Voor schooljeugd en binnensporters Modern gymnastieklokaal komt aan Oude Holleweg Burgemeester: Samenvoeging wellicht medio 1971 of begin 1972 Samenwerking bij organisatie kerkconcerten School voor JMolenbrug" 6 november in de raad Veenendaals jongeren niet naar demonstratie Concert op 15 november CHEVROLET VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Belt v;n,.jo"; 11079 Lezing met dia's voor N.C.V.B. 0 p E L Bedankt Bezwaren Kerkbezoek Spijt Avondmaal 1000 gulden Crisis Ouderlingen Bibliotheek Boekentafel Soefi-diensten Zondagsschool Krachtige rem eis bij rijden onder toezicht HORLÖM jjj VAN MANEN VAN WOUT BLAUWKOUS Hoera Verweer V.A.B. KIRPESTEIN BURGERLIJKE STAND Permanent FORD-show in showroom I Ucjfi uéytfc tijd! VRIJDAG 31 OKTOBER 1969 U weet natuurlijk wel beter, maar la ten we 's zeggen dat Driek en ik een nog vrij vers echtpaar vormen. We wonen ergens hoog in het Prins- Willem-Alexanderpark en proberen beneden ons zo af en toe iets van dat park te ontdekken, hetgeen ons niet gelukt want er staan te veel flats in de weg. Maar daar voelen we ons niet door genomen. De plaatselijke kijk op parken en plantsoenen wijkt nogal af van de algemeen gangbare mening over wat daar onder dient te worden verstaan. Gesteld dus, dat wij daar wonen. Al een jaar of vijf, onafgebroken isinds onze trouwdag. Nee, u hoeft me niet in de rede te val len, ik weet dat dat niet kan, want zo lang staan de woonsilo's daar nog niet. Ik probeer alleen maar een be paalde toestand voor u te schilderen. Er is een beetje verbeelding voor no dig, want het kan niet anders want dan kom ik niet op het punt waar ik wezen moet. Driek en ik hebben twee kinderen op ons boekje staan. Eén van bijna vier en één van amper twee. Kinderen, die ons nog geen noemenswaardige problemen hebben bezorgd, een en kel deukje in het bergmeubel en een kaal randje langs het bankstel daar gelaten. Maar nou zitten we er ineens mee. De oudste is aangeland op een leeftijd waarop men van het onderwijs gaat genieten. Weliswaar nog van het on verplichte kleuteronderricht, maar wij denken even verdeh Aan de vol gende fase het lager of zoals dat tegenwoordig heet: het basisonder wijs waar cijfers vallen en rap porten worden uitgedeeld. We gaan van de nuchtere veronderstelling uit dat niet in ieder kind een kopstuk schuilt, maar dat weet je niet van te voren. Het kan er natuurlijk in zitten en dan wil je ook graag dat de schoolmeester het er uit haalt. Zo zitten we te filosoferen, dat ons kind straks op een goeie school moet ko men, nog voordat het aan de eerste stap op de maatschappelijke ladder, het knoeien met klei en gluton be gonnen is. In die onderwijsbehoefte moeten we eerst voorzien. Net als de meeste mensen maken we ons geen zorgen over het peil van de kleuterdressuur. De ene juf mag het wat origineler aanpakken dan de andere, maar ze laten over het algemeen het grut aardig door die periode heen plakken en knippen. De richting, dat is even wat anders. Dicht bij huis is er keuze uit twee mogelijkheden. Of ons kind op een hervormde basis zetten of op een ge mengde protestants-christelijke. Waren we anders gericht dan zat er niets anders op dan ons kind achterop de fiets te zetten en het naar elders te trappen. Maar we nemen aan dat we dat niet zijn, maar hervormd. Kind naar de hervormde kleuterschool en twee jaar nadien naar de hervormde gro te school. Tenminste als dat wordt toegestaan, want die hervormde lagere school is in de plaats gekomen van de Beatrix- school en misschien is daarop wel geen ruimte beschikbaar voor kinder tjes uit het park. We kunnen evenwel gerust zijn, want één deur verder kunnen we ons kind kwijt in een gefuseerde zaak, uit gaande van de hervormden en de protestantse richtingen die alreeds samenwerkten in de christelijk-na- tionale scholen. Dat doen we dan maar. We leveren ons kind over aan het experiment, want als ik het enigzins begrepen heb is dat de bedoeling van deze nieuwe schoolvorm. Men gaat bij wijze van proef in alle voorzichtigheid samenwerken. An ders gezegd: we houden mekaar 's een poosje in de gaten, gaat het goed dan gaan we ermee door en no niet dan kappen we ermee. Ik vraag me alleen af hoe het moet als het niet blijkt te marcheren. Het zal me toch niet kunnen overkomen dat ik m'n kind van die school af moet halen, omdat er wrijving is ont staan in de gelederen van het be stuur en dat men daarom besluit de zaak op te splitsen? Als ouder wil ik daar wel een beetje zeggenschap over hebben. Ik denk dat er wel een paar meer in het Prins-Willem-Alexanderpark zijn die zich op dat punt mondig genoeg voe len. In ieder geval Ls dit krampachtige be gin een gelukwensje waard. Bij de zen dan. Wout Blauwkous RENSWOUDE De gemeenteraadsleden van Renswoude kwamen gister avond superlatieven tekort om de voortvarendheid van het college te prijzen inzake de bouw van een nieuw gymnastieklokaal, waarnaar al jaren wordt uitgezien. Deze sportaccommodatie komt er, dank zij de mogelijkheid deze in een bouwstroom te realiseren en dank zij het geld dat beschikbaar kwam na de mededeling dat de reserve van ruim f 600.000,die voor de bouw van een nieuw gemeentehuis was gereserveerd voor andere doeleinden kan worden gebruikt. De recente desillusie over het niet doorgaan van een nieuw gemeen tehuis en de wetenschap dat de op handen zijnde gemeentelijke herindeling hieraan ten grondslag ligt was men op dat moment vergeten. Het gymnastiek lokaal komt er en dat achtte de raad wel het belangrijkste voor de schooljeugd, waarvoor het in eerste instantie ls bedoeld maar ook voor de gymnastiekver eniging en de voetbalvereniging, die er 's winters gebruik van kan maken. Het nieuwe gymnastieklokaal zal worden gebouwd in de onmiddellijke nabijheid van de christelijke school aan de Oude Holleweg. Het schoolbe stuur heeft inmiddels al laten weten dat het de benodigde grond voor de prijs van f 1,- aan de gemeente wil verkopen. De kosten van deze sport accommodatie bedragen inclusief de inrichting f 271.000,-. Het wordt een modellokaal in dubbele betekenis. Niet alleen wordt de zaal het eerste exemplaar van een hele serie in een bouwstroom, het zal tevens als model dienen voor andere gemeenten die met dezelfde plannen rondlopen. De maten binnenwerks zijn 12 bij 21 meter en de hoogte 5Vt meter. De gym nastiekvereniging had aanvankelijk verzocht om een hoogte van zeven me ter, maar hiervoor krijgt men geen goedkeuring. Als inrichtingskosten wordt een bedrag van f 26.000,- ge raamd. Circa f21.000,- van dit bedrag is als inrichtingskosten nodig voor de aan schaf van het voor het lager onderwijs benodigde gymnastiekmateriaal. De rest f 5000,is nodig voor toestel len voor gebruik door een gymnastiek vereniging. De kans bestaat dat de provincie in deze kosten vijftig procent subsidie verleent. De gymnastiekvereniging heeft zich al bereid verklaard de resterende f2500,- op tafel te leggen. Ook kan van de provincie een subsidie worden ver wacht als de sportverenigingen 's win ters van de zaal gebruik gaan maken, bij gebrek aan een andere accommoda tie. Zodoende kan men tot een gemak kelijk sluitende exploitatie komen. De accommodatie krijgt verder een berging, kapstokruimte, leraarska mer, toiletten, douches, kasten en een ruim van tegels voorziene kleedruimte. „Vijf maal hoera en van harte gefe liciteerd dat u dit zo snel voor elkaar gekregen hebt", aldus de heer H. Stoer (C.H.) tot het college. Ook de heer E. Zweers (PvdA) kwam woorden tekort om zijn waardering over de plannen te uiten. Het socialistische raadslid hoop te dat de overige plannen van het col lege zoals de bouw van een repetitiege bouw annex kleedlokaal en de aanleg van sportvelden met eenzelfde voortva rendheid zullen worden gerealiseerd. Over beide laatstgenoemde objecten had de raad tevoren al het woord ge voerd. Van het repetitielokaal annex kleedlokaal kon het college al een defi nitieve schets overleggen en ook deze vond een enthousiast onthaal bij de raad. Voor de verwerving van de grond voor de aanleg van sportvelden is al contact opgenomen met de fami lie Taets van Amerongen en daarvan wordt iedere dag bericht verwacht. Voor de aanleg van de velden zal het bestemmingsplan „De Hokhorst" moe ten worden gewijzigd. Dit project om vat twee nieuwe velden met op korte afstand een kleedlokaal annex repetitie lokaal. De heer Zweers had zich overigens wel geërgerd aan de opvatting van enke le nieuwkomers in de gemeente die raad en college tijdens een inter view hadden gekarakteriseerd al een stel boeren, die achterlopen. De heer Stoer hierover: „Ik ben het eens met de man die me naar aanlei ding van deze uitspraak toever- H. STOER (CHU) hoera ADVERTENTIE trouwde: „Hier is abortus gepleegd voordat de paring heeft plaatsgevon den". Vanzelfsprekend-kwam ook de ge meentelijke herindeling van Renswoude met de gemeenten Scherpenzeel en Woudenberg weer ter sprake. Dat ge beurde naar aanleiding van een voor stel een bedrag van f2500,- beschik baar te stellen voor het laten samen stellen van een verweerschrift door prof. dr. Groenman uit Zeist. Deze so cioloog werd door de voorzitter om schreven als een deskundige par excel lence, die „met ons meewandelt tot de laatste poort van de beslissing". Burgemeester Hosang waarschuwde voor al te optimistische gedachten om trent de tijd waarbinnen de gemeente lijke herindeling haar beslag zal krij gen. Het duurt geen zes tot acht jaar maar denkt eerder aan juli 1971 of ja nuari 1972. Toch zag hij nog wel kleine kansen het gevaar af te wenden die beurte lings door optimisten werden beschre ven als sterretjes en door pessimisten als een donderbui. Na de introductie van de voorzitter, prof. dr. Groenman, werd deze gekenschetst als een blik- E. ZWEERS (P.v.d.A.) ergernis BURGEMEESTER HOSANG illusie sembeVeiliger, die naar men hoopte goed zal gaan functioneren. De heer Stoer nam aan, dat de bur gemeester als statenlid van Utrecht in dit college ook zijn zegje wel zou doen. Deze verzekering kreeg hij met de mededeling dat binnen de CHU-fractie waartoe burgemeester Hosang behoort de zaak al aan het rollpn is. De raad had er tenslotte geen be zwaar tegen dat de gemeente Ameron gen zal toetreden tot de intergemeente lijke regeling inzake ht gemeenschap pelijk in stand houden van een woonwa genkamp te Rhenen. VEENENDAAL De gemeenteraad moet op 6 november besluiten mee te werken aan de realisering van een nieuwe hervormde lagere school, die in „De Molenbrug" zal worden gebouwd. De medewerking is gevraagd door het bestuur van de hervormde scholen voor lager ,onderwijs en kleuteronderwijs, uitgaande van de Centrale Kerkeraad der Hervormde Gemeente Veenendaal. De school krijgt zes klassen, en zal gebruikt worden in plaats van de huidi ge Prinses Beatrixschool. Daarvan heeft de schoolarts al geruime tijd ge leden gezegd, dat deze school volledig ongeschikt is voor het geven van on derwijs. Het gebouw verkeert, aldus burge meester en wethouders ,in deplorabele toestand. Omdat het schoolbestuur in alle opzichten heeft voldaan aan de lager-onderwijswet, mag de raad mede werking niet weigeren. u dan «van a.u.b. voor Veanendaal 17.30 uur 10550 's Zatard. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenan 3328 Nwa Veenendaalsaweg 159 l VEENENDAAL Als zaterdag in Den Haag zo'n 8.000 werkende jongeren met een massale demonstratie opko men voor hun rechten, zijn daar geen jongens en meisjes uit Veenendaal bij. Het is wel de bedoeling geweest dat er een of meer bussen naar de residentie zouden vertrekken, maar er blijkt niet voldoende animo te zyn om mee te doen. Het plan was voor rekening van vijf cursisten van de Stichting Vorming Be- drijfsjeugd. Ze hadden in kranten en op t.v. gezien dat 1 november tot Dag van de Werkende Jongeren was verklaard, en besloten ook een groep te formeren. Zij verspreidden intekenlijsten, legden contacten, maar het resultaat was nihil. De leiding van de Stichting heeft niets gedaan om haar cursisten te stimule ren. „Dat zou de gemakkelijkste weg zijn geweest", zegt directeur J. C. Vis ser, „en het zou hebben geleken op manipuleren." Wat wel gedaan is: erover praten, en de jongeren zelf de mogelijke motieven om aan de demonstratieve manifestatie mee te doen laten ontdekken. Toch was de daadwerkelijke belangstelling niet zo groot dat een groep kon worden geformeerd. „We hebben de jongens niet geholpen door bijvoorbeeld aan te bieden een bus te bestellen, of te zeggen wat ze moesten doen", aldus de neer Visser, „we hebben wel gevraagd: wat willlen jullie, en toen aangegeven op welke ma nier ze dat het best konden uitvoeren. Nogmaals: het was heel gemakkelijk ge weest de jongelui zo te bepraten dat ze beslist naar Den Haag waren ge gaan. We hebben 120 cursisten van wie we er best 40 in een bus hadden kun nen krijgen. Alleen zou dat het gevolg zijn geweest van „bespelen". Een dagje uit met broodjes mee, en bovendien een demon stratie is voor velen nu eenmaal erg aantrekkelijk. Nee, we hebben het he lemaal aan de jongens zelf overgelaten, maar we hebben hun ook niets in de weg gelegd." De heer Visser is niet teleurgesteld: „Als we maar hebben bereikt dat de jongeren zich nu voor hun eigen zaak interesseren, dat ze de krant erover le zen, en zaterdag naar de t.v. kijken..." VEENENDAAL Het is de laatste twee jaren opvallend stil geweest op het ter rein van de kerkconcerten in Veenendaal. Incidenteel kwam een zang- of muziek uitvoering de aandacht van de liefhebbers opeisen, maar de stroom concerten uit de jaren 1965-'67 werd in het laatstgenoemde jaar abrupt afgebroken. Daar wa ren trouwens genoeg redenen voor. Een nieuwe commissie gaat de draad weer opvatten en organiseert op 15 november weer een concert. Met name een commissie van de Chr. Geref. Kerk te Veenendaal legde zich vanaf 1965 toe op het organiseren van orgelconcerten en zangavonden in de Pniëlkerk aan de Hoofdstraat. De belangstèlling groeide zienderogen en één der hoogtepunten uit de toenmalige succesvolle serie was ongetwijfeld het concert door Lambert Erné en Feike Asma. twee vertegenwoordigers van zeer uiteenlopende en vaak diametraal tegenover elkaar staande orgel-scholen. Waarschijnlijk aangestoken door het succes van deze serie begonnen ook leden van andere kerkgenootschappen in hun respectieve gebouwen concerten te organiseren, wat op zich een verblijden de zaak was. Echter, de spoeling werd wel wat dun, m.a.w. de belangstel ling voor alle concerten tezamen, liep zienderogen terug. Wat werd gevreesd, kwam uit: het Veenendaalse publiek werd overvoerd. Men kon (uiteraard) niet het enthousiasme opbrengen om het overladen programma volledig op de voet te volgen, door alle concerten te bezoeken. Het gevolg van een en an der was dat sinds 1967 praktisch geen kerkconcerten meer worden georgani seerd. Thans wil men daar verandering in brengen. De afgelopen weken is in stil te de basis gelegd voor een nieuwe commissie, die onder de naam Com missie Kerkconcerten Veenendaal (CKV) wil trachten door onderling overleg en een beter gecoördineerde programma- opzet tot een meer verantwoord beleid inzake de te organiseren kerkconcer ten komen. Daarbij staat op de voorgrond, jaar lijks een niet te groot aantal concer ten te plannen, waar dan hopelijk een optimaal aantal belangstellenden ver wacht kan worden. Tevéns wil men door overleg met andere instanties, die op cultureel terrein bezig (zullen) zijn trachten te voorkomen dat grote evene menten samenvallen, waardoor onge- AMERONGEN De Nederlandse Christen-Vrowen Bond. afd. Ameron gen heeft dezer dagen de maandelijk se ledenvergadering gehouden. Na de opening en schriftlezing door de presi dente hield de heer Van der Wolf aan de hand van prachtige kleurendia's een lezing over dorpen en kastelen op de Veluwe. De bijeenkomst, die plaatsvond in het dorpshuis werd bijgewoond door een groot aantal nieuwe leden. ADVERTENTIE VEENENDAAL CITT-MOTOM EDI de kerk te Rhenen heeft 1000 gulden opgebracht. Van hervormde zijde zijn bezwa ren gerezen tegen de voorgenomen samenwerking van de theologische faculteit van de rijksuniversiteit en de rooms-katholieke hogeschool te Utrecht. Deze bezwaren zal men voornamelijk moeten zien met als achtergrond het feit, dat de studen ten van de richting van de gerefor meerde bond in de hervormde kerk hun opleiding aan de Utrechtse uni versiteit ontvangen. Juist vanuit de ze modaliteit is men zeer gekant te gen samenwerking van de hervorm de met de rooms-katholieke kerk. De samenwerking op universitair ni veau gaat in in september 1970. Voorlopig zal ze vijf jaren duren. Daarna zal men al of niet tot defi nitief samengaan beslissen. Op twee weekeinden in oktober zijn in het gehele land tellingen ge houden van het aantal bezoekers van r.k.-kerken. De „uitslagen" wa ren voor de Veenendaalse parochie als volgt: zaterdagavond 11 oktober in de Salvatorkerk: 146 bezoekers; op zondag 12 oktober in dezelfde kerk om 9 uur 's morgens: 120 be zoekers en om 11 uur: 226. In de Willibrordkerk aan de Nieu- weweg werden op zondag 12 oktober om 10 uur 's morgens 125 bezoekers geteld. Op zaterdagavond 18 okto ber werd de Salvatorkerk door 160 personen bezocht. In Renswoude - waar de eucharistieviering plaats vindt in de gereformeerde kerk - telde men op die avond 73 parochia nen. De zondag daarop waren om 9 uur 's morgens in de Salvatorkerk 96 personen en om 11 uur 216. De Wil librordkerk had om 10 uur 118 men sen binnen haar muren. De tweede mis op zondag in de Salvatorkerk te Veenendaal blijkt het meest in trek te zijn. De kerkvoogdij van de hervormde gemeente te IJsselmuiden zal er diep spijt van hebben, dat dit col lege in 1967 een antieke avondmaals tafel met bijbehorende banken - naar achteraf blijkt - voor een prik je heeft verkocht aan een opkoper. Het meubilair ging van de hand voor 1100 gulden, maar om het terug te krijgen zal er 25.000 gulden op ta fel moeten komen. En de kerkvoog dij komt graag weer in het bezit van de avondmaalsstukken omdat na de verkoop is gebleken dat ze on der monumentenzorg vallen. De an tiquair die de stukken grondig ge restaureerd heeft wil er nu 25.000 gulden voor hebben. „Kerknieuws" weet te melden, dat de kerkvoogdij per circulaire financiële steun van de gemeenteleden heeft gevraagd voor de terugkoop. De raad van de gereformeerde kerk te Rhenen heeft zich uitvoerig beziggehouden met de voorberei- dingspreek, die wordt gehouden op de zondag voorafgaande aan de avondmaalsviering. Met name werd er gediscussieerd over de noodzaak van deze preek. De kerkeraad kwam er niet klaar mee en besloot deze zaak in de december-vergade- ring nog eens afzonderlijk aan de orde te stellen. De actie van het vrouwenzen- dingsthuisfront van de gereformeer- Voor het beroep van de gerefor meerde gemeente (synodaal) te Veenendaal bedankte ds. J. Karens te Nieuwerkerk. In deze tijd vinden de „massale" aftredingen van kerkeraadsleden plaats. Er worden dubbeltallen op gesteld en de gemeenteleden wor den uitgenodigd om te komen stem men. De leden van de hervormde gemeente te Renswoude worden in de kerkbode uitgenodigd dit te ko men doen op dag november a.s. Voor de lidmaten die serieuze plannen hebben wordt het op die manier wel moeilijk. Op uitnodiging van de jeugdraad van de hervormde gemeente te Ederveen zal ds. Abma, hervormd predikant te Gouda, op maandag 10 november komen spreken over het thema „De crisis in de prediking". De bijeenkomst wordt gehouden in het kerkgebouw. Tot ouderlingen van de midden- wijk van de hervormde gemeente te Veenendaal werden gekozen de he ren M. Bastmeijer en R. Koudijs. De RK-parochie te Veenendaal houdt er een eigen bibliotheek op na. Dit boekenbestand leidt op het ogen blik een wat kwijnend bestaan, om dat er niet voldoende (vrijwillige) medewerkers zijn. De Parochie-ad viesraad ziet zich genoodzaakt om de bibliotheek te sluiten als er niet meer medewerkers komen opdagen. De hervormde gemeente „Sola Fide" te Veenendaal gaat de ge meente op zondagen niet alleen geestelijk voedsel in de vorm van een kerkdienst verschaffen. Na af loop van de dienst zullen er ook boe ken verkrijgbaar zijn. Daarvoor wordt - met ingang van a.s. zondag - een boekentafel geplaatst bij de uitgang waar ook de dienstdoende predikant staat. Als het er bij de gempente „ingaat" kan deze boe kentafel meer dan één functie heb ben. Het kan ook een ontmoetings punt van de gemeenteleden worden en bovendien een gelegenheid om al bladerend in de voorhanden zijnde lectuur een gesprek met de predi kant af te wachten. Voorlopig staat de tafel er nog maar één keer per maand, n.l. op de eerste zondag van de maand en ook als er bijzondere diensten wor den gehouden. Er zal steeds voor een andere boekenvoorraad worden gezorgd, terwijl ook gemeenteleden aanwezig zullen zijn om alle moge lijke inlichtingen te verschaffen en zo nodig bestellingen te noteren. De bestelde boeken zullen in de daarop volgende week worden bezorgd. A.s. zondag liggen op de tafel boeken, die belangrijk zijn voor het gezin in verband met de gezins- week. A.s. zondag om half vijf 's mid dags wordt een universele eredienst van het Soefi-centrum Veenendaal gehouden in het gebouw van de Ned. Protestantenbond aan de Ker- kewijk. Spreekster is mevr. M. M. Bosman-Schurink over het onder werp „De vervulling van onze ver langens". Muzikale medewerking verlenen de heer en mevrouw Vis ser (zang) en mevrouw A. van Zan- ten-van Manen. Dinsdagavond om 8 uur is er een openbare lezing in hetzelfde ge bouw, ook uitgaande van het Soefi- centrum Veenendaal. De heer L. W. Carp zal spreken over het onder werp „Betekent de godsdienst nog iets voor de mens van heden?". Met ingang van zondag 2 novem ber wordt er zondagsschool gehou den in de Kon. Julianaschool, Ker- kewijk 55. Deze zondagsschool met een interkerkelijke opzet is zes jaar lang gehuisvest geweest in het OCB- gebouw. Nu dit gebouw plaats moet maken voor het nieuwe winkelcen trum werd onderdak verkregen in de Kon. Julianaschool. Daar be schikt men ook over meer ruimte zodat alle jongens en meisjes van 4 tot en met 13 jaar in de nabijheid van de school welkom zijn. De zon dagsschool begint om half twaalf. Verder wordt zondagsschool gehou den in de Nieuwewegseschool en in de Klompseschool. In deze scholen wordt om kwart voor twaalf begon nen. twijfeld een voor alle partijen schade lijke spreiding optreedt. Voorts houden de commissieleden het niet voor onmogelijk, door deze samen werking ook in staat te zijn betere pro gramma's te bieden en in de keuze van koren en/of 9olisten meer lijn en ni veau te brengen. De CKV wordt voorlopig nog gevormd door de heren J. Diepeveen (Chr. Geref.) en J. Hessels-Mulder (Geref.). Men hoopt ook uit andere kerkgenootschap pen of instanties spoedig een afvaardi ging bereid te vinden in deze commissie ztting te nemen, zodat voor de verwe zenlijking van de plannen een zo breed mogelijke basis aanwezig is. Het eerste kerkconcert onder auspi ciën van de CKV wordt georganiseerd door de Chr. Geref. afdeling en zal plaats vinden op 15 november wanneer de bekende organist Feike Asma het orgel van de Pniëlkerk hoopt te bespe len. In zijn arrest van 11 maart 1969 gaf de Hoge Raad, met het oog op de toenemende verkeersintentiteit een strengere uitleg aan de voorwaarde dat degene, onder wiens toezicht een ander een motorvoertuig bestuurt, een zodanige plaats dient 'n +e nemen dat hü VOLDOENDE kan ingrijpen. In het verleden werd doe- de rech- ter aangenomen dat aan eerdergenoem de voorweed#» was voldaan wanneer ófwel 'n KoHieninp van de bedrijfsrem <n het voertuig was ófwpi handrem zich '*-♦ nnmiddoin-v hereik van de bevond en overigens ""Mb'-1 --»n de eisen, die in artikel 73 van het WegenrenkeersreviPment aan de handrem werden gesteld De uitleg, welke de T-Tnee Raad geeft. houdt in dat de tnn~«/»hthnuder een be dieningsorgaan om krachtig ie remmen binnen ziin bereik moet hebben Aan hè' oordeel van d« Hoge Raad niet voldaan wanneer de '•emvertra^'ntr van de handsom van hei" mn+nrvoertuig trerinapr 'c dan de hü he+ Wecmnver- V pe-cvpcrl Am Pflt TTAr.rTAcr.V, rpfn- VpitHrairh-ic» vo<vr rlr> hoi^-'-'f—om pr| het •nnirmvopr+iprr m;P"m'1 eon d'thbele be- drüfarem heeft Aan de politie is ongedraeen in het vprvola tegen de ..feiteüike" bestuur der. dat is degene d'e achter het stuur zit, oroces-verba al op te maken, wanneer in het voertuig eeen dubbele hedr'ifcrpm aanwe-dc ic pr> tpven« de handrem: a. T.ich n'et onder hoi onmiddeilük he reik van de toezicMhouder bevindt: óf wel b. een geringe vertraging blijkt te hebben dan die. welke voor de bedrijfs rem van het betrekken voertuig ls voorgeschreven; ófwel c. niet voldoet aan de overige eisen welke artikel 73 van het Wegenver keersreglement stelt aan de handrem van het betrokken voertuig. Bovendien zal, wanneer aan meer- bedoelde voorwaarde niet is voldaan en dus ook niet gesproken kan worden van „onder toezicht rijden" in juridische zin, tegen de feitelijke bestuurder pro cesverbaal worden opgemaakt terzake van eventuele ander strafbare feiten waarvoor hij als bestuurder aansprake lijk is. Bij „onder toezicht rijden" in juri dische zin berust de aansprakelijkheid in die gevallen bij de toezichthouder, omdat deze dan als bestuurder wordt aangemerkt. VEENENDAAL Geboren: Wil lem P., z.v. N. Drost en J. van de Pol; Anita, d.v. T. van Nieuwamerongen en L. Vink; Wilhelmina J., d.v. H Zoute- welle en J A. Diepeveen; Abraham, z. v. C. van Dijk en P. Verkuil; Everdi- na G. M. d.v. G. E. Diergaarde en E. M. J. Turk; Roald A., zv A Jakel en C. J. Jansen; Maria G. dv G. H. Boer en C. H. Jansen; Cornelia M.. d.v. P. v.d. Bovenkamp en J. Koen; Martina J. d.v. J. Prins en D. Jansen; (te Ede) Gerritje d.v„ G. van Toorn en A. Groeneveld; (te Leusden); Jacob, z.v. A. Hendriksen en C. Barten; Bertus Ge- rardus, z.v. W. van den Brink en J.G. Valkenburg. Ondertrouwd: W. J. Achterberg en W. C. van Doom; N. C. van Oort en M. E. W. Hendricks; G. Bos en W C. Diepeveen; D. W. Mason en J. H. M. Odijk; H. H. A. Neijenhuis en W. C. G. van Capellen. P. C. Davelaar en E. M. van Campen; J. Turkesteen en A. C. Oegema; J. Budding en K. G. Kroes; J. B. Heijnen en A. H. M. van de Pol; H. Hensen en M. H. Koudijs; F. Heus- dens en B. G. M. van Kessel; R. Harte- man en A. W. van Silfhout. Getrouwd: G. Hardeman (Renswou de) en C. Gazenbeek; J. J. van de Bo venkamp en H. van de Weerd; A. Veenen daal (Rhenen) en G. M. J. van Schup- pen; J. L. Drost en E. Heijnen: N. van de Bovenkamp (Den Helder) en A. van Beek; T. van Harn (Ede) en G. van de Haar; J. van Velthuizen en E. Oskam. Overleden: (te Nijmegen) Gerard J. Slik 5 maanden; Elisabeth Vink 60 jaar echtg. van H. van Engelenburg. ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)12244

De Vallei | 1969 | | pagina 3