A. de Ridder in Achterberg eist betere verzorging van gronden „Amerongen moet participeren in woonwagenkamp' Bewoners oefenen druk uit Eerst f 3.50, nu 1000 pond SPORTVERENIGINGEN SAMEN IN COMMISSIE Raadslid maakt zich zorgen over veiling Kesteren Onderlinge verwijten zijn nu uit de wereld Bil j artcentr um voor de jeugd Gemeente en geestelijk gehandicapten Naam voor t sportterrein Tegenhanger van sportraad en sportstichting Gemeente belangen op bres voor fruitteelt Amerongen heeft nieuwe motorspuit hard nodig Gemeenteraad Amerongen op 30 oktober Beter H. REMMELINK STELT B. EN W. VRAGEN 't Einde van zijn taak GEMEENTE SOMS IN DWANGPOSITIE „ENGELSE BERG ONTPLOOIING DINSDAG 28 OKTOBER 1969 ACHTERBERGSE BOEREN WILLEN NU INSPRAAK' ACHTERBERG „Er wordt tegenwoordig vaak gesproken over inspraak op allerlei gebied, maar aan inspraak van de boer wordt niet of nauwelijks ge dacht. Toch zou, met name voor de agrarische bevolking van Achterberg, meer inspraak in gemeentelijke beslissingen geen overbodige luxe zijn. Nu worden beslissingen genomen zonder voldoende deskundigheid en dat dan veelal ten nadele van de Achterbergse boer". Een kritisch geluid uit de mond van een der agrariërs in de Achterbergse Meent, de heer A. de Ridder, die /egt daarmee in grote lijnen de mening te vertolken van al zijn collega-lotge noten in de in velerlei opzicht nog vergeten buurtschap. „Natuurlijk. Achterberg wordt door enkele raadsleden en de zogenaamde Meentcommissie op gemeentelijk ni veau vertegenwoordigd, maar dat is niet voldoende en ook minder demo cratisch dan men wel zou kunnen denken. Wat de boeren in Achterberg nodig hebben is directe inspraak". „Neem nu bijvoorbeeld de Meentcom missie, die is te beschouwen als een raad van commissarissen, die de eige nares (de gemeente) van de gronden in De Meent vertegenwoordigt. Begrij pelijk dus, dat deze commissie door gaans de belangen van de gemeente laat prevaleren boven die van de Ach terbergse boer. Via de Meentcommissie is dan ook van inspraak niet of nauwe- VEENENDAAL „De gemeente en de geestelijk gehandicapten" is het thema dat centraal staat op de na jaarsvergadering van Philadelphia, af deling Veenendaal, die op maandag 3 november wordt belegd in de aula van de Chr. technische Talinaschool aan de Industrielaan. Bij de benadering van het onderwerp zal worden uitge gaan van de gedachte dat de ogen van de gemeente zijn opengegaan voor de geestelijk gehandicapten, en dat de kerken zijn gaan beseffen dat ook zij tot de gemeente behoren. De vraag is echter: hoe horen zij er bij? Enkel als voorwerp van onze zorg, of bestaat er ook bereidheid naar hen te luisteren? Het onderwerp wordt op de vergade ring ingeleid door de heer C. J. van Vliet, die lang werkzaam was als so ciaal-pedagoog. Nu is hij adjunct-direc teur van het Algemeen Diakonaal Bu reau van de Gereformeerde Kerkekn in Nederland. Als zodanig leverde hij een bijdrage als rapporteur aan de tot standkoming van de brochure „De gemeente en de geestelijk gehandicap ten". De vergadering zal vragen als: Wor den de geestelijk gehandicapten geen dingen geopenbaard die voor verstan- digen verborgen blijven? Kunnen zij misschien niet gehinderd door dog matische ballast een wezenlijke bij drage leveren aan de verkondiging, zo dat de gemeente „het opeens weer ziet"? Na de pauze houdt de heer J. van Gouda, onderwijzer aan de BLO-school •en causerie over de belevenissen van zijn leerlingen in de vakantie. Daarbij worden dia's vertoond. De bijeenkomst begint om 8 uur, en is vrij toegankelijk. lijks sprake, evenmin als via de raads leden, die vaak de mening van een kleine minderheid vertolken", aldus De Ridder, die lang over het spuien van zijn kritiek zegt te hebben nage dacht. „De druppel, die de emmer heeft doen overlopen, is het voorstel van burge meester en wethouders om de weidelo- nen te verhogen", zegt De Ridder. „Nee, ik ben er geen tegenstander van, dat we de gemeente meer moeten gaan betalen voor het weiden van ons vee op de gemeentelijke inscharingsgronden. Daarentegen eis ik wel en met mij vele anderen dat de gemeente de weiden beter gaat bewerken. Tot op he den heeft men namelijk weinig moeite gedaan om de kwaliteit van de weiden te verhogen. Er is geen enkele boer, die zijn grond zo weinig bemest als de gemeente..." Als de meest ideale oplossing advi seert De Ridder het gemeentebestuur om de inscharingsgronden te verpach ten of desnoods te verkopen. „Een pach ter is namelijk zelf verantwoordelijk voor de verzorging van de grond en zal dus in de meeste gevallen trachten om eruit te halen wat erin zit", aldus de heer De Ridder, die als voordelen noemt beter gras, beter vee en dus be tere melk. Dat men al niet veel eerder tot ver pachting van de inscharingsgronden is overgegaan is voor de Achterberger een onbegrijpelijke zaak. Nog onlangs verwierp de Rhenense gemeenteraad een voorstel daartoe. Slechts vijf raads leden waren er voor, omdat de ande ren er kennelijk het nut niet van inza gen. Onder de tegen-stemmers bevon den zich, volgens De Ridder, o.a. het CHU-raadslid P. Kerkstra uit Achter berg, lid van de Meentcommissie en in het verleden altijd 'n voorstander van verpachting. M. Lodder van de Boeren Partij, die met het tegenstemmen het programma van de Boeren Partij to taal negeerde, en de heer H. van Wijk (SGP), van wie ook verwacht had mo gen worden dat hij voor zou stemmen. Het vaststellen van de tarieven voor de weidelonen getuigt volgens de heer De Ridder des te meer van ondeskun digheid. „Voor een melkkoe moeten we evenveel (f 210,- per jaar) betalen als voor een melkgevende vaars, die minstens 1500 liter melk per jaar min der geeft. Het gevolg: de vaarzen wor den verkocht en er komen koeien voor in de plaats. Als men dan bedenkt, dat van gemeentezijde wordt aangedron gen om de veestapel te verbeteren (o.a. door middel van K.I.) dan is het vast stellen van de tarieven des te onbegrij pelijker. Tenslotte kun je de veestapel het best verbeteren door goede stam boekvaarzen te houden", aldus De Rid der, die tot slot nog opmerkt, dat een particulier inschaarbedrijf (bijv. De Blauwe Kamer) slechts f 165,- per jaar rekent voor het inscharen van melkge vende vaarzen. De gemeenteraad van Rhenen behan delt vanavond het voorstel van B. en W. om de weidelonen te verhogen. Vee teler A. de Ridder en zijn collega's in de Achterbergse Meent wachten be langstellend af. AMERONGEN Het is dringend gewenst dat de gemeente Amerongen gaat participeren in de gemeenschappelijke regeling tot instandhouding van het woonwagenkamp dat vlak bij Veenendaal op Rhenens grondgebied ligt. Het wordt sinds 1965 in stand gehouden door Veenendaal, Rhenen. Renswoude en Leersum. Burgemeester en wethouders van Amerongen dringen er nu op aan een einde te maken aan de situatie waarin Amerongen de enige niet aange sloten gemeente is tussen degene die aan de regeling deelnemen. Amerongen zag indertijd van deelne ming af, omdat het aantal bezoekende woonwagenbewoners zeer laag was. De laatste jaren is de toeloop echter sterk toegenomen. Omdat Amerongen in deze een „vrije" gemeente is, moet bij stand, al of niet op grote schaal wor den verleend. In 1968 hebben 24 be woners 46 maal bijstand geclaimd tot een totaal bedrag van f 6.577,- en over de eerste drie kwartalen van dit jaar al f 2550 uitbetaald. De woonwagenbewoners vragen niet alleen om bijstand voor levensonder houd, maar vooral voor banden, be stemd voor auto's en woonwagens, on derstallen en motoren. „Omdat deze mensen pressie uitoefe nen op de gemeente", aldus B. en W. in hun raadsvoorstel, „door te gaan staan op particulier terrein, verkeert de gemeente soms bijna in een dwang situatie om aan het gevraagde zoveel mogelijk tegemoet te komen." Staan de woonwagenbewoners op een kamp, dan zullen zij aan het arbeids proces moeten deelnemen, willen ze in eigen onderhoud kunnen voorzien. Meer malen is de hulp van de politie in Rhe nen en Amerongen ingeroepn in ver band met bruut optreden, aldus het college, dat er voorts op wijst dat elke gemeente volgens de woonwagenwet een openbaar woonwagencentrum in stand moet houden, al of niet in samen werking met andere gemeenten. De zaak komt ter sprake op de ge meenteraadsvergadering van donder dag 30 oktober, die om 19 uur in het gemeentehuis begint. 99 LEERSUM De Leersumse sport vereniging HDS wil het gereedgekomen sportcomplex aan de wildbaan dopen met de naam „De Engelse Berg". Burgemeester en wethouders delen de raad mee deze suggestie volledig te kunnen onderschrijven en stellen voor, op grond van historische gegevens tot de naamgeving te besluiten. Die historische gegevens zijn, dat vroeger in Leersum ene heer Engel woonachtig was, die de heuvel vlakbij 't huidige sportcomplex als een van zijn liefste plekjes beschouwde. Hij plantte er drie beuken, en die staan er nu nog. B. en W. wijzen erop dat de Engelse Berg, zoals de heuvel is gaan heten, derhalve niet in verband met Engeland kan worden gebracht. De sportraad is bij het overleg over de naamgeving be trokken geweest. RHENEN Waarschijnlijk heeft mevrouw E. v. d. Schouw-Van Es sen op de warenmarkt in Rhenen een waardevolle ets gekocht van de Engelse schilder Joseph M. W. Tur ner (1775-1851). „Ik liep zo maar eventjes over de markt op het Fred. v. d. Paltshof, toen een kraampje met oude spullen mijn aandacht trok", vertelt zij. „Mijn oog viel op een ets, waar een mooie oude lijst om zat. Ik vroeg de koopman wat hij er voor wilde hebben. Zijn antwoord luid de: drieëneenhalve gulden. Ik be merkte toen dat ik niet eens een portemonnee bij me had. Toevallig stond de heer W. Rebeïgen van het Kerkplein naast me. Ik ken hem goed en hij leende me het geld. Toen ik met de lijst thuis kwam ben ik eigenlijk pas het plaatje gaan be kijken. Een gast van me, die kunstken ner is, haalde er een catalogus bij en toen bleek het een gesigneerde ets te zijn van Joseph Turner, die voor duizend pond genoteerd staat. Ik schrok er eerlijk gezegd wel een beetje van, maar toch was ik er héél erg blij mee. Verkopen doe ik niet, wel ga ik een taxateur raad plegen. Wie weet is de ets nog wel véél meer waard". Turner was een Engels land schap- en zeeschilder, etser en een uitstekend aquarellist. Waarschijn lijk is de ets, die mevrouw v. d. Schouw donderdag op de Rhenense markt kocht, vervaardigd in 1830. De plaat zit gedeeltelijk aan het glas vastgeplakt. Daarom zal de lijst er althans voorlopig niet worden afgehaald. Waarschijnlijk weet een restaurateur er wel raad op. RHENEN „Al heel lang hoorde ik minder prettige geluiden over de sa menwerking tussen de drie belangrijkste sportverenigingen onderling. Dat zijn Candia '66, Arena en RHC, van welke laatste ik sinds een paar maanden voor zitter ben", aldus de heer J. Schrijvershof. „Daar komt nog bij, dat de sport raad en de sportstichting niet werken zoals wij dat graag zouden zien, en uit die overwegingen en nog een aantal andere is voortgekomen het besluit om een commissie te vormen uit gezamenlijke gebruikers van het gemeentelijk sportcomplex Candia, om in eerste instantie de problemen tussen genoemde verenigingen onderling op te lossen. Ik was vier jaar lid van de gemeente raad van Nieuwpoort, dus ik weet wat het zeggen wil als de politiek zich met de sport gaat bemoeien. Verder wil ik er niet op ingaan". Die commissie uit de drie genoemde sportverenigingen bestaat uit zeven personen. Van Candia '66 zijn dat de heren De Jong (voorzitter) en Bocha- ne (secretaris), van Arena de secreta resse mej. v.d. Burg en de voorzitter de heer Harpe en van de RHC de he ren Schrijvershof, (voorzitter) en De Heus, (secretaris). De heer Schrij vershof is gekozen tot voorzitter van de commissie en de heer Bochane tol secretaris. „Ik ben een nieuweling, aldus de heer Schrijvershof, „maar ik sta open voor kritiek in opbouwende zin. „Intus sen weet ik al waar de schoen wringt tussen de drie verenigingen en vooi zover ik het kan bekijken zijn de pro blemen de wereld uit. Als belangrijk ste oorzaak van de oprichting van de jongste commissie moet de brainstor ming over de sport die onlangs door het gemeentebestuur is uitgeschreven worden bezien. Toen kwamen zoveel verwijten naar boven, over en weer, dat ik als het wa re met m'n oren heb zitten te klappe ren. Overigens zette de dat allemaal heel weinig zoden aan de d(jk, want nooit tevoren is men er onderling met elkaar over in contact geweest. Ik heb toen de he op een kopje koffie uitgenodigd om de zaak uit te praten. Dat is niet alleen gelukt, maar dat heeft bovendien de samenwerkings- commissie tot gevolg gehad." De heer Schrijvershof onderstreept dat in eerste instantie alle mogelijke verschillen tussen de verenigingen on derling de wereld moeten worden uitge holpen. Dat betreft het gebruik van de kantine, de verlichting en de trainings velden. Verder noemt hij als eerste stap op het gebied van de nauwe sa menwerking, die de commissie uit de drie verenigingen voor ogen heeft, het aanbrengen van een uitgebreider en doeltreffender verlichting op Candia. Er zal ook een regeling moeten worden getroffen voor het beter verdelen van de oefenruimte. In dit verband denkt de heer Schrijvershof aan de trainings- accomodatie voor RHC en Arena. De beide verenigingen zullen dit onderling moeten overeen komen via de overkoe pelende commissie. „Verder zullen de verenigingen die wij vertegenwoordigen elkaar niet meer in de wielen rijden by allerlei sportevenementen. Er wordt nauwkeu rig een agenda van bijgehouden, zodat doublures in de toekomst uitgesloten zijn. Leden, die contributieschuld heb ben, kunnen bij één van de andere par tijen niet meer terecht, zoals dat in het verleden wel het geval was. Kortom, op nog veel meer terreinen zullen wij elkaar beslist kunnen vind- den, tot een betere samenwerking en een grotere ontplooiing van de sporten in onze gemeente." De heer Schrijvershof, stelt voorop dat in de toekomst het gemeentebe stuur niet meer door de verenigingen afzonderlijk zal worden benaderd over allerlei problemen, maar dat die geza menlijk naar voren zullen worden ge bracht. „Eén bespreking vond al plaats, namelijk over de verlichting, waarbij we allemaal evenzeer zijn betrokken." De samenwerkingscommissie staat open voor nóg meer sportverenigingen in Rhenen. Men kan zich wenden tot de heer Schrijvershof, en de heer Bocha ne, die het secretariaat vervult. KESTEREN De heer H. Rem- melink, raadslid voor de groepering Gemeente Belangen in de gemeente Kesteren, heeft burgemeester en wet houders vandaag schriftelijk vragen gesteld naar aanleiding van de veront rustende situatie in de fruitteelt en de zorgwekkende berichten (o.a. in De Vallei) over ernstige exploitatietekor ten bij de veilingvereniging „Kesteren en Omstreken". Het raadslid maakt zich vooral zorgen over een mogelijke sluiting van de veiling in Kesteren en dringt in zijn vragen aan op daadwerkelijke steun, niet alleen voor de veiling, maar voor de gehele fruit teelt. Om op korte termijn beraadslagingen over de situatie in de fruitteelt en rond de veiling in Kesteren mogelijk te ma ken, verzoekt de heer Remmelink het college zijn vragen zo spoedig mogelijk in behandeling te willen nemen. De vra gen, die het raadslid van Gemeente-Be langen het college heeft voorgelegd lui den letterlijk als volgt: In het juist, dat grote exploitatiete korten bij de veilingvereniging „Keste ren en Omstreken" een bedreiging vor men voor het voortbestaan van de vei ling in Kesteren' Is 't college met mij van oordeel, dat wanneer bovenstaande vraag positief moet worden beantwoord alles in het werk moet worden gesteld om sluiting van de veiling in Kesteren te voorko men? Kan het college mijn mening delen, dat ook de gemeentelijke overheid een positieve bijdrage tot behoud van de veiling voor Kesteren kan en moet le veren. Is het college dan ook niet van oor deel, dat in eerste instantie bij het mi nisterie van Landbouw en Visserij moet worden aangedrongen op daadwerkelij ke steun niet alleen voor de veilingver eniging Kesteren en Omstreken, maar voor de gehele fruitteelt? AMERONGEN De capaciteit van het lagedruk brandblusmateriaal is in Amerongen, gezien de in deze gemeen te aanwezige brandrisico's uitermate beperkt. Dit heeft de districtsinspec teur voor het brandweerwezen de ge meente meegedeeld. De inspecteur adviseert de aankoop van een rijdbare motorspuit met een capaciteit van ongeveer 1500 liter per minuut, en dat idee komt goed overeen met de wensen van de Amerongense vrijwillige brandweer, en de inzichten van burgemeester en wethouders. Ze stellen daarom de raad voor een krediet beschikbaar te stellen van f 9.500,- om een dergelijke spuit te kun nen aanschaffen. LEERSUM Om meer dan een reden bestaat de kans dat de gemeen teraad van Leersum donderdag nog wat aandacht zal besteden aan het roemloze einde van de beatboerderij „Het Hof", die begin vorige week in vlammen opging. Een van die rede nen is het voorstel van B. en W. om de conciërge van de boerderij, de heer G. v. d. Berg, eervol ontslag te ver lenen, ingaande 1 februari 1970. Aan zijn taak is een einde gekomen door het besluit van de raad d.d. 22 sep tember, zo staat zwart op wit in het voorstel, dat zelf 22 oktober is geda teerd. In september besloot de raad dat „Het Hof" zou worden gesloopt. De brand ontstond in de nacht van 18 op 19 oktober, maar dat doet for meel natuurlijk niets terzake. Dat de taak van de congiërge is geëindigd zullen de raadsleden in elk geval niet betwijfelen-.- AMERONGEN Donderdag 30 okto ber komt de gemeenteraad van Ame rongen in openbare vergadering bij een, om 19 uur in het gemeentehuis. D« agenda vermeldt de navolgende pun ten: Aansluiting gemeenschappelijke rege ling woonwagenkamp. Verlenging ont ruimingstermijn onbewoonbaarver- klaarde woning Burg. Jhr. H. v. d. Boschstraat 55. Onbewoonbaarverkla ring woningen Rijksstraatweg 30 en 32. Benoeming leden woonruimteadvies commissie. Pachtersvergoeding i.v.m. grondaankoop baronesse van Heecke- ren van Wassenaer. Verlening gemeen telijke garantie inzake het bouwen van premiewoningen. Intrekking gemeente lijke garantie inzake het bouwen van een premiewoning. Vaststelling diverse besluiten betreffende het lager onder wijs 1968. Medewerking art. 72 L.O. wet 1920/voor aankoop leer- en hulp middelen en meubilair Pr. Beatrix- school, 20e wijziging begroting 1969. Wijzigingen begroting 1969, A. 17e wijzi ging betreffende aankoop rijdbare mo torspuit; B. 18e wijziging, betreffende aanpassing bestrating Nederstraat. Nieuwe spaarverordening, verordening functioneel leeftijdsontslag, uitkerings verordening en verplaatsingskosten verordening. Uitkering in verband met nacalculatie „Trend 1969" voor het ge- meentepersoneel. Medewerking art. 72 L.O. wet 1920 ten behoeve van het in richten van 5 noodlokalen i.v.m. ver bouwing school Gasthuisstraat. Ruilver kaveling Heiligenbergerbeek. RHENEN „Wanneer de jeugd bil jarten wil Ieren kan ze voornamelijk alleen in een café terecht, waar een biljart staat, en daar wil ik nu veran dering in gaan brengen," zegt de heer J. Schrijverhof, eigenaar van café „De Driehoek" aan de Nieuwe Veenendaal- seweg. „Bovendien heb ik nog veel meer gasten, die rustig en zonder afhankelijk te z(jn van het café willen biljarten. Daartoe ga ik de bovenzaal van mijn zaak inrichten. De jeugd kar. daar on der deskundige leiding var de heren Van Veenendaal, Wennekes en Hondcrs de biljartkunst meester worden, terwijl ik zelf de jongens van 15 jaar en ou der onder mijn hoede ga nemen. De biljartliefhebbertjes kunnen via een af zonderlijke ingang de biljartzaal berei ken, waar per se géén alcoholhoudende dranken worden getapt". De heer Schrijvershof, zelf voorzitter van het district Veenendaal van de K.N.B.B., waarbij 22 verenigingen zijn aangesloten, vindt dat de jeugd biljarten moet leren in een zuivere en sfeervol le omgeving. „Menigmaal heb ik al ge merkt," aldus zegt hij, „dat tijdens wedstrijden de jeugd veelal het voor beeld geeft aan ouderen, wanneer het erom gaat stilte te betrachten, teneinde de spelers niet uit hun concentratie te brengen. Ik verwacht veel van de jeugd op het groene laken. Daarom heb ik al maatregelen genomen, die er in eerste instantie op neerkomen, dat er boven al een nieuw biljart staat. De jeugd moet van de straat. Jeugd- biljart is in elke plaats nodig. In Arn hem, Ede, Amersfoort en Utrecht be staan al dergelijke opleidingen. Regel matig komen de jongeren in wedstrijden tegen elkaar uit. Ik hoop, dat we in Rhenen binnen kort ook zoveel jeugd hebben kunnen aantrekken dat wij aan dergelijke toer nooien kunnen deelnemen." Het is de bedoeling dat er voorlopig twee avonden aan de jeugd zal worden besteed. Onder deskundige leiding zal op zaterdagmiddag een onderlinge compe titie worden georganiseerd. „Wanneer mijn biljartzaal op de bo venverdieping van mijn zaak helemaal ingericht is, kan ik daar in de uren dat de jeugd er geen gebruik van maakt ook de volwassenen ontvangen, die graag in alle rust willen biljarten. Er zijn ook onder hen altijd nog per sonen, die deze sport niet graag in een café willen beoefenen." Niet alleen bij de heer Schrijvershof kunnen de jeugdige biljartliefhebbers zich aanmelden, ook bij de drie leiders van de club.

De Vallei | 1969 | | pagina 3