Vier regeringsfracties uitten felle kritiek op defensie Krijgsmacht geeft te veel geld uit aan munitie Garuda in conflict met piloot van Fokker Amerikaans toneel op straat Financieel beleid binnen CHU niet naar verwachting Min. Schut wil harde aanpak te goedkoop wonen „Ongehuwde moeder accepteren" Prins Claus in Limburg Ledenverlies bij drie vakbonden Ontslag voor 250 werknemers bij Carp. Helmond In Hoogwoud een betaalde pleister van E.H.B.O. Zo n zwarte prins maar zelden te zien anders dan hier in de mijn Brabant tegen uitbreiding oefenterreinen Protest tegen de verhoging van loongrens Alleen no£ maar superbedrijven in Rijnmond Leveranties vaak jaren te laat voltooid Socioloog dr. R. P. Mïlikowsky VRIJDAG 31 OKTOBER 1969 Van onze parlementaire redactie DEN HA AC» De vier regerings fracties hebben gisteren bij de behan deling van de begroting van Defensie in de Tweede Kamer een scherpe aan val gedaan op het staatsbedrijf Artil lerie Inrichtingen. Letterlijk zei hun woordvoerder, de liberaal G. Koudijs: „De krijgsmacht geeft onnodig veel geld uit aan muni tie, terwijl leveranties van het Staats bedrijf vaak jaren te laat worden vol tooid. Daardoor zijn belangrijke wa pens niet op tijd en niet voldoende ingezet". Hij vroeg zijn partijgenoot minister Den Toom om een grondig onderzoek door een onafhankelijk deskundig bu reau naar de vraag of de Artillerie In richtingen in hun huidige vorm moeten blijven bestaan. Het Staatsbedrijf Artillerie Inrich tingen is een stelling die zich bezig houdt met wapenhandel en munitiefa- bricage. De produktie wordt voor 1970 begroot op 52 miljoen gulden. De tota le loonkosten voor een personeel van 1600 man bedragen bijna 30 miljoen in 1970. OVERZICHT De heer Koudijs vond het gewenst dat de heer Den Toom „tot de kern van de zaak" doordringt. Hij wil met name een overzicht van investeringen over de laatste vijf jaar en de verwach tingen voor de komende vijf jaar voor het hele bedrijf. De tegenwoordige staatssecretaris Haex (landmacht) was voor hij op nieuw aan het bewind kwam enige ja ren directeur van de Artillerie Inrich tingen. FUSIES De heer Koudijs had ook de indruk dat de prijzen van vele munitiesoorten van de AI zeer aanzienlijk hoger liggen dan die van andere industrieën in bin nen- en buitenland. Ook in de wapen en munitieindustrie komen fusies en specialisaties voor. De heer Koudijs: „Het Staatsbedrijf moet daar tegenover wel pover afste ken met zijn veelsoortige produktiepro- gramma in klein, midden en groot ka liber, met zijn orderseries waardoor de produktiegang voortdurend moet wor den opgezet en afgebroken op het mo ment dat de zaak gaat lopen." RISICO Kritiek had hij ook op de post van twee miljoen gulden voor de AI, be stemd voor de aankoop van nieuwe munitie. Hierbij gaat het om munitie van 25 tot 35 mm. Het leger heeft ech ter pas over een jaar of twee een be sluit te nemen over de invoering van de wapensystemen die deze munitie no dig hebben. „Het Staatsbedrijf gaat hier onderne- In de Tweede Kamer is gister middag een begin gemaakt met de behandeling van de defensienota van de rijksbegroting voor het dienstjaar 1970. Op de foto achter de regerings tafel v.l.n.r. luchtmachtstaatssecreta ris A. E. M. Duynstee, de staatssecre taris van marine A. van Es, minister van defensie W. den Toom en land machtstaatssecretaris J. C. E. Haex. mersrisico dragen", aldus de heer KKoudijs. Daarbij draait het dan niet om een investering van twee miljoen, maar om een veel hoger bedrag. Een Nederlandse onderneming zou beschik ken over een volledige outillage om de ze munitie aan te maken. GEEN OPHEFFING De directeur van de Artillerie Inrich tingen, ir. W. T. Hilarius, weigerde gisteren ieder commentaar op de kri tiek op zijn bedrijf. „Ik ben niet in de Tweede Kamer geweest, toen de kwes tie aan de orde kwam. Ik wil eerst de letterlijke tekst hebben van wat er is gezegd". Volgens hem zijn de Artillerie Inrich tingen, waar zestienhonderd man (onder wie veel buitenlanders) wer ken, het grootste metaalbedrijf in de Zaanstreek. Het bedrijf heft een dochteronderneming in Ossendrecht. Volgens de heer Hilarius is het niet waar, dat alle munitie voor het Neder landse leger in zijn bedrijf wordt ge maakt. „Wij nemen slechts een deel voor onze rekening", aldus de heer Hilariüs. ,,/fe weet niet waar ik aan toe ben SCHIPHOL De leiding van de In donesische luchtvaartmaatschappij Ga ruda wil niet, dat de piloot G. Burger uit Kaagdorp nog langer Friendships van Fokker naar Djakarta overvliegt. De president-directeur van de Garu da, de heer Wiweko Soepono, heeft Fokker laten weten geen prjjs meer te stellen op de heer Burger. De reden is niet bekend. „Ik begrijp er niets van", zegt de heer Burger, die tot nu toe vier van de elf Friendships, die de Garuda bij Fok ker kocht, naar Indonesië heeft over gevlogen. Behalve met de verhuizing van de toestellen was hij belast met de opleiding van Indonesische vliegers op de Friendship. Opleiding „De heer Wiweko Soepono en ik kon den goed met elkaar opschieten. Hij kreeg van mij deze zomer op Schiphol een korte opleiding en eind vorige maand maakte hij als tweede piloot de vierde vlucht naar Djakarta mee. Ik heb hem nog een afscheidsbrief ge schreven, maar daar is nooit op geant woord". „BEGROTING ONDUIDELIJK" Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Commissie doorlichting C.H.U., de zogeheten commissie-Haar. heeft haar rapport over het financieel en organisatorisch beleid van de Unie na genoeg afgerond. Uit een voorlopig ontwerp-rapport zal blijken dat het finan cieel beleid niet aan de verwachtingen heeft beantwoord. AMSTERDAM De leden van het Bread and Puppet-theatre"een Amerikaanse toneelgroep, die op het ogenblik in Amsterdam verblijft, ge fotografeerd tijdens een wandeling door de 'herfstige binnenstad. De groep maakt een tocht door Europa, waarbij straatvoorstellingen worden gegeven. Ook de Amsterdamse Dam was donderdag het toneel van zo'n voorstelling. De begroting geeft een onduidelijk beeld van in- en uitgaven. Het dagelijks bestuur wordt verweten niet de nodige evenwichtigheid te hebben opgebracht. Daardoor is in de partij onzekerheid ontstaan. Dat heeft tot gevolg gehad dat het enthousiasme om de „vooruit strevende" ontwikkeling ook financiëel te steunen aanzienlijk is geluwd. De commissie-Haars meent dat de C.H.U. een duidelijk progressieve leden partij moet worden, waarin voor ex treme stromingen geen plaats zal zijn. De C.H.U. zal noch links, noch rechts imago mogen hebben. Over het dagelijks bestuur zeg de commissie, dat te weinig wordt gekeken naar personen die de Unie in al haar geledingen kent. De leden van het da gelijks bestuur moeten goed kunnen or ganiseren maar ook in staat zijn om met de Unie een evenwichtige, vooruit strevende koers te varen. Kort geleden liet het dagelijks bestuur weten dat het nu maar uit moet zijn met het sturen van brieven door de centrumgespreksgroepen aan kiesver enigingen uit Den Haag buiten het hoofdbestuur om. Enkele kiesvereni gingen waren niet gelukkig met deze brief van het dageLijks bestuur. Zij achtten de inhoud ervan in strijd met het artikel zeuen van de Grondwet. HELMOND Bij Carps Garenfa- brieken in Helmond zullen tot april '71 250 werknemers worden ontslagen. Het bedrijf, dat voor het merendeel in han den is van het Britse textielconcern Coats, gaat de vestiging in Helmond sluiten en de produktie overbrengen naar een fabriek van Coats in het Bel gische Aalst. Voor de plaatsing van het vrouwe lijk personeel ziet het gewestelijk ar beidsbureau geen problemen. Voor de mannen, die gespecialiseerd zijn in de vervaardiging van naaigarens weet men geen oplossing." De vakbond is van de sluiting niet op de hoogte gesteld. Volgens de correspondent van het ANP in Djakarta zou het conflict zijn voortgevloeid uit een denigrerende op merking van de heer Burger over de geringe ervaring van de heer Wiweko. „Ik ben de laatste die een dergelijke opmerking zou maken", aldus de heer Burger, een gepensioneerde gezagvoer der van de KLM. Weigering Hij geeft toe dat hij geweigerd heeft een stop in Singapore te maken, zoals de heer Wiweko had voorgesteld. „Als gezagvoerder was ik verant woordelijk voor het vluchtschema en ik wilde op tijd in Djakarta aankomen. De heer Wiweko heeft het toestel daar op in Bangkok verlaten en ik heb hem nooit meer gezien. Er is geen sprake van dat ik vervolgens door Indonesië het land ben uitgezet". Fokker Er moeten nu mog zeven Friend ships naar Djakarta worden overgevlo gen. Voor dit doel heeft Fokker de be schikking gekregen over een piloot van de Nederlandse Luchtvaart Maatschap pij (NLM). „Terwille van de goede relaties met de Garuda zal Fokker mij wel laten vallen", zegt een gedesillusiineerde heer Burger. „Het ergste is dat ik niet weet waar ik aan toe bem". ROTTERDAM De drie vakcentra les hebben in het tweede kwartaal van dit jaar weer ledenverlies geboekt. Vooral bij het NKV zette de uittocht zich spectaculair voort. In die drie maanden verloor het katholiek vakver bond opnieuw 5.801 leden. De twee andere vakcentrales wisten hun ledenbestand min of meer op peil te houden. Het NW hield het verlies het kleinst. Daar liepen per saldo slechts 55 mensen weg in de periode van 1 april tot 1 juli. Het CNV moest uit eindelijk 808 leden laten lopen. In een vergelijking met het ledencij- fer van 1 juli van het vorig jaar komt het NVV er het best af. Dit vakver bond boekte in dat jaar een ledenwinst van 2.780. Schril steekt daarbij af het verlies van 19.390 leden van het NKV. Collega CNV zag 1.660 leden vertrekken. Sinds het recordjaar 1967 is het ledenbestand van de vakcentrales met 3.300 ingekrompen Het NKV verloor 29.000 man. het NW 1.950 en CNV 2.300 man. DEN HAAG Minister Schut (Volks huisvesting) wil mensen die te goedkoop in een woningwethuis wonen, krachtig gaan aanpakken. Binnenkort krijgen al le woningbouwverenigingen een brief waarin hun wordt gevraagd harde maatregelen te nemen. De minister denkt aan een ontrui mingsprocedure volgens de huurwet. Op deze manier wil de minister de doorsl roming die nog steer's niet goed van de grond komt een flink eind op weg helpen. De woningbouwverenigingen wordt steeds verder aangeraden van toekom stige huurders van woningwetwoningen te vragen zich bereid te verklaren een duurdere woning te zoeken zodra hun inkomen meer dan acht maal de huurprijs bedraagt. Op een bijeenkomst van anti-revolu tionaire gemeente- en provinciale be stuurders in Utrecht riep de minister gisteren de gemeenten op goedkope wo ningen voortaan alleen nog maar te verhuren aan minder draagkrachtigen. Goedkoop vindt ir Schut de huizen huizen van vóór 1966. Het bruto-inkomen van gegadigden voor deze woningen mag niet meer dan zesmaal de huurprijs bedragen volgens minister Schut. HOOGWOUD De EHBO-verenigin gen in het Noordhollandse Hoogwoud zijn de eerste in ons land, die schade vergoeding voor de hulpverlening gaan vragen. Doordat hun hulp zo dikwijls wordt ingeroepn bij verkeersongeval len raken de verenigingskassen ondanks de subsidies leeg. De EHBO-verenigingen zullen hun ma teriaalkosten en autokosten indienen bij degenen die als veroorzaker of als schuldige van het ongeval wordt aange wezen. Eventueel wordt deze nota, on dertekend door arts en commandant van de rijkspolitie, gevoegd als civiele vordering bij het proces-verbaal van de rijkspolitie. Wanneer er geen schuldige is, dan krijgt het slachtoffer de nota thuis. En wanneer de EHBO te hulp moet ko men, omdat een kind een ongeval heeft veroorzaakt, dan worden de ouders aan gesproken. AMSTERDAM Het stempel, dat de ongehuwde moeder als ongehuwde moeder heeft, kiest zij niet zelf. Dit stempel, veroorzaakt door het al of niet geaccepteerd zijn, wordt door de samenleving bepaald, wat in feite be tekent dat deze samenleving zelf de ex tra problemen van de ongehuwde moe der schept. De enige goede oplossing die dan ook geboden kan worden is acceptatie van de ongehuwde moeder. Met deze woorden kwam de socio loog dr. H. Ph. Milikowski tot de kern van zijn betoog over „tolereren of ac cepteren?" op de congresdag van de ongehuwde moederzorg, die vanmiddag in de Amsterdamse RAI werd gehou den. Op deze congresdag, georgani seerd door de vier landelijke organisa- ues voor ongehuwde-moederzorg (on derlinge vrouwenbescherming alge meen Hendrik Pierson vereniging protestant katholieke centrale vereniging tot hulpverlening aan niet- gehuwde moeders en de Nederlandse federatie van instellingen voor de onge huwde moeder en haar kind), stond de ze vraag centraal en daarmee het om vangrijke sociologische onderzoek van dr. Milikoski naar de sociale positie van de ongehuwde moeder in de Neder landse samenleving. Problemen Hoewel dit onderzoek nog niet ge heel is afgesloten kon de onderzoeker toch al enkele voorlopige uitkomsten meedelen. De groep ongehuwde moe ders bleek door de bevolking, in het algemeen gesproken, te worden gezien als de groep die met die van de werk lozen de meeste problemen heeft (daar na volgden: gescheiden, vrouwen, be jaarden. kleurlingen, homofielen, bui tenlandse arbeiders). Het principieel ongehuwde-moederschap (de ongehuw de vrouw die zeer bewust een kind wil) werd door slechts 8 pet. van de bijna 2200 ondervraagden geaccep teerd. Daarentegen zou 70 pet. er geen be zwaar tegen hebben, als een ongehuw de moeder in hun woonplaats een ver antwoordelijke positie, bijv. die van wethoudster, zou gaan innemen. De socioloog consludeerde hieruit een vergaande neiging tot tolerantie. Tolerantie gaat hem echter niet ver ge noeg: hij verwijt zowel de psychiaters, die het ongehuwde-moederschap tot de sociale pathologie (het sociaal afwij kend gedrag) rekenen, alswel zijn mede-inleider prof. Kooy die zich volgens hem te berustend neerlegt bij de huidige houding van de sa menleving ten opzichte van de onge huwde moeder dat zij daardoor de status quo handhaven. Daarmee voor komt of verhelpt men de problemen van de groep ongehuwde moeders niet: zij zal pas als „aparte" groep met speciale problemen uit de samen leving verdwijnen, zodra de discrimine rende scheiding wordt opgeheven tus sen deze groep en de overige alleen- Een zware mijnstempel is het on derwerp van belangstelling van prins Claus, die op een diepte van 500 meter rondkroop in de mijn Julia. De Prins, die meer ivilde weten over de technische aspecten van de mo derne mijnwinning, wordt hier o.m. begeleid door (links) ir. W. P. Teeu- toisse. HEERLEN Prins Claus heeft de tweede dag van zijn bezoek aan Zuid- Limburg een bezoek gebracht aan de mij-nzetel Julia van de N.V. Laura in Eijgelshoven. Na een korte uiteenzet ting over de werkzaamheden begaf de prins zich ondergronds waar hij zich van nabij op de hoogte stelde van de mijnarbeid. Omstreeks half een volgde een bespreking in het gebouw van de gezamenlijke steenkolenmijnen te Heer len, waar toelichtingen werden gegeven door mr, M. I, P. C, van Thiel, voor zitter van de Mijnindustrieraad, dr. A. C. J. Rottier, voorzitter van de geza menlijke steenkolenmijnen en de heer Dohmen, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Mijnwerkersbond. Daarna werd prins Claus op het hoofdkantoor van de N.V. Nederlandse Staatsmijnen in Heerlen ontvangen. Dr. Rottier sprak bij die ontvangst als president directeur over de actuele situatie van de Staatsmijnen en mr. C. J. H. Huy- ben gaf een beknopt overzicht over het werk van de stichting „Fonds voor so ciale instellingen der Staatsmijnen". Later bracht prins Claus nog een be zoek aan de werkplaats van dit fonds in Brunssum. In Sittard beëindigde prins Claus om streeks vijf uur zijn Limburgs bezoek. Mr. dr. C. H. van Rooy, commissaris der koningin in Limburg en de heer H. M. J. Dassen, burgemeester van Sittard, deden prins Claus op het sta tion aldaar uitgeleide. staande moeders (weduwen en ge scheiden en verlaten vrouwen met kin deren). De hulpverlening, in de vorm van de ongehuwde-moederzorg als spe ciaal instituut, dat uitsluitend de pro blemen van de ongehuwde moeder be hartigt, zal dan ook moeten omschake len naar hulpverlening voor alleen staande moeders. Op de congresvraag „tolereren of accepteren?" gaf dr. Milli- kowski dan ook als zijn antwoord: on voorwaardelijk accepteren. Nooit Prof. Kooy concludeerde dat de maatschappij, die het huwelijk wil en als zeer belangrijk ziet, er hoogstwaar schijnlijk nooit aan zal kunnen ontko men de ongehuwde moeder en haar kind te discrimineren. Kiest onze maatschappij heden ten dage nog voor het huwelijk, dan zullen de ongehuwde moeder en haar kind, hoewel mil- schien niet direct antipathiek bena derd, op zijn minst structureel gedis crimineerd blijven. EINDHOVEN Brabant is na Gel derland de meest militaire provincie van Nederland. Het is bepaald niet zo dat de provincie Noord-Brabant zo rijk is aan bossen en woeste grond, dat daarop ongeremd steeds maar weer een aanslag kan worden gepleegd. In tien jaar tijd is de beschikbare hoeveelheid bos en heide teruggelopen met 75 vierkante meter per inwoner, terwijl de bevolking snel groeit. Het college van Gedeputeerde Staten van Brabant, het dagelijks bestuur van de agglomeratieraad Eindhoven en de colleges van B. en W. van de vijf be trokken gemeenten, schrijven dit in een memorandum aan de Staten-Generaal tegen de uitbreiding van de militaire oefenterreinen bij Oirschot, Best, Veld hoven, Vessem en Oost-, West- en Mid- delbeers. Ziektekosten verzekeraars boos DEN HAAG De Nederlandse ver eniging van ongevallen- en ziekteverze- keraars (NVOZ), de federatie van ver enigingen voor ziekenhuisverpleging in Nederland en de federatie van onder linge verzekeringsmaatschappijen (FOB) verwachten van een extra ver hoging, van de loongrens ernstige nade len voor miljoenen particuliere verze kerden. Zij betreuren, dat aan de di- rect-bctrokkenen. verzekerden buiten het ziekenfondswezen, onvoldoende ge legenheid is gegeven hun sociale be langen in dezen te bepleiten. De 3 ge noemde verzekeringsinstellingen zeggen dit in een telegram dat werd verzonden aan de leden van de Sociaal-Economi sche Raad. In een schrijven aan minister Rool- vink van Sociale Zaken, waarvan een afschrift werd gestuurd aan de SER, uiten de verzekeraars hun bezwaren te gen het voorstel van de Ziekenfonds raad om de loongrens voor 1970 op 16000 gulden (een bedrag dat f 1150 uitgaat boven de wettelijk berekende loongrens van f 14.850) te stellen. Doordat reeds het voorstel is aange nomen om de zogenoemde peildatum van 1 januari tot. 1 november te ver schuiven betekent het voorstel in de praktijk aldus het schrijven dat bij een loongrens van 16000 gulden en een loonsverhoging van 5 pet. de loon grens strikt genomen 16.800 zou wor den. Bovendien, zo wordt gesteld, is voor bepaalde groepen werknemers die in ploegenstelsel werken door een bijzon dere wijze van berekening de loon grens kunstmatig gedrukt. Dat door dit alles het ziektekosten- verzekeringswezen weer een stuk werk terrein verliest en derhalve belangrijk nadeel ondervindt, behoeft geen be toog, aldus de verzekeraars, die het on juist vinden dat, waar de financiering van de kosten van de gezondheidszorg i Nederland op twee pijlers berust, het ziekenfondswezen en het ziektekosten verzekeringsbedrijf, de ene pijler ten behoeve van de andere kunstmatig wordt verzwakt. Volgens de verzeke raars is het voor een goed functioneren van het ziekenfodns- en ziektekosten wezen wenselijk, dat objectief en we tenschappelijk onderzocht wordt of het nodig is de loongrens extra te verho gen. De verzekeraars zeggen niet be kend te zijn met „bijzondere omstan digheden" die een verhoging van dt loongrens noodzakelijk maken, terwijl ook van een „beduidende afname van het aantal verzekerde werknemers" van de ziekenfondswet geen sprake i». SCHIEDAM Het openbaar lichaam Rijnmond is op zoek naar 3000 ha „nat" en 500 ha „droog" industrieterrein na bij Rotterdam. Die gronden moeten ge vonden worden binnen een cirkel dia tot en met Moerdijk kan reiken. Het erkent volmondig het grote be lang van Rotterdam voor de nationale economie, maar wil „acherper sturen". Uit een economische studie blijkt, dat Rijnmond tot 1990 uitbreiding van ha ven- en industrieterreinen met 5000 ha noodzakelijk acht. Op de Maasvlakte zou nog 1500 ha „nat" terrein kunnen worden ontgonnen, er is 500 ha voor „droge" industrieën nodig. Rijnmond wil de overslagfunctie van de Rotterdamse haven ongeremd laten uitbreiden. Als nieuwe industrieën zou zij alleen super-industrieën willen toe laten, die andere bedrijven in het ach terland stimuleren. Voor andere haven industrie moeten Zeeland, Amsterdam of Delfzijl aantrekkelijk gemaakt wor den. Er kunnen niet meer industrieën in Rotterdam worden aangetrokken dan de arbeidsmarkt (5000 nieuwelingen per jaar) mogelijk maakt.

De Vallei | 1969 | | pagina 7