moeilijke gang Haarlemse rechter zag bewijzen opstapelen Onderzoek politie bekritiseerd fel Eén nationale politie blijft wens minister CAMBRIDGE DONDERDAG VOORTZETTING VAN DE ZITTING Saar Boerlage uit de P.S.P. Directie zegt systeem is verouderd Twenteraad op bezoek bij K.V.P. Commissaris kiezen, zegt D'66 Overproduktie kasslateelt rook rustigen alleen voor uw plezier! TRIPLE-FILTER0 de milde sigaret met het waakzame filter Jammer WAT MOEST IK NU OOK WEER ROEPEN? SMURF MEE! SMURF BP! rf\> Niet doorgegeven Bewijzen Geen „lintjes meubelfabriek op Niet gezien Richting Gezichtsbedrog Gevoeld Voortzetting want dat filter is drie maal waakzaam! het wikt, weegt en selecteert, zo rookt u alleen maar voor uw plezier, heerlijk rustig, proef het zelf, dat echte Cambridge-aroma, puur, ongewoon zacht en o zo zuiver. 25 menthol 175 ZO WAAKZAAM IS HET TRIPLE-FILTER® eerste fase: Vraag vandaag nog Cambridge Triple-filter® 25 king size voor fL 1.75, ook in menthoL rook rustig, rook zuiver, rook Cambridge. WOENSDAG 29 OKTOBER 1969 ADVERTENTIE Van onze rechtbankverslaggever DEN HAAG Een rustige, zelfverzekerde Haarlemse rechter, mr. H. G. R., (60) zag vanaf de verdachtenbank van de Haagse rechtbank zijn verdedi ging afbrokkelen. Op de eerste van de drie dagen die zijn uitgetrokken voor de behandeling van de beschuldiging dat mr. R. onder drankinvloed een jonge bromfietser heeft doodgereden, kwam echter ook de Haarlemse politie onder vuur. Uit de verklaringen van een eerste reeks van de totaal dertig getuigen, werd wel duidelijk dat het politieonderzoek in deze van begin af aan als belangrijk onderkende zaak, geenszins vlekkeloos is geweest. Gistermorgen is men begonnen met de behandeling van de strafzaak tegen de Haarlemse rechter mr. H. G. R. Op de foto: mr. R., die ten laste is gelegd, dat hij onder invloed een dodelijk ongeluk heeft veroorzaakt, arriveert bij de rechtbank. ADVERTENTIE <k1 ■O S/ - KJ 10-114 AMSTERDAM Een van de felste leden van de PSP, mejuffrouw Saar Boerlage uit Amsterdam, heeft haar lid maatschap opgezegd. Tot voor kort was zij lid van de Amsterdamse gemeente raad, maar omdat ze vindt dat de raad onvoldoende invloed heeft, bedankte ze. De president, prof. mr. W. F. C. van Hattum, nooit bang voor kritiek op de politie, legde er een paar maal de na druk op. „Het is jammer", constateerde hij bij het verhoor van de hoofd agent van de Haarlemse verkeerspolitie die als verbalisant was opgetreden, „maar achteraf is gebleken dat de eer ste opmetingen die u heeft gedaan niet juist zijn. Ook blijkt uit uw tekening niet waar het ongeluk zich ten opzich te van de huizen aan de Haarlemse Zuiderhoutlaan heeft afgespeeld". De chauffeur van een lijnbus die voor de rechtbank als getuige optrad had destijds direct zijn naam opgege ven aan een bemanningslid van een surveillancewagen die ook bij het on geluk was geweest. Deze politieman had die naam ech ter niet doorgegeven. Het papiertje waarop hij de naam had geschreven was pas boven water geko men toen de rijksrecherche zich afge lopen zomer met de zaak ging bemoei en. „Waarom heeft de politie niet met een advertentie passagiers van de bus als getuige opgeroepen? Nu heeft zich er daarvan maar één gemeld", consta- terde prof. Van Hattum spijtig, „is er ook niet naar getuigen onder het pu bliek gezocht?" „Dat is het werk van de bemanning van de surveillancewagen die er eerder is", antwoordde de verkeerspolitieman. „Daar heb ik helemaal niets van in de stukken gevonden", moest de presi dent vaststellen. Onder zijn zachtmoedige hij sprak verdachte net als andere ver dachten met „meneer" aan maar niet altijd doelmatige leiding werd langzaam maar niettemin zeker bewijs DEN HAAG Er moet één soort po litie komen. Rijks- en gemeentepolitie dienen in één nationale organisatie te worden opgenomen. Dit was gisteren de mening van het overgrote deel van de Tweede Ka mer, die daarmee eigenlijk het vooront werp voor een nieuwe Politiewet van de ministers mr. Beernink (binnenlandse zaken) en mr. Polak (justitie) van ta fel veegde. De anti-revolutionair Schakel dreigde zelfs met een eigen plan te komen voor n eenheidspolitie, wat de ch-woord- voorster, freule mr. Wttewaall van Stoetwegen, echter te ver ging. Met zo iets mag het parlement zelf pas ko men als de regering duidelijk in ge breke is gebleven, en dit is volgens haar nu niet het geval. De KVP-er Van Beek was de eerste die de kwestie aansnted: Een soort Nederlandse politie, ondergebracht in regionale eenheden die in het plaatse lijke bestuur zijn ingebouwd. Dat komt ook pas de verantwoordelijkheid van de burgemeester voor zijn politiebeleid goed tot haar recht, wat nu niet het ge val is, omdat hij de Rijkspolitie niet on der zich heeft. De socialiste mevrouw mr. Singer- Dekker sloot zich hierbij aan, maar zij vroeg of er niet meteen proeven kunnen worden genomen met een vorm van nauwere samenwerking tussen Rijks- en gemeentepolitie in die plaat sen waar men erom heeft gevraagd, zo als in Gouda. De liberaal mr. Geertsema was het wel eens met één nationale politie, maar hij zei toch wel sterk te hechten aan de regionale autonomie. Zowel hij als de afgevaardigde Schakel drong aan op centrale eenheden met speciale Flinke financiële strop VENLO Als gevolg van de uitzon derlijke mooie nazomer doet zich op het ogenblik een ongekende crisis voor in de kasslateelt. Op de beide Noord- lymburgse groentenveilingen zijn van daag 350.000 kroppen sla, voor het overgrote deel van uitstekende export kwaliteit, door de klok gelopen, omdat zij de minimumprijs van zeven cent per krop niet opbrachten. Door het gunstige weer worden dagelijks aan zienlijke hoeveelheden natuursla op de veilingen aangevoerd, terwijl de kas- sla-aanvoeren eveneens door het zach te weer al in volle gang zijn. Voor de ze huidige overproduktie zijn geen vol doende afzetgebieden aangezien ook in de belangrijkste exportlanden met name in West-Duitsland nog steeds veel sla van de eigen koude grond op de markt komt. Voor de Nederlandse glasslatelers betekent een en ander een flinke financiële strop. taken, zoals verkeer, recherche en identificatie. Er moet ook één departement voor de politie komen. De verdeling van Rijks politie onder Justitie en gemeentepolitie onder .Binnenlandse Zaken heeft alleen maar touwtrekkerij tot gevolg, waar mee niets verandert, meende de afge vaardigde Schakel. Freule Wttewaall dacht aan een staatssecretaris voor de politie. Minister mr. C. H. F. Polak van Justitie wees de kritiek op het ontwerp tot wijziging van de politiewet van de hand. Hij zei dit voor-ontwerp te wil len beschouwen als een op de werke lijkheid van vandaag afgestemde con ceptie. We moeten, zo zei hij, de huidi ge politie-organisatie niet verwerpen voor een vaag toekomstbeeld. Minister Polak merkte op, dat het voor-ontwerp naar zijn mening wel de gelijk grote wijzigingen inhoudt en toch aansluit bij de bestaande situatie. Hij hield de Kamer voor nog adviezen over dit voor-ontwerp wachtende te zijn. Minister Polak wees er nog op, dat juist een organisatie als de politie niet geschikt is voor een experiment. Mr. Beernink, de minister van Bin nenlandse Zaken deelde de Kamer mee, dat een herziening van de geweldsin- structies niet in de bedoeling ligt. Het invoeren van een proef met niet-bewa- pening van politie-functionarissen werd door hem van de hand gewezen. 99 WADDINXVEEN Zes jubilarissen bij de meubelfabriek NV Van Schaik en Berghuis in Waddinxveen hebben het zonder een koninklijke onderschei ding moeten doen. Goud, zilver of brons gingen hun neus voorbij omdat de directie dit hul deblijk „een verouderd systeem" vindt, „waarin in het nieuwe bedrijf geen be hoefte bestaat". De jubilarissen zijn al len veertig of meer jaren in dienst van de meubelfabriek. „Het besluit geen koninklijke onder scheiding aan te vragen, vloeide voort uit de bespreking tussen directie en personeelskern", aldus de directeur Schaap. „Wij vinden het systeem ver ouderd en voelen veel meer voor het uitreik... van liet insigne van de Bond van meubelfabrikanten. Dl!; is een veel persoonlijker eerbetoon". tegen mr. R. aangedragen. Dat kon ook de strijdvaardige verdediging, bestaan de uit de advocaten mr. dr. Benno Stok vis en mr. A. C. van Empel, niet ver hinderen, al liet zij natuurlijk niet na ook telkens weer het politieonderzoek aan te vallen. Met krachtige stem vertelde de ver dachte zelf hoe hij met zijn Vauxhall op 21 februari omstreeks kwart voor zes 's avonds in de natte sneeuw van uit Heemstede over de Zuiderhoutlaan naar zijn huis in Haarlem onderweg was geweest. „Ik reed ongeveer veertig kilo meter, toen de auto plotseling wegslip- te en ronddraaide. In de veertig jaar dat ik rijd had ik geleerd, een slip te corrigeren, maar achteraf kan ik me niet realiseren hoe het die keer is ge gaan". Mr. R. zei dat h(j geen bromfietser had gezien. Wel had hij al slippende een harde klap gehoord en gevoeld. In het vooronderzoek had hij veron dersteld dat hij een boom had geraakt, omdat hij inmiddels op de Zuiderhout laan een „vers beschadigde" boom had gezien. De politie had later vastgesteld dat dat 110 meter verwijderd was ge weest van de plaats waar de auto met de achterkant in de sloot langs de weg was terechtgekomen. Een andere mogelijkheid die mr. R. ook gisteren nog opwierp was het ra ken van een vrachtwagen met aan hanger. Een passagier van een Utrecht se student die met zijn auto achter mr. R. had gereden, had ook wel een vrachtwagen met aanhanger zien stop pen en even later weer zien doorrijden. „Maar dat was al toen ik bij de sloot stond om mr. E. uit zijn auto te hel pen; dat kan niets met de aanrijding te maken hebben gehad". De verdediging liet echter wel dui delijk uitkomen dat de politie ook nooit moeite had gedaan de chauffeur van die vrachtwagen op te sporen. Even min had de politie in de laan waar het ongeluk was gebeurd, huis aan huis navraag gedaan naar mogelijke getuigen. Daardoor hadden zich pas afgelopen zomer, toen mr. R. in een in terview schuld had ontkend, twee da mes gemeld die bij een kantoor aan de Zuiderhoutlaan werken. Zij hadden bij het naar huis gaan de klap ge hoord en hadden toen ze omkeken een bromfiets door de lucht zien vliegen. Een achttienjarige automonteur, die met zijn bromfiets vlak achter het slachtoffer had gereden, had ook de rondtollende auto de jongen voor hem zien raken. De chauffeur van de lijnbus en een passagier hadden zelfs het slachtof fer de sloot in zien vliegen, maar het wonderlijke was dat zij beiden ver klaarden dat de auto van mr. R. in de richting Heemstede reed. Mr. R. zegt zelf en dat wordt door andere ge tuigen ook ondersteund dat hij in de richting Haarlem reed. De politie had dat op de dag van het ongeluk niet onderzocht, omdat haar de toedracht duidelijk leek. Het slachtof fer was met ernstig hersenletsel in de sloot bij de auto gevonden en zijn bromfiets had ernaast gelegen. Dus een verder onderzoek had de verbalisanten niet nodig geleken. Zij hadden ook niet onderzocht of de beschadigingen op de twee voertuigen met elkaar klopten. Dat was pas later gedaan, toen de auto bij het takelen nog een keer was te ruggevallen in de sloot. De auto en de brommer waren al lang vrijgegeven de auto was al een paar maal doorverkocht en het restant van de brommer lag in de kelder bij een vriend van het slachtoffer toen pas iemand op het idee van een verf- onderzoek was gekomen. In het Ge rechtelijk Laboratorium waren toen op het voorspatbord van de bromfiets wel sporen van rode verf van de Vauxhall gevonden, maar de waarde van een on derzoek na zoveel -tijd zal de verdedi ging ongetwijfeld gaan betwisten. Op de plaats van het ongeluk hadden de verbalisanten ook volstaan met een vluchtige blik op de banden van de verongelukte auto. „Vrij redelijk", was toen het oordeel geweest en dat oor deel hadden zij ook doorgegeven aan de hoofdinspecteur die mr. R. verhoor de. „Een beetje jammer", vond de presi dent dat gisteren, want de volgende ochtend hadden de agenten ontdekt dat drie banden maar 25 of 30 procent waren. Die om het linker achterwiel was zelfs volkomen glad. Daarop was alleen de gladde band in beslag genomen, maar mr. A. W. Rosingh, de officier van justitie, die gisteren de toestand van alle banden in zijn dagvaarding noemde, had alle banden willen over leggen, zodat later ook de andere drie moesten worden achterhaald. De banden waren door de politie ook gefotografeerd en dat had mr. R. aan leiding gegeven tot de beschuldiging dat de gladde band in de koffer ruimte had gezeten en pas door de po litie links achter was gemonteerd. De fotograaf had immers gezegd dat op zijn foto een andere stond dan de van een groezelig wit zijvlak voorziene gladde band. De Rijksrecherche had wat geëxperimenteerd met zachter en harder fotopapier en daarbij was ge bleken dat dit gezichtsbedrog kon zijn geweest. De fotograaf gaf gisteren daarom toe dat hij zich kon hebben vergist, „maar ik blijf twijfelen". Voor de verdediging kwamen nog 2 personeelsleden van de garage waar mr. R. altijd kwam, getuigen dat de banden van de Vauxhall in goede staat waren. Voor dat aspect had de verdediging ook de echtgenote van de verdachte als getuige opgeroepen. Zij Het vanonder een breedgerande hoed met heldere stem weten dat ze 's och tends de auto nog had gewassen en dat de band links achter toen niet slech ter was geweest dan de andere. Officier: „Maar het profiel ziet u toch niet bij het wassen, vooral bij de achterwielen niet". „Dat voel je toch", antwoordde me vrouw R. direct. „Het klinkt misschien idioot, maar dat voel ik". De andere getuigen die op verzoek van de verdediging werden gehoord, onder wie de Haarlemse advocaat mr. B. W. Stomps, kwamen alleen maar vertellen dat de Zuiderhoutlaan zo glad en zo gevaarlijk was. „Dat wist ieder een al", reageerde de president korze lig. Mr. R. had zelf ook al toegegeven dat hij dat wist en dat er ook waar schuwingsborden stonden. Het gebruik van drank en van het in combinatie met drank gevaarlijke ge neesmiddel luminal wordt pas nader behandeld als de zitting morgen verder gaat. Alleen de buschauffeur die giste ren als getuige werd gehoord, vertelde dat hij, nadat hij mr. R. uit zijn auto geholpen had, had opgemerkt: „Jij stinkt óók behoorlijk, broer". De rechtbankpresident bepaalde, dat de zitting, die met een onderbreking van drie kwartier van tien uur tot dinsdagavond kwart voor zeven duur de, donderdagmorgen om half tien zal worden voortgezet. De zitting trok gro te belangstelling. Op de publieke tribu ne zat o.a. familie van de verdach te. In de zittingszaal hadden de ouders van het slachtoffer, de heer en mevr. Lammers uit Hillegom, een plaatsje ge kregen. DEN HAAG Vandaag zal een com missie uit de Tweede-Kamerfractie van de KVP een delegatie uit Twente ont vangen. Er wordt gepraat over de mo gelijkheden tot de opbouw van een re gionaal industriepark, de uitbouw van een luchthaven en verbetering van de infrastructuur in Twente. Dit bezoek van de Twentse delegatie vloeit voort uit het werkbezoek dat de Tweede-Ka merfractie in september aan Overijssel bracht. De delegatie staat onder leiding van mr. C. P. M. Bevers, burgemeester van Borne en voorzitter van de Twente raad. LEEUWARDEN De afdeling Leeuwarden van D'66 wil b(j de verkie zing van de Provinciale Staten van Friesland komend voorjaar de kie zers ook laten stemmen op een nieuwe commissaris van de Koningin. De tegenwoordige commissaris, mr. H P. Linthorst-Homan, gaat spoedig na de Statenverkiezing met pensioen. Aan de minister van Binnenlandse Zaken zal worden verzocht een dergelijke stem ming te laten plaatsvinden. Mocht dat niet lukken dan zal D'Cfl zelf stembussen bij de verkiezingsloka len plaatsen. ADVERTENTIE een speciaal bewerkt estron-filter dat tegenhoudt wat niet voor U bestemd is tweede fase: activerende minerale bestanddelen die de rookstroom intensief zuiveren derde fase: een laatste, puuMwit filtersegment dat da zuivering waakzaam afrondt en de echte Cambrldgesmaak volledig onbelemmerd aan U doorgeeft. Registered Trade Mark Het Cambridge filter is het eerete Triple-filter® ter wereld en Is de bekroning van ds meest geavanceerde onderzoekingen, die de wetenschap tot nu toe op ditgebied gedaan heeft

De Vallei | 1969 | | pagina 13