Medisch-sociale indicatie voorgrond staan Maar: achtergelaten huis is ook belangrijk Twijfel aan ontstaan van één gemeenschap na de samenvoeging Betrekkingen waren vroeger erg schaars Vijftig gulden boete voor scheldtirade Statenlid De Wilde vraagt sociologische beschouwing Auto was- en droogmachine Kranten werden vaak tevergeefs voor een baantje nageplozen LEERJONGEN VERDIENDE PER WEEK F 1.25 Trots Stinkend (jrtdm, ModcholtKlHtijSi tfllBlitodOl hëfówdd luSllWi Je meet even. lemen tujken HsiytrajtSckuefje^ Hoofdstraat81- WETHOUDERS M. BASTMEIJER EN E. C. OIEPEVEEN NA KRITIEK OP TOEWIJZING S.I.B.-ELATS Boompjes in tuin van burgemeester zijn erg in trek Mooiste tuinen bekroond Bestuur voor kampdiensten Veilig Verkeer keurt gratis autolichten Voorzien Uit de oude doos door Rik Valkenburg j KI a rooscol lecte op 8 november Ds. Smit komt kennismaken BURGERLIJKE STAND UITBREIDING BIJ DE RHOTER MARKTEN Organisatie van warme bakkers DONDERDAG 30 OKTOBER 1969 /"EEN EN DA AL Nauwelijks zijn de eerste 81 bejaardenflats van de Stichting Interkerkelijk Bejaardenwerk onder de Veenendaalse gegadig den verdeeld, of er blijkt kritiek los te komen op de manier waarop de toewij zing in zijn werk zou zijn gegaan. Behalve in in eerste instantie teleurge stelde bejaarden leeft ook in gemeenteraadskringen de verdenking tegen de be trokken wethouders, dat meer waarde wordt gehecht aan het al of niet vrij komen van een woning, dan aan medische en sociale indicaties, zodra moet worden overwogen wie nu eigenlijk voor een bejaardenflat in aapmerking komt en wie niet. „Het is een samenspel van mogelijkheden", zegt wethouder van Sociale Zaken, de heer M. Bastr^"-- we moeten met beide soorten belangen rekening houden". VEENENDAAL De boompjes in de tuin van de nieuwe ambtswoning van de burgemeester blijken erg in trek te zijn. Nadat een week geleden een sier lijk denneboompje werd vermist kwam men gistermorgen tot de ontdekking dat er weer roofbouw was gepleegd. Een paar pas aangeplante exemplaren wa ren verdwenen en ditmaal was er nie mand die een aanwijzing kon geven over een eventuele identiteit van de da- der(s). RESTEREN De plaatselijke afde ling van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkude heeft de prijzen bekendgemaakt van de tui- nenkeuring, waarvoor een jury een aan tal malen een rondgang door de verschillende dorpen heeft gemaakt. In het juryrapport kwam tot uiting dat de kwaliteit van de tuinen over het geheel genomen goed is. De prijzen in de categorie bungalow- villatuinen gingen achtereenvolgens naar: mevr. Baars-Lazet uit Lienden, eerste prijs; J. C. Zaaijer, Kesteren, tweede prijs en de heren G. van Rijs wijk de Leeuw en G. den Hartog, der de prijzen. Middenstandstuinen: 1. J. H. van de Made, Kesteren; 2. Mej. Van der Have, Lienden; 3. Mevr. Van Doveren, Lien den 4. Mevr. Le Doux, Dodewaard; 5. Veilingvereniging, Kesteren. Boerderijtuinen: 1. A. B. Vink, Kes teren; 2. mevr. G. H. Hakkert - de Spees, Kesteren. Tuinen in blokbebouwing: 1. M. Geurts Dodewaard; 2. C. van Lutterveld uit Ochten en J. A. Roodbeen uit Dode waard. Bijzondere tuinen: 1. C. Verwer, Kes teren; 2. mej. G. C. Retmeijer, Keste ren. Na de prijsuitreiking gaf de heer H. H. van Doesburg een toelichting en ver schillende aanwijzingen op het gebied van tuinaanleg en onderhoud. De wis selbeker, die in het bezit was van de heer C. J. Zaaijer werd overhandigd aan mevr. Baars-Lazet uit Lienden. Al le andere prijswinnaars ontvingen een diploma plus een prijs in de vorm van vaste bl'oemen of planten. Tijdens het huishoudelijke gedeelte van de vergadering las de heer Rijs- wijk-de Leeuw het jaarverslag voor waaruit bleek, dat de belangstelling voor tuinbouw en plantkunde toe neemt. Verder werden de aftredende bestuursleden mevr. Remmerde-Spaan en de heer W. Schepers herkozen en kwamen mevr. Geurts-van de Berg en J. Baars in plaats van de aftreden de heren B. Alink en G. Redele in het bestuur. De vergadering stond onder leading van de heer Schepers. RENSWOUDE Op een dezer dagen gehouden vergadering van de kamp commissie, die tot taak heeft om op zondagen in de zomer de camping diensten op „De Lucht" te verzorgen, heeft men besloten een bestuur te kie zen. De uitslag van deze verkie zing ziet er als volgt uit: De heer W. Gotink (voorzitter), de heer v. Leer dam (secretaris), de heer D. Cozijn- zijnsen (penningmeester). Voorts heeft deze commissie beslo ten om op dezelfde voet verder te wer ken als voorheen, met dien verstande, dat men nu, bij eventuele veranderin gen een beroep kan doen op het be stuur. Verder blijven ook de kinder-, diensten gehandhaafd en wil men over gaan tot bezoeken te brengen aan langdurig zieken onder de campingbe woners. Resteren Geboren: Maria Elisabeth, dv H. J. v. Luunen en L. Detmar; Bartje Jacoline, dv J. F. Cammeraat en M. Lindner; Arie Jan, zv W. Fossen en A. E. Ampt- meijer. Ondertrouwd: VV. Willemsen en J. Cornelissen; A. Tahapary en JJ. Gaspe. Getrouwd: G. Schuurman (Gameren en G. C. Bronk; J. H. van de Kolk en W. de Wit (Rhenen). Wethouder M. Bastmeijer van sociale zaken: „Niet iedereen wil op de hoogste etage wonen, en dan kan het voorkomen dat zo iemand bijvoorbeeld moet wachten tot de volgende serie flats wordt opgele verd". RHENEN De afdeling Rhenen van het Verbond voor Veilig Verkeer gaat weer gratis de verlichting van auto's keuren. Dat kan gebeuren in de garage ruimte van de N.B.M. aan de Verlengde Trambaanweg. Er wordt ook assistentie verleend door enkele Rhenense garage bedrijven door het beschikbaar stellen van mankracht en apparatuur. Het bestuur van Veilig Verkeer ver zoekt, om wat spreiding te bevorderen, de automobilisten wier naam begint met de letter A tot en met L op donderdag 6 november te verschijnen en de auto mobilisten, wier naam begint met de letters M tot en met Z op vrijdag 7 no vember, beide dagen van 7 tot 9 uur 's avonds. Voor de wachtenden worden dia's over het verkeer vertoond door de dis trictsconsulent, de heer J. A. van Om men. De toewijzing van de bejaardenflats is, ingevolge de Woonruimtewet. in fei te een zaak van burgemeester en wet houders. Ze laten zich adviseren door de woningadviescommissie en vooral door het bestuur van de S.I.B., die daartoe een speciale commissie in het leven heeft geroepen. Wethouder Bast meijer maakt daarvan zelf deel uit. Hij zegt: „De S.l.B. is uiteraard mede verantwoordelijk voor de manier van toewijzing, maar omdat de gemeente destijds de geldlening garandeerde, is het nodig dat een vertegenwoordiger van 't gemeentebestuur er nauw bij be trokken is". Wethouder Bastmeijer geeft toe dat in de overwegingen over toewijzing van een flat ook wordt gekeken naar de wo ning die een gegadigde in zo'n geval zou achterlaten. „Dat is in de gemeen teraad ook uitdrukkelijk zo gesteld", zegt hij. Zijn collega E. C. Diepe veen van volkshuisvesting licht toe: „Die vrijkomende woningen zijin de enige die Veenendaal op het ogenblik te bieden heeft, dus we moeten dat goed in het oog houden. Per slot van rekening komen de eerstvolgende nieuwe woningen in Vee- dendaal waarschijnlijk pas tegen mei 1971 klaar, en dat terwijl we tot dus ver zo'n vijfhonderd huizen per jaar konden leveren. De mensen moeten be seffen dat de woningsituatie in Veenen daal slechter is dan ooit." Wethouder Bastmeijer: „Bovendien spelen in dit opzicht óók medische en sociale aspecten een rol. Wanneer wordt gelet op de woningen die vrijkomen, dan kunnen we mensen aan een huis helpen, die óók op medische of sociale indicatie dringend een (ander) dak bo ven hun hoofd nodig hebben. Maar dat zijn dan geen bejaarden." Beide gemeentebestuurders geven overigens te kennen dat ze de kritiek wel hadden voorzien. De heer Diepe- veen: „Dat kan niet uitblijven, zeker niet wanneer je de eerste woningen uit geeft." En de heer Bastmeijer: „Het is logisch dat ieder afzonderlijk zijn eigen geval het urgentst vindt, en dat men moppert zodra blijkt dat een ander eer der aan de beurt is gekomen." Yeenendaals bejaarden kunnen vol gens de wethouders gerust zijn: ieder een komt aan de beurt. Omdat zoveel mogelijk met de honderden verschillen de persoonlijke wensen rekening wordt gehouden, ligt het voor de hand dat met de vervulling daarvan langere tijd is gemoeid dan iemand zich misschien had voorgesteld. „Niet iedereen wil op de hoogste eta ge wonen", zekt de heer Bastmeijer, „en het kan dan zo uitkomen dat men om die reden bijvoorbeeld moet wach ten tot de volgende serie flats wordt op geleverd." Wat de voorrangsregels betreft stel len de heren Diepeveen en Bastmeijer met klem: De medische en sociale in dicaties vinden wij duidelijk het be langrijkst. Op het tweede plan komt pas de vraag of er een beh^rlijke wo ning vrijkomt of niet. Er Wbrdt reke ning mee gehouden, omdat het niet an ders kan, en omdat 't indertijd ook zo door de gemeenteraad is geaccepteerd. Er zijn 344 flats beschikbaar, en we hebben alle vertrouwen dat we ieder een kunnen helpen. UTRECHT De heer De Wilde, lid van provinciale staten van Utrecht voor de P.v.d.A., heeft gisteren in de vergadering van provinciale staten in Utrecht gevraagd om een sociologische en sociografische beschouwing over de samen voeging van Scherpenzeel, Renswoude en Woudenberg. Hij stelde deze en en kele andere vragen naar aanleiding van het stuk over de wijziging van de grens tussen Gelderland en Utrecht, dat het college van gedeputeerde staten de sta tenleden voor de vergadering toezond met het verzoek het voor kennisgeving aan te nemen. CJ RHENEN Het autobedrijf De Rho- ter, Fred v.d. Paltshof 2 in Rhenen. gaat aanzienlijk uitbreiden. Dank zij verwezenlijking van een groot stuk nieuwbouw kon de showruimte voor automobielen met maar liefst 22 m2 worden uitgebreid. Het doorsmeer sta tion is ondergebracht in het nieuwe ge deelte aan de toegang naar het Konings hof, evenals de modernste auto was- en droogmachine. 4 Van donderdag 30 oktober tot en met zaterdag I november telkens van 10 tot 22 uur organiseert het bedrijf een Fiat show met een uitgebreide collectie mo dellen. Dan zal men ook de nieuwbouw kunnen bezichtigen, waar tevens de was- en droogmachine wordt gedemon streerd. De wasmachine behandelt de auto ge heel automatisch. Eerst met shampoo, daarna met was en vervolgens zorgt een stroom hete lucht ervoor, dat de auto kurkdroog uit de machine te voor schijn komt. Het droogproces vergt één minuut. Van deze machines staan er nog maar twaalf in heel Nederland. Ook het geheel nieuw ingerichte door- smeerstation is voorzien van de modern ste apparatuur. „Ondanks dat verzoek wil ik toch en kele vragen stellen", aldus de heer De Wilde, „omdat ik vrees dat ik, wanneer ik ze uitstel, er straks te laat mee kom". Het statenlid gaf vervolgens als zijn mening te kennen dat het kernpro bleem bij de samenvoeging naast de bestuurlijke kant de vraag was of er straks werkelijk één leefgemeenschap zal komen. „Niet het vormen van één gemeente moet het doel van de samenvoeging zijn, maar het vormen van één gemeen schap, waarvan die gemeente dan het bestuur is". De PvdA'er zag zo'n leefgemeen schap nog niet één, twee, drie ont staan: „Alle drie gemeenten vertonen op dit moment verschijnselen die de vraag doen rijzen of de gewenste goed- Ieefbare gemeenschap er ooit zal ko men. Mijn fractie is voor schaalvergroting, mits die schaalvergroting een instru ment is om verder gelegen doelen te bereiken en geen doel op zichzelf. Daarom vragen we het college van Gedeputeerde Staten om straks in een volgende fase een sociologische en so ciografische beschouwing ter tafel te brengen, waarin juist de leefbaarheids aspecten aandacht krijgen". SCHERPENZEEL Op de eiermarkt te Scherpenzeel werden aangevoerd 750.000 stuks. De handel was traag en de prijzen varieerden van f 12 tot f 13 de honderd stuks. De henneëieren van f 8 tot f 11,50 de honderd stuks. Omdat het samenvoegingsvoorstel ge heel gebaseerd was op planologische gegevens verzocht de heer De Wilde het college voorts het streekplan voor Eem- land en de Utrechtse vallei (dat de pla nologische grondslag is voor de samen voeging) eerder te behandelen dan de grenswijziging. De gedeputeerde voor ruimtelijke or dening en volkshuisvesting, jhr. mr. De Geer van Oudegein, wees er in zijn antwoord op dat de leefbaarheid in de nieuw te vormen gemeente door veel onbekende factoren bepaald zal worden. Als voorbeeld noemde hij het beleid van het toekomstige gemeente bestuur. Ondanks de onzekerheden meende de gedeputeerde echter dat men mag verwachten dat de nieuwe gemeente een goede leefgemeenschap zal worden waar de inwoners zich wel zullen voelen. Hij beloofde te zorgen voor achter grondinformatie op sociologisch-socio- graflsch vlak en was ervan overtuigd dat het streekplan, waarvan de openba re behandeling gisteren werd uitgesteld tot 25 februari 1970 omdat de gedepu teerden nog geen beslissing hadden kun nen nemen inzake het ontwerp-streek- plan, eerder behandeld zou worden dan de grenswijziging. Het is ook heden ten dage voor elk kind dat groter wordt, een probleem, welke bestemming er gekozen zal worden, in het maatschappelijk leven. Er zijn meer mogelijkheden dan vroeger en toch is het probleem er rèlatief weinig minder door geworden. In de eerste plaats veroorzaken de vele mo gelijkheden meer keuze-moeilijkheden en daaruit vloeit dan weer voort, dat men later weer verandert van keuze. Dan is er ook altijd een behoorlijke categorie die jarenlang beslist niet weet te kiezen, ondanks de machtige kansen die er tegenwoordig voor het grij pen liggen. 's Maandags moest ik weer in gala naar Ant de Ruiter, maar meneer kon mij niet anders meedelen, dan dat de vacature reeds bezet was. Dan ging je maar weer met de „staart tussen de benen" huiswaarts, waar je nogmaals te horen kreeg hoe dom het was om een duik in de Grift te nemen..." In het oude Veenendaal lag het probleem anders. Toen ging het er niet in eerste instantie over wal voor werk men kreeg, maar dat men werk kreeg. Het was vaak een hele kunst om aan de slag te ko men. Er was veel meer aanbod dan vraag op de arbeidsmarkt. Als een jongen 12 of later 14 jaar werd, moest hij heel wat fabrieken en kleine baasjes langs om een baan tje te krijgen, dat een klein week- geldje (want om dat weekgeld ging het tenslotte, dat was absoluut pri mair) opbracht. De plaatselijke nieuwsbladen, toen „Het Veenen- daalsche Nieuws- en Advertentie blad" en het nieuwsblad „De Val lei" werden ijverig nagespeurd om een aanbieding te vinden van de een of andere „betrekking", zoals men dat toen noemde. Een gezellig (achteraf)verhaal erover vertelde een oudere Veenendaler de heer v. K., die toen aan het Kostverloren woonde „Ik had in 1927 de klasse van de „Boezelaanse school" doorlopen, waar meester Nijhof, meester Mey er, meester Blanke en meester Van de Biezen (die later als zendeling in de „Oost", gescalpeerd werd; hij was een zoon van Van de Biezen uit het „Achterhaarh") mij hun weetje hadden meegegeven, en werd nu kandidaat gesteld voor de een of an dere „betrekking". Tja, er was geen keus. Er werd mij uiteraard niet gevraagd waar ik zin in had. Dat kon alleen bij de deftige „bur gerlui". Als er hier of daar iets te verdienen viel, moest je er op af. Mijn moeder speurde de krant (het nieuwsblad „De Vallei") van a tot z na, en op een keer, daar vond ze iets. Er stond een advertentie in dat manufacturier Ant de Ruiter voor directeen jongen vroeg. Ik ftioest er vrijdags gelijk op af. Eerst het zondagse pak aan, toen op een oude herenfiets gestapt en toen onderaan het Kostverloren, rechtsaf naar de „Hooge Kant". Ik passeerde de pomp, die dicht bij het „Haverland" stond (nu Julianastraat) en fietste ■•■•■■■•aa tot aan de groentewinkel van Mia van Hall. Maar daar gebeurde er iets... Er kwam een „kippenboer" aan fietsen met zo'n ouderwetse, grote „kippenkist" vóór* op de fiets, om vang minstens 2 x 1 x 0.50 m. Lave rend op de smalle klinkerweg met deze omvangrijke kist, joeg hij mij de stuipen op het lijf. Ik probeerde hem nog te ontwijken, maar vlak bij Mia voor het huis, raakte ik de kist en slingerde van de kant af het „majem" (water) in en dat met mijn beste pak aan. Ik raakte vol modder en andere viezigheid uit de Grift, die in '27 niet zo helder meer was. De fiets in de sloot achterla tend, ging ik huilend weer op huis aan, stinkend naar het slijk. Toen ik thuis kwam kreeg ik van moeder nog een „rapplement" (standje) op de koop toe. Zo ging dat vroeger. Tegenwoordig krijgen de ouders standjes als ze niet uit kijken. Ik werd vakkundig gewas sen en kon voor straf het bed in. Andere kleren dan mijn daagse plunje en mijn „beste pak" *had ik niet. Dus "kon ik niet voor een rijke „burger" als Ant de Ruiter ver schijnen. of het pak moest eerst goed droog zijn... M'n vader ontfermde zich over de oude (maar toen toch kostbare) fiets en haalde die uit de modder en gaf hem een schoonmaakbeurt. Natuurlijk werd er voor de jeug dige v. K. naarstig uitgezien naar een andere mogelijkheid om aan het produktieproces deel te nemen. Het lukte de eerste weken niet. Echter na verloop van tijd hoorde de fam. v. K. op indicatie van de slager Sep- ter (Sr.) dat Gert van Dijk, de kleermaker, een jongen kon gebrui ken... „Ik er op af, en ja hoor, ik kreeg de job! Ik bedong het normale sa laris voor een leerjongen, n.l. f 1,25 per week. Ik had het reuze naar mijn zin bij Van Dijk en hij leerde mij vakkundig werken. Al spoedig lukte het mij de veel gedragen „blauwe broek" in elkaar te naai en. Als Van Dijk de boer op was om te „passen", maakte ik op m'n eentje zo'n „blauwe broek", en toon de die dan maar wat trots aan de baas, als hij terugkwam. Ik was er als kind in huis. (Ik heb nog steeds contact met hem en we gaan nog wel eens samen vissen). Ik moést, toen er een plaatsje vrij kwam op de fabriek waar vader werkte (VSW) daarheen. Wat ik ook tegenspartelde, er hielp geen lieve vader of moeder aan. Ik kon er een aantal kwartjes méér verdienen, dus het was een uitgemaakte zaak, dat die kans benut moest worden. Ik kwam in de weverij terecht als hulpje bij zes „touwen" (weefma- chines). Mijn eerste baas was Wim „Snur", (Oosterbrugge). Elke zater dag gaf hij mij, als een stimulans om goed mijn best te doen, een ex tra kwartje, uit zijn eigen zak, als fooi! Dat was een heel kapitaal en ik mocht het zélf houden. Mét het kwartje dat ik als zakgeld beurde, was dat een bedrag van vijftig cent, voor toenmalige begrippen een me- rakelse mazzel. Moet je nu om ko men!... Een gedeelte van dit zakgeld zet te ik bij vrouw Albertl op de bank. Op de toonbank dan, wel te ver staan. Onder andere kochten we als jongelui daar vaak een „losse" si garet, voor een cent per stuk. De oudere Veenèndalérs kennen de'toen malige merken nog wel: Player, Pi rate, Vlag, Three Bells en Chief Whip, maar deze laatste was een dure, die kreeg je niet voor een cent..." Op foto: De Zandstraat in Veenen daal omstreeks 1920. ARNHEM „Vechtersbaas, messe trekker, dief, vuile viezerds, smeerlap pen, vetzakken", zo galmde het op een dag door het trappehuis van een flat aan de Slotemaker de Bruinestraat in Veenendaal. Het was een ontmoeting tussen de huurlieden in de flat. Ze hadden het eerst prima met elkaar kunnen vinden, maar sinds er veertien dagen tevoren een keer een aanmerking was gemaakt bleef de situatie gespannen. Zo ook die dag in mei, toen het echt paar dat zo werd uitgescholden juist doende was hun trappen schoon te ma- ADVERTENTIE ken. Hun 31-jarige buurvrouw liep langs, en bleef vervolgens enige tijd zwijgend tegenover het echtpaar staan. Toen barstte de tirade los. De buurvrouw was gisteren niet ver schenen voor de politierechter in Arn hem, die over het geval moest oorde len. Zo wel de mannelijke helft van het echtpaar. Hij bevestigde wat de politie had genoteerd. „Ik acht haar wel in staat onomwon den haar vocabulaire te gebruiken, dat is bij de politie ook wel gebleken", zei de officier van justitie. Hij eiste vijftig gulden boete. Het vonnis luidde overeenkomstig. VEENENDAAL Van 3 tot 8 novem ber wordt ook in Veenendaal weer huis-aan-huis gecollecterd ten bate van 't Nederlands Oorlogsgraven Comi té. Op 8 november zal de actie worden besloten met een straatcollecte. Het plaatselijke comité hoopt, dat velen op die dag zich zullen tooien met de klap roos, zinnebeeld van eerbiedik geden ken van de gevallenen in de tweede wereldoorlog, teken ook van dankbaar heid voor de offers die voor de vrijheid zijn gebracht. ADVERTENTIE Als u Beko ziet staan, zit daar een warme bakker achter. SCHERPENZEEL Maandag komt ds. J. Smit die door de Herv. Gemeente in Scherpenzeel is beroepen, kennis ma ken met Scherpenzeel en de gemeente leden. Na de middag zal hij door de kerkvoogdij door Scherpenzeel worden rondgeleid om het dorp te bezichtigen, en om 7.30 uur is er een vergadering met de kerkeraad. Om 8.15 uur is er voor de gemeenteleden gelegenheid om kennis met hem te maken in Filalethes.

De Vallei | 1969 | | pagina 3