapiro. De partij streeft naar een staat en maatschap pij die geheel zijn gebaseerd op de Torah en de Joodse traditie. Zij pro beert een jeugdig en gematigd imago te creëren. Er zijn ook twee ortho doxe judaïstische partijen, die samen zes zetels hebben. Tsraël kent twee communistische par- tijen, de ene hoofdzakelijk Joods, de andere hoofdzakelijk Arabisch. De Israëlische communistische partij, Maki, heeft een zetel en bepleit ge kwalificeerde terugtrekking uit de bezette gebieden, waar een Palestijnse staat zou moeten worden gesticht. De Nieuwe communisten, Rakah, die zich van de oorspronkeiyke party afsplits ten, steunen volledig het standpunt van Moskou en mikken op de 125.000 Arabische kiezers, in de hoop het hui dige aantal van drie zetels te ver groten. Naar de gunst van de Arabische kie zers dingen ook twee Arabische par tyen, die min of meer gelieerd zyn met de Mapai. Zij hebben vier zetels. Tenslotte heeft in de huidige Knesset nog een zetel de niet aan een partij geboden hervormingsbeweging De Wereld, die democratisering wenst en vrede gebaseerd op samenwerking tussen de Arabische en Hebreeuwse nationale bewegingen. BEDUM (ANP) De 78-jarige C. Duursman uit Bedum is gisteren in het Academisch Ziekenhuis in Groningen overleden aan de gevolgen van kolen dampvergiftiging. Zijn 72-jarige nicht was daaraan al eerder overleden

De Vallei | 1969 | | pagina 11