VOORZITTER G. ELSENDOORN: „LIEF ZIJN VOOR ELKAAR Wijkgemeenschap in PWA-park op stapel! Werken aan inspraak vooraf Rode Kruis geeft geen feest Zuinigheid geboden door uitvoering van nieuwbouwplannen GERINGE AANDACHT EERDER ONMACHT DAN ONWIL „Kerk kan nog veel doen voor gehandicapten" Maranatha- bij eenkomst duurt 3 dagen STREEKMUSEUM BOEKTE RECORD AANTAL BEZOEKERS Personenauto onder truck: een dode en drie gewonden Philadelphia vergaderde Plantsoen Gewest Utrecht NBP vergadert in Scherpenzeel Samen Geen bestuur Belt Taken Avondmaal Wensen Oranje Wit won met 1-0 van Barneveld Zorgen Gunstig jaarmaar toch zijn er wensen Contact Dames van RHC blij ven sterk Wensen Rijnkanters naar Alphen a/d Rijn 55 KAARTAVOND NVV DINSDAG 4 NOVEMBER 1969 Het hete hangijzer van de huurverho ging met twee gulden per week voor aanleg en onderhoud van plantsoenen werd ook al aangeroerd. Gesteld werd, dat de prijs die Patrimonium's Bouw vereniging meent in rekening te moe ten brengen bepaald enigszins aan de hoge kant is, gezien het feit dat er (an dere) aannemers bekend zijn die voor bijna de helft een dergelijk karwei wil len opknappen. Voorzitter Elsendoorn, die pas na SCHERPENZEEL Donderdagmor gen 6 november vindt in Scherpenzeel de Provinciale najaarsvergadering van het gewest Utrecht van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen plaats in Hotel Boszicht. Om 10 uur worden de gasten welkom geheten door de presidente van de Afdeling Scherpenzeel mevr. J. Dijkstra-Willems. Na de lunchpauze de darees uit Scherpenzeel een •how ncratien van eigen gemaakte kle ding. G. ELSENDOORN lief zijn veel aandringen zijn voorlopige functie aanvaardde, toonde zich tevreden over het verloop van de bijeenkomst. Hij VEENENDAAL Formeel is er nog niets tot stand gekomen, maar sinds gisteravond is er geen reden meer om aan te nemen, dat een wijkgemeenschap van het Prins Willem-Alexanderpark geen realiteit zou kunnen worden. De op richtingsvergadering in het NVV-gebouw, leverde weliswaar nog geen bestuur op, maar de namen van 23 bewoners, die zich bereid verklaarden zich voor het uitwerken van plannen in te zetten, staan al op papier. Een voorlopige voor zitter is er ookde heer G. Elsendoorn, die overigens van meet af aan als woordvoerder van het oprichtingscomité presideerde. Rond 80 personen bezetten het NVV- gebouw, als representanten van de 288 gezinnen die het Prins Willem-Alexan derpark bevolken. Opvallend was de duidelijke eensgezindheid die uit de discussies naar voren kwam, als de de monstratie van goede wil. De heer M. G. H. Hendriks, die nauw betrokken is geweest bij de oprichting van de wijk- gemeenschappen De Engelenburg en Het Vijverplan hield 'n inleiding over 't begrip „leefbaarheid", waarvan de be vordering het hoogste ideële doel van de gemeenschap zal zijn. Voorzitter Elsendoorn borduurde op dit thema voort en wekte aan het slot van de bij eenkomst de bewoners op om „lief te zijn voor elkaar". De heer Hendriks wees in zijn inlei ding op de noodzaak van onderling con tact tussen de bewoners van een leef- of woongemeenschap. „Het leven van de mens telt vele woonkamers", zei hij, „U kunt zich tegenover de mede mens niet veroorloven om een bordje op de deur te hangen met de tekst: ge sloten, ik ben niet bereikbaar voor u. Dat zou neerkomen op geestelijke zelf moord. Leefbaarheid komt niet van zelf, maar kan alleen door alle bewo ners samen worden bereikt." Uw wijkgemeenschap", aldus de heer Hendriks, „zal net als de reeds bestaande enerzijds moeten gaan fun geren als een soort orgaan voor belan genbehartiging op het gebied van ei gen, specifieke woonzaken, anderzijds zal aandacht moeten worden besteed aan het eigenlijke begrip leefbaar heid." De heer Hendriks stelde voorts dat het idee van de wijkgemeenschap in Veenendaal inmiddels een levend be grip is geworden en niet meer is weg te denken uit het plaatselijke gemeen schapsleven. „Ik hoop dat we gezamenlijk met de ze wijkgemeenschappen kunnen toe groeien naar het systeem van de wijk raad, waarbij èn het gemeentebestuur èn Patrimonium's Bouwvereniging dit orgaan van tevoren zullen inschakelen bij het bespreken van plannen. Het zou een soort inspraak-procedure vóóraf kunnen opleveren." Tot bestuursverkiezing is het gister avond niet gekomen. Een aantal adspi- rant-leden vond het bezwaarlijk dat ve le van de bewoners elkaar nog niet kennen, en daarom niet tot een verant woorde keus zouden komen. Wel werd vast een begin gemaakt met de voorlo pige grondslag van de bestuurlijke structuur, door namen te noteren van personen die willen optreden als gale rij-vertegenwoordiger. Uit hun midden, inclusief het vijfkoppige oprichtingsco mité, zal waarschijnlijk het bestuur worden geformeerd. De rondvraag leverde, ondanks het feit dat de wijkgemeenschap in spee in wezen als zodanig nog niets kan onder nemen, al een groot aantal wensen en verlangens op, die het brede veld van aanleg van speeltuinen tot het voorko men van bekladding op galerijen be streken. Bovendien werd nog eens aan dacht besteed aan de al sinds augustus lopende oud-papieractie, die tot dusver de enige bron van inkomsten is ge weest. De organisatie daarvan zal de bewoners nog per stencil worden mee gedeeld, terwijl men daarnaast nog een enquêteformulier tegemoet mag zien, door middel waarvan de concrete werk- sohema's in hun definitieve vorm kun nen worden gegoten. hanteerde de (geleende) voorzittersha mer met verve, en stak niet onder stoe len of banken dat de massale opkomst hem hard meeviel. Hij had er niet op gerekend, evenmin als, volgens zijn verklaring, de beheerder van het NW- gebouw, die zo was geëxcuseerd voor een wat vertraagde koffievoorziening. u dan «van a.u.b. voor Veenendaal ,7.301:: 10550 vr,3o3u°u; 11079 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 UTRECHT Op de snelweg Amster dam-Den Bosch is gisteravond omstreeks half zeven op het klaverblad Oudenryn 'n personenauto met vier mannen onder een vrachtauto gereden. De bestuurder van de personenauto, de 48-jarige pyp- fitter A. Klinkjen uit Vianen werd op slag gedood, twee andere inzittenden werden zeer ernstig gewond, terwijl de vierde passagier lichte verwondingen opliep. De bestuurder van de personenauto en de naast hem zittende man konden pas worden benaderd, nadat de Utrechtse brandweer de ravage had opengezaagd. Het ongeluk gebeurde toen de 34-jarige chauffeur van de vrachtauto G. E. N. uit Bonnefois (Luxemburg) die hooguit 60 km reed, in verband met een grote file voor hem op de motor begon af te remmen en dit kennelijk te laat door de bestuurder van de personenauto werd opgemerkt waarna de personenauto onder de vrachtwagen schoof. Als gevolg van dit ongeluk on dervond het verkeer op de snelweg Am sterdam-Den Bosch gedurende lange tijd veel vertraging. VEENENDAAL Geen bezoek en geen bloemen. Tot dit eenstemmige motto is het bestuur van de afdeling Veenendaal van het Nederlandsche Roode Kruis gekomen ten aanzien van de viering van het 40-jarig bestaan. Zaterdag 1 no vember was de jubileumdatum, maar er is geen feest van gemaakt. Het bestuur heeft daar goede redenen voor. „Ten eerste is ons werk een stuk naastenliefde en daar timmer je niet mee aan de weg en ten tweede zijn de kosten voor een jubileumviering op dit moment niet verantwoord, omdat we een nieuw gebouw aan het zetten zijn aan de Sterke Arm", aldus het bestuur. Het „geen bezoek en geen bloemen" slaat dus niet op een afnemende kracht van de plaatselijke afdeling, want die is zo springlevend, dat de faam tot op het hoofdkantoor in Den Haag bekend is. Veenendaal is Rode Kruis gezind. Dat gaat in veel gevallen op. Niet al leen de opbrengst van de jaarlijkse collecte is daarvoor ean graadmeter, ook bestuur en colonne-leden zijn daar van een levend voorbeeld. De jubile rende afdeling telt circa 2700 leden. Het fundament hiervoor werd veertig jaar geleden gelegd door een achttal mensen, die ondanks de New Yorkse beurskrach in 1929 de moed hadden een dergelijke organisatie op touw te zetten. Het waren dA toenmalige bur gemeester mr. J. J. P. C. van Kuijk, diens echtgenote, mevr. De Ruiter-Hup- kes, mej. G. van Schuppen en de heren D. Blankespoor, H. C. G. van Schup pen, F. van Doorn en dokter J. P. Vergouwen. Dè dokter was de eerste colonne-commandant, terwijl kort na de oprichting ook de heer Jiv.d. Bosch tot het bestuur toetrad. De eerste cursussen in „de Teeken- school" werden door 74 mensen bezocht en werden gegeven door de artsen J. H. Kets en C. P. Engel. De eerste col lecte bracht f 36,- op terwijl dit jaar rond twaalf mille bijeen werd ge bracht. Byna alle taken die de landelyke or ganisatie in de loop der jaren op zich heeft genomen, zijn ook gemeengoed geworden van de plaatselijke afdeling. Welfare - werk, bloedtransfusiedienst, cursussen, lectuurdienst, verzorging, va kanties chronisch zieken, boottochten ambulancedienst op zon- en feestda gen op Rijksweg 12, het zijn allemaal taken die in Veenendaal aandacht ge nieten. Veel aandacht wordt momenteel op geëist door interne moeilijkheden die overwonnen moeten worden wat betreft de huisvesting. Na jarenlange omzwer vingen door geheel Veenendaal betrok de afdeling tien jaar geleden samen met het OCB een gebouw aan de J. G. Sandbrinkstraat. Het complex moest echter plaats maken voor de bouw van het nieuwe winkelcentrum zodat nood gedwongen naar een andere huisves- VEENENDAAL „Wat kan de kerk voor de geestelijk gehandicapten doen". Dat was het onderwerp waarbij de heer C. J. van Vliet, werkzaam op het Geref. Diako- naal Bureau te Utrecht over de hoofden van enige tientallen leden van Phila delphia, de plaatselijke kerken bepaalde. Hij deed dit ijdens de algemene leden vergadering die in de aula van de chr. technische school plaats vond en waarvoor circa 70 leden van de plaatselijke afdeling acte de présence gaven. In een boeiend betoog, waarnaar met overgave werd geluisterd, maakte de heer Van Vliet de balans op wat er vanuit de kerken voor de gehandicap ten in het verleden is gedaan. De kerk liep niet voorop in zorg over de ge stoorden. Daarin is inmiddels verande ring gekomen. Spreker viel de houding van de kerk overigens niet aan. De ge ringe aandacht die de kerk aan de geestelijk gehandicapten schonk spruit- te eerder voort uit onmacht dan uit on wil. De ambtsdragers zoals predikan ten, ouderlingen en diakenen wisten en weten ook nu nog niet hoe men de ouders van dergelijke kinderen moet benaderen. Anderzijds bleef ook vaak het initia tief van de ouders uit om de ambts- dragers op weg te helpen door simpel weg de problematiek die deze kinderen omgeeft aan te snijden. Spreker was de overtuiging toege daan dat de geestelijk gehandicapten meer en meer bij de kerkelijke activi teiten moeten worden betrokken. Op verschillende plaatsen worden al spe ciale diensten voor gehandicapten ge houden maar er is niets op tegen ze ook te laten deelnemen aan bijvoor beeld bijzondere jeugddiensten. De heer Van Vliet bracht ook het deelnemen aan het Avondmaal ter sprake. Hij staafde zijn opvatting, dat de bediening van dit Sacramento ook voor de gestoorden toegankelijk moet zijn met de heenwijzing naar het Avond maal dat Christus heeft aangericht voor hen die iets missen. „In Dronten is deze lijn doorgetrok ken want daar worden de ere-plaatsen aan het Avondmaal ingenomen door mensen in bedden", aldus de heer Van Vliet Hij wees er aan de hand van enkele voorbeelden op, dat de Heilige Geest zyn vaak^voor ons raadselachtige krach ten ook laat doorwerken in de gestoor den. „Als de geestelijk gehandicapte te kennen heeft gegeven „ik wil ook naar dit feest van de Heer toe", dan mogen we hem niet van het Avond maal uitsluiten", aldus dé heer Van Vliet. Verder bond hij de aanwezigen op het hart bij ambtsdragers op zorg aan te dringen. „Het is een gehandicap te kerk die niet midden in deze zorg staat," aldus besloot de heer Van Vliet zijn causerie. Tijdens het huishoudelijke gedeelte van deze vergadering die werd geleid door de voorzitter van de afdeling Veen endaal de Heer W. Bulsink werd nog een bestuursverkiezing gehouden. Af tredend en herkiesbaar waren de heren W. Bulsink en G. Henken. Beiden wer den herkozen. Niet herkiesbaar was de heer H. Schoeman. In zijn plaats werd de heer M. A. J. Diepeveen gekozen. Mevr. A. M. van Riezen-Dienske werd aan het bestuur toegevoegd. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter verder de deze zomer over leden penningmeester van de afdeling de heer Baars. Het einde van de ver gadering kwam met de vertoning van dia's en een film door de heer Gouda over de vakanties van de kinderen, de Oranjeschool. ting moest worden omgezien. De keuze viel op nieuwbouw. Aan de Sterke Arm vlakbij.het nieu we politiebureau verrijst een gebouw dat inclusief inrichting bijna f 200.000,- kost. Logisch dat daarom de uitgaven zo veel mogelijk beperkt gehouden moeten worden, al zijn overheid en bedrijfsleven bereid ge bleken de plaatselijke afdeling zo veel mogelijk terwille te zijn. De financiering van de nieuwbouw is rond. Men heeft een lening gesloten van f 125.000,de opbrengst van het oude gebouw werd in het bouwfonds ge stopt en de eigen middelen werden aan gesproken. Rest echter nog een tekort op het totale bedrag van f 192.000,- van circa f 12.500,-. In de exploitatiekosten participeren de EHBO-afdeling Vee nendaal en Rode Kruis ieder voor f 50Ó0,- terwijl het restant zal worden gedekt door fabrikantenvereniging en gemeente. Verder hoopt het bestuur het gebouw overdag te kunnen verhuren aan bijvoorbeeld een kleuterschool die met onvoldoende ruimte kampt. Zelfs nu pas een deel van de kozij- Zijnen is gesteld is men al niet weinig trots op het nieuwe gebouw. Er zijn weinig afdelingen van een gelijk groot te in Nederland die dit hebben klaar gespeeld. In het gebouw komen twee zalen respectievelijk van 8 x 12 en 9 x 12 meter, van elkaar gescheiden door een kastenwand. Verder een magazijn, hal, keuken, bestuurskamer, keuken en toiletten. Voordeel is dat voor de toe komst geen beroep op andere ruimten behoeft te worden gedaan omdat alle activiteten in „eigen home" kunnen worden ondergebracht. Zo zullen de bloedplasma-avonden voortaan onder eigen dak kunnen plaats vinden en kan het Welfarewerk, dat nu bij een van de dames-bestuurs leden thuis gestalte krijgt ook naar de Sterke Arm verhuizen. Verwacht wordt dat het nieuwe gebouw medio maart 1970 in gebruk genomen kan worden— fiets naar ziekenhuizen in Utrecht en Arnhem werden overgebracht. Wensen voor de toekomst heeft de 40-jarige nog voldoende. Zo zou het ka der van de colonne nog wat kunnen aangevuld, het ledental is zeker nog wel voor uitbreiding vatbaar net als het aantal bloedgevers. Vorige week gaven circa 250 Veenendalers een halve liter bloed en dat is nog minder dan een procent van de totale bevol king. Dit aantal was in het verleden wel eens hoger maar heeft een aderla ting ondergaan toen circa honderd do nors zich opgaven oor het verstrek ken van bloed aan het Julianazieken- huis. Verder is het hulpmateriaal nog aan te vullen, enz. enz. Tijdens haar 40-jarig bestaan heeft de plaatselijke afdeling haar bestaans recht voldoende bewezen. Naast haar vredestaken werd in de oorlog geas sisteerd bij evacuatie van Veenenda lers (1940) en bij het onderbrengen van evacuees (1944). Uit die tijd da teert het optreden van een bakfiets- ploeg waarbij gewonden op een bak- ELST Het is een kleine maar kost bare zege geworden die Oranje-Wit zondag in eigen huis behaalde op het bezoekende Barneveld. Hoewel de te genstanders technisch wat meer bedre ven waren dan de thuisclub lukte het dank zy de uitstekende verdediging van Oranje-Wit niet 'dat in doelpunten tot uiting te brengen. Na een half uur scoorde L. Hagen het enige doelpunt van deze wedstrijd. Hij loste een schot waaruit de bal via de scheidsrechter in het doel van Barne veld verdween. Hoewel Barneveld iets beter was slaagde het niet te doelpun ten, waardoor Oranje-Wit na anderhalf uur de volle winst ko opstrijken. SCHERPENZEEL Vrijdagavond is er in Hotel Boszicht voor de leden van het NW weer een kaartavond. Er zijn fraaie prijzen. De krachtproeven die men nu moet leveren liggen op een ander vlak. Voor op staat daarbij dat men uit de finan ciële zorgen komt die de nieuwbouw met zich meebrengt. Voor hen die be kend willen zijn met de bestuurssamen stelling de volgende opsomming: H. M. Zilstra, voorzitter; mevr. L. de Ruyter- Bakker (Dillewijnen 10) secretaresse; P. Matser, penningmeester; mevr. H. P. Koomen-Nolten, mevr. M. Monhe- mius-Trigt, mej. A. Parlevliet, dokter N. Rijlaarsdam, dokter D. J. A. Last drager en de heren J. van Viegen, J. van Hardeveld, J. van Donkelaar en B. van Bentum, leden. Rest nog te vermelden dat de afde ling Veenendaal over een sub-afdeling in Overberg beschikt, waarmee trouw wordt samengewerkt. De voorgevel van het nieuwe Rod* Kruisgebouw aan de Sterke Arm. IJS SCHERPENZEEL SCHERPENZEEL De Vrije Evan gelische Gemeente in Scherpenzeel houdt een grote Maranathabyeen- komst op 9, 10 en 11 november. De bij eenkomsten worden gehouden in het Verenigingsgebouw aan de Molenweg. Zondagmorgen om 10 uur 30 is de eerste dienst met als voorganger ds. J. Gravendeel die spreekt over het on derwerp „Jezus onze enige waarborg voor Vrede". Medewerking verleent een kwartet uit Lisse. Zondagavond 8 uur spreekt ds. J. J. Mieters uit Zeist over het onderwerp „Moeten wij van hem getuigen"? Maan dagavond om 8 uur houdt de evange list J. Kits uit Doorn een inleiding over het onderwerp „Straks wordt de deur gesloten, bent u al gereed?" Ds. J. Gravendeel uit Lisse behan delt dinsdagavond het onderwerp „Wij hebben een heerlijke toekomst". Aan de Maranatha-bijeenkomst wordt verder medewerking verleend door het Vrij Evangelische Koor uit Utrecht. De algehele leiding is in handen van ds. W. E. v. Petegem. Een kwartier voor de aanvang van iedere bijeenkomst k er gelegenheid tot samenzang. RHENEN Het Rhenens Streekmuseum aan de Molenstraat heeft in het afgelo pen jaar 1968 ongeveer zesduizend bezoekers getrokken, een record aantal, verge leken by voorgaande jaren. Volgens het door de conservatrice, mej. Aleid van de Bunt, uitgebrachte jaarverslag is dit hoge aantal voornamelijk te danken aan een in de zomer gehouden expositie over de tabaksteelt, die meer dan twee eeuwen een belangrijke bron van bestaan is geweest in de streek rond Rhenen en Ame- rongen, om nog maar niet te spreken van Eist. Tweemaal besteedde de Nederland se televisie er aandacht aan en ook de Duitse televisie maakte opnamen, wat be zoekers uit het hele land en ver daarbuiten opleverde. De regelmatige kunstexposities het museum zijn inmiddels een boeiende traditie geworden. Tal van kunstenaars vinden de antieke zalen van het mu seum een ideale omgeving om er hun werk tentoon te stellen en van deze zijde bereiken de conservatrice dan ook tal van aanvragen. In 1968 expo seerden schilders, aquarellisten, beeld houwers en fotografen. Bovendien ver zorgde de Stichtse culturele raad in Utrecht een overzicht van grafiek uit de provincie Utrecht. Met Rhenense en len onderhoudt het Wageningse scho- museum contact, RHENEN De dames van RHC hebben hun goede resultaten kunnen prolongeren door in de eerste compe titiewedstrijd het gerenommeerde UD uit Utrecht met 5-1 te verslaan. In de ze wedstrijd kweten vooral de verdedi ging en in het bijzonder doelvrouw A. Schinkel zich goed van hun taak. Aan vallend wilde het nog niet goed luk ken, met name door te statisch spel en ongecontroleerd schieten. G. Nijdam vormde hierop een uitzon dering. De overige twee doelpunten kwa men van het RHC-„kanon" Wil Krech- ting, die ook nog enige malen haar schoten door paal en lat gekeerd zag. De heren-junioren speelden hun eer ste zaalhandbalwedstrijd tegen BHC. De twee beste spelers konden wegens blessures niet meedoen, waardoor de homogeniteit in dit zevental verloren ging. Desondanks werd het een boeien de en spannende wedstrijd, waarin RHC een 8-6 voorsprong in de laatste minu ten niet kon vasthouden. Er was geen mogelijkheid om de wisselen, waardoor de vermoeidheid te groot werd. Snelle breakouts van BHC en enkele kleine foutjes van doelman W. Snijders brach ten de eindstand in een 11-8 voordeel voor BHC. Grote uitblinker aan RHC- zijde was André Kooymans, die vier maal scoorde. De overige doelpunten werden gescoord door G. Munnik 2 x, J. v. Breenen 1 x en E. Koelman 1 x. De overige uitslagen waren: heren junioren II: RHC - BDC 7-8; heren se nioren II RHC - Arma 5-22; heren adsp.: RHC - Achilles 5-7; dames adsp.: RHC - Spirit 0-7 en dames jun.: RHC - Takt '68 2-13. wat resulteert in veelvuldige bezoeken van scholieren. Meer groepen kwamen een kijkje nemen, de vereniging van vrouwen met academische vorming, gemeentepersoneel uit Amersfoort, da mes van een congres in Wageningen enz. Ze werden allen rondgeleid door mej. v.d. Bunt. In het verslagjaar kreeg de conser vatrice assistentie van de heer G. de Jager, die na een korte inwerkperiode zich op reeds op velerlei terrein ver dienstelijk maakt. Van de zijde van het gemeentebe stuur van Rhenen kwam weer alle denkbare steun. Met name van de bur gemeester. Deze vormt door zijn in spirerende belangstelling steeds weer een belangrijke stimulans voor de gang van zaken in het museum. Toch zijn er in het streekmuseum nog wensen. De deuren en luiken van de voorgevel, die enkele jaren geleden in de grondverf zijn gezet, moeten nog altyd afgeschilderd worden. Verder staat een portret van prins Frederik Hendrik te wachten op restauratie. Het is niet uitgesloten, dat het hier gaat om een werk van de bekende zeven tiende eeuwse schilder Honthorst. Ten slotte zou men graag zien, dat het vrij gekomen terrein achter het museum als tuin werd aangelegd. ELST Wandelsportvereniging De Rijnkanters uit Eist is op 15 november in Alphen aan de Rijn uitgenodigd, om aldaar deel te nemen aan de zogeheten St. Nicolaastocht. De Rijnkanters heeft de uitnodiging aanvaard. Zij vertrekt met twee groepen, nl. één voor een 10 km en één voor een 15 km lange voet tocht. KESTEREN Vrijdagavond speelde de afdeling volleybal van de sportver eniging Kesteren een wedstrijd tegen Minerva II uit Lienden. De eerste twee sets wist Kesteren te winnen met 151 en 15—6. Hierna werden de rollen ech ter omgedraaid en moest men het on derspit delven met 13—15 en 1115.

De Vallei | 1969 | | pagina 3