Motief van vliegtuigkaper nog steeds duister Werkende jeugd met duizenden demonstranten in Den Haag Verzet in Griekenland nog steeds groeiend 't Is ook op Wereldspaardag goed sparen bij de NMB D '66 veel ter sprake op studiedag PPR Jongeren in AR streven niet naar brede christelijke volkspartij Over uitlevering niets beslist Twee ton als kosten Biafranen beschoten Nederlandse tanker Hoed van „Hoss Cartwright99 voor zwaar ziek Belgisch jongetje Half miljoen mensen dupe drankmisbruik Voor ruim een ton juwelen uit auto gestolen de bank waar ook zich thuis voelt Toezeggingen Beloften WAAROM? GEWEER ZIJ BLEEF Alleen reeds in Nederland Een waar spaarfestijn dat de NMB een week lang viert: een mooie gelegenheid om met sparen te beginnen. Vooral omdat bij uw eerste inleg van minimaal 10 gulden een premie van 5,- wordt bijgeschreven. Zo maar extra. Kom snel langs. Juist nu, met gunstige rentevergoedingen van 4i/2% tot 7°/o! Zelfs 8% behoort tot de mogelijkheden als u spaarbrieven van de Nederlandsche Middenstands Spaarbank koopt. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK VAKBONDSLEIDERS AAN HET WOORD Overleg tussen AR> KVP en CHU ALS AFGEDAAN BESCHOUWEN DE SINT KOOPT BIJ DE SPAR OMDAT HU WIL SPAREN BU DE KOOP Niets nieuws Dapper Spannend Vergadering prot. werkgemeenschap P.v.d.A. MAANDAG 3 NOVEMBER 1969 ROME Een advocaat zal Raphaele Minichiello bijstaan, wanneer vandaag in de gevangenis de tweede ronde van verhoren begint, aldus heeft de politie bekendgemaakt. Minichiello is de Amerikaanse marinier, die een vliegtuig van Trans World Airlines heeft gekaapt voor een vlucht van Californië naar Rome. Tegenover de Italiaanse politie verklaarde hij uit de Verenigde Staten te zijn gevlucht om een veroordeling te ontlopen wegens diefstal van 20() dollar en om wraak te nemen op de autoriteiten, die hem. naar hij zei, zijn spaargeld niet volledig wilden uitbetalen. De marinier had tijdens zijn diensttijd in Vietnam achthonderd dollar in een spaarfonds gestort. Toen hij, eenmaal terug in de Verenigde Staten, het geld opvroeg kreeg hij slechts zeshonderd dollar terug betaald. „Ik schreef talloze brieven, maar zonder resultaat. Op een avond werd ik dron ken en besloot toen mijn geld terug te nemen. Ik brak in in een legermagazijn waar ik in slaap viel en waar ze me vonden". A Het hoogste woord, had Raphael toen zijn vlieg tuig kap e rij uiteindelijk buiten De Boeing landde zaterdagochtend vroeg op het vliegveld van Rome. Het toestel had geruime tijd rondgecirkeld terwijl de vliegtuigkaper via de radio met de verkeersleiding over zijn voor waarden onderhandelde. Een daarvan 'Vv H A* 1>J I v I III vyiuu/fvuiyt U UltCOlUCJI/n OUUCH j J J J Rome stuk liep op de politie. Omstandig gebarend doet hij zijn verhaal op J?2Ï? het hoofdbureau in Rome. A Gezagvoerder Billy Williams (links) en stewardess Tracy Coleman moes- aan het einde van het avontuur in Rome verslag doen van de reis. De vlucht hadblijkens de foto, vooral de stewardess aangegrepen. luchthaven alleen en ongewapend per auto naar het vliegtuig zou komen om Minichiello op te halen. Deze dwong de politiefunctionaris onder bedreiging met een vuurwapen hem naar Napels te rijden. Een grote politiemacht volg de de auto op veilige afstand. Even bui ten Rome liet Minichiello de auto stop pen en verdween in het struikgewas. Honderden politieagenten, geholpen door honden, zetten de jacht op de vliegtuigkaper in. Korte tijd later vond men hem in een wijngaard, ongewa pend en slechts gekleed in onderbroek. Hij gaf zich zonder verzet over. De plaatsvervangend officier van justitie te Rome, Massimo Carii, heeft verklaard, dat hij de advocaat Dome- nico Martelli heeft aangewezen als ver dediger van de 20-jarige marinier. Hij zei, dat Martelli hem vandaag zou ver gezellen wanneer hij Minichiello be zoekt in Rome's regina coeli gevange nis. Carli heeft Minichiello zondag drie uur lang ondervraagd. Hij stelde hem officieel in kennis van de beschuldi gingen, die door de Italiaanse politie tegen hem zijn ingediend wegens in Italië begane misdaden. Die misdaden zijn tezamen: 1. het inbrengen van militaire wa pens in het land; 2. het ontvoeren van een polltie-amb- tenaar; 3. afpersing door de desbetreffende politie-ambtenaar te dwingen zijn po- DEN HAAG Tegen de tienduizend demonstranten hebben zaterdag 1 november tot 'n geslaagde dag voor de werkende jeugd gemaakt. De overweldigende opkomst er was gerekend op hooguit vierduizend man bewees hoe sterk de belang stelling leeft voor de eisen op vorming en onderwijs van de werkende jongeren. Hoogtepunt was een kilometerslange tocht door de Haagse binnenstad. Belangstelling was er ook van rege ring, parlement, politieke partijen en andere betrokken organisaties. De mi nisters Roolvink (sociale zaken) en Veringa (onderwijs) waagden zich zelfs tussen de strijdlustige massa in de circustent, waar de actie zich voor namelijk afspeelde. In het woelige ge drag moesten zij wel de wijk nemen naar het podium. kende jeugd met de massa-demonstra tie heeft benadrukt, kan er op een vol gende actie worden gerekend. Middelpunt in ,,de stad der wer kende jongeren" was zaterdag in Den Haag een grote circustent op het Malieveld, waar de ministers Veringa en Roolvink zich onder oorverdovend gekrijs in waagden. In de ochtend waren delegaties van werkende jongeren ontvangen op de ministers, in de Kamer en andere in stanties. Overal vonden zij een wel willend oor voor hun eisen. Ook tijdens de ochtendlijke discussie in de grote tent, waar zo'n zesduizend jongeren vragen konden stellen aan vakcentra les en werkgevers, regende het toezeg gingen. Begeleid door afwisselend boe-geroep en massaal gezang beloofden de voor zitters van de vakcentrales en de werk gevers-organisaties hun steun. Namens alle werkgevers nodigde ir. Bosma, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen de .jonge ren uit gezamenlijk een lijstje van ur gente problemen te maken en te be spreken. Politieke partijen hielden zich zater dag ook bezig met de jeugd en beloof den tijdens de behandeling van de on derwijsbegroting deze week een aantal moties in te dienen. De Sociaal-econo mische Raad maakt de grootste haast met het uitbrengen van enkele advie zen. En ook de ministers Roolvink en Veringa willen proberen voor 1 augus tus 1970 verandering te brengen in de situatie van de werkende jeugd. De organisatie van de demonstratie toonde zich blij met al die bijval. Hoe wel hun woordvoerders in de gloedvol le toespraken juist verkondigden dat „de jeugd balen heeft van alle toezeg gingen en dat er nu iets moet worden gedaan". De demonstranten zelf, die uit alle delen van het land met vele tientallen bussen naar Den Haag waren geko men, onderstreepten dat voortdurend met hun geroep om actie en het ge scandeerde „komt er nog wat van". Als er voor 1 augustus nog niets is gekomen van de vele eisen doe de wer- ATHENE Een Griekse krijgsraad heeft vier jongeren tot gevangenisstraf fen van 22 tot 25 jaar veroordeeld we gens het plegen van bomaanslagen in Athene. Drie anderen kregen op de zelfde beschuldiging straffen van zes tot acht jaar. Allen werden voor pe rioden van vijf tot tien jaar uit hun burgerrechten ontzet. De krijgsraad bevond hen schuldig aan een reeks bomaanslagen waarvan de laatste 18 oktober werd gepleegd en waarbij in Athene zes mensen ge wond raakten. De enige vrouwelijke verdachte, Aikaterina Houliara, een 23-jarige amb tenares, werd veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. Vandaag beginnen in Griekenland weer vijftien processen voor militaire rechtbanken, waarbij 46 mensen te- ADVERTENTIE recht moeten staan. In elf processen lopen de beklaagden de kans op dood straf of levenslang. De meesten zijn communist of linksgezinden. Zij zouden betrokken geweest zijn bij bomaan slagen. Een der beklaagden is Dimi- trios Benos, een communistenleider en oud-hoofd van de jeugdbeweging „Ed- da" en leider van de clandestiene orga nisatie „patriottisch front". De Griekse kolonelsregering straft dagbladen, die haar lijn niet volgen, door de aflevering aan de straatverko pers onmogelijk te maken. De uitgevers van de desbetreffende dagbladen hebben geprotesteerd tegen de maatregelen, die hun bestaan be dreigen en hun landelijke verkoop sterk aantasten. De laatste maatregelen begonnen vier dagen geleden, toen de dagbladen, die als onvriendelijk voor de regering worden beschouwd, meldden dat er oppositie ontstaat tegen het regerings voorstel om tientallen particuliere ver- zekerings- en pensioensystemen te coör dineren in het nationale programma van sociale verzekering. Een avondblad werd gedwongen zijn koppen over dit onderwerp te wijzi gen, nadat de politie de verkoop op straat verboden had. Bijna 100.000 exemplaren moesten worden vernie tigd. litie-identiteitsbewijs af te geven; 4. illegaal bezit van vuurwapens; 5. persoonlijke geweldpleging tegen de vliegtuigbemanning. Op deze misdaden staan straffen va riërend van 17 maanden tot 19 jaar Hjj kan in Italië hiervoor 10 jaar kra gen, in de VS de doodstraf. Minichiello zit in een afzonderlijke cel, die dag en nacht bewaakt wordt. Hij lijkt kalm en was zondagmorgen tijdens zijn verhoor en ook voor de rest van de dag enigszins afwezig. Wat de jonge marinier heeft bewo gen om het vliegtuig van Los Angeles naar Rome te laten vliegen, is niet he lemaal duidelijk geworden. Misschien wilde hij terug naar de streek waar hij, op de dag van zijn arrestatie pre cies twintig jaar geleden, werd geboren. Wellicht was hij van plan zijn tach tigjarige vader te bezoeken, die drie jaar geleden naar Italië terugkeerde, toen zijn gezondheid sterk achteruit ging. Tijdens het verhoor op het hoofdbu reau van politie in Rome hield Mini chiello zich over de reden van zijn luchtroof erg op de vlakte. „Waarom heb je het vliegtuig ge kaapt, Raphaël?" „Vliegtuig, welk vliegtuig?" „Hoe ben je in Italië gekomen te paard?" „Dat weet ik niet, neef, ik ben komen zwemmen". Ook op de persconferentie een tu multueuze bijeenkomst van honderden journalisten en persfotografen, tijdens welke Minichiello grinnikend opmerk te: „Ik lijk wel een filmster" liet de marinier zich niet over de reden van zijn daad uit. Intussen vertelde de bemanning van het gekaapte toestel op het Romeinse vliegveld haar ervaringen. Gezagvoer der Donald Cook zei dat het allemaal was begonnen een kwartier na het ver trek uit Los Angeles. Op dat ogenblik werd de sleutel van het slot van de cockpit omgedraaid en kwam de kaper met een geweer in de hand binnen. Hij eiste dat koers gezet zou worden naar New York. Met grote moeite slaagde de bemanning erin de kaper ervan te overtuigen dat een tussenlanding in Denver (Colorado) noodzakelijk was. Daar mochten de 39 passagiers en drie van de bemanningsleden uitstappen. „We dachten dat we naar Cuba zou den moeten vliegen, maar dat was hij niet van plan", zei Cooke. Er was geen eten aan boord van het vliegtuig en de bemanning vroeg daar om de kaper of er een stewardess aan boord mocht blijven, zodat zij in elk geval af en toe koffie zouden kunnen krijgen. De 21-jarige Tracy Koleman bood daarop vrijwillig aan met de rest van de bemanning de vlucht voort te zetten. Het afschuwelijkste ogenblik voor de bemanning kwam in New York, toen de kaper zeer nerveus werd door het ge weldige politionele ontvangstcomité dat daar gereed stond. Hij dreigde de hele bemanning neer te schieten en schoot een keer in het plafond van het vlieg tuig. Hij wilde ook niet wachten tot er brandstof was ingenomen en stond slechts toe dat er twee piloten aan boord kwamen die ervaring hadden met vluchten over de Oceaan. De oude vader van Minichiello, die in e,n dorpje ten oosten van Napels woont, is gisteren in Rome aangeko men in de hoop zijn zoon te kunnen spreken. Hij zei: „Ik denk dat de oor log in Vietnam mijn zoon een behoor lijke klap heeft gegeven". De moeder van de marinier bijna 25 jaar jonger dan haar echtgenoot is gisteren opgenomen in een zieken huis van Seattle. Zij is door alle ge beurtenissen overspannen geraakt. Haar man is drie jaar geleden, toen hij ziek werd, naar Italië teruggekeerd. Me vrouw Minichiello bleef met haar twee kinderen Rafaël en de nu achttien jarige Anna in Seattle achter. NEW YORK De gedwongen reis van de Boeing-707 van San Francisco naar Rome heeft de lucht vaartmaatschappij Trans World Airlines naar schatting minstens twee ton gekost, zo heeft een woord voerder zondag meegedeeld. Daar zijn de brandstofkosten en het extra loon voor vlieguren niet in begrepen. Als de jongeman, Rafaele Mini chiello, gewoon een kaartje toeris tenklasse had genomen, zou die reis slechts 435 dollar en 60 cent (f 1570.-) hebben gekost. ROTTERDAM De Nederlandse tanker Niso (110.000 ton) is voor de Nigeriaanse kust bestookt met raket ten van een Biafraans vliegtuig. In Rotterdam deelde de rederij mee dat niemand van de opvarenden werd gewond en dat de schade slechts licht is. Het schip is naar de haven van Lagos gevaren. De aanval gebeurde vorige week don derdagavond. De Niso lag sinds ver scheidende maanden op de rede van Forcados ten anker. Zij deed dienst als opslagplaats voor ruwe olie ie via een pijpleiding werd aangevoerd uit vindplaatsen in Nigeria. De Niso pomp te de olie verder naar een grote meer- boei waar tankers voor verdere afvoer zorgden Aan boord waren tien Nederlandse officieren onder leiding van eerste stuur man Rutten en een Nigeriaanse kust- bemanning. Twee lichte raketten rof- fen de Niso, maar maakten geen slacht offers onder de opvarenden. In elk ge val was het incident aanleiding het schip naar de hoofdstad van Nigeria te laten gaan. AMSTERDAM „Naar schatting een half miljoen Nederlanders gaan gebukt onder de gevolgen van drankmisbruik", zei de Rotterdamse voorzitter van de stichting werkgroepen A. A. (Anonieme Alcoholisten) zaterdag in Amsterdam, waar de A. A. het 20-jarig bestaan her dacht tijdens een landdag in Krasna- polsky voor welke gelegenheid ook af gevaardigden uit andere Europese lan den naar Nederland waren gekomen. AMSTERDAM Uit de auto van diamantair M. E. Sajet zijn dit weekein de in Amsterdam Noord vier koffers gestolen met voor f120.000 aan gouden sieraden en horloges. De auto stond in Nieuwendam bij de diamantair voor de deur gepar keerd. De dieven hebben de koffer van de auto opengebroken en de vier valie zen meegenomen. ADVERTENTIE VMnenda&l: Markt 5. Ede: Breelaan 1. Tiel: Hoogeinde 2. VENLO D '66 heeft zaterdag op de in Venlo gehouden studiedag van het Poli tieke Partij Radikalen alle aandacht gekregen. De voorzitter van het NVV, de heer A. H. Kloos, zei in een toespraak over het onderwerp „vakbeweging en politieke vernieuwing", dat de democraten hun uitsluitend pragmatische benadering niet vol kunnen houden. zy moeten een kapstok hebben een uitgangspunt waar aan ze hun ideeën kunnen ophangen, en zy hebben vertakkingen naar maatschap- peiyke groeperingen nodig. PPR-partijvoorzitter mr. E. Jurgens had tevoren een beroep op mr. Van Mierlo en de zijnen gedaan. „Jullie weten dat het meedoen van D'66 aan een progressieve samenwerking de laatste druppel zou kunnen zijn om de twijfelaars bij de confessionelen te doen kiezen voor het progressief akkoord. Maken we dan niet samen de confes sionelen rijp voor ontploffing, omdat hun enige andere keus de VVD blijft". ZWOLLE De AR-jongeren hebben zich achter de open brief geplaatst, die een aantal leden van de ARP (hoofdzakeiyk radicalen) aan het AR-partyconvent heeft gestuurd. De voorzitter van de Arjos, Hans den Boer, zei zaterdag op de najaarsvergadering van de Arjos-raad in Zwolle, zich te kunnen verenigen met de geest van de ver klaring, waarin werd aangedrongen het overleg van ARP, KVP en CHU als af gerond te beschouwen. In een resolutie zegt de Arjos-raad dat de drie partijen van meet af aan met gelijk gezinde partijen overleg ADVERTENTIE SPAR moeten plegen tot uitvoering van een gezamenlijk programma. Als gelijkge zinde partijen noemt de Arjosraad P.v.d.A., D'66 en P.P.R. De Arjosraad noemde het ondenkbaar dat de rappor ten van de Achttien (het overlegorgaan van de drie confessionele partijen) sa men met de V.V.D. zouden kunnen wor den uitgevoerd. In de resolutie zegt de Arjosraad nadrukkelijk niet te willen streven naar de vorming van een brede, christelij ke volkspartij. Als de ARP die kant uit zou gaan, zou het vertrouwen in de partij worden opgezegd. RENO (Nevada) In het Bel gische stadje Neerpelt woont een kleine, zwaar zieke jongen wiens stoutste droom op het punt staat vervuld te worden. Die droom was een reis naar Hollywood, voor een ontmoeting met zijn televisieheld, de grote ,,Hoss Cartwright" uit de Bonan za tv-serie. Zijn dokters zeggen ech ter, dat de 12-jarige Jan Nouwen die reis niet kan maken, hoewel de bevolking van Neerpelt daartoe het geld bijeengebracht heeft. Daarom heeft burgemeester Roy Banofier van Reno in antwoord op een brief van een van Jan's vrien den, een grote witte cowboyhoed gekocht zoals Dan Blocker die draagt in zijn rol als „Hoss". Uit naam van de inwoners van Reno is die hoed naar Neerpelt gezon den. „Het kan ons niet schelen hoe veel hij kost", stond in de brief van Jan Verschuren, die de hoe den verleden jaar tijdens een be zoek aan Reno had gezien. „Wij willen elke prijs betalen, omdat wij er zeker van zijn dat Jan ge looft, dat Hoss zelf hem die hoed gezonden heeft. Wij zijn er zeker van dat dat de kleine jongen on gelooflijk blij zal maken." Volgens Verschuren geven de doktoren de kleine Jan nog slechts zes maanden te leven. Maak duidelijk waar u staat, geef de confessionelen geen hoop dat u het straks nog wel met hen op een ak koordje zult gooien, zo vroeg mr. Jur gens. Als actiepunten voor de PPR noem de hij de politieke bewustwording van de kiezer, het meebouwen aan een sa menwerking van progressieve krach ten en steun aan allerlei vormen van buiten-parlementaire actie. De heer Kloos meent dat de vakbe weging zich wel duidelijk politiek moet opstellen en een voorkeur moet uitspre ken. De heer P. J. Mertens, de voor zitter van het NKV is nog steeds van mening dat de vakbeweging los moet staan van een politieke partij. De vak beweging moet volgens hem wel een pressiegroep zijn en haar leden voor lichten over wat de verscheidene poli tieke partijen goed of slecht hebben ge daan. Aan de leden zelf is dan de keu ze. De secretaris van het CNV, de heer L. de Graaf, nam een tussenposi tie in. Zijn vakcentrale wil aan de hand van de kandidatenlijsten voor de Kamerfracties de waarschijnlijke sa menstelling daarvan nagaan en hier over een oordeel geven. Heel dapper was hij toen hij in deze partij van in hoofdzaak afgescheiden KVP'ers zei dat het voor de vakbewe ging gewenst zou kunnen zijn als de drie confesionele partijen op basis van de rapporten van de Achttien deel zouden gaan uitmaken van een pro gressieve concentratie. De officiële afgevaardigde van de ARP op de studiedag van de PPR, drs. J. P. Fedema, weigerde namens zijn partij te spreken. Hij is een van de ondertekenaars van de open brief die aan het AR-Convent is gestuurd. Er zijn spanningen in de AR, en als ik nu hier iets zou zeggen, zou het verkeerd kunnen overkomen en foutief kunnen worden uitgelegd", zei hij. De heer Feddema zei ons dat hij het woord „scheuring" niet wilde gebrui ken maar dat het Convent zaterdag wel spannend kan worden. Dan kunnen er volgens hem ernstige dingen gebeu ren. UTRECHT De Werkgemeenschap van Protestants Christenen in de PvdA houdt op zaterdag 15 november haar algemene ledenvergadering in het NV- huis te Utrecht. Ds. L. H. Ruitenberg zal onder meer een inleiding houden onder het motto: „De noodzaak tot be zinning".

De Vallei | 1969 | | pagina 7