Stakingsleider Leen van Os heft eigen bond op AMRO BANK Gelderland- Tielens beter resultaat Hieronder vertelt de AMR0 Bank hoe elk gespaard honderdje u f 7,- rente kan opleveren in plaats van bijvoorbeeld f3,50. Brusse en Aerts blijven elkaar in haren zitten Meisje (18) klaagt over fouillering door politie Utrechtse Staten kapittelden gem eentebestuur Ziekenhuis wekt zelf stroom op Soldaat bij stoeipartij gedood Vrouw verdrinkt, inan redt zich Boon" Sillevis overleden Herdenkingen niet altijd zinvol Pleidooi voor liberalisatie op woongebied Doofstom meisje vermist Stijging kosten opgevangen GEKNOEI GEEN PARTNER WAARDERING Auto te water: DEMAGOOG iJii Zo is het Sparen is een goed vaderlandse gewoonte die ons met de paplepel wordt ingegoten. Vaak krijgen we al bij de geboorte een spaar boekje mee. Dat houden we dan ons héle leven. Als een soort paspoort. Om de rente bekommeren we ons niet. En zo doen we onszelf tekort. Ontvangt u wel de rente van vandaag? We bedoelen: kunt u niet meer verdienen op uw spaargeld? Nu krijgt u misschien maar zo'n 3/% rente. Maar die 3V2% kunnen voor hetzelfde geld 4}<% worden. Of 5%. Of 5/2 Of 6%. Of zelfs 7%. Bij de AMRO Bank. De AMRO Bank rekent zó: hoe langer u uw spaargeld kunt missen hoe meer rente u krijgt Op AMRO-Spaarboekje of Spaarrekening: A]A%. Bij een opzegtermijn van 3 maanden: 5%. Van 6 maanden: 5Y2%. Van 12 maanden: 6%. Bij een vaste termijn van 24 maanden: 7 Honderd gulden tegen een rente van 7% betekent al na een jaar f 107,- Sparen zonder te letten op de rente zou u„lui sparen" kunnen noemen. Daar tegenover stelt de AMRO Bank het „aktief sparen". „Aktief sparen" bij de AMRO Bank betekent: uit uw geld halen wat erin zit. Uw geld voor u laten werken. Een lief extraatje verdienen zonder dat u er iets voor hoeft te doen. Stel eens dat u f 2.000,- zou hebben waar u niet direct aan hoeft te komen. Nu een simpel sommetje: f 2.000,- op een 7%-AMRO-Spaarrekening- rente na één jaar: f 140,- f 2.000,- tegen b.v. 3%%-rente na één jaar: f 70,- Verschil f 70,- Dat wil zeggen: op die 7%-AMRO-Spaar- rekening hebt u na één jaar al f 140,- rente en bovendien f70,- meer dan u bij 3%% zou krijgen. Ga eens na hoe u meer rente op uw spaargeld kunt krijgen. We weten zeker dat u dan voortaan véél meer geld gaat overhouden. En dat u morgen al bij een kantoor van de Amsterdam-Rotterdam Bank binnenstapt om het daar eens te bespreken. Waar de deuren wijd openstaan voor iedereen: AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK t DONDERDAG 30 OKTOBER 196? NIJMEGEN (ANP) De sterk gestegen kosten bij de Gelderland-Tie- lens Papierfabrieken konden in het lo pende boekjaar door een produktiegroei van 8 pet. worden opgevangen. De re sultaten over de eerste negen maanden zijn hoger dan in dezelfde periode van 1968. De laatste maanden is een zekere terughoudendheid op de papiermarkt merkbaar. Toch verwacht de directie een onveranderd dividend van f 5,40 per aandeel van f 20 nominaal te kun nen voorstellen. Uitbreiding De financiering van de uitbreiding van de produktiecapaciteit met 60 pet. is verzekerd. Over het beroep op de kapitaalmarkt volgen nog nadere mede delingen. aldus de directie. Een belangrijk deel van de uitbrei ding, die tegen hel eind van het jaar in bedrijf komt, wordt uit eigen midde len betaald. Samenwerking Er is een overeenkomst voor onder meer het uitwisselen van wederzijdse kennis gesloten met de Amerikaanse Weyerhaeuser Company, een van 's we-1 relds grootste producenten van hout en daaruit veredelde produkten. Het concern heeft een omzet van f 4 mil jard en heeft 38.000 mensen in dienst. Gelderland-Tielens heef took het ex clusieve recht in Europa verworven om bepaalde technische papieren in licentie te maken en onbeperkt te verkopen. Het Amerikaanse concern bezit zeer om vangrijke bosarealen. AMSTERDAM De 29-jarige im presario Henk Brusse uit Enschede spant vandaag een kort geding aan te gen de Amsterdamse impresario Char les Aerts. Hij wil dat Aerts de beschul digingen die hij over hem geuit heeft Intrekt. Aerts heeft Brusse vorige week een gangster, oplichter, onbe trouwbare avonturier en een gokker met onderwereldpraktijken genoemd. Brusse is verder van plan een civiele procedure te beginnen tegen Aerts waarin hij hem een schadevergoeding van 23.000 gulden wil vragen. In opdracht van de president van de rechtbank in Almelo heeft Brusse gisteren een brief aan het Algemeen Nederlands Persbureau bij de deur waarder gedeponeerd waarin hij zegt dat hij de uitdrukking dat Aerts een op lichter en een zwendelaar is niet had mogen gebruiken. Beide heren zijn elkaar vorige week maandag met hun uitspraken in de haren gevlogen toen Brusse een con cert van het Johan Strauss Orkest in Ulft niet liet doorgaan omdat hij merkte dat de leden van dit orkest niet uit de Wiener Philharmoniker waren zoals hij, naar hij zegt op gezag van Aerta, zijn publiek had voorgesteld. Aerts spande daarna een kort geding aan, waarin hij ook beslag wilde laten leggen op de recette 15.960 gulden en wilde laten verbieden dat de en treeprijzen terug werden betaald. De ze vorderingen waren door de president van de rechtbank niet toegewezen. DEN HAAG De achttienjarige Amsterdamse Zelma Stevens wil een klacht indienen tegen drie Amster damse politiemannen van het bureau Singel. Zij zegt maandagmorgen vroeg door deze drie agenten te zijn betast nadat zij zich eerst helemaal had moe ten uitkleden. Na uitgebreide fouillering mocht zij haar kleren weer aantrekken. Het meisje was in de nacht van zon dag op maandag aangehouden. Met de Oostenrijker W. K. en de Tsjech A. B., die in vrouwenkleren op straat liepen, werd de Amsterdamse per auto naar het bureau Singel gebracht. De twee buitenlanders moesten zich eerst uit kleden. Het tweetal heeft politiek asiel in Nederland gevraagd, omdat zij doir de Oostenrijkse politie zouden wor den beknot in de ontwikkeling van hun vereniging die de bescherming van de fundementele rechten van de mens propageert. UTRECHT De Utrechtse Provinci ale Staten hebben vrijwel unaniem het gemeentebestuur van Utrecht de les ge lezen in verband met de vergunning voor vestiging van een discount-house in een voor industrievestiging bestemd deel van de nieuwe wijk Overvecht in de Domstad. Het gaat om het bedrijf van het voormalige boerenraadslid Holleman, di- via een kort geding, een beroep bij de gemeenteraad veel gerucht en een uitgebreide handtekeningenactie een raadsmeerderheid achter zich kreeg en uiteindelijk toch zijn winkel mocht ope nen. De Staten achten met deze beslis sing de planologie verstoord. GELDROP Als eerste ziekenhuis in Nederland gaat het Sint Annaziekenhuis in Geldrop bij Eindhoven zelf permanent stroom opwekken. Dat gebeurt door middel van door aardgas aangedreven turbinemotoren. „Die wijze van stroomvoorziening", al dus geneesheer-directeur D. G. Stuyf- zand, ,.is goedkoper dan het afnemen van elektriciteit bij de Provinciale Noordbrabantse Elektriciteitsmaat schappij". Het nieuwe systeem treedt in 1971 in werking. Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Leen van Os, de 59-jarige leider van wilde stakingen in Rotterdam, keert naar het moederhuis terug. Hij gaat na 23 jaar op nieuw als lid van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneei terug naar het N.V.V. Ongetwijfeld een belangrijke stap in het leven van de misschien wat moege streden vakbondsleider. Op plechtige wijze maakte Leen van Os zijn testa ment gisteren bekend. „Het was niet meer verantwoord om met de O.B.V. verder te gaan". De O.B.V., de Onafhankelijke Bedrijfsor ganisatie Verkeer, is de organisatie, die hij na de scheuring in het Onafhanke lijk Verbond van Bedrijfsorganisaties (O.V.B.) oprichtte. Hij licht liquidatie van zijn organisa tie toe: „Ik dacht, mensen schei uit met dit geknoei, en geef je centjes aan een grote vakbond". „Wij hebben met de O.V.B. en later de O.V.B. ons doel niet bereikt. Wij zijn nooit verder gekomen dan een kleine pressiegroep. Als zovele militan te bewegingen schoten wij ons doel voorbij". Leen van Os noemt enkele wapen feiten: Zijn eerste staking in de haven in juni 1949, de taxistaking in 1965 en de staking van de stadssleepdiensten in het begin van dit jaar. Deze laatste staking heeft hem doen inzien dat hij als leider van een kleine organisatie geen juiste onderhandelings partner met de werkgevers is, zoals de erkende vakbonden. In bloemrijke taal, waarin elke s en elke t het effect van een afschietende vuurpijl krijgt, vertelt hij van zijn vertrek uit de erkende vak bond. „Van mijn veertiende af heb ik in al lerlei organisaties gezeten. In 1945 be gon ik na de oorlog als bootwerker in de haven. Ons loon was te vergelijken met dat van 1930. Ik had gehoopt dat de centrale vakbonden zich tegen de werkgevers zouden keren, maar dat deden zij niet. Vandaar dat ik een ei gen organisatie oprichtte". Intussen is er veel veranderd binnen de erkende vakbonden, vindt Leen van Os. Hij spreekt met waardering over de inspraak van de leden in het doen en laten bij het N.V.V. en moet niets meer hebben van de loze frasen van zijn oude organisatie, het O.V.B. „Ik geloof niet in dogma's. Of het nu de dogma's van Lenin, Stalin of Trotzki zijn". De heer Hulsker, voorzitter van de bedrijfsgroep havens in Rotterdam en DEN HAAG Vanmorgen is in het Gemeente-Ziekenhuis van Bramsche in de bondsrepubliek Duitsland de 21-ja- rige ongehuwde dienstplichtige soldaat P. G. A. J. van Moorsel uit Tilburg overleden aan de ernstige verwondingen die hij gistermiddag had opgelopen toen hij door een schot uit een pistoolmi trailleur werd getroffen. Bij het aflossen van de wacht op het luchtmachtonderdeel van de eer ste groep geleide wapens in Vörden, kring Münster, hebben twee soldaten van het bewakingssquadron gestoeid met een Uzi-pistoolmitrailleur, zo deelt de luchtmachtvoorlichtingsdienst ons mee. Tengevolge daarvan vuurde het wapen twee keer. Een der schoten trof de genoemde jongeman in de buik. De Koninklijke Marechaussee stelt ter plaatse een onderzoek in naar de toe dracht. Anders dan sinds enige tijd in Nederland wordt als gevolg van over vallen en wapendiefstallen in de bonds republiek wacht gelopen met geladen wapens. DEN HELDER De 44-jarige me vrouw M. J. Bakker-Grabijn uit Den Helder is gistermorgen met haar auto in het Noordhollandskanaal gereden en verdronken. Zij heeft vermoedelijk de macht over het stuur verloren. Haar echtgenoot kon de auto door het ge opende portierraam verlaten. 99 SCHIPHOL In alle stilte is het stof felijk overschot gecremeerd van de en kele dagen geleden in het Diaconessen- ziekenhuis te Leiden overleden Leendert Sillevis uit Woubrugge, een der aller eerste Nederlandse vliegers van de KLM. Hij was 74 jaar oud. „Boon" Sillevis, zoals zijn roepnaam luidde, behaalde in 1918 zijn internatio naal vliegbrevet en trad in 1922 bij de KLM in dienst. DEN HAAG Ir. J. Bosma, voorzitter van het Verbond van Nederlandse On dernemingen, heeft vanmiddag in Den Haag een lans gebroken voor het tegen gaan van herdenkingen. Ir Bosma sprak tijdens de herdenkingsbijeenkomst van het vijftigjarig bestaan van de Interna tionale Arbeids Organisatie (I.A.O.), ge houden in de Ridderzaal in Den Haag, welke bijeenkomst hij overigens wel „volkomen op zijn plaats" noemde. Ir. Bosma merkte op, wel eens de in druk te krijgen dat het leven van her denkingen aan elkaar hangt. „Er gaat bijna geen week voorbij dat er niet iets herdacht moet worden", zo merkte hij op. hoofdbestuurslid bij het NVV vind. het jammer dat Leen van Os op zijn 59ste jaar zijn bestuursfunctie opgeeft. „Hij heeft zich opgeofferd voor zijn mensen. Hij is er geldelijk en lichamelijk niet op vooruit gegaan", weet hij. Leen van Os wordt door velen gezien als een demagoog. Hij spreekt de taal van de arbeider, in het bijzonder van de Rotterdamse arbeider. Hij bracht voor elke staking vele mensen op de been. Aan de ongeveer driehonderd leden, die hem door alle stakingen heen zijn trouw gebleven, heeft hij een aanmel dingsformulier voor de NBV gegeven. Of dat nu zijn mensen van de stads sleepdiensten zijn, of de taxichauffeurs. Hij heeft ze allemaal de raad gegeven hem te volgen. DEN HAAG Het lid van Gedepu teerde Staten van Zeeland, belast met de volkshuisvesting in deze provincie, de heer A. J. Kaland, heeft op een in Scheveningen gehouden bijeenkomst van de Contactcommissie voor Onroe rende Zaken vanmorgen gepleit voor een snelle doorvoering van een volledi ge liberalisatie op woongebied Het straf fe overheidsbeleid heeft volgens hem bewezen niet te hebben geleid tot een snelle bevrediging van de behoefte, noch tot een billijke verdeling van de beschikbare woonruimte of tot een ver antwoord huurpeil. Het huurniveau dient snel te worden opgetrokken, zo vervolgde de gedepu teerde, die van oordeel was, dat een stuk van de reële welvaartsstijging daaraan dient te worden besteed. AMSTERDAM De Amsterdamse politie zoekt naar de doofstomme, zes tienjarige Mirjam Taffen. Het meisje is sinds 27 oktober spoor loos. Zij is ongeveer 1.55 m lang, heeft lang donkerblond haar en blauwe ogen, is gekleed in een lichtblauw jack, rode geruite rok en rode schoenen. Zij draagt een gehoorapparaat, verborgen in oor hangers. YT AMSTERDAM Het Victoria Hotel 1 Hotels Ltd., dat kotels bezit in Enge-1 te Amsterdam is in eigendom over- land, de Verenigde Staten en op het j gegaan aan Grand Metropolitan I vasteland van Europa. Op de foto: ex terieur van hei het Damrak. Victoria Hotel aan Vele mensen sparen. Toch houden ze maar bitter weinig over. U ook? 1005B

De Vallei | 1969 | | pagina 17