IN RESTEREN NU VOOR DERDE MAAL WETHOUDERS- VERKIEZINGEN? W ethouder j. den Hartog wil functie neerleggen Dronken rijder voor de rechter Nieuwe directrice n Provinciale Staten: Minder subsidie voor consultatiebureaus LOCO-BURGEMEESTER A. VAN DE BOGERT: WE MOETEN SPIJKERS MET KOPPEN SLAAN 't Dorpshuis moet er komen Schetsplannen over enkele dagen gereed Vermoedelijk 1 januari: Twee weken cel voor Didammer die dronk Utrecbt laat Damslapers ongemoeid Vergadering Polderdistrict Neder-Betuwe Orgelconcert op hervorming^ in Oude Kerk Ouderavond HAL-schooI Bejaarden praatten ovek 't onderwijs Muziekleerlingen doen examen Hevige botsing NCY B ledental bijna honderd RESTEREN Wethouder J. den Hartog ARP) legt nog voor het einde van deze zittingsperiode zijn functie neer. De wethouder gaat verhuizen naar Zetten en zal vermoe delijk per 1 januari 1970 zijn ontslag aanvragen. Een en ander werd gisteravond laat vanuit raadskringcn in Reste ren vernomen. Men noemde het waarschijnlijk, dat de wethouder tijdens de raadsvergadering van vrijdag een verklaring over zijn voorgenomen vertrek zal afleggen. „Ik kon er vroeger goed tegen VAKANTIEVERLOF SLAPERS MARKTEN Suggestie Beginstoot Enthousiast Akties DONDERDAG 30 OKTOBER 1969 Er was in de gemeente Kesteren al geruime tijd sprake van een mogelijk vertrek van wethouder Den Hartog. Algemeen werd echter aangenomen, dat deze daarmee zou wachten tot na de huidige zittingsperiode. Dat de wethouder heeft besloten reeds begin volgend jaar te vertrekken, komt als een donderslag bij heldere hemel. Hier door ziet de gemeenteraad zich voor de derde maal tijdens deze zittingspe riode geplaatst voor wethoudersver kiezingen, die in Kesteren doorgaans veel politieke stof doen op waaien. Voor politieke tegenstanders van wethouder Den Hartog komt diens vertrek helemaal niet zo onverwacht. ..Het moet de wethouder al geruime tijd duidelijk zijn. dat bij het vertrou wen van de voltallige raad niet meer heeft. Zijn vertrek kunnen wij daar niet los van zien. Vooral niet omdat het gevaar van een motie van wantrou wen tegen hem nog steeds niet is gewe ken", zo luidde hun commentaar. Wethouder Den Hartog heeft zijn vertrek inmiddels reeds bij enkele raadsleden aangekondigd. Zo is onder meer het SGP-raadslid C.H. Janen- Schuiling ervarj op de hoogte. Zelf was de wethouder gisteravond niet meer voor commentaar bereikbaar. Volgens sommige raadsleden ligt het voor de hand dat de wethouder vrijdag avond zijn vertrek tijdens de raadsver- kadering zal aankondigen. Intussen wordt op bescheiden schaal overleg ge pleegd over een mogelijke kandidaat- wethouder. Nu reeds wordt de voorma lige wethouder J. van Appeldoorn als 'n serieuze kanshebber beschouwd, doch aan deze speculaties mag nog weinig waarde worden gehecht. TIEL Het college van het polder district Neder-Betuwe gaat maandag 3 november, 's avonds om 8 uur vergade ren in het districtshuis in Tiel. Op de agenda staat onder andere de beëdiging van de hoofdgeërfden H. van Lent en F. C. Verbrugh. Verder zullen de reke ningen over 1968 van het district en de buitenafdeling „Prins Willemswaard" vastgesteld worden, alsmede de begro tingen voor 1970. ARNHEM „Daar kan geen paard tegen, zoveel als u toen op had", zei gisteren de Arnhemse politierechter te- g< i de 66-jarige Herman van O. uit Di- dam. Glaasje op glaasje had hij ge dronken, toen hij op een avond in au gustus op bezoek ging bij een vriend in Eist. Telkens als het borreltje op was, kwam er automatisch weer een nieuw. Daarom had de vrouw van Van O's kennis gezegd dat hij maar moest blij- van slapen. Maar de Didammer was eigenwijs. Zijn gastheer vond dat toen al zo griezelig dat hij Van O. achterna ging. Ver hoefde hij daarvoor niet te ghan, want op de Veenendaalsestraatweg in Eist al ging het mis. De bestuurder van een tegemoetkomende auto wist door blik semsnel de berm op te zoeken ergere gevolgen dan wat plaatschade te voor komen. „U had niet alleen de autoweg niet meer kunnen vinden, maar u was zelfs uw hele bewustzijn kwijt", verweet de politierechter hem. „U vond u zelf pas weer terug toen de politie bij de auto stond. Maar de getuigen vertelden dat u ondertussen levensgevaarlijk hebt ge reden". „Ik werd niet goed. Ineens was ik helemaal suf", zei Van O. „Dat is een bekend gevolg van drankgebruik," zei de politierechter. „U was stom dronken. Er is geen goed woord van te zeggen". „Inderdaad", antwoordde de Didammer. „Maar ik zeg u dat ik nooit meer drink. Ik kan er goed buiten". De officier van justitie liet zich niet overtuigen. „Dat had hij na de vorige veroordeling voor dronken rijden moe ten bedenken", vond hij. Van O. kreeg overeenkomstig de eis veertien dagen gevangenisstraf en een jaar ontzegging. EDE Vrijdag 31 oktober staat in het teken van de kerkhervorming. In verband daarmee wordt zaterdagavond het orgel van de Oude Kerk aan de Grotestraat bespeeld door Feike Asma. De aanwezigen hebben gelegenheid tot het welslagen van de avond bij te dra gen door mee te doen aan de samenzang waarvoor een plaats in het programma is ingeruimd. Het Comité Orgelconcerten Ede, dat indertijd het initiatief nam tot een or gelconcert op of voor de Hervormings dag, is verheugd over de toenemende belangstelling van de zijde van de in woners van Ede en wijde omgeving. In het bijzonder is een stijgende interesse bij de jeugd waar te nemen. Het programma voor deze avond (za terdag 1 november a.s.) is als volgt: 1. Inleidend koraalspel Psalm 72 vers 7 ..Laat ons de grote Naam bezingen", Feike Asma; 2a. Trio in c-moll (Ada gio - Allegro), b. Toccata in F-dur, Joh. Seb. Bach (1685-1750); 3. Choral I in E majeur, César Franck (1822-1890): 4. Toccata in b mineur, Eugène Gigout (1844-1925); 5a. Menuet (4e Symphonie), b. Adagio (3e Symphonie), Louis Vierne (1870-1937); 6. Dieu parmi nous, Olivier Messiaen (geb. 1908); 7a. Orgelkoraal: „Morgenglans der eeuwigheid", b. Fan tasie: „Een vast Burg is onze God" (sa menzang vers 1 en 4), Jan Zwart (1877- 1937). Eveneens in de Oude Kerk wordt op donderdag 20 november a.s. een kerk- concert gegeven door het Chr. Orato riumkoor Excelsior o.l.v. Bernard Bur ger m.m.v. Jan D. van Laar, orgel en een Trombonekwartet o.l.v. Gerrit v. Sloo- ten. Uitgevoerd wordt „Die kleine Or- gelmesse" van Joh. Seb. Bach, bestaan de uit orgelsoli en tien koralen. J. den Hartog: voortijdig vertrek donderslag bij heldere hemel. RHENEN De oudercommissie van de openbare halschool aan de Acacia laan heeft een vergadering itgeschre- ven voor maandag 3 november in de school. Van het bestuur zijn aftredend en herkiesbaar de dames J. Cijs-Nico- laas en M. v.d. Berg-van Ingen. Het be stuur stelt voor als nieuw lid te be noemen mevrouw E. T. Tammens-Syt- sema. Eventuele andere kandidaten kun nen worden aangemeld bij mevrouw Cijs, Verlengde Acacialaan 11, vóór de aanvang van de vergadering. Na de pauze vertoont de heer E. Koot, onderwijzer aan de Halschool, zelfge maakte dia's. De titel luidt: „Een va kantie in Israël, brandpunt van de we reld." RENSWOUDE Na de opening door Ds. v. d. Peut, sprak woensdagmiddag in gebouw Rehoboth de heer Held, Hoofd der Christelijke School te Rens- woude, voor een gehoor van zo onge veer 30 bejaarden. Het onderwerp was „De school van binnen en van buiten", waarbij spre ker voornamelijk de nadruk legde op het verschil tussen onderwijs van vroe ger en nu. Hierop volgde een aardige bespreking temeer daar de oudere Renswoudena- ren nog wel wisten hoe in hun tijd het onderwijs gegeven werd. KESTEREN In de periode van 27 oktober tot en met 6 november worden de jaarlijkse schoolexamens gehouden voor leerlingen van de Streekmuziek- school Kesteren en Omstreken. De betrokken kandidaten zullen dan voor de examen-commissie moeten verschijnen, teneinde hun vorderingen en prestaties op hun instrument te laten beoordelen. In deze examen-commissie, die on der leiding staat van de directeur van de Streekmuziekschool. de heer J. H. van Alphen uit Culemborg, hebben de aan de school verbonden leerkrachten zitting. Als gecommitteerden voor het school bestuur zijn aangezocht: mevr. J. van Eijnsbergen-Van der Kolk, oud-lerares aan een kweekschool en secretaresse van de Gehrelsvereniging, wonènde te Rheden en de heer Dick Blokbergen, directeur van d? Stedelijke Muziek school te Wageningen. Aan de geslaagden zullen de behaal de getuigschriften worden uitgereikt tij dens een leerlingen-uitvoering, die zal worden gehouden op vrijdag 7 novem ber in het nieuwe Dorpshuis te Keste ren. De Streekmuziekschool Kesteren en Omstreken kent voor de diverse instru menten vier graden, die steeds na on geveer 2 jaar kunnen worden behaald. Voor examen A hebben zich gemeld 34 kandidaten; voor examen B 10 kandida ten; voor examen C 7 kandidaten en voor examen D 2 kandidaten, zodat er totaal 53 kandidaten examen zullen doen. De examens zullen in de volgende ge bouwen plaats vinden: Op 31 oktober alsmede op 1 november in de Muziek school te Kesteren, op 4 en 6 november in het gebouw Mariakroon te Culem borg en op 6 november in gebouw Ire ne te Rhenen. ARNHEM Op een dag in juli ging de 45-jarige autohandelaar B. van M. uit Rhenen op zoek naar een kennis. Hy wist dat hy de man in het een of andere café wel kon treffen; maar hoe hy ook het ene etablissement in- en het andere uitwandelde, de man was niet te vinden. Nu zou er nog niets aan de hand zijn geweest als niet Van M. in elk café waar hij om dc hoek keek ook een paar pilsjes achteroversloeg. Zo kwam het dat hij aan hel eind van zijn langdurige nasporingen ergens bij Driel plotseling onder aan de dijk stond geparkeerd. Hij was erg boos toen de politie hem daarover een paar vragen kwam stellen, in de uiterwaar den. „Acht a negen pilsjes liegt er niet om", vond gisteren de officier van Justitie bij de politierechter in Arnhem. „Zoeken kan best. maar dan moet het met één pils afgelopen zijn". Van M. kon het maar moeilijk ver werken, zoveel kritiek. „Ik ben hartpa tiënt", znikte hij. „Vroeger kon ik er heel goed tegen". De officier hield bij zijn eis rekening met Van M.'s hart kwaal. „Toch", zei hij, „kan ik me voorstellen dat de nabestaanden van de slachtoffers van een dronken rijder er net zo bijstaan als hij nu" De eis luidde twee weken voorwaar- lijke gevangenisstraf en acht maanden ontzegging, plus zestig gulden boete. „Daar hoeft u zich niet over te be klagen", vond de politierechter. Hij vonniste conform. MAURIK Met ingang van 1 no vember is mej. J. van Krieken be noemd tot directrice van het bejaar dencentrum Valentijn te Maurik. De nieuwe directrice (56 jaar) was laatste lijk hoofd van de chirurgische afde ling van het Tielse ziekenhuis Bethes- da. Daarvoor was zij waarnemend hoofd op dezelfde afdeling van een zie kenhuis in Leeuwarden. Deze verande ring van werkkring betekend voor haar een hele ommezwaai, „want", zo zei ze. v,ik had het in Tiel reuze naar m'n zin". Het bejaardencentrum „Valen tijn" telt 100 bejaarden. UTRECHT Dc vergadering van provinciale staten van Utrecht heeft zich gisteren achter het voorstel van gedeputeerde staten geschaard om de provinciale bijdrage in de kosten van het uitvoerend plaatselijk coasultatie- bureauwerk voor zuigelingen en kleu ters te verminderen tot voor 1969 ten hoogste 20% en voor 1970 ten hoogste 10%. Aanvankelijk maakten mr. Schutte- vaer (VVD) en drs. Kuitenbrouwer (KVP) bezwaar tegen de plotselinge subsidieverlaging, omdat de Provinci ale Raad voor de Volksgezondheid er in zijn advies op gewezen had dat het van het grootste belang was dat de be trokken plaatselijke verenigingen vroegtijdig van een eventuele vérla- ging op de hoogte werden gesteld. Mr. Schuttevaer vond dat dit advies, dat vier-en-een-halve-maand geleden gege ven werd, door de gedeputeerden wel erg in de wind geslagen was. „De verenigingen moeten nu ergens anders voor subsidie aankloppen en in de meeste gevallen zal dat bij de ge meente zijn", aldus mr. Schuttevaer. „Nu zij zo laat van deze beslissing op de hoogte worden gesteld lopen ze het gevaar van die zijde ook gern subsidie te krijgen, omdat de gemeentebegro tingen als vastgesteld zijn". In haar antwoord wees mevr. Telle- ges-Veldstra, geduputeerde voor wel- zijnsbehartiging, erop dat het college deze overwegingen bij het opstellen van het voorstel niet over het hoofd had gezien. „Maar nu het rijk geheel onverwacht ook subsidie is gaan ver- sterkken met terugwerkende kracht vanaf 1 jan. '68 zijn wij ervan overtuigd dat de kruisverenigingen niet in finan ciële moeilijkheden zullen komen door de vermindering van de provinciale subsidie." Hierna werd het voorstel zonder stemming aangenomen. Provinciale staten hechtten vervolgens ook hun goedkeuring aan de voorstellen inzake een verhoging van de maximumbedra gen verbonden aan de financiële steun verlening t.b.v. wijkgebouwen met 30 pet. en een verhoging van het geldende maximumbedrag voor de subsidiëring van sociaal-culturele centra (dorpshui zen). Het voorstel tot wijziging van het amtenarenreglement voor de provin cie Utrecht werd aangehouden tot de volgende vergadering. Aanleiding hier toe was de voorgenomen verhoging van het vakantieverlof van 15 tot 17 dagen. Enkele weken voor de vergade ring ontvingen gedeputeerde staten nl. een circulaire van de staatssecreta ris van Binnenlandse Zaken waaruit bleek dat deze verhoging geen door gang zou kunnen vinden. Verscheidene statenleden waren voor aanhouden van het voorstel, omdat het vandaag, 30 oktober, ter sprake zal komen bij een centraal overleg in Den Haag. Ook de Damslapers, de jongelui die in de afgelopen zomer de nacht plach ten door te brengen op de Dam in Amsterdam, waren gisteren in de ver gadering van Provinciale Saten onder werp van gesprek. De aanleiding was een brief die de Stichting Nederland Vrij aan gedeputeerde staten toezond. De stichting vroeg daarin stappen te ondernemen bij de regering en bij het gemeentebestuur van Amsterdan, ten einde te bewerkstelligen dat de zich in het Nationaal Monument bevindende urn met aarde van fusilladeplaatsen daaruit wordt weggenomen. Ir. Hoepelman (PSP) noemde het een droeve zaak dat juist de Boeren partij van Putten zich opwierp voor de oorlogsslachtoffers. „Natuurlijk moet het monument met de nodige piëteit tegemoetgetreden worden", aldus het statenlid, „maar het is ten hemel schreiend dat de Boerenpartij het mo nument wil gebruiken voor een politie ke actie als deze". De heer I)e Kievid (Binding Rechts) uit Veencndaal wilde graag dat het college zijn sympathie betuigde aan de stichting. „Deze jongelui, niet alleen Nederlanders maar ook buitenlanders, slapen op en bekladden het Nationaal Monument en maken kransleggingen onmogelijk. Om aan deze wantoestan den een eind te maken moeten we de urn weghalen. Misschien dat op die manier de ge meente Amsterdam tot ingrijpen wordt gedwongen. We zijn het aan onze ge vallenen verplicht een eind te maken aan deze situatie." De vergadering was het niet met de heer De Kievid eens en besloot geen stappen tot het wegha len van de urn te ondernemen. SCHERPENZEEL Op de biggen- markt te Scherpenzeel werden aange voerd 100 stuks. De handel was slecht en de prijzen varieerden van f 95 tot f 105 per stuk, LEERSUM De behoefte aan een dorpshuis in I^ersum is sinds de verwoes tende brand in (beat)boerderij „Het Hof" groter dan ooit tevoren. Plaatselijke verenigingen, die samen met beatclub „De Weerwolf" in de boerderij hun do micilie hadden, stonden plotseling op straat. Opnieuw was het verenigingsle ven aangewezen op zaaltjes en huiskamers. Even plotseling als de brand uit brak, werd de gedachte aan een dorpshuis in Leersum weer actueel. Niemand minder dan loco-burgemeester A. van de Bogert tracht nu de bevolking van Leersum aan te sporen tot een gezamenlijke inzet om het dorpshuis te realise ren. „Ik zou de mensen wel wakker willen schudden om ze het belang van een dorpshuis te laten inzien. Maar hoe dan ook, dat dorpshuis komt er, daarvan ben ik overtuigd", aldus de loco-burgemeester. De in juni 1968 opgerichte werkgroep, die streeft naar de bouw van een dorps huis in Leersum. heeft in haar bestaansperiode nog weinig van zich laten ho ren. Sinds enkele weken is de werkgroep echter merkbaar actief. Er wordt hard gewerkt om de plannen voor een dorpshuis nu eindelijk eens definitief op stapel te zetten. Over enkele dagen komen de eerste schetsplannen van de tekentafels en kan het eigenlijke (en moeilijkste) werk beginnen. Doorslag gevend bij de realisering van het dorpshuis is ongetwijfeld de bereidheid van de Leersumse bevolking om financiële offers te brengen. „Wij zijn er als gemeentebestuur van overtuigd, dat een dorpshuis voor Leersum zo langzamerhand een bitte re noodzaak is. Van onze kant is het wachten echter nog steeds op het par ticulier initiatief en de vastomlijnde plannen, die tot nu toe helaas nog steeds zijn uitgebleven. Wanner het ge meentebestuur zelf een dorpshuis zou gaan bouwen, komt het niet in aan merking voor die subsidies, waarvan een vereniging of stichting zou kunnen profiteren". Woorden uit de mond van loco-burgemeester A. van de Bogert, die enkele jaren geleden de Leersum se bevolking al trachtte warm te ma ken voor een dorpshuis. „Onmiddellijk na mijn suggestie is er uit het verenigingsleven een werk groep geformeerd, die zich met de realisering van het dorpshuis zou gaan bezighouden. Ik heb haar alle nodige informatie en documentatie over dorps huizen gegeven met de gedachte, dat er binnen niet al te lange tijd wel plan nen bij het gemeentebestuur op tafel zouden verschijnen. Helaas is alles niet zo vlot gegaan als ik mezelf had voor gesteld", vertelt de heer Van de Bogert enigszins teleurgesteld. Toch heeft de loco-burgemeester, die vijf jaar geleden al voorzag, dat er in zijn gemeente behoefte aan een dorps huis zou ontstaan, nog niet alle hoop verloren. Hij is zelfs weer enigszins op timistisch en verwacht dat binnen af zienbare tijd zijn wens het dorps huis in vervulling zal gaan. „Er moet op korte termijn wat gebeuren. Spijkers met koppen moeten er gesla gen worden", zegt hij. Vandaar ook dat het gemeentebestuur over enkele dagen de werkgroep zal ontbieden om over de dorpshuisplannen van gedach ten te wisselen. loos toezien. Het is ons alleen maar begonnen om die beginstoot waar we nu eigenlijk al meer dan een jaar op wachten". Dc loco-burgemeester maakt duidelijk, dat het zoeken naar een plaatsje voor het dorpshuis al eni ge tijd geen probleem meer is. „De stedebouwbundige heeft het dorpshuis gepland naast de dorpsvijver, onge veer op de plaats waar tot voor kort „D eHof" stond. Verder is er al ge dacht aan het toekomstike dorpshuis een gymnastieklokaal te bouwen maar dat is nog niet zeker". Volgens de loco-burgemeester hangt alles op dit moment af van de werk groep en natuurlijk vooral van de Leer sumse bevolking. De heer Van de Bp- gert: „Als iedereen in Leersum mee werkt, kan het dorpshuis en misschien ook het gymnastieklokaal er binnen twee jaar staan. Ook financieel moet men er wat voor over hebben. Ten slotte is zo'n dorpshuis in het belang van iedere ingezetene. De werkgroep, die bij de oprichting uit zeven personen bestond, is inmid dels geslonken tot vier leden. Nog pas drie weken geleden legde de voorzitter, de heer A. Knoop, zijn functie wegens drukke werkzaamheden neer. De se cretaresse van de werkgroep, mevr. N. A. Lutmers: „Alle berichten over on enigheid met de voorzitter zijn uit de lucht gegrepen. De man had het ge woon te druk en heeft daarom be dankt. Zijn vertrek is overigens voor ons ook geen reden minder enthousiast verder te gaan". „We zullen proberen de werkgroep zo snel mogelijk weer aan te vullen met drie personen, zodat we weer op normale sterkte zijn. Als dat het ge val is, kunnen we gaan werken aan de statuten, want het is nu eenmaal nood zakelijk, dat de werkgroep na erken ning wordt omgezet in een wettelijk erkende stichting. Overigens verwacht ik, dat dit al zeer binnenkort het ge val zal zijn", aldus mevr. Lutmers. „Die werkgroep kan op 100 procent medewerking van het gemeentebestuur rekenen. Wij zullen met raad en daad ter zijde staan en beslist niet werke- Over niet al te lange tijd kunnen, volgens de secretaresse van de werk groep, ook de eerste acties voor het dorpshuis in Leersum worden ver wacht. „Natuurlijk is er veel geld no dig en daarvoor zullen we een beroep moeten doen op de bevolking. Ook de verenigingen zullen worden ingescha keld. Wat er precies gaat gebeuren kan ik nu nog moeilijk zeggen. De me dewerking van de bevolking is in ieder geval een eerste vereiste". Mevrouw Lutmers besluit met te zeg gen. dat de werkgroep het liefst al veel eerder actief zou zijn geweest. „Maar we wilden de collecten en acties voor het zwembad in Leersum niet door kruisen. Vandaar dat we maar even hebben gewacht..." TIEL Op de kruising Medelsestraat/ Wethouder Schooltslaan/Leeuweriklaan verleende de Tielse automobilist C. O. gisteren rond het middaguur geen voor rang aan een stadgenoot/chaufféur, waardoor beide wagens met een hevige klap tegen elkaar aan vlogen. Laatst genoemde W. H. van T. kwam even als O. met de schrik vrij, maar de auto's werden zwaar beschadigd. ELST Ten onrechte was onlangs in de krant te lezen dat het ledental van de afdeling Eist van de Nederland se Christen Vrouwen Bond 79 bedraagt. Het juiste aantal is 97 (zevenennegen tig). Voorts werd vermeld dat mevr. L. Wildeman in de plaats kwam van de niet herkozen mevr. Van Spanje. De juiste situatie is dat degene die acht jaar de functie van propagandiste be- kleede, definitief aftreedt, zodat herkie zing bij voorbaat was uitgesloten. Ook de kop boven het bericht blijkt een misverstand te hebben gecreëerd. Voor de goede orde: er heeft welis waar een groepje dames voor het lid maatschap bedankt, maar hoofdzake lijk in verband met verhuizing, en niet uit gebrek aan interesse voor de NCVB red.

De Vallei | 1969 | | pagina 5