Over de grenzen Europees parlement wil nieuw leven in de E.E.G. Luchtpiraat moet eerst in Italië terechtstaan Westen beschuldigd aan Afrika wapens te leveren Prestige Kennedy gedaald JONGE VROUW NA DRIE DAGEN „GESTORVEN ZIJN" WEER EEVEND Processen Stakingsluwte Italië „Top in Den Haag moet slagen" Wereldrecord fietsen voor olifanten m Amerika wil weer bommenwerpers Vertrokken Rus gelooft in oorlog met China Biafra bereid tot overleg Griekse meisjes zeggen te zijn gemarteld Palestijnen op 27 november in Ziirich voor Inter-Union en Spionnenruil van Oost en West H Ierland versterkt leg er Rohan: niet direct opdracht van God HOOPVOL VERKIEZINGEN Spoorwegongelukken in Polen Lucas Jouwe wil niet dat W-Irian besproken wordt Nieuwe bestuursleden Verbond voor Veilig Verkeer Mevrouw Gandhi en Congres Partij in conflict DINSDAG 4 NOVEMBER 1969 P38P ROME Vandaag is tijdelijk enige rust teruggekeerd op het Italiaan se arbeidsfront, dat dit najaar bijzon der onrustig is geweest. In de meeste grote industrietakken is het werk hervat, zoals in de metaal- en auto-industrie, maar in sommige provincies wordt nog gestaakt door ar beiders in de bouw- en chemische in dustrie. Woensdag beginnen weer nieuwe werkstakingen van de metaalarbeiders, het bankpersoneel en het personeel van het openbaar vervoer. DUBLIN De Ierse republiek heeft een grote recruteringscampagne voor het leger aangekondigd. Men wil de grenzen beter kunnen afsluiten voor extremisten uit Noord-Ierland, die in Ierland aanslagen plegen. De vredes- sterkte van het Ierse leger zal worden gebracht van ongeveer 7000 op 12.500 man. Politie en militairen houden op het ogenblik 24 uur per dag de wacht bij krachtstations en andere belangrijke in stallaties. De laatste infiltratie vormde een bomaanslag vorige weëk op het graf van de 18de-eeuwse Ierse patriot Wolfe Tone. De verboden „vrijwilligersmacht van Ulster", een groep van Noordierse protestantse extremisten heeft ver klaard, verantwoordelijk te zijn voor deze aanslag en ook voor een aanslag op een krachtstation in het graafschap Donegal, JERUZALEM De 28-jarige Austra liër Denis Michael Rohan, die bekend heeft de brand in de Al-Aksa-moskee in Jeruzalem te hebben gesticht, heeft toegegeven dat hij „geen concrete op dracht van God" voor zijn daad heeft gehad. Rohan verklaarde dit op vragen van de officier van Justitie in Jeru zalem, die met een kruisverhoor is be gonnen. De Australiër heeft tot nu toe altijd volgehouden dat hij de brand heeft ge sticht omdat hem dat ingegeven zou zijn door God. LUXEMBURG Het Europese parlement, bijeen onder voorzitterschap van de Italiaan Mario Scelba, heeft er bij de regeringen van de zes landen van de EEG op aangedrongen, de gemeenschap nieuw leven in te blazen. Minister Luns, voorzitter van de ministerraad van de EEG, woonde de verga dering bij. Het debat heeft zich voornamelijk beziggehouden met de komende topconfe rentie van Den Haag, die op 17 en 18 november wordt gehouden. Het parle ment was van oordeel dat de uitvoerende commissie bij de topconferentie be trokken moet worden. De hoofden van de regeringen van de zes landen moeten gemeenschappelijke doelstellingen voor de opbouw van Eu ropa gaan opstellen en beslissingen ne men voor een zich geleidelijk ontwik kelend programma van politieke een wording opdat de EEG zich kan „ver diepen" en groeien. Men heeft ook verzocht een oplossing te zoeken voor de problemen op monetair en land bouwkundig terrein, en een lans gebro ken voor een gemeenschappelijk tech nologisch researchbeleid door overeen komsten te sluiten met andere landen, die niet tot de gemeenschap behoren, hetgeen werk zou betekenen voor Eura tom. Tenslotte wenste men dat de onder handelingen met kandidaat-leden, waaronder Groot-Brittannië, moeten worden gehouden in de eerstkomende maanden. De commissie moest hierin voorgaan. De resolutie werd met grote meer derheid van stemmen aangenomen. Tegenstemmers waren de Italiaanse communisten en de Nederlandse socia list ir. Henk Vredeling, Minister Luns heeft zich in Luxem burg, zij het voorzichtig, hoopvol uit gelaten over de komende EEG-topcon- ferentie. Htf was het eens met ver schillende sprekers in het Europese par lement, dat als de Europese top geen succes wordt, er slechts uitzicht blijft op een sombere Europese toekomst. Anderzijds waarschuwde de Neder landse voorzitter van de EEG-minis- terraad voor het koesteren van te gro te verwachtingen van dit topoverleg. Alle fracties in het Europese parle ment, met uitzondering van de groep communisten maar inclusief de Gaul listen, spraken zich uit voor een reso lutie waarin een aantal verlangens voor de topconferentie is neergelegd. De communisten achtten haar irreëel omdat de bestaande politieke tegenstel lingen binnen Europa naar hun mening teveel verdoezeld blijven. Minister Luns was het met het par lement eens dat de triptiek van voltooi ing, verdieping en uitbreiding van de EEG het voornaamste onderwerp op de conferentie zal zijn. Er ligt duidelijk politiek verband tussen deze drie. Ik kan me dan ook moeilijk voorstellen dat als er op het punt van de uitbrei ding geen duidelijke vooruitgang ge boekt wordt, er over de overige punten geen grote moeilijkheden onstaan, zo zei hij. Punt voor punt de resolutie van het parlement volgende, analyseerde mi nister Luns de resultaten die de top conferentie mogelijk zal kunnen ople veren. Aangegeven zal moeten worden, op welke basis een eventuele politieke, unie moet stoelen. De ministerraad is eensgezind in zijn wil, de overgang naar de definitieve fase van de gemeen schappelijke markt op de gestelde da tum te bewerkstelligen, aldus de Ne derlandse minister. Minder optimistisch was hij over de mogelijkheid een gemeenschappelijk economisch en conjunctuurbeleid op te stellen. Men zal op dit punt niet ver der komen dan het geven van enkele richtlijnen. De Nederlandse bewindsman dacht oog niet, dat er een besluit zal vallen over rechtstreekse algemene verkie zingen voor het Europese parlement. Wel zei hij er voor te voelen, dat in Nederland zulke verkiezingen worden gehouden. „Gisteren is mij van Neder landse parlementaire zijde gesugge reerd, pogingen te doen om zulke ver kiezingen in een BENELUX-kader te laten plaats hebben. Ik zal er in posi tieve zin met mijn collega's van Bel gië en Luxemburg over spreken", aldus minister Luns. De bewindsman was ook niet opti mistisch over de passage in de resolu tie die over Euratom handelt. Over de ze gemeenschap kan men niet anders dan zeer bezorgd zijn. Minister Luns zei ook nog dat tij dens het topoverleg minstens een datum voor onderhandelingen met Engeland vastgelegd moet worden. Hij riep de Europese parlementariërs op, gebruik te maken van de wapens die zij heb ben", dat wil zeggen in de nationale parlementen en in de eigen hoofdste dc i grote politieke druk uit te oefenen, „opdat het schip van Europa weer vaart kan krijgen. A De 4 jaar oude olifantendame Bijoyais waarschijnlijk de enige fiets- rijdend olifant. Toen circus Krone het seizoen afgesloten had en naar de winterkwartieren terugkeerde fietste Bijoya op haar driewieler van het station naar haar stal. Naast haar loopt haar temster, mevrouw Christel, Sembach Krone. ROME De Italiaanse regering heeft de ambassade van de V.S. in Ro me ervan in kennis gesteld, dat de luchtpiraat korporaal Raphaële Mini- chiello in Italië zal worden berecht voor de misdrijven, die hij in Italië heeft gepleegd. Dit heeft een woord voerder van de Amerikaanse ambas sade meegedeeld. Hij zei ook, dat de V.S. desondanks staan op de uitwij zing van de jonge marinier en wel zo spoedig mogelijk. Waarnemers zijn van gevoelen, dat een en ander de geruchten schijnt te bevestigen, dat mocht de luchtpiraat in Italië veroordeeld worden, hij eerst zijn LONDEN In een vlugschrift, dat door de anti-apartheidsbeweging in Londen is gepubliceerd, heet het, dat een aantal westelijke landen Zuid-Afri- ka by zijn bewapening helpen en daar mee het wapenembargo van de Ver. Naties tegen Zuid-Afrika schenden. In het vlugschrift, dat is geschreven WASHINGTON De nieuwe opzet van strategische bommenwerpers voor de Amerikaanse strijdkrachten is maan dag een stap verder gekomen naar de verwezenlijking. De Amerikaanse lucht macht heeft aan vijf grote ondernemin gen in de Ver. Staten om ontwerpen voor de bommenwerper van de toekomst gevraagd. Deze zal eens de huidige in gebruik zijnde B-52 bommenwerper vervangen. Ontwerpen voor deze vliegtuigen zijn opgedragen aan „North American Rock well, „General Dynamics" en „Boeing". Voor de motoren zal de con currentie gaan tussen „Pratt and Whit ney" en „General Electric". Onder de voormalige minister van Defensie Robert MacNamara was men gestopt met het ontwerpen van een nieuw bemand gevechtsvliegtuig voor strategische doeleinden. Na de wisse ling in de regering in het begin van dit jaar werd echter het project „AMSA" aanvaard, dat sinds jaren reeds in de bureaus van de luchtmacht rustte en als „Advanced Manned Stra tegie Aircraft", naast de intercontinen tale raketten een tweede afweerwapen ;tal moeten worden. Da ontwikkelingskosten van de nieu we bommenwerper zijn reeds opgeno men in^de Defensiebegroting van het lopende belastingjaar. Er zal voorlopig een vloot van minstens 200 toestellen komen, die op zijn minst 90 miljoen gulden per stuk zullen kosten. Ze moe ten over vijf tot acht jaar voor gebruik gereed zijn. De ontwikkelingskosten zul len zeker 18 miljard gulden bedragen. WARSCHAU Een Pools avondblad heeft maandag gemeld, dat bij een botsing tussen ien bus en een goede rentrein in de buurt van Katowice in Zuid-Polen, een 19-jarig meisje het le ven verloren heeft en acht mensen ernstig gewond zijn. Dit is het derde ernstige spoorweg ongeluk in Polen waarvan in 18 da gen tijds melding is gemaakt en het negende binnen iets meer dan vier en een halve maand. Bij deze ongeluk ken zijn in het geheel 33 mensen het leven verloren en meer dan gewond, door de secretaris van de beweging, Abdoel S. Minty, wordt verder een offi ciële bekendmaking uit 1965 aange haald, volgens welke Zuid-Afrika van een westelijke regering (Duits land?) licentie zou hebben gekregen tot de vervaardiging van een bom van het modernste soort. „Het heeft er de schijn van, dat de ze bom in feite een zenuwgasbom is", aldus het geschrift. In het hier bedoelde geschrift wordt ook professor Le Roux van de Zuid- afrikaanse raad voor wetenschappelijk en industrieel onderzoek geciteerd. Hij zou in 1963 gezegd hebben, dat gewerkt werd aan drie soorten gifgas. Het geschrift bevat de beschuldiging, dat de regeringen van Engeland, de V.S., West-Duitsland en België hun goedkeuring gehecht hebben aan het verstrekken van militaire technologische kennis aan Zuid-Afrika en onderne mingen toegestaan hebben, investerin gen te doen in de Zuidafrikaanse wa penindustrie. Italië en Frankrijk zouden militaire wapens hébben geleverd aan Zuid-Afri ka. Zij zouden voorts investeringen in de wapenindustrie hebben gedaan en patenten verkocht hebben voor militai re uitrusting. Zuid-Afrika zou vorig jaar na Israël en België de grootste afnemer van Franse militaire goederen geweest zijn. Tenslotte wordt nog vermeld, dat de overeenkomst van Simonstown gehei me bepalingen bevat, op grond waarvan Zuid-Afrika Britse militaire uitrusting blijft ontvangen. om 139 SYDNEY Toen de uit Tilburg afkomstige eerwaarde broeder Cor- nelis Wijnands op 79-jarige leeftijd overleed in het missiehuis van de paters missionarissen van het Hei lig Hart in Coogee, werd naar de provinciaal overste van zijn orde in Nederland het volgende telegram verzonden: Brother Wijnands passed away", waarop uit Neder land het antwoord kwam: „By which flight?" Een tweede telegram moest dui delijk maken dat broeder Wijnands ditmaal niet met een vliegtuig was vertrokken. PARIJS De Russische historicus Alexeievitsj Amalrik heeft de „val van het Russische rijk" binnen vijftien jaar na een oorlog met China voor speld. „Oorlog met China is ongetwij feld niet te vermijden", en zal tussen 1975 en 1980 uitbreken, aldus de 31- jarige historicus, in een verslag dat uit de Sovjet-Unie is gesmokkeld en dat maandag is gepubliceerd door het Franse weekblad „l'Express", Amalrik is volgens het Franse blad door de universiteit van Kief ontslagen en voor dertig maanden naar Siberië verban nen geweest. Thans zou hij nabij Mos kou wonen. NEW YORK In New York is op een persconferentie door het Westiri- aanse parlementslid Lucas Jouwe mee gedeeld, dat het volk van West-Irian zich destijds „op democratische wijze", had uitgesproken om een deel te wor den van Indonesië. De volkskeuze, aldus de voormalige vrijheidsstrijder, was bijgewoond door een vertegenwoordiger van de secreta ris-generaal van de VN en door leden van het diplomatieke corps, onder wie de Nederlandse ambassadeur te Dja karta. Over een van de tegenstanders van het zich aansluiten bij Indonesië zijn eigen broer Nicolaas, zei Lucas Jouwe dat deze het volk van West-Irian niet vertegenwoordigde. Later deze maand zal te New York het rapport van de vertegenwoordiger van Oe Thant, de Boliviaanse ambassa deur Fernando Ortis Sanz, worden be sproken. UTRECHT Ter vervulling van drie vacatures heeft de Verbondsraad van het Verbond voor Veilig Verkeer tot le den van het hoofdbestuur gekozen dr. D. van Ooijen, commissaris van politie in Middelburg, mr. G. J. te Loo, burge meester van Borger en mr. D. Reitsma, burgemeester van Warnsveld. straf zal uitzitten daarna pas aan de Amerikaanse autoriteiten zal worden overgeverd. Minichiello wordt in een afzonderings cel gevangen gehouden. Volgens de officier van Justitie, Massimo Carli, mag de hem toegewezen advocaat Do- menico Martelli pas woensdag zijn cli ënt bezoeken. Carli zei nog niet bena derd te zijn door Minichiello's vader, met het verzoek zijn zoon te mogen spreken. Over de mogelijkheden van een psychiatrisch onderzoek zei Carli, dat volgens de Italiaanse wet een psychia ter een verdachte normaal of ge heel of gedeeltelijk ontoerekeningsvat baar kan bevinden. In het tweede ge val heeft geen proces plaats en wordt de verdachte zonder meer in een in richting geplaatst. Bij gedeeltelijke on toerekeningsvatbaarheid wordt wel een proces gehouden, maar kan de ver dachte rekenen op een lichtere straf. In Londen heeft de secretaris van de internationale federatie van piloten in de burgerluchtvaart (AFALPA), de Brit Basil Edwards, gewaarschuwd te gen publieke ophemeling van de vlieg tuigrover. „Alle tranen kunnen niet het feit maskeren dat hij een gewone vlieg tuigkaper is en dat, als hij vrijuit gaat, andere bezeten mensen hetzelfde zul len doen", zo zei hij. GENéVE Een Biafraanse rege ringswoordvoerder in Owerri zou heb ben verklaard, dat Biafra bereid is zijn eis om afscheiding op te geven, als de veiligheid van de 14 miljoen zielen tel lende bevolking gegarandeerd zou kun nen worden. Dit is meegedeeld door het in Genéve gevestigde public-rela- tionsbureau „Markpress" dat voor Biafra werkt. Waarnemers zijn van mening dat Biafra bereid zou zijn enige vorm van een federatie met Nigeria te overwe gen, waarbij zijn veiligheid wordt ge waarborgd en het een eigen leger zou kunnen behouden. In de Biafraanse verklaring wordt door waarnemers ook een uitnodiging gezien aan andere regeringen om te komen met suggesties, die een einde zouden kunnen maken aan de oorlog die nu reeds 29 maanden duurt. De Nigeriaanse regering heeft geen commentaar op de Biafraanse verkla ring willen geven. De minister van Buitenlandse Zaken, dr. Arikpo, zei dat „regeringen geen zaken doen op grond van verklaringen van publiciteitsbu reaus". ATHENE Twee meisjesstudenten van 23 jaar zijn maandag door een tri bunaal in Athene tot zware gevangenis straffen veroordeeld wegens een poging tot omverwerping van het militaire be wind in Griekenland en vorming van een „communistische regering". Het ene meisje kreeg 17 jaar en het andere 15. Beiden bekenden schuldig en ver klaarden tijdens het verhoor gemarteld te zijn door leden van de geheime poli tie, die weten hoe je martelt zonder lit tekens na te laten. De twee meisjes zijn lid van een links georiënteerde organisatie, bekend on der de naam „het patriottische front". Margaritta Jiarsali, een van de twee meisjes, verklaarde voor het tribunaal trots te zijn op haar strijd tegen de huidige dictatuur die de vrijheid in Griekenland verstikt". Ook het andere meisje Kalliopi Tsempelkoe zei te zijn gemarteld in Saloniki. Gisteren zijn door een krijgsraad twee Grieken wegens het doen ontplof fen van bommen bij het te Saloniki ge vestigde NAVO-hoofdkwartier voor Zuid-Oost Europa, op 20 augustus jl. De 20-jarige Roessos Vrana kreeg 18 jaar en zes maanden gevangenisstraf, en de 38-jarige Anestis Anatasiadis drie jaar. De eis was respectievelijk 15 jaar en een jaar geweest. Vandaag is door de politie de oplaag van het dagblad Imera (vandaag) in be slag genomen, omdat daarin een ver slag had gestaan dat „oude politieke hartstochten, zou kunnen opzwepen", Het was een verslag over een plechti ge herdenkingsdienst vrijdag in Athene gehouden door wijlen de vroegere pre mier George Papandreoe. De krant had voorts foto's gepubliceerd van twee kransen op de bijeenkomst, die afkom stig waren van twee oud-premiers, Ka- ramanlis en Kanellopoelos. ZüRICH In Winterthur bij Zürich zal op 27 november het proces begin nen tegen drie Palestijnse commando's van wie een vrouw die in fe bruari op het vliegveld van Zürich een vliegtuig van de Israëlische maatschap pij „El Al" met machinepistolen be schoten, waardoor een van de vliegers om het leven kwam. Ook de Israëliër Mordechai Racha- min, functionaris van de Israëlische veiligheidsdienst, zal terecht staan. Hij schoot een vierde aanvaller dood. Ra- chamin werd op borgtocht vrijgelaten en kreeg toestemming naar Israël te vertrekken op voorwaarde dat hij naar Zwitserland zou terugkomen voor het proces. Bij het incident werden, behalve de gedode vlieger, zes passagiers gewond. De Arabieren die terecht zullen staan zijn mej. Amina Dahbor (21), Joesoef Ibrahim Tawfiq (33) en Mohammed Aboe Al-Haija (23). NIEUW DELHI In de Indiase con grespartij is een crisis uitgebroken. Premier mevrouw Indira Gandhi heeft met een aantal van haar aanhangers besloten de bijeenkomsten van het da gelijks bestuur van de partij te boycot ten. De premier heeft voor deze maand een bijeenkomst uitgeschreven van de algemene raad van de Congrespartij. Maandag zijn twee brieven gepubli ceerd van partijvoorzitter Siddavvana- halli Nijalingappa, waarin deze me vrouw Gandhi er van beschuldigt, dat zij de eenheid van de partij in gevaar brengt. De boycot van de bijeenkom sten van het dagelijks bestuur noemt de voorzitter „een niet te vergeven daad van ernstige tuchteloosheid". Het bij eenroepen van de partijraad vindt hij „een ernstige schending" van het par tijstatuut. Volgens Nijalingappa zal het optreden van mevrouw Gandhi „conse quenties van een grote draagwijdte" met zich mee brengen. In zijn tweede brief, die eerder is ge schreven maar nu tegelijk is bekendge maakt, beschuldigt de voorzitter van het Congrespartij premier Gandhi er van, dat zij in de partij en in de rege ring een politiek van „persoonlijke macht" heeft willen invoeren. Volgens waarnemers in de Indiase hoofdstad vormen beide brieven een aanwijzing van een komende uitstoting van mevrouw Gandhi uit de partij. BONN West-Duitsland heeft een ingenieur en deskundige op het gebied van het kernonderzoek, uitgewisseld te gen een niet met name genoemde Oost duitser. De ingénieur had gevangen gezeten omdat hij geheime inlichtingen had doorgegeven aan personen te Oost- Berlijn Op 29 oktober had men deze man, de 34-jarige Harald Gottfreid die vroeger werkte op het onderzoekings centrum voor de kernenergie te Karls ruhe, uitgewisseld. NEW YORK Volgens een opinie peiling die in het laatste nummer van het Amerikaanse tijdschrift „Time" is gepubliceerd, is het prestige van Ed ward Kennedy, als ook het vertrouwen van het Amerikaanse publiek in hem, duidelijk gedaald sinds het auto-ongeluk dat in juni het leven kostte aan Mary Jo Kopechne, de voormalige se cretaresse van Edwards broer wijlen senator Robert Kennedy. Van de 1.589 mensen, aan wie is ge vraagd of zij denken, dat senator Ed ward Kennedy niet de gehele waarheid heeft verteld over de omstandigheden van het ongeluk, heeft 51 procent geant woord, van mening te zijn dat hij niet alles heeft verteld. 25 procent meent, dat Edward Kennedy wel alles verteld heeft, 24 procent heeft geen mening. Dezelfde vraag is ook in augustus aan een aantal mensen gesteld. De re sultaten waren toen onderscheidenlijk: 44 procent, 36 procent en 20 procent. Uit het jongste opinie-onderzoek is ge- I bleken, dat 40 procent van de onder vraagden gelooft, dat de senator ge poogd heeft Jo Kopechne uit de auto te bevrijden, waarin zij onder water gevangen zat. In augustus geloofde 50 procent van de ondervraagden dit. Op de vraag, of men van mening is, dat er zich niets immoreels heeft voor gedaan tussen de senator en het meis je, heeft bij het jongste opinie-onder zoek 51 procent der ondervraagden ge zegd, twijfel te koesteren hieromtrent. 32 procent heeft gezegd, vertrouwen te hebben in de senator. In augustus was nog 51 procent er van overtuigd, dat er niets immoreels is gebeurd tussen de senator en Mary Jo Kopechne, 35 procent was er niet zo zeker van. De vraag, of het gedrag van sena tor Edward Kennedy in verband met het ongeluk hem op het ogenblik dis kwalificeert voor een hoge politieke functie, waarvoor hij het vertrouwen van het publiek nodig heeft, is bij de jongste peiling door 47 procent beant woord met „ja". In augustus sprak 40 procent der ondervraagden zich op dit punt tegen Kennedy uit. LONDON Kim Nevitt, een En gelse vrouw van 23 jaar die vrijdag was dood verklaard, kwam gisteren weer tot bewustzijn. Ze sprak even met haar familie. Men vond deze vrouw moeder van drie kinderen die gescheiden leeft van haar man, bij Liverpool op een strand waar ze kennelijk de hele nacht had gelegen. Ze had een grote dosis slaaptabletten ingenomen. Na een onderzoek door een politie- dokter en een patholoog werd me vrouw Nevitt overleden verklaard. Men bracht haar naar een lijken huis. Daar ontdekte de patholoog op zeker moment dat een van haar ogen even trilde. Er rolde een traan uit. Snel bracht men de vrouw naar een zie kenhuis waar ze intensief onder be handeling werd genomen. Het hele weekeinde lag ze in een diepe coma maar gistermiddag kwam Kim Nevitt weer tot bewustzijn. De schijndood van deze vrouw heeft in Engeland weer de aandacht gevestigd op de controverse over het ogenblik waarop de dood intreedt. Dit is van het hoogste belang bij transplantaties. De gemeentelijk geneeskundig in specteur van Liverpool zei dan ook „Het is vaak moeilijk om te zeggen wanneer de dood werkelijk intreedt, dit geval vestigt daar weer de aan dacht op". et heeft er alles van weg, dat het Griekse kolonelsbewind of zich in een zeer moeilijke periode bevindt, of op zijn laatste benen loopt. Het is bekend, dat dictaturen, die zich de grond onder de voeten voelen weg zakken, naar de meest drastische middelen grijpen, om te bewijzen, dat zij nog macht hebben. Hoewel Adolf Hitler, opgesloten In de bunkers van de Rijkskanselarij in Berlijn, zonder iets van zijn Derde Rijk over en zonder legers zat, liet hij zijn zwager Fegelein neerschieten en wierp hij Himmler (der treue Hein- rich) en Hermann Goering nog uit de partij. Men kan moeilijk afstand doen van macht, al is die zuiver fictief. "If andaar misschien, dat de Griekse ko lonels de laatste weken druk aan de weg timmeren. Met massa-processen, waarvan er de afgelopen weken en kele plaats hadden. De straffen in deze steeds massalere vertoningen worden steeds strenger, het aantal verdachten steeds groter. Verder poogt men de pers nog meer te muil korven. Er is natuurlijk tussen deze beide een wisselwerking. Het is bekend, dat in politieke zaken het afschrikwekkende effect van show-processen nihil is. Integendeel. Het is proefondervindelijk bewezen, dat er een propagandistische werking van uitgaat vóór de idealen, die de verdachten plegen voor te staan. De rechtswerking er van is ook zeer twijfelachtig. Bij een proces krijgt men geen eerlijke kans. De rechter is tevens de vertegenwoordiger van de staatsmacht niet van recht of orde Als verdachte is men in zulk een ge val slechts een speelbal. Ts het binnenlands effect, gezien het stijgende aantal bomaanslagen en nieuwe processen dus klein, in het buitenland is de uitwerking voor de Griekse kolonels nog slechter. Dicta turen hebben al geen goede naam en het kan niet anders, of de massapro cessen maken Europa nog afkeriger dan het al is geworden. Dat is niet al leen het gevoel van medelijden voor de „underdog". Het is nog meer het rechtvaardigheidsgevoel. Het is misschien ook het gevoel, dat de steeds stijgende kosten voor deze justitiële vertoningen wellicht beter hadden kunnen worden besteed aan de economie van het arme Grieken land. LTet blijft echter een moeilijke zaak om een alternatief voor het kolo nelsregime te vinden. Het geheel cir- AIKATERINA HOELIARA zeven jaar van leven in cel kelt om drie punten: koning Constan- tijn, Karamanlis en Papandreoe. De koning, in ballingschap in Rome. Hij houdt zich ver van alle politieke be zigheden. Dat is gezien de houding die het Griekse koningshuis vroeger wel heeft ingenomen in dit geval de wijste weg. De kolonels zitten met het koningshuis min of meer in de maag. Zij durven er niet definitief mee te breken, om de legitieme band niet te verstoren en de royalisten niet ook tegen zich in het harnas te jagen. De koning en zeker de koningin-moeder zijn verre van populair. Papandreoe heeft een duidelijke politie ke politieke signatuur. Zo, dat velen niet met hem in zee durven gaan. Karamanlis heeft de goede naam, tijdens zijn ballingschap in Parijs niet aange tast, maar is ook bij velen onbekend, iets wat niet alleen volgens 't spreek woord onbemind maakt. De overeenkomsten tussen de politieke partijen in het buitenlartd zijn maar hachelijke zaken, die wel eens in het steeds veranderende binnenland niet zo goed kunnen aanslaan. Het is de oude kwaal, dat emigranten hun ideeën wel pogen te projecteren op een land, dat in werkelijkheid totaal veranderd is of bezig is te verande ren. T^e Amerikanen, die met hun economi- sche en militaire hulp, het regime van Papadopoelos en Pattakos kunnen maken en breken, aarzelen nog steeds. Het is bekend, dat de vice-president Spiro .Lgnew, een voorstander is van „Iwi sterke gezag" van de kolo nels. Hij is zelf van Griekse afkomst. Bovendien vreest men in Washington blijkbaar, dat een nieuw Grieks be wind, wel eens met wat onvriendelijke houding tegen de V.S. zou kunnen aannemen. Ylaar men realiseert zich blijkbaar niet of nog niet dat een langer voort duren van de dictatuur, slechts de kans op radicalisering verhoogt en dat de ergernis over de houding van de ,V.S„ bjj vele Grieken slechts met de dag kan toenemen. t is voor het Westen te hopen, dat de Amerikanen niet weer eens op het verkeerde paard gaan wedden. Want Griekenland is te dicht bij om de ge volgen zo maar voorbij te zien gaan.

De Vallei | 1969 | | pagina 6