Veenendaals dagblad Nixon bindt zich niet aan een schema voor terugtrekking uit Vietnam Buiten Overhaaste terugtocht zou ramp zijn Gif stroomde de straat op Brandstichter schoot ontdekker in de huik UNIEKE SITUATIE IN TIEL Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Vrachtwagen met fenol kantelde bij Staatsmijnen Veel kritiek op rede Nixon Gezin van 13 personen ontvluchtte brandend huis ISRAËLIËRS BOVEN CAIRO Tegenstellingen in Libanon volledig overbrugd PERSOONLIJKE BRIEF AAN HO HAD GEEN SUCCES Impasse in Parijs schuld van Hanoi Afschaffing; opkomstplicht voorgesteld Russen op bezoek, maar festival was uitgesteld Akkoord nu definitief Samenwerking confessionele partijen in Gelderland Griekse lijnboot in brand KOUDER Sprceuwenwolk I Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 4 NOVEMBER 1969 - 43e JAARGANG no. 259 DEN HAAG Bij de Tweede Kamer Is ingediend een wetsontwerp betreffen de de wijziging van de kieswet die af schaffing van de opkomstplicht bij ver kiezingen betoogt. Minister rar. H. K. J. Beernink acht het niet juist de burger tegen zijn zin te verplichten aan de samenstelling van de verschillende vertegenwoordigende lichamen mee te werken, hoezeer deze medewerking op zich ook gewenst is. Daarnaast wegen aldus mr. Beer nink, voor het kabinet ook zwaar de door de commissie-Berger aangevoerde praktische redenen voor afschaffing van de opkomstplicht. ADVERTENTIE DE ZOMER IN UW SLAAPKAMER Tn het korte gras van polder en wei onderzoeken koppels spreeu wen de bodem naar eetbare waar. Ze doen dit vlijtig, druk en beweeg lijk, zoals slechts deze typische boerenvogels dat doen. Steeds to nen ze hun gezellige karakter en ze zijn daaraan zelfs zó onderwor pen, dat ze zich graag onder de zwermen kraaien, lijsters en kauw tjes mengen, wanneer er niet vol doende van hunsgelijken aanwezig zijn. Vlijtig sonderen de vogels de grond naar regenwormen, kleine slakjes, keverlarven, poppen, spinnen, kortomdl wat de pot schaft en natuurlijk is zo'n menu naar de tijd der seizoenen geva rieerd. Bij kersen en bessen zien we hen met gemengde gevoelens opdagen, doch nooit mogen we eenzijdig worden en altoos dient in het oog ie worden gehouden, dat ze nuttig kunnen wezen bij mas saal optreden van gevreesde in- sekten, zoals de plakker en de den- nerups; ook sprinkhanen, veldslak- ken, snuittorren, bladvlooien, enz. komen veelvuldig op de spijskaart vdn het spreeuwenvolk voor om gekeerd bestaan er echter ook nut tige insekten! en in elk geval kunnen we in het herfst- en win- terkwartaal gerust zonder hebzuch tige bijgedachten de werkzaamheid dezer vogels aanschouwen, want ze verrichten dan een echte zuivering. Zelfs varkens en jongvee lezen ze het ongedierte van de huid en aan pasgeschoren schapen bewijzen ze een weldaad door het wegvan gen van teken. Gedurig zien we hen naarstig de ploegende landman volgen, want het kouter werpt heel wat eetbare waar op en dit weten ze op een prik. De vele groepjes voegen zich na de dagtaak tot ware vluchten aaneen; het zijn de z.g. spreeuwen-zwermen en die „wol ken" wil ik morgen met u volgen. WASHINGTON President Richard Nixon heeft de Amerikanen verzekerd, dat hij een geheim plan heeft voor de terugtrekking van alle Amerikaanse gevechtstroepen uit Vietnam. Maar hij wilde daarvoor geen tijdschema bekendma ken en hij wilde ook niet ingaan op eisen voor een onmiddellijke en volledige terugtrekking. losbarsten waar Amerikaanse verplich tingen de vrede helpen handhaven in het Midden-Oosten, in Berlijn en mo gelijk zelfs op het Westelijk halfrond. Dit zou uiteindelijk meer mensenlevens kosten". Nixon die in zijn rede een opsom ming gaf van de gebeurtenissen die hebben geleid tot bet steeds sterker be trokken raken van de Verenigde Sta ten bij de oorlog in Vietnam hetgeen leidde tot verdeeldheid bij het Ameri kaanse volk, zei dat onder zijn rege ring niet langer steeds meer Amerika nen naar Vietnam worden gezonden, maar dat de sterkte nu wordt vermin derd (met 60.000 man voor 15 decem ber). De Amerikaanse president onthulde in zgn drie weken tevoren aangekondigde verslag over de ontwikkelingen rond de kwestie-Vietnam, dat hij Ho Tsji Minh enkele wegen voor diens dood een brief had gestuurd waarin hfö (Nixon) aandrong op vooruitgang bjj de onderhandelingen voor de vrede. Het antwoord, dat drie dagen voor Htfs dood was ontvangen, was echter afwij zend geweest. De Noordvietnamese president bleef onmiddellijk terugtrekking van alle Ameri kaanse troepen eisen, alvorens er vooruitgang btf de onderhandelingen zou kun nen worden geboekt en beschuldigde de Amerikanen van intensivering van de oorlog in Zuid-Vietnam. Ook andere contacten via Russische vertegenwoordi gers hadden niet tot resultaten geleid. In zijn 32 minuten durende radio- en televisietoespraak, verwierp de Ameri kaanse president direct of indirect op roepen tot een eenzijdig Amerikaans „staakt het vuren", terugtrekking van de" Amerikaanse troepen volgens een tevoren vastgesteld en bekendgemaakt tijdschema of het vaststellen van een datum waarop de Amerikanen de oor log zouden beëindigen 'onverschillig of de Zuidvietnamezen de oorlog alleen zouden voortzetten of rJet. Nixon legde de gehele verantwoorde lijkheid voor de impasse bij de Parijse vredesbesprekingen op de schouders van de tegenstanders en zei dat hij zich niet kon vastleggen op een tijd schema voor terugtrekking met het gevaar dat de tegenstander zijn mili taire activiteit dan zou opvoeren. Hij waarschuwde Hanoi dat hij niet zou aarzelen krachtige maatregelen te ne men, als de tegenstander dat zou doen en de geallieerde troepen in gevaar zouden komen terwijl de terugtrekking plaats vindt. De Amerikaanse president noemde geen data en aantallen voor militairen die zullen worden teruggetrokken na dat half december de terugtrekking van 60.000 man zal zijn voltooid waar door de Amerikaanse militaire sterkte op 484.000 man zal zijn gekomen. Het plan voor volledige terugtrekking van alle Amerikaanse grondgevechts- troepen en hun vervanging door Zuid- Vietnamese militaire eenheden, is op gesteld in samenwerking met de rege ring in Saigon en Nixon zei te „gelo ven dat het zal slagen". De terugtrek king zal geschieden vanuit een sterke positie en niet vanuit een zwakke en naarmate de Zuidvietnamese troepen sterker worden kan de terugtrekking van Amerikanen sneller geschieden. Een overhaast vertrek van alle Ame rikanen uit Vietnam zou een ramp zijn, niet alleen voor Zuid-Vietnam, maar voor de Amerikanen en ook voor de zaak van de vrede. Een dergelijke stap „zou de communisten onvermij delijk in staat stellen de massamoor den te herhalen, die volgden op hun machtsovername in het noorden 15 jaar geleden. Zij vermoordden toen meer dan 50.000 mensen en honderd- duizender^ stierven in slavenkampen. Wij zagen een voorspel van hetgeen zou gebeuren in Zuid-Vietnam toen de communisten vorig jaar de stad Hoe-é binnentrokken. Tijdens hun korte be wind heerste daar een bloedige ter reur waarbij zo'n 3.000 burgers werden5 doodgeslagen of doodgeschoten. PARIJS Nixon gaf een pessimistisch beeld van de nog steeds in een impasse ver kerende Parijse vredesonderhandelin gen. „Met uitzondering van de vorm van de onderhandelingstafel, is geen en kele vooruitgang geboekt". De tegen stander zal, volgens Nixon, geen be reidheid tonen samen te werken bij het streven naar vrede „omdat hij ervan overtuigd is dat hij slechts hoeft te wachten op onze volgende concessie en op de daarop volgende tot hij alles krijgt wat hij wil hebben". Hij zei te beseffen dat zijn verslag over de kwestie-Vietnam ontmoedigend is, maar „het Amerikaanse volk heeft er recht op de waarheid te kennen en zowel het slechte als het goede nieuws te horen". Nixon bevestigde openlijk dat de in filtratie van Noordvietnamese troepen naar Zuid-Vietnam tot 20 procent is verminderd in de afgelopen drie maan den, evenals het niveau van de mili taire activiteit van de tegenstander. Tot zijn critici zei de Amerikaanse president, dat een overhaaste terug trekking een ramp van onmetelijke om vang zou zijn. Het zou de eerste ne derlaag in de geschiedenis 'van het land zijn en de instorting van het ver trouwen in het Amerikaanse leider schap in Azië en in de hele ewreld tot gevolg hebben. „Dit zou geweld doen AMERIKANEN De Amerikaanse president deed ten slotte een beroep op de vaderlandslief de van de Amerikanen en vroeg hun hem te helpen bij het ten uitvoer leg gen van zijn plan voor vrede in Viet nam. „Laat ons verenigd zijn voor vrede. Laat ons ook verenigd zijn tegen ne derlaag. Want laten wij begrijpen: Noord-Vietnam kan de Verenigde Sta ten niet verslaan of vernederen. Slechts Amerikanen kunnen dat." NIJMEGEN Drie Russi sche schrijvers hebben het afge lopen weekeind een bezoek aan ons land gebracht, dat op een pijnlijk misverstand berustte. y Hun doel was het Internationale schrijversfestival in Nijmegen, i dat echter reeds geruime tijd ge leden werd uitgesteld tot april 4 1970. Een van de organisatoren van het festival, de heer R. Rooze- - mond, reageerde: „Ze kwamen letterlijk en figuurlijk uit de lucht gevallen. We hebben de Russen indertijd wel degelijk op de hoogte gesteld van het uit stel. Door hun onvoorziene komst hebben we de afgelopen dagen echter geweldig veel voor bereidend werk voor het festival kunnen doen." 1 4 nov. 1969 A. B. WIGMAN j F MAASTRICHT Een Duitse tankwagen, geladen met 22 ton van het uiterst gif tige fenol, is gistermiddag om twaalf uur in een bocht by het stikstofbindings- bedrqf van Staatsmanen gekanteld en lek gestoten. Het ongeluk gebeurde onge veer een kilometer buiten de bebouwde kom van Sittard. De politie van Geleen en Sittard en de brandweerkorpsen van Sittard en de staatsmijnen moesten de wijde omtrek rondom de plek van het ongeluk af zetten. Fenol, een zeer giftig carbolzuur, wordt via de huid opgenomen. Het veroorzaakt ernstige brandwonden. Ook inademing van fenol is gevaarlijk. Beschermd door gasmaskers en speci ale pakken slaagde de technici van de brandweer kort na het ongeluk erin het lek in de tankauto te dichten. Inmiddels was vijfhonderd liter fenol over de weg gestroomd. De brandweer neutraliseerde de ge vaarlijke stof door er 'n dikke laag mer gel over te gooien. De tankauto is 's avonds weer op zijn wielen gezet en op het terrein van het stikstofbindingsbedrijf gelost. De 22-jarige Duitse chauffeur die de tankauto van Duisburg naar het bedrijf reed, is met een hersenschudding en schaafwonden in het ziekenhuis opgeno men. Voorlopig neemt de politie aan dat hij de bocht met te hoge snelheid heeft genomen. ADVERTENTIE DWARSGEBAKKEN NATUURWITBOERENBRUIN ■KRENTEN-ROZIJNENBROOD KRENTENBOLLEN BOERENROG PUNTJES EN BOLLEN WASHINGTON „Voldoening" en „teleurstelling". Dit waren maandag avond in Washington de eerste reac ties in congreskringen van respectieve lijk de voorstanders van de Vietnam- polit'ek van de regering en de critici van Nixon. Gerald Ford, leider van de republi keinse fractie in het Huis van Afge vaardigden sprak van een „bijzonder open en directe verklaring". Fords plaatsvervanger, Robert Griffin, noem de president Nixons Vietnam-toespraak „een moedige daad en een rede die een keerpunt in de geschiedenis beloof de". Senator George McGovern (demo craat) was teleurgesteld. Hij zei dat Nixons rede getuigde van „de zelfde oude vermoeide politiek die de dood van 40.000 Amerikanen tot gevolg heeft gehad". Senator Jacob Javits van New York zei „er is niets aan de situatie veran derd'. Senator William Fulbright, voorzitter van de senaatscommissie voor de bui tenlandse betrekkingen en fel criticus van de Vietnam-politiek wilde geen mening geven alvorens hij de tekst van de rede grondig bestudeerd zal hebben. Sam Brown, een van de organisato ren van „Moratorium-dag" van 15 ok tober (de grote betogingen tegen de oorlog) noemde het „duidelijk dat zij die tegen de oorlog zijn, hun pogingen om een einde aan de oorlog te maken moeten voortzetten". De boodschap van 15 oktober „is door de president niet gehoord". RENKUM Vanmorgen tegen zes uur, terwijl het gezin nog sliep, is brand uitgebroken in de woning van de koopman L. Gerritsen in Renkum. De woning is geheel uitgebrand. Het uit elf personen bestaande gezin, waar van het jongste kind 15 maanden is en het oudste 18 jaar, kon zich red den door uit de woning te vluchten. De inboedel ging geheel verloren. De schade aan het huis wordt op f35.000 geschat. De brandweerkorpsen uit Renkum en Wolfheze bestreden de brand ener giek en om zeven uur was men de brand meester. Ondanks de heftige wind wist men het huis van de buren, een gezin van 13 personen, te behou den. De oorzaak van de brand is nog onbekend. CAIRO Israëlische vliegtuigen zijn vanmorgen om 06.00 boven de Egypti sche hoofdstad Cairo verschenen. Dit heeft een militaire woordvoerder in die stad bekendgemaakt. De vliegtuigen werden in het noorde lijk deel van de stad door Egyptische luchtafweergeschut onderschept. „Dank zij de grote snelheid waarmee de toe stellen vlogen konden zij in oostelijke richting ontsnappen", aldus de Egyp tische woordvoerder. „Ik ben waarschijnlijk de eerste automobilist die bij aankoop van een Japanse auto een portemonnee cadeau heeft gekregen", zegt de heer P. van Bruinessen uit Zaandam. Uit een pas gekochte auto had hij de matten verwijderd om vilttapijt op de vloer te plakken. Onder de mat lag een kleine zwarte portemon nee waarin 1740 yen een kleine zestien gulden), twee sleutels en twee loonstrookjes. Waarschijnlijk heeft een Japanse arbeider (of arbeidster) het voor werp bij het afwerken van de wagen verloren. Via de importeur wordt de portemonnee met inhoud naar Japan gestuurd. Daar zal men proberen de eigenaar of eigenares op te sporen. VENLO De Venlose politie heeft gisteren een man gearresteerd die er van verdacht wordt zondagnacht de 22- jarige Eindhovenaar R. Janssen met een geweer in de buik te hebben ge schoten. De heer Janssen zag gisternacht bij het huis van de houthandel Mulders in Venlo een man rondscharrelen met een kan benzine en een geweer. Scheepsbouw profiteert TIEL De scheepvaart profiteert bij Tiel momenteel van een open ver binding tussen de rivier de Waal en het Amsterdam-Rijnkanaal. De schepen be ven in verband met de lage water stand van de rivier de Wad niet ge schut te worden en kunnen op hun beurt zeer vlot de Prins Bernhardsluis passeren. Het sluispersoneel regelt door het onsteken van rode en groene lichten de in- en uitvaart. Deze situatie is sinds de ingebruikne ming van de Tielse sluis in 1952 nog niet voorgekomen. Het aantal schepen dat van deze sluis gebruik maakt is thans veel groter dan anders. Dit wordt veroorzaakt door het feit dat de grote re schepen in verband met de diepgang voor de helft of driekwart zijn geladen. Er passeren thans gemiddeld 250 sche pen de Prins Bernhardsluis. Anders ligt dit aantal tussen de 180 en 100 per dag. CAIRO Libanon en de Arabische verzetsorganisaties zijn het gisteren eens geworden. De tegenstellingen tus sen beide partijen, die de afgelopen weken tot bloedige gevechten leidden, zijn overbrugd. „Beide partijen, bezorgd voor het be waren van de veiligheid in Libanon en de actie van de Fedayin, hebben een akkoord bereikt over alle omstreden punten" werd gezegd in het gezamen lijk communiqué, dat gisteravond in Cairo is uitgegeven na afloop van de besprekingen tussen de Palestijnse lei ders en de Libanese autoriteiten. In het communiqué wordt verder ge zegd, dat „een akkoord tot stand is ge komen met betrekking tot de banden die het bestaan van Libanon verenigen met dat van de Palestijnse verzetsbe weging en met betrekking tot het feit, dat de relaties tussen de Palestijnse verzetsbeweging en Libanon zich altijd moeten kenmerken door vertrouwen, openhartigheid en positieve samenwer king om aldus te waarborgen de veilig heid en de souvereiniteit van Libanon, de belangen van de Palestijnse revolu tie en de doelstellingen van de Ara bische Natie". De Syrische autoriteiten hébben be sloten de grens met Libanon te openen voor goederen met bestemming Jorda nië. Syrië had zijn grens met Libanon gesloten, toen de crisis was ontstaan tussen de Palestijnse commandotroe pen en de Libanese autoriteiten. Hij meende dat de man brand wilde stichten. Toen hij hem aanriep schoot de man de heer Janssen in de buik. Hij moest in het ziekenhuis behandeld worden. Volgens de politie heeft de man een persoonlijke rancune tegen de familie Mulders. Hij heeft inmiddels bekend in de nacht van 5 oktober in de garage van de familie Mulders brand te heb ben gesticht. In de benzinetank van een nieuwe auto gooide hij suiker waardoor de motor beschadigd werd. Verder gooi de hij een brommer van de familie in een nabijgelegen beek. In totaal bete kent dit voor de familie Mulders een schade van een halve ton. ARNHEM De provinciale afdelin gen van de KVP, ARP en CHU in Gel derland hebben overeenstemming be reikt over een ontwerp - kernprogram ma voor de Statenverkiezingen van 1970. Dit programma zal nu aan de af delingen van de drie partijen worden voorgelegd. Het is de bedoeling dat deze partijen in de periode 1970-1974 op het gebied van de provinciale politiek nauw zullen samenwerken. Men wil nog niet met één lijst de verkiezingen ingaan. ATHENE In de vroege ochtend is brand uitgebroken aan boord* van het luxueuze Griekse passagiersschip Queen Frederica, doch de beman ningsleden slaagden er in het vuur te bedwingen. Het 16.435 ton metende schi bevond zich bij de Griekse kust, toen het op weg was naar Piraeus, na te Villefranche aan de Franse Rivièra de passagiers aan het einde van een rond reis aan land te hebben gezet. Volgens een woordvoerder van de maatschappij heeft geen der 300 beman ningsleden verwondingen opgelopen. Het schip, dat zich bij het eiland Spet- sai bevond, was nog ongeveer 30 mijl van Piraeus verwijderd. Verscheidene schepen waren in de buurt om zo no dig assistentie te verlenen. Weersverwachting van het KNMI van dinsdagavond tot woensdag avond, Opklaringen en slechts enkele ver spreid voorkomende buien. Meest matige, aan de kust af en toe krach tige noordwestelijke wind. Lagere temperaturen.

De Vallei | 1969 | | pagina 1