Veenendaals dagblad Duitsland moet zelf gevolgen revaluatie gaan dragen Lucy eerste dame Voor NCRV geen Russische film Buiten Studentenprotest tegen wachtlijst Impressario moet via ANP excuus aanbieden Ontvoerd meisje terecht biefstuk met champignons Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei BTW-compensatie voor Duitse boeren Kusje van de premier Vader betaalde losgeld Mail tussen perron en rijdende trein Moeder en kinderen verbrand in tanker Schietpartij in Beiroet VIER MIJNWERKERS OPGESLOTEN Nobelprijs voor prof. Tinbergen Toestemming werd ingetrokken Op station in Zwolle Mijnwerker Man onder invloed bedreigde politie HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME RAKKERS Voor juridische iaculteit aan universiteit Utrecht Nieuwe kaartjes voor wedstrijd Feijenoord - Aj ax EXCELCIOR OJS RECHTVAARDIG Vondeling over blauwdruk KVP l\aar aanleiding moeilijkheden concert in Ulit-Gendringen IETS ROODS AFGELAST Meer wind een goed stuk vlees hoort erbij Bur. voor redactie en administratie t Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m;, 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 28 OKTOBER I969 - 43e JAARGANG no. 253 Lucy Ball is door de Televisie-academie voor Kunsten en Wetenschappen-tot „De Eerste Dame van de TV" gekozenZij is de eerste vrouw, die een derge lijke onderscheiding ontvangt. Tijdens de huldiging werd zij vergezeld door haar kinderen Lucie (18) en Desi jr. (16). HILVERSUM De Russische regering heeft via haar diplomatieke verte genwoordiging in Nederland het aan de N.C.R.V. verleende recht tot uitzending van een film van de Russische televisie over de ideologische geschillen tussen Rusland en China ingetrokken. De vooral op de positie van partyvoorzitter Mao Tse Toeng geconcentreerde film zou vrydagavond a.s. in de actualiteitenrubriek „Hier en nu" worden uitgezonden. ZWOLLE De 63-jarige heer Y. Bouma uit Leeuwarden, die gisteravond in Zwolle probeerde op de al rijdende trein naar Leeuwarden te springen, is tussen het perron en de trein gevallen. De man werd overgebracht naar een ziekenhuis, waar bleek dat zijn arm moest worden geamputeerd. In de oude natuurhistorische boe- ken kon men lezen, dat de groe ne specht tunnels in mierenhopen hakte en daarin zo verdiept was, dat de vogel met de hand kon wor den gegrepen. Dit is mij nog nooit gebeurd; die spechten zijn gewiekst en wakker genoeg om zich niet te laten overrompelen. Gedurig zien we, dat het grote flatgebouw van de mieren door de vogel deerlijk verstoord werd en ge kunt er zeker van zijn, dat alles in de beneden verdiepingen, waar het volk zo ruw uit zijn winterrust werd opgestoten, in de grootste disorder verkeert. Ettelijke halvemaan-vormige witte visitekaartjes openbaren aldra de identiteit van de indringer. Wie er niet vies van is, die excrementen uit te pluizen, zal bevinden, dat ze tal rijke restanten van de arme mieren bevatten. Soms worden met de uit geworpen nestmaterialen enkele keverlarven aan het licht gebracht, niet ongplijk aan die van de enger ling (v. d. meikever). Ze stammen echter van de fraaie rozenkever en het verpoppen geschiedt i.i augus tus; veelal wordt het nest van de rode bosmier ertoe benut. Ge zoudt er trouwens van staan te kijken, voor hoevele insekten zulk een heu vel een soort van toevluchtsoord of paradijs betekent. Pater Wiesmann een zeer bekend myrmecoloog, vond in een uur tijds niet minder dan 318 gasten in een mierenver- blijf en dit waren op 60 na allemaal kevers! 28-10-1969, A. B. WIGMAN Het verzoek van de Russische rege ringsinstanties om de film niet uit te zenden houdt verband met de ietwat verbeterde verhouding tussen Rusland en China. Beide landen hebben elkaar beloofd tijdens de besprekingen geen materiaal te verspreiden dat hun onder linge betrekkingen zou kunnen schaden. „Ofschoon de Chinezen niet bepaald van de inhoud van deze film zouden zijn ge schrokken, hebben wij meteen gevolg gegeven aan dit verzoek. Het verzoek bereikte ons reeds tien dagen geleden, maar het was toen al te laat om deze wijziging nog in de programmabladen op te nemen", zei de heer H. van Maanen, hoofd van de actualiteitenru briek „Hier en nu". In plaats van deze film zal vrijdag nu een film van Joris Ivens over Laos worden uitgezonden. LUXEMBURG De ministerraad van de Europese Genieenschap heeft maandag in Luxemburg besloten, dat de Duitse regering zelf de nadelige gevolgen van de revaluatie van de Duitse mark voor de boeren in de Bondsrepubliek moet opvangen. Door manipulaties met de B.T.W., zal de Bondsregering moeten proberen de Duitse boeren schadeloos te stel len voor het inkomensverlies dat zij dreigen te lijden als gevolg van de her waardering van de Duitse mark t.a.v. de Europese rekeneenheid, d.w.z. de dollar, waarin de Europese landbouw prijzen zijn uitgedrukt. Aangezien men in Duitsland enige weken nodig zal hebben om de nodige wetgeving hiervoor door de Bondsdag goedgekeurd te krijgen, zal de Bonds regering gedurende een overgangspe riode van zes weken een invoerheffing van 8Vt pet. op landbouwprodukten mo gen toepassen. De partners van Duitsland in de EEG zijn voorts bereid, een gemeenschappe lijke solidariteit tot uitdrukking te brengen, door een beperkte bijdrage uit het EEG-1 andbouwfonds. Deze bij drage zal echter niet meer mogen be dragen dan het bedrag dat het fonds bespaart als gevolg van de devaluatie van de Franse franc in augustus jl. een bedrag dat geschat wordt op 360 miljoen D-mark voor 1970 en 180 miljoen D-mark voor 1971. Dit resultaat bereikte de minister raad maandagavond laat na zware dis cussies, waaraan zowel de ministers van Financiën als de ministers van Landbouw van de zes deelnamen. Van Duitse zijde werd gesteld, dat de Duitse boeren als gevolg van de re valuatie van de mark een inkomens verlies van 1,7 miljard mark zouden jden. De Duitse legering had deze na delige gevolgen het liefst willen op vangen door een systeem van heffin gen op de invoer, doch dit bleek voor de partners en de Europese Commissie niet aanvaardbaar te zijn. Van Franse zijde werd door minister Duhamel gezegd dat de Duitse maatre gel zal leiden tot grotere produktie, maar ook tot hogere prijzen. De West- duitse minister van Economische Za ken, Schiller, reageerde hierop door te zeggen dat de revaluatie voor de boe ren in zijn land een verlies gaat bete kenen van 1,7 miljard mark. De vice-voorzitter van de Europese commissie, dr. Mansholt, was van oor deel dat de Duitse maatregelen zullen leiden tot nog grotere overschotten aan landbouwprodukten, juist omdat de prijzen zullen gaan stijgen, en de over schotten van de EEG aan graan en zuivelprodukten zijn al enorm. Volgens de Nederlandse minister van Landbouw, Lardinois, zal de verhoging der Duitse rechten tot gevolg hebben dat het element der concurrentie er door verstoord zal worden. Hierop stelde de Westduitse minis ter van Landbouw voor, dat het land bouwbeleid van de EEG moet worden herzien. Het huidige beleid kan niet goed functioneren zolang de zes landen voor hun economische en monetaire beleid nog geen harmonische regeling hebben getroffen. MAASTRICHT Een 34-jarige Duit se vrouw en haar twee dochtertjes van vijf en vier jaar zijn gisteren levend verbrand in een Belgische tanker in de haven van Luik. De brand ontstond in de keuken van het schip, toen een oliekachel defect raakte. De echtgenote van de schippers knecht en de twee kinderen, die zich in de kajuit naast de keuken bevonden, za gen geen kans meer naar het dek te vluchten, omdat de vlammen de enige uitweg versperden. De brand veroorzaakte groot gevaar in de haven omdat de tanker net bezig was 1500 ton petroleum te lossen. De brandweer van Luik voorkwam echter dat het vuur zich uitbreidde. HAARLEM De Haarlemse politie heeft vannacht de 40-jarige classificeer der C. K. in arrest gesteld. Deze had twee agenten van politie bedreigd met een broodmes en daarbij geroepen: „Ik steek je dood". De man die onder in vloed van drank verkeerde had thuis een echtelijke twist. De vrouw was naar buitengelopen en had de hulp in geroepen van politieagenten. De man ging ook naar buiten, met het brood mes, waarmee hij de politiemannen bedreigde. Een van de agenten trok diens revolver, waarna de classificeer der kalmeerde. ADVERTENTIE UTRECHT Op een vergadering van de Juridische Studentenvereniging Utrecht is gisteravond een motie aangenomen, waarin wordt geprotesteerd tegen het in stellen van een wachtlijst voor de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijks universiteit in Utrecht. Premier De Jong omhelst een van de scholieren, die hem en zijn gezelschap bloemen aanboden na aan komst te Boekarest, waar hij met minister Luns een werkbezoek brengt, Zie ook elders in dit blad. BEIROET Gisteravond laat zijn in Beiroet plotseling in de binnenstad het gedreun van ontploffingen en het geratel van machinegeweervuur ge hoord. Een en ander heeft zich afge speeld in de Islamitische wijk Bastach, in het hart van de stad. waar zich veel guerrilla's bevinden. Eerder op de dag was bekendgemaakt dat de regels om trent het zich niet op straat mogen be vinden voor Beiroet en enige andere steden waren verlicht. Gevechten hebben zich vandaag af gespeeld in het zuiden van het land, in de buurt van de grens met Israël en in het noorden bij de havenstad Tripoli, waar de guerrilla's thans de baas zijn in het oude deel van de stad alsmede van een kasteel uit de tijd der kruis vaarders. De Palestijnse commando's hebben ge weigerd gevolg te geven aan een bevel van het Libanese leger het dorp Janta in het zuiden van het land te verla ten. Zij hebben meegedeeld, dat zij pas zullen weggaan als aan al hun verzoe ken gehoor is gegeven. Onbekenden, vermoedelijk Palestijnse guerrilla's, hebben te Zachrani ten zui den van Sidon (Libanon) een grote olietank opgeblazen. Die tank staat op het terrein van het Terminal van de Tapline, die Trans Arabian Pipe Line Company, die het eigendom is van de Aramco, de Arabian American Oil Company die de olie wint in Saoedi Arabië. Beiroet is hedenmorgen vroeg het doelwit geweest van terreuraanvallen. De incidenten en een dreigende alge mene staking plus protestmars in Si- don maken de kans op een snelle rege ling van de crisis in Libanon kleiner. DELFT De Nederlandse speciaal- drukkerij NV in Delft heeft de gehele oplaag van zestigduizend kaartjes, voor de voetbalwedstrijd Feijenoord A.iax laten over drukken, nadat was gebleken dat een achttienjarige werknemer enke le exemplaren had ontvreemd. Voor de directie was dit aanleiding de hele partij, nu in groter formaat, opnieuw te maken. Een strop van circa achthon derd gulden. De jongeman werd ontsla gen. ADVERTENTIE 0LGA gekiende hart Het bestuur van de faculteit heeft on geveer veertien dagen geleden met het ook op eën plaatstekort aan deze facul teit bepaald, dat ongeveer 40 eerste jaars studenten slechts beperkt onder wijs kunnen volgen en niet kunnen wor den ingedeeld in de voor de meeste vakken gevormde werkgroepen. De faculteit heeft het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen in juni al gewaarschuwd voor een mogelijk cri sissituatie. Het aantal eerstejaars be draagt ongeveer 650: 390 nieuw inge schrevenen en verder studenten, die vorig jaar of geen examen hebben ge daan of zijn gezakt. Het ministerie heeft afwijzend beschikt op het verzoek een plaatsingscommissie in te stellen met volgens de studenten als ar gumentatie, dat gezakten niet onder- wijs-verlangend zijn, zodat bij de bere kening van het benodigde aantal plaat sen met hun aanwezigheid geen reke ning behoeft te worden gehouden. In de motie wordt eraan herinnerd, dat de dreiging met een wachtlijst dooi de medische faculteit in Groningen al voldoende aanleiding was voor het ministerie om 20 extra posten (weten schappelijke medewerkers) toe te zeg gen. De juridische studenten zeggen in hun motie, dat ze het instellen van een wachtlijst beschouwen als een onrecht matige daad. Verder protesteren zij tegen de afwachtende houding van het ministerie en tegen het standpunt van het departement met betrekking tot de gezakten. Dat in 1968 aan de juridische faculteit in Utrecht ongeveer 200 stu denten zijn gezakt toont volgens hen aan, dat het onderwijs aan deze facul teit duidelijke tekortkomingen heeft. DEN HAAG „De KVP zal geen mi nister van financiën leveren, dat staat wel vast. De KVP noemt in haar blauwdruk voor de komende jaren wel allerlei wenselijkheden op, maar als er wordt gevraagd wat het allemaal gaat kosten komt er geen antwoord." Dit zei de voorzitter van de Partij van de Arbeid, dr. A. Vondeling, voor de radio in de zendtijd voor de politieke partijen. In zijn commentaar op de zo juist gepubliceerde blauwdruk van de Katholieke Volkspartij merkte dr. Von deling op dat er over te hoge belastin gen wordt geklaagd, maar dat het pro gramma in de blauwdruk veel meer uitgaven vraagt. „Waar dan het geld vandaan moet komen wordt niet aan gegeven. Dat heeft mij in deze blauw druk voor de zeventiger jaren het meest getroffen." ALMELO De Enschedese impre sario Henk Brusse kreeg gisteren van de president van de rechtbank in Al melo te horen, dat hij binnen drie da gen een brief aan het Algemeen Neder lands Persbureau bij de deurwaarder moet deponeren, waarin te lezen moet staan dat hij zijn Amsterdamse colle ga Charles Aerts ten onrechte een op lichter en een zwendelaar heeft ge noemd. Het was de uitspraak van een kort geding, dat Aerts tegen Brusse had SOISSONS (Frankrijk) Sophie Duguet, de driejarige dochter van de welgestelde landbouwer Philippe Du guet, is veilig en wel. Nadat haar va der voor haar vrijlating een losgeld van 1 miljoen frank f 650.000 had betaald, is zij hedenmorgen op een politiebureau te Soissons verschenen. „Ik kreeg het nieuws telefonisch. De openbare aanklager belde me op", zei Philippe Duguet op de binnenplaats van zijn boerenbedrijf tegen journalis ten. „Ik heb de gok gewaagd. Ik heb betaald. Ik ga het kind nu op het po- litiebureu in Soissons ophalen". Sophie Duguet werd vrijdag uit de armen van de dienstbode der familie gerukt. De dienstbode zei, dat de man ongeveer 1,75 meter lang was, zwart haar had en een snor droeg. Het meis je werd naar een gereedstaande auto gebracht. Maandagmorgen werd op gelinieerd papier een brief van zeven tot acht re gels lengte ontvangen. Hij was met be vende hand geschreven. De brief was in Parijs gepost en bevatte instructies voor de betaling van het losgeld. Enkele uren later arriveerde een twee de brief met de laatste instructies. Maandagavond zei Duguet te hopen, dat er 's avonds of dinsdagmorgen nieuws zou zijn. De tijdslimiet van de ontvoerder was drie dagen. De politie werd verzocht zich afzijdig te houden tijdens de onderhandelingen. Duguet verklaarde voor radio en televisie, dat de ontvoerder hem thuis gerust kon opbellen, omdat de telefoon niet afge luisterd werd. Het meisje kwam om 03.15 uur in het politiebureau en was om 04.00 weer thuis. Zij speelde alweer met haar ted dybeer en fietsje. De huisarts was ont boden voor noodgevallen, maar het kind leek gezond en wel. De politie grendelde de wegen in de gehele streek af en alle automobilisten werden ondervraagd. Een politieman, die dienst deed in het politiebureau van Soissons, zei: „ik had met een kameraad de wacht. Plotseling hoorde ik een geluid. Ik zag een bewe gende schaduw. Vervolgens liep iemand hard weg. Een auto startte. Ik ging op straat. Ik holde na mijn revolver getrokken te hebben. Ongeveer tien meter verder vond ik een auto. Er lag iets roods in, dat plotseling be gon te huilen. Het was de kleine Sophie Duguet. Ik nam haar in mijn armen. Ze was vervuild en leek wat moe, maar ove rigens leek ze gezond en wel. De man was reeds in de nacht verdwenen." Het kind heeft de politie weinig bruik bare informatie over de opsporing van de ontvoerder kunnen geven. aangespannen, nadat deze in een pers conferentie in Gendringen, waar hij net een concert van het Weense Jo- hann Strauss-orkest had afgelast, bele digende opmerkingen aan zijn adres had geuit. De Enschedeër liet het concert niet doorgaan omdat de kern van het or kest niet uit leden van de Wiener Phil- harmoniker bestond, zoals hij het pu bliek had voorgespiegeld, naar hij zegt op gezag van Aerts. Deze spande een kort geding tegen Brusse aan, toen hem bleek dat Brusse de kopers van kaarten geld terug wilde geven. Hij wilde beslag laten leggen op dit geld, omdat hij nog 15.960 gulden van Brusse krijgt, maar deze vorde ring wees de rechtbank niet toe. Henk Brusse is van plan tegen de uitspraak in beroep te gaan. ESSEN. B(j een instorting zyn vier mijnwerkers van de buitenwereld afge sloten, zo heeft een woordvoerder voor Krupp Bergwerke A.G. gezegd. Reddingsploegen zijn er kort na de instorting op 850 m diepte in geslaagd het contact met de vier te herstellen, maar de woordvoerder kon niet zeggen wanneer verwacht wordt dat de inge- slotenen bevrijd kunnen worden. De leeftijden van de vier mijnwerkers die men had getracht te redden zijn respectievelijk 50, 49, 48 en 31 jaar. ROTTERDAM Aan dc 66-jarige Nederlandse econoom, prof. dr. Jan Tin bergen in Rottcrdan is gisteren de eer ste Nobelprijs voor economie toege kend. Deze prijs werd pas een jaar ge leden ingesteld. Prof. Tinbergen kreeg deze prijs samen met zijn Noorse col lega prof. Ragnar Frisch z(j delen samen f 261.000,- Sinds in 1963 de Groningse natuur kundige prof. dr. F. Zernike de Nobel prijs voor natuurkunde kreeg is geen Nederlander tot gisteren meer deze eer te beurt gevallen. Op de vraag wat prof. Tinbergen met zijn deel van de prijs f 130.500, belastingvrij denkt te gaan doen, ant woordde hij: „Ik zal dit nog met mijn vrouw moeten overleggen, maar ik denk dat ook zij er wel in zal toestem men dat het geld zal worden besteed aan wetenschappelijk werk voor het vraagstuk van de arme en rijke lan den.' Minister Veringa (Onderwijs en we tenschappen) heeft pi-of Tinbergen het volgende gelukstelegram gestuurd: „Met bijzondere voldoening nam ik er van kennis dat de eerste Nobelprijs voor de economische wetenschappen mede aan u werd toegekend." „Ik beschouw deze verlening als een grote eer voor ons land, voor de Neder landse wetenschapsbeoefening en zeer in het bijzonder ook voor u persoonlijk. Mede namens de regering bied ik u mijn oprechte gelukwensen aan. Ik zal u ook gaarne nog persoonlijk mijn ge lukwensen komen aanbieden." Weersverwachting van het KNMI van dinsdagavond tot woensdagavond: Zwaar bewolkt met later plaatselijk een bui. Matige, aan de kust vrjj krach tige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur. ADVERTENTIE lekker eten tips Biefstuk opz'n bestl Opdienen met champignons op de biefstuk en fijne doperwtjes en friten in de schaal. Of gewoon met brood.

De Vallei | 1969 | | pagina 1