Renswoude laat verweerschrift samenstellen Onderhandelingen tussen drie instanties dreigen vast te lopen Samenwerking op sociaal niveau in Veenendaal moeilijk Hervormde kerk riskeert subsidie te verspelen ER ZIJN NOG TALLOZE STADIA, WAARIN PLAN KAN WORDEN AEGEKEURD „Als samenvoeging doorgaat duurt het beslist nog jaren Gemeenten hebben taak in de voorlichting RENSWOUDE Socioloog in de arm Rode Kruis tapte bloed SKF-operette ook voor bejaarden Toneel in Renswoude Proefles van gymnastiek Brandweer laat zich droppen T entoonstel ling van oud en nieuw Scherpenzeel Vrouwtje voor orang OrV Mogelijkheid VALLEI? Belt u dan even a.u.b. 11079 Inbreker stal geld en radio's EHBO-Elst in Valleiwedstrijd Eist keek naar Disney-films 95 Overtuiging Afstanden IS aam Alternatief BURGERLIJKE STAND MARKTEN 10550 UTRECHT Een samenvoeging van de gemeenten Renswoude, Scherpenzeel en Woudenberg is voor vele inwoners van de drie gemeenten een onverteerbare zaak. De noodzaken zijn de be volking niet duidelijk, vandaar dat men de voorkeur blijft geven aan zelfstandigheid. De plannen voor de samenvoeging hebben in de drie gemeenten grote onzekerheid teweeg gebracht. Vooral de plaatselijke overheid ziet onzekerheid bij het bestuur een negatieve rol spelen, terwijl de bevolking zich afvraagt wat haar boven het hoofd hangt. De onzekerheid manifesteert zich met name binnen de gemeenteraad, temeer omdat vele plannen op losse schroeven zijn komen te staan. Een voorbeeld daarvan is het plan voor een nieuw gemeentehuis in Renswoude, dat - dank zij de samenvoeging voerd. plotseling niet kan worden uitge- WOENSDAG 29 OKTOBER 1969 Pienter prietpratend kom je tot „vreedzame coëxistentie", en daarop voortbordurend op de veronderstelling dat zelfs dikhuidige kolossen nog wel eens vriendelijk tegen elkaar kunnen doen. In hoeverre juist hun dik huidigheid daarbij van wezenlijk belang is, werpt een nieuwe vraag op, maar die doet hier gelukkig niet terzake. Gewoon een leuk tafereeltje, vastgelegd door de Veenendaalse amateur-fotograaf R. Ruggenberg, uit het Prins Willem Alexanderpark. Hij vereeuwigde het tweetal een jonge Afrikaanse olifant en een nijlpaard in de Rotterdamse diergaarde Blijdorp. RENSWOUDE De socioloog prof. dr. Sj. Groenman heeft zich bereid ver klaard voor de gemeente Renswoude een verweerschrift op te stellen tegen het initiatiefvoorstel van Gedeputeerde Staten, tot samenvoeging van Wouden berg, Scherpenzeel en Renswoude. B, en W. stellen in verband hier mee voor een krediet van f 2500,- AMERONGEN Deze week werd huis aan huis door leden van de sport vereniging Amerongen een folder door de bus geworpen waarbij belangstel lenden worden uitgenodigd om eenmaal een gratis proef-gymnastiekles mee te maken. Hiermee wil men belangstellen den een indruk geven van de wijze van lesgeven en de sfeer in de vereniging. Het deelnemen van een proefles ver plicht overigens tot niets. Dit systeem is een nieuwe manier van leden werven waaruit blijkt, dat Amerongen een ac tieve gymnastiekvereniging rijk is. beschikbaar te stellen voor de kosten die aan het opstellen van het verweer schrift zijn verbonden. De gemeenteraden hebben drie maanden tijd hun mening omtrent het voorstel aan GS kenbaar te maken. B. en W. hebben gezocht naar personen of instanties die een deskundig geschrift zullen garanderen, en zij vonden prof. Groenman bereid, die al eens een soortgelijk verweerschrift heeft opge steld voor de gemeente Hoogland, en hetzelfde zal doen voor oWudenberg. Bij de bepaling van de grootte van het krediet is ervan uitgegaan dat eveneens een juridisch deskundige moet worden ingeschakeld. 1 SCHERPENZEEL De Scherpen- zeelse leden der vrijwillige brandweer hebben de smaak van het droppen goed te pakken. Werd er enkele weken geleden een dropping gehouden, voor 14 november staat de volgende drop ping alweer op het programma. SCHERPENZEEL Sinds enige ja ren wordt in tal van landen op 8 no vember door de gemeentebesturen spe ciaal aandacht geschonken aan de ste- debouw. Ook het gemeentebestuur van Scherpenzeel is van mening dat het publiek meer moet worden betrokken by de ontwikkelingen van de gemeente. Om deze reden heeft het gemeente bestuur van Scherpenzeel dan ook be sloten om op 6 november een tentoon stelling te organiseren in gebouw „Phi- falethes" achter de Ned. Herv. Kerk. Op deze tentoonstelling zal aan de hand van foto's, kaartmateriaal en en kele maquettes een beeld worden ge geven van het verleden en het heden van de gemeente Scherpenzeel. In het bijzonder zal aandacht won den besteed aan de toekomst van Scherpenzeel, zoals die het gemeente bestuur vnor ogen staat in het pas op gestelde structuurplan dat loopt tot on geveer het jaar 2000. Op deze avond, zal door of namens het gemeentebe stuur ook voorlichting worden gegeven. Zij die beschikken over oude kaar ten of foto's en bereid zijn deze voor een avond aan het gemeentebestuur be schikbaar te stellen kunnen zich wen den tot de dienst van gemeentewerken der gemeente Scherpenzeel. De toegang tot de tentoonstelling is gratis. AMERONGEN Geboren: Hermanus Tijmen, /..v. H. Ploeg en A. van der Velden; Diederik Samuel, z.v. Ch. D. T. Bink en M. A. Maarse; -Danielle Mathilde, d.v. R. van de Weerd en W. Blok; Dirkje Willemien- tje, d.v. G. Hardeman en J. de Bruin; Hendrik René, z.v. G. Overedm en P. den Harugh. Getrouwd: J. J. Tollenaar en M. A. van den Berg; W. W. Baars en G. H. Berendsen; T. M. Jansen en A. J. Ra venhorst. Overleden: Gerritje Elsje van Ree, 63 jr.; Jacob van Overeem, 65 jr.; Froukje Schrabe, 78 jr.; Theresla Stroh- maier, 68 jr. RHENEN De orang-oetang „Ori" I in Ouwehands Dierenpark, die „Roos" als vrouwtje had, heeft sinds een paar dagen zijn status van weduwnaar aan de wilgen gehangen. De heer Ouwehand heeft een nieuw vrouwtje gekocht, dat vier jaar oud is en voorlopig nog naast „Ori" is gehuisvest. Zodra de beide orangs wat aan elkaar gewend zijn zal de tussendeur worden geopend. „Roos" is destijds aan een nog steeds onbe kende kwaal gestorven. VEENENDAAL Een samenwerking tussen het Christelijk Sociaal Cen trum, het Sociaal Maatschappelijk Werk van de Nederlandse hervormde kerk en het Groene Kruis in Veenendaal, lijkt op dit moment geen haalbare kaart. Op de samenwerking is enige tijd geleden aangedrongen door de rijksoverheid in verband met de subsidieverlening. Onderhandelingen, die dooi de drie be trokken instanties zijn gestart, dreigen vast te lopen. Als oorzaak daarvan worden de concessies genoemd, die van de zijde der Nederlandse hervormde kerk zijn geëist van de beide andere onderhandelingspartners. Zo zou bijvoor beeld zijn verlangd vertegenwoordigers van de Nederlandse hervormde kerk als administrateur en voorzitter te accepteren van het eventueel gezamenlijk sociaal centrum. Naar verluidt gaan beide andere instanties niet met deze functieverdeling vooraf akkoord. Alhoewel een samenwerking tussen de drie sociale instellingen op korte termijn in Veenendaal niet lijkt te rea liseren, schijnt nagenoeg niets een sa menwerking meer in de weg te staan tussen het Groene Kruis en het Chris telijk Sociaal waarin zijn ver tegenwoordigd d'è^reformeerde kerk, de hervormde wijkgemeente Sola Fide en de christelijk gereformeerde kerk. Wanneer tijdens de volgende verga dering van „de drie", die op 14 novem ber plaatsvindt, de hervormde kerk niet op haar eerder geuite wensen te rugkomt, ligt voor de hand, dat beide andere samenwerkingskandidaten met eikaar in zee zullen gaan. Het Sociaal Maatschappelijk Werk van de Neder lands Hervormde Kerk staat in dat ge val alleen en loopt daarmee, volgens insiders, zelfs het risico niet in aan merking te komen voor een volledige subsidie. De secretaris van het Groene Kruis in Veenendaal, de heer C. Kroes, geeft de moeilijkheden bij de onderhandelin gen toe. Hij weigert echter er nader op in te gaan. „Er moet volgens mij, al tijd nog wel een mojgelijkheid zijn om tot overeenstemming te geraken. Als ik nu reeds commentaar zou geven, sluit ik die overeenstemming bij voor baat uit", aldus de Groene Kruis-secre- taris. Ds. A. Vroegindeweij wil niet veel meer over de moeilijkheden zeggen. „De zaak is nogal gecompliceerd, maar ik verwacht, dat het - in ieder geval wat ons betreft - allemaal nog wel goed zal komen. Een en ander zal tijdens de volgende vergadering op 14 november wel blijken", aldus de predi kant, die nu reeds in eigen kring wordt genoemd als de voorzitter van het eventueel gezamenlijk sociaal centrum. VEENENDAAL De bloedplas- ma-avond van de Veenendaalse afde ling van 't Nederlandsche Roode Kruis is gisteren tot tevredenheid van voor zitter H. M. Zilstra verlopen. 240 personen meldden zich in de aula van de Chr. technische Talmaschool, waar een team van de Bloedtransfusie dienst uit Amsterdam gereed stond om de donors in staat te stellen een halve liter van hun bloed af te staan. Jlet Ro de Kruis houdt twee maal per jaar een bloedplasma-avond. De heer Zilstra: „We zijn blij dat ook ditmaal zoveel mensen zijn gekomen. Het was er maar één minder dan de laatste keer. We zijn blij dat we het weer hebben ge haald, maar eigenlijk verwachtten we ook nietanders". VEENENDAAL. Eiermarkt 28 ok tober: aanvoer 48.000 eieren. Prijs voor grote eieren van F 11.- tot f 12,-voor kleine van f 7,- tot f 10,-, per honderd stuks. Handel traag. voor Veenendaal Tot 17.30 uur 's Zaterd v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 VEENENDAAL De personeelsver eniging van de SKF in Veenendaal or ganiseert zaterdag in het Verenigings gebouw aan de Eikenlaan de jaarlijkse operetteavond. „Die Haghe Operette spelers" uit Den Haag brengt de be kende operette „lm Weissen Rössl" voor het voetlicht. Voor de operette avond, die uiteraard voornamelijk per soneel als bezoekers zal trekken, is een honderdtal kaartjes gratis beschikbaar gesteld voor de Veenendaalse bejaar den. Deze gratis kaartjes" kunnen za terdagavond door belangstellenden van' ca. 65 jaar en ouder na 19.15 uur aan de zaal worden opgehaald. VEENENDAAL Een bedrag van circa 170 gulden en een aantal transis torradio's was de buit van een inbre ker die zich in de nacht van dinsdag op woensdag toegang verschafte tot de zaak van de firma Van E. aan de Nieu- weweg. De dief moet zijn binnengekomen via het raampje dat niet goed was af gesloten. Het geld graaide hij uit de kassa en de transistorradio's werden uit de etalage intvreemd. De recherche stel de een onderzoek in. Dit is de tweede keer binnen zeer korte tijd dat in de winkel werd ingebroken. ELST De EHBO afdeling Eist zal vrijdag deelnemen aan de Valleiwed strijd, die in Leersum plaatsvindt. Aan vang 19.30 uur 's avonds in de R. K. kerk te Leersum. ELST Op uitnodiging van de Cul tuur-N atuurhistorische V ereniging „Zuid-Oost Utrecht" vertoonde de Esso- filmdienst dinsdagavond in het Wijkge- bouw een aantal bijzonder aardige films van Walt Disney. De films handelden over de ontelba re recreatiemogelijkheden in de Vere nigde Staten van Amerika, en toonden prachtige natuuropnamen o.a. van de vele kleine eilandjes in de Stille Zuid zee, die slechts door dieren bewoond worden. Er waren opnamen van de meest exotische dieren, zoals zeelegua nen en zee-olifanten en niet te vergeten de vele vogelsoorten. Het liefdeleven van sommige voor wereldlijke dieren was hoogst interes sant. Na de pauze werd nog een tweetal films vertoond over Mexico en tenslot te werd het leven van zeeleeuwen op boeiende wijze toegelicht. De belangstelling voor dz? leerzame avond was groter dan ooit. Er waren ruim vijftig bezoekers. RENSWOUDE De Renswoudse to neelvereniging TIP komt zaterdag avond in gebouw Rehoboth voor het voetlicht. Opgevoerd wordt de thriller in drie bedrijven „Spel met het nood lot" van E. Williams. De regie voert Piet van Maneri. De avond begint om 8 uur. Er wordt tevens een verloting ge houden. Onder de inwoners van Renswoude, Scherpenzeel en Woudenberg leven vele vragen waarvoor bijpassende antwoorden worden gezocht of zelf ge maakt. Zo nemen bijvoorbeeld velen blindelings aan. dat Scherpenzeel zal worden gekwalificeerd als centrum gemeente. Toch is daarover niets de finitiefs bekend en moet deze sugges tie, zoals zo- ele, als gerucht worden bestempeld. Eigenlijk is nog niets de finitief, zelfs de samenvoeging van de drie gemeenten niet. Om op enkele bij de bevolking veel voorkomende vragen een antwoord te krijgen, had De Vallei een exclusief interview met enkele functionarissen van de provincie Utrecht, die zijn belast met de begelei ding en verdere uitwerking van de sa menvoegingsplannen. Vraag: In de betrokken gemeenten zijn veel inwoners nog niet overtuigd van de noodzaak van de samenvoeging. De nogal abstracte formuleringen in het initiatiefvoorstel zeggen hun wei nig. Hoe zou u deze mensen willen overtuigen? Provincie: Daar ligt een taak voor de voorlichting door de gemeenten zelf. De gemeentebesturen hebben een veel rechtstreekser contact met de bevolking en begrijpen de problemen en omstan digheden ook beter dan de bevolking. Vraag: Maar hoe moet dat dan als het gemeentebestuur ook tegen de sa menvoeging is? Provincie: De gemeentebesturen moe ten zien hoe zij in het geheel staan. Zij moeten zich afvragen hoe het on derling verkeer tussen de bevolkingen is en of de belangen parallel lopen. En dan kunnen zij niet ontkennen dat er een vrij intensief verkeer is tus sen de drie gemeenten. De gemeente besturen kunnen ook niet voorbijgaan aan de taak van de gemeenten in het opzicht van de ruimtelijke ordening. Dat is een duidelijk gelijkgerichte taak. Bij de weerstand tegen de samenvoe ging spelen vermoedelijk te veel ge voelselementen mee. Vraag: Er worden in het initiatief voorstel verschillende dingen beweerd, waarover men van mening kan ver schillen of waarop een toelichting voor velen niet overbodig is. Zo wordt er bijvoorbeeld gezegd dat de afstand tussen de drie woonkernen gering is. In de betrokken gemeenten vinden ve len de afstanden juist aan de grote kant en menen daarom dat het instellen van bijkantoren van de gemeentediensten in alle kernen noodzakeiyk is. Provincie: Wat die afstanden betreft: laat de mensen eens op de kaart kijken naar de grootte van omliggende ge meenten als Leusden, Ede en Barne- veld. Laten zij bedenken dat de hele Noordoostpolder slechts één gemeente is. Dan kunnen zij toch moeilijk ont kennen dat de afstand Renswoude- Scherpenzeel-Woudenberg daarbij ver geleken werkelijk gering is. De nieu we gemeente zal zelf moeten beslissen of er bijkantoren of bijvoorbeeld mo biele secretaries komen. Zulke zaken komen pas aan de orde als de herin deling een feit is. Vraag: Wanneer zal die herindeling een feit zijn en welke reële mogelijk heden zijn er nog dat zij niet door gaat? Provincie: Als het doorgaat, dan gaat het nog jaren duren. Alleen al de pro cedure van nu tot de toezending van het voorstel door gedeputeerde staten aan de minister van binnenlandse za ken duurt bijna twee jaar, en dan is er nog niets eens rekening gehouden met de mogelijkheid dat de diverse ter mijnen verlengd worden. De minister moet daarha nog een wet ontwerpen. zeel-Woudenberg daarbij vergeleken werkelijk gering is. De nieuwe gemeen te zal zelf moeten beslissen of er bij- antoren of bijvoorbeeld mobiele secre taries komen. Zulke zaken komen pas aan de orde als de herindeling een feit is. Vraag: Wanneer zal die herindeling een feit zijn en welke reële mogelijk heden zijn er nog dat zij niet door gaat? Provincie: Als het doorgaat, dan gaat het nog jaren duren. Alleen al de pro cedure van nu tot de toezending van het voorstel door gedeputeerde staten aan de minister van binnenlandse za ken duurt bijna twee jaar, en dan is er nog niet eens rekening gehouden met de mogelijkheid dat de .diverse ter mijnen verlengd worden. De minister moet daarna nog een wet ontwerpen, dat wetsontwerp indienen en het la ten behandelen in de Sta ten-Generaal. Het is bij geen benadering te zeggen hoelang dat gedeelte van de procedu re zal gaan duren. Enkele jaren ech ter op zijn minst. Er zijn overigens tal loze stadia waarin het plan de kans loopt afgekeurd te worden. De gemeen ten kunnen een negatief oordeel ge ven, provinciale staten van Gelderland kunnen tegen het afstaan van Scher penzeel zijn, provinciale staten van Utrecht kunnen zich tegen de samen voeging uitspreken en de Staten-Gene- raal kunnen in een later stadium het wetsontwerp afkeuren. En dat zijn nog niet eens alle mogelijheden. Vraag: Mocht echter de samenvoe ging toch doorgaan, wat wordt dan de naam van de nieuwe gemeente? Provincie: De naam wordt bepaald door de Staten-Generaal, want in de wet op de samenvoeging moet ook de naam van de nieuwe gemeente vast gelegd worden. De gemeenten worden hierbij uiteraard om advies gevraagd. Vraag: Hoe gaat het nieuwe gemeen tebestuur er uitzien? Provincie: Er komt slechts één ge meentebestuur, terwijl er nu drie zijn. De beslissing over het instellen van wijkraden voor de drie kernen ligt bij het nieuwe gemeentebestuur. Direct na wordt verder niet in de wet geregeld. Vraag: Welke gemeente wordt het centrum van de nieuwe gemeente? Provincie: Ook daarover komt niets in de wet te staan. Dat bepaalt straks het nieuwe gementebestuur. Direct na de samenvoeging komen er overigens gemeenteraadsverkiezingen, tenzij de samenvoeging samenvalt met de perio dieke verkiezingen. Vraag: Wat gaat er gebeuren met de burgemeesters van de drie gemeen ten? Provincie: Daar kunnen wij niets over zeggen. Het enige wat wij weten is- dat de commissaris van de konin gin een voordracht zal doen en dat de Kroon de nieuwe burgemeester zal be noemen. Maar of de nieuwe burgemees ter één van de twee huidige burge meesters of een nieuweling zal zijn, we ten ook wij niet. Vraag: In het initiatiefvoorstel wordt gesproken over volledig geïnte greerd zijn van Scherpenzeel in het Utrecht» gebied. Kunt u dat wat toe lichten? Provincie: Scherpenzeel is niet al leen helemaal omsloten door Utrechts gebied, het is ook geheel op het Utrechtse georiënteerd. De Scherpen- zeelse bevolking gaat bijvoorbeeld niet vlug naar Barneveld, maar veel eerder naar Amersfoort, dat een grotere stad is en meer te bieden heeft. Scherpen zeel is een soort enclave in Utrecht. Vraag: Ziet u werkeluk geen alter natief voor de samenvoeging? Provincie: Nee. Het gaat er bij de samenvoeging om dat er een buffer ge vormd wordt tussen de opdringende ge meenten Amersfoort en Veenendaal. Voor het vormen van zo'n buffer is een krachtig gelijkgericht beleid nodig. Een grotere gemeente heeft dan het voordeel dat zij een krachtiger en be ter ambtenarenapparaat kan aantrek ken dan een kleine gemeente. Een gro tere gemeente heeft de ambtenaren na melijk meer te bieden (bv. hogere sa- Het gemeentehuis van Scherpen zeel, dat al meermalen fluiste rend is gedoodverfd als zenuwcentrum van de nieuw-voorge stelde drie eenheid. larissen). Daarbij komt dat schaalver groting, die zich in alle facetten van de maatschappij voordoet, onontkoom baar is. I n de ruimtelijke ordening wordt al sinds lange tijd regionaal ge dacht. Vraag: Naar aanleiding van uw op merkingen over een beter ambtenaren apparaat en een krachtiger beleid gaat men zich afvragen of kritiek op de huidige gemeentebesturen een rol speelt bij de samenvoeging. Provincie: Dat is absoluut niet zo. Dat is geen punt dat bij de overwegingen tot herindeling is betrokken. Als we het oneens zijn met het beleid van een gemeente hebben we andere maat regelen. Maar het is nu eenmaal zo dat het voor een kleine gemeente moei lijker is weerstand te bieden tegen de opdringende verstedelijking dan voor een grotere gemeente. Bovendien geeft één gemeentebestuur meer kans op eenheid van beleid dan drie gemeente besturen. Want ook in deze zaken geldt nog altijd „zoveel hoofden, zoveel zin nen".

De Vallei | 1969 | | pagina 3