Van twijfelachtige positie directeur RCM geen sprake Beleefdheidsnormen niet overschreden PTT-ers kregen onderscheiding Raad na half uur naar huis „WEILONEN" ZONDER DISCUSSIE OMHOOG Nieuw leven" werd spoedig mislukking We denken hier niet zo vlug" Burgemeester antwoordt op vragen van A. Jansen (V. V.D.) „Je zit altijd in verkeerde hoek IJsberin in kraamkamer ASC naar Amerongen Handelsbeurs Utrecht sluit Mej. J. v. Steenis overleden Bedrijfszelfbescherming UIT DE KERKEN Predikant beroepen V erkeerscursus gaat starten Schadelijkheid van MSG in onderzoek Wethouders van Schoorl bedankten Kapitein gewond Vrouw nu ook als predikant in Geref. Kerk Arnhem licht horeca door Rechtens Machtiging Beleefdheid V> EVEN WENNEN WOENSDAG 29 OKTOBER 1969 RHENEN Sinds zondag leeft het ijsberenpaar in Ouwehands Dierenpark tijdelijk gescheiden van elkaar. Het vrouwtje verwacht om de twee jaar één of twee jongen en die tijd is in middels weer aangebroken. De jongen worden eind november verwacht. Om de berin alle rust te geven die ze nodig heeft, werd ze in de kraamkamer ge bracht, waar ze tot enkele maanden na de bevalling met haar kroost zal verblij ven. De kraamkamer blijft al die tijd hermetisch gesloten, zodat er niets ver stoord kan worden. Bovendien zijn er speciale voorzieningen getroffen om de levenskans van de jongen zo groot mo gelijk te maken. LÏENDEN Na geruime tijd in het streekziekenhuis Bethesda te Tiel te zijn verpleegd, is daar op de leeftijd van 68 jaar overleden mej. A. J. C. van Steenis uit Lienden, een tot in verre omtrek bekende inwoonster, die om haar behulpzaamheid en vriendelijk heid bij geheel de Liendense gemeen schap bijzonder werd gewaardeerd. In het bijzonder voelde zij zich tot het plaatselijke verenigingsleven aange trokken. Zij was vanaf de oprichting lid van de afd. Lienden van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen en was gedurende een periode van ruim zes jaar bestuurslid van die afde ling. Alle plaatselijke verenigingen hadden haar belangstelling en zij toonde dit metterdaad, door vrijwel nooit bij een uitvoering of presentatie verstek te la ten gaan. Woensdagmiddag om twee uur wordt zij op de algemene begraafplaats te Lienden in een familiegraf ter aarde besteld. RHENEN Burgemeester jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Ro senthal heeft gisteravond de acht vragen beantwoord, die waren gesteld door de VVD-er A. Jansen over de overneming van het aandelenkapitaal van de Rhenense Cultuur Maatschappij. „Er zijn erbij," aldus de heer Bosch van Ro senthal, „die me doen denken aan de vraag: Wanneer bent u opgehouden uw vrouw te slaan? Wét voor antwoord je daarop ook geeft, je zit altijd in de verkeerde hoek. Je bent altijd fout!" Bovendien was de burgemeester van mening, dat vele andere vragen zuiver formalistisch waren. De acht antwoor den, die de heer Jansen kreeg, nam hij voor kennisgeving aan en daarmee was ook deze zaak achter de rug. Vraag: „Is het raadsbesluit van 25 februari 1969, formeel juist om de bur gemeester te machtigen om in de ko mende vacature van directeur van de RCM de gemeentesecretaris tot direc teur van deze maatschappij te benoe men?" Antwoord: „Ja. Het betreft hier een incidentele machtiging aan de burge meester voor de benoeming van een nieuwe directeur. De raad heeft hier toe unaniem besloten". Vraag: „Bent u niet met mij van mening, dat hiermee reeds vooruitge lopen werd op het raadsbesluit van 25 maart 1969, waarbij toen pas de bur gemeester door de gemeenteraad werd aangewezen om als gemachtigde in de aandeelhoudersvergadering van de RCM op te treden. Formeel zou in dat geval op het raadsbesluit van 25 fe bruari 1969 terug gekomen moeten wor den. Pas na het raadsbesluit van 25 maart 1969 kan de formele machtiging worden gegeven om de gemeentesecre taris in de eerstvolgende aandeelhou dersvergadering van de RCM te benoe men tot directeur. Indien dit formeel juist is, is de positie van de huidige directeur twijfelachtig". Antwoord: „Neen. Op 25 maart 1969 heeft de raad beslist over de stemuit- oefening betreffende alle zaken van de (Vlammen- en kleurenspel) Steeds vroeger daalt de zon in het westen neer, de nachten worden langer en hoewel wij nog volop kun nen genieten van bloemenpracht en bessenpracht, zijn er ook volop merkbare tekenen, die er duidelijk op wijzen, dat Moeder Natuur lang zaam maar zeker insluimert. We komen tot het besef, dat de herfst reeds een flink eind op weg is. Dankbaar profiteren wij van de on gemeen fraaie kleuren der blade ren en bessen die men thans bij de loofbomen en vele heesters kan be wonderen. Hebt oog voor de hees tergewassen die thans in tuinen en plantsoenen met fraai gekleurde bessen of vruchten staan te pron ken! Wat een fraaie kleurcontras ten! Het is overal om ons heen een kleur- en vlammenspel, zoals vriend herfst alleen ons schenken kan. Er zijn er die nog durven te spreken men herfstige droefheid" wanneer m en in de vroege morgen of late avond zijn jasje moet dichtknopen Kom, kom, niet zo somber, laat ons liever spreken van een herfstige schoonheid", want men ziet toch het leven der bladeren in een fraai vlammenspel ten onder gaan met vliegende vaandels, spelende pij pers en slaande trommels. Zó moet dat beleefd worden! De wilde rozen en vooral de botani sche soorten rozenstruiken pron ken met mooi gevormde en veel kleurige bottels. Vele houtige sier gewassen staan in de tuinen met el kaar te wedijveren in rijke vrucht- dracht. Zeer interessantDe Lijs terbes (Sorbus aucuparia) is mo menteel bijzonder mooi. Fier wap peren de langgesteelde zaden van de Esdoorn (Acer tutaricum) in de wind. En hoe fraai schitteren de bessen van de struikkamperfoelie! Het is alles een allerfraaiste kleu- rensymfonie, ons geheel gratis ge schonken door Moeder Natuur, waarvan we nog een tijdje kunnen genieten. In tuinen, plantsoenen en parken ver lustigen we ons aan de rijke en mooie vruchtdracht van de Kardi naalsmutsen (Evanymus). De Hop- beuk (Ostria Carpinifolia) zagen we in het voorjaar met duizenden katjes bloeien. Thans tooit hij zich met op hop gelijkende vruchten. Ik wil u wijzen op de sneeuwklokjes boom (Helesia Carolina), die in het voorjaar zo fraai bloeide en thans staat de pronken met steenvruch ten van zeer eigenaardige vorm, die in de lengte gevleugeld zijn. Zelfs de eenvoudige Vlierstruik is een schone vruchtdrager geworden De diverse Cotoneasters en Sym- phoricarpusstruiken dwingen ons om bij hun herfstige schoonheid stil te blijven staan. Zij geven ons met hun rode, oranje, gele en witte bessen en hun fraai gekleurde bla deren een ongemeen fraai vlam men- en kleurspel te zien. In vele tuinen werd bij de aanplant van heesters onvoldoende rekening N.V. De positie van de huidige direc teur is zonder meer niet twijfelachtig. Op grond van de incidentele machti ging van 25 februari 1969 is de nieuwe directeur in de aandeelhoudersvergade ring van 4 augustus 1969 rechtens be noemd en is er van een twijfelachtige positie geen sprake". Vraag: „Op 26 augustus 1969 werd in de gemeenteraadsvergadering beslo ten om de burgemeester te machtigen in de eerstvolgende aandeelhoudersver gadering van de RCM een terrein van plm. 7000 m2 aan de Waterleiding mij. „Rhenen" te verkopen. Is het dan juist dat omstreeks april 1969 voor de Wa terleiding Mij te Rhenen werd begon nen met het boren van nieuwe bronnen op het terrein van de Rhenense Cultuur Mij?". Antwoord: „Praktisch juridisch ge zien volkomen juist. Daar het hier om dezelfde eigenaresse gaat. Het is toch wel bekend dat de gemeente voor aanvang van de werkzaamheden de vol ledige zeggenschap had over de Wa terleiding Mij en de Cultuur Mij, was er niets op tegen om met het boren te beginnen. Ik zou niet graag willen dat er een mogelijke stagnatie in de drinkwatervoorziening zou zijn geko men, doordat om een gezochte forme le reden te laat met de bouw van nieu we bronnen was begonnen". Vraag: „Is het juist dat de toenmali ge directie van de RCM van deze werk zaamheden niet op de hoogte was?" gehouden met de decoratieve tin ten van de bladeren en vruchten. Dat wreekt zich om deze tijd van het jaar! Weinig of niets bemerkt men dan in de tuin van het kleu renspel dat de herfst geeft. Gooi die oude nietszeggende heesters er uit en plant voor die oude heesters andere soorten in de plaats. Soorten die tot diep in de herfst een kleurige spel opvoeren met hun bladeren en vruchten. In geef u in overweging een keuze te doen uit de volgende gewassen met mooi gekleurde bessen Berberis Thunberg, (rood), Bottelrozen (rood, oranje, geel of zwart), Lo- nicera tatarica (rood), Vlier (zwart, oranjerood), Duindoorn (oranje), Sneeuwbes (wit), Sier- of kersap pel (geel of rood), Cotoneasters (rood. oranje). Skimmia (rood), Hulstberberis (blauw), Vuurdoorn (rood). Als gewassen met mooi gekleurde takken en twijgen beveel ik aan Cornus sanguinia (rode twijgen), Kerria japonica (groen), Robinia hispida (rood behaard). Wenst men gewassen met fraaie tinten van de bladeren, plant dan Prunupissardi (bruin), Japanse Esdoorn (bruin rood), Berberis vulgaris atropurpu- rea (bruinrood), Goudvlier (goud geel). (Physocarpus opulifolius (geel), Bonte Vlier (groen met wit) Acer Negundo (bont, geel), Ligus- trum aureum (goudbont), Ligustrum argentum (zilverbont)Mooie najaars- tinten geven de volgende bladver liezende heesters Kornoelje (rood), Viburssum plicatum (oranje), Pavia (rood), Magnolia (geel), Malus of Sierappel (rood). Ik zou de bezitters van tuinen de raad willen geven om de volgende krach tige kleurcontrasten te planten de gele goudvlier tegen de bruine Pru nus Pissardi, de Phusocarpus opu- lifolius tegen de Zwartbruine Haze laar, de geelgespikkelde Aucula ja ponica tegen de donkergroene Hulst deGoud-Cypres tegen de donker groene Taxus baccata. Plant deze sterke kleurencontrasten nooit naast elkaar, doch op enige afstand, zo dat er tussenin nog wat andere ge wassen staan zonder sterk contras terende tinten. Bespreek het een en ander met uw tuinman. Hij weet het geheel straks wel zo aan te plan ten, dat men bij het wegglijden van de zomer zich in eigen tuin kan verlustigen in het oplossen van het groen in een bonte mengeling. Gaat u eens op een heldere herfstdag van een uitzicht genieten over het golvende land, waarachter zich het kleurenspel van een loofbos verheft. De rijke stof, waaruit het voor u liggende mozaïek is samengesteld, wordt door de heldere herfstlucht een waar genot. Dan zult u een ta fereel zien, zuiver en half doorzich tig, met flinke scherpe trekken vóór ons. Het is een fraai schilde rij gelijk, een schilderstuk waarvan de ingezonken tinten door vernis weer helder en fris zijn geworden. Overtuigt u er van! E. J. GRIJSEN RHENEN. Antwoord: „Eén van de directiele den, de heer ir. Mijnssen, was als com missaris van de Waterleiding Mij vol ledig op de hoogte van de uitbreiding van de bronnen op de gronden van de CRM". Vraag: „Ik verzoek u mij mee te de len, wie voor het boren van de nieuwe bronnen op het terrein van de RCM opdracht heeft gegeven". Antwoord: „De directeur van de Wa terleiding Mij, na machtiging van de commissarissen", Vraag: „Indien als bedoeld in vraag 6 de burgemeester als gemachtigde van de gemeente Rhenen, in het beleid van de directie van de RCM is getre den, bent u dan niet met mij van me ning, dat de gemachtigde van de ge meente Rhenen aan de vennootschaps rechten van de RCM is voorbij gegaan". Antwoord: „Dat is zonder meer niet het geval. De burgemeester kan alleen optreden als gemachtigde van de aan deelhoudersvergadering. In dit geval zou de Waterleiding Mij te hard van stapel zijn gelopen. In feite dus de di recteur. Laatstgenoemde was echter gemachtigd door de commissarissen. Men zou zelfs zo ver kunnen gaan door te stellen dat de directeur van de RCM in zijn taak tekort is geschoten door niet in te grijpen". Daarmee be doelde de burgemeester, zoals hij zei, de andere directeur, namelijk de heer D. Sandbrink. „Vanzelfsprekend ab surd daar het hier om één en dezelfde eigenares gaat". Vraag: „Bent u er van overtuigd dat de gemachtigde van de gemeente Rhenen de beleefdheidsnormen bij de overname van het aandelenpakket van de RCM in acht heeft genomen ten aanzien van de oude directie van de RCM". Antwoord: „De directie van een N.V. heeft voor zover zelf geen aandeelhou der zijnde, geen enkele bevoegdheid bij de overname van het aandelenka pitaal. Verder was er bij de overname ngo geen gemachtigde. Als er bij de overname van het aandelenpakket spra ke zou zijn van overschrijding van de beleefdheidsnormenzou dit alleen de raad kunnen betreffen, doch hiervan is mede gezien de voorgeschiedenis bij de vérwerving ven de aandelen en de beantwoording van de vorige vragen mijns inziens geen sprake". Het enige commentaar van de heer Jansen was: „Als ik directeur was ge weest, was het allemaal niet zo ge gaan". Ook daarop gaf burgemeester Bosch een antwoord: „Maar, meneer Jansen, de hele raad is ervan overtuigd dat u géén directeur bent". RHENEN In het gemeentehuis van Rhenen reikte burgemeester jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal gisteravond drie medailles uit aan personeelsleden van het PTT- kantoor, wegens tien en vijftien jaar trouwe dienst bij de bedrijfszelfbescher ming. De gedecoreerden waren de he ren A. v. d. Berg, J. F. Rodenburg en J. v. Nieuwamerongen. Laatstgenoem de kreeg de medaille met de gesp we gens zijn vijftien dienstjaren. Bij de medailles behoorden fraai uitgevoerde oorkonden. De directeur van het postdistrict Utrecht, mr. H. Snel, overhandigde de gédecoreerden het draaginsigne voor het uniform, terwijl de directeur van het postkantoor Rhenen, de heer Bastiaans zijn emploés hulde bracht door de da mes een prachtig boeket bloemen aan te bieden. „Het heeft nooit erg gewild met de BB in ons land", zei de burgemeester. „Men doet vaak als een struis: als ik er maar niet aan denk gebeurt er niets. Daarom vind ik het zo belangrijk bij deze uitzondering eens uitvoerig stil te staan. Het is niet alleen een kwestie van doen, maar ook van volhouden". Uit hetgeen de burgemeester uit de achterliggende jaren memoreerde, bleek dat de vrijwilligers niet stil hebben ge zeten". Zij oefenden herhaaldelijk, de- Gereformeerde Kerken Beroepen te Lollum, kandidaat R. ter Haar te Amsterdam, te Witmarsum- Schraard: kandidaat H. van "Veen te Broek op Langedijk, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Rotterdam-Pernis; M. van der Heide te Numansdorp, die bedankte voor Valkenburg (Z.-H.) en voor Zwartebroek. den aan competitiewedstrijden mee, wonnen zelfs prijzen en oefenden ook in groter verband. De heer Snel noemde het een trieste zaak, dat na twee wereldoorlogen de mens nog steeds moet waken voor nieu we uitbarstingen moet oefenen en orga nisaties moet opbouwen als de BB. „Te gen natuurrampen kunnen we niets doen, maar dat er altijd nog een kans op oorlog bestaat, daarvoor moest de mens zich schamen. Maar omdat je nooit kunt zeggen: er komt geen oor log meer, zijn organisaties als de be drijfszelfbescherming 'n keiharde nood zaak. De plechtigheid werd bijgewoond door de beide wethouders. Door de kerkeraad der Gereformeer de Kerk te Amerongen werd een beroep uitgebracht op ds. A. M. de Hoogh te Dalfsen. Ds. De Hoogh is geboren in 1929 en staat nu vijf jaar in Dalfsen. Een jaar heeft hij verlof gehad als le- gerpredikant. Behalve in Amerongen is hij tevens beroepen in Oud- Beijerland, Schiedam en Bleiswijk. SCHERPENZEEL De verkeers- cursus voor het komende winterseizoen gaat maandag 3 november weer van start. Ditmaal zal de cursus worden gehouden in het gemeentehuis. De lei ding van de cursus berust zoals ge woonlijk bij de opperwachtmeester der Rijkspolitie de heer Hietbrink. Zij die zich nog voor de cursus willen opge ven kunnen dit doen ten gemeentehui ze kamer 4 of op het politiebureau* Dorpsstraat 170. ARNHEM Samen met de 20-jarige Puttense Anneke zouden de allebei met t. b. r. op Groot Batelaar in Lunteren geplaatste Johan H. (25) uit Drieber gen en Peter J. (28) uit Lunteren een nieuw leven beginnen. Ze hadden hun ontvluchtingsplan goed voorbereid. Althans, dat dachten ze. Want zodra waren ze niet van Groot Batelaar weggelopen of ze zetten hun eerste kraak: in het Driebergse station. „Het is gewoon misgelopen", zei giste ren H. mistriostig tegen de president van de rechtbank in Arnhem, mr. B. W. van Houten, „tye 7 ouden geld kunnen lenen, maar er was ineens niet genoeg. Onze auto ging kapot. In België kon den we geen werk vinden". Dat was voor het. drietal voldoende om in een niet te tellen serie gestolen auti's door Nederland ne België te ros sen, de ene kraak na de andere zettend. Amersfoort, Barneveld, Arnhem. Op weg naar België Oss, en Zundert, Si Oedenrode. Achterin de auto lag een volledige snijbrandapparatuur. Na twee maanden van het wilde le ven te hebben genoten werden ze ge pakt: eerst Anneke, die in Culemborg zat te wachten op haar „krakers" in RHENEN Wat in geen jaren is gebeurd, gebeurde gisteravond. De ge meenteraad was het zo goed eens met burgemeester en wethouders over de twaalf punten tellende agenda, dat iedereen na ruim een half uur weer buiten stond. Verschillende van de aanwezigen hadden de koffie nog niet eens naar binnen gewerkt. Waren er geen vragen geweest van de liberaal A. Jansen over de Rhenense Cultuur Maatschappij, dan was de hele vergadering na twintig minuten achter de rug geweest. Naar aanleiding van de punten „verhoging weiionen" en „verhoging van de pachtprijzen van gras- en bouw land in de Achterbergse Meent" ver wachtten velen dat er weer talrijke „koeien" door de raad zouden lopen, maar van dat alles is niets uitgekomen. Eenstemmig werd overeenkomstig het voorstel tot verhoogde en gewijzigde tarieven besloten. Alleen de heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) merkte nog op: „Als de heer De Ridder in „De Vallei" van vanavond meent te moeten opkomen voor de boe ren in Achterberg, dan moet hij in het vervolg wél met goede gegevens voor de dag komen." De heer Griffioen (ARP) zei heel weinig over de beide punten. Het be langrijkste motief van hem was wel de opmerking, dat de weiionen omhoog moeten wil er geen tekort op de begro ting ontstaan. Anderzijds bleef hij bij zijn al eerder vertolkte standpunt, dat de gronden beter tegen agrarische waarde verkocht kunnen worden aan de pachters en gebruikers, maar hij vond het ook best wanneer burgemees ter en wethouders er nog eens een paar jaar over zouden nadenken. „Want we denken hier niet zo vlug", aldus de AR-afgevaardigde. die als antwoord van de voorzitter kreeg, dat door de raad zelf het huidige beleid ten opzichte van de landerijen zo was uit gestippeld als het aan de orde kwam. De WD'er Jansen drong er alleen maar op aan in het vervolg de exploita tie-overzichten van de landerijen wat vroeger te overleggen, opdat in de toe komst tijdig kan worden bekeken of de weiionen eventueel nog verder moeten worden opgetrokken. In de commissie van onderzoek voor de begroting 1970 werden door de raad gekozen de heren J. P. Glasbergen (PvdA), P. Kerkstra (CHU) en H. v.d. Spoel (VVD). Medekerking werd ver leend aan het bestuur van de stichting H. GRIFFIOEN kleuterschool „Irene" om de meerkos- nadenken ten te kunnen bestrijden van de aan leg van een gasgestookte centrale- verwarmingsinstallatie in de kleuter school aan de Prins Bernhardstraat. De woningen Cuneralaan 52 en 54 werden aangekocht in het kader van de sane ring van het oude woningbestand aan deze straat voor f 30.000,-. Van de stichting Algemeen Zieken huis Veenendaal werd 64m2 grond aan gekocht voor f 64.- ten behoeve van de reconstructie van de uitmonding van de Oude Veensegrindweg op de provincia le weg P 16. Naar aanleiding van de notulen van de voorgaande vergadering vroeg de heer Griffioen nog waarom nog niet al le vrachtwagens parkeerden op het daarvoor aangelegde parkeerterrein ach ter het gemeentehuis. De voorzitter ant woordde, dat op verzoek van de raad zelf de nieuwe verordening nog soepel wordt gehanteerd. „Ook de vrachtwa- genbezitters moeten nog wennen aan de nieuwe bepaling," aldus burgemeester Bosch „maar we zijn aan het praten met verschillende mensen. Blijkt straks van onwilligheid, dan zal de verorde ning inderdaad punctueel worden toege past." LIENDEN Op maandag 3 novem ber neemt de volleybalvereniging ASC deel aan een toernooi van Sportclub Amerongen. De laatste twee ontmoetin gen tegen deze club gingen verloren. De Liendenaren zinnen nu op revanche Er wordt bijzonder hard getraind en bovendien kunnen enkele nieuwe aan winsten worden opgesteld. Aan het toernooi nemen verder deel de volleybalverenigingen Utrecht, Maarn en Sparta-Veenendaal. De basis- ploeg van ASC bestaat uit H. v, d. Haar, T. v. d. Horst, T. Janssen, W. van Laar, G. van Schaik, A. Tummers, S. H. van Hattem en P. Verwoerd. Hedenavond speelt het tweede elftal tegen de reserves van Minerva om ze ven uur in de sportzaal te Lienden. Opgesteld zijn: D. Beerends, P. Boskal- jon, H. van Binsbergen, T. v.d. Haar, C. Hoogendijk, T. Janssen en G. van Schaik. DEN HAAG. De hoofdinspectie levensmiddelen stelt een onderzoek in naar de eventuele schadelijkheid van mononatrium-glutamaat (MSG). Nog deze week hoopt men de resultaten van het onderzoek aan staatssecretaris Kruisinga (sociale zaken en volksge zondheid) te kunnen overhandigen. MSG is een chemische stof, die in de levensmiddelenindustrie wordt gebruikt en, volgens onderzoekingen in Ameri ka, vooral gevaar zou opleveren voor baby's. SCHOORL. In de gisteravond ge houden raadsvergadering van Schoorl, waar onder meer de benoeming van een gemeentesecretaris aan de orde kwam, bracht een der PvdA-raadsle- den een andere kandidaat naar voren dan de twee die het college van B en W voor een benoeming had aanbevolen, In overleg met de fractievoorzitters. Deze kandkfaat kreeg een stem meer dan de aanbevolen nummer een, hetgeen voor beide wethouders, de heren R. Dekker (KVP) en J. Meulink (PvdA), als blijk van wantrouwen tegen hun beleid werd aangemerkt. Beide wethouders bedank ten staande de vergadering voor hun functie. BREDA De veertigjarige kapitein R. Fokker uit Putte (Noord-Brabant) is gistermiddag ernstig gewond geraakt door een exploderende handgranaat. De kapitein trad op als commandant van 'n groep rekruten van de artille- rieschool in Breda die op de schiet baan voor het eerst met scherpe hand granaten moest werpen. Een van de jongens liet de handgra naat in de gooibeweging uit zijn hand vallen, vlak voor de voeten van de ka pitein. Het wapentuig explodeerde di rect. een gestolen auto uit Dordrecht. Een dag later de beide mannen, in een „reserveauto" uit Culemborg. „We deden het om te bewijzen dat we het wel konden in de maatschappij", zeiden de beide ontsnapten. „Een veel te wild plan dat vanaf de eerste minuut misging", oordeelde de president. „U had gewoon proefverlof moeten vragen". „Dat heeft geen zin. Ik heb het een en ander meegemaakt", zei H. De psy chiater bleek desondanks proefverlof te hebben geadviseerd. Officier van justitie mr, H. Lauwaars keerde zich daar tegen. „Ze zijn een gevaar voor de maatschappij", zei hij. De eis luidde een jaar en drie maanden gevangenisstraf, met opnieuw t. b. r. UTRECHT Het ziet ernaar uit, dat de handelsbeurs in Utrecht per 31 december aanstaande wordt opgehe ven. Voor deze beurs, waar granen en zaden worden verhandeld, was de be langstelling de laatste jaren al tanen de. Het gebouw aan de Mariaplaat» moet nu op korte termijn worden ont ruimd. De gemeente Utrecht heeft een ge bouw van de Nieuwe Veemarkt aange boden, maar de betrokkenen vinden de huur f 20.000 per jaar te hoog. Er zal nog nader overleg worden gepleegd met B. en W., maar de verwachting is, dat de handelsbeurs aan het eind van het jaar definitief gesloten zal worden. LUNTEREN De Gereformeerde Synode heeft zich thans definitief uit gesproken voor toelating van vrouwe lijke predikanten. Op de kerkordelijke positie moet men zich echter nog na der beraden. Dit betreft o.a, de vraag of een vrouwelijke predikant el dan niet van haar ambt ontheven moet worden, wanneer zij gaat trouwen. Ook was de synode het nog niet eens over de vraag of de toelating zonder meer kan plaatsvinden, of dat vrouwen in 't pastoraat slechts een voor haar ge schikte taak mogen vervullen. Aan d# betrokken commissies is opdracht ge geven de synode hierover opnieuw te rapporteren. Het eigenlijke besluit tot toelating werd met 75 stemmen tegen 3 genomen. Tegen stemden de Zeeuw se afgevaardigde ds. P, van Til en de beide afgevaardigden van de Alt Refor- mierte Kirche van Neder-Saksen. De ze kerk in het Duitse grensgebied is als geheel sinds '26 aangesloten bij de geref. kerken van Nederland. ARNHEM De Arnhemse VW gaat onderzoeken wat er aan de stedelijke horecabedrijven mankeert. Het is de bedoeling de efficiency te bekijken in de Arnhemse horeca en de wensen van de consumenten te peilen. Dit onderzoek moet verklaren waar om het ene bedrijf wèl goed rendeert en het andere niet. Een dergelijk on derzoek heeft nog nooit plaatsgevonden. In Arnhem zijn er de laatste tijd enke le gerenommeerde horecabedrijven ge sloten.

De Vallei | 1969 | | pagina 5