Dubbelspoor hefbrug Oude Maas in wording Hoop gevestigd op AKU Waterpeil zakt minder langzaam %&ÊÊÊÈ^m Rooi vink: Auto spoedig grootste luchtvervuiler Prins in Belgrado Officieel bezoek van premier De Jong en min. Luns aan Boekarest VERZEKERING KRIJGT INZICHT IN TARIEVEN VAN SPECIALISTEN Goedkoop de^winter gashaarden die u moet zien j Erasmus- prijzen Minister Bakker sprak met formateur Bezorgde brief aan minister Bakker Arrestant koos en paar uurtjes de vrijheid Uitbreiding Shell geopend Bod op Carp's garenf abrieken Slachtoffer van Zaanse moord begraven Verdere verbetering betrekkingen (bij uw dealer) UIT DE KERKEN Eindhoven tegen oefenterreinen GROOT VERSCHIL Transavia met lesprogramma naar Spanje DINSDAG 28 OKTOBER 1969 r<rv BIJ NYMA 750 MAN OP STRAAT VAN WIE HELFT BOVEN 45 JAAR ADVERTENTIE GORKUM Grote delen van de toe komstige dubbelsporige hefbrug. die over de Oude Maas bij Dordrecht ge bouwd. zal worden, zijn nu gereed. Maandag werd een begin gemaakt met het. transport naar de plaats, waar de brug wordt afgebouwd. Hier hangt een van de hulpdelen, 415 ton zwaar, in de takels van de bokken. CURACAO De Nederlandse vice- prcmier drs. Bakker heeft gisteren op het eiland Aruba een gesprek gehad met de kabinetsformateur op de Neder landse Antillen. Ernesto Petronia. Bijzonderheden zijn niet bekend ge maakt. Wel is het afgelopen weekeinde meegedeeld dat de vorming van een nieuwe regering nog geruime tijd op zich kan laten wachten, omdat de par tijen op de Antillen niet tot elkaar te brengen zijn. NIJMEGEN Bij de kunstzijdespinnerij Nyma te Nijmegen, waar zoals be kend moeilijkheden dreigden, worden 750 van de 900 man personeel ontslagen, van wie de helft boven de 45 jaar. Het zal zeer moeilijk zijn voor hen ander werk te vinden. De werkloosheid in Nijmegen ligt ver boven het landelijk ge middelde. De bewindvoerders van Nyma willen alleen de chemische afdeling behouden. Daarmee kan aan schuldeisers, die tien miljoen gulden tegoed hebben, een be talingsakkoord worden aangeboden. Het verlies van Nyma beloopt ander half miljoen gulden terwijl alle reser ves zijn uitgeput. Een Amerikaanse on derneming, die Nyma wilde overnemen, heeft zich enige tijd geleden terugge trokken. De ontslagen zullen in de eerste helft van het volgend jaar vallen. Bij Nyma ADVERTENTIE Te zout Rijnwater tast ook de woonboten aan Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het peil van het Rijnwater zakt minder snel dan in de afgelopen weken het geval is geweest. Des ondanks blijft het zoutgehalte in het water nog zeer hoog. Het hoogheemraadschap Delfland mat gisteren 270 milli gram zout per liter. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben in een briel aan minister Bakker (Waterstaat) hun verontrusting uitge sproken over de verzilting van het oppervlaktewater in de provincie. Provinciale Waterstaat stelt op het ogenblik een rapport sa men over de waterverzilting door de grote droogte van d( laatste weken en door de lozing van afvalzouten in de Rijn De Nederlandse ambassadeur in Parijs, mr. A. W. C. Baror Bentinck van Schoonbeten, heeft afgelopen weekeinde d< Franse minister van industrie gevraagd invloed uit te oefe nen op de directies van de Franse kalimijnen, geen zoul meer te lozen. Het was gisteren nog niet bekend of de be moeienis van de Franse minister al resultaten heeft gehad. W -1 De Zuidhollandse gedeputeerde N. van der Brugge is van mening dat het de schuld van de regering is, dat de ver zilting uit zee zo diep ons land heeft kunnen binnendringen. Daarom, meent de heer Brugge, moe ten de kosten voor kanalenaanleg van Maarssen naar Bodegraven en van Wad- dinxveen naar Voorburg voor rekening van het rijk komen. Door deze kanalen kan het water van het Amsterdam-Rijn kanaal naar de gebieden van de Zuid hollandse waterschappen worden ge leid. Later op de dag weer vrijwillig gemeld MIDDELBURG De 24-jarige Mid delburger L. H. heeft gisteren kans ge zien voor enkele uren te ontsnappen uit het politiebureau in zijn woonplaats. Hij heeft zich later op de dag weer vrij willig gemeld. De man presteerde het om twee ijze ren stangen boven het pleintje waar hij werd gelucht, te verbuigen, er door heen te kruipen en daarna de benen te nemen. H. werd vastgehouden op verdenking van inbraak. Tijdens het luchten van de arrestan ten is er geen bewaking. Op het plein tje is wel een microfoon opgesteld om geluiden op de luchtgangen en in cel gangen te controleren. Niet alleen de watervoorziening maar ook de woonboten hebben te lijden onder de lage stand in de grote rivieren. In Arnhem bijvoorbeeld, liggen de meeste woonboten scheef op de droge oever. ADVERTENTIE ROTTERDAM Minister B. Rool- vink (sociale zaken en volksgezondheid) noemde het gisteren bij de opening van een uitbreiding van de Shell-raffinaderij in Pernis „verontrustend", dat het ver keer in de komende vijf jaar relatief en absoluut een groter aandeel gaat ne men in de luchtvervuiling boven ons land. Op het ogenblik kan men volgens de minister zeggen, dat industrie, verkeer en huisbrand elk een derde van de luchtvervuiling voor hun rekening ne men. OPLOSSIJS GEN Naar de mening van de minister ligt er een taak voor de olieindustrie om samen met de automobielfabrikanten te zoeken naar oplossingen die de lucht- ADVERTENT1E um vervuiling door het verkeer kunnen doen verminderen. Minister Roolvink opende gisteren de vijfde grote distillatiefabriek voor ru we olie van Shell in Pernis, daarmede de capaciteit brengend op 25 miljoen ton ruwe olie per jaar. Daarmee is deze vestiging de grootste raffinaderij ter wereld geworden. In deze uitbreiding is honderd mil joen gulden geïnvesteerd, geeft recht streeks werk aan 31 bedieningsvakmen sen meer. maar er werkten al twee jaar lang duizend man aan de bouw van de fabriek. VERWACHTING Ir. Th. van den Bergh. directeur van de raffinaderij zei, dat deze investering is gedaan in de verwachting, dat ver dere uitbreiding van het Rotterdamse industriegebied vanuit nationaal ge zichtspunt zal worden geleid en aange moedigd. HELMOND In verband met tei beurze circulerende geruchten deelt de directie van J A Carp's Garenfabrieken NV mee dat besprekingen gaande zijn inzake een mogelijk bod op de aande len der vennootschap. Hieromtrent kun nen eerst op donderdag 30 oktober a.s. nadere mededelingen worden verwacht aldus een communiqué. ZAANDAM De Duitse bankbedien de Karl Ernst D'Alquen, die donder dagavond in Zaandam is vermoord is vanmiddag in Zaandam begraven. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat het slachtoffer in zijn geboorte plaats Iserlohn in Duitsland ter aarde zou worden besteld. De wijziging is een gevolg van een verzoek van fami lieleden. De politie van Zaandam en Amster dam zijn nog steeds op zoek naar de dader, een waarschijnlijk Duits spre kende buitenlander die zich in de nacht van donderdag op vrijdag heeft gewassen in het gesloten station Zaan dam. Vriendelijke NS'ers, die daar werkten gaven hem koffie en lieten hem bij de kachel wachten totdat de eerste trein richting Amsterdam ver trok. Ze dachten dat de man een pak slaag in een café had gehad. Pas 's middags hoorden ze dat ze vermoe delijk de moordenaar onderdak had den verschaft. De politie beschikt over verklarin gen van tenminste 25 getuigen, die de vermoedelijke moordenaar en zijn slachtoffer op de avond van de moord hebben gezien. Bovendien is gebleken dat het slachtoffer in een Zaandams café heeft gezegd, wijzend naar de nog spoorloze man: „Dit is mijn vriend John (of Johnny) uit Iserlohn". Voor de politie aanleiding het onderzoek tot Duitsland uit te strekken. De mogelijk heid bestaat dat één van de Duitse vrienden van het slachtoffer met hem mee naar Nederland is gereisd. Het on derzoek wordt door de grote kennissen kring zeer bemoeilijkt. Ger. Kerken Beroepen: te Smilde: H. Willems te Hengelo. Vr(je Evang. Gemeenten Beroepen te Goes: H. Raven te Utrecht- Centrum. werken nog 220 buitenlandse arbeiders. De vakbonden, de ondernemingsraad en het personeel zijn gisteren op de hoogte gesteld van het besluit. De directeur van het arbeidsbureau in Nijmegen, de heer W. M. Dekker, heeft een zwaar hoofd in herplaatsing van vooral de oudere werknemers, „Bo vendien zijn veel van die mensen ge wend aan de apparatuur van Nyma. Alleen de Aku maakt net als Nyma nog rayongaren". Verwacht wordt dat de Aku wel wat personeel van Nyma kan gebruiken De vakbonden noemden het besluit gisteravond het einde van een drama dat na veel hangen en wurgen tot stand was gekomen. „We hebben het gewoon moeten aanhoren vanmiddag. Er was niets meer aan te doen." Begin dit jaar deelden de bewindvoer ders mee dat het bedrijf noodzakelijk was, doch dat de mogelijkheid van over name de doorslaggevende factor was voor het verlenen van surséance van betaling. Hierdoor moest het bedrijf in staat gesteld worden de conjuncture le moeilijkheden te overwinnen. In 1968 gelukte dit grotendeels. De laatste maanden ging het echter snel bergafwaarts. Iedere werknemer zal over zijn ont slag persoonlijk bericht krijgen. De be windvoerders zijn van mening dat door de saneringsmaatregelen geen aanlei ding aanwezig is de rechtbank te advi seren tot intrekking van de surséance van betaling. Met name onder de oude re werknemers heerste gisteravond gro te ongerustheid over het vinden van nieuwe werkgelegenheid. Gisteravond belegden de vakbonden een bijeenkomst voor haar leden waar vierhonderd mensen aanwezig waren. Tijdens de vergadering werd ingegaan op vragen over de ontslagregelingen en dergelijke. Eventueel zullen enkele ou dere werknemers overgeplaatst worden naar de chemische sector. De werkne mers werd meegedeeld dat zij niet be hoeven te rekenen op acht tot tien pro cent loonsverhoging die zij nog tegoed hebben. Verder zullen de wettelijke re gelingen wel ift acht genomen worden. EINDHOVEN De Eindhovense raad heeft met algemene stemmen een motie voor de Eerste en Tweede Ka mer aangenomen waarin teleurstelling wordt geuit over de plannen voor nieu we militaire oefenterreinen. De raad vindt dat het plan tot uitbrei ding van het militaire oefenterrein bij Oirschot niet steunt op een duidelijke belangenafweging. ■- - - -A y. M}?; BELGRADO Prins Bemhard is gisteravond in Belgrado door maar schalk en mevrouw Tito ontvangen. Er ontspon zich een hartelijk onderhoud, dat geruime tijd heeft geduurd. Bij het gesprek waren ook aanwezig de Nederlandse ambassadeur, de heer M. F. Vigevenö, en de Joegoslavische ambassadeur in Nederland, de heer Mirko Miloetinovitsj De Prins zal vier dagen in Joegoslavië blijven. Dit is zijn eerste bezoek aan een communistisch land. BOEKAREST Premier De Jong en minister Luns zijn gistermiddag om vijf uur in Boekarest aangekomen voor een officieel bezoek aan Roemenië. Premier De Jong heeft op een diner, aangeboden door de Roemeense pre mier Ion Maurer, verklaard dat een verdere ontwikkeling van de Roemeens- Nederlandse betrekkingen niet wordt belemmerd door het bestaan van ern stige bilaterale problemen, maar dat bepaalde wensen onvervuld zullen blij ven. „Wij kunnen dit echter als een vol komen normale en zelfs gezonde situa tie beschouwen", aldus de premier, die UTRECHT De algemene ledenvergadering van de Landelijke Specialisten Vereniging heeft de zogenaamde „richtlijnen" aanvaard voor de particulieren ta rieven. In de richtlijnen wordt dezelfde klas se-indeling gemaakt, althans voor zo ver het klinisch werk betreft, als in de ziekenhuizen gebruikelijk is. Verder worden afzonderlijke normen gegeven voor spreekuurconsulten, consulten aan huis of in een ziekenhuis, inter collegiale consulten, consulten buiten de eigen werkgemeente en bijzonder tijdrovende specialistische behandelin gen. Desgewenst kunnen de specialis ten een1 hoger honorarium in rekening brengen voor consulten die buiten de gangbare werkuren en -dagen vallen, terwijl het eveneens aan henzelf wordt overgelaten, of ze een bedrag in reke ning brengen voor telefonische advie zen. De honoraria per verpleegdag hangen samen met de verpleegklasse en verpleegduur, terwijl de honoraria voor verrichtingen afzonderlijk per specialisme zijn vastgesteld. Voor poli klinische verrichtingen zal in het alge meen geen klasse-onderscheid worden toegepast. Of het grote verschil tussen zieken fonds- en particuliere tarieven ge rechtvaardigd is, is nog een open vraag. De ziekenfondsorganisaties staan op het standpunt, dat de honora ria die zij betalen, redelijk en kosten dekkend zijn. De specialisten stellen daar tegenover, dat dit niet het geval is, omdat de z.iekenfondstarieven nog steunen op het draagkrachtprincipe, dat vlak voor en in de oorlog in de ge zondheidszorg werd toegepast. De richtlijnen kunnen beslist niet geluidshinder. worden gezien als een prijslijstje waar op iedere patiënt of verzekeraar kan aflezen wat hij de specialist in elk voor komend geval moet betalen. In het algemeen sluiten de richtlij nen aan bij het gemiddelde van de ta rieven die op dit ogenblik al worden berekend. Het gevolg daarvan is onder meer, dat ze in de derde klasse door de bank heen driemaal zo hoog uitko men als de honoraria die de specialis ten van de ziekenfondsen ontvangen. De ziektekostenverzekeraars krijgen de richtlijnen ter inzage, hetgeen niet alleen een betere premiecalculatie mo gelijk maakt, maar hen ook in staat stelt, een klacht in te dienen over even tuele abnormaal hoge declaraties. SCHIPHOL Het Amsterdamse charterbedrijf Transavia Holland gaat in de komende winter zijn lesprogram ma op de luchthaven van Sevilla in Spanje uitvieren. Transavia beschikt nu over drie Ca- ravelle straalpassagiersvliegtuigen en neemt binnenkort nog twee toestellen van hetzelfde type over van Swissair. Voor de besturing van dit Franse vlieg tuig moet nog een aantal vliegers wor den opgeleid. Het besluit om dit in Spanje te doen, bepaart de omgeving van Schiphol veel ADVERTENTIE eerder had opgemerkt dat Nederland en Roemenië in het bijzonder belang dienen te hechten aan het versterken van de wederzijdse betrekkingen. Deze betrekkingen zijn een conditio sine qua non voor het slagen van onze pogingen om de spanning te verminderen en tot werkelijk goede betrekkingen tussen de Europese landen te komen. „De voort durende verbetering van de betrekkin gen tussen onze landen kan de inter nationale vrede en veiligheid slechts bevorderen. In vrijwel alle sectoren van onze be trekkingen, aldus de premier zijn aan zienlijke resultaten geboekt. Het huidi ge tijdsbestek maakt nog intensiever internationaal overleg noodzakelijk. „De Nederlandse regering heeft bijzon der veel belangstelling voor de Roe meense opvattingen en ervaringen". In de komende besprekingen dienen wij „alle wegen die voor ons openstaan te onderzoeken ten einde te komen tot een vermindering van de spanning en constructieve samenwerking tussen de landen van Oost- en West-Europa, aldus premier De Jong. Mijn regering be schouwt de groep van tien, waarvan Ne derland en Roemenië lid zijn, als het meest geschikte forum om deze proble men te bespreken. Gezien het feit, dat de groep volkomen informeel is en dien tengevolge geen bindende beslissingen kan nemen, biedt zij de mogelijkheid om de wegen die mogelijk tot een alge mene verbetering van de betrekkingen tussen Oost en West kunnen leiden, te verkennen." ROTTERDAM Koningin Juliana, prins Bemhard, prins Claus, prinses Margriet en haar echtgenoot woonden gistermorgen in de Rotterdamse Sint Laurenskerk de plaats waar Eras mus vermoedelijk vijfhonderd jaar geleden werd gedoopt de plechtige opening bij van het driedaagse inter nationale Erasmuscongres. Prins Bemhard sprak als regent van de stichting Preamium Erasmianum de beide laureaten toe in hun moedertaal, het Frans en het Duits, nadat de direc teur van die stichting, de heer G. Slui- zer de motieven van de bekroning had voorgelezen. De bijna tachtigjarige Franse filo soof Gabriel Marcel werd bekroond „omdat hij getracht heeft zowel een diagnose als een therapie voor de geestesnoden van zijn tijd te geven en aldus op zeer persoonlijke wijze meer dan vijftig jaar de Europese wijsbe geerte heeft bevrucht". Van de natuurkundige in filosoof Carl Friedrich von Weiszaeker zei de formule der bekroning: „Dat hij op in dringende wijze de problemen van de verantwoordelijkheid van de natuur wetenschapsbeoefenaar zowel in woord als in daad aan ae orde heeft gesteld en zich daarbij in het bijzonder heeft ingezet om wegen te zoeken naar een toekomst, waarin vrede in vrijheid als voorwaarde voor het menselijk voort bestaan in een technologisch tijdperk is verzekerd". In hartelijke persoonlijke toespraken karakteriseerde prins Bemhard daar na de mens, de toneelschrijver en de filosoof Marcel aan wie hij „met vreug de de Erasmusprijs overhandigde om daarmee eer te bewijzen aan een lani' leven van getrouwheid, waarachtigheid medeleven, verdraagzaamheid en, bo venal, grootheid van ziel". Bij de uitreiking van de prijs aar professor Weiszaeker herinnerde dc prins aan drie kenmerkende eigen schappen van Erasmus, die hij ook ty perend vond voor de geleerde, natuur kundige, filosoof en ijveraar voor de vrede: Hij was een gelovig christen, een vermaard geleerde en een strijder voor de vrede.

De Vallei | 1969 | | pagina 7