Veenendaals dagblad Twee mensen op slag dood en vijf ernstig gewond Buiten Storm in Zweden eist drie doden Uren wachten op een kaartje voor AC Milan-Feijenoord Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Na onderhandelingen in Cairo Nederlandse piloot dobberde op rubbervlot RAVAGE NA DE STORM Auto te water: drie van vijf inzittenden verdronken Bourguiba herkozen Hongerstaker Pachman komt weer op kracht Ernstig verkeersongeluk in Zeeuws-Vlaanderen Zes doden in lijkwagen Man die Japanse code brak overleden NPD-leider uit de partij Zij id t waar het bleef GEVANGENEN IN BANJA LUKA GINGEN PUIN RUIMEN Nieuw noodweer op komst Henrv Dunant besloot seizoen Pleidooi van Friezen voor vierde TH Treinverkeer uur gestremd Zes luchtpiraten gegrepen Tijdelijk regen Na drie dagen gevonden in Atlantische Oceaan GOED TEKEN Dag der jagers WEER VRIEND VAN BIGGS GEARRESTEERD BOTSINGEN Zonnige vakantie voor 2.300 patiënten Leeuwarden reserveerde reeds grond V rachtwagenchauffeur op overweg gedood IN CEL VAN PRAAGSE GEVANGENIS Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 00385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m.. 12,35 p. k. DE VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 3 NOVEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 258 WAPENSTILSTAND IN LIBANON LISSABON Een Nederlandse pi loot die drie dagen geleden vermist werd, nadat hij op 28 oktober met zijn vliegtuig in de oceaan was neer gestort op een vlucht tussen Porto Santo, Madeira en Sal, wacht veilig op het moment, dat hij naar huis kan terugkeren op het Portugese eiland Sal een van de Kaap Verdische eilanden bij de Afrikaanse kust. Uit Sal is zaterdag vernomen, dat Pieter Matheus door een reddings vliegtuig werd opgemerkt terwijl hij op een rubbervlot in de Atlantische Oce aan dobberde. Hij is daarna door een Nederlands vrachtschip opgepikt en naar Sal gebracht. Op het internationale filmfestival van Panama werd de film „Toccata" van Herman van der Horst bekroond als de beste korte film. CAIRO/BEIROET Met de bekendmaking van een wapenstilstand tussen de Palestijnse verzetsorganisaties en het Libanese leger, heeft de toestand zon dagavond in Libanon een verrassende wending genomen. Volgens een mededeling van radio-Cairo kwamen de Libanese opperbevelheb ber, generaal Emile Bustany, en de leider van de Palestijnse commando's, .lasser Arafat, tijdens hun eerste ontmoeting in Cairo overeen, met ingang van zon dag 24.00 uur alle militaire activiteiten te staken. Bovendien werd besloten de besprekingen voort te zetten tot een definitieve oplossing van het conflict is bereikt. Nadat de Libanese legerbevelhebber generaal Bustany zich aan het hoofd van een onderhandelingsdelegatie al vijf dagen in Cairo ophield om bespre kingen met de Egyptische president Nasser te kunnen voeren, was zondag morgen ook Jasser Arafat vanuit Da mascus in de Egyptische hoofdstad aan gekomen. Arafat, die ook aan het hoofd staat van de guerrilla-organisatie El Fatah, had eerst een gesprek met pre sident Nasser. Enige tijd later kwam de eerste ontmoeting tussen Arafat en generaal Bustany tot stand. Volgens het bericht van radio Cairo werd enige tijd later een definitieve overeenkomst tussen Libanon en de Arabische verzetsorganisaties bereikt, mede in het geloof aan de Arabische solidariteit en het herstel van de Ara bische broederlijkheid om zodoende een gemeenschappelijk standpunt te kun nen innemen tegen de gezamenlijke vij and: Israël. Ook kwamen de gespreks partners overeen, alle mogelijke stap pen te ondernemen om nieuwe spannin gen en conflicten te vermijden. Daar naast zullen van beide zijden de maat regelen worden ingetrokken op grond waarvan het bloedige conflict in Liba non kon ontstaan. Politieke waarnemers in Cairo be schouwen de overeenkomst tussen Liba non en de Palestijnse verzets-organi- satics als een goed teken voor de ver- HULST Onder Hulst in Zeeuws- Vlaanderen op de voorrangsweg van de grens naar Perkpolder is zaterdagavond een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij twee mensen om het leven zijn gekomen, terwijl van de zeven an dere bij het ongeluk betrokken per sonen er vijf ernstig werden gewond. De slachtoffers zijn de 29-jarige Mevr. A. H. R. G. Callens-Baes uit Maransart en het vijfjarige meisje A. S. Arens uit Lokeren. Bij het ongeluk waren twee uit Bel gië afkomstige auto's betrokken. De be- yandaag, 3 november, is het de naamdag van de schutspatroon der jagers Sint Hubertus, maar al vervlakte de herinnering aan de geboortedatum van deze bescherm heilige, toch bewaart zij deze in fol kloristische, venatorische en spor tieve zin, vooral in Zuid-Nederland. Op de Veluwe en in de Gelderse Vallei hebben wij nogal eens het hart kunnen ophalen aan de voor name en pittoreske stoffage van de St. Hubertus-jachtrit, een kleur rijke, levendige stoet met de mas ter of the hounds" en de .master of the whip", bassende harriers, dampende paarden, scharlaken ja- gersjassen, fluwelen petten, mo dieuze amazones, vlotte uniformen van de bereden wapens rijdend achter de vos of de ,,slip". Helaas is van deze glorie nogal wat teloor gegaan, maar op sommige plaatsen in Brabant houdt men vast aan een oude traditie, naar welke een St. Hubertis-mis met zegening der honden in alle plechtigheid opge dragen wordt, doch niettemin is de luister van deze merkwaardige dag getaand. In België leeft de schuts patroon nog op velerlei wijze voort en in Nederland wordt hij vooral belichaamd in het Jachtslot ,,Sint Hubertus" op de Hoge Veluwe. Deze beschermheilige werd in 650 als zoon van een Frankische her tog in Gascogne geboren en ontzag zich als verwoed jagersman niet, tijdens een zware ziekte zijner gade op Goede Vrijdag te weidwerken. Op die jachttocht verscheen hem een kapitaal sneeuwwit hert met een crucifix tussen de geweistangen en riep hem toe dat hij zich van zijn zondig leven zou verwijderen. Meteen was de verschijning vet- dwenen, de bekeerde Hubert leef de van toen aan als kluizenaar op die plaats en later werd hij bis schop van Luik en patroon der ja- gerij. Vooral het plaatsje Saint- Hubert (Ardennen) wordt tot op heden van zijn geest doorademd in tal van relikwieën. 3 nov. 1969 A. B. WIGMAN stuurder van een van beide auto's gaf bij de voorrangsweg de andere wagen geen voorrang, waardoor de botsing ontstond. De wagens reden met grote snelheid op elkaar in. De beide slacht offers werden op slag gedood. MELBOURNE De politie van Syd ney heeft opnieuw een vriend van de Britse treinrover Ronald Biggs gear resteerd. Ditmaal was het de 39-jarige Ronald Everett, die in Engeland wordt gezocht wegens een zestal ernstige aan klachten. Verleden week arresteerde de politie van Sydney de Brit Flowers, die samen met Biggs uit Engeland naar Australië was gekomen. De nu gevangen Everett heeft in 1966 met Biggs in Zuid-Austra lië samengewerkt. PINE BLUFF In een oude lijkwa gen, die achter een huis in het stadje Pine Bluff, in de Amerikaanse staat Kansas, stond geparkeerd heeft de poli tie de lijken gevonden van vijf kinderen en twee volwassenen. Zij waren gestikt. Volgens de politie hebben de mensen, vermoedelijk een gezin, in de auto overnacht, waarbij zij de motor draai ende hebben gehouden om warm te blijven. Het contact van de auto stond aan, toen de politie haar vondst deed. WASHINGTON Luitenant-kolonel b.d. William F. Friedman, hoofd van de speciale dienst, die kort voordat de V.S. in 1941 aan de tweede wereld oorlog deelnamen, de sleutel tot de Japanse „purper" code vond, is zon dag in de ouderdom van 78 jaar aan de gevolgen van een hartaanval overleden. Friedman, aanschouwde in 1891 het le venslicht te Kisjinief in Bessarabië (thans Rusland) en kwam op twee jarige leeftijd naar de Verenigde Sta ten. In de eerste wereldoorlog kwam hij als eerste luitenant bij de in- - lichtingendienst van het leger. Friedman en een staf van 19 perso nen hebben van 1938 tot augustus 1940 gewerkt aan het vinden van de sleutel tot de „purper" code. Op 25 september 1940 werd de eerste vol ledig leesbare tekst van een Japan se boodschap in deze code ontcij ferd. Nadat de code was gevonden stortte Friedman als gevolg van de grote druk, waaronder hij geleefd had, ineen en lag hij vele maanden in een ziekenhuis. Hij bleef tot zijn pen sionering in 1951 de voornaamste co- dedeskundige van het leger. derc besprekingen die partijen zullen houden. Volgens een bekendmaking hebben de Libanezen tijdens de ontmoe ting toegezegd, zich weer te zullen hou den aan een enkele maanden geleden gesloten overeenkomst. Deze overeen komst was volgens de Palestijnse com mando's door Libanon geschonden toen Libanese strijdkrachten enkele weken geleden steunpunten van de comman do's aanvielen. Nadere bijzonderheden werden in Cairo niet bekengemaakt. Volgens een mededeling van het pers bureau voor het Midden-Oosten namen aan de Palestijns-Libanese ontmoeting ook de Egyptische ministers Mahmoed Riad van Buitenlandse Zaken en Moha- med Fawzy van Oorlog deel. Beide mi nisters waren vorige week reeds be sprekingen begonnen met de Libanese delegatie. Het standpunt van de Libane zen hadden zij daarna overgebracht aan Jasser Arafat in Damascus. Daarop kwam vrijdag reeds een delegatie van de Palestijnse commando's in Cairo aan en voerde daar de eerste gesprekken met Egyptische regeringsleiders. Aan de ontmoeting in Cairo waren twee weken voorafgegaan van bloedige botsingen tussen het Libanese leger en Palestijnse commando's in Libanon. Aan de zijde van de Palestijnse comman do's zouden daarbij minstens vijftig do den zijn gevallen. Het aantal slachtof fers aan Libanese zijde zou veel klei ner zijn. De achtergrond van het con flict was de weigering van Libanon de Palestijnse commando's volledige vrijheid van handelen te geven bij hun acties tegen Israël vanaf Libanees grondgebied. Tijdens het weekeinde dreigde het conflict nog verder te ontaarden toen in Beiroet de vrees steeds groter werd, dat Syrische troepen Libanon zouden binnenvallen om steun te verlenen aan de verzetsorganisaties. Syrië had kort tevoren zijn grenzen naar Libanon her metisch afgesloten. In het niemands land tussen de beide buurstaten wer den sterke guerrilla-eenheden en vol gens ooggetuigen ook omvangrijke Sy rische leger-eenheden waargenomen. Intussen heeft een militaire woord voerder in Beiroet bekendgemaakt, dat een Libanees verkenningsvliegtuig in het gebied van Kleyiate met machine- geweervuur is neergehaald. De piloot slaagde er in het toestel een noodlan ding te laten maken. Vier inzittende militairen werden door gfewapende mannen gevangengenomen. De piloot kon ontsnappen. A In de Zweedse hoofdstad Stockholm hield de najaarsstorm flink huis. Hier zijn brandweerlieden bezig te redden van een bouwsteiger wat nog te redden is. WEST-BERLIJN De voorzitter van de commissie van bestuur van de NPD, de extreem-rechtse Westduitse partij, Höhn, is uit de partij getreden. Walter Höhn verklaarde, dat hij het niet langer met zijn geweten in over eenstemming kon brengen, dat hij deel uitmaakt van een partij, die geleid wordt doorvoor de vrije rechtsstaat ge vaarlijke personen. NICE Waar blijven toch al die verdovende middelen die de politie in beslag neemt? In Nice weet men sinds kort het antwoord op die vraag. Daar heeft de politie een 20- jarig meisje gearresteerd, dat bij het parket werkte. Zij heeft bekend, dat zjj in be slag genomen dope teruggaf aan haar hippe vriendjes. „Ik heb er toch niets aan verdiend", zei zy ter verontschuldiging. Niettemin heeft de rechter het „onschuldige" meisje voorlopig achter de tralies gezet. BELGRADO De 160 delinquenten die tijdens de zware aardbeving van vo rige week maandag in de gevangenis van de Zuidslavische stad Banja Luka verbleven, hebben allen een beloning gekregen. Hoewel de aardbeving namelijk alle celdeuren had vernield, heeft geen van de gevangenen de gelegenheid te baat genomen om te vluchten, maar zijn zij allen onmiddellijk begonnen met reddings- en opruimingswerkzaamheden. De autoriteiten van Banja Luka vonden dat zo'n edelmoedige daad, dat zij zich verplicht voelden de gevangenen hun dank te betuigen. Voor een deel van hen bestond deze dank uit onmiddellijke invrijheidstelling, voor een ander deel uit een „tiendaags verlof op erewoord". STOCKHOLM Terwijl het oprui- mingswerk na de zware storm, die za terdag het oosten van Midden-Zweden heeft getroffen, nog aan de gang is, verwachten de meteorologen 'n nieuwe storm, die even zwaar als zijn voor ganger zal zijn. Dank zij het feit, dat het publiek door de meteorologen vroegtijdig was gewaarschuwd, is het aantal doden ten gevolge van de storm van zaterdag op merkelijk klein gebleven. In totaal hebDcn drie personen he$ leven verlo ren als gevolg van de winden met or kaankracht. Twee andere personen hebben vermoedelijk het leven ten ge volge van de storm verloren. In de stad Uppsala werd een reserve brandweerman door de wind van een dak geworpen en gedood. Een vrouw, die een ziekenhuis in Stockholm verliet, werd door de storm omver geblazen en GENEMUIDEN In de Masten broekerpolder bij Zwolle zijn gister avond drie mensen om het leven ge komen, toen hun auto te water raakte. De auto waarin vijf mensen zaten, werd bestuurd door de 43-jarige heer A. van Rees, die evenals zijn zestienjarige dochter Jennie en de 23-jarige heer J. van de Berg verdronk. De twee andere inzittenden, de acht tienjarige Jannie van Rees, een doch ter van de bestuurder, en de 24-jarige D. Beens konden uit de auto kruipen en zich in veiligheid stellen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. A Zaterdagmorgen is in de Maasstad de voorverkoop be gonnen van de kaartjes voor de voetbalwedstrijd AC. MilanFeijenoord. Reeds uren van te voren stond men in de rij bij de verschillende adressen (zoals hier bij een sigarenwinkel aan de Schiekade), maar de voorpret en de lotsverbondenheid deed de tijd vliegen kwam zo ongelukkig op een stenen stoep terecht, dat zij overleed. In Sö- dertalje, ten zuiden van Stockholm, werd een politieman door een vallende boom getroffen toen hij uit zijn auto stapte om andere automobilisten voor dit gevaar te waarschuwen. Een man, die dood werd aangetroffen in een park in Stockholm, werd door de politie eerst een stormslachtoffer ge noemd. Naderhand werd echter ver klaard, dat zijn dood een andere oor- kaak had. Hetzelfde was het geval met een kokkin aan boord van een Zweeds schip in de Oostzee. Zij viel overboord en verdronk. Vermoedelijk is zij op het gladde dek uitgegleden. Dit ongeluk is niet direct aan de storm te wijten. De materiële schade is groot. In het gebied van Stockholm hebben circa 1000 huizen hun daken verloren. Tientallen bomen zijn ontworteld en door de wind dwars over wegen en spoorwegen ge blazen. Tienduizenden mensen hebben zonder elektriciteit gezeten. In Stockholm zijn ontelbare etalage ruiten het slachtoffer van de storm ge worden. Geplunderd is echter vrijwel niet. Alleen is aangifte gedaan van de diefstal van een paar schoenen. Ook in Noorwegen richtte de storm veel schade aan. J DEN HAAG Het hospitaalschip van het Nederlandsche Roode Kruis, de J. Henry Dunant, maakte zaterdag zijn laatste trip van het jaar met lichamelijk gehandicapten. Het schip heeft dit jaar in totaal 32 weektochten met gemiddeld 72 patiënten achter de rug, zodat dit jaar bijna 2300 patiënten van een zonnige vakantie hebben kun nen genieten. De Henry Dunant heeft het hele jaar zonder één enkel ongelukje gevaren. Het seizoen 1970 start voor het hospi taalschip van het Rode Kruis op 9 maart in Weesp en eindigde dit jaar in Haarlem. TUNIS President Habib Bourguiba is zondag bij algemene verkiezingen in Tunesië herkozen voor een derde ambtsperiode van vijf jaar, heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken in Tunis meegedeeld. Er is tevens een nieuwe algemene vergadering met 101 afgevaardigden gekozen, allen lid van de enige politieke partij van het land, de socialistische partij Destour. President Bourguiba had geen tegen kandidaat. Onder de nieuw gekozen parlements leden zijn een Jood en drie vrouwen. De verkiezingen werden in het zui den van oosten van het land gehinderd door hevige regenval, waardoor velen niet konden stemmen omdat zij hun woonplaatsen niet konden bereiken. LEEUWARDEN „Als er te zijner- tijd besloten mocht worden tot de in richting van een vierde Technische Hogeschool in Nederland, dan zijn er voldoende argumenten om Leeuwarden als vestigingsplaats aan te bevelen". Tot deze conclusie komt de Commissie We tenschappelijk Onderwijs Friesland in een nota, die aan de minister van On derwijs en Wetenschappen is aangebo den en waarin op beknopte wijze wordt uiteengezet waarom, naar het oordeel van de commissie, Friesland en in het bijzonder Leeuwarden in aanmerking komt voor de vestiging van een Tech nische Hogeschool. De nota is tevens gezonden aan de Friese Kamerleden, aan de vaste com missies voor onderwijs van Eerste en Tweede Kamer en aan de adviseur van de commissie. De commissie gaat er van uit, dat een nieuwe Technische Hogeschool (waarvoor de gemeente Leeuwarden reeds grond heeft gereserveerd) niet een kopie zal moeten zijn van een der bestaande hogescholen, maar volgens een nieuwe formule moet worden op gezet, afgestemd op de behoeften van een maatschappelijke ontwikkeling in Nederland in het algemeen en van het bedrijfsleven en de overheid in het bijzonder. Ook moet zij gelegenheid bieden om vernieuwingen in het onder wijs te beproeven, zoals bijvoorbeeld verkorte studieduur en integratie met het hoger technische beroepsonderwijs, wijs. UTRECHT Het treinverkeer tus sen Eindhoven en Boxtel was vanmor gen vanaf kwart over zeven in beide richtingen een uur lang gestremd ten gevolge van een botsing tussen de reizigerstrein Eindhoven-Utrecht en een bestelauto. Het ongeluk, waarbij de chauffeur van de auto om het leven kwam, gebeurde op een overweg tus sen Best en Boxtel. Het wrak van de wagen zat klem onder de trein. De rei zigers werden met bussen verder ver voerd. PLATTSBURGH (New York) Zes Amerikanen die beschuldigd worden de piloten van verschillende vliegtuigen gedwongen te hebben naar Cuba te vliegen, zijn zondag vrijwillig in de V.S. teruggekeerd waar de FBI tegen hen een aanklacht wegens luchtpiraterij heeft ingediend. Een van hen was ver gezeld door zijn 4-jaar oude dochtertje dat hij, volgens de FBI in december bij zijn echtgenote, van wie hij vervreemd was, had weggenomen. De zes mannen en het kind zijn za terdagavond met het Cubaanse vracht schip Luis Arces Bergnes in Montreal aangekomen. PRAAG De Tsjechoslowaakse schaakgrootmeester Ludek Pachman, een van de trouwste aanhangers van de mislukte communistische vernieu wingsbeweging, komt na een vijfweek- se hongerstaking weer op krachten in het ziekenhuis van de Praagse gevan genis. Volgens vrienden is hij vol vertrou wen en in een goede stemming, hoewel de nieuwe communistische leiding een steeds hardere koers gaat volgen. De 45 jaar oude Pachman heeft doen weten, dat hij 20 kg is afgeval len dat is 25 pet. van zijn normale gewicht. Zijn hongerstaking was be doeld als een protest tegen zijn deten tie op de verdenking van tegen de staat gerichte activiteiten. „Lichamelijk is hij zwak, maar fysiek is hij zeer sterk", zei iemand, die hem goed kent. „Zijn brieven zijn zeer optimistisch. Hij zegt, dat de mensen in de toekomst moeten blijven zien". Pachman is de schrijver van vele boeken over het schaken en in de ge vangenis werkt hij aan een nieuw werk over probleemschaak. Verder studeert hij Frans. Hij spreekt en schrijft zes vreemde talen. Volgens vrienden mag hij brieven schrijven en al die brieven passeren de gevangeniscensuur. Slechts enkele van de brieven, die hem worden ge zonden, komen aan. Van de tien brie veen van zijn vrouw hebben bijv. slechts twee hem bereikt. Zijn vrouw is bedroefd over het feit, dat de stroom brieven die ten huize Pachman binnenkwam alleen al 350 uit Nederland na zijn aanhouding plotseling gestaakt is. Weersverwachting van het KNMI van maandagavond tot dinsdagavond Zwaar bewolkt met t|jdel|jk regen. Morgen mogelijk van het noordwesten uit opklaringen. Matige of krachtige, in de kustgebie den aanvankelijk nog krachtige tot har de zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere.

De Vallei | 1969 | | pagina 1