Meerderheid van raad heeft er geen vertrouwen meer in „Oude wonden zijn nog niet genezen" Wethouders in Kesteren moeten hun zetel afstaan Begroting '70 goedgekeurd Raad gaf (nog) geen krediet voor zwembad Fanfare „Kesteren" bestond 35 jaar „Wij leven in een tijd van devaluatie van 't Woord" Jeugdcentrum „De Uithof in Amerongen geopend Vacature na 8 maanden ten einde J. van Eek (SGP) gooide de knuppel in 1 hoenderhok... Vrouw viel op markt en brak been Drijvend lijk bleek strozak Auto total loss na wasbeurt Vier „heren" verkrachtten dame op feestje Sentimenteel Pressie Gymnastiek- demonstratie DANK ZIJ GEWILLIGE HOLDING COLLEGE: Belt Positief Antwoord Stemming DRUKKE RECEPTIE HULPPREDIKER ANDRINGA IN OVERRERG BEVESTIGD Devaluatie Welkom KESTEREN Beide wethouders van Kesteren, R. de Jongh (P.v.d.A.) en J. den Hartog (A.R.P.) zullen naar alle waarschijn lijkheid binnen enkele weken hun functie ter beschikking stellen. Door het ultimatum van de S.G.P.-fractie en de heer J. van Ap peldoorn (Chr. Arbeiders Partij) worden zij gedwongen af te treden wegens gebrek aan vertrouwen van de meerderheid der raadsleden. In de nacht van vrijdag op zaterdag ontstond er een emotioneel debat dat tegen het middernachtelijk uur was inge leid door het wantrouwen dat de heer J. van Eek (SGP) namens zijn fractie uitsprak aan het adres van de beide wethouders. Op nieuw ontstond een bestuurscrisis in de gemeente van Kesteren. 10550 Bijeenkomst NPB MAANDAG NOVEMBER 1969 Het werd de nacht van Van Eek, die de werkelijke motivering van het wan trouwen pas duidelijk tot uitdrukking bracht toen hij opmerkte„De stok waar u destijds mee geslagen hebt krijgt u nu terug". Nog tijdens het be grotingsdebat kwam de politieke bom onder de wethouderstafel tot ontplof fing, toen de heer Van Eek de beide wethouders in overweging gaf te be danken voor hun functie. „Ik dacht, dat de vele wensen die er vanavond zijp overgebleven wel duidelijk maken, dat het nu niet lapger meer kan. De wet houders hebben niet langer het ver trouwen van de meerderheid van deze raad. Wij geven hun één maand de tijd om zich te bedenken", aldus het SGP- raadslid. Nadat de raad zich met algemene stemmen akkoord verklaarde met de begroting voor het volgend jaar en de vergadering korte tijd was geschorst kreeg wethouder De Jongh gelegenheid om terug te komen op het ultimatum van de rechtse groepering. Hij vroeg van de SGP-fractie en van de heer Van Appeldoorn een duidelijke motivering. Wethouder Den Hartog sloot zich daar bij aan en merkte verder op: „Deze gang van zaken heeft toch niets te ma ken met de begroting, waarover we overeenstemming hebben bereikt. Ik vind het bijzonder jammer dat het zo moet gaan en zou het liefst een blijven de vrede willen. We hebben samen ve le dingen meegemaakt. Nu ik toch van plan ben weg te gaan, doe ik dat liever in vriendschap". De heer Van Eek was kort in z'n antwoord. „U vraagt een motief? Jam mer dat U daar vorig jaar niet aan ge dacht hebt, toen U de heer Van Appel doorn en mij naar huis stuurde. U krijgt 1 maand, daar houden we ons bij". Wethouder Den Hartog ging op de sentimentele toer. „Ik heb getracht de gemeente bestuurbaar te houden, ook toen. Ik had gehoopt dat het goed zou gaan. Ik vind het vreselijk als we zo fel tegenover elkaar blijven staan. Uit de algemene beschouwing blijkt wel dat er geen grote verschillen bestaan. La ten we liever als vrienden uit elkaar gaan". „Denk aan vorig jaar", riep de heer Van Eek. Nog gaf de heer Den Hartog het niet op. „We hebben toch contact gezocht en er over gesproken?". De heer De Jongh vroeg nogmaals ant woord op zijn vraag of wel de gehele SGP-fractie achter het besluit van de heer Van Eek stond. Dat bleek inder daad het geval en ook de heer Van Ap peldoorn gaf een motivering. „Hier is politiek bedreven met een mes. Dat heeft wonden veroorzaakt die niet he len en dat blijft het punt waar ik U op aanval". De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Th. Haan, nam daarop ook deel aan het lichtelijk emo tionele debat. „Als U denkt dat we hier nu met witte gezichten zitten dan hebt U het mis. Het is een wazig motief en ik begrijp het niet. Over een redelijk antwoord zullen wij ons in de komende maand beraden". De heer De Gier wens te de mening van de heer Van Brenk VEENENDAAL Op de markt in Veenendaa' is zaterdag mevr. Van de W. uit Den Haag gevallen over de on langs aangebrachte trottoirbanden. Mevr. Van de W. brak bij de val haar been en is in het Julianaziekenhuis op genomen. Marktkooplieden verklaarden dat dezelfde dag reeds een vijftal men sen over de banden was gestruikeld. RHENEN Een passerend schip per meldde bij de rijkswaterstaat een drijvend lijk in de Rijn voor Rhenen. De rijkspolitie in Rhenen werd onmid dellijk gealarmeerd, die er op uittrok met de nodige attributen, om het op sporingswerk te gaan verrichten. Bij de plek aangekomen, ongeveer ter hoog te van Palmerswaard, trof men echter geen lijk aan, maar een met kapok ge vulde strozak.... (BP) te horen. „Ik ben rechts en ik blijf rechts", was het antwoord. Daar op ontstond een langdurige discussie, waarin werd teruggegaan tot de eerste wethoudersverkiezing. „Dat was een mooie draaierij, praat me er niet over", riep de heer Remmelink uit. Met nadruk verklaarde wethouder De Jongh dat er nooit enige pressie door de Partij van de Arbeid was uit geoefend op de heer Van Appeldoorn om destijds af te treden. „U was bang dat U er uitgegooid zou worden en om dat U 'm kneep bent U toen zelf maar gegaan", voegde de heer Remmelink er aan toe. Het werd een verwarrend debat waarin aan de feiten echter niets meer werd veranderd. Als de beide wethouders niet vrijwil lig aftreden zal in de volgende raads vergadering ongetwijfeld een motie van wantrouwen worden ingediend, waarna dan een ontslag moet volgen. Op het donkere plein van het gemeen tehuis werd na afloop van de langduri ge vergadering nog enige tijd gediscus sieerd. Wethouder De Jongh kondigde aan dat hij vermoedelijk zal aftreden. Hij wenste echter eerst nog overleg te plegen met zijn partij. Wethouder G. den Hartog was vlugger dan wie ook in het nachtelijk duister verdwenen, maar ook zijn vertrek lijkt zeker. KESTEREN Zaterdagavond 8 no vember houdt de afdeling gymnastiek van de sportvereniging „Kesteren" een demonstratie in het Dorpshuis. Alle leden van de afdeling gymnas tiek zullen aan de avond meewerken. De aanvang is gesteld op 19.30 uur. KESTEREN Na enig wikken en wegen heeft de gemeenteraad van Kesteren de begroting voor 1970 met algemene stemmen goedgekeurd. De begroting werd geaccepteerd, nadat het college een zevental eisen van de begrotings commissie had ingewilligd en over één eis een compromis was bereikt. De heer J. van Appeldoorn (Chr. Arb. Partij), die namens de commissie sprak, had aan het begin van de begrotingsbehandeling een welgemikt schot voor de boeg van het college gelost, dat zijn effect niet bleek te missen. „Wij kunnen de begroting niet goedkeuren als onze wijzigingsvoorstellen niet worden ge accepteerd", aldus de heer Van Appeldoorn. Na de algemene politieke beschouwingen (zie Vallei 1-11-*69) en een schor sing van de vergadering bleek het «ollege aan de wensen van de commissie te gemoet te willen komen. De begroting had het gehaald De begrotingscommissie wilde ter be zuiniging de geraamde telefoonkosten van burgemeester (f 600), secretaris (f 300) en de beide wethouders (f 500) respectievelijk met f 200, f 100 en f 100 verminderen. Ook werd een rapport ge- eist van de Inspectie Brandweerwezen over de vorming van een gezamenlijk brandweerkorps voor Kesteren en Op- heusden. Voorts achtte de begrotings commissie de uitbreiding van het ge meentehuis (f 80.000) niet noodzakelijk, evenals de reconstructie van de Sta tionsstraat, waarvoor op het investe ringsplan f 180.000 was geraamd. De dan even a.u.b. voor Veenendaal Tot 17.30 uur Van 17.30- 11 (I7Q 19.30 uur I IUI3 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 RHENEN De heer V. te Rhenen, die zijn auto een wasbeurt had gegeven in garage Puyk aan de Utrechtsestraat weg en daarna de hoofdverkeersweg zou oprijden om naar jhuis te gaan, werd op de hoek van de uitrit van de garage en de Kuilweg gegrepen door een personenauto bestuurd door de heer H., eveneens te Rhenen. De wa gen van de heer V., die hij nog maar net enkele seconden vanwege de was beurt door een ringetje kon halen, was totaal-loss. De wagen van de heer H. liep schade op aan de voorkant. Nie- realisering van het overdekte instruc- tiebad in Kesteren, zou volgens de com missie in haar eisen, eventueel in 1970 in regionaal verband ter hand moeten worden genomen. Nagenoeg zonder discussie werden de wensen en voorstellen door het col lege geaccepteerd. Alleen de eis tot vermindering van de telefoonkosten werd op voorstel van B. en W. in stem ming gebracht, waarbij 10 van de 13 raadsleden achter de commissie bleken te staan. Het college legde zich hierbij neer. Om ook op voorstel van de begrotingscommissie de geraam de 400 gulden voor de inspectie van gymnastiektoestellen van de begroting te schrappen bleek het college en la ter ook de raad te ver te gaan. Op dit punt werd dan ook een compromis bereikt, omdat men van mening was dat het risico te groot zou worden wan neer deze inspectie zou worden overge laten aan de vakleerkrachten. De ra ming bleef met instemming van de raad op de begroting gehandhaafd, ter wijl het college toezegde mogelijkhe den te zullen bestuderen op dit bedrag alsnog te bezuinigen. Burgemeester D. J. Pott reageerde, namens het college bijzonder positief op de door slechts drie van de zes fracties gehouden algemene politieke beschouwingen. De meeste voorstellen, suggesties en opmerkingen werden door het college onderschreven. Alleen de beschouwing van de SGP, die werd uit gesproken door de heer P. Schaap, on dervond felle kritiek. De SGP-er hield een kort betoog, waarin de recente relletjes tijdens de winkelweek in Opheusden centraal ston den. Dat de heer Schaap de Opheus- dense jeugd, die de onlusten veroor zaakte, vergeleek met de studenten sprak de heer Pott tegen. De burge meester liet daarbij blijken sympa thiek tegenover de eisen van de studen ten te staan. „De studenten zouden diep worden beledigd wanneer zij zou den worden vergeleken met de jeugd van Opheusden", aldus de heer Pott. Het antwoord van het college op de algemene beschouwingen werd gevolgd door in de meeste gevallen instemmen de replieken. Het ultimatum, dat door de heer J. van Eek (SGP) aan de bei de wethouders werd gesteld en dat la ter na goedkeuring van de begro ting! de wethouderscrisis zou ver oorzaken, vormde daarop een uitzon dering. Verder bestond over het alge meen veel waardering voor het be grip dat het college voor de wensen van de begrotingscommissie had ge toond. De' constructieve debatten resul teerden in een goedkeuring van de be groting. KESTEREN De Gemeenteraad van Kesteren heeft vrijdagavond geen krediet beschikbar gesteld voor de uitwerking van de regionale zwembad- plannen van de gemeenten Dodewaard, Echteld en Kesteren. Het mondeling verzoek van burgemeester D. J. Pott om een krediet van 2500 gulden, beno digd om de aanloopkosten te dekken, viel bij de (rechtse) meerderheid van de raad niet in goede aarde. Men ver zocht het voorstel aan te houden tot de volgende vergadering, zodat bestude ring van het voorstel mogelijk zou zijn. Overigens kondigde de SGP wel reeds aan, dat pertinent tegen zou worden gestemd wanneer nu reeds vaststond dat het bad op zondag geopend zal zijn. Voorafgaande aan het begrotingsde bat werd de nogal lijvige raadsagenda in een ijltempo afgewerkt. Behalve een bedrag van f 157.000 voor het onder wijs stelde de raad ook f 128.000 be schikbaar voor het bouwrijp maken van een terrein voor woningbouw en wegenaanleg bij de Mesdagstraat. Het rapport van de Technische Dienst over nodig geachte verkeersvoorziendn- gen in Opheusden bracht de raad er toe nagenoeg zonder discussie het be nodigde krediet van f 11.700 beschik baar te stellen. Er zullen voor dit be drag niet minder dan 31 verkeersvoor- zieningen worden getroffen of verbe terd. Naar aanleiding van het voorstel verzocht de heer H. Remmelink (Gem. Bel.) het college om een inhaalverbod vast te stellen voor de Hoofdstraat in Kesteren. Aan mej. H. Scholten, onderwijzeres op de openbare »?hool voor basis on derwijs in Kesteren, verleende de raad op de meest eervolle wijze ontslag, we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Bij het voorstel tot verhoging van de jaarwedden voor de wethouders kregen de raadsleden H. Remmelink en J. van Appeldoorn van burgemeester D. J. Pott het advies nooit te bezuinigen op salarissen. Het voorstel werd vervol gens met algemene stemmen aan vaard. AMERONGEN De eerste ont moetingsavond van de NPB in Ameron- gen zal plaats vinden op donderdag 6 november in het kerkgebouw, Immink- bond Voor Geloofsvrijheid. Mejuffrouw C. E. Jolles uit Soest zal spreken over haar eis door Amerika waarbij zij ook deel genomen heeft aan het congres van het Internationaal Ver bond Voor Gellofsvrijheid. KESTEREN De receptie van de fanfare Kesteren, ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan, is druk bezocht. Een groot aantal belangstellenden uit Kesteren en omgeving kwam het'be stuur van de fanfare zaterdagavond in het dorpshuis met het jubileum ge lukwensen. Onder de aanwezigen was ook burgemeester D. .1. Pott. „Ik hoop, dat het gemeentebestuur spoedig een subsidie beschikbaar zal stellen voor de aanschaf van nieuwe instrumenten", aldus de burgemeester, die voorts in zijn korte toespraak het belang van'een muziekkorps voor een gemeente trachtte aan te tonen. De heer Pott overhandigde het bestuur na mens de gemeente een enveloppe met inhoud. De receptie van de fanfare droeg een feestelijke karakter. De namen van de oprichters werden vele malen genoemd. Het waren de heren R. Feenstra, T. van Lutterveld, L. S. v. Holten en T. van Tongeren. Op de foto het bestuur van de fanfa re „Kesteren". LEERSUM Een feestje, dat buiten Leersum is gehouden en waar zeer veel sterke drank gedronken was, werd uit eindelijk voortgezet in een bungalow te Leersum. Het feest ontaardde in een echte „sexparty", waarna 4 heren één van de dames verkrachtten. Namen zijn door de politie niet bekend gemaakt, maar wel is bekend, dat drie van de daders reeds in hechtenis zijn. OVERBERG In de persoon van de heer J. Andringa mocht de hervormde gemeente in Overberg gisteren weer een eigen voorganger begroeten. De heer Andringa, als hulpprediker in de hervormde gemeente Amerongen beroepen, is speciaal belast met de geestelijke verzorging in wijk II, die de buurtschap Over berg omvat. Als zodanig is hij de opvolger van de heer C. G. >an Vrouwerff, die ongeveer acht maanden geleden overleed, na de gemeente na het vertrek van ds. Van Viegen korte tijd gediend te hebben. De heer Andringa, die secretaris is van de Federatie van Bonden van Hulp predikers en Evangelisten-Voorgangers in de Nederlandse Hervormde Kerk, zal met ingang van 1 januari het godsdienstonderwijs op de openbare scholen in Rhenen gaan verzorgen. Als tekst voor zijn intrede-preek koos de heer Andringa Jesaja 55:11: „Alzo zal mijn woord, dat uit mijn mond uitgaat ook zijn; het zal niet ledig tot Mij wederkeren..." „Gemeente van Overberg, het is voor u en dag van vreugde en blijd schap dat de vacature die acht maan den geleden ontstond na het overlijden van broeder Van Vrouwerff weer ver vuld is. Ook voor mij is er reden tot vreugde en dankbaarheid voor alles wat ik in de afgbelopen week ai van u heb mogen ontvangen. Bovenal is er dankbaarheid aan Hem, die alles tot nu toe-vZo voorspoedig gemaakt heeft", zo begon de heer Andringa zijn preek. „Als wij elkaar vandaag voor het eerst ontmoeten, dan doen wij dat rond om het Woord van God. Dat betekent dat niet een mens in het middelpunt zal staan, maar dat die Ene Naam ge predikt zal worden. We zitten dan meteen midden in de moeilijkheden, want we worden geconfronteerd met de vragen aangaande de waarde van de schrift. Wordt het gezag en de ge tuigenis van het Woord niet elke keer meer ondermijnd zelfs binnen de gren zen van de kerk? Maar als de verkon diging van het evangelie dan zo'n ha chelijke zaak is, wat heb ik dan ge daan met tot u te komen?" „We staan echter samen voor dat waagstuk, maar het is geen roekeloos AMERONGEN In Amerongen is zaterdagmiddag onder grote belang stelling het jeugdcentrum „De Uithof" van de Nederlandse hervormde kerk geopend. President-kerkvoogd, de heer K. G. Tiel, herinnerde in zijn openings toespraak aan de vele tegenslagen, die bij de realisatie van het jeugdcentrum waren ondervonden „Wij willen in „De Uithof" de jeugd een plaats geven waar zy zichzelf kan zyn", aldus de heer Tiel, die de jeugd niet als een probleem ziet, ondanks het voor velen afschrikkende lange haar. Overigens is „De Uithof" niet alleen bestemd voor de jeugd. Ook volwassenen zullen in het centrum vergaderingen en ont- spanningsbyeenkomstcn kunnen houden. President-kerkvoogd K. G. Tiel droeg „De Uithof" over aan de beheerscom missie, de jeugdcommissie en de jeugd raad en overhandigde hen symbolisch de sleutel van het gebouw. Ook burgemeester O. R. van den Bosch hield een toespraak. „Het is een belangrijke dag, niet alleen voor de hervormde kerk, maar voor heel Ame rongen. De kerk in Amerongen is de weg naar buiten opgeslagen en dat geeft reden tot dankbaarheid", aldus de burgemeester. Ds. J. Kaasstra aanvaardde het jeugd centrum namens de kerkeraad, de jeugdcommissie en de jeugdraad. De dank van de president en van hervormd Amerongen bleek wel heel duidelijk uit het gebed, waarmee ds. Kaasstra zijn toespraak besloot. Namens het zendings huis in Amerongen sprak tenslotte ds. Hijdema uit Hoogvliet. Spreker bood een werkbank aan voor de hobbyruim te in het gebouw en bracht de geluk wensen over van het bestuur van het zendingshuis. Na afloop van de toespraken en feli citaties, die veelal gepaard gingen met cadeaus bestond er voor de aanwezigen gelegenheid „De Uithof te bezichtigen. wagen, want toen ik vanmorgen beves tigd werd heb ik „ja" gezegd op de vraag of ik mij „van God geroepen wist. „Ik zal dan in vreugde en droef heid ook niet met mijn eigen woorden hoeven komen". „Als ik me vanmiddag aan u ver bind, wil ik dat doen onder het thema: Gods geheim en onze opdracht". „Alzo zal het woord zijn, begint de tekst. Dat alzo slaat terug op de vori ge, waarin gesproken wordt van het zaad dat nat gemaakt wordt en de zaaier, die zich verheugd over het op komen van het zaad. Kunt u zich de vreugde van de zaaier voorstellen? Zo gaan wij ook zaaien, met het zaad van het woord. Daar komt bij, dat hei niet ons zaad is, maar het Zijne. Hij zal er voor zor gen, dat het woord niet leeg zal weer keren. Zo zal ik hier niet komen met de vraag: Wat zal het worden?, maar God zal zelf zijn woord uitdragen. In ieder geval heb ik ook bij het vervul len van zijn opdracht uw gebed nodig. Het is goed te weten, dat er gebeden wordt voor mijn persoon en mijn op dracht. We staan voor een opdracht, die alleen in gebedhouding volbracht kan worden". „We leven in een tijd van devaluatie van het woord. Zo was het ook in de tijd dat Jesaja zijn profetie uitsprak. Velen hadden de moeite al opgegeven, maar dan komt de profeet met de uit nodiging: „Komt allen g(j dorstigen". Heel het volk wordt opgeroepen. Zelfs voor de goddelozen is het nog het hede der genade. Deze profetie heeft zijn vervulling gehad in Jezus Christus on ze Heiland. Hy was beide, zaaier en zaad. Hij is uitgegaan van de Vader als het vleesgeworden woord en hij is niet leeg teruggekeerd. Hij heeft de verloren zondaren meegenomen naar Zijn Vader. In hem is het woord door de wereld begonnen en het gaat door, waar het ook gepredikt wordt". „Indien ik vanmiddag bij u mag be ginnen wordt ik heel klein en ootmoe dig en zeg: Here Jezus Christus, wi# ben ik dat ik in uw naam mag uitgaan om mensen te roepen tot dat heil, dat nooit vergaat. Welk een heerlijke, maar ook moeilijke taak, maar ik weet dat mijn hulp is gelegen in het geheim van mijn God in Zijn woord: Dat zijn woor den niet leeg tot hem zullen weerke ren". De heer Andringa besloot zijn preek met: „Here Christus maak mij getrouw in de bediening van de Heilige Geest en dan zal ik in dit woord, dat eerlang zal weerkeren uitgaan en het zaad uit werpen". Na de prediking werd de heer An dringa in zijn nieuwe bediening welkom geheten door een aantal afgevaardig den. De heer Van Klinkenberg, vice- president van de kerkvoogdij in de ge meente Amerongen sprak namens dit college, dat optreedt als overkoepelend orgaan ondermeer voor de beheerscom missie van de kerk in Overberg. Htf hield een warm pleidooi om de tinan- ciële zorgen in de gemeente weg to nemen Namens classis Doorn en ring Rhe nen sprak de secretaris van beide col leges ds. L. v.d. Peut uit Renswoude: „Ik ben blij u te mogen begroeten, vooral nadat ik u beluisterd heb". De heer Bolijn uit Terwolde sprak in zijn functie als voorzitter van de fe deratie van hulppredikers en evange listen-voorgangers; burgemeester jhr. O. R. F. M. Bosch sprak namens de burgerlijke overheid, ds. Kooreman uit Rhenen heette de heer Andringa reeds welkom voor het werk dat hij in Rhe nen zal gaan doen en als laatste sprak ouderling Antonides namens de gemeen te Overberg, waarna de gemeente staan de haar nieuwe dienaar de zegenbede uit psalm 121 toezong. De heer Andringa dankte tot slot alle spreker* voor hun woorden.

De Vallei | 1969 | | pagina 3