Veenendaals dagblad Binnen vijf uur tachtig wrakken op rijkswegen Buiten Russische auteurs naar schrijversfestival Nijmegen Blik in krijgsgevangenenkamp BEKENDMAKING Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Van Hanegem speelt mee tegen Ajax Benzineprijs lager door strijd tegen witte pomp In Arnhem 4 gevallen van t.b.c. Drie maanden geëist tegen Haarlemse rechter Gerechtelijk vooronderzoek gelast naar gebruik van verkeerde geneesmiddelen ONTSNAPTE MARINIER DWONG BEMANNING KAPER ONTSNAPTE VIT POLITIE-AUTO Ex-koning Idris naar Egypte Nederlands geld voor Ban ja Luka Ontdekt in Julianaziekenhuis Veenendaal Weer vertrek bij NASA T 1 ♦Ui.fW* Oost-blok wenst Europese conferentie Uniek cadeau Eerst droogt; later repten Chef groene baretten neemt ontslag Gal II De GEZAMENLIJKE OPTICIENS van VEENENDAAL EIKENDAL - Optiek MELIS PRUMMEL Optiek Optiek Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG I NOVEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 257 SPOOKVLUCHT GEKAAPT VLIEGTUIG NAAR ROME DEN HAAG Tussen v\jf uur en hall tien gisteravond hebben zich op Rijksweg 2 (Amsterdam-Utrecht) en Rijksweg 12 (Utrecht-Den Haag) talloze kettingbot singen voorgedaan. Daarbij kwam één automobilist om het leven, terwijl een andere bestuurder licht gewond raakte. De rijkspolitie noteerde liefst 78 licht tot zwaar beschadigde autowrakken. Op Rijksweg 12 was het omstreeks vijf uur in beide richtingen mede als gevolg van het vrijdagavondverkeer bijzonder druk. Ter hoogte van Bode graven op de rijbaan Gouda-Utrecht ontstond in een file een kettingbot sing toen een vrachtauto op de voor hem rijdende personenauto inreed, die op zijn beurt weer een bestelauto ram de. De personenauto vloog direct in brand, maar de bestuurder kon zich niet tijdig meer uit de wagen bevrij den en kwam in de vlammen om. De rijkspolitie kon nog niet met zekerheid de identiteit van de man vast stellen. Ook de cabine van de vrachtauto vat te vlam en brandde uit. De bestuurder liep echter geen verwondingen op, evenmin als de bestuurder van de be stelauto, die aan de achterkant flink werd beschadigd. Ook twee andere per sonenauto's raakten bij deze kettingbot sing betrokken en liepen materiële schade op. Op datzelfde tijdstip ontstonden ook enkele aanrijdingen op de rijbaan Utrecht - Gouda, zodat zich omstreeks zes uur kilometerslange files in beide richtingen hadden gevormd. Op de rij baan Gouda-Utrecht was op een gege ven moment een file tot voorbij de WASHINGTON Kolonel Robert B. Rheault, commandant van de Ameri kaanse groep „Groene Baretten" die betrokken zijn geweest bij de kwestie van de mogelijke moord op een Zuid- vietnamese dubbelspion, gaat vandaag op zijn verzoek met groot verlof. Naar het ministerie van Defensie in Washing ton meedeelde, vroeg Rheault zijn ont slag uit de dienst drie dagen geleden om ..persoonlijke redenen" aan. Een leger- woordvoerder noemde het ontslag van de kolonel vanwege de spoed daarmee de kolonel vanwege de spoed waarmee het is verleend „hoogst ongebruikelijk". Juvenmin als we nog galnoteninkt kennen, gelooft men meer aan de weervoorspellingdie het landse volk uit de galnoten afleidde. Wa ren ze talrijk in de herfst, dan kon een strenge winter ivorden ver wacht met sneeuw vóór Kerst. Een warme zomer werd voorzegd bij de aanwezigheid van zeer kleine exemplaren; oude schaapherders, die de verschijnselen der natuur op de voet volgden, profeteerden van alles uit de plek, waar het diertje zij spraken van wormpjes, vlie gen en spinnekoppen zat: bin nenin, aan de buitenkant enz. Tot poeier gestoten, dienden ze voorts tegen bloedingen en zo stonden de galappels in allerlei betrekkingen tot de mens. Dodonaeus, lijfarts van Maximiliaan II vertelt er al omtrent 1644 van, doch hij wist niet goed, hoe het zat met wesp, larve en pop. De gang van zaken in het leggen van een eitje in de groeve, welke de wijfjeswesp langs een midden- of zijnerf van het blad met de legboor zaagt. Hieruit wordt een larf geboren, die overgroeid wordt door het geprikkelde weefsel, dat kogelvormig uitdijt en waarvan zij voortdurend eet, want het is sappig en rijk aan eiwit. Dr. Kabos, een bekend entomoloog, drukt dit aar dig uit: ,,Het dier heeft niets an ders te doen, dan het behangsel van zijn woonkamer op te eten en het wonderlijke is, dat dit steeds weer aangroeit en er altoos een rijk gedekte tafel aanwezig is Ook vormt het een veilige beschut ting, want geen vogel kan het jonge leven genaken, 's Winters komen de jonge galwespjes uit: ze kun nen, teer als ze zijn, uitstekend tegen de kou en dra zetten ze hun eitjes af op de winterknoppen van de eik. Het zijn alle wijfjes, die dit in z.g. maagdelijke voortplanting klaarspelen. 1 nov. 1969 A. B. WIGMAN aftakking naar Rotterdam van bijna negen kilometer. Pas om half tien was het verkeer weer normaal. Ook op Rijksweg 2 kreeg de rijkspo litie handen vol werk. Omstreeks zes uur liep het verkeer op verschillende plaatsen vast, nadat zich aanrijdingen hedden voorgedaan. De materiële scha de was in vrijwel alle gevallen aanzien lijk. Ook op deze rijksweg waren pas na tienen alle problemen opgelost. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Wim van Ha- negem speelt morgen in Rotterdam nice met zijn club Feijcnoord in de zo belangrijke competitiewedstrijd te gen Ajax. Dc commissie van beroep van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB) besloot gisteren na telefo nisch overleg de aan Van Hanegem opgelegde schorsing door de straf- commissie voor drie bindende wed strijden en een geldboete van driehon derd gulden voorlopig op te schorten. PIRAEUS Ex-koning Idris van Li bië is vrijdagavond uit Piraeus naar Egypte vertrokken. De koning, die op 1 september door het leger werd afgezet, is door president Nasser uitgenodigd zich in Cairo te vestigen. Ten tijde van de staatsgreep was ko ning Idris in Turkije voor medische be handeling. Later is hij naar Griekenland gegaan. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Esso, Shell en Chevron verlagen hun benzineprijs (super en ge woon) maandag met 1,3 procent. Het is een zet in hun strijd tegen de witte pompen, die vooral de laatste maanden weer terreinwinst boeken. Het marktaandeel van de laatste is op gelopen tot zo'n negen a tien procent, zo schatten deskundigen. De vooruitgang zou zijn toe te schrijven aan een betere organisatie. DEN HAAG. Prins Bernhard, die op uitnodiging van president Tito voor een privébezoek in Joegoslavië verblyft, heeft gisteren in Belgrado namens de Nederlandse regering een cheque van f 25.000,overhandigd aan minister Pacicevic voor hulp aan de getroffenen van het door de aardbeving geteisterde Joegoslavische dorp Banja Luka. ARNHEM Bij een Stima-onder- zoek in Arnhem zyn vier gevallen var actieve tbc geconstateerd. Een patiënt moest in een sanatorium worden opge nomen. Het onderzoek, dat nog niet eens half achter de rug is, was bedoeld voor mannen boven dc twintig jaar. NEW YORK Een boven Californië gekaapt lijnvliegtuig >an de Ameri kaanse T.W.A. (Trans-World Airlines) heeft vannacht een spookvlucht ge maakt dwars over het Amerikaanse continent en de Atlantische Oceaan. Van morgen landde het toestel, een Boeing-707, in Ierland op Shannon en vloog door naar Rome. De kaper, de Amerikaanse marinier Raphael Minichello, die wegens inbraak op weg was naar de krijgsraad, dwong de bemanning tussen Los Angeles en San Francisco met een geweer koers te zetten naar Egypte. De leiding van de T.W.A. vroeg hem niets in de weg te leggen. De kaper had het geweer in foudraal als „vishengel'" opgegeven hij de bagage. Om 5 uur landde de gekaapte Boeing in Rome. Daar stapte de kaper over in een politie-auto. Hij wilde naar Napels om zijn vader te bezoeken, onderweg sprong hij echter in Rome uit de politie-auto. Later werd hij aangehouden. De Boeing landde om 05.07 uur op de luchthaven Fiumicino na de langste vlucht die een gekaapt vliegtuig ooit heeft gemaakt een bizarre tocht in vijf etappes over een afstand, langer dan een kwart van de aardomtrek. Het hoofd van de luchthavenpolitie, Pietro Guli, stond gereed om zich zo mogelijk per auto naar het vliegtuig te begeven. Volgens de politie was er een bericht dat de kaper van het vliegtuig had verzocht om een gesprek met het hoofd van de politie van Rome. Het vliegtuig stopte precies in het midden van de apron voor het stationsgebouw. Een minibus van TWA stond naast de politie-auto, die een grote rode lamp op zijn dak had branden. Een tweede politie-auto verscheen. Ook deze had een groot licht op het dak. Een man in een wit overhemd, ken nelijk een politieman, beklom de ladder en ging het vliegtuig binnen. Volgens de berichten zou de kaper gevraagd hebben dat de politieman het vliegtuig zonder jasje aan zou binnenkomen. .De kaper en de man die het vliegtuig was binnengegaan later bleek het Guli te zijn kwamen de ladder af, stapten in de politie-auto en verlieten met grote snelheid de luchthaven. Volgens een bericht had de kaper ver zocht om naar Napels te gaan, 175 km ten zuiden van Rome. Dc jonge, met ccn karabijn gewapende scherpschutter, is later uit de politie auto gesprongen, waarmede bh" ran de luchthaven naar elders werd overge bracht. Later zou hy weer gearresteerd worden. BEGIJN Omdat het toestel, een Boeing-707, geregeld bij moest tanken, maakte het drie tussenlandingen. Eerst in Denver, waar de 39 passagiers en drie stewar dessen mochten uitstappen. Daarna op de internationale luchthaven Kennedy bij New York, waar twee „verse" pi loten met grote ervaring op internatio nale lijnen aan boord mochten komen. De kaper die als naam Minichello schijnt te hebben opgegeven vond daar de toestand kennelijk te gevaarlijk, loste een waarschuwingsschot toen het toestel omsingeld werd door politie auto's en liet het weer vertrekken zon der dat het bijgetankt had. Als laatste „halte" voor de oversteek van de oceaan deed de Boeing het vlieg veld van Bangor in de staat Maine aan, waar brandstof werd ingenomen voor een vlucht van zes uur naar Shannon. Het toestel taxiede over de landings baan tot op ongeveer 500 meter van de aankomsthal. Grondpersoneel begon met het tanken in Shannon. De politie had de omgeving afgezet en verhinderde verslagge\ ers en foto grafen bij het toestel te komen. De raampjes van de Boeing varen donker. Een schijnwerper van het vliegveld speelde over de staart van het vliegtuig. Mecaniciens voerden een snelle con trole uit. De kaper en dc bemanning bleven in de cockpit. Men zag geen spoor van hen. Vijfentwintig minuten na de landing taxiede het toestel de startbaan weer op. Kort voor het opstijgen had het vol gende gesprek plaats tussen kapitein Williams en de verkeerstoren Verkeerstoren „U kunt opstijgen voor Rome. Wat is uw eindbestem ming Williams „Dat weten wjj niet". Het hoofd van de vluchtleiding op Shannon. Martin Herlihy heeft ver klaard dat TWA >n New Vork hem heeft medegedeeld, dat de kaper Raphael Minichiello was. de soldaat eerste klasse van de mariniers, die vol gens het Amerikaanse ministerie van Defensie ontsnapt is terwijl hij werd overgebracht naar een zitting van de krijgsraad. Minichiello, die in Vietnam gediend heeft, ontsnapte toen hij donderdag on der bewaking op weg was naat Camp Pendleton in Californië, waar hij voor de krijgsraad, .moest verschijnen in ver band met een inbraak. Daarvoor had Minichiello in dienst nog nooit moeilijk heden gehad. Toen de Boeing van de TWA nog in New York op de grond stond, heeft de politie alles in het werk gesteld om de kaper op de een of andere manier te pakken te krijgen, maar tevergeefs. De vermaarde John Malone van de FBI (federale recherche) te New York was naar de machine toegelopen, een geweer in zijn hand en probeerde toen de machine binnen te klimmen door de opening van het neuswiel. Hij had dit indertijd al bij een ander toestel gepro beerd. Maar de kaper had het door, hij bleef in de cockpit en Malone kon onverrich ter zake terugkruipen. Verschillende agenten trachtten de kaper onder schot te krijgen, maar dit bleek onmogelijk te zijn. De kaper was zo te zien gewapend met een karabijn. Een paar mensen schreeuwden hem van buitenaf toe zich maar over te geven. Kort daarop werd de man kennelijk erg zenuwachtig en vuurde een schot af. De kogel drong door de bovenkant van de cockpit heen. Men neemt aan, dat de kaper uiter mate nerveus was geworden en wilde dat men het toestel zo snel mogelijk voor vertrek gereedmaakte en dit hem te lang duurde. SCHIPHOL: Op Schiphol arriveerden gisterennamiddag drie Russische au teurs, die het schrijversfestival in Nij megen zullen bijwonen. Op de foto v.l.n.r. Anatolt Sovronov, Valentina Marosova en Joeri Bondarev. UTRECHT Het hoofd van het arrondissementsparket in Utrecht, mr. W. H. O ver beek, heeft gistermiddag een gerechtelijk vooronderzoek gevorderd tegen drie functionarissen van de Onderlinge Pharmaceutische Groothandel in Utrecht an -urlke strafrechtelijke fouten hen ten laste kunnen miftde dood van twee hartpatiënten in het Juliana- k" DEN IIAAG De oil icier van Justitie mr. A. W. Rosingh. heeft voor de lïaagse rechtbank gisteren drie maanden gevan genisstraf en ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van twee jaar gevorderd tegen de 60 jar. rechter mr. H. G. R. uit Haarlem wegens het ver oorzaken van een dodelyk verkeerson geluk, terwijl hjj iets te veel gedronken zou hebben. Het ongeluk gebeurde 21 februari vorig jaar op de Zuiderhoutlaan te Haarlem. WASHINGTON Dr. George E. Mtlller, hoofd van de afdeling beman de ruimtevluchten van de NASA, heeft, naar van goed ingelichte zijde in Washington wordt vernomen, zijn ont slag ingediend. Dr. Müller (51) heeft een leidende rol gespeeld bij de landing op de maan. Een NASA-woordvoerder zei dat hij het bericht kon bevestigen noch ontkennen. teneinde 'ordeiy leken inctio l« finitief na te gaan egd in verband .in Veenendaal. irrirtitMIÉIv-- «O. QUI NHON, ZUID VIETNAM: Vrouwelijke krijgsge vangenen bekijken hun bewaker van de Zuid Vietnamese militaire politie met een koele blik. Het POW-kamp werd opengesteld voor persvertegenwoordigers om hen de ge legenheid te geven met eigen ogen de toestanden en de behandeling te aanschouwen van de zich daar bevindende V iètcong-krijgs gevangenen. De patiënten zijn in het van dit jaar overleden vermoedelijk tengevolge van de toediening van verkeerde digoxi- ne-tabletten, afkomstig van de O.P.G. in Utrecht. Van de te sterke hartpillen zijn er door de O.P.G. 470.000 in circu latie gebracht. De apotheker in Veenen daal betrok ongeveer 47.000 tabletten. Media februari werd bekend dat de ta bletten teveel werkzaam hartglycoside bevatten. De apotheek in Veenendaal had toen ongeveer 38.000 van deze ta bletten afgeleverd waarvan er ongeveer 6000 werden achterhaald. De beide internisten en de cardioloog van het ziekenhuis in Veenendaal heb ben onlangs in een artikel in het Tijd schrift voor Geneeskunde laten blijken, dat het gebruik van de verkeerde ta bletten bij zes patiënten in dit zieken huis tot het overlijden heeft bijgedra gen. Het was al wel spoedig duidelijk, dat WENEN De landen van het War- schau-Pact stellen voor in de eerste helft van 1970 in Helsinki een Europese veiligheidsconferentie te houden. Dit staat in een door de ministers van Bui tenlandse Zaken van die landen uitge geven document, opgesteld na afloop van de tweedaagse bespreking die zjj in de Tsjechosiowaakse hoofdstad Praag hebben gehouden. UTRECHT (ANP). Utrechts schei dende burgemeester jhr. C. J. A. de Ra- nitz krijgt een bijzonder afscheids cadeau: geld tot financiering van een melkwinningsproject in het dichtst be volkte deel van Nepal in de Himalaya. Het project kost 200.000 tot 225.000 gul den. Utrecht hoeft niet het hele bedrag op te brengen. De overheid betaalt fors mee. de medische staf in het Julia na-zieken huis in Veenendaal geen enkele blaam treft. Aan deze medici is het zelfde' danken, dat de verkeerde samenstel van de tabletten kon worden ontdekt meer onheil voorkomen. De reacties v de patiënten in het Veenendaalse ziV kenhuis waren anders dan werd vei\ wacht, waardoor aan de alarmbel wera\ getrokken. De voorraad verkeerde ta bletten kon daardoor snel worden ach terhaald. Mr. Overbeek deelde desgevraagd mede, dat het doel van het gerechtelijk vooronderzoek is defintief na te gaan welke strafrechtelijke fouten ten laste kunnen worden gelegd. Naar zijn mening kan worden aangenomen, dat deze zaak in ieder geval aan de rechter zal worden voorgelegd. Het onderzoek in deze zaak kan wor den vergeleken met het zoeken naar de bekende speld in een hooiberg. Geruch ten, dat misschien wel 20 tot 200 hart patiënten door het gebruik van de ver keerde tabletten versneld zouden zijn overleden, leverden de justitiële autori teiten onvoldoende houvast op voor een uitbreiding van het onderzoek. De grondstoffen voor de tabletten zijn door de Onderlinge Pharmaceutische Groothandel betrokken van de Amster damse Chininefabriek in Maarssen. Deze fabriek kreeg de grondstoffen weer van een fabriek in Hongarije. (Van onze weerkundige medewer- 5 ker). Een hogedrukgebied boven Frankrijk beschermt Gelderland aanvankelijk tegen regenstoringen, maar het maximum verzwakt lang zamerhand en trekt naar het oost zuidoosten weg. Daardoor is er van zondag af een toenemende kans op wat regen of motregen. De tempe ratuur blijft bevredigend op een middagniveau van 12 tot 14 graden (normaal is 10 a 11 graden). ADVERTENTIE maken bekend dat hun bedrijven ingaande 1 november op iedere maandag de GEHELE DAG GESLOTEN zullen zijn.

De Vallei | 1969 | | pagina 1