Dag van de bloedproef voor Haarlem se rechter Agent door verdachte weggstuurd Officier en verdediging nog aan het woord Majoor T. Schreuders nieuwe adjudant van prins Bernhard Tarieven van specialisten jaar op proef beter meer bank binnen dan meer blik buiten DAF55 Verolme en Rijn-Schelde ontkennen fusiebericht Opnieuw twee jaar eis voor „Papa'"' Godett Douceurtje voor personeel van v. Gend en Loos Kolendamp eist weer dode Directeur stal om woning op te knappen Banden waren slecht bijzonder slecht en extreem slecht BLOEDPROEF SCHONE SPUIT VERSUFT NIETS GEROKEN LUMINAL VOLKOMEN UIT DE LUCHT GEGREPEN Reeds op 1 oktober ingegaan Mogelijkheid tot beroep Amsterdam Kijk, er zijn in principe twee soorten automobilisten. Die van de buitenkant hebben hun auto vooral om naar te kijken. Naar te laten kijken. Een afgunstige blik op hun glanzend statussymbool geeft hen een gevoel van grote voldoening. Die van de binnenkant hebben ook plezier van hun auto, maar meer aktief. De auto wordt niet op een voetstuk gezet, maar intensief gebruikt. Zoals de televisie en de telefoon. De eisen die zij aan hun auto stellen worden gemeten in practische |,y,y maatstaven als centimeters, kilometers, pk's, liters, fawpM sekonden en guldens, uemeten naar die maatstaven, wint EÉÜÜ de DAF55 bijna elke vergelijking. En het aardige is, datkunt u zelf controleren. kiesnd Uit het DAFaprOOrammfl1970 r" stuur mij alle informatie over de vernieuwde DAF55 DAF55 Coupé 1 coupon Pagina 9 7RIJDAG 31 OKTOBER 1969 DEN HAAG „Ik ben rechter hier in Haarlem. Ga jij maar weg". Dat had de zestigjarige rechter mr. H. G. R. volgens *n gisteren voor de Haagse recht bank getuigende politieman tegen een andere agent gezegd. De aangesproken agent had in het ziekenhuis waarheen hij de rechter na diens ongeluk had be geleid, niet voldaan aan dit rechterlijk bevel, afkomstig van een verdachte. „Als ik zeg dat je weg moet gaan, dan doe je dat maar", had de rechter volgens de getuige gezegd. „Breng me maar naar huis, anders zal ik me over je beklagen". „Dat moet u dan maar op het bu reau doen, daar gaan we nu naar toe", had de agent geantwoord, zo zei zijn collega gisteren. Op het bureau was de rechter in een cel opgesloten, verdacht van het onder invloed veroorzaken van een dodelijke aanrijding tussen zijn auto en een bromfietser. Een groot deel van de tweede van de drie dagen, die de rechtbank aan deze zaak besteedt, is gisteren gevuld door het behandelen van het „onder invloed zijn". Aan het eind van de dag was dit punt nog niet uitputtend behandeld; vandaag worden nog drie deskundigen gehoord. Dan komen de officier van justitie en de verdediging aan het woord. Een ding staat al wel vast: de uit slag van de bloedproef, volgens de rech ter juist op zijn uitdrukkelijk verzoek genomen, is voor hem uiterst ongunstig. Het Gerechtelijk Laboratorium dat in dit geval tot zes keer toe het bloed- alcoholgehalte bepaalde kwam niet lager dan 1,05 pro mille. (De bloedproef staat weliswaar nog niet in de wet, maar de plannen van de regering zijn, daarin minder dan de helft, 0,5 promille als grens op te ne men. Onder de bestaande wetgeving kan de bloedproef alleen tot het be wijs van het onder invloed ziin. De uitslag van de proef had de Haar lemse gemeente-arts, die het bloed monster had afgenomen verbaasd, gaf hij voor de rechtbank toe. Op het vra genformulier had hij ingevuld dat bij mr. R. niets op alcoholgebruik wees, behalve de geur van zijn adem. Deze dokter had de rechter op het ti jdstip van de bloedafname twee uur na het ongeluk „niet merkbaar onder in vloed" veroordeeld. Mr. R. die als rechter in de Haar lemse rechtbank zelf vele malen de bloedproef als bewijsmiddel heeft ge bruikt wilde als verdachte gisteren toch wel weten of de gebruikte Injectiespuit wel schoon was geweest. „We gebruiken altijd een nieuwe spuit en een nieuwe naald, een zogenaamde wegwerpspuit, die uit een steriele ver pakking komt", antwoordde de arts. De verbalisanten hadden behalve een dranklucht ook de versuftheid van de rechter nadat hij uit zijn verongelukte auto was geklauterd als symptoom voor drankgebruik beschouwd. Mr. R. ver telde dat hij een paar keer had moeten blazen en dat de agenten toen pas iets van alcohol hadden geroken, maar de politiemannen ontkenden dat. De hoofdinspecteur die de rechter had verhoord had behalve de drank lucht ook „waterige oogjes", als ken merk genoteerd. Toen hij echter gisteren op verzoek van de jongste rechter de verdachte nog eens in de oogjes keek, zei hij: „Ja ik geef toe dat zijn oogjes nu ook glanzen." Tijdens het verhoor in de avond na het ongeluk was de hoofdin specteur de chef van de Haarlem se verkeerspolitie G. J. Endlich ook aan het „onder invloed zijn" gaan twij felen, vertelde hij de rechtbank. De chirurgisch assistent die ïnr. R. in het ziekenhuis had behandeld, kwam als getuige-deskundige van de verde diging vertellen niets van een alcohol- lucht te hebben bemerkt. Mr. R. gaf echter zelf toe wel wat te hebben ge dronken: op het tijdstip van het onge luk kwam hij van de weduwe van een Haarlemse officier van justitie en daar had hij één glas tomatensap met een scheut wodka gebruikt, verklaarde hij. Volgens de arts-farmacoloog dr. F. A. Nelemans, privaatdocent aan de Utrechtse universiteit, kon dat niet kloppen met de uitslag van de bloed proef. Een scheut moest, zo had de po litie bij een reconstructie vastgesteld, tachtig kubieke centimeter zijn geweest en volgens dr. Nelemans moest er min stens 165 kubieke centimeter wodka zijn gedronken. De medicijnen die mr. R. regelmatig placht te gebruiken, konden volgens de deskundige nooit invloed hebben gehad op de uitslag van de bloedproef. Eén ervan, het kalmerende middel luminal, dat hij volgens zijn huisarts al twintig jaar gebruikte zonder dat dat ooit pro blemen had gegeven, kon echter wel de rijvaardigheid hebben geschaad. „De opgegeven dosis wordt door veel patiënten als niet nadelig voor de rij vaardigheid ervaren", aldus dr. Nele mans, „maar ook een geringe dosis kan de uitwerking van alcohol vergro ten." De deskundige zei bovendien, dat het „niet merkbaar" onder invloed zijn op het moment van het afnemen van het bloedmonster niet betekende dat mr. R. op het moment van het ongeluk niet duidelijk onder invloed kon zijn ge weest. „Ja maar juist op het moment van de bloedafname bleek hij zo'n hoog bloedalcoholgehalte te hebben", stelde de oudste rechter daar weer met een zucht tegenover. Veel gemakkelijker had de rechtbank het met het hoofdstuk van de slechte banden, dat gisteren werd afgerond met het horen van deskundigen op dat gebied. De commandant van de slip- en de sous-chef van de verkeersafde- baan van de Rijkspolitie, A. Bloemen ling van de ANWB, C. Versteeg, maak- Staande achter het hekje geeft de slipdeskundige A. Bloemen zijn vernietigend oordeel over de banden van de auto van mr. Rambonnet. Rechts luisteren de verdedigers (van boven naar beneden) mr. A. C. van Empel en mr. dr. Benno Stokvis toe. ten duidelijk dat het er nauwelijks toe deed of de helemaal gladde band, die volgens mr. R. pas door de politie was gemonteerd, inderdaad om de auto van de rechter had gelegen. De slipdeskun- dige van de Rijkspolitie nad op de an dere banden niet meer dan één milli meter profiel gemeten: „Als je met zul ke banden rijdt hoef je maar een klei ne stuurbeweging te maken of je begint te slippen. Met zulke banden is een auto dan niet meer onder controle te krijgen." De heer Versteeg beoordeelde de voor de groene tafel uitgestalde banden met: „Die is slecht, die is bijzonder slecht en die is extreem slecht." ROTTERDAM De heer C. Verol me ontkent de berichten dat hij met zijn bedrijven een fusie zou aangaan met de Rijn-Schelde groep. „Zij zijn DEN HAAG Bij Koninklijk Be sluit zal met ingang van 1 november a.s. de reserve-kolonel der cavalerie van de grote staf C. C. Geertsema de militaire dienst met pensioen verlaten en mitsdien eervol worden ontheven van zijn functie van adjudant van Zij ne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden met dankzegging voor de goede diensten door hem aan den lande bewezen. Met ingang van diezelfde datum wordt de eervol ontslagen kolonel Geertsema benoemd tot adjudant in buitengewone dienst van Zijne Ko ninklijke Hoogheid. Bij het neerleggen van zijn functie is de heer Geertsema benoemd tot Com mandeur in de Huisorde van Oranje. Tot opvolger van de heer Geertsema is benoemd majoor T. Schreuders van het le legerkorps te Apeldoorn, die per 1 november a.s. tot luitenant-kolonel zal worden bevorderd. Thomas Schreuders werd op 28 okto ber 1926 te Rotterdam geboren. Na de lagere en middelbare school te hebben doorlopen, volgde hij een officiersoplei ding op de school van reserve-officieren voor de infanterie van de Koninklijke Landmacht. In 1948 werd de heer Schreuders als vaandrig uitgezonden naar het voorma lige Nederlands-Indië, waar hij bij zijn bevordering tot eerste luitenant overging in beroepsdienst. In 1950 keerde hij naar Nederland terug. In 1956 werd hij bevorderd tot kapitein. Van 1961-1963 volgde kapitein Schreu ders de krijgskundige studiën op de ho gere krijgsschool te 's Gravenhage, waarna hij werd geplaatst in de func tie van plaatsvervangend hoofd G 3 bij de kernstaf van de 5e divisie te Apel doorn. In 1965 werd hij bevorderd tot majoor. *ïn ditzelfde jaar werd hij uitgezon- m Majoor T. Schreuders zal met in gang van 1 november 1969 de taak van hdjudant van prins Bernhard op zich nemen. den naar de VS waar hij als staf-officier werkzaam was bij de Nederlandse ge zamenlijke staf missie te Washington. Na overplaatsing van het NATO mili tair comité in 1967 naar Brussel was hij in dezelfde functie in Brussel werk zaam. Teruggekeerd in Nederland werd hij plaats vervangend hoofd G 3 opera ties en opleidingen van het le Le gerkorps te Apeldoorn. De heer Schreu ders is gehuwd en heeft drie kinderen. volkomen uit de lucht gegrepen". De belangrijkste bedrijven in de Rijn- Schelde groep zijn de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, de Schelde in Vlissingen en Wilton-Fijenoord in Schiedam. De Nederlandsche Dok en Scheepsbouw Maatschappij in Amster dam maakt sinds vorig jaar deel uit van het concern Verolme. De raad van bestuur van de Rijn- Schelde groep vond de berichten over zulk een fusie een zo „volslagen raad sel" dat hij zich van commentaar wenste te onthouden. Mr. B. W .Biesheuvel die met prof. mr. drs. H. Langman op verzoek van mr. L. de Block, minister van Economi sche Zaken een onderzoek instelt naar de financiële situatie bij Verolme, zei desgevraagd dat tijdens het onderzoek geen mededelingen worden gedaan. „Dat hebben wij bij de aanvaarding van onze opdracht gezegd. Als u het prof. Langman vraagt, krijgt u het zelfde te horen". WILLEMSTAD (ANP) Tegen W. „Papa" Godett, vakbondsleider en Sta tenlid op Curasao, is in Willemstad op nieuw twee jaar geëist. De rechtszaak werd op de vorige zit ting aangehouden, omdat drie getuigen plotseling nieuwe verklaringen aflegden. Twee van hen trokken de voor Godgtt gunstige verklaring eergisteren weer in. Godett wordt beschuldigd van oprui ing. Bij de jongste verkiezingen werd hij tot Statenlid voor het nieuw gevormde Bevrijdingsfront gekozen. UTRECHT Personeel van de plaat selijke kantoren van Van Gend en Loos (uitgezonderd het hoofdkantoor) zal van 1 juli af een maandelijkse uitkering ontvangen van 25 gulden. Dit is het resultaat van onderhande lingen die gisteren de hele dag zijn ge voerd tussen de vakbonden en Van Gend en Loos. Aanleiding tot de bespre kingen was enige onrust onder het loodspersoiieel in Utrecht, dat een soort stiptheidsactie voerde. |\\\\\\\\\\\\\\\\\U\\W\\\W« mwwwwwww Van een onzer verslaggevers UTRECHT De richtlenen voor de particuliere specialistentarieven z(jn 1 okto ber al van kracht geworden; voorlopig voor een proeftijd van één jaar. Een com missie zal nagaan, eventueel aan de hand van klachten, of de richtlijnen goed worden gehanteerd. Voorzitter dr. J. van Mansvelt zei al bij voorbaat, te vrezen dat het moeilijk zal zijn aan te tonen dat de richtlijnen niet verhogend werken. Patiënten die menen een te hoge rekening te hebben ontvangen, kunnen zich wenden tot de Landelijke Specialisten Vereniging, Loh- manlaan 103, Utrecht. Als de loongrens voor de zieken fondsverzekering wordt opgetrokken, zullen de specilisten minder particu liere patiënten overhouden. Op de vraag of de tarieven dan zullen stij gen, luidde het antwoord: „Neen, maar we zullen wel met de fondsen gaan praten over een verhoging van ons fondshonorarium. Dat vinden we be scheiden". Een andere vraag: „Hoe lang zal nog zijn te handhaven dat een particulier- verzekerde driemaal zoveel moet beta len als een fondspatiënt? Waarom niet een gelijke beloning voor gelijke dien sten?" Dr. Van Mansvelt: „Het is niet aan ons te gaan veranderen. De verze keraars hebben om de richtlijnen ge vraagd. Tegenover een beter systeem staan we niet afwijzend, maar het zou wel heel wat overhoop halen". In Amsterdan liggen de tarieven ho ger dan elders. Waarom kunnen voor de ziekenfondsen wel in het hele land uniforme tarieven gelden en niet voor particulieren? Dr. Van Mansvelt ant woordde: „Wy kunnen een specialist of een groep niet dwingen". De LSV verwacht dat het verschil in behandeling tussen fonds- en particu liere patiënten steeds meer zal verdwij nen. Een nationale gezondheidsdienst zou volgens hem een sterke discrimina tie in de hand werken. In Engeland ontstaat juist al weer meer behoefte aan de behandeling die de patiënten daar vroeger gewend waren. Een algemene volksverzekering dan? „Die zou een verambtelijking van de artsen tot gevolg hebben", meende de voorzitter. „Invoering daarvan is ove rigens een politieke beslissing". BREDA Weer is iemand slachtoffer geworden van kolendampvergiftiging. Ditmaal is het de 41-jarige mejuffrouw C. Marjjnisse uit Breda. Ze werd dood op bed gevonden. Ze moet daar een week lang hebben gelegen. AMSTERDAM Ongeveer tachtig duizend gulden heeft de 43-jarige J. H. K. gebruikt om zijn woning op te knap pen. Hij wordt ervan verdacht dit geld de afgelopen drie jaar als directeur van een inkoopcombinatie in dameskleding te hebben verduisterd. De man, die in middels ontslagen is, werd gistermorgen voor de officier van justitie geleid. ADVERTENTIE DAF55 Stationcar DAF44 DAF44 Stationcar DAF33 (Aanstrepen wat u wenst) miïirnr ii n .him immm, DAF3314.810,40 (incl. BTW) aanbetaling 11.286,- 1 DAF4415.964,- (incl. BTW) aanbetaling 11.580.- DAF44 stationcar 16.664,- (tod. BTW) aanbetaling 11.767.- DAF5616.602.40 (ind. BTW) aanbetaling 11.749,- DAF55 coupé 17.498,40 (incl. BTW) aanbetaling 1.987.- 0AF55 stationcar 17.000,- (tod. BTW) aanbetaling 11.857,- Naam: Adres: Plaats: t (to envelop zonder postzegel verzenden aan DAF, Antwoordnummer 2000, Eindhoven.)

De Vallei | 1969 | | pagina 9