Concessies voorkwamen breuk in betaald voetbal Fritz Pfenninger ernstig gewond „Feijenoord in tweede helft zeer goed" Voetba Icijfers over de grens de Formidabel Swift Roermond verloor Trofeo Baracchi voor Agostinno/ Van Springel Amateurs in gesloten gelid tegenover FBO Tom Okker in finale verslagen Okker vi jfde op wereldr angli j st Moeilijk verteerbaar Tussenvoorstel Lapmiddelen Bezwaren Verlies voor handballers bijzonder! LA VEI!A A.C. Milan's spion Maldini: Michels: Het kan niet altijd feest zijn Tilly v. d. Made won opnieuw VELLEN GA WINNAAR Niet onderschatten Engeland Duitsland Spanje Belgi ie Bracke staakte strijd MAANDAG 3 NOVEMBER 1969 UTRECHT In nog geen twee uur kan veel gebeuren. Dat hebben de afge vaardigden van het betaalde voetbal in een geladen jaarvergadering, zaterdag in Utrecht gehouden, opnieuw ervaren. Rond kwart voor drie had sectie-voorzitter Jos Coler bij de behandeling van een essentieel deel van het pakket van wensen van de Nederlandse federatie van betaald voetbal organisaties zijn „onaanvaardbaar" laten horen. Even na half vijf, toen na een schorsing van de vergadering van een klein uur, het on derwerp vrijwel was afgerond, waren zijn zij het wat weifelend uitgespro ken woorden „Ik vind dat dit punt op uw terrein ligt Twee onderwerpen vormden de pro- bleemstof, die ruim voldoende was voor een dreigende bestuurscrisis bij de semi-profs. De FBO, vorig seizoen opgericht en volgens Coler wel wat erg onstuimig gestart, had als eis gesteld, dat in de toekomst niet langer het sec- tiebestuur betaald voetbal onderhande laar diende te zijn in gesprekken met de Nederlandse Omroep Stichting en de Nederlandse Sporttotalisator, ter vc-krijging van hogere financiële tege moetkomingen, doch de federatie zelf. De wensen, geformuleerd als eisen, waren voor de praeses van de semi- profs moeilijk verteerbaar. Hij had zich, zoals hij zei, mateloos geërgerd over de toon die de FBO had gebruikt. Lang durig stond hij er bij stil, dat de stap pen van de federatie verbazing bij de overheid hadden gewekt en oorzaak wa ren, dat er een aanmerkelijke vertra ging was ontstaan ten aanzien van de verwachte uitkeringen. Voorts wees voorzitter Coler, die uitermate zakelij ke betoogde, er op dat de voorlichting van de FBO verre van feilloos was. Ook na een toelichting van mr. B. van Vloten, voorzitter van de FBO, bleef Coler's onaanvaardbaar gehand haafd. De heer Van Vloten vroeg daar op een schorsing van de vergadering. Een kwartier kreeg hij de tijd voor hernieuwd overleg. De spanning was voelbaar. Symptomatisch leek op dat moment de uitspraak van een FBO- bestuurder van het spreekgestoelte: „Het is de bedoeling dat het sectiebe- stuur de zaal verlaat en dat wij hier verder overleggen". Zo ver kon het uiteraard niet komen, aangezien de voetbalbond huurder van de vergader ruimte was. Vijftig minuten duurde het voor de besloten bijeenkomst van de leden van de federatie ten einde was. Een tussenvoorstel van de FBO was het resultaat. De organisatie had haar verlangens aanmerkelijk minder stug geredigeerd en er ook enkele principi ële wijzigingen in aangebracht. Pas als de zelfstandigheid van het betaalde en het amateurvoetbal een feit is, zal de FBO onderhandelingspartner met de NOS en de Sporttotalisator moeten zijn. In de overgangsperiode dienen de KNVB en de FBO op basis van pari teit de onderhandelingsdelegaties sa men te stellen. Terecht voerde de heer Coler aan dat de overheid gesprekspartner is en dat het nog lang niet vast staat dat een federatie van betaald voetbal orga nisaties als wederpartij zal worden aanvaard, en dat hij deze belofte nooit kon doen. „Wij begrijpen", repliceer de mr. Van Vloten onder grote hilari teit, „dat u niet kunt spreken voor de regering. Maar u kunt wel zeggen dat het naar uw oordeel noodzakelijk is om de voorgestelde situatie te berei ken". Tevergeefs probeerde voorzitter Co ler in het woordenspel, dat volgde, winst te boeken. Uiteindelijk kwam hij met de verlossende woorden: „Ik vind dat dit op uw terrein ligt". De crisis was voorkomen. Men kan de vraag stellen of voorzit ter Coler dan wel diens tegenspeler mr. Van Vloten, die evenmin ongeschonden uit de strijd kwam, verliezer is ge worden. Volkomen vast stond dat de algemeen voorzitter van de KNVB, de heer W. A. G. M. Meuleman, aller minst gelukkig was met hetgeen de ZEIST „Wanneer het ooit noodza kelijk is, dat de drie amateursecties de handen ineen slaan, dan is het op dit ogenblik", benadrukte de heer J. W. van Marie, die zaterdag in het KNVB-sportcentrum te Zeist de alge mene vergadering amateurvoetbal voorzat. De heer Van Marle doelde op de ei sen van de federatie van betaald-voet- balorganisaties (FBO), die onder meer een gescheiden financieel overzicht van het amateur- en het betaalde voet bal behelzen. „De eisen van de FBO zijn voor ons onaanvaardbaar. Het is dan ook van het grootste belang, dat het' amateurvoetbal een gesloten gelid vormt op de komende bondsvergade ring. Ik dring er met klem op aan, dat wij op 15 november met alle 48 stemgerechtigden tegenowoordig zullen zijn. Eén stem minder zou ons wel eens zes ton kunnen kosten", aldus de heer Van Marle. Tijdens de vergadering, die nauwe lijks anderhalf uur in beslag nam, kwam de herstructurering van het amateurvoetbal slechts zijdelings aan de orde. Deze kwestie zal wel op de agenda van de bondsvergadering ge plaatst worden, maar niet in behande ling komen. Er zal een zelfstandige commissie in het leven worden geroe pen, die de mogelijkheden van een re organisatie zal bestuderen waarbij men het rapport van district West 1 over deze materie in beschouwing neemt. Bij de rondvraag bracht de heer Bakker, van de afdeling Zeeland van de KNVB, een motie ter sprake naar aanleiding van het optreden van oud- scheidsrechter Leo Horn. Op 18 okto ber had de voorzitter van HBS, de heer Hemmes, deze motie in Rotterdam tij dens de algemene vergadering van dis trict West 2 ingediend. De districtsver gadering nam de motie over. Het stuk spreekt de afkeuring uit over het feit, dat bondsridder Leo Horn in woord en geschrift in publiciteitsmedia de goede naam van de KNVB en zijn leden in diskrediet brengt. Met slechts vier stemmen tegen steunde de algemene vergadering van het amateurvoetbal de motie. Dit zal ter kennis van het bondsbestuur worden gebracht. FBO had bereikt. „Het zijn lapmidde len" begon hij zijn zeer emotionele be toog. „Het is een methode, die niet helpt. Als u^ mij kunt aantonen dat het betaalde voetbal gered is, als er vijf miljoen gulden op tafel komt, dan zal ik desnoods persoonlijk op pad gaan. U heeft echter geen oplossing voor de pro blemen gevonden. Door verhoging van de contributie wordt nu 800.000 gulden meer ontvangen. Het is onjuist daar van 400.000 gulden naar een sectie te laten gaan". De bondsvoorzitter liet voorts weten, dat wat hem betreft, de strijd nog niet ten einde is. Hij wees op de consequentie die het aannemen van de voorstellen kan hebben en ram melde ook al met de portefeuille, ge tuige zijn woorden: „Ik weet niet of ik de verantwoording ervoor kan aan vaarden". Onder een ijzige stilte ver liet hij het spreekgestoelte- Voor bescheidener problematiek zorg den de afgevaardigden Lap en mr. Heu- kels van Blauw Wit, met de Volewij- ckers geen lid van de FBO. Zij maak ten bezwaar tegen een voorgestelde wij ziging van de invallers-bepaling in het betaalde voetbal. Daardoor zouden niet langer één doelman en één veldspeler vervangen mogen worden, doch twee spelers, ongeacht welke plaats in het elftal zij bezetten. Als Blauw-Wit ondanks een hart grondig boe-geroep van de aanwezigen zou blijven volharden in zijn weige ring het voorstel te aanvaarden, hielcl dat in dat de nieuwe bepaling wel aan vaard was, doch pas in het seizoen 1970/1971 kon worden toegepast. Bij aanvaarding met algemene stemmen had de wijziging onmiddellijk kracht van wet. Pas na telefonisch overleg met Amsterdam wijzigden de vertegen woordigers van Blauw-Wit hun stand punt. Moeiteloos gingen tenslotte zeven lij vige pagina's reglementswijzigingen on der de hamer door. Slechts het voor stel van de algemene vergadering ama teurvoetbal de vergoeding, die een se mi profclub moet betalen aan een amateurvereniging, waarvan een spe ler is overgenomen te verhogen van maximaal f 3.000,- naar f 6.000,- gul den kon geen genade vinden bij de ver gadering. Besloten werd dit punt aan te houden totdat de commissie zelfstan digheid zijn werkzaamheden heeft afge rond. In de kringen van de amateurs wordt deze beslissing als bijzonder onelegant bestempeld. Temeer omdat op de bonds vergadering van 1968 eenzelfde tactiek was gevolgd. Toen heette het dat eerst het rapport-Zon moest zijn uitgebracht voordat de semi-profs hun beslissing konden nemen. Later bleek, dat in dat werkstuk van de commissie-Zon geen concrete uitspraken werden gedaan over het behandelde onderwerp. Als vrijwel vaststaand kan dan ook wor den aangenomen, dat het betaalde voet bal op de bondsvergadering van 15 no vember in Amsterdam, waarop onder meer de financiële vraagstukken, die de gehele KNVB betreffen, worden be handeld, niet op consideratie van het amateurvoetbal behoeft te rekenen. Voor bondspraeses W. A. G. M. Meu leman is het een weinig benijdenswaar dige taak deze bijeenkomst te leiden. Vooral ook omdat hij het, getuige zijn uitlatingen in Utrecht, in het geheel niet eens is met het compromis, dat het sectiebestuur betaald voetbal en de FBO hebben bereikt. FRANKFURT Fritz Pfenninger, die jarenlang met Peter Post in zes daagsen een koppel vormde, is wellich' voor de rest van het winterbaanseizoen uitgeschakeld. Zaterdag deed er zich tijdens een koppelwedstrijd over 45 mi nuten een valpartij voor, waarbij de 35-jarige Zwitser ernstig werd gewond. Pfenninger kwam in botsing met zijn jonge Duitse koppelgenoot Jürgen Tschan en sloeg zwaar tegen de baan. Röntgenfoto's wezen uit dat hij een sleutelbeen en het stuitbeen gebroken had. Later bleek ook dat Pfenninger zijn heup gebroken had. Zondagavond bij het begin van de vierde nacht van de Zesdaagse van Frankfurt, had het Nederlands-Belgi sche koppel Post/Sercu de eerste plaats overgenomen van de Duitsers Altig/ Renz. Post en Sercu maakten hun ach terstand in ronden goed en hadden een groter aantal premie-punten vergaard. De stand was zondagavond: 1. Post/ Sercu 140 pnt.; 2. Altig/Renz 122; op 1 ronde: 3. Oldenburg/Schulze 131; 4. Bugdahl/Kemper 61; op 3 ronden: 5. Fritz/Tschan; 6. Bölke/Peffgen 51; op 4 ronden: 7. Junckermann/Rudolph 59; 8. Godefroot/Deloof 89. GRAZ Het Nederlands zaalhand balteam heeft zaterdag in Graz voor 400 toeschouwers met 12-13 verloren van Oostenrijk. Bij rust had Neder land een achterstand van 5-6. Het Nederlands team had een be tere start dan de Oostenrijkers, maar na een voorsprong van 2-0 kon Ne derland niet voorkomen dat de Oosten rijkers gelijk maakten en in de eerste helft met 6-5 voor kwamen. Na rust werd Nederland verrast door een tus- sensprint van de Oostenrijkers, die het verschil vergrootten tot vier doel punten, maar in de slotfase woog de betere conditie van de Nederlanders zwaar. Bij een stand van 11-12 had Nederland nog kans op een gunstig re sultaat, maar in de laatste minuten maakten Oostenrijk en Nederland elk nog een doelpunt, 12-13. De meeste opvallende speler in het Nederlandse team was doelman George van Hoesel, die de Oostenrijkse schut terij tot wanhoop bracht. Tegen deze doelman hadden de Oostenrijkers al leen kans met akelig zuivere schoten, maar juist op dit punt vielen de Oostenrijkers tegen. Van dr zeven straf- worpen, die de Oostduitse scheidsrech ters Schoof en Mitteridorf aan Oos tenrijk gaven, de Nederlandse verdedi ging speelde rijkelijk hard, werden er slechts drie benut. De Nederlandse doelpunten werden gemaakt door Loef- fen (4), Keyzer (3), waarvan een uit een strafworp, Cantelberg (2), Hiensch Muyres en Sondaar. Nederland verloor ook de tweede wedstrijd tegen Oostenrijk. Wederom was het verschil slechts een doel punt: 18-17. De ruststand was 11-11. De Nederlandse doelpunten werden ge maakt door Hiensch (6), Muyres (5), Kei zer (3x), Cantelberg, Loeffen en Gijs- bers. CASABLANCA De Australiër Tony Roche heeft zaterdagavond in Casablan ca een internationaal tennistoernooi voo beroepsspelers gewonnen. In de finale versloeg hij de Nederlander Tom Okker met 97, 63. Okker's dubbelspelpart ner Marty Riessen, met wie hij eerder Tony Roche en Pierre Barthes had ver slagen, eindigde op de derde plaats. De Amerikaan versloeg Pierre Barthes met 6' 4, 64. Tom Okker en Marty Riessen wonnen het dubbelspel. De Nederlands/Ameri kaanse combinatie, die het op Wimble don tot de finale bracht, versloeg in de eindstrijd Tony Roche en Pierre Bar thes met 75, 63. New York Tom Okker neemt op de wereldranglijst van dit jaar, samen gesteld voor de trofee Martini, de vijf de plaats in. Tot beste speler van 1969 werd Rod Laver gekozen, die alle be langrijke toernooien (Australië, Frank rijk, Wimbledon en Forest Hills) heeft gewonnen. De ranglijst ziet er als volgt uit; 1. Rod Laver (Aus), 2. Tony Roche (Aus), 3. John Newcombe (Aus), 4. Arthur Ashe (VS), 5. Tom Okker (Ned), 6. Ken Rosewall (Aus), 7. Fred Stolle (Aus), 8. Roy Emerson (Aus), 9. Stan Smith (VS), 10. Pancho Gonzales (VS). Fritz Pfenninger: pechvogel. ADVERTENTIE "4EÉ5 ELS, de gouden V kruidenbitter uit Limburg, bereid volgens 'n oud, geheim familie recept. ELS LA VERA, koel ge serveerd 'n puike borrel, 'n geweldig aperitief. Ook als longdrink en on the rocks. ELS LA VERA, - de echte ELS. Moet u in huis hebben! N V. Distilleerderij lacq. Hennekens Beek (L.) C$i ROTTERDAM Caesare Maldini heeft alles van de hoofdpersoon uit een moderne spionage-roman. Hij is rijzig, zit keurig in het pak en ziet er boven dien goed uit. A.C. Milan's spion, gestuurd door coach Nereo Rocco, die zijn beschermelingen zelf niet in de steek wil laten, was na afloop van de topper Feijenoord-Ajax vol lof over de Nederlandse kampioen, die over ruim een week tegen AC Milan speelt. OISTERWIJK Tilly v. d. Made (Sagitta) heeft zondag met een eerste plaats in de 24e Vennenloop is Oister- wijk haar derde veldloop-overwinning in nauwelijks acht dagen behaald. Even als in Alphen a/d Rijn en Velsen bleek zij te sterk -voor haar tegenstandsters. Tilly v. d. Made liep de 1000 meter in 2 min 57.8 sec. Elly v. Berkel (Volt, Tilburg) bezette op bijna veertien se conden de tweede plaats. Bij de heren, die 5100 meter liepen, zegevierde Van de Heijning (Volt) in 14 min en 15.0 sec. Egbert Nijstad heeft zaterdag t<? Groningen de plantsoenloop over 3 kilometer gewonnen. Zijderlaan werd tweede. Uitslag: 1. Nijstad (Dwingelo), 9 min 49.9 sec; 2. Zijderlaan (Gouda) 10.02.6; 3. Kamp (Groningen). 10.13.2; 4. Kalf (Groningeri) 10.14.5; 5. Vos (Gro ningen) 10.20.2; 6. Klop (Groningen) 10.35.1 AMSTERDAM Het clubkampioen schap van de vereniging van dressuur ruiters, waarbij een groot deel van de vooraanstaande Nederlandse ruiters in dez etak van sport zijn aangesloten, is gewonnen door Kees Vellenga. Met zijn paard Don Vasco behaalde hij in de zware klasse het hoogste gemiddelde. Zijn moyenne van 6,6 was ook het beste van alle klassen en daarmee kwam hij in het bezit van de „Zilveren Tulp". De andere winnaars waren: jeugd: Herman de Jonge met Tara; lichte klasse: me vrouw Modderman met Audax; midden klasse: Henk van Bergen met Ramona. De donkerharige Italiaan, die voor de wedstrijd op de tribune het mikpunt van talrijke fotografen was, vond dat Feijenoord vooral na de rust zeer goed had gespeeld. Faas Wilkes, die het rap pe Italiaans van Maldini vertaalde, deelde de verzamelde pers mee: „Feijen oord was veel beter geconcentreerd dan een week geleden in Nijmegen te gen NEC. De ploeg wilde winnen en verdiende dat gezien het spel ook. Van Hanegem was opnieuw de beste Feijen- oorder. Dit elftal kan trouwens zo in Italië spelen, zo goed is de ploeg". Op een vraag hoe Ajax speelde in vergelijking met de wedstrijd tegen AC Milan op 28 mei in Madrid, antwoordde Maldini: „Dat is moeilijk te zeggen. Feijenoord speelt heel anders dan AC Milan en daardoor veranderde het spel van Ajax ook. AC Milan zal Feijenoord in elk geval niet onderschatten. Dat doen we trouwens nooit met tegenstan ders in het toernooi om de Europese be ker. Wij hebben respect voor elke te genstander". De gelukkigste man in het Feijenoord- stadion was ongetwijfeld Theo van Duivenbode, die drie minuten voor het eindsignaal van scheidsrechter Dorp mans de enige goal maakte. Van Dui venbode, die in de transferperiode van Ajax naar Feijenoord overging, kwam stralend uit de kleedkamer. „Mijn va der had van de week nog tegen mij ge zegd: „Stel je voor dat je zondag tegen je oude club het enige doelpunt maakt". Dat het zou gebeuren daarvan had ik zelfs niet eens durven dromen", zei Van Duivenbode, die zaterdag zijn 26e verjaardag vierde. „Ik wilde tegen Ajax laten zien dat ik toch wel kan voetballen", waarmee hij liet doorsche meren dat het vertrek bij Ajax toch niet in de prettigste verstandhouding was gegaan. Ernst Happel, Feijenoord's trainer, ROERMOND De Nederlandse zaalhandbalkampioen bij de dames Swift Roermond heeft zondagavond in Roermond de eerste wedstrijd voor de openingsronde van het toernooi om de Europese beker tegen Universitatea Timizoara uit Roemenië met 813 ver loren. De Roemeense dames hadden bij de rust een voorsprong van 64. Swift Roermond is alleen in de laat ste fase van de wedstrijd kansloos ge weest. Na een minder goed begin, de Roemeense dames namen snel een voorsprong van 30, heeft Swift de te genstander redelijk goed kunnen vol gen. De achterstand bedroeg geduren de een groot gedeelte van de wedstrijd slechts twee doelpunten. Maar in de slotfase van deze goede en ook aan trekkelijke wedstrijd bleek de Roe meense ploeg door haar grotere fysieke kracht haar technische vaardigheid nog steeds volledig te kunnen uitbuiten. In die periode groeide de achterstand van Swift van 8—10 tot 8—13. Een onover komelijke achterstand met nog de uit wedstrijd in Roemenië te spelen. LONDEN Dc strijd tussen Everton en Liverpool, de twee plaatsgenoten aan de top van de Engelse eerste di visie, ontwikkelt zich uiterst gunstig voor Everton. Liverpool verloor met 0-4 in de uitwedstrijd tegen debutant Derby County, Everton versloeg dank zij een doelpunt van verdediger Tom my Wright, op eigen grond Nottingham Forest met 1-0. De meest opvallende uitslag, na de grote nederlaag van Liverpool, was de overwinning van Arsenal met 5-1 in de Londense derby tegen Crystal Palace. Arsenal had in acht league-wedstrij den niet meer gewonnen en had in de laatste tien wedstrijden voor competitie en lague-cup niet meer dan twee doel punten gemaakt. Binnen een kwartier in de tweede helft maakte John Rad ford er zaterdag drie, allemaal uit kop ballen. Darby Country sloeg in de laatste mi nuten van het eerste kwartier keihard toe tegen Liverpool. In de dertiende minuut werd het 1-0 door Mc Govern en een minuut later zorgde Hector voor 2-0. Hector en O'Hare brachten de eind stand op 4-0. Bij Wolverhampton speelde Derek Dougan voor het laatst in 1969. Van daag begint zijn schorsing voor acht weken. Hij scoorde niet. O'Grady maak te het enige doelpunt, dat de Wolves winst bracht tegen West Bromwich. Landskampioen Leeds United kwam te gen nummer laatst Sunderland niet ver der dan een gelijk spel zonder doelpun ten. De Spurs hadden Martin Chivers, aangekocht voor 125.000 pond (meer dan een miljoen gulden) uit het elftal gelaten in een poging de voorhoede iets produktiever te maken. De spurs scoor den een keer (Roger Morgan), het was genoeg voor winst tegen Sheffield Wed nesday. De top van de Engelse eerste divisie ziet er als volgt uit: 1. Everton 18-32; 2. Liverpool 18-24; 3. Derby County 18-23; 4. Leeds United 17-22; 5. Wolverhampton Wanderers 18-22. Burnley - Newcastle United 0-1; Chel sea - Coventry City 1-0; Cry sal Pala ce - Arsenal -5; Derby Country - Liver pool 4-0; Everton - Nottingham Forest 1-0; Ipswich Town - Manchester City 1-1; Manchester United - Stoke City 1-1; Southampton - West Ham United 1-1; Sunderland - Leeds United 0-0 Tottenham Hotspur - Sheffield Wed nesday 1-0; Wolverhampton - West Bromwich Albion 1-0. Na 544 minuten voetbal in de Bun- desliga is München 1860 er weer in ge slaagd een doelpunt te maken. De West- duitse kampioensploeg van 1966 scoor de zelfs drie keer. Voor de huidige nummer laatst was het echter niet toereikend. Tegenover de drie Beierse treffers uit de tweede speelperiode stel de Eintracht Frankfurt vier doelpunten, ook na de rust. De vooruitzichten voor München, dat in Frankfurt zijn zevende nederlaag in successie leed, zijn uiterst ongunstig door een „ijzeren wet" in de Bundesli- ga. Die wet zegt dat een ploeg, die zes wedstrijden of meer achter elkaar ver liest in een seizoen, degradeert. Het is Tasmanië Berlin al overkomen, en ook Borussia Neunkirchen, FC Saarbrücken en weer Borussia Neunkirchen, FC Nürnberg en Karlsruher SC. Ruim een kwartier na rust kwam het eerste doelpunt (Schamer) voor Eintracht, maar Keiler maakte onmid- delijk gelijk. Blankenburg gaf München een voorsprong, het werd weer gelijk en tot besluit van het dolle kwartiertje zorgde Fischer voor 3-2 voor München. Gerstner miste een ideale kans op 4-2, de scheidsrechter onthield München een duidelijke strafschop. Zoveel tegenslag kon de ploeg niet verwerken. Vijf mi nuten voor tijd maakte Heese weer ge lijk en in de laatste seconden bracht Nickel de winst bij de Frankforters. MSV Duisburg heeft als eerste ver eniging uit de Bundesliga in dit seizoen doelpunten gemaakt op het veld van Kaiserslautern. De verdediging van de thuisclub, die in haar geheel bijzonder zwak speelde, werd na dertig minuten voor het eerst in dit jaar op de Betzen- berg gepassawd, Wissmann kopte de bal langs Schnarr. Vijf minuten na rust blunderde de doelman van Kaiserslau tern bij een afstandsschot van Huttary. Daarna zagen de 18.000 toeschouwers, dat MSV Duisburg het offensief van de weinig overtuigende „Lauterer" gemak kelijk opving. HSV Bamburg en Hannover '96, die met haar nederlagen uit de laatste 3 wed strijden zij aan zij afgleden op de rang lijst van de Bundesliga, ontmoetten el kaar in het Hamburger Volkspark. HSV was niet beter maar wel gelukki ger. In de eerste helft stopte invaller doelman Girschhowski een door Heyn- ckes genomen strafschop. Seeler maak te in de derde minuut van de tweede helft zijn achtste doelpunt uit dit Bun- desligaseizoen en twintig minuten voor tijd bracht Gert Dörfel de eindstand op 2-0. Eintracht Braunschweig heeft geen van de kansen kunnen gebruiken die het tegen een duidelijk defensief spelend Rot-Weiss* Essen kreeg. Doordat de Es- senaren aanvallend geen moment echt gevaarlijk waren, zagen 9475 betalende toeschouwers een wedstrijd zonder doel punten. Eintracht Frankfurt - München 1860 4-3; Bayern München - Hertha BSC 1-2; 1. FC Kaiserslautern - MSV Duisburg 0-2; RW Oberhausen - 1. FC Köln 0-2; Hamburger SV - Hannover '96 2-0; Eintracht Braunschweig RW Essen 0-0; Schalke 04 - VfB Stuttgart 1-2; Borussia Mönchengladbach - Aleman- nia Aachen 5-1; Borussia Dortmund - Werder Bremen 2-1. Pontevedra - Atletico Bilbao 0-2; Gra nada - Celta 1-0; Real Madrid - Saba- dell 1-0; Barcelona Atletico Madrid 1-2; La Coruna - Real Sociedad 0-2; Elche - Sevilla 5-0; Zaragoza - Valen cia 1-1. De stand aan kop is: 1. Real Madrid 13 punten uit 8 wed strijden; 2. Atletico Madrid en Atleti co Bilbao 12 uit 8; 4. Sevilla, Zaragoz- za en Granada 9 uit 8. Anderlecht - Beerschot 0-1; Racing White - Waregem 2-0; FC Luik - Lier- se SK 3-2; La Gantoise - St. Truiden 4-1; AS Oostende - Crossing Schaer- beek 2-0; Beeringen - Union ST. Gillis 0-0; Charleroi - FC Brugge 3-1; Beve- ren Waas-Standaard Luik 0-0; De stand aan kop is: 1. Standaard Luik en La Gantoise 8 gesp, 13 ptn; 3. Beerschot en FC Brugge 8 en 12; 5. Lierse SK en Waregem 9 en 10; 7. Racing White en Beveren Waas 8 en 9; 9. Anderlecht 8 en 8. In de eerste helft miste Susanne Geerdink twee strafworpen voor de Roermondse ploeg. Na rust kwam Swift tot op één doelpunt afstand, maar vooral door schoten uit de tweede rij liep de Roemeense ploeg weer weg. Ondanks drie doelpünten van Thea Hendrix, die de taak als schutter van Wil Aarts had overgenomen, bleef Ti mizoara ongrijpbaar voor de Roer mondse dames. was zeer tevreden: „Wij hebben de overwinning verdiend. Na de rust speel den wij beter. Na een nerveus begin van beide kanten, kwamen wij het bes te erin. Deze overwinning is de mooiste stimulans voor de wedstrijden tegen AC Milan". Ajax' trainer Rinus Michels: „Ik dacht, toen de laatste minuten ingin gen, dat wij wel met een gelijk spel weg zouden komen. Het doelpunt van Van Duivenbode had Feijenoord toch wel verdiend. De spitsen Cruyff, Kei zer en Van Dijk waren niet erg op dreef. Maar ja, het kan niet altijd feest zijn, hoe graag ik het ook zou willen. Feijenoord won omdat het voortdurend bleef aanhouden. Vooral Van Hanegem vond ik erg goed". Met een „gefeliciteerd Theo" naar de even verderop staande Van Duivenbo de, ging Michels daarop naar zijn spe lers. De Belg Ferdinand Bracke is er niet in geslaagd het werelduurrecord voor beroepsrenners te verbeteren. Bracke staakte op de Olympische baan van Mexico na 12 minuten de strijd. De aanval van Bracke, die in zijn 10e kilometer afstapte, op het werelduurre cord van Ole Ritter (48.653,92 meter) stond niet onder een gelukkig gestern te. Zaterdag was er een onweersdrei ging in Mexico-stad en zondagmorgen, toen Bracke op de baan verscheen bleek op de houten piste in de koude nacht veel waterdamp uit de lucht te zijn gecondenseerd. Onder deze om standigheden was het absoluut onmoge lijk om vast te houden aan het oor spronkelijke plan te starten óm half ne gen 's morgens plaatselijke tijd. De baan was daarvoor veel te slipgevaar lijk. Veertig minuten later dan in het oorspronklijke tijdschema, reed Bracke toch een aantal trainingsrondjes voor hij zich gereed maakte voor het beslis sende uur van zijn Mexicaanse reis. Veertig minuten na het vastgestelde tijdstip, om 09.10 uur, startte Bracke toch, 12 minuten later, in de tiende ki lometer van zijn poging, slipte hij, viel op de baan, maar blesseerde zich niet ernstig. Bracke had een voortreffelijke start gehad. Hij reed de eerste vijf ki lometer in 6 min 7 sec en bleef daarmee 2,4 sec. voor op 't tijdplan, dat voor hem was opgesteld en dat als richtlijn 49.000 meter in het uur had. Bracke vertelde: „Ook op het moment dat ik begon, was de baan nog altijd een beetje vochtig, maar langer uitstel was niet mogelijk omdat het na tien uur veel te warm wordt. Het bleek al spoe dig dat de baan echt te glad was om op te rijden en voor ik besloot op te hou den had ik al een keer moeite gehad mijn evenwicht te bewaren. Maar ik ga het opnieuw proberen." De tweede poging is voorlopig vast gesteld op 6 november. ADVERTENTIE BERGAMO De Portugees Joaquin Agostinho en de Belg Herman van Springel hzbben in Bergamo de wieler wedstrijd om de Trofeo Baracchi ge wonnen. De Trofeo Baracchi, die tot voor kort kon worden beschouwd als de laatste werkelijk grote wielerwedstrijd van het seizoen, is zeker dit jaar, duidelijk gede valueerd. Slechts negen koppels ver schenen aan de start voor de tijdrit be gin en einde te Bergamo over 120 kilo meter. Van de achttien renners waren er zes niet-Italianen en dat zestal hield, voor zover niet aan Italianen gekop peld ten minste, alle „nationale" deel nemers achter zich. Herman van Springel, reed de Trofeo als de Grand Prix des Nations. In een perfecte cadans en een voorbeeldig rit me. Geen snelle start met zijn part ner, de Portugees Agostinho zoals de Italiaans-Belgische combinatie Boifa- va-Merckx. Al in de eerste 26 kilome ter nam dit koppel een voorsprong van meer dan een minuut op de concurren ten Van Springel Agostinho. Motta en Ritter, waren door een val van Rit ter enigszins teruggevallen. Na 72 kilo meter bleken Merckx en Boifava een deel van hun voorsprong te hebben ver speeld en in de volgende twintig kilo meter bleken Van Springel en Agos tinho duidelijk sneller te zijn geweest. Het gemiddelde van Van Springel en Agostinho lag op 46,200 kilometer per uur, waarmee het record-gemiddelde, dat al sinds twaalf jaar op naam staat van Ercole Baldini/Aldo Moser (46,913 k/pu). Uitslag: 1. Herman va* Springel, Bel., Joa quin Agostinho, Por, de 120 km in 2 uur, 35 minuten en 46.6 seconden (gem snelheid 46.220 km/u). 2. Gianni Motta, Ita, Ole Ritter, Den., op 29.1; 3. Eddy Merckx, Bel., Davide Boifava, Ita, op 1 min 6.3 sec; 4. Ger- ben Karstens, Rene Pijnen, Ned., op 3 min 14.8 sec; 5. Marcelli, Mori, Ita, op 5.18.3; 6. Moser, Tumellero, Ita, op 6.20.3; 7. Denti, Casalini, Ita, op 8.01.8; 8. Rotta, Morotti, Ita. op 9.29.5 en 9. Dalla Bona, Querra, Ita, opl 1.28.9.

De Vallei | 1969 | | pagina 11