Strauss en Möller in vriendelijk debat FLORYN Prinses in tank Spionage-complot in Frankrijk opgerold Anders Wie zei er ook w eer dat alle verpakte tarwebrood hetzelfde was? Over de grenzen Goedkoop de^winter Ha fijn., een borrel van floryn! begroet een nieuwe tijd Labour damt verlies in Zwarte Panter tijdens proces geketend en mond gesnoerd Brandt wil Ulbricht tegemoet komen Tien Grieken voor krijgsraad Proteststakingen in Baskenland Zaak-Kennedy met gesloten deuren Starfight er 101 Britten in Moskou fnochten huwen Kenjatta verbiedt oppositie Generaal Grigorenko in kliniek DESKUNDIG RUIMER Premier De Jong en minister terug in ons land Inlichtingen voor Roemenië Pül'Ol^engl Duitsers „ontsierden" King Corn...'t enige dat u weggooit, is de verpakking. VRIJDAG 31 OKTOBER 1969 ATHENE In Athene is donderdag voor de krijgsraad een proces begon nen tegen negen mannen en een meisje die worden verdacht van het plegen van bomaanslagen in Athene begin de ze maand. Onder de staat van beleg, die sinds april 1967 van kracht is, kun nen ze tot levenslang worden veroor deeld. Volgens de aanklacht zijn de tien verdachten lid van een ondergrondse organisatie „de Griekse democratische beweging", en hebben ze contact gehad met verbannen tegenstanders van het regime. Zij zouden in 1968 een sabotage groep hebben gevormd, die verant woordelijk wordt gesteld voor 20 bom aanslagen in Athene. Volgens de politie zijn ze betrapt op het binnensmokkelen van geweren en •xplosieven. Verwacht wordt dat het proces, waar voor strenge veiligheidsmaatregelen zijn genomen, twee dagen zal duren. MOSKOU Met de voltrekkingen van twee huwelijken tussen een En gelsman en een Russin in het „huwe lijkspaleis"» van Moskou is de laatste fase afgewikkeld van een ingewikkelde spionnen-uitwisseling tussen Rusland en Engeland. De belangrijkste stap daarvoor was de vrijlating van de spionnen Morris en Lola Cohen, alias Peter en Helen Kroger, in ruil voor de Engelse lector Gerald Brooke. De huwelijken werden voltrokken tus sen de 38-jarige hoogleraar Russisch Mervyn Matthews en de 30 jaar oude Ljoedmilla Bibikova, die elkaar zes jaar geleden in Moskou hadden ont moet. en tussen de 38-jarige automon teur Derek Deason en de 39-jarige on derwijzeres Eleanora Ginsburg, die twee jaar eerder op vakantie met el kaar in contact waren gekomen. Het Kremlin had de huwelijken tus sen hen steeds tegengehouden, totdat de Engelsen deze als een van hun voor waarden stelden in de spionnenruil. NAIROBI De Keniase regering heeft de enige oppositiepartij in het land, de Keniase Volksunie, verboden. Volgens de officiële bekendmaking is gebleken dat de „ondermijnende acti viteit van de partij steeds groter wordt. De leider van de Keniase Volksunie (KPU), Odinga Oginga en de overige zeven parlementsleden van de KPU, zijn maandag in hechtenis genomen na ongeregeldheden in de stad Kisoemoe aan het Victoria-Meer. Tijdens een be zoek van de Keniase president Jomo Kenyatta afgelopen zaterdag werden in Kisoemoe vijf mensen gedood en 48 gewond. Begin 1970 moeten in Kenia de eerste algemene verkiezingen sinds 1963 wor den gehouden. Een datum voor de ver kiezingen is nog niet vastgesteld. BONN Op de tweede dag van het debat in de Bondsdag over de beleids verklaring van de nieuwe coalitieregering heeft minister van Economische Zaken Karl Schiller het besluit tot opwaardering van de mark met 8,5 procent verdedigd. De minister herhaalde het regeringsstandpunt, dat de revaluatie nodig was om oververhitting van de economie en stijging van de prijzen tegen te gaan. Hij werd herhaaldelijk geïnterrumpeerd door de voormalige minister van Fi nanciën, Franz Josef Strauss, die verklaarde dat sommige economen revaluatie hadden afgeraden en juist voor handhaving van de economische hausse had den gepleit Opvallend was de vriendelijkheid waarmee de twee politieke te genstanders elkaar bejegenden. ADVERTENTIE De CSU-leider zei positief te staan te genover een „conjuctuurpolitiek van de grote lijn", maar hij wees „zenuwach tige correcties in onderdelen" van de hand. Zo betuigde hij ook zijn instem ming met Brandts verklaring, dat hij een nationale landbouwpolitiek voor staat, doch hij vond dat men niet „zo als in het plan-Mansholt, bepaalde tak ken van de economie door ondergangs- prognosen op lange termijn, in per manente angst mag houden". Over de revaluatie van de mark zei Strauss, dat minister Schiller aan een legende werkt, waarin hij de rol speelt van de redder en alle tegenstanders van een opwaardering worden afge schilderd als de vijanden van een ge zonde economische politiek. Hij be streed de beschuldigingen van Brandt en Schiller, dat door zijn houding als minister van Financiën in het kabinet- Kiesinger, de speculatiegolf was losge komen. Strauss betoogde dat deze spe culaties het gevolg waren geweest van MOSKOU De gepensioneerde Rus sische generaal-majoor Pjotr Grigo- renko, een van de leiders van de groep intellectuelen in Moskou, die zich niet kunnen verenigen met de gang van za ken in de Sovjet-Unie, bevindt zich in een psychiatrische kliniek. Een arts van de kliniek had de vrouw van de generaal opgebeld met de mededeling dat haar man daar een behandeling ondergaat. Generaal-Majoor Grigorenko werd in mei in Tasjkent gearresteerd omdat hij de Sovjet-Unie belasterd zou hebben. SAN SEBASTIAN In de Noord- spaanse industriestad Eibar hebben duizenden arbeiders het werk neerge legd uit protest tegen het doodvonnis dat de krijgsraad in Burgos eerder de ze week heeft uitgesproken tegen een Bask. De veroordeelde, Antonio Maria Arri- zabalaga, was schuldig bevonden aan terroristische activiteit. Het vonnis moet nog bekrachtigd worden door de militaire gouverneur van Burgos. Ook in andere steden in Noord-Span- je is het al tot betogingen tegen het doodvonnis gekomen. In Bilbao staak ten ongeveer vierduizend arbeiders van twee grote scheepswerven, hoewel sta kingen in Spanje verboden zijn. Don derdag werd het overlijden bekend van een 31-jarige man, die de dag tevoren bij een demonstratie tegen luchtveront reiniging in de industriële voorstad Erandio door een kogel van de politie was getroffen. Omstreeks het middaguur hielden circa duizend stakers een stille mars door de straten van het naburige indus trieplaatsje Sestao. Hun protest was gericht tegen de incidenten in Erandio en tegen het eerder vermelde doodvon nis. Leuzen tegen de terdoodveroor deling waren in het gebied van Bil bao op fabrieksmuren geschilderd. Ook in San Sebastian en Eibar zouden pogingen tot demonstraties zijn onder nomen. Er is melding gemaakt van een aantal arrestaties. In het postkantoor van de Noord- spaanse stad Pamplona zijn woensdag avond negen personen aangehouden, toen zij bezig waren met het opstellen van een telegram aan de autoriteiten om te protesteren tegen de terdoodver oordeling van Arrizabalaga. De aange houdenen zouden lid zijn van de onder grondse baskische beweging ETA. het aftreden van president De Gaulle en de daarop gevolgde devaluatie van de Franse Frank. Met klem waar schuwde hij voor de gevolgen van de revaluatie voor de Duitse uitvoer. „Het is moeilijk exportmarkten te verove ren, het is gemakkelijk deze te verlie zen en het is vrijwel onmogelijk om verloren gegane uitvoermarkten te her overen", aldus de leider van de CSU. De huidige minister van Financiën, Alex Möller, sprak tegen, dat de ex port te zwaar belast zou worden door de revaluatie met 8,5 procent. Hij wees er op dat dit percentage moet worden verminderd met de uitvoerbelasting van vier procent, die het vorige kabi net na de devaluatie van de Franse Frank had ingevoerd en die nu is afge schaft. Tot Strauss en diens liberale voorganger Heinz Starke verklaarde Möller dat hij ook in de toekomst graag gebruik zou maken van hun „deskundig advies". Kanselier Willy Brandt heeft donder dagavond een beroep gedaan op de vrienden van West-Duitsland de nieu we soepeler houding van Bonn tegen over Oost-Duitsland niet te zien als een stap op de weg naar internationale er kenning van Oost-Duitsland. In de Bondsdag verklaarde Brandt te hopen dat het buitenland zich zou reali seren dat de nieuwe koers tegenover de regering in Oost-Berlijn bedoelt de hereniging van Duitsland naderbij te brengen. „Ik hoop en verwacht dat on ze vrienden en bondgenoten onze po gingen eerbiedigen. Elke andere hou ding zou noch hulpvaardig noch vrien delijk zijn", zei Brandt. De sociaal democraten en de vrije democraten zijn op de laatste dag van het debat over de regeringsverklaring krachtig aangevallen door de oppositie, de christendemocraten van oud-kanse lier Kurt Georg Kiesinger. De CDU stelt dat Brandt zich te weinig krach tig opstelt tegenover Oost-Duitsland. De nieuwe regering heeft gezegd het be staan van twee Duitse staten te erken nen, maar wil Oost-Duitsland niet vol ledig erkennen. Brandt gaf voedsel aan het vermoe den dat Bonn bereid is ruimere inter nationale erkenning van Oost-Duitsland te tolereren als de Oostduitsers instem men met de voorstellen van Bonn voor onderhandelingen tussen beide staten. Hij verklaarde „De federale regering ziet een direct verband tussen bereid heid uit zorg om de vrede tot aanvaarding van ons aanbod en de be trekkingen van Oost-Duitsland met de buitenwereld". Hij herhaalde echter: „Voor de Bonds republiek kan de DDR nooit bui tenland zijn. Onze betrekkingen kun nen slechts van een bijzondere aard zijn". Luns DEN HAAG De minister-president, P. J. S. de Jong, en de minister van Buitenlandse Zaken, mr, J. M. A. H. Luns, zijn gisteravond in Den Haag teruggekeerd van hun officieel bezoek aan Roemenië. Premier De Jong en minister Luns waren maandag van Nederland naar Roemenië gevlogen. PARIJS In Frankrijk zijn zeven personen, van wie zes Fransen, gear resteerd wegens spionage voor Roeme nië. Tot de gearresteerden behoren 2 leden van het ministerie van Buiten landse Zaken en een officier van de Buitenlandse documentatiedienst en de contra-spionage. Drie Roemeense diplo- ADVERTENTIE margriet maten is verzocht naar Boekarest te vertrekken. De ontdekking van het spionage- complot volgt op de arrestatie 12 augus tus in Brussel van Francis Roussilhe, een Franse employé bij de NAVO die bekend heeft, dossiers aan Roemenië te hebben uitgeleverd. In Parijs zijn in verband met deze nieuwe spionagezaak drie Roemeense diplomaten persona non grata ver klaard. Twee van hen zouden lid zijn van de delegatie van hun land bij de Unesco. De gearresteerde man van de Franse geheime dienst werkte voor de Service de documentation extérieure et de contre spionnage. In verband met een en ander werd er te Parijs nog de aandacht op gevestigd, dat een Franse militaire attaché, verbonden aan de ambassade te Boekarest, verleden week bij een auto-ongeluk om het leven was gekomen. De namen van drie van de gearres teerde Fransen, die, evenals Roussilhe voor een gerechtshof zullen verschijnen dat zaken van staatsveiligheid behandelt zijn: De 38-jarige Pierre Rocheron, een oud-derde secretaris aan de Franse am bassade te Washington en thans een vooraanstaand functionaris van de in ternationale bank voor heropbouw en ontwikkeling te Parijs; De 38-jarige Robert van de Wille, die vroeger voor de NAVO werkte en sinds 1962 voor een reclamebureau te Parijs en; De 50-jarige Eugène Rousseau, de man van de contra-spionagedienst. De Franse contra-spionage had ont dekt, dat Roussilhe in nauw contact was blijven staan met Van de Wille, sinds deze in 1962 de NAVO verliet en dat Van de Wille regelmatig te Parijs ontmoetingen had met leden van het Romeense diplomatieke corps, die, naar men aanneemt, mensen van de gehei me dienst van hun land waren. Hiervan leidde het spoor naar Roche ron, die vermoedelijk aan de Roemenen en aan Rousseau economische en poli tieke inlichtingen, van de bank afkom stig, had doorgegeven. De Roemenen waren er klaarblijke lijk op uit contacten te maken in krin gen van Roemeense immigranten in Frankrijk en daarbij na te gaan of zich in Frankrijk nog personen bevonden, die tegen het communistische regime in Roemenië waren. Prinses Anne vufi Engeland, die op het ogenblik een bezoek brengt aan „Duitsland, is higr^gefotografeerd in een tankoverall, terwijl zij de hoofdtelefoon van een tank-comman dant opzet. Zij bezocht een Brits tank onderdeel en liet zich niet alleen alles uitleggen, maar kroop ook daadwer kelijk in een zware Chieffain, om zich in de omstandigheden van de tank soldaten te kunnen verplaatsen. LONDEN Bij tussentijdse verkie zingen in vijf districten heeft premier Harold Wilsons labourpartij donderdag vier zetels behouden en een zetel ver loren aan de conservatieven. I)e meerderheid van labour in de dis tricten was geringer dan bij de voor gaande verkiezingen. Maar het verlies in percentages was kleiner dan bij tus sentijdse verkiezingen die vorig jaar zijn gehouden. Nu wonnen de conservatieven gemid deld tien procent, vorig jaar gemiddeld 17 procent. Labour heeft Swindon in Wiltshire aan de conservatieven verloren. De opkomst is gering geweest, wat Labour meer schade heeft berokkend dan de conservatieven. De vier districten die Labour be hield, zijn Glasgow-Gorbals in Schot land, Islington North en Paddington North, beide in Londen, en Newcastle- under-Lyme in Midden-Engeland. In al le vier nam het overwicht van Labour af. De conservatieven kregen van 7,8 tot 11,4 procent meer stemmen dan in 1966. Aan een winst van 4 procent op Labour hebben zij voldoende om de volgende algemene verkiezingen te win nen. J BOSTON Het opperste gerechtshof van de Amerikaanse staat Massachu setts heeft bepaald, dat het onderzoek naar de dood van Mary Jo Kopechne met gesloten deuren zal gebeuren. Pers noch publiek zullen worden toegelaten tot de zittingen. Het onderzoek naar de dood van het meisje, dat verongelukte toen senator Edward Kennedy op 18 juli met zijn auto in het water reed, zal niet in het openbaar worden gehouden „om de in tegriteit, het karakter van het onder zoek en de doeltreffendheid daarvan" te waarborgen. Senator Kennedy heeft men nog niet om commentaar kunnen vragen, daar hij niet te bereiken was. Een medewer ker heeft evenwel namens de senator verklaard, dat Kennedy zich aan een eerder door het hof gedane waarschu wing zal houden, dat het iedereen die in de zaak betrokken is, verboden is in het openbaar verklaringen erover af te leg gen. ADVERTENTIE en zuiverheid CHICAGO Bobby Seale, voorzitter van de partij der zwarte panters, is woensdag in het proces tegen hem te Chicago aan zijn stoel geketend en ook werd hem het spreken onmogelijk ge maakt doirdat een doek voor zijn mond werd gebonden. Rechter Julius Hoffman gaf hiertoe bevel, nadat Seale enige malen gewei gerd had te zwijgen. Seale, die beweert zijn eigen verdediging te voeren, ging niet in op het aanbod, de dwangmaat regelen ongedaan te maken als hij zich zou onthouden van interrupties. Seale staat met zeven andere perso nen terecht op beschuldiging van se- menzwering tot overschrijding van de staatsgrenzen met het doel onlusten te veroorzaken in Chicago tijdens de de mocratische partijconventie in augus tus 1968. Kort voordat de leider van de zwar te panters de mond gesnoerd was, had rechter Hoffman de eerste advocaat van de acht verdachten, William Kunstier, een reprimande gegeven, omdat deze de rechter ervan had beschuldigd de verdachten en hun juridische adviseurs te intimideren. Volgens de advocaat van Seale, Garry, is het nog niet eerder in de Amerikaan se rechtspraak voorgekomen dat een verdachte wordt geketend en de mond wordt gesnoerd. Hij zal naar zijn zeg gen bij een federaal gerechtshof een klacht indienen tegen Hoffman, wegens schending van de grondwettelijke rech ten van Seale. Seale wordt ook door de staat Con necticut gezocht, op beschuldiging van moord, in verband met de dood van een lid van de zwarte panters. HONGKONG De zeven Westduit sers, die 14 maanden in China zijn vastgehouden, werden beschuldigd van economische spionage en „het ont sieren van portretten van Mao Tse Toeng", zo verluidde vandaag in Hong Kong. De Duitsers hebben een aantal bekentenissen ondertekend, omdat hun verteld was dat zij anders geen uit reisvergunning zouden krijgen. I"\e fikse kabinetswijziging, die Span- jes bejaarde dictator, generaal Franco woensdagavond heeft bekend gemaakt betekent een belangrijke ac centverschuiving in het Spaanse be leid. De oude, strak nationalistisch denkende falangisten zijn voor een deel vervangen door jonge technocra ten gematigd in hun ideologie, prag matisch in politiek handelen. Zij zijn op Europa georiënteerd en sterke pleiters voor opneming van Spanje in de Europese Economische Gemeen schap (EEG). Dit streven zal zeker in kracht toene men door de benoeming van Grego- rio Lopez Bravo tot minister van bui tenlandse zaken, die groot voorstan der is van opneming van Spanje in de Gemeenschap. De accentverschuiving zal met name de bewoners van Gibraltar hoopvol stemmen. Het is niet uitgesloten dat met de vervanging van de onbuigza me Castiello als minister van Buiten landse Zaken ook de knellende greep op het stukje Brits gebied op Spaanse bodem wat losser zal worden. Moge lijk zal Spanje zich bij de bestaande situatie neerleggen in de hoop daar door een gunstige sfeer te scheppen, die opneming in de EEG zou kunnen bevorderen. fTok op binnenlands gebied is de on- buigzame lijn wat versoepeld door de vervanging van de „harde" gene raal Camilo Alonso Vega. Hij wordt opgevolgd door Thomas Garicano Go- ni, een advocaat van gematigde op vattingen, die als betrekkelijk plooi baar wordt beschouwd. Het ontslag van generaal Vega is onge twijfeld bedoeld om wind uit de zel- LOPEZ BRAVO handelbaar len te nemen van de steeds groeiende oppositie tegen het Spaanse dictatoria le bewind en als zodanig een over winning voor het legertje betogers, dat de harde knuppels van de Spaanse politie ten spijt voortdu rend in omvang toeneemt. flfschoon de Spaanse regering door toevoeging van jong bloed de meeste nieuwe ministers zijn tussen de veertig en vijftig jaar oud nu een ander gezicht heeft gekregen, be tekent dit in geen geval een radicale ombuiging van het beleid. Ook de nieuwe ministers zijn uit de school van Franco. Zij zijn weliswaar ge matigder dan hun voorgangers, maar zeker geen voorbeelden van democra tisch bewustzijn. Onder de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken zal de Spaanse politie wellicht wat minder straf optreden hoewel dat ook de vraag is! maar dat bete kent niet dat in het vervolg betogin gen tegen de regering zullen worden toegestaan. Vele nieuwe ministers onder wie de ministers van Buitenlandse Zaken Gregorio Lopez Bravo zijn leden of aanhangers van de katholieke or ganisatie Opus Dei, een lekenorgani satie met een griezelig geheimzinnige opbouw, die bepaald niet vooruitstre vend is en waaraan fascistische trekjes niet vreemd zijn. lyiet deze jongste regeringswijziging probeert generaal Franco, die het leven langzaam uit zich voelt weg vloeien in december wordt hy 77 Spanje voor te bereiden op de pe riode na zijn dood. Met het aantrekken van meer gematig de figuren wil hij de ernstige tegen stelling wegnemen. De voornaamste bron van conflicten blijft echter be- bestaan: ook onder de nieuwe Spaan se regering blijft Spanje een dictatuur, je een dictatuur. En de nieuwe koning Juan Carlos zal een dictatuur moeten overnemen en. dat is een hachelijke zaak met alle mogelijkheden en moeilijkheden. BONN De Westduitse luchtmacht heeft haar 101-ste Starfighter verloren. Het toestel stortte neer bij de Ameri kaanse luchtmachtbasis Luke in d# staat Arizona. De Amerikaanse piloot wordt ver mist. De tweede piloot, de Westduitse luitenant Manfred Peters, redde zich met zijn schietstoel. ADVERTENTIE Een aardige mevrouw in Axel zei dat. Maar die kon het niet weten, want ze had nog nooit King Corn Stout gegeten. De meeste mensen weten wél dat King Corn Stout JTW tarwebrood zichtbaar lekkerder en gezonder is. Omdat de hele tarwekorrel erin wordt verwerkt. King Corn, overal in Nederland elke nacht vers gebakken, dagelijks vers op tafel en dagenlanger vers. (alleen King Corn kan dat zeggen).

De Vallei | 1969 | | pagina 15