Tachtig kunstwerken in kasteel „De Zwaluwenburg" Oldebroek Financiële notities J. Kassies dient klacht tegen BBK-bestuur in Wolters koopt De Waal N.V. geen No<j dividend bij Palthe Nieuw theatertje in Den Haag zaterdag geopend Diana Ross gaat de Supremes verlaten RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel Mil j oenenorder voor Thomassen Philips en Japam bedrijf samen naar België PILOOT STORM VANAVOND TELEVISIE TEKKO TAKS MORGEN TELEVISIE =1 T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN Garanties voor personeel Zorg om loonontwikkeling UIT DE KERKEN Pagina 2 MAANDAG 3 NOVEMBER 1969 U4My> i 11T'i 'i'r 12 „Dat kan heel goed." „Een reden te meer dus waarom ik de dingen moet begrijpen en onderzoeken. Ik wil precies weten wat voor behande ling ik heb gehad, wat de vooruitzich ten op lange termijn en wat de complicaties zijn. Ik voel me zoveel beter, misschien zouden ze wel hele maal met de behandeling kunnen stoppen. Hoe dan ook, ik wil het begrijpen. Ludmila Afanasyevna en Vera Kornilyevna vertellen me niets, ze geven me alleen maar die behandeling, alsof ik een aap was. Geef me alsjeblieft dat boek eens, Zoya, toe, alsjeblieft! Ik zal u niet verraden. Niemand zal me ermee zien, dat beloof ik u." Hij hield zo aan, dat hij er helemaal levendig van werd. Zoya aarzelde. Ze pakte de knop van een van de laden in haar tafel beet. „Ligt het daar? raadde Kostoglotov meteen. „Zoyenka, geef het me." Hij strekte zijn hand uit om het in ontvangst te nemen. „Wanneer hebt u dienst? „Zondagmiddag." „Dan zal ik het u teruggeven, goed? Afgesproken? Wat was ze toch lief en vriendelijk, met die gouden pony en die grote wijdopen ogen. Als hij zichzelf eens had kunnen zien zijn haar, dof door het liggen en naar alle kanten in piekerige plukken uitste kend, en met een hoekje van het grofkatoenen ziekenhuishemd uitpie- pend onder zijn niet tot boven dichtgeknoopte jasje. „Ah... juist." Hij bladerde snél het boek door, af en toe de inhoudsopgave raadplegend. „Ja, prachtig, ik kan 't hier allemaal vinden. Bedankt. De hemel weet dat ze me hier anders wel eens te veel konden behandelen. Het gaat er hun tenslotte alleen om dat ze iets hebben om in hun rapporten te zetten. Misschien loop ik wel weg. Zelfs een goede dokter verkort je leven." „Daar, zie je nou." Zoya hief haar handen ten hemel. „Waarom heb ik het "je ook laten zien? Geef terug." En ze begon aan het boek te trekken, eerst met één, toen met twee handen. Maar hij had het stevig vast. „Je trekt het kapot! Het is uit de bibliotheek! Geef terug! Haar stevige, ronde schouders en haar slanke, stevige, ronde armen leken in het nauwsluitende schort gegoten. Haar hals was niet te mager en niet te dik, MMNIflRMNSMiMM t ie niet te kort en met te lang, maar precies goed voor haar figuur. Terwijl ze aan het boek rukten werden ze naar elkaar toe getrokken en keek elkaar recht in de ogen. Zijn woeste gezicht bloeide plotseling op in een glimlach. Het litteken leek niet meer zo afschuwelijk; het was nu bleker, als een heel oude wond. Met zijn vrije hand maakte hij zacht haar vingers los van het boek en zei fluisterend: „Zoyenka. U gelooft niet in onwetendheid; u gelooft in kennis. Hoe kunt u de mensen dan beletten meer te weten? Ik maakte maar een grapje. Ik zal niet weglopen." Ze antwoordde hem strijdlustig, maar eveneens fluisterend: „Je verdient niet dat je dit leest. Je hebt jezelf verwaarloosd. Waarom ben je niet eerder gekomen? Waarom kom je pas als je half-dood bent? „Ach," verzuchtte Kostoglotov, die "keer half-luid. „Er was geen vervoer." „Geen vervoer! Waar ter wereld zat je dan? Er zijn nog altijd vliegtuigen, waar of niet? Waarom moest je het tot de laatste minuut uitstellen? Waarom ben je niet eerder naar een geciviliseer de plaats verhuisd? Was er dan geen dokter of iemand die je helpen kon? Ze liet het boek los. „O ja, er was een vrouwenarts. Twee feitelijk." „Twee vrouwenartsen? Zoya open de haar mond van verbazing. „Zijn er daar dan alleen maar vrouwen? „Integendeel, er zijn er niet genoeg. Er zijn twee vrouwenartsen, maar geen enkel ander soort doktor. Er zijn ook geen laboratoria. Er kan ook geen bloedonderzoek worden gedaan. Ik ben later onderzocht. Het bleek dat ik zestig had, maar niemand wist er iets vanaf." „Grote God, wat een nachtmerrie. En dan vind jij dat je zelf maar moet beslissen of je wel of niet moet worden behandeld. Als je dan geen medelijden met jezelf hebt, heb het dan tenminste met je familie en je kinderen. „Kinderen? Het was of Kostoglotov plotseling weer tot bewustzijn kwam; alsof heel dat vrolijke gestoei om het boek een droom was geweest en hij nu weer zichzelf werd, met zijn harde gezicht en zijn trage manier van spreken. „Ik heb geen kinderen." „En je vrouw, is dat dan geen menselijk wezen? Hij begon nu nog trager te praten. „Ook geen vrouw." „Mannen zeggen altijd dat ze geen vrouw hebben. Hoe zit het dan met die familiezaken die je moest regelen? Wat heb je gezegd tegen die Koreaan? „Ik heb hem maar wat wijsgemaakt." „En hoe weet ik of je mij nu niet iets staat wijs te maken? „Nee, echt niet dat zweer ik." Kostoglotov's gezicht kreeg een érnstige uitdrukking. „Ik weet immers tegen wie ik spreek." „Ik denk zo dat ze je karakter niet kon verdragen?" knikte Zoya begrij pend. Heel langzaam schudde Kostoglotov zijn hoofd. „Ik ben helemaal niet getrouwd geweest." Zonder succes probeerde Zoya te. schatten hoe oud hij was. Eén moment bewoog ze haar lippen, maar ze besloot de vraag niet te stellen. Weer opende ze haar mond, maar opnieuw hield ze de vraag binnen. Zoya zat met haar rug naar Sibgatov, maar Kostoglotov zat recht tegenover hem. Hij zag hoe hij zich behoedzaam uit zijn teil overeind hees, zijn twee handen tegen zijn achterwerk sloeg en bleef staan om zich af te drogen. Zijn gezicht was dat van een man die door alle denkbare lijden was heengegaan. Achter hem lag nu de diepe ellende, maar vóór hem ook geen enkel uitzicht op iets beters. Kostoglotov ademde in en weer uit, alsof ademhalen alles was dat hij in dit leven te doen had. „Ik snak naar een sigaret.. Mag ik misschien...? „Beslist niet. Roken betekent voor jou het einde." „Echt helemaal niet? „Onder geen beding, en zeker niet vlak voor mijn neus." Maar desondanks glimlachte ze. „Ééntje maar? „De patiënten slapen. Hoe kun je? Niettemin haalde hij een lang leeg sigarettepijpje tevoorschijn met de hand gemaakt en met steentjes bedekt en begon eraan te lurken. „Je weet wat ze zeggen: een jonge man is te jong om te trouwen en een oude man te oud." Hij steunde met zijn beide ellebogen op haar tafel en streek met zijn vingers en het pijpje door zijn haar. „Overigens ben ik na de oorlog bijna getrouwd. Ik was student, en zij ook. Ik had best willen trouwen, maar alles liep mis." Zoya keek vorsend naar Kostoglo tov's gezicht. Het zag er niet bijzonder vriendelijk uit, maar wel sterk. Die broodmagere armen en schouders... maar dat kwam door zijn ziekte. „Ging het niet goed samen? „Ze... hoe moet je dat zeggen... ze ging onder." In een scheve grimas sloot hij één oog en staarde fel met het andere. „Ze ging onder, hoewel ze in feite nog leeft. Vorig jaar hebben we elkaar een paar keer geschreven." Hij deed zijn andere oog open. (wordt vervolgd) HILVERSUM I 18.00 Nws. AVRO: 18.11 Radiojourn. 18.30 Stereo: Les cloches de Corneville, operette van Planquette, uitgevoerd door Promenade-orkest, Klein Radio- koor en solisten. 19.30 Ntvs. RVU: 19.35 Muzikaal Spectrum doo^Klaas A. Pos- thuma. NOS: 20.08 Korn., u maar...: gesprekken over actuele zaken en lich te muziek. Bq^d zonder Naam: 22.20 Voor wie de kpjrs brandt!, lezing. NOS: 22.30 Nws. 22.40 Mededelingen. AVRO: 22.43 Radiojournaal. NOS: 22.55 Stereo: Jazz in aktie. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Meisjeskoor en licht in strumentaal sextet. 18.19 Uitzending Politieke Pairtij Radikalen. 18.30 Nws. 18.41 Actualiteiten. 19.00 Literama: ra diokroniek over boeken en schrijvers en toneel. 19.15 Muziek en dienst: pro gramma met informatie over kerklied en kerkmuziek in klank en geschrift. 19.45 Stereo: Metropole orkest met zangsolist. 20.10 Stereo: licht vocaal en semble (gr.). 20.25 Op de man af, praatje. 20.30 Concertgebouworkest met solisten: klassieke muziek met toelich ting. 21.40 Verlig voorwaarts: klank beeld over de Aktie Veilig Verkeer bin nen het Eerste Legerkorps. 22.00 Ste reo: licht orkest (gr.) 22.20 Overpein zing. 22.30 Nws. 22.40 Voorrang: artis tiek voorkeursprogramma. 23.30 Stereo: Hobo en piano: moderne muziek. 23.55- 24.00 Nws. NEDERLAND I Kleur: De Fabeltjeskrant: 19.00 Jour naal. NCRV: 19.07 Scheepsjongens van Bontekoe, vervolgverhaal. 19.16 Alleen op weg: famdlaefeuilleton. 19.30 Twee kamp, quiz tussen studententeams. NOS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Actualitei tenrubriek. 20.45 Please Sir, een luch tige TV-serie. 21.25 Kleur: Mijne Heren van de Gerechte, TV-sepl (dl. 3) 22.20 Kleur: Filmimpressie. NOS: 23.35 Journaal. TELE AC: 22.40-23.20 Statis tiek les 6 herh. NEDERLAND II NOS: 18.50 Kleur: De Fabeltjes krant. 19.00 Journaal. 19.03 Scala: in formatief programma. VARA: 19.30 Opmaat: gevarieerd programma. NOS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Corona tion Street, TV-feuilleton. 20.45 Achter het nieuws. 21.10 Mensen - selectie van foto's gemaakt door Cas Oorthuys. 21.25 Kleur: Ironside, TV-film. 22.15 In disch ABC: serie programma's over historie en samenleving van Nederland Indië Indonesië. Dl. III: Het Rijk Overzee in beroering. NOS: 23.05-23.10 Journaal. 'mm MMMMMNMMMMMMMMMMMMMNMNMNMBS 4264. Alles ging volkomen naar wens voor Doctor Drago. Alle punten van zijn veroveringsprogramma waren tot dusver successievelijk afgehandeld. Restte hem alleen nog de laatste haard van verzet namelijk de Inner Circle, te breken. Toen hem dan ook het alarmbericht bereikte, dat Val Marians mannen tot de aanval waren overgegaan, was hem dit zeer welkom. Het moest toch tot 'n krachtmeting komen en hij be paalde liever zelf waar die zou plaatsvinden. Hier in de machtige sleutelpositie van de zonnecentrale acht te hij zijn eigen kansen meer dan goed. Seth Besh beaamde dit desgevraagd met evenveel overtuiging, maar hij voegde er geheimzinnig aan toe: „Prijs de dag niet voor het avond is, heer!" Doch Drago wuif de deze waarschuwing hooghartig weg. In zijn voor malig „hoofdkwartier", in het gestrande linieschip, wa ren alle loyale Naugish inmiddels strijdend ten onder gegaan en door de Sha star-agenten naar binnen ge sleept. Daar zouden zij zich voorlopig koest houden. Opnieuw stegen de vijf schepen op, ditmaal in de richting van de zonnecentrales. 20. Niettegenstaande hij zo laat naar bed was gegaan, was Tekko de volgende morgen al heel vroeg uit de veren. Met vriend Starreveld had hij om acht uur af gesproken onder de klok voor het station. Het weer was mooi en onze vriend had best zin in een klein vakantie uitstapje, ook al had het dan een zakelijk tintje in ver band met het kasteel Pettenburg, dat door Gerard voor Starreveld als werkplaats gehuurd was. Na een haastig ontbijt stapte onze Tekko op de tram en arriveerde klokslag acht uur bij het station, waar de brave professor al op hem stond te wachten. „Ja!" zei de geleerde man op Tekko's vraag. „Dat kasteel is een eind uit de buurt. Het schijnt ergens op de Mookerheide te staan. A propos mijn waarde. Ik heb alvast twee retourtjes derde klasse genomen. Kom mee anders zijn wij misschien nog te laat!" „En gaat u nu forens worden, professor?" wilde Tekko toen weten. „Forens", schrok Starreveld. „Oh, nee, dat is veel te vermoeiend. Ik zal daar gedurende mijn werkzaam heden wel moeten gaan wonen. Maar wie daarop let is een kniesoor!" Genoeglijk koutend zochten zij een lege coupé op en met een puzzelblad voor vergevorderden voor de pro fessor en een „Vliegende wereld" voor Tekko, stapten zij tevreden in de trein. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Stereo: Li. gr.muz. 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Li. gr.muz. (8.30-8.33 De Groenteman). 8.50 Mor genwijding. NOS: 9.00 Uitgebreide re portage of herh. NOS-progr. .v5 Wa terstanden. 9.40 Muz. uit de Middel eeuwen en Renaissance (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeids- vit. (gr.). (11.00-11.02(\Tws.). 11.30 Rond om i12: progr. voor'"de vrouw. (11.55 Beursberichten). Overheidsvoorlich ting: 12.30 Uitz. voor de landbouw. AVRO: 12.40 Toppers van toen (gr.). 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. NOS: 13.30 Spiegel van België: Muz. en nws. va onze zuiderburen. 14.00 Stereo: Klein Chanson. 14.30 Ja9zz uit het historisch archief. AVRO: 15.00 Componistenpor tret: Dr. Alphons Diepenbrock. 16.00 Nws. 16.02 Inleiding tot muziekbegrip, muzikale lezing. 16.23 Radio Kameror kest, Radio Koor en solisten: klassieke gewijde muz. 16.47 Land der Muzen: kunstkroniek. 17.15 Sterei: Jazz Spec trum. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: klas sieke gr.muz. met nws. en act. 8.00 Nws. 8.11 Te Deum laudamus: gewijde muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huis vrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.35 Schoolradio. 10.00 De krijtkring van de dood, lezing. 10.15 Ste reo: Operamuz. (gr.). 11.00 Nws. 11.02 Ferdinand Huyck (deel 4), vervolghoor- spel. 11.25 Voor de zieken, Plm. 11.55 Med. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gev. progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.41 Act.; 13.00 Raden maar...). 140.00 Conciliepostbus. 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: muzikaal middag-magazine. (16.00 Nws.). 17.00 Overheidsvoorlichting: Postzegels in de Nederlandse Antillen. Spr.: Henk Dennert. 17.10 Voor de jeugd. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws.). 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijk gev. visite. (12.00 Nws.). 13.00 Nws. 13.03 Ekspres: li.pl.- progr. (14.00 Nws.). 15.00 ,ws. 15.03 Drie-Draal. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Mix: licht pl.progr. (17.00-17.02 Nws.). NEDERLAND I NOS/NOT: 10.45-12.00 Schooltelevi sie. DUITSLAND I 18.00 Kleur: Der Mann von gestern, TV-film. 18.30 Kleur: Voor de kleuters: Seid Ihr alle da? 18.40 Hier und Heute met Goedenavond. 19.20 Kleur: Week overzicht. 19.35 Kleur: Dabeigewesen: Dass (k)einer des anderen Sprache verstehen, TV-film) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Panorama: reporta ges meningen, analyses. 21.00 Star aus der Regorte of hoe men van Buddy Caine handelswaar wilde maken, film 21.45 Die Karikatur der Neuen Welt, re portage. 22.30 Journaal, commentaar en weerbericht. 22.50 Kleur: The Beat of the Brass: muziekshow. 23.40 Jour naal. DUITSLAND II 18.05 Actualiteiten en muziek. 18.40 Kleur: Walt Disneys bunte Welt, TV- film. 19.10 Kleur: Süss, aber ein bis- schen verrückt, TV-film. 19.45 Nws., ac tualiteiten en weerber. 20.15 Abbruch genehmigt, filmreportage. Aansluitend: Nws. 21.00 Der Falsche Mann, speel film. Aansluitend: Ratschlag für Kino- ganger, filmkromiek. 22.45 Nws. en errtbericht. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal van gister avond. 10.20 Das grosse Vorbild, TV- spel. 12.00 Panorama. 12.50 Internatio- naalpersoverzicht. 13.00-18.30 Journ. 16.35 Journ. 16.40 Voor de kinderen. Ferlen im Schiff. 17.25 Ierse folklore. 17.55-18.00 Journaal. DUITSLAND II 17.30 Nws. en weerbericht. 17.35 Wa gen 54 bitte melden..., TV-ftlm. DEN HAAG Den Haag is zater dagavond een theatertje rijker gewor den: het Haags Ontmoetingscentrum voor Theaterkunsten, kortweg „HOT" genaamd, gebouwd in de voormalige Oosterkerk aan de Oranjebuitenaingel. Den Haags wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, drs. H. J. Wilzen, ver richtte de opening, nadat leden van de Haagse Comedie de première hadden gegeven van „De clown in het souter rain" van de schilder-schrijver Henk Sparreboom. De wethouder had een verrassing voor HOT in petto: hij kon digde aan, dat B en W de gemeente raad zullen voorstellen de laatste te genvaller bij de bouw van het theater en ontmoetingscentrum, de bouw van een transformatorruimte, die 25 mille gaat kosten, voor rekening van de ge meente te laten komen. In de Oosterkerk is naar een ont werp van architect Sjoerd Schamhart een theaterruimte gevormd door hal verwege de hoogte van het gebouw een tussenvloer te construeren. Op de bo venverdieping is het theater gehuis vest. Er kunnen alle mogelijke toneel vormen worden verwezenlijkt. Afhan kelijk van de indeling is er plaats voor 270 tot 550 toeschouwers. Op de bega ne grond is het ontmoetingscentrum: een „open huis" met o.m. een klein podium, een bar, een leeshoek en expo sitiepanelen. Het theater zal bespeeld en geëxploiteerd worden door de Haag se Comedie. Ook andere gezelschappen zullen er aan bod komen. In het HOT wil de Haagse Comedie naast het on dernemen van toneelexperimenten o.m. in het komende seizoen een kennisma kingsprogramma over toneelbieden aan rond 8.000 middelbare scholieren. „De clown in het souterrain", welk stuk in de feestelijke openingsweek el ke avond in het HOT zal worden opge voerd, speelt zich af in een schuilkelder tijdens een vernitigingsoorlog. In de besloten ruimte van de kelder stichten twee mannen, Balek (Kees Coolen) en Radin (Carl van der Plas) een rijk, dat bevolkt wordt met allegorische fi guren: de hippie (Guus Hoes), de Maarschalk (Leo de Hartogh), de ser geant (Reinier Heidemann), de Sol daat eerste klas (Jaap Wieringa), de man (Gerard de Groot), de vrouw (Nan- ni Vermeer), de Non/Hoer (Trins Snij ders) en de kardinaal (Eric van Ingen). Het stuk, dat met een hartelijk ap plaus ontvangen werd, was geregisseerd door Guido de Moor. Decors en kos tuums waren van Harry Wich, de mu ziek was van Jurriaan Andriessen. HOLLYWOOD De zangeres Diana Ross gaat in januari de bekense zang groep The Supremes verlaten. Ze wil gaan beginnen aan een carrière als so lozangeres. De plaats van Diana Ross bij The Supremes, die heel wat hits op hun naam hebben staan, zal worden inge nomen door Jean Terrell. GRONINGEN Reeds gedurende een groot aantal jaren bestaat er een intensieve samenwerking tussen Wol- ters-Noordhoff N.V. en Drukkerij De Waal N.V., beide te Groningen. Deze samenwerking bestaat daarin, dat een belangrijk pakket drukwerk door Druk kerij De Waal N.V., ten behoeve van de uitgeverij-afdelingen van Wol- ters-Noordhoff N.V., wordt vervaar digd. De directies vap beide N.V.'s heb ben besloten de beide bedrijven te in tegreren waartoe alle aandelen van de heer P. J. F. Biesta, de enige aandeel houder in drukkerij De Waal N.V. door Wolters-Noordhoff N.V. zullen worden overgenomen. Voor het personeel zul len uit de integratie geen nadelige con sequenties voortvloeien, aldus een com muniqué. De arbeidsvoorwaarden van de werknemers die ten tijde van de overdracht der aandelen bij Drukkerij De Waal N.V. in dienst zijn, worden door Wolters-Noordhoff N.V. ten volle gegarandeerd. Ook indien er over eni ge tijd mogelijk hetgeen thans door Wolters-Noordhoff nog niet wordt ge zien tot integratie van bedrijven of tot overplaatsingen zal worden beslo ten, zullen de arbeidsvoorwaarden van het personeel geen wijzigingen ten na dele ondergaan. OLDEBROEK Eens, het was in jeugdiger jaren, maakte ik 'n voetreis van de Rijn naar de Zuiderzee en nog altijd ben ik die tocht door het „bies tere" land niet vergeten: Otterlo, Gar deren, Elspeet, Nunspeet tot in El- burg. Als ik nu die Noord-Veluwe door trek op een heel wat gemakkelijker manier, zie ik Otterlo niet meer zo klein bij het kerkje en die oude herberg, het oude kerkje van Garderen verdwijnt bijna achter de huizen, Elspeet is een levendig dorp geworden en Nunspeet heeft een deftig aanzien gekregen. Toch zijn er nog veel wijde verten, overgebleven schaapskooien en de beschermende daken van oude hofste den, zelfs nog klederdrachten. Waar ik vroeger aan zandwegen de dorpen moest vinden, rijd ik nu door prachtige lan, die verrassende verschieten openen. Ook de laan, die naar het 18e eeuw- se kasteel „De Zwaluwenburg" leidt, het kasteel waar hedendaagse kunst tussen veel moois uit vroegere tijden een plaats vindt. Ik behoud herinnering aan enige interessante tentoonstellin gen. Ook nu vond ik er een expositie, die reeds in de tuin werd ingeleid door een fontein en een beeld „de Ontmoeting" van Thomas Rodr, van wie ik later nog een tiental werken zou aantreffen, 49. De trouwe lezers van de letterkundige cyclus „Smidje Verholen" herinneren zich natuurlijk alle maal nog wel opperbest, dat de kleine dwerg As- mar nooit alleen voor het licht van de openbaar heid verschijnt. Waar Asmar opduikt, daar is ook de schurkachtige professor Nosco te vinden. En zo valt het niet moeilijk te begrijpen, dat onder de gedaante van kapitein Foxhol natuurlijk de kaal hoofdige professor Nosco schuil ging. Smidje Ver holen had het echter zo druk met de kleine As- mar, dat hij de namaak-kapitein even uit het oog verloor. Deze doortrapte sluwaard zag toen zijn kans schoon en gleed snel en onhoorbaar achter smidje Verholen rug. Hij frunnikte even onder zijn marineblauwe duffel en toen zijn hand weer te voorschijn kwam, had hij 'n krachtige ploertendo der beet. Dit akelige slagwapentje hief de schurk dreigend omhoog en het was duidelijk, dat bedoeld wapentje met kracht neergesmakt moest worden op het onbeschermde schedeldak van de smid. De dreunende bons, die even later gehoord werd was echter niet aan 6midje Verholens hoofd te wijten, doch werd veroorzaakt door de professor zelf. Hij stortte namelijk volkomen onverwacht en zeer tegen zijn zin ter aarde, juist toen hij slaan wou. Een gedienstige geest had namelijk een wandelstok behendig naar binnen geschoven. In de haak van die stok had hij Nosco's been gevangen en vervol gens een snelle, krachtige ruk gegeven. De profes sor verloor zijn evenwicht en het resultaat van deze behandeling is reeds bekend: de geleerde stortte dreunend ter aarde... waaronder een zittend naakt in de hal, dat tussen zijn ander werk door ge stalte en houding van een bijna klas sieke eenvoud is. Voor ik nader op het geëxposeerde werk de aandacht bepaal, moet ik een opmerking maken. In zo'n oud, roman tisch kasteel kun je dwalen en soms wel eens verdwalen. Mij is dat hier nooit gebeurd, doch vandaag ben ik er verdwaald in de kunst. De 80 werken van kunstenaars zijn gehangen en ge plaatst naar kleur en in het goede licht. Een oude vriend van me, en schilder plaatste als er 'n koper zich aankondig de voor een schilderij zijn kunstwerk in het „verkooplicht". Dit schijnt mis schien ook op deze tentoonstelling het geval te zijn, elk schilderij naar kleur en voorstelling in het juiste licht ge hangen, een expositiemanier, die meer wordt toegepast. Ik verdwaalde in die 5 vertrekken in de 80 werken van de 7 kunstenaars, hier een pèle-mèle, waarbij enige de zelfde toonwaarden, toets en tekening hebben en die dan blijken b.v. van drie of vier verschillende kunstenaars te zijn. Een gevaar lijkt het me, dat daar door de beschouwing oppervlakkig wordt en niet een positief oordeel ge vormd kan worden over he<t oeuvre van de schilder. Ik zal trachten de weg te vinden door de hal, de gobelin-kamer, de groe ne kamer, de pauwenkamer en naar de gang beneden, die naar een schat kamer voert, waar juwelen, siera den, goud en zilver geborgen zijn. Dat kamertje is alleen een geheim voor dames en heeft met de tentoonstelling niets van doen. In de hal noteerde ik, behalve het reeds genoemde naakt van Thomas Rodr, enige bronzen kleinplastieken van Albert Termote, en een wat gril lige, nijdige vuurvogel van Janny Brug man-de Vries. Vriendelijk staan daar tegenover de aquarellen van R. M. Ste- renberg-Gompertz, b.v. een weide met varken en een portret van een jonge vrouw. Een aquarel van haar, de Ma gere Brug in Amsterdam, heeft in het schemerlichte van toon een poëtische bekoring. Zij verstaat de zin van een aquarel. Evert Musch heeft hier ook goede aquarellen, waarvan „Acros in Israel" mijn aandacht trok. Zoals „Avond op Schiermonnikoog" van Berry Brugman dit deed, maar dan door flarden en ve gen van kleur. In de gobelinkamer roert Wim van Veen zich nogal met zijn raadselach tige houtsneden, vaak grillig en weer barstig, waartegen het bronzen „werk paard" van Termote een voorbeeld van gespierde kracht is. In de groene kamer hebben we vele ontmoetingen met die Berry Brugman, die ons wil overtuigen, dat een schil derij kleur van verf ia en niet verf, die doorzichtig genuanceerd is en door diaphane lichtwerking de geest van de kunstenaar toont, waarin de werkelij ke schoonheid van b.v. een landschap weerspiegelt. De Pauwenkamer wordt geheel be zet door R. M. Sterenberg-Gompertz en Evert Musch. Bij beiden zien we de aquarel in de karakteristieke toon, visies op landschappen, bv die wel spreekt van een gevoelig waarnemen en ondergaan van de natuur. De Benedengang is voor Brugman, mevrouw Sterenberg-Gompertz en Evert Musch. Brugman is hier meer ingetoomd en zijn landschappen spre ken mij, ook koloristisch, nu gevoe liger aan. Mevr. Sterenberg heeft hier een geestige krabbel van „Johan", maar haar naaktmodel is een farce. Tot zover mijn indrukken van deze expositie op het kasteel „De Zwaluwen burg, bij Oldebroek, die tot 11 novem ber duurt, doch op maandagen geslo ten is. Toen ik, weer buiten, de herfstkleu ren zag, de late zon, die er nog goud doorheen wierp, het statieuze kasteel, de lanen en de ganzen aan de oude slotgracht en terugdacht aan de kunst werken, toen begon een grote gans zijn vleugels uit te slaan en boos te gen mij te kwetteren, alsof ik de schilder was van dat ene schilderij! laat de lezer die de tentoonstelling bezoekt, dat schilderij maar proberen te vinden. Johan Wesselink AMSTERDAM De ex-directeur van de Beroepsvereniging van Beelden de Kunstenaars, de heer J. Kassies, heeft bij de Officier van Justitie in Amster dam een aanklacht wegens belediging en smaad ingediend tegen het huidige BBK-bestuur (voorzitter Bonies, secre taris Vijlbrief en penningmeester Wil- lemse). De heer Kassies nam onlangs op staan de voet ontslag als directeur wegens be schuldigingen betreffende het door het BBK-bureau gevoerde financieel beheer, die yolgens de heer Kassies o.a. in het openbaar door een drietal bestuursleden waren gedaan. Zes andere bestuursleden, onder wie voorzitter De Laaf, traden tegelijkertijd uit het bestuur, omdat hun eis tot schorsing van deze drie bestuurs leden niet door een meerderheid van het bestuur werd aangenomen. ALMELO De directie van Palthe's Textielveredelingsbedrijven N.V. deelt mee, dat er in de resultaten van de eerste maanden van 1969, speciaal met betrekking tot de chemische reiniging, verbetering is ingetreden door verho ging van de omzetten. Hoewel met na me de veredeling tot de verbetering der resultaten heeft bijgedragen, is deze niet zodanig, dat in totaal een netto winst verwacht mag worden. Derhalve mag over het boekjaar 1969 niet gere kend worden op een voorstel tot uitke ring van dividend. Mede door reeds toegepaste interne reorganisatie-maatregelen werd het evenwicht tussen kosten en opbrengs ten hersteld. De directie hoopt door verdere ingrijpende maatregelen het herstelde evenwicht te kunnen hand haven. Niettemin blijft de loonontwik keling in Nederland, waarbij onvol doende rekening wordt gehouden met de omstandigheden in verschillende be drijfstakken en individuele bèdrijven, haar met grote zorg vervullen. Voor het laatst werd dividend uitge keerd over 1960 en wel tien pet. DE STEEG De NV Motorenfa- briek Thomassen in De Steeg (lid van de Rijn-Schelde groep) heeft van de Duitse contractor Linde AG te Mün- chen een opdracht ontvangen ter waarde van ongeveer vijf miljoen gul den voor het leveren van zes Elliot type-centrifugaal compressoren. Deze kraakgas- en koelcompressoren, zijn be stemd voor een nieuw te bouwen ethy- leenfabriek van de staatsmijnen-DSM. De capaciteit van deze fabriek zal meer dan 300.000 ton per jaar bedragen en wordt in 1971 in gebruik genomen. EINDHOVEN Philips gaat samt werken met het Japanse concern Mat sushita Electric Industrial Corporation in België een fabriek voor de produk- tie van droge batterijen bouwen. Hiertoe zal een gezamenlijke onder neming worden opgericht onder de naam Philips Matsushita Battery Corpo ration. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 140 miljoen Belgische franken, waarvan de partners ieder 50 procent voor hun rekening nemen. Ir. F. J. Philips, president van Philips, wordt voorzitter van de raad van be heer van de nieuwe maatschappij en de president van het Japanse concern, de heer M. Matsushita, vice-voorzitter. De nieuwe Belgische fabriek zal di verse typen droge batterijen maken op basis van de techniek van Matsushita, terwijl de dagelijkse leiding in handen van Philips zal zijn. De partners zullen de batterijen on der hun eigen merknaam verkopen. Matsushita heeft batterijfabrieken in Japan en in verschillende andere lan den buiten Europa. Voor de bouw van de fabriek is goed keuring aangevraagd bij de Belgische overheid. Verwacht wordt dat de nieu we maatschappij nog dit jaar zal wor den opgericht. De fabriek zal waar schijnlijk worden gebouwd in Tessen- derlo (bij Diest). De plannen verkeren in een dusdanig vroeg stadium, dat nog niet bekend is hoeveel mensen hier werk zullen vinden. Ned. Herv. Kerk Aangenomen: naar Vianen: L. Gul- Aians te Ter Apel; naar Boven-Hardinx- veld: A. Stekelenburg te Lexmond. Bedankt: voor Wierden: G. H. van Kooten te Delft. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Franklin Lakes (VS): A. Vergunst te Rotterdam-Centrum. Geref. Kerken: Beroepen: te Zaandam: H. W. Wierda te Haarlem-Noord; te De Lier: J. van Dalen te Rotterdam-Overschie.

De Vallei | 1969 | | pagina 2