Kamer toont bezorgdheid over financiën van de Nederlandse gemeenten Half jaar geëist tegen man die zich en drie kinderen wilde verbranden Demonstratie tegen Euratom 't Is ook op Wereldspaardag goed sparen bij de NMB Regering gevraagd Nijmegen tot stimuleringsgebied te verklaren „STOP WERVING VAN BUITENLANDERS Gorkum draait normaal HART ZIEKTEN ERNSTIGE EPIDEMIE Burgemeester noemt ontslagen bij Nijma ramp voor de stad P.v.d.A. verlaat raad Hoo«jeveen de bank waar ook ij zich thuis voelt Prof. Yerrijn overleden Oud- burgemeester Kolfschoten gaat mr. Klaasesz helpen bij onderzoek Trekking staatsloterij mag op t.v. Acht leden tijdelijk terug WOENSDAG 29 OKTOBER 1969 MEERJARENPLAN UITSTEL GEVOLGEN TOEZICHT Ambtenaren zijn teleurgesteld DAGELIJKS VIJFTIG STERFGEVALLEN VOEDING Een waar spaarfestijn dat de NMB een week lang viert: een mooie gelegenheid om met sparen te beginnen. Vooral omdat bij uw eerste inleg van minimaal 10 gulden een premie van 5,- wordt bijgeschreven. Zo maar extra. Kom snel langs. Juist nu, met gunstige rentevergoedingen van 4y2% tot 7%! Zelfs 8% behoort tot de mogelijkheden als u spaarbrieven van de Nederlandsche Middenstands Spaarbank koopt NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK VODJES PAPIER RAMP VANDAAG NOG VRAGEN IN DE KAMER S taatssecretaris Grapperhaus 9 De Tweede Kamer behandelde gisteren hoofd VI (Justitie) van de Rijksbegroting voor het dienstjaar 1970 - afdeling politie. Op de foto zien we ministers Polak (voorgr.) en Beernink tijdens een schriftelijke ge dachten wisseling. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het debat over de gemeentefinanciën in de Tweede Ka mer heeft gisteren twee socialistische moties opgeleverd. Ze werden inge diend door drs. H. M. Franssen. De eerste vraagt om een volledige af keuring van het beleid op dit gebied. In de tweede wordt voorgesteld om het in vesteringsniveau voor de gemeenten In 1969 op 6.110 miljoen gulden te stel len en voor 1970 op 6.460 miljoen gul den. Als minister Beernink (Binnen landse Zaken) zegt dat de ene ge meente inderdaad wat krap zit, maar dat een tweede het wel wat ruimer heeft, dan zeggen wij in Drente: „Die man kletst uit zijn nek", aldus de heer Franssen. Niet alleen de oppositie heeft zorg over de financiële nood van de ge meenten. Ook de heer E. J. M. Kolf schoten (KVP) ziet een donker ver schiet. Een sanering van het Gemeen tefonds, waaraan wordt gewerkt, bete kent volgens hem nog niet een sane ring van de gemeentelijke financiën. Hij wil voor het Gemeentefonds een meerjarenplanning, zodat ook de ge meenten weten waafaan ze op langere termijn toe zijn. De KVP overweegt een voorstel om de stemming over de begroting van het Gemeentefonds uit te stellen totdat het wetsontwerp voor een verhoging van de uitkeringen aan de drie grote ge meenten is bestudeerd, en totdat de door het Rijk aan de gemeenten ver schuldigde bedragen voor het basison derwijs over 1963-1968 inderdaad zijn betaald. De liberaal mr. H. E. Koning vroeg zich af of de verhouding tussen de voor het Rijk en voor de lagere orga nen uitgetrokken gelden de juiste is. Een verschuiving in de richting van de gemeenten betekent echter een be zuiniging voor het Rijk. De liberaal, die ook ernstige zorgen heeft over de gemeentelijke financiën, vroeg zich wel af of de gemeentebestu ren voldoende zijn doordrongen van de geweldige gevolgen die hun inves teringen hebben voor onze economie en dus voor onze werkgelegenheid. „Als ik de uitlatingen van socialisti sche bestuurders hoor, geloof ik dat dit niet het geval is". Is het toezicht op de gemeentefinan ciën doeltreffend, vroeg mr. Koning aan de ministers Beernink en Witte- ADVERTENTIE Het personeel van het Euratom- centrum te Petten houdt sinds gisteren het gebouw bezet. Een actie comité wijst het personeel op de risico's van het eventueel achterwege blijven van een nieuw vijfjarenplan. Op de foto: v.l.n.r. Kurt Husman (Ned.), M. Brasola (Italië), P. Hirn (Frankrijk)W. Olthoff (Ned.), K. Löning (Duitsland) en J. Lepoitte- vin (Frankrijk). veen (Financiën). De heer M. W. Scha kel (ARP) meent dat er in 1970 meer geld voor de gemeenten kan worden uitgetrokken. „Mijn fractievoorzitter heeft immers tijdens de algemene po litieke beschouwingen gezegd, dat hij het eens is met het uitgavenbeleid voor het volgend jaar". Voor 1971 moeten de gemeenten echter een hoge re prioriteit krijgen bij de verdeling van de gelden, aldus de heer Schakel. De beide ministers antwoorden van daag. HOOGEVEEN De fractie-voorzit ter van Party v. d. Arbeid in Hoo- geveen, de heer H. J. Diephuis, wil be danken als raadslid. Hij meent dat raadsleden in de hui dige financiële verhoudingen tussen het Rijk en de gemeenten geen verant woordelijkheid kunnen nemen voor het bestuurlijke beleid. Hij hoopte dat zijn daad een golf van bedankjes van raadsleden tot gevolg zal hebben. Van onze redactie economie LUXEMBURG Een kleine dui zend Europese ambtenaren hebben gisteren gedemonstreerd voor veilig stelling en verbetering van hun positie. Achter omfloerste vlaggen en ge wapend met spandoeken trokken zij langs het zwaar bewaakte Europees Centrum op de Kirschberg in Luxem burg. De klemtoon lag op het behoud van de Europese atoomgemeenschap, waar over de ministers op dat moment aan het vergaderen waren. Dit gesprek ein digde overigens onbeslist. De spandoeken van de delegaties uit de met inkrimping bedreigde onder zoekcentra in Petten, Geel (België), Ispra (Italië) en Karlsruhe (Duitsland) spraken duidelijke taal: „Euratom gaat dood, Europa ook." „Geef- een slachtpremie voor de on derzoekers net als voor koeien", zo luidde een twijfelachtig advies aan de Europese ministers. Over het compromisvoorstel van onze minister De Block: „De Block blok keert ons." Aan minister De Block werd een ver langlijst van de demonstranten aange boden. In een advertentie in de Europese editie van Herald Tribune heeft het merendeel gespecialiseerde personeel van Euratom zich inmiddels „ter over neming" 'aangeboden. Werkgevers wordt gevraagd zich in verbinding te stellen met het bemiddelingsbureau van de F.uronese instellingen in Luxemburg. ARNHEM „Mijn kindertjes gaan graag met pappa de vlammen in. Ze zijn stapel op me. Als je niet doet wat ik zeg steek ik de zaak aan". Zo terro riseerde bijna een uur lang de 35-jari- ge bankwerker Frans van W. de Nij meegse Steijn Buijsstraat, in juli van dit jaar. Bevend van angst om de drie kleintjes zagen de buurtbewoners hoe de politiebelegering van het huis 10a kleiner en kleiner werd naarmate de dreigementen van Frans van W., de lu cifers in zijn hand om zijn met uiterst brandbare tinner overgoten beddegoed aan te steken, erger werden. „Ituik maar door de brievenbus", had hij ge roepen regen rechercheur Wim Keizer, de man die hem uiteindelijk naar be neden praatte. „Zo gaat het met de boeddhistische monniken ook". „Kort voor die tijd heeft de politie in Frankrijk dagenlang het huis belegerd van een man die zich met zijn kinde ren had verschanst", zei gisteren de president van de Arnhemse rechtbank, mr. B. W. van Houten. „Was dat uw voorbeeld?" Van W. ontkende. Toch, zo hadden de psychiaters ge zegd, houdt hij wel van zo'n vertoning. Maar uit de psychiatrische rapporten bleek ook iets anders: zulke uitbarstin gen van razernij had hij alleen door zijn vrouw. Verder is Frans van W. de goedheid zelve. Die dag was er weer ruzie geweest. Een paar maanden eerder nog had Frans bij de officier van Justitie moe ten komen omdat er een mes aan te pas was gekomen. Ditmaal sloeg hij een vork dubbel op zijn vrouw. Terwijl ze de deur uitging om zich in het zieken huis te laten verbinden zei ze het hem: „ik waarschuw de politie". Bijna een uur lang had de rechercheur („Het le ken wel drie dagen") nodig om Van W. naar beneden te praten. Daar wist hij de buiten z'n zinnen geraakte Nijmege- naar te overmeesteren. „Ik had een moeilijk leven", zei Frans van W. „Echt hoor". Hij is nu gescheiden, straks gaat hij ver weg van Nijmegen. „En nou moeten we verder maar gelo ven dat er niets aan de hand is ge weest", schamperde de officier van Justitie mr. J. Boekraad. „Maar dit was geen theater. Het was een brand stichtingspoging. De kinderen hadden er het leven bij kunnen laten". Hij eis te zes maanden gevangenisstraf waar van twee voorwaardelijk. „Hij is het slachtoffer van zijn vrouw", zei raads man mr. J. Terheggen. Over veertien dagen doet de recht bank uitspraak. AMSTERDAM „Gemiddeld sterven nu ruim vijftig Nederlan ders per dag aan ziekten van de kransslagaders. Deze sterfgeval len ten gevolge van hartziekten vormen de ernstigste en meest langdurige epidemie welke ons land ooit heeft geteisterd". Aldus de Leidse hoogleraar prof. dr. J. Groen gistermiddag in Amsterdam. Hij hield een voordracht ter gelegenheid van de uitreiking van de jaarprijs voor de beste publikatie op het gebied van de voeding aan de journalist Willem v. Stuyvenberg De Leidse hoogleraar stelde dat het merkwaardig is dat Ne derland deze toestand zo gelaten aanvaard. „Dit is alleen te ver klaren door afstomping van on ze gevoelens en door aanpassing aan wat als „onvermijdelijk" wordt beschouwd. Het is even zeer duidelijk dat de tegenwoor dige behandeling gezien de ho ge sterfte en het ziektecijfer hoogst onbevredigend is". Uit een overzicht van de coro naire hartziekten bij de verschil lende volkeren concludeerde de hartspecialist dat bevolkingsgroe pen welke frequent aan de ziek te lijken, een voedingspatroon hebben dat zich onderscheidt door een hoger gehalte aan cho lesterol, verzadigde vetzuren en suiker. In termen van voedings middelen is het vooral het hoge gebruik van eieren, room, boter, roomijs, vet vlees en snoeperij dat bij de ziekte de voornaamste rol speelt. Ook het tekort aan lichaams beweging van de welvarende westerling is volgens de Leidse professor een belangrijke oorzaak van het ontstaan van hartziekten. Hij benadrukte dat de schadelijke effecten van roken van sigaretten vooral bij mannen van jeugdige en middelbare leeftijd overtui gend bewezen is. ADVERTENTIE VwwidMl: Merkt ft. Ede: Breelaan 1. TM: Hoogeïnde ft. Van onze verslaggever DEN HAAG Is de regering bereid om Nijmegen tijdelijk tot stimulerings gebied te maken en de investeringspremieregeling op deze gemeente toe te passen? Dit is de eerste van enkele vragen, die de socialist drs. G. M. Neder- horst morgen mondeling zal stellen aan minister De Block (economische za ken). Hij doet dit naar aanleiding van de ontslagen bij Nyma. Drs. Nederhorst wil ook weten of het de minister bekend is dat 54 procent van de ontslagen werknemers ouder is dan vijftig jaar. Voor hen is er weinig kans op nieuw werk, zolang de onder nemers liever jongere arbeidskrachten uit het buitenland aantrekken, aldus het Kamerlid. Vandaar de suggestie van de socia list om voorlopig geen werkvergunning voor buitenlanders in Nijmegen te ge ven. Minister Roolvink (sociale zaken) wordt gevraagd welke sociale maatre gelen zullen worden genomen naar aan leiding van de ontslagen bij Nyma. De stemming onder de werknemers van de Nyma kunstzijdespinnerij in Nijmegen is triest, nadat het ontslag van 750 man bekend werd. „We worden als vodjes papier weg geblazen" aldus een geëmotioneerde werknemer. Velen kunnen het ook moeilijk ver werken dat de werkelijke achterstand met de loonsverhogingen ongeveer 10 procent bedraagt. De meesten zit het erg hoog, dat zij gezien hun leeftijd moeilijk weer aan de slag zullen komen. Een ander hard feit is, dat de werkloosheid, door de ontslagen in Nijmegen rond 3 procent gaat bedragen. Het hoogste percentage in Gelderland. Burgemeester mr. De Graaf van Nij megen sprak van een ramp voor de stad. Hij was gisteren in Den Haag om met enkele Kamerleden over de werk gelegenheid in Nijmegen te praten. Hij heeft meermalen te kennen gegeven dat de gemeente Nijmegen alles in het werk wil stellen om tot een verbetering van de werkgelegenheid te komen. Enkele dagen geleden nog stuurde B. en W. een brief naar Den DEN HAAG Zaterdag 'JL is op 76- jarige leeftijd overleden prof. dr G. M. Verrijn Stuart, van 1958 tot 1964 voor zitter van de sociaal-economische raad. Zijn stoffelijk overschot is vandaag ge cremeerd. Haag waarin gewag werd gemaakt van de kritieke toestand. Struikelblok is volgens de Nijmeeg se burgemeester, dat Nijmegen niet tot regionaal stimuleringsgebied is ver klaard. Intussen zijn gisteren volgens een lid van de ondernemingsraad, de heer Bouwman, al werknemers van Nyma aan het solliciteren geslagen. „Eigenlijk hebben we het allemaal wel zien aankomen. Daarom is de sfeer misschien ook meer gelaten dan emo tioneel". V an onze parlementaire redactie DEN HAAG De Gorkumse gemeentezaken lopen weer normaal. De drie afgetreden wethouders werken gewoon samen met de waarnemend burgemees ter H. Scheffer, die burgemeester is van Arkel en Redichem. Dit is van hun opvolgers en van de raadsleden die hun functie neerlegden, ook te verwachten. Burgemeester Ridder van Rappard is voor een operatie in het academisch ziekenhuis-in Utrecht opgenomen. In- DEN HAAG Staatssecretaris Grap perhaus van financiën is bereid alle medewerking te verlenen, nodig voor het uitzenden door de televisie van de trekkingen van de staatsloterij. Hij heeft dit de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het CH-Kamerlid mr. W. Scholten. De staatssecretaris wijst er ln zijn antwoord op, dat de trekkingen van de staatsloterij steeds openbaar zijn. „Dit houdt in dit geval in", zo zegt hij, „dat deze ook door de televisie kunnen wor den uitgezonden". tussen zal een breed en diepgaand on derzoek naar de situatie in Gorkum worden ingesteld, aldus heeft mr. H. K. J. Beernink (binnenlandse zaken) gisteren in de Tweede Kamer meege deeld. De Gorkumse burgemeesterscrisis noemde hij „uitzonderlijk". Van Ridder van Rappard zei hij dat deze bekend stond als iemand „met een scherp oog voor wat hij als misstanden beschouw de, en gewend om recht op de man af ongezouten zijn mening te geven, dit vaak in irriterende bewoordingen. Daardoor ontstaan conflicts-situaties zoals nu het geval is", zei de minister. De uitbarsting in de raadszitting van 13 oktober stond niet op zichzelf, maar was de druppel die de emmer deed overlopen. Het onderzoek waarmee mr. Klaasesz, de commissaris van de Koningin van Zuid-Holland, al begonnen is, zal vol gens mr. Beernink enige maanden ver gen. Mr. H. A. M. T. Kolfschoten, oud- burgemeester van Den Haag, zal daarbij als adviseur fungeren. Vanmiddag zal de Tweede Kamer be slissen of zij over deze zaak nog een debat zal houden. Voorlopig zijn de mededelingen van minister Beernink voor kennisgeving aangenomen. (Van een onzer verslaggevers). GORKUM „Ik bemoei mÜ niet met de moeilijkheden. Ik ben slechte waarnemers voor burgemeester v. Rap pard, die in het ziekenhuis ligt. Ik vraag de raadsleden om hun tijdelijke vertrouwen." Dit zei gisteravond burgemeester H. Scheffer van Arkel en Kedlchem bij het begin van de raadsvergadering in Gorkum. Acht van de twaalf enkele Weken geleden afgetreden raadsleden en wethouders waren gisteravond naar de raadzaal gekomen. Namens de twaalf raadsleden die hun ontslag hadden ingediend, zei de socia listische fractieleider M. Romijn, dat de raadsleden voor de komende vergade ring voor een meerderheid zullen zor gen. Hij garandeerde de medewerking van de oppositie bij het bestuurbaar hou den van de gemeente, totdat voor de elf uitgetredenen opvolgers ln de gemeen teraad zijn gevonden. Ook hij hoopte, dat dat in goede samenwerking moge lijk zou zijn met burgemeester Schef fer. Inmiddels hebben drie Gorkumse so cialisten, die hun zetels in de raad nie beschikbaar hadden gesteld, hun lid maatschap van de plaatselijke afdeling van de PvdA opgezegd. Dit gebeurde nadat de ledenvergadering dit drieta geen vertrouwen meer wilde geven.

De Vallei | 1969 | | pagina 7