Nieuwe huren gaan op 1 juni 1970 in Huurverhoging drie jaar lang geen zes maar zeven procent Verbetering positie werkende jeugd Hedel grootste paardenmarkt Studenten extra bestraft wegens niet-verschijnen voor de rechter GRENSGEBIED PROFITEERT WEER VAN DE DUITSE KOPERS Hamburgs gerechtshof hoort getuigen in zaak prinses Irene VehkcJk koek Duel mr. Hiltermann- Volkskrant op de spits Uw Kunstgebit zemen *i j de enige zeem. zonder 1/11Q f| O die uitgekookt kan worden en zorgen V11 u U U bestand is tegen wasmiddelen Minister Schut wil uitstel weer goedmaken Demonstrerende PSP-er uit Maastrichts raadhuis gezet Vascomij keert geld uit aan krediteuren Hoger beroep in civiel proces Extraatje voor gepensioneerden DEN HAAG - De jaarlijkse huurverhoging wordt in de jaren 19711972 en 1973 van zes op zeven procent gebracht. Van 1 juni 1974 zal de jaarlijkse huurverho ging weer zes procent bedragen. C1SV VRAAGT: Wetsontwerp Nieuwe berekening Zes miljoen mensen Unieraad CHU in. Utrecht bijeen V erlaging ÉÉN ADOZO TABLET stopt astma-aanval direkt! Sleutelfiguur Smartegeld Nederlandse hulp aan Jordanië geef hem morgen mannen zjjn er gek op Koersverliezen DE SINT KOOPT BIJ DE SPAR OMDAT HU WIL SPAREN BU DE KOOP Dividendpolitiek Nederlands vracht schip in Lissabon met twee lekkende ruimen DINSDAG 4 NOVEMBER 1969 Met deze tijdelijke verhoging van één procent wil minister Schut (Volkshuis vesting) het uitstel van de huurverhoging in 1970 van 1 januari tot 1 juli weer goedmaken. ADVERTENTIE de gehele dag .,onwrikDaar op zijn plaats! Als U wilt, dat Uw kunstgebit de gehele dag door gemakkelijk, stevig en zeker zit, neem aan Dentofix - een nieuw, beproefd, anti septisch poeder - en strooi een weinig op de gebitsplaat. U zult meer dan tevreden zi|n en alle ongemakken van Uw kunstgebit vergeten, want U kunt lachen, spreken en eten zoals U wilt! Dentofix is daarbij ver frissend, voorkomt onaangename reuk uit de mond en is een weldaad voor Uw ge hemelte. Wij garanderen, dat U tevreden zult zi|n. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,51, bij apotheken en drogisterijen. UTRECHT Het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft vandaag telegrammen verstuurd aan de secretariaten van de Tweede Kamer fracties. Daarin dringt het, met het oog op de komende behandeling van de be groting van onderwijs en wetenschap pen, met klem aan op het nemen van maatregelen ter verbetering van de po sitie van de werkende jongeren. In de eerste plaats vraagt het CNV om een principebesluit tot invoering van een arbeidsverbod en leerplichtver lenging voor vijftienjarigen op zo kort mogelijke termijn. Het verbondsbestuur betreurt het, dat de al in 1957 door de sociaal-economisch raad bepleite ge leidelijke invoering achterwege is geble ven en meent dat nu versnelde invoe ring dringend noodzakelijk is. In afwachting van de invoering van een arbeidsverbod en leerplichtverlen ging voor vijftienjarigen moet er vol gens het CNV met ingang van augus tus 1970 een voorwaardelijk arbeidsver bod voor vijftienjarigen komen. Verder wenst het verbond een spoedige in voering van een partiële leer- en vor- minsplicht voor vijftienjarigen tot ach- tienjarigen, een snelle overschakeling van avondcursussen voor het leer lingstelsels naar dagonderwijs met financiële garanties voor de leerlin gen en afschaffing van het cursus geld ad f 60.per jaar voor werkende jongeren die een opleiding in een leer lingenstelsel volgen, c.q. opschorting van het cursusgeld tot in nader overleg een definitieve regeling wordt getroffen. EINDHOVEN Ongeveer 950 mede werkers van Nederlandse Philipsbedrij- ven zullen in 1970 hun 50-, 40- of 25-ja- rig dienst-jubileum vieren. Dat is bijna een verdubbeling ten opzichte van 1969, in welk jaar 500 medewerkers jubileer den of jubileren.» Dit uitstel levert volgend jaar een derving aan inkomsten op van vjjftig miljoen gulden, waarvan 25 miljoen ten koste van de schatkist (door het uitblij ven van een halfjaar van de terugbeta ling van subsidies). De minister vindt dat de totale huur opbrengst in de jaren na 1970 niet mag lijden door de verschuiving van de in gangsdatum volgend jaar. In een gisteren bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp kondigt minister Schut aan dat de ingangsdatum van de jaarlijkse huurverhogingen na 1970 wordt vastgesteld op 1 juni. Deze datum verdient in verband met de vakantie- tijd de voorkeur boven 1 juli. Als de oorspronkelijk vastgestelde da tum van 1 januari was vastgehouden hadden honderdduizenden huurders in nauwelijks een halfjaar twee huurver hogingen van in totaal dertien procent moeten betalen. Ook de niet-verplichte huurverhoging, voor ongesubsidieerde woningen in ge bieden waar de huren nog niet vrij zijn, gaat voor drie jaren omhoog van zes tot zeven procent. Ook de berekening wordt veranderd. De nieuwe huur mag met ingang van 1 juli 1970 worden be rekend over de laatst geheven huur en niet meer, zoals nu, over de huur die op 30 april 1968 gold. De totale woningvoorraad bedraagt op dit ogenblik ruim 3,6 miljoen, waarvan 32 procent eigen huizen. De huurverhoging heeft ruwweg be trekking op 1,5 a twee miljoen wonin gen waarin naar schatting ruim zes mil joen mensen wonen. MAASTRICHT De politie heeft gis termiddag het PSP-lid D. de Vroome uit het stadhuis van Geleen gesleept, nadat deze daar twee uur lang uit pro test plat op de grond had gelegen. De heer De Vroome zal tegen de agenten een klacht wegens mishandeling indie nen. De heer De Vroome wilde bij burge meester dr. J. van Banning bezwaar maken tegen het afwijzende beleid van het gemeentebestuur in enkele sociale gevallen, waarin om een uitkering krachtens de Bijstandswet was ge vraagd. Toen hij tijdens het gesprek met de burgemeester weinig begrip ont moette voor zijn bezwaren, ging hij languit op de grond liggen. De heer D. de Vroome zegt dat hij enige tijd geleden bij het Geleense ge meentebestuur wel succes heeft ge boekt met een dergelijke protestactie: „De politie heeft mij toen ook keurig naar buiten gedragen. Ditmaal werd ik echter achterstevoren de trappen afge sleurd". AMSTERDAM De weigering hun berechting mee te maken, verhoogt de straf voor de 66 studenten die 20 juni het Provisorium van de Vrye Universiteit in Am- sterdam-Buitenveldert hebben bezet. De Amsterdamse politierechter, mr. G. H. Nomes, besloot, mede op grond van de weigering gisteren, hogere straffen op te leggen dan de officier van justitie wegens lokaalvredebreuk had gevorderd. ADVERTENTIE De officier, mr. J. J. Abspoel, had tegen de twee studenten van wie de zaak gistermiddag werd behandeld (de andere volgen later), tweehonderd gul den boete geëist, „de doorsneestraf uit het Maagdenhuisproces". „Het moet me van het hart dat ik dat een milde eis vind", reageerde mr. Nomes direct. Na beraad in raadkamer legde hij bij verstek behalve de boete ook nog een week voorwaardelijke ge vangenisstraf op. De studenten waren niet verschenen omdat zij een collectief proces verlang den, een mogelijkheid die de wet niet kent. „Dergelijke processen plegen in democratische staten ook niet voor te komen", aldus mr. Abspoel. „Elders ple gen ze gepaard te gaan met door duistere oorzaken tot standgekomen collectieve schuldbelijdenissen, iets wat wij van deze verdachten zeker niet ver wachten en nog veel minder eisen". UTRECHT De Unieraad het po litieke adviescollege van de christelijk Historische Unie zal zich op zaterdag 15 november aanstaande in Utrecht be zighouden met de rapporten van de „groep van achttien" (CHU, KVP en ARP) en nagaan op welke wijze de sa menwerking in „de achttien" kan wor den voortgezet. ARNHEM De Nederlandse winke lier in de grensstreek is weer in zijn nopjes. Want sinds enkele weken heeft hij er weer veel (oude) klanten bijge- kregen. In drommen trekken de West duitsers zaterdags weer naar de krui deniers even over de grens, nu de re- valutatie hun mark zoveel koopkrach tiger heeft gemaakt. Voor hen zijn de Nederlandse goederen plotseling 8,5 procent goedkoper geworden. Vooral Venlo staat sterk in de be langstelling. „Eine Mark ist eine Gul den", aldus de leus van vele superkrui deniers, die kennelijk goed overkomt bij onze oosterburen. Zij komen vooral voor de koffie, die hier zo'n 2,75 gul den per half pond kost en in Duits land ongeveer vier mark. Maar ook si garetten en benzine vinden gretig af trek. De laatste jaren zat het de Neder landse middenstand in de grensstreek niet mee. Vooral de speciaal voor de Duitsers opgezette winkels hadden het moeilijk. Zakenmensen spreken van een daling van hun omzet met zo'n tachtig procent, vergeleken met de goede da gen van weleer. Zaterdag werd hun ver lies weer gedeeltelijk goed gemaakt. Ook Heerlen en Kerkrade kregen in het weekeinde zeer veel koopgrage Duit sers op bezoek. De winkeliers daar zijn echter minder optimistisch dan hun collega's in Venlo: er moet nog veel gebeuren voor de gouden tijd weer te rug is, menen zij. „Vele goederen zijn nog steeds goedkoper in Duitsland". In het oosten van het land hadden de Duitsers het vooral gemunt op koffie, vlees- en visconserven en mayonaise. De officier zette nadrukkelijk uiteen dat de politie was opgetreden op ver zoek van de president-directeur van de V.U., prof. dr. G. J. Sizoo. De laatste had de politie gebeld toen de studenten een ruit en een branddeur hadden open gebroken om de bestuurskamers van het Provisorium voor een vergadering te kunnen gebruiken in plaats van de hun ter beschikking gestelde college zaal. Later had prof. Sizoo gevraagd de zaak niet te vervolgen maar, zo zei mr. Abspoel: „De justitie is niet de dienst knecht van de universiteit die zich de ene avond laat ontbieden en de volgen de dag weer laat wegsturen omdat het universiteitsbestuur spijt heeft ge kregen over zijn doortastend optre den". Bij de strafbepaling telde 1 gisteren mee dat de bezetting zich had afge speeld ten tijde van de berechting van de bezetters van het Maagdenhuis, een berechting die al aanleiding was ge weest tot allerlei straatrellen. In hoger beroep heeft het Amster damse gerechtshof inmiddels de uiteen lopende straffen voor de bezetters van het Maagdenhuis allemaal op tweehon derd gulden boete gebracht. Dat was voor de leiders van de bezetting een aanzienlijke verlaging van de door de politierechter opgelegde straf maar voor een enkele meeloper betekende het een verhoging. Daarin vond mr. Abspoel gisteren een kapstok voor ernstige kritiek op de uitspraken van het hof en hij noemde als voorbeeld „een leerlingetje van de sociale academie die door u, mijnheer de politierechter, was veroordeeld tot vijftig gulden, maar in hoger beroep dezelfde tweehonderd gulden kreeg als een notoire leidersfiguur. Een zover doordrijven van het gelijke monniken, gelijke kappen lijkt mij niet in over eenstemming met de ontwikkeling van de strafrechtspraak in de laatste vijftig jaar". HEERLEN De directie van de Vascomij te Heerlen heeft aan haar krediteuren meegedeeld dat een uitke ring van 6 2/3 pet binnen korte tijd zal plaatsvinden. Hiervoor heeft de Vascomij thans een fonds van twee miljoen gulden kunnen vormen, waar van echter een deel gereserveerd blijft voor nog betwiste vorderingen. Door de thans aangekondigde uitkering aan cre diteuren heeft de Vascomij voldaan aan een van de voorwaarden in dit opzicht gesteld in het destijds met de gemeen te Heerlen getroffen financieel akkoord. Het is zelfs niet uitgesloten dat in een later stadium een tweede uitkering zal kunnen worden gedaan, aldus de di rectie. In Hedel werd gisteren de jaarlijk se paardenmarkt gehouden. Het blijkt dat dit thans de grootste paardenmarkt van ons land is. Werden er vorige week in Zuidla ren 2.461 dieren aangevoerd, in He del bedroeg de aanvoer gisteren 2.596 stuks. Ondanks de ruime be langstelling uit binnen- en buiten land (er waren ongeveer 20.000 be zoekers) was de handel matig bij lagere prijzen dan verleden jaar. Zoals op de foto te zien is, lukte het niet zeven paarden onder één hoedje te vangen. ADVERTENTIE bij: apotheken en drogisten ADVERTENTIE (Van onze correspondent) BONN Het gerechtshof in Hamburg zal getuigen horen om uit te maken of de beweringen die het boulevardblad Neue Welt over prinses Irene heeft gedaan waar zijn of niet. Deze getuigeverhoren betekenen een nieuwe fase in het civiele proces van de prinses en prins Bernhard tegen Neue Welt. Het blad had in een repor tage beweerd dat de prinses, voor haar huwelijk op aanraden van haar ouders een zwangerschap zou hebben laten on derbreken. Het Hamburgse Oberlandesgericht, de hoogste rechtbank in de Hanzestad nam zijn beslissing nadat het nog eens de argumenten van beide partijen had bestudeerd. Naar verluidt zou een groot aantal getuigen uit verschillende landen, in aanmerking komen. Een sleutelfiguur is de Brusselse journalist Rienk H. Kamer, die de informaties voor de re portage aan Neue Welt zou hebben ge leverd. Onder de uit Nederland afkom stige getuigen zou ook een vrouwelijke arts zijn. Deze getuigen zullen of in Duitsland of in het buitenland worden gehoord. De vraag, waarom het zal gaan, is of de beweringen omtrent de abortus al dan niet juist zijn geweest. Prinses Irene en haar vader hadden het proces aangespannen na de om streden reportage. De rechtbank in Hamburg veroordeelde Neue Welt tot een smartegeld van honderdduizend mark het hoogste dat ooit in West- Duitsland is toegekend wegens aan tasting van de „persoonlijke sfeer" van de vorstelijke familie. Overeenkom stig de wens van prinses Irene en prins Bernhard zou het bedrag ten goede ko men aan het Internationale Rode Kruis. Neue Welt echter, ging tegen het von nis in beroep. De advokaten van het blad staan op het standpunt dat het smartegeld veel lager zou uitvallen, als bewezen zou kunnen worden dat het ge wraakte artikel waar is en op zorgvul dig journalistiek speurwerk berust. DEN HAAG Het Nederlandsche Roo- de Kruis heeft f536 paar schoenen ge schonken voor hulp aan vluchtelingen in Jordanië. De schoenen, waarvan de waarde f 38.400,- bedraagt, zullen van daag met het ms Calchas uit Rotterdam naar de haven van Lattakia' worden verscheept en vandaar naar de Jor daanse Rode Halve Maanvereniging in Amman getransporteerd. ADVERTENTIE eens een dubbele plak Verkade Snijkoek met boter mee. AMSTERDAM „En daar roept u de hele jodentoestand bij". „Die opmerking van de hoofdredac teur van de Volkskrant in het televisie debat met mijn cliënt, zegt meer over de gezindheid van de Volkskrant dan een ellenlang pleidooi", meende mr. F. W. Goudsmit gisteren voor de pre sident van de Amsterdamse recht bank. Toch hield hij namens mr. G. B. J. Hiltermann nog een langdurig pleidooi om waar te maken dat mr. Hilter mann in zijn wekelijks radiocommen taar terecht had gezegd: „De Volks krant is rondweg antisemitisch althans anti-Israël geworden". De Volkskrant en de hoofdredacteur ervan, drs. J. M. van der Pluym, had den een kort geding aangespannen om dat zij de beschuldigig van elke grond ontbloot vonden. „Het redactiebeleid is nimmer bepaald door jodenhaat", al dus de dagvaarding. Daarom werd rectificatie geeist voor de microfoon van de Avro, medege daagde in dit geding, en in de Volks krant, volgens 't advertentietarief te be talen door de twee gedaagden. De NV Volkskrant vreesde schade „omdat uitgesproken door een gezag hebbende blijkens de door hem ge voerde meestertitel juridisch geschool de radiocommentator als Hiltermann de beschuldiging grote kans maakt bij de gemiddelde radioluisteraar geloof te vinden". De hoofdredacteur voelde zich bovendien aangetast in zijn eer en goe de naam. Dat vond de president, mr. U. W, H. Stheeman, maar moeilijk. „Waar be gint en eindigt de eer en de goede naam van een krant?" En even later vroeg mr. Stheeman Zich nog eens af: „Is de beschuldiging antipaaps of antipapistisch dat ook? Ik kan me voorstellen dat sommigen nog liever antisemitisch worden genoemd. En als de heer Hiltermann zou zeggen dat Het Parool nog altijd een socialistisch blad is, zou hij meneer Sandberg (de hoofd redacteur van Het Parool) op zijn ziel trappen". De raadsman van de Volkskrant, mr. H. M. Voetelink, ging daar niet op in. Hij voerde vrij mat aan, dat de be schuldiging van antisemitisme sinds de Tweede Wereldoorlog de ernstigste is die men een krant kan toevoegen. „De Volkskrant meent vooral aan dacht aan het Arabische standpunt te moeten wijden. Dat wordt misschien wel eens te sterk geaccentueerd, maar dat gebeurt dan omdat andere kranten ADVERTENTIE Mr. G. B. J. Hilterman bij zijn aan komst bij het Amsterdamse Gerechts hof. zoveel aandacht aan het Israëlische standpunt geven", aldus mr. Voete link. „Als er in Europa iemand is die zich anti-Israël heeft gedragen is het wel De Gaulle geweest, met zijn wapen embargo. Toch heb ik de heer Hilter mann nooit horen zeggen dat De Gaul le een antisemiet is". UTRECHT De gepensioneerden in het grafisch bedryf ontvangen een extra uitkering van een halve maand pen sioen, met een minimum van f 25 en een maximum van f 75. Zij hebben dit ex traatje te danken aan het 40-jarig be staan van het pensioenfonds voor de grafische bedrijven. Met het extraatje is een half miljoen gulden gemoeid. Het pensioenfonds voor de grafische bedrijven bestaat morgen 40 jaar. Het is het oudste landelijke bedrijfspensioen fonds van ons land. In 1953 werden de drie afzonderlijke pensioenfondsen in het grafisch bedrijf samengesmolten in het tegenwoordige P.G.B. In de eerste jaren na de oprichting van het fonds bedroeg het aantal ge pensioneerden slechts enkele tientallen. Nu zijn het er 11.000, die jaarlijks een bedrag van f 11,3 miljoen ontvangen. Het percentage van het grafisch pen sioen ligt tussen 62 en 80 procent van het gemiddelde loon tijdens de verze keringsperioden. De premiereserve van het fonds groeide in 16 jaar van 36 mil joen tot 450 miljoen, gulden. Mr. Goudsmit sprong daar op In. „Uit een wapenembargo blijkt nog geen antisemitisme. Hij heeft dat al leen afgekondigd omdat hij daarmee zijn glorie voor de arabische landen vergrootte. Maar welk motief kan de Volkskrant hebben anderhalf jaar lang tendentieus over Israël te schrijven? Alleen een onredelijk antisemitisme". Mr. Goudsmit draafde daarop geëmotioneerd door: „De Volkskrant vergiftigt de publieke opinie waardoor men tot de conclusie zou kunnen ko men dat antisemitisme niet zo onrede lijk is. Het uiterste gevolg daarvan zou kunnen zijn een Endlösung op de Duitse wijze, ook al wil de Volkskrant die niet". De advocaat zag zelf het gevaar voor een wereldoorlog zitten in het „salon- antisemitisme" van de Volkskrant. „Een volgende minister van buitenland se zaken zou zijn houding erdoor kun nen wijzigen en die uitdragen in de Verenigde Naties. Dat zou mede kun nen leiden tot een volgende wereldoor log." Met knipsels wilde mr. Goudsmit be wijzen dat de Volkskrant zich aan „be wuste volksmisleiding" schuldig maak te. Het sprekendst daarvoor was vol gens hem een opmerking in de Volks krant van 11 oktober, een dag voordat mr. Hiltermann de krant van anti-se- mittisme beschuldigde. Het blad had toen naar aanleiding van een Egyptisch voorstel voor on derhandelingen geschreven: „De beurt is nu aan Israël", hoewel al bekend was dat Israël het voorstel accepteerde. „Dat is vals in elke betekenis van het woord", aldus mr. Goudsmit. Volgens zijn advocaat wilde mr. Hil termann daar alleen maar tegen waar schuwen. „Hij zit al dertig jaar in dit werk en hij heeft nooit iemand ge krenkt". Dat bood een opening voor een tegen aanvalletje van mr. Voetelink: „Na de oorlog heeft hij in de Haagse Post ge schreven, dat Schermerhorn de vijfde colonne van het Javaanse extremisme vertegenwoordigde. Dat kon hij toen ook niet bewijzen, net zo min als hij in deze zaak het bewijs kan leveren". LISSABON Het 1900 ton metende Nederlandse vrachtschip „Geertje Buisman" is maandag in de haven van Lissabon binnengelopen met twee lek kende ruimen. Er bestaat geen gevaar dat het schip zal zinken, aldus hebben de havenautoriteiten bekend gemaakt. Het schip was met een lading graan op weg van Bordeaux naar Haifa. Met be hulp van een sleepboot is het voor an ker gegaan in de Taag.

De Vallei | 1969 | | pagina 7