Veenendaals dagblad Duitse revaluatie maakt ons het leven duurder Nieuwe regeling voor subsidie woningbouw december bekend Buiten Paola Rossi Rus en Amerikaan in Apollo Verlies voor Mapai in Israëlische verkiezing Koelhuisboter nog dit najaar f 1.20 per pakje Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Professor Zijlstra bepleit compensatie door loonsverhoging Brengster van bomgooiertje Aga Khan getrouwd KOUDER WERELD- SPAARDAG Verdachte in Zaandamse moordzaak aangehouden JAMIN KABO en ABVA solidair met personeel van Euratom In de Kalverstraat 42 in Amsterdam per Gastcollege prof. Tinbergen A.R.P. wil samenwerking met andere oartijen uitsluiten Jeugdbende ging op inbrekerspad uit verveling pindarotsjes Koudere nacht Bij de wintermieren DEN HAAG „De Duitse maatregel om de pariteit van de Duitse mark te wijzigen door een revaluatie met 2,29 pro cent heeft het grote probleem van de prijsontwikkeling moeilijker oplosbaar gemaakt", aldus minister dr. H. j. Witteveen van Financiën, gistermiddag in de Tweede Kamer. De prijzen in ons land gaan na de opwaardering van de Westduitse mark met een half procent omhoog. Baksteen expresse Valdispert kalmeert maakt niet loom of slaperig NUTSSPAARBANK Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van h^pnieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 29 OKTOBER I969 - 43e JAARGANG no. 254 DEN HAAG De zestienjarige Irakees Taysir Ali El-Attar, die vorige maand een mislukte bomaanslag op de Israëlische ambassade in Den Haag pleegde, kwam op zondag 7 september met een vliegtuig van de KLM uit Beiroet op Schiphol aan, vergezeld door de 22-jarige Maryam Khalil Al-Badri, een in Bagdad geboren vrouw, die een dag later weer per vliegtuig terug reisde. Zij had een geldig inreisvisum. Samen met de jongen heeft zij een nacht in een Amsterdams hotel doorgebracht. De volgende dag vertrok zij weer. Enige uren later wierp de jongen de handgranaat naar de ambassade in Den Haag, maar raakte het huis van een Duitse diplomaat. De jongen staat op 11 novembet voor de meervoudige kamer van strafzaken in Den Haag terecht. De behandeling geschiedt met gesloten -deurenomdat de jongen minderjarig is. DEN HAAG Minister ir. W. F. Schut van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening heeft de Tweede Kamei; meegedeeld dat in voorbereiding is de vaststelling van de subsidietabellen voor de woningbouw die zullen gelden na l januari 1970. Een belangrijk ele ment bij de bepaling van de nieuwe subsidiebedragen is de rentestand. „Teneinde te bereiken dat de nieuwe tabellen zoveel mogelijk aansluiten bij de feitelijke situatie, zoals die na 1 ja nuari 1970 zal bestaan, is 't wenselijk", aldus minister Schut, „dat de vast- mogen wel zeggen, dat de mooie grasgroene specht met zijn goudkleurige rug en rode pet min of meer gespecialiseerd is op de mieren en hun poppen, die hij met de lange en kleverige dunne tong als met een levend lijmstokje kan oplikken. Talrijke maag-analy ses hebben reeds lang bewezen, dat de behendige vanger voor de soor ten dezer insekten weinig voorkeur aan de dag legt. De deskundige Wasmann heeft uitgedokterd, dat op het menu van de groene specht van lente tot herfst allerhande mie rensoorten prijken, doch in de win ter, speciaal bij behoorlijke vorst, vrijwel uitsluitend de rode bos- en de gele weidemier. Als reeds ge zegd, pleegt hij daartoe in de vast gevroren nesten complete schach ten en gangen te graven, die van 30 tot 75 cm diep zijn. Soms is de mijnwerker volkomen onzichtbaar. In de buurt staat licht een wrijf- of schuurboom. waaraan de snavel wordt gewet. Op zwijnenzoelplaat- sen kunt ge iets soortgelijks aan treffen. De groene specht in de Duitse vogelboeken zeer toepas selijk ,,Erdspecht" geheten weet in een behoorlijk gestoffeerd mie- renbos of -veld door het verorberen van cocons en levende dieren heel goed aan de kost te komen. Bij de weidemiertjes graaft hij weinig, maar sondeert de grasmat op de manier van merels op het gazon. In het grote huis van moeder Natuur lijkt 's winters weinig voor te val len, doch dit is meer schijn dan werkelijkheid. 29-10-1969, A. B. WIGMAN stelling niet te lang voor die datum plaats vindt". De minister streeft er naar, de nieuwe regelingen ook even tuele wijzigingen in een klasse-inde ling omstreeks midden december van dit jaar bekend te maken. In het antwoord wijst de minister Schut erop, dat bij de herziening van de subsidiere gelingen in algemene zin wordt ge streeft naar een zodanig subsidieniveau, dat de huren van de te bouwen wonin gen bij het gereedkomen aansluiten op het peil van de huren van vergelijkba re woningen, die in het voorafgaande jaar tot stand kwamen. In zijn antwoord herinnert minis ter Schut aan de bekendmaking, dat de genen aan wie in de laatste drie maan den van dit jaar subsisie is of zal wor den toegekend volgens de huidige re gelingen voor de particuliere bouw, desgewenst in aanmerking zullen ko men voor subsidie op voet van de rege lingen, die na 1 januari 1970 zullen gel den. UTRECHT De Katholieke Bond van Overheidspersoneel en de Algeme ne Bond van Ambtenaren hebben zich solidair verklaard met het Euratom- personeel in Petten (zei ook elders in dit blad). De KABO en de ABVA hebben tele grammen gestuurd aan het actiecomi té Euratom en naar de vergadering van Europese ambtenaren in Luxemburg waarin zij zeggen, dat zij zich solidair verklaren met de actie voor een betere en met meer waarborgen omringde rechtspositie van de medewerkers der Europese Gemeenschappen. Als er extra loonsverhogingen ko men dan zal dit over het geheel geno men een prijsstijging niet 0,7 procent tot gevolg hebben. Minister Witteveen ziet evenmin als dr. J. Zijlstra, de president van De Nederlandsche Bank, enige aanleiding voor een opwaardering van de gulden. Dr. Zijlstra wil dat de prijsstijgingen worden opgevangen in het SER-ak- koord. Dit voorziet in een reële loon stijging van 2,5 a drie procent. Voor waar de „Revaluatie is juist", zei minister Witteveen, „als binnenlandse spannin gen op het economische front gepaard gaan met een aanzienlijk overschot op de betalingsbalans. Dat is bij ons thans niet het geval." Ook dr. Zijlstra zei gisteren in de Roemeense hoofdstad Boekarest, waar hij is in zijn kwaliteit van president van de Bank voor Internationale Beta lingen, dat onze economie niet de fun damentele onevenwichtigheid kent, die een opwaardering van de gulden nood zakelijk zou maken. „De Westduitse maatregel is uit in ternationaal oogpunt toe te juichen", zei dr. Witteveen, „maar zij maakt een van onze grootste problemen het paal en perk stellen aan prijsverhogin gen wel moeilijker oplosbaar. Vijf procent „Nu de Westduitse regering de fisca le maatregelen aan de grens, die inder tijd zijn ingesteld, heeft laten vallen, komt voor ons de opwaardering van de mark praktisch op vijf procent neer. Wanneer onze gulden met vijf procent meer opgewaardeerd zou worden, zou onze economie duidelijk worden afge koeld. De produktie zou volgens het Cen traal Planbureau met 0,6 procent da len en de werkloosheid zou in het jaar dat op de revaluatie volgt, dertiendui zend man hoger zijn dan nu wordt ver wacht. De lopende rekening van de be talingsbalans zou vierhonderd miljoen gulden slechter worden." ZAANDAM In het Zaandamse po litiebureau wordt sinds vannacht de 18- jarige Duitser Udo L. vastgehouden, verdacht van de moord op de 54-jarige Duitser K. E. d' Attfuen, donderdag avond in Zaandam gepleegd. De jonge man werd vannacht om half een aan gehouden, toen hij een pension aan de Prinsengracht in Amsterdam wilde binnengaan. De verdachte heeft tijdens de verho ren geen betekenis afgelegd. Volgens de Zaandamse politie, is er een aantal aanwijzingen tegen hem. Zo heeft hij de nacht van donderdag op vrijdag niet in het pension doorge bracht. Bekend is dat de moordenaar die nacht in de omgeving van het Zaandamse station vertoefde. Hij heeft toen koffie gedronken in een loods van Van Gend en Loos en daar het bloed, dat op zijn handen en gezicht zat, mo gen verwijderen. Voorts was de aangehoudene in het bezit van een bruin jack, dat hij sinds de moord niet meer heeft gedragen. In de nabijheid van de woning, waarin de moord werd gepleegd, is een dergelijk jack gevonden, liggend over een radio toestel, dat uit deze woning was meege nomen. Een andere aanwijzing is, volgens de politie, dat de Duitser sinds de moord niet meer op zijn werk is verschenen. Hij was via een Amsterdams uitzend bureau tewerk gesteld bij een brouwe rij in Amsterdam. De man, voldoet bovendien in vele opzichten aan het signalement, dat ge tuigen hebben opgegeven. ADVERTENTIE vindt u Paola Rossi waar het zo goed kiezen is uit de grootste juwelierscollectie van Amsterdam Amsterdam Kalverstraat 42 vlak bij de Dam Dr. Witteveen zei dat er vóór het besluit om de gulden niet op te waar deren, regelmatig contact met zijn Bel gische ambtgenoot is geweest. „Als de Belgische regering maandag zou heb ben besloten ook te revalueren, zou er een nieuwe situatie zijn ontstaan, die nieuw overleg zou vereisen tussen de partners in de Benelux." Gisteravond deelde de Belgische pre mier Eysken mee. dat de Belgische frank niet zal worden opgewaardeerd. Vandaag beslist de Tweede Kamer of zij nog over deze mededelingen zal discussiëren. REMPE (Arizona) President Nixon zal weldra per post, ex presse, een baksteen ontvangen. De baksteen, waarop de hand tekeningen van 250 studenten uit Rempe voorkomen gaat vergezeld van een brief, waarin gepleit wordt voor een einde aan de oorlog in Vietnam. „Wjj geven er de voorkeur aan u deze steen per post in plaats van door een vensterruit toe te zenden", aldus de brief. „Wij zen den u deze steen als een bewijs, dat wij voorstanders zijn van 'n geweldloze demonstratie tegen de oorlog". Voor het eerst hebben een Rus sische en een Amerikaanse astro naut samen in een Apollo-cabine ver toefd niet voor een ruimtereis, maar tijdens de bezichtiging van Rockwell-fabrieken, waar de Apollo- cabines worden gemaakt door de Russische astronaut g ener aal-majoor G. Beregovoy (l.), die op het ogen blik een bezoek aan Amerika brengt. De cabine waarin hij met Gene Cer- nan staat is die van de Apollo-16. TILBURG Prof. dr. J. Tinbergen, wie eergisteren de Nobelprijs voor Économie werd toegekend, geeft van daag een gastcollege in het gebouw van de Economische Hogeschool te Tilburg. Hij zal daarbij spreken over de ontwikkelingsstrategie voor de ko mende jaren. ADVERTENTIE De Aga Kahn, hoofd van de Ismailische sekte der mohammedanen, renstal- en huizenbezitter, playboy en nog veel meer, is gehuwd met de gescheiden Britse Lady James Creighton- Stuart. (Voor verslag zie elders in dit blad) JERUZALEM De kiezers van Is raël hebben dinsdag in de nationale verkiezingen een slag toegebracht aan het prestige van minister-president Golda Meir. Zij heeft echter een man daat behouden voor een beleid van standvastigheid in de eventuele onder handelingen met de vijandige Arabi sche staten. Volgens onvolledige uitsla gen wordt Israël rechtser, waardoor de greep van de arbeiderspartij op het Israëlische parlement steeds zwakker wordt. Een computer heeft berekend, dat de arbeiderspartij 56 van de 120 zetels in het parlement zal krijgen dat is min der dan de absolute meerderheid die de partij tot dusverre bezat. Het is ze ker, dat een coalitie voor een nieuwe regering van nationale eenheid wordt gevormd. De 71-jaar oude minister-president was somber gestemd toen zij de uitsla gen bestudeerde. Zij wilde daarover nog niets tegen de pers zeggen. Leden van de rechtse Gahal-oppositie juichten over de verwachting, dat zij tenmin ste vier zetels zouden winnen. Daar- door zou de Gahal met in totaal 26 ze tels naar het parlement terugkeren. De kwkestie welke defensie er. bui tenlandse politiek Israël zal volgen is nauwelijks aan de orde gekomen. Alle grote partijen zijn van mening, dat de bezette Arabische gebieden vastgehou den dienen te worden totdat een vre desverdrag tot stand gekomen is. Ver der verwacht de computer, dat de na tionale godsdienstpartij 12 parlements zetels zal krijgen indien de huidige trend aanhoudt. De communisten, die een pro-Moskou, pro-Arabische lijn in de campagne hebben gevolgd, zullen vermoedelijk een zetel winnen en met vier afgevaardigden in hét parlement terugkeren. Toen de uitslagen van 732 van de 3.474 stembureaus bekend waren, had de arbeiderspartij 55,9 pet. van de stem men tegen de Gahal 14,3 en de nationale godsdienstpartij 10,7. Dertien andere partijeh strijden om de resterende ze tels. Naar schatting hebben 80 pet. van Is- raëls l'/i miljoen kiezers hun stem uit gebracht dat wil zeggen dat de op komst normaal is geweest. LUXEMBURG De huisvrouw kan dit najaar weer volop voordelige koelhuisboter kopen. De prijs zal hooguit 1,20 gulden (nu 1,75 gulden) per pakje bedragen. De ministers van landbouw van de Europese Gemeenschap machtigden ons land gisteren tot de verkoop van dertig miljoen pakjes. West-Duitsland en Frankrijk mogen elk 80 miljoen pak jes verkopen. Oplossing geëist Vice-voorzitter Mansholt van de Eu ropese Commissie heeft gisteren een snelle oplossing voor de enorme zuivel-, graan- en suikeroverschotten in de ge meenschap geëist. Voordat de finan ciering van de landbouw dit najaar aan de orde komt zullen de ministers besluiten moeten nemen, anders aan vaardt de Commissie geen verantwoor delijkheid meer voor het beleid. Op 24 en 25 november zullen de mi nisters hiervoor opnieuw bijeenkomen. Dan zal ook het plan-Mansholt (tot sanering van de landbouw) in discussie komen. In ontwerp-resolutie DEN HAAG Het komend partij convent van de AR-partij, te houden op zaterdag 8 november in Utrecht, zal voor een belangrijk deel gewijd zijn aan de behandeling van een con cept-resolutie, gericht op de politieke samenwerking. In de concept-resolutie wordt ge steld dat samenwerking met CHU en KVP niet beoogt te leiden tot een exclu sieve opstelling. In het licht daarvan en met het oog op de regeerbaarheid van het land, dient in elk geval niet bij voorbaat samen werking met andere partijen te worden uitgesloten of bemoeilijkt. UTRECHT Verveling, bravour, geld gebrek, geen gezellig thuis en stoer doen waren zo ongeveer de motieven die negen jeugdige Utrechters gisteren voor de Utrechtse rechtbank aanvoer den toen zij werden berecht voor een imposante reeks diefstallen, inbraken en vernielingen. De officier van Justi tie had aan elk van de verdachten slechts één of enkele zaken ten laste gelegd, omdat de rijstebrijberg van de tussen april en augustus gepleegde mis drijven zo groot was, dat de politie er ook bijna geen wijs uit kon worden. De officier van Justitie eiste tegen de negen knapen, die steeds weer in wis selende samenstellingen en meestal on afhankelijk van elkaar opereerden, ge vangenisstraffen variërende van één jaar en zeven maanden jeugdgevange nis tot een gevangenisstraf van vier maanden waarvan drie maanden voor waardelijk. ADVERTENTIE morgen 2SO gram van 130 voor 115 niet te geloven voor die prijs! (Van onze weerkundige medewerker) |jn Gelderland is de temperatuur 4 j gisteren nog eenmaal tot 16 l graden opgelopen (normaal is 10 4 4 a 11 graden). Dat was een hogere 4 4 waarde dan bijvoorbeeld op 3 en 4 i J juli 1962, toen het de hele dag niet 5 warmer werd dan 9 a 11 graden. J J Maar nu heeft er een ommekeer plaats: tussen een hogedrukgebied 4 4 van 1030 millibar ten westen van 4 4 Ierland en een depressie van 970 2 millibar boven Scandinavië blaast 2 een krachtige, boven zee stormach- J tige noordwestelijke stroming kou- J i dere lucht naar onze streken. De 4 2 In Schotland werden vanmorgen 2 vroeg rukwinden van 100 tot 110 2 2 km/u. waargenomen. Op IJsland J vielen sneeuwbuien bij een tempe- t ratuur om het vriespunt, Moskou 4 meldde 1 en een station in Noord- 2 Groenland 28 graden. 2 Later in de week zullen in Gelder- 2 2 land de opklaringen breder wor- 2 J den, waarbij in de dan drogere lucht de kans op nachtvorst groter wordt. Weersverwachting van het KNMI van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Opklaringen, maar ook enkele buien. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind, in hoofdzaak tussen noordwest en west. In het algemeen iets lagere tem peraturen. ADVERTENTIE DONDERDAG 30 OKTOBER

De Vallei | 1969 | | pagina 1